Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΧΙΛΙΕΣ ΚΥΡΙΑΚΕΣ ΑΡΚΑΣ


AndreasD

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΧΙΛΙΕΣ ΚΥΡΙΑΚΕΣ ΑΡΚΑΣ
Σενάριο/Kείμενα:
Αρκάς
Σχέδιο:
Αρκάς
Εκδοτική:
ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
12-06-2010
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Μέγεθος:
21.0 x 28.0
Σελίδες:
100
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-960-9487-02-3
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25060
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6211 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

HiliesKyriakesArkas_0001.jpg HiliesKyriakesArkas_0001z.jpg

 

Το περιοδικό Ε της Κυριακάτικης Ελευθεροτυπίας έφτασε τα 1000 τεύχη. Αν κάποιος ψάξει και τα χίλια θα βρεί μια σταθερά. Την τελευταία σελίδα (καμιά φορά και το εξώφυλλο) που εικονογραφεί ο Αρκάς! Ακόμα και όταν λείπει σε διακοπές θα μπεί κάτι παλαιότερο! Φαντάζομαι ότι δεν είμαι ο μοναδικός αναγνώστης που ξεκινάει την ανάγνωση του Ε απο την τευταία σελίδα.
Ο καλύτερος τρόπος λοιπόν για να γιορταστεί ο μαγικός για τα περιοδικά αριθμός 1000 ήταν αυτή η έκδοση με μονοσέλιδα του Αρκά.
Για την ποιότητα των κόμικς του Αρκά δεν χρειάζεται να (ξανα)πούμε κάτι. Αυτό που αξίζει να αναφερθεί είναι η ποιότητα της έκδοσης! Πολύ καλό χαρτί και όμορφη εκτύπωση, αν και θα ήθελα πιο "χοντρό" χαρτί στο εξώφυλλο.

Περιλαμβάνει σελίδες σπο τις εξής σειρές:

- ΧΑΜΗΛΕΣ ΠΤΗΣΕΙΣ
- ΠΕΙΡΑΜΑΤΟΖΩΑ
- Ο ΚΑΛΟΣ ΛΥΚΟΣ
- Η ΖΩΗ ΜΕΤΑ
- ΟΙ ΣΥΝΟΜΗΛΙΚΟΙ


 

Αφιέρωμα στον Αρκά

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120985
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6340 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτό που αξίζει να αναφερθεί είναι η ποιότητα της έκδοσης! Πολύ καλό χαρτί και όμορφη εκτύπωση, αν και θα ήθελα πιο "χοντρό" χαρτί στο εξώφυλλο.

 

Ναι να πάρει, τα περισσότερα αντίτυπα είχαν φθαρμένη ράχη. :( Αλλά πολύ καλή εκδοσούλα, must have. :) Το μόνο δικό μου "παράπονο" είναι το ότι δε βάλαν τίποτα exclusive μονοσέλιδα που έχουν δημοσιευτεί μονάχα στο Ε και προτίμησαν να ακολουθήσουν την πεπατημένη. Αν και, βασικά, δεν είχε μπει και Ισοβίτης σε κάποια φάση?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25060
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6211 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Και Ισοβίτης και Ξυπνάς μέσα μου το Ζώο και άλλα. Μπαίναν τα διαστήματα που Αρκάς έλειπε με άδεια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52802
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5409 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

ΟΛΑ τα λεφτά ο Ζαχαρίας στην πρώτη κιόλας σελίδα που κάτω από τον τίτλο "Χίλιες Κυριακές Αρκάς" αναφωνεί: "Νισάφι!" :lol:

 

Ο αυτοσαρκασμός σε όλο του το μεγαλείο... :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35622
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Από πολύ παλιά έκοβα την τελευταία σελίδα του Ε, όπως φαντάζομαι έκαναν και πολλοί άλλοι, και έφτιαχνα τόμους με τις ιστορίες του Αρκά. Από εκεί άλλωστε τον γνώρισα. Δε θα μπορούσα λοιπόν παρά να ενθουσιαστώ από μια τέτοια επετειακή εκδοσούλα, την οποία διάβασα αμέσως - άλλωστε τα κόμικς του Αρκά διαβάζονται νεράκι. Όμορφη έκδοση, έγχρωμη και με ωραίο χαρτί, ενδιαφέρουσα επιλογή με τα καλύτερα στριπ του. Δεν έχει σημασία που δεν έχει αδημοσίευτες ιστορίες μέσα, τρέξτε όσοι δεν το πήρατε γιατί σύντομα θα το ψάχνετε.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12516
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5514 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

τρέξτε όσοι δεν το πήρατε γιατί σύντομα θα το ψάχνετε.

