Μετάβαση στο περιεχόμενο

Dr Paingiver

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΤΡΕΙΣ ΣΚΙΕΣ
Σενάριο/Kείμενα:
Cyril Pedrosa
Σχέδιο:
Cyril Pedrosa
Εκδοτική:
Hμερ. έκδοσης:
12-2014
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Κοινωνικό
Μέγεθος:
17.0 x 24.0
Σελίδες:
282
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Μετάφραση:
Γεωργία Τσάκωνα
Επιμέλεια:
Κατερίνα Φράγκου
Πρωτότυπος τίτλος:
Trois ombres (Delcourt 2007)
Προέλευση:
Γαλλική
ISBN:
978-960-8085-20-6

  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

TREISKIES_0001.jpg  TREISKIES_0001z.jpg

 

 

Τον Cyril Pedrosa πολλοί από μας μάλλον τον γνωρίζουν. Είναι ο σκιτσογράφος του Shaolin & Moussaka. Ξεχάστε όμως οτιδήποτε γνωρίζετε γι αυτόν. Εδώ, ο Pedrosa, με αφορμή μιά πραγματική ιστορία, γράφει και "σκηνοθετεί" μιά πολύ δυνατή και ταυτόχρονα πολύ θλιβερή ιστορία.

Δύο γονείς χάνουν το παιδί τους σε πολύ μικρή ηλικία. Τελικά.... μπορείς να αποφύγεις το αναπόφευκτο; Αυτό είναι το τραγικό ερώτημα που τίθεται σε αυτή την ιστορία. Μήπως προσπαθώντας να το αποφύγεις καταλήγεις σε σκοτεινά μονοπάτια χωρίς επιστροφή; Η απάντηση είναι πάντα μία και είναι γνωστή σε όλους εκτός από αυτούς που βιώνουν το δράμα.

Διαβάστε το! Μιά κυκλοφορία έκπληξη που αξίζει την προσοχή σας.

 

:valtnino:

 

 

 

 

Κριτικές-δημοσιεύσεις:

Ενα αλληγορικό γκράφικ νόβελ παραμύθι για την απώλεια... [Γιαννακόπουλος Σπύρος, www.kathimerini.gr, 19/09/2015]

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το βιβλίο αυτό το είδα πριν κανένα μήνα στο βιβλιοπωλείο, το ξεφύλλισα λίγο, ωραία σχεδιάκια είχε, ήταν και σε καλή τιμή, οπότε είπα "ας το πάρω". Να διαβάσω και κάτι καινούριο βρε αδερφέ. Όλο Μίκυ Μάους και Κλάραμπε, νισάφι πια!

 

Τελικά ήταν ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!

 

Η αλήθεια είναι ότι ο δόκτωρ τα γράφει λίγο παραπλανητικά από πάνω. Η έμπνευση για το βιβλίο έχει σαν εκκίνηση την απώλεια ενός παιδιού, ωστόσο η ιστορία του κόμικς κινείται σε γενικότερα και πιο αλληγορικά μονοπάτια. Θέλω να πω ότι δεν περιγράφει μια οικογένεια που έχασε ένα παιδί αλλά με αφορμή ένα τέτοιο περιστατικό χτίζει μια διαφορετική, πιο παραμυθένια αφήγηση. Και γι΄αυτό είναι καλό!

 

Επίσης το σχέδιο είναι του γούστου μου, τόσο που πάω τώρα να πάρω τους Μουσακάδες που τόσο καιρό σνόμπαρα.

 

Ορίστε και μερικές ακόμη πληροφορίες από τα αυτάκια του βιβλίου.

 

mm 37.jpgmm 38.jpg

 

 

Τέλος να σημειώσω το εξής:  Εκδόσεις Ηλίβατον, σας πάω!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Δεν αναγραφεί τιμή αλλά από ότι πολύ πρόχειρα τσέκαρα, βλέπω 40% έκπτωση στο αρχικό τίμημα των 17€ και τελική λίγο πάνω από τα 10€ σε γνωστό κατάστημα. Είδα και κάποια δείγματα του σχεδίου και δείχνει πολύ όμορφο και πολύ ενδιαφέρον.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ας το σημειώσουμε λοιπόν!

