Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΟΜΠΙ ΝΤΙΚ


Βασιλεύς των κόμικς

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΜΟΜΠΙ ΝΤΙΚ
Σενάριο/Kείμενα:
Olivier Jouvray
Σχέδιο:
Pierre Alary
Hμερ. έκδοσης:
25-09-2021
Εξώφυλλα:
3 + 3 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
3
Κατηγορία:
Σειρά/Συνεχόμενα
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Περιπέτεια
Μέγεθος:
21.0 x 28.0
Σελίδες:
48
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Τατιάνα Ραπακούλια
Lettering:
Τίνα Χελιώτη
Χρωματισμός:
Pierre Alary, Didier Gonord
Επιμέλεια:
Λεωκράτης Ανεμοδουράς
Προέλευση:
Γαλλική
ISBN:
978-618-206-058-2

  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

MOBYDICKMIKROSHRWS_0001.jpg  MOBYDICKMIKROSHRWS_0002.jpg  MOBYDICKMIKROSHRWS_0003.jpg

 

 Ακόμα ένα λογοτεχνικό έργο, από τα πιό σπουδαία παγκοσμίως ,μας φέρνουν οι εκδόσεις Μ.ΗΡΩΣ με συνεργασία στην διανομή την ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΤΩΝ ΣΥΝΤΑΚΤΩΝ .
<<Ένα από τα αριστουργήματα της αμερικανικής και της παγκόσμιας λογοτεχνίας,  μια θαλασσινή περιπέτεια, γεμάτη συμβολισμούς και μεταφορές...Η πλειονότητα των κριτικών δέχεται ότι το μυθιστόρημα του Χέρμαν Μέλβιλ στέκεται στο ίδιο δημιουργικό ύψος με τις αρχαίες ελληνικές τραγωδίες και τα έργα του Σαίξπηρ. Το βιβλίο κυκλοφόρησε πρώτα στην Αγγλία στις 18 Οκτωβρίου 1851 με τον τίτλο Η Φάλαινα και ένα μήνα αργότερα (14 Νοεμβρίου 1851) στις ΗΠΑ, με τον τίτλο Μόμπι Ντικ ή Η Φάλαινα.Ο Μόμπι Ντικ είναι μια θαλασσινή περιπέτεια, γεμάτη συμβολισμούς και μεταφορές. Με αφηγητή τον ναύτη Ισμαήλ, παρακολουθούμε το ταξίδι ενός σαλεμένου καπετάνιου, ονόματι Αχαάβ, που έχει βάλει σκοπό της ζωής του να ανακαλύψει και να σκοτώσει μια θηριώδη λευκή φάλαινα με το όνομα Μόμπυ Ντικ, η οποία σε ένα προηγούμενο ταξίδι τού είχε κόψει το πόδι σε μια μονομαχία τους στη θάλασσα. Ο Μέλβιλ, που είχε δουλέψει χρόνια ως ναυτικός, εστιάζεται σ' έναν «άνθρωπο που δε φοβάται Θεό, που μοιάζει με Θεό, είναι υπέροχος άνθρωπος ο Καπετάν Αχαάβ».Το πολυσέλιδο μυθιστόρημα περιγράφει την επικών διαστάσεων σύγκρουση Αχαάβ και Μόμπι Ντικ, που είναι, κατ' επέκταση, μια αναμέτρηση ανάμεσα στις δυνάμεις της Φύσης και τον Άνθρωπο. Ο «Μόμπι Ντικ» δεν είναι μόνο μια συναρπαστική ναυτική περιπέτεια, αλλά ένα φιλοσοφικό δοκίμιο για τη φύση του καλού και του κακού, για τον άνθρωπο και τη μοίρα του. Συν τοις άλλοις, είναι ένα εγκυκλοπαιδικό μυθιστόρημα, που δίνει στον αναγνώστη πληθώρα πληροφοριών για τη ζωή στη θάλασσα και τη φαλαινοθηρία.>>
Πηγή: https://www.sansimera.gr/articles/342
Το εν λόγω έργο βασίζεται στις αληθινές εμπειρίες του συγγραφέα  και σε έναν  σκληρό καπετάνιο πού είχε σε ένα απο τα ταξίδια του .
Απο μία γρήγορη ματιά ,το σχέδιο πολύ όμορφο .Για την μεταφορά του δεν μπορώ να ξέρω μίας και το βιβλίο δεν το έχω διαβάσει .Εχω έρθει σε επαφή με το μυθιστόρημα για πρώτη φορά ,όπως πολλοί της εποχής μου διαβάζωντας το στα ΚΛΑΣΣΙΚΑ ΕΙΚΟΝΟΓΡΑΦΗΜΕΝΑ 
και βλέποντας την κλασικη ταινία με  τον ΓΚΡΕΓΚΟΡΥ ΠΕΚ στον ρόλο του ΑΧΕΜΠ .