 

Μη σου πω ήδη... :crying:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26443
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6203 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Ωραία επετειακή έκδοση, το τσίμπησα κι εγώ. :)

 

Θα μπορούσε βέβαια να έχει και μερικά έξτρα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Aς πω την δικιά μου ιστορία πάνω στο θέμα.Πάντοτε στο σπίτι μου έμπαιναν πολλές εφημερίδες.Από μικρός θυμάμαι ότι κάθε Κυριακή ο πατέρας μου αγόραζε τουλάχιστον τρεις εφημερίδες.Το Βήμα για την γιαγιά μου ,τον Ριζοσπάστη για τον θείο (πάντα υπάρχει ένας θείος Κομμουνιστής) και για μας την Ελευθεροτυπία.Καμία από τις δύο πρώτες εφημερίδες δεν μου έκανε εντύπωση ,και μου φαινόταν βαρετές.Η Ελευθεροτυπία όμως είχε κάτι μοναδικό.Την τελευταία σελίδα του Αρκά.Ένα από τα λίγα κόμικς που θυμάμαι από μικρός ήταν ο Aρκάς.Παρόλο που δεν καταλάβαινα το χιούμορ του τότε, μου άρεσε που αυτή η εφημερίδα και κάθε Κυριακή ξεκινούσα το Ε από την τελευταία σελίδα. Έχουν περάσει περίπου 15 χρόνια από τότε , η γιαγιά μου πέθανε (πρέπει να έχει και λίγο δράμα το ποστ δεν συμφωνείτε; ) ο θείος μου τελικά έγινε συνδρομητής στον Ριζοσπάστη αλλά κάθε Κυριακή η Ελευθεροτυπία εξακολουθεί να μπαίνει στο σπίτι .Και εξακολουθώ από τότε να διαβάζω το Ε ανάποδα...Εδώ και 1000 Κυριακές.

 

Γέρασα....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25060
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6211 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Μ' έκανες να δακρύσω.... κάθαρμα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11117
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  11
  • Reputation:   54
  • Achievement Points:  11
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Αρκετά ποιοτική έκδοση αν και θα ήθελα (και) κάποια άλλα σημεία από τις δουλειές του Αρκά να συμπερηληφθούν (δε θα με χάλαγε να είχε και κάνα πρωτότυπο στριπάκι).

Ο μόνος μου καημός:crying: είναι ότι ενώ βρήκα 2 αντίτυπα με άθικτο εξώφυλλο και ράχη (1 για μένα και 1για την κοπέλα μου) και πέταξα από τη χαρά μου,όταν άρχισα να τα ξεφυλίζω και τα δυο είχαν 1-2 φθαρμένες εσωτερικές σελίδες (οπότε και προσγειώθηκα ανώμαλα...).

Για την ακρίβεια ήταν σαν κάποιος να είχε πιάσει τις εν λόγω σελίδες σε κάποια σημεία με βρεγμένα χέρια και το χαρτί είχε "ξεχυλώσει"... :oops:

Πάντως όπως και νά'χει πάλι γέλασα με την ψυχή μου με τιθς ιστορίες παρ'ότι τις περισσότερες τις διάβαζα για πολλοστή φορά!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26443
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6203 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Για την ακρίβεια ήταν σαν κάποιος να είχε πιάσει τις εν λόγω σελίδες σε κάποια σημεία με βρεγμένα χέρια και το χαρτί είχε "ξεχυλώσει"... :oops:

 