 

Τιμή έκδοτου 17 ευρώ.

 

Έκπτωση -30%  ή -40% σε γνωστά βιβλιοπωλεία.    :lefta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Νιώθω τυχερός που εκδίδονται στην Ελλάδα και μου δίνεται έτσι η ευκαιρία να τα διαβάσω. Ήταν η συντροφιά μου χθες το βράδυ και με πήγε λίγο αργά μέχρι να το τελειώσω και να γύρω να κοιμηθώ αλλά άπαξ και το ξεκίνησα δεν μπορούσα να μην το τελειώσω. Καθοριστικός παράγοντας ο τρόπος αφήγησης που σε ρουφάει και σε κάνει να θέλεις να δεις όλη την ιστορία μονομιάς χωρίς διακοπές. Δεν έχει άλλωστε κεφάλαια, είναι μία συνεχόμενη ιστορία που δεν σου αφήνει πολλά περιθώρια για διάλειμμα. Νιώθεις την αγωνία, την ανάγκη να κυλίσει η ιστορία σε πιο ευχάριστα μονοπάτια, αλλά τελικά όσο περίεργο κι αν φαίνεται, νομίζω στο τέλος αφήνει το αισιόδοξο του μήνυμα. Όμορφες και οι εναλλαγές σχεδίασης ανάλογα με το σημείο που βρίσκεται η ιστορία και τα συναισθήματα που προκαλεί σε πρωταγωνιστές και αναγνώστη. Ακόμη μία όμορφη αγορά και πρόταση ανάγνωσης, έξω από τα συνηθισμένα θα έλεγα από κάθε άποψη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Παρα πολυ καλο!Τόσο τεχνικά όσο και σαν ιστορία!

Στα τεχνικα:καταπληκτικο σχεδιο,γρηγορος ρυθμός που δεν "κολλαει" και δε σου αφηνει περιθωρια για διαλειμμα!εκει μπαινει και η ιδια η ιστορια που δε σε αφηνει να χαλαρωσεις..Εχεις συνεχως αγωνια για να μαθεις τι θα απογινουν οι τοσο συμπαθητικοι χαρακτηρες καθως και να παρεις απαντησεις για τα διαφορα ερωτηματικα που προκυπτουν. Το θεμα ειναι αυτο που αναφερεται παραπανω και παρουσιαζεται με διαφορα μαγικα/φανταστικα και συμβολικα στοιχεια :)

 

Ομορφη και προσεγμενη η εκδοση,η οποια μπορει να βρεθει με τρελο value for money.Τοσο τρελο που δε δικαιολογειστε να μην το βαλετε στα υπ'οψιν σας!

9-/10  :(

:beer:

Επεξεργασία από dimious
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9584
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5437 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Δεν έχω πολλά να προσθέσω σε όσα έχουν γράψει οι παραπάνω. Καταπιάνεται με ένα πολύ δύσκολο και ευαίσθητο θέμα, την απώλεια και το κάνει πολύ πετυχημένα. Αφηγηματικά πολύ συμπαγές, κυλάει νερό και αν και 250+ σελίδες δε σε αφήνει να το αφήσεις. Το σχέδιο, όμορφο και πολύ ταιριαστό, εξέφραζε τόσο την ιστορία που υπήρχαν στιγμές που το κείμενο φάνταζε περιττό.

Προτείνεται οπωσδήποτε, τουλάχιστον για ανάγνωση. :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4552 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ουτε εγω εχω να προσθεσω πολλα, μαλλον εχουν ειπωθει ολα στα παραπανω σχολια.

Οντως το κομικ πραγματευεται ενα πολυ δυσκολο και ευαισθητο θεμα.

