Μετάβαση στο περιεχόμενο

PRIVATE EYE [BRIAN K.VAUGHAN - MARTIN MARCOS]


Kabuki

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76867
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5859 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Cover01_color.jpg

 

 

 

 

Είμαστε στο 2076. Το ίντερνετ δεν υπάρχει πια. Υπάρχει μόνο ως μια πληγή στη σύγχρονη ιστορία. Στο πρόσφατο παρελθόν του κόμικ, η φούσκα του ίντερνετ έσκασε, διαρρέοντας  τα προσωπικά στοιχεία όλων. Mail, στοιχεία πιστωτικών καρτών, μηνύματα, σβησμένες φωτογραφίες και βίντεο , ιατρικά αρχεία, search histories… Τίποτα δεν έμεινε κρυφό, καταστρέφοντας σχέσεις, εταιρίες, οικογένειες, αξιοπρέπειες.

Issue01.01_eng.jpg   Issue03.04_eng.jpg


Όλοι πλέον κυκλοφορούν μεταμφιεσμένοι για να κρύψουν τις αληθινές τους ταυτότητες. Η τέταρτη εξουσία (τα μηντια) εκτελούν χρέη αστυνομίας και η παράβαση προσωπικών δικαιωμάτων έχει ξαναγίνει ένα από τα χειρότερα εγκλήματα. Τα αυτοκίνητα είναι ιπτάμενα και τα τσιγάρα μαριχουάνας νόμιμα.

Issue01.10_eng.jpg   Issue03.13_eng.jpg


Κάπου μέσα σ αυτόν τον κόσμο βρίσκουμε και τον κεντρικό ήρωα, έναν ιδιόρρυθμο παπαράτσι, που προσπαθεί να διαλευκάνει τη δολοφονία μιας πελάτισσάς του.

 

Issue01.04_eng.jpg   Issue05.23_eng.jpg

 

Πρόκειται ίσως για το καλύτερο scifi κομικ που διάβασα τον τελευταό καιρό, γραμμένο από τον Brian Vaughan, σχεδιασμένο από τον Martin Marcos και χρωματισμένο από την ( ;  ) Muntsa Vicente.

Τι θέλω από ένα καλό scifi κομικ; Καλή σεναριακή ιδέα; Πειστικό post apocalyptic κοσμο; Ενδιαφέροντες α& β χαρακτήρες; Καλή ισορροπία μεταξύ δραματος και χιούμορ; Ποπ αναφορές;

Φυσικοί διάλογοι; Ωραίο δέσιμο σεναρίου με σχέδιο και χρώμα; Καρέ κινηματογραφικά στημένα;

Έχει απ' όλα αυτα :)

Αγαπημένος μου χαρακτήρας ο παππους του πρωταγωνιστη, απομειναρι των ημερων μας. Θεούλης! :D

 

Issue01.23_eng.jpg   Issue05.10_eng.jpg

 

 

Μια άλλη πολύ αξιόλογη πλευρά αυτού του κόμικ έχει να κάνει με το πως κυκλοφόρησε: Τα 10 τεύχη του (είναι ολοκληρωμένο) βγήκαν online για κατέβασμα απο τη σελίδα panelsyndicate.com (digital comics directly from creators to readers) , που λειτουργεί με τη λογική  "πληρώστε ό,τι θέλετε για να το κατεβάσετε". Μπορεί να τα κατεβασει κανεις ακόμα και πληρωνοντας 0 $! Στη σελίδα αυτή μπορεί να βρεί κανεις και το making of του κομικ, με προσχέδια και σελίδες σεναρίου :)

 

Το κόμικ είναι φτιαγμένο για να διαβάζεται κατα βάση σε pc ή tablet, οπότε όσοι το κατεβάσετε δε θα χετε τις ίδιες δυσκολίες που εμφανίζουν τα σκαναρισμένα κόμικς . Όλες οι φωτος που έβαλα είναι σελίδες απο τα κόμικς που κατεβασα απο τη σελίδα.