Το έχει και στο δικό μου σε ένα σημείο σε μια συγκεκριμένη σελίδα. Εντάξει... μικρό το κακό. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6439 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Ήμουν πάντοτε φανατικός οπαδός του Αρκά, από πρίν να ξεκινήσει μάλιστα την μακρά του σχέση με το Ε. Οι ισοβίτης και κόκκορας μου έδωσαν το βάφτισμα του πυρός και τί βάφτισμα ήταν αυτό. Η συνέχεια με τα Business, καταστροφή και τα ζώα, ενώ μετά μπήκε το νερό στο αυλάκι με την τελευταία σελίδα του Ε και τις γνωστές του πια σε όλους μετέπειτα δημιουργίες. Για μένα ακόμη αυτά τα πρώτα φαντάζουν απίστευτα καλοφτιαγμένα και κλασικά, η χαρά μου δε πελώρια όταν έγιναν επίτομα και επιχρωματισμένα μάλιστα. Παρόλα αυτά, η παράδοση το απαιτεί, κάθε φορά που πιάνω στα χέρια μου την κυριακάτικη, βγάζω το πλαστικό που την κρατάει εγκλωβισμένη και επιτόπου σφαίρα στην "τελευταία" σελίδα του ένθετου για να σκάσω το πρώτο χαμόγελο (έντονο γέλιο συνήθως) της Κυριακής και να πάει καλά η μέρα, γιατί όχι και η εβδομάδα ολόκληρη. Όσο κι αν επαναληφθεί, όσο κι αν γίνει προβλέψιμος για εμάς τους παλιούς, όσο κι αν τον έχουμε φάει πια στην μάπα που λένε, πάντα θα αναζητάμε αυτή την μία μαγική σελίδα της εβδομάδας. Όχι 1000 Κυριακές ακόμη αλλά ατέλειωτες να ευχηθώ να έρθουν. Μία όμορφη συνήθεια, μία όμορφη συντροφιά, μία ζεστή πρώτη ρουφηξιά γέλιου και ψυχικής απόλαυσης κάθε Κυριακή στο σπίτι μας. Καλή συνέχεια...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10454
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  144
  • Reputation:   733
  • Achievement Points:  144
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5409 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Όσο κι αν επαναληφθεί, όσο κι αν γίνει προβλέψιμος για εμάς τους παλιούς, όσο κι αν τον έχουμε φάει πια στην μάπα που λένε, πάντα θα αναζητάμε αυτή την μία μαγική σελίδα της εβδομάδας. Όχι 1000 Κυριακές ακόμη αλλά ατέλειωτες να ευχηθώ να έρθουν. Μία όμορφη συνήθεια, μία όμορφη συντροφιά, μία ζεστή πρώτη ρουφηξιά γέλιου και ψυχικής απόλαυσης κάθε Κυριακή στο σπίτι μας. Καλή συνέχεια...

 

Δεν θα μπορούσα να το θέσω καλύτερα!! :best:

 

Μετά απο τη σχετική ενημέρωση, έσπευσα την Κυριακή να βρω την Ελευθεροτυπία και μετά απο αγωνιώδη προσπάθεια σε 3 περίπτερα (ανάρπαστη έγινε), ευτυχώς την βρήκα!!! Ωραία συλλογή, με αρκετά καλή ποιότητα -αν και δεν γλύτωσα και γω τις 2, 3 ελαφρώς τσαλακωμένες σελίδες - που την απόλαυσα όσο δεν λέγεται, γελώντας για αλλη μια φορά με τα ιδια αστεια. Αγαπημένα στριπ στη Ζωη Μετά, αν και πολύ θα ήθελα να είχε και λιγο Ισοβίτη!!!!Να τις 10.000 λοιπόν τις Κυριακές ο Αρκάς στην Ελευθεροτυπία!!!! :):)

Επεξεργασία από will
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2976
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  237
  • Reputation:   1912
  • Achievement Points:  237
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6122 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  116

Το "Ε" της Ελευθεροτυπίας χάριν σε αυτόν τον εξαιρετικό κύριο, είναι το μοναδικό περιοδικό που διαβάζεται από..πίσω. :cheers3::respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6439 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Δεν θα σχολιάσω το από πίσω... :lol: Πάντως, μετά το θεϊκό πολυθεματικό περιοδικό Βαβούρα και την Οδό τρέλας 13, ήρθε το Ε να συνεχίσει μία παλιά παράδοση των μισοτρελλαμένων αναγνωστόφιλων. Αλλά ουσιαστικά λίγο πολύ η ίδια τρέλα που μας δέρνει από τόοοοοσο μικρά, είναι αυτή που μας κάνει να διαβάζουμε ακόμη και σήμερα κάποια έντυπα από την ανάποδη (από την ανάποδη είπα και όχι από πίσω έτσι...). ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11645
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  688
  • Reputation:   3732
  • Achievement Points:  688
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5250 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Όντως ο Αρκάς είναι καταπληκτικός. Μάλιστα, η πρώτη δουλειά Έλληνα δημιουργού που διάβασα ήταν το "Ένα ποντίκι στη σούπα μου" του Ισοβίτη και με ενθουσίασε το καυστικό χιούμορ του.

Και η συγκεκριμένη έκδοση μου άρεσε πολύ. Γυαλιστερό χαρτί και γενικότερα προσεