Μετάβαση στο περιεχόμενο

«Ιερόσυλο» κόμιξ ενοχλεί τους χριστιανούς της Γερμανίας [?, tovima.gr, 24/8/2012]


Bonadrug

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

«Ιερόσυλο» κόμιξ ενοχλεί τους χριστιανούς της Γερμανίας

Η εκκλησία διαμαρτύρεται αλλά το μουσείο αρνείται να κατεβάσει την αφίσα


post-556-0-20803700-1348509177_thumb.jpg


Η γερμανική επαρχιακή πόλη Κάσελ έχει γίνει γνωστή λόγω της περιοδικής έκθεσης σύγχρονης τέχνης «Ντοκουμέντα», που διοργανώνεται κάθε πέντε χρόνια και λαμβάνει χώρα μέχρι και τις 16 Σεπτέμβρη.

Φέτος την παράσταση έχει κλέψει μια αμφιλεγόμενη αφίσα που είναι κρεμασμένη στο παράθυρό ενός τοπικού μουσείου κόμιξ και απεικονίζει τον Ιησού πάνω στον σταυρό. Πολλοί χριστιανοί, κληρικοί και λαϊκοί, δηλώνουν προσβεβλημένοι και ζητούν την αφαίρεση της. Στην αμφιλεγόμενη γελοιογραφία μία φωνή από τα επουράνια λέει στον Εσταυρωμένο : «Εί! Εσύ! Εγώ γ... σα τη μάνα σου!».

Δεν είναι σπάνιο φαινόμενο η διακωμώδηση της θρησκείας να προκαλεί αναστάτωση και οργή τα τελευταία χρόνια.

Γελοιογραφίες και κόμιξ που σατιρίζουν το Ισλάμ έχουν προκαλέσει αντιπαλότητες ή ακόμα και κρούσματα βίας σε πολλές περιπτώσεις.

Αυτή τη φορά οι χριστιανοί της Γερμανίας είναι αυτοί που «βρίσκονται στο στόχαστρο» ενός χιουμοριστικού σκίτσου το οποίο καταγγέλλουν ως χοντροκομμένο και βλάσφημο. Πολλοί θρησκευτικοί ηγέτες της Γερμανίας έχουν ήδη εκφράσει τις διαμαρτυρίες τους για τη γελοιογραφία που διαφημίζει την επόμενη έκθεση του μουσείου κόμιξ.

«Θεωρώ προβληματικό το γεγονός ότι ένα κόμιξ δυσφημεί την ουσία, την ίδια την καρδιά της πίστης», δηλώνει η Μπάρμπαρα Χάινριχ, στέλεχος της τοπικής προτεσταντικής εκκλησίας.

Ο διευθυντής του μουσείου αρνήθηκε να αφαιρέσει την αφίσα. «Τα κόμιξ είναι από τη φύση τους προσβλητικά για κάποιους, αλλά δεν μπορούμε να αφαιρούμε κόμιξ και γελοιογραφίες κάθε φορά που γίνεται μια διαμαρτυρία θρησκευτικού ή πολιτικού περιεχομένου. Αλλιώς θα έπρεπε να κλείσουμε το Μουσείο» δήλωσε.

Ο σκιτσογράφος της αμφιλεγόμενης αφίσας, ο Μάριο Λαρς, εξέφρασε την έκπληξη του για τις αντιδράσεις που προκάλεσε το δημιούργημα του. «Εγώ δεν είχα πρόθεση να προσβάλω τους πιστούς. Ήταν απλά ένα αστείο. Η εκκλησία θα έπρεπε να είναι πιο ανεκτική με τέτοια θέματα και να στρέφει τη προσοχή της στα προβλήματα που έχουν πραγματική σημασία. Τόσο μεγάλη αναστάτωση για ένα απλό αστείο δεν της κάνει καλό».