 

Τό πρώτο 'αλμπουμ  συνοδεύεται με πρόλογο - αφιέρωμα στο μυθιστόρημα και  στον συγγραφέα . Στο ΚΑΡΕ-ΚΑΡΕ  της εφημερίδας θα βρείτε ...ΜΟΜΠΥ ΝΤΙΚ , ΣΙΝΓΚΑΛ ,ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΟΥ ΚΑΛΑΜΑΡΙΟΥ (κορεάτικη σειρά )

Το έργο θα ολοκληρωθεί σε τρία 'αλμπουμ.

 

Αντις να καμακωνουμέ φαλαίνες ,πάμε Ροδο να ''καμακώσουμε'' καμιά τουριστρία :mafia:δεν μας αρέσουν τα βίαια σπορ .

ΓΙΑ ΤΟ G.C.

Β.τ.Κ. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38025
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  35
  • Reputation:   230
  • Achievement Points:  53
  • Days Won:  0
  • With Us For:  916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν έχω διαβάσει το συγκεκριμένο κόμιξ, θα σταθώ όμως στις 48 σελίδες που μου φαίνονται πολύ λίγες για να συλλάβει το μεγαλείο του πρωτότυπου έργου. Πρώτα απ΄ολα το συγκεκριμένο έργο αποτελεί ένα παγκόσμιο λογοτεχνικό θησαυρό διότι συνδυάζει αρμονικά 5 δομικούς άξονες.

1) Το έργο του Μέλβιλ έχει αυτοβιογραφικό χαρακτήρα διότι ο ίδιος έκανε για κάποιο διάστημα την συγκεκριμένη δουλειά. Εξού και τόσες διαφορετικές Εικόνες και λεπτομέρειες.

2) Οι χαρακτήρες και ειδικότερα ο καπετάνιος Αχαάβ αποτελεί μελέτη ψυχογραφικής ανάλυσης.

3) Το συγκεκριμένο έργο κάλλιστα θα μπορούσε να θεωρηθεί μια βιολογική μελέτη πάνω στους ωκεανούς και στην κητολογία.

4) Η Γεωγραφία παίζει μεγάλο ρόλο μιας και κάνει ιδιαίτερη μνεία στον Ναντάκεν (Μέκα για τα φαλαινοθυρικά) και γενικά στα μήκη και τα πλάτη όλης της υδρογείου.  

5) Επίσης αποτελεί ένα φιλοσοφικό & θεολογικό δοκίμιο για τη φύση του καλού και του κακού για τον άνθρωπο και την μοίρα του. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

11 ώρες πριν, APOLONAS είπε:

Δεν έχω διαβάσει το συγκεκριμένο κόμιξ, θα σταθώ όμως στις 48 σελίδες που μου φαίνονται πολύ λίγες για να συλλάβει το μεγαλείο του πρωτότυπου έργου. Πρώτα απ΄ολα το συγκεκριμένο έργο αποτελεί ένα παγκόσμιο λογοτεχνικό θησαυρό διότι συνδυάζει αρμονικά 5 δομικούς άξονες.

1) Το έργο του Μέλβιλ έχει αυτοβιογραφικό χαρακτήρα διότι ο ίδιος έκανε για κάποιο διάστημα την συγκεκριμένη δουλειά. Εξού και τόσες διαφορετικές Εικόνες και λεπτομέρειες.

2) Οι χαρακτήρες και ειδικότερα ο καπετάνιος Αχαάβ αποτελεί μελέτη ψυχογραφικής ανάλυσης.

3) Το συγκεκριμένο έργο κάλλιστα θα μπορούσε να θεωρηθεί μια βιολογική μελέτη πάνω στους ωκεανούς και στην κητολογία.