 

Για όσους συνεχίζουν να επιμένουν στο χαρτι, έχει κυκλοφορήσει και μια πολύ ωραία HC έκδοση απο την Image (ναι, την εχω κι αυτη  :nek:  )

 

Ο Vaughan συμφώνησε να δώσει στην Image την  έκδοση του  Private Eye, αν η Panelsyndicate έκανε μια ιστορία για το Walking Dead.  Η ιστορία αυτή υπάρχει ήδη στη σελίδα τους, αλλά δεν την έχω κατεβασει/διαβασει ακομα :P

 

παρτε και 3 promo που βγηκαν για το κομικ :)

 

 

Page76.jpg   Page77.jpg   Page78.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116930
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Καταπληκτική σειρά που αξίζει να διαβαστεί. Και εδώ ο Μάρκος Μάρτιν είναι στο στοιχείο του (σε αντίθεση με τα υπερηρωικά που δεν μου έκανε ποτέ κλικ). Προτείνεται ακόμα και αν δεν τα πάτε καλά με το διάβασμα ψηφιακών και δεν μπορείτε να πάρετε ή να βρείτε την έντυπη έκδοση.

 

Υπόψη πως μπορείτε να πάρετε όντως δωρεάν το κάθε τεύχος, αλλά αν θέλετε να δώσετε κάτι για τον κόπο τους, το ελάχιστο ποσό είναι τα πενήντα σεντς του δολαρίου. Αυτό ισχύει για όλες τις εκδόσεις του panelsyndicate. Και αν η σειρά είναι σε ισχύ (δηλαδή βγαίνει ακόμα και δεν έχει ολοκληρωθεί), με το να πληρώσετε, μπορείτε να στείλετε και μήνυμα στους δημιουργούς που θα δημοσιευτεί σε επόμενο τεύχος, καθώς και να λάβετε ενημερωτικό μέιλ όταν κυκλοφορήσει το επόμενο τεύχος.

 

Α, και το Walking Dead - The Alien, εκτός του ότι είναι το μόνο τεύχος που δεν έχει γραφτεί από τον Κέρκμαν, περιέχει μια διευκρίνηση για ένα θέμα που είχε αναφερθεί στα πρώτα τεύχη της σειράς. ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6225
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4239 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Πολύ ωραίο κόμικ !

Προσπαθώ, δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο ρήμα, να πάρω την έντυπη έκδοση αλλά είναι λίγο ακριβή νομίζω γύρω στα  25-30 ευρώ!

Είναι όντως καλή και αξίζει τα λεφτά της;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3648 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ωραία παρουσίαση Λένα :best:

Δεν ήξερα τόσες λεπτομέρειες για την πλοκή και ξαφνιάστηκα ευχάριστα. Την ξεκινάω αμέσως.

 

Υ.Γ.: Σου έχει ξεφύγει μια τελεία στο όνομα του Vaughan στον τίτλο.  :fiou:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2121
  • Reputation:   20676
  • Achievement Points:  2156
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4545 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Πολύ ωραίο κόμικ !

Προσπαθώ, δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο ρήμα, να πάρω την έντυπη έκδοση αλλά είναι λίγο ακριβή νομίζω γύρω στα  25-30 ευρώ!

Είναι όντως καλή και αξίζει τα λεφτά της;

και βαλε...

 

η εκδοση ειναι σουπερ, πολυ ιδιαιτερη, αλλά και παλι δε νομιζω οτι θα εδινα τοσα πολλά για ενα μονο κομικ. Επισης, υπαρχει ενα βασικο θεματακι στο πως θα το καταχωρησει καποιος στη βιβλιοθηκη , μιας και λογω ιδιομορφου μεγεθους δεν πολυ βολευει! :P

 

:yes: i have it!! :love4:

 

p.s. Πολυ ωραια η παρουσιαση σου, Λενα!!

Επεξεργασία από christs
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11885
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Πολύ ωραία παρουσίαση! Μου θύμισε ότι τα πρώτα τεύχη που είχα διαβάσει μου άρεσαν πόλυ αλλά για κάποιο λόγο τα ξέχασα μετά. Θα το ολοκληρώσω σίγουρα τώρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15090
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3172 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Είπα να διαβάσω το Alien για να βγάλω λίγο γρήγορα συμπέρασμα κυρίως σχετικά με το format των σελίδων (το οποίο είναι όντως ιδανικό για PC, θα το δοκιμάσω και σε tablet) και ίσως να πάρω και μια ιδέα για τους δημιουργούς.