Το Βήμα Online 24/8/2012

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25030
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  1229
  • Reputation:   5838
  • Achievement Points:  1229
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  24

Αν και ειμαι χριστιανος το βρισκω τρελα αστειο :lmao: αυτο που λεει ο θεος απο πανω "ειναι η αληθεια" ετσι κι αλλιως (οχι ακριβως αλλα καταλαβενετε τι θελω να πω).Και το αστειο ειναι πως ο θεος μιλαει προστυχα.Ελπιζω να μην με παρεξηγησετε...Και αυτο που λεει το Μουσειο για τα κομικς ειναι μεγαλη αληθεια αν το καλοσκεφτειτε...

 

:dog:

Επεξεργασία από Alejandro Foyn
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Η αλήθεια είναι ότι έχει την φάση του σαν σκίτσο αλλά λάθος πιστεύω να το βάλουν σε τόσο δημόσιο χώρο! :down:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  643
  • Reputation:   3597
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4510 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Εμένα μου φαίνεται ακόμη πιο αστείο το ότι είναι σε δημόσιο χώρο. μουαχαχαχα!

Προσωπικά πιστεύω πως δεν έχει όρια η σάτιρα, κανένα θέμα δεν είναι και δεν πρέπει να είναι ταμπου. Το εν λόγω σκίτσο ούτε χοντροκομμένο το βρίσκω, ούτε πως δυσφημεί την πίστη και την ουσία της. Νομίζω πως όλοι αυτοί οι σταυροφόροι υπέρμαχοι της πίστεως,το παρακάνουν σε τέτοιες περιπτώσεις. Στην τελική, τι με νοιάζει εμένα τι έγραψε, τι σχεδίασε , τι έκανε κάποιος τον οποίο καν δεν ξέρω, είτε είμαι χριστιανός είτε όχι. Δεν είναι ο αντίχριστος, είναι ένας σατιρικός καλλιτέχνης, δε βλέπω πώς κάνει κακό.Αν δεν είναι αστείο μη γελάς , εάν είναι γέλα, χριστιανός ή μη. :banana:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6121
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  351
  • Reputation:   2737
  • Achievement Points:  356
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5745 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Σε ο,τι και αν κανεις υπαρχουν καποια ορια και τα ορια αυτα τα ξεπερνας οταν προσβαλλεις ο,τι πιο ιερο εχει ο αλλος. Υπαρχουν περιοχες που δεν αγγιζει καμια ερευνα, ανηκουν στη διασταση του υπερβατικου και ή τα δέχεσαι ή τα αρνεισαι. Αλλα σεβεσαι την πιστη του αλλου. Ας σκεφτει κανεις κατι πολυ πολυ πιο ανωδυνο. Να σατιριζε καποιος με ανομολογητα σεξουαλικα υπονοουμενα τους γονεις οποιουδηποτε. Δεν θα υπηρχε αντιδραση; Ή θα επρεπε να το καταπιει στο ονομα μιας αυθαιρετης ελευθεριας της εκφρασης;