4) Η Γεωγραφία παίζει μεγάλο ρόλο μιας και κάνει ιδιαίτερη μνεία στον Ναντάκεν (Μέκα για τα φαλαινοθυρικά) και γενικά στα μήκη και τα πλάτη όλης της υδρογείου.  

5) Επίσης αποτελεί ένα φιλοσοφικό & θεολογικό δοκίμιο για τη φύση του καλού και του κακού για τον άνθρωπο και την μοίρα του. 

 

Το κόμικ αποτελείται από τρεις τόμους των 48 σελίδων. Ούτως ή άλλως όμως ένα graphic novel ακολουθεί το βασικό story του βιβλίου χωρίς να προσφέρει απαραίτητα τον πλούτο εκατέρωθεν της βασικής ιστορία που προσφέρει ένα βιβλίο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ΑΛΜΠΟΥΜ 2ον με isbn που καταλήγει σε 059-9 (το αρχικό υπολοιπο είναι ίδιο με το πρώτο )με πρόλογο το  2ο μέρος της ζωής του συγγραφέα .

Στο ΚΑΡΕ-ΚΑΡΕ πού συνοδεύει την εφημερίδα ,ΑΤΜΟΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ του Π.ΧΡΙΣΤΟΥΛΙΑ  ,ΦΡΟΥΤΟ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ,4 ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΙ .

ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΤΙΣ ΘΑΛΑΣΣΟΤΑΡΑΧΕΣ .:surf:

   

MOBYDICKMIKROSHRWS_0002.jpg  MOBYDICKMIKROSHRWS_0002z.jpg  Μεταφέρθηκαν στη βάση

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Δεν είχα πάρει είδηση ότι δεν είχε ανέβει ακόμα το τρίτο τεύχος. Να το λοιπόν

 

MOBYDICKMIKROSHRWS_0003.jpg  MOBYDICKMIKROSHRWS_0003z.jpg  Μεταφέρθηκαν στη βάση

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9671
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Για κάποιον λόγο στο πακέτο με τα τρία τεύχη στην ιστοσελίδα της εκδοτικής, το δεύτερο μέρος έχει διαφορετικό εξώφυλλο στην εικόνα.

prosfora_moby_ntik_mikros-iros-1080x1500.thumb.jpg.5783028c8f11fa523d1985370af586a0.jpg

 

Επεξεργασία από jimakoszs97
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2596
  • Reputation:   15849
  • Achievement Points:  2644
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Μετα απο 4-5 μηνες στα αδιαβαστα (το ειχα παρει στην ωρα του με την εφημεριδα) χθες Κυριακη εβγαλα και τα τρια αλμπουμακια. Μια ωραια περιπετεια και μια καλη μεταφορα κατα την γνωμη μου που σου δινει μια μυρωδια απο το βιβλιο. Το βιβλιο ειναι πολυ μεγαλο και σημαντικο βεβαια για να χωρεσει σε ενα κομικ  αλλα ετσι το κρινουμε σαν μια μεταφορα σε αλλο μεσο. Εγω παντως δεν κουραστηκα καπου, νομιζω μας γνωρισε επαρκως τους βασικους χαρακτηρες οσο μπορουσε και πηραμε και μια ιδεα του παθους του καπτεν Αχαμπ που τον οδηγησε σε αυτο το κυνηγι. Γενικα ηταν μια καλουτσικη επιλογη απο την εκδοτικη (εγω το εχω ξαναπει οτι γουσταρω μεταφορες λογοτεχνιας αν και ΔΕΝ αντικαθιστουν το βιβλιο σε καμμια περιπτωση) και κατα την γνωμη μου λιγο καλυτερο απο Φρανκεσταιν, Ροβινσονα Κρουσο (αν το συγκρινω με αλλα της εκδοτικης που εδωσε παλι με εφημεριδα).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  34012
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  204
  • Reputation:   1292
  • Achievement Points:  225
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1863 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

On 30/9/2021 στο 8:48 ΜΜ, APOLONAS είπε:

Δεν έχω διαβάσει το συγκεκριμένο κόμιξ, θα σταθώ όμως στις 48 σελίδες που μου φαίνονται πολύ λίγες για να συλλάβει το μεγαλείο του πρωτότυπου έργου. Πρώτα απ΄ολα το συγκεκριμένο έργο αποτελεί ένα παγκόσμιο λογοτεχνικό θησαυρό διότι συνδυάζει αρμονικά 5 δομικούς άξονες.