 

Μερικους απο τους αλληγορικους συμβολισμους δεν τους καταλαβα απολυτα, ισως ειχαν

μερικως αφηρημενη εννοια, ισως παλι εχει κολλησει το μυαλο μου :P

 

Μου αρεσε πολυ η ονειρικη ροη της ιστοριας, οπως επισης και το σχεδιο το οποιο λατρεψα!

Η εκδοση ειναι μια χαρα και η τιμη που μπορει να βρεθει τρομερο value for money :up:

Δεν ειναι ενα κομικ για ολους καθαρα λογω θεματολογιας, προτινεται λοιπον σε αναγνωστες

που δεν ειναι αποτρεπτικο λογω αυτης.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4167
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4299 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Πολύ ωραίο και ιδιαίτερα ξεχωριστό graphic novel, με ενδιαφέρουσα και αρκετά συγκινητική ιστορία και εξαιρετικά όμορφο σχέδιο, το οποίο ήταν απόλυτα ταιριαστό με το ύφος και τους σκοπούς της ιστορίας. Ο συγγραφέας και σχεδιαστής είπε να γράψει μια ιστορία με έντονα αλληγορικά στοιχεία, με αφορμή τον θάνατο ενός παιδιού και την επίδραση που έχει ένα τέτοιο τραγικό γεγονός στους γονείς του. Ακόμα και να μην πιάσετε την αλληγορία πίσω από την ιστορία, θα απολαύσετε σίγουρα την παραμυθένια αφήγηση, την περιπέτεια και την ένταση των χαρακτήρων για να γλιτώσουν από τις τρεις σκιές. Σαν βιβλίο διαβάζεται πολύ γρήγορα και μονοκοπανιά, μιας και δεν χωρίζεται σε κεφάλαια για να πεις ότι θα κάνεις ένα διάλειμμα και, άλλωστε, είναι τόσο ενδιαφέρον που δεν είναι εύκολο να το αφήσεις. Προτείνεται άνετα, ειδικά αν σκεφτεί κανείς ότι μπορεί να βρεθεί με ένα δεκάρικο σε γνωστό βιβλιοπωλείο της Αθήνας. 

 

8.5/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παρόλο που μου το πηραν δωρο  :yahoo: και μου άρεσε πολύ ως έκδοση, άργησα λίγο να το διαβασω λόγω της θεματολογιας (έχω και παιδικά τραυματα απο το ΘΑΝΑΤΑΔΙΚΟ της Bechdel :P).

Κακώς! Δεν ειναι καθόλου μελό και βαρυ κι ασηκωτο όπως φοβόμουν. Αντίθετα είναι ένα  γλικόπικρο παραμύθι για το συμβιβασμό με την απώλεια και την αξία της ζωης :)

Έχει συγκίνηση (χωρις να ναι μελό), έχει χιουμορ (εκει που δεν το πολυπεριμένεις), φυσικότητα και καταλήγει πολύ όμορφα!

701779.png

Μου άρεσε που χρησιμοποίησε τις τρεις μοιρες σε μια δική του εκδοχή ως σκιες, μου άρεσε που είχε στοιχεία λαικου μυθου :)

701778.png

Το σχέδιο έχει πλαστικότητα, ζωντανια και κίνηση και μ αρεσουν πολύ πως δενουν τα καρέ με καρβουνο με τα υπολοιπα :)

816783._SX540_.jpg

Ψαχνοντας λίγο για τον δημιουργο, ανακάλυψα οτι ειχε εργαστει ως animator στην disney, στον Ηρακλή και στην Παναγία των Παρισίων. Χαίρομαι που τελικά τον κέρδισαν τα κόμικς! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Συμφωνα με τις πηγες μου στο τεχνες κ γραμματα της χτεσινης κΑθημερινης εχει ενα αρθρο για τις 3 σκιες :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Και σύμφωνα με τις δικές μας πηγές, το έχει ανεβάσει από αξημέρωτα ο leonidio εδώ. :D

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Πράγματι ένα πολύ ωραίο graphic novel. Η ροή είναι απίστευτη, παρά το θέμα του. Η ίδια η ιστορία δεν με ενθουσίασε (χωρίς να σημαίνει ότι δεν είναι καλογραμμένη), η δε αλληγορία πανέμορφη. Το σχέδιο επίσης στα συν, ιδιαίτερα κάποιοι "πειραματισμοί", όπως π.χ.