Προσωπικα εκπλησσομαι με με το μεγεθος της νοσηροτητας του σκιτσογραφου και δεν χρειαζεται καν να πιστευει καποιος για να καταλαβει το μεγεθος της ασεβειας του. Ελευθερια δεν σημαινει ουτε χυδαιοτητα ουττε ασυδοσια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Τωρα αυτό δε μου κάνει για σατυρα. Φαντάσου να σου λέει αυτό στη μέση του δρόμου ο πατέρας σου, ή ο πατριός σου. Δε μου στέκει και πολύ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  643
  • Reputation:   3597
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4510 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Η αίσθηση του χιουμορ του κάθε ανθρώπου διαφέρει. Αυτό που εγώ θεωρώ αστείο, ο άλλος μπορεί να το θεωρεί ηλίθιο. Απλά εγώ μένω εκεί, δεν το θεωρώ επικίνδυνο. Δηλαδή εννοώ, πως ούτε η πίστη κλονίζεται, ούτε η οικογένεια , ούτε τίποτα. Το ότι προβάλλεται δημόσια είναι κάπως παράξενο, και, αν και εμένα δε με ενοχλεί, καταλαβαίνω πως μπορεί να ενοχλήσει κάποιον. Ας πούμε όταν πηγαίνεις σε κάποιο κωμικό σόου, σε κάποια παράσταση, μπορείς να κάνεις κάποια έρευνα ,να ξέρεις τι θα δεις περίπου, και να αποφασίσεις αν βρίσκεται στα όρια που έχεις εσύ θεσπίσει, αφού αν και εγώ δεν πιστεύω πως δεν υπάρχουν όρια, κάποιοι διαφωνούν. Ελευθερία για εμένα σημαίνει ελευθερία. Μπορώ να σατιρίσω ό,τι θέλω, όπως θέλω και πρέπει να κριθώ σαν κωμικός. Όμως η απέναντι πλευρά πάει παντού. Όταν π.χ. κυκλοφορεί μια ταινία σε κινηματογράφο, με τα απαραίτητα από τους νόμους ''άνω των δεκαοχτώμ των δεκατριών, ή ό,τι'', και ο κόσμος διαμαρτύρεται για αυτά που βλέπει, μου φαίνεται χαζό. Μην πας να το δεις. Άλλα και να το δεις , καθώς και δημόσια, δε νομίζω πως πρέπει να προσβληθείς. Δεν καταλαβαίνω γιατί. Όλοι έχουμε κάτι που μας πειράζει λόγω προσωπικών βιωμάτων, και όλοι έχουμε κάτι που θεωρούμε ιερό. Εάν κάποιος δε συμβαδίζει με αυτά που εμείς πιστεύουμε, δεν τρέχει και κάτι. Αν είναι χιουμοριστικό, αν είναι αστείο γελάμε. Αν είναι κάτι άλλο, όπως μια ταινία, όχι χιουμοριστική, αν μας αρέσει οκ. Έχω δει κωμωδίες οι οποίες εξέφραζαν απόψεις ξένες για μένα, και όχι μόνο κωμωδίες, και κάποιες μου άρεσαν κιόλας. Όσο νοσσηρό και αν είναι, δε νομίζω πως επηρεάζει. Ούτε απόψεις θα αλλάξουμε ούτε τίποτα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

προσωπικά το θεωρώ πολύ πετυχημένο (άθεη είμαι, αλλά και χριστιανή να μουν το ίδιο θα το θεωρούσα νομίζω), αλλά γούστα είναι αυτά!

 

 

:lmao: :lmao: :lmao:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Συμφωνω με Supertramp αν και προσωπικα δεν βλεπω κατι το αστειο. Παντως μια χαρα διαφημιση τους εκανε εκει στο μουσειο ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Θα παρακάμψω το γεγονός ότι προφανώς το συγκεκριμένο σκίτσο αναρτήθηκε γιατί ο επιμελήτής ήξερε ότι θα προκαλέσει και θα δημιουργηθεί ντόρος.

Θα παρακάμψω το γεγονός ότι είναι αντιαισθητικό να βάζεις πράγματα που θα ενοχλήσουν μέρος του κοινού σε δημόσιο χώρο.

 

Θα σταθώ στην ουσία του σκίτσου: Δεν το βρίσκω αστείο. Έχει όντως το στοιχείο του παράδοξου, από εκεί και πέρα όμως δεν καταλαβαίνω ποιο πράγμα βρίσκετε αστείο.

:pool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Δεν είναι αστείο να σκάσεις στα γέλια,είναι μια μορφή μαύρου/κρύου χιούμορ που σε μερικούς αρέσει και σε άλλους όχι :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Valtasar changed the title to «Ιερόσυλο» κόμιξ ενοχλεί τους χριστιανούς της Γερμανίας [?, tovima.gr, 24/8/2012]

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.