Θα τιμήσω σίγουρα το Private Eye όπως και τις υπόλοιπες σειρές τους, και σίγουρα θα δώσω ένα ποσό (όταν, αν λήξουν τα capital controls και μπορέσω να ανοίξω paypal :P ). Είναι πολύ θετικό το name your price και το εκτιμώ πάντα από τους δημιουργούς - comics και μη - γι' αυτό και μου τραβούν την προσοχή.

Συνέχισε να εμπλουτίζεις τις readlists μας, Kabuki.  :up:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31692
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  182
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  182
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2813 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  24

Το έχω διαβάσει (ψηφιακά) και με ενθουσίασε! 

 

Σκέφτομαι και για την αγορά της έντυπης έκδοσης γιατί θα ήθελα να το έχω στην βιβλιοθήκη μου αλλά η τιμή του είναι αλμυρή...

 

Ευχαριστούμε για την παρουσίαση! XD

Επεξεργασία από Disney Maniac
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15090
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3172 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Κάποιος έφτιαξε ένα video με τα βασικά γεγονότα από τα πρώτα τέσσερα τεύχη.

vimeo.com/78044932

Από άποψη εφέ δεν το λες και χάρμα οφθαλμών, αλλά μιας και δεν πρόκειται για καμία πασίγνωστη σειρά, δεν χρειάζεται να είμαστε πολύ απαιτητικοί. :D

Πιστεύω αξίζει να βρίσκεται στο "αρχείο". :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15090
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3172 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Τέλος. :(
Για το κόμικ έχω να γράψω μόνο θετικά πράγματα. Όταν έφτασα στο 5ο τεύχος και συνειδητοποίησα πως είμαι κι' όλας στη μέση άρχισα να διαβάζω πιο αραιά γιατί δεν ήθελα να τελειώσει, αλλά σήμερα δεν άντεξα και διάβασα τα δύο τελευταία μαζί.

Η ιστορία είναι πανέξυπνη, πρωτότυπη και με σταθερά γρήγορο ρυθμό. Όλοι οι χαρακτήρες αναπτύσσονται ωραία, κανένας δεν μου φάνηκε βεβιασμένος για να προχωρήσει η υπόθεση, η οποία δεν είχε αχρείαστες ακρότητες για να σε κάνει να ενδιαφερθείς ή να σου τραβήξει την προσοχή - ό,τι συνέβη ήταν τελείως ομαλό και το μόνο που είχα να κάνω ήταν να αράξω στην καρέκλα μου και να το απολαύσω. Γενικά όλο το σενάριο μου δόθηκε πολύ ευγενικά (σαν... δεν ξέρω, σοκολατάκι σε ξένο σπίτι; :P ). Σε διάφορα σημεία (αλλά και με το βασικό plot), ο Vaughan προσπαθεί να περάσει κάποια μηνύματα. Δεν το κάνει, όμως, επειδή "πρέπει", ούτε για να δώσει κύρος στο κόμικ - και αυτό φαίνεται. Χωρίς να θεωρώ πως το πετυχαίνει εξαιρετικά (και χωρίς να είμαι σίγουρος αν το θέλει αυτό), δεν ενοχλεί που υπάρχει.

Το σχέδιο και ο χρωματισμός μου άρεσαν εξίσου πολύ, και έδεσαν πολύ καλά μεταξύ τους. Τα ολοσέλιδα σκίτσα του Marcos Martin νομίζω ότι ξεχωρίζουν. Ήπιο στυλ, χωρίς πολλά-πολλά, αλλά πανέμορφο στο μάτι. Δυνατό του σημείο το να συλλαμβάνει την κίνηση! Απίστευτα, πάνελ, λοιπόν, στα σημεία που έδειχνε κάτι να κινείται... είτε ήταν ένα μηχανοκίνητο όχημα, είτε ένας άνθρωπος, είτε ένα τσιγάρο που πέφτει. Παρατηρήστε το και θα δείτε πως το χρησιμοποιεί συνέχεια. Για να πω και κάτι αρνητικό, βρήκα λιγάκι περίεργα μερικά πρόσωπα και κρανία, όχι συχνά, ούτε σε μεγάλο βαθμό. Το πιο πιθανό είναι ότι αποτελεί επιλογή του σκιτσογράφου και όχι κακή τεχνική.