 

ο τρόπος απεικόνισης του γίγαντα-πατέρα

 

Υπήρχαν ωστόσο μερικά σημεία που το βρήκα περισσότερο πρόχειρο από τα στάνταρ μου, αν και προφανώς πρόκειται για καλλιτεχνική άποψη κι όχι για έλλειψη ικανότητας. Η έκδοση σε πολύ καλό επίπεδο και με ωραία μετάφραση. Πιστεύω ότι μπορεί να διαβαστεί με σχετική άνεση από ανθρώπους όλων των ηλικιών και των γούστων. :)

 

Υ.Γ.: Υπέροχο εξώφυλλο...

Επεξεργασία από GeoTrou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Το πρώτο που διάβασα από το τσούρμο της υπερκαταναλωτικής μανίας που με έπιασε χθες (φίλε αναγνώστη που θα το διαβάσεις μετά από καιρό, μιλάω για την μαύρη και άραχλη παρασκευή :D ). Το διάβασα μονοκοπανιά ενώ έπαιρνα τον χρόνο μου με το σχέδιο το οποίο αν και πολύ συμπαθές δεν ήταν το χαρακτηριστικό που σε κρατούσε. Αυτό το ρόλο τον είχε το σενάριο που είναι άριστο παράδειγμα της ομορφιάς της απλότητας. Χωρίς φανφαρονισμούς, μελοδράματα και δακρύβρεχτες παρατηρήσεις καταφέρνει να σε ισοπεδώσει τα μέγιστα. 

 

Άπαξ και έχει γραφεί παραπάνω δεν το βάζω σε σπόιλερ. Η βάση της υπόθεσης είναι μια αλληγορική κριτική πάνω στην απώλεια αγαπημένων προσώπων και δη παιδιών. Λέω κριτική και όχι οπτική γιατί ένιωσα από διάφορα hints ότι ο Pedrosa έμμεσα τοποθετείται πάνω στο ζήτημα και δεν το παρατηρεί απλά. Η τοποθέτηση από την άλλη ήταν την μια στιγμή έντονη αντίθεση κατά της μοιρολατρίας ( τα στοιχεία του λαϊκού μύθου δεν με απομάκρυναν γιατί ακριβώς κατάλαβα ότι ταιριάζουν με την εποχή - μια οικογένεια Ισπανών χωριατών θα πίστευε ότι ήταν γραφτό να πεθάνει το παιδί τους παρά συμπτωσιακό), την άλλη στιγμή προσπάθεια να μας πείσει ότι η "παράδοση" ίσως είναι και ο ελαφρύς ύπνος λίγο πριν τον θάνατο που τον κάνει αποδεκτό. 

 

Μπορεί και ο ίδιος ο δημιουργός να παλεύει μέσα του ως προς το πως αποδέχθηκε αυτό που συνέβη στους φίλους του (από εκεί εμπνεύστηκε και τις "Τρεις Σκιές"). Όλα αυτά βέβαια είναι δικές μου υποθέσεις γιατί τέτοιες σκέψεις είχα και εγώ όταν συνέβη κάτι παρόμοιο σε πολύ κοντινούς μου συγγενείς (Θείοι). Το έζησα από κοντά σε όλα του τα στάδια και επιβεβαιώνω ότι για έναν γονιό που βλέπει το παιδί του να χάνεται κομμάτι κομμάτι, δεν υπάρχουν όρια που δεν ξεπερνά για να το αποτρέψει. 

 

Να το προτιμήσετε, ένα από τα πολύ καλά βιωματικά κόμικς. 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.