1) Το έργο του Μέλβιλ έχει αυτοβιογραφικό χαρακτήρα διότι ο ίδιος έκανε για κάποιο διάστημα την συγκεκριμένη δουλειά. Εξού και τόσες διαφορετικές Εικόνες και λεπτομέρειες.

2) Οι χαρακτήρες και ειδικότερα ο καπετάνιος Αχαάβ αποτελεί μελέτη ψυχογραφικής ανάλυσης.

3) Το συγκεκριμένο έργο κάλλιστα θα μπορούσε να θεωρηθεί μια βιολογική μελέτη πάνω στους ωκεανούς και στην κητολογία.

4) Η Γεωγραφία παίζει μεγάλο ρόλο μιας και κάνει ιδιαίτερη μνεία στον Ναντάκεν (Μέκα για τα φαλαινοθυρικά) και γενικά στα μήκη και τα πλάτη όλης της υδρογείου.  

5) Επίσης αποτελεί ένα φιλοσοφικό & θεολογικό δοκίμιο για τη φύση του καλού και του κακού για τον άνθρωπο και την μοίρα του. 

Πολύ εύστοχες οι παρατηρήσεις σου. Θέλω να σταθώ ειδικότερα στο δεύτερο σημείο. Πολλοί αντιμετωπίζουν το "Μόμπι Ντικ" ως μιας πρώιμης μορφής οικολογικό μανιφέστο που αναφέρεται στην προστασία των φαλαινών, στην ανάδειξη του πλούτου των ωκεανών, στο κακό που διαπράττει εν γένει ο άνθρωπος στη φύση. Νομίζω όμως ότι πριν και πάνω από όλα το έργο του Μέλβιλ είναι αυτό ακριβώς που γράφεις, μια μελέτης ψυχογραφικής ανάλυσης. Η εμμονή του καπετάνιου, τα ψυχωσικά του στοιχεία, οι αντιπαραθέσεις του με το πλήρωμα, η σκιαγράφηση των φόβων, των αγωνιών και των συγκρούσεων όλων των μελών του πληρώματος είναι βασικά στοιχεία του έργου που το αναδεικνύουν σε κορυφαίο λογοτέχνημα. Όσον αφορά το κόμικ, νομίζω ότι τόσο ο συγγραφέας όσο και ο σχεδιαστής έπιασαν το νόημα στο απόλυτο και εστιάζουν όχι τόσο στον Ίσμαηλ - αφηγητή όσο στον καπετάνιο και την αλλόκοτη συμπεριφορά του. Ο αριστοτεχνικός τρόπος με τον οποίο είναι σχεδιασμένος αποτυπώνει ξεκάθαρα τον διαταραγμένο ψυχικό του κόσμο.

Πρόκειται για ένα graphic novel το οποίο διαβάζεται νεράκι και σε μια ανάγνωση θα έχετε τελειώσει και τους τρεις τόμους. Βεβαίως, σε αυτές τις περιπτώσεις πάντα προτείνεται το πρωτότυπο το οποίο εξ ' ορισμού είναι απολαυστικότερο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26759
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εκπληκτικό έργο πράγματι και πόσο έχει επηρρέασει μετέπειτα συγγραφείς και σεναριογράφους! Πάνε πάρα πολλά χρόνια που το 'χω διαβάσει, βέβαια και πρέπει κάποια στιγμή να το ξαναπάρω σε μια καλύτερη, πλέον, έκδοση... Μία απ' τις καθηλωτικές αυτές σκηνές που μ' έχουν κάνει να αγαπήσω το "σύμπαν" του "Star Trek":

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2596
  • Reputation:   15849
  • Achievement Points:  2644
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Και φυσικά ο αγαπητός μας Πάτρικ Στιούαρτ μετά από δύο χρόνια από το first contact έπαιξε και σε μίνι σειρα τον καπτεν Αχαμπ και έκλεισε τον κύκλο!

 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Moby_Dick_(1998_miniseries)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Indian changed the title to ΜΟΜΠΙ ΝΤΙΚ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.