Η χρωματική παλέτα έντονη  με διάφορα χρώματα, αλλά σκοτεινή στα σημεία που το απαιτεί. Πολύ καλή επιλογή.

 

Πιστεύω ότι η τριάδα συνεργάστηκε πολύ καλά. Και εδώ έρχομαι να γράψω λίγα πράγματα για το εγχείρημα του Panel Syndicate. Καταρχάς να πω ότι δεν έχω δώσει ακόμα χρήματα στους δημιουργούς, για τον απλούστατο λόγο ότι δεν έχω τρόπο να πληρώσω ηλεκτρονικά, αλλά εννοείται πως θα το κάνω με την πρώτη ευκαιρία. Το θεωρώ μεγάλη μαγκιά που ρίσκαραν με name your price και ακόμα μεγαλύτερη που δούλεψε. Είναι σημαντικό που επέλεξαν format φιλικό σε οθόνες (με πρώτο γνώμονα, δηλαδή, το digital), παρ' όλο που πολλούς (όπως και εμένα όταν το πρωτοείδα) μπορεί να τους ξένιζε. Στο Afterword ο Vaughan αναφέρει ευθέως τις υπόλοιπες εκδοτικές και πως θα είχαν τα πράγματα αν είχαν εκδώσει το κόμικ τους από εκεί.

Screenshot_1.pngScreenshot_2.png

Εγώ πραγματικά εύχομαι το Panel Syndicate να μεγαλώσει με τον καιρό και να δούμε ακόμα πολλές σειρές από διάφορους δημιουργούς. Φαίνεται πως υπάρχει κοινό να το υποστηρίξει, απλά χρειάζεται το χρόνο του.

 

Έφυγα σφαίρα για Universe! και Barrier.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11885
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Το ολοκλήρωσα κι εγώ πριν αρκετό καιρό και τελικά κατέληξε πολύ πιο μέτριο απ'ότι φαινόταν στην αρχή. Είχε πολύ καλό setting, πολύ καλό ξεκίνημα στην πλοκή, και πολύ καλούς χαρακτήρες. Αλλά 10 τεύχη δε φτάνουν για να τα αξιοποιήσει κάποιος όλα αυτά όπως θα τους άξιζε και προσωπικά ένιωσα ότι έμεινα με το  :chicken2:  στο χέρι. Όσο προχωράνε τα τεύχη τόσο πιο πολύ ασχολείται απλά να κλείσει την πλοκή που άρχισα να χάνω το ενδιαφέρον μου αρκετά. Κρίμα γιατί οι προοπτικές ήταν άπειρες. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15090
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3172 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Το The Private Eye προτάθηκε στην κατηγορία Polar (θρίλερ, δηλαδή, αν δεν με κοροϊδεύει το google translate) για το φετινό φεστιβάλ της Angοuleme.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28467
  • Reputation:   190048
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6360 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  51

με την έννοια αστυνομικό/περιπέτεια καταλαβαίνω εγώ το polar :) https://www.bedetheque.com/theme-BD-polar-thriller.html 

 

ίδιο με την αγγλική έννοια του thriller, αλλά στα Ελληνικά το θρίλερ καλώς ή κακώς αρκετές φορές εννοεί το τρόμου. :)

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3648 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Είναι λίγο ευρύς ο όρος νομίζω. Μυστηριοθριλερονουάρ κατά κάποιο τρόπο. :thinking: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30797
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  90
  • Reputation:   310
  • Achievement Points:  90
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3325 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το πιο πρωτοτυπο concept επιστημονικης φαντασιας της νεας χιλιετιας,  το διαβασα και μετα εγινε εκεινο το ψευτομπαχαλο στο Facebook με τα προσωπικα δεδομενα.

Επεξεργασία από DIMITRID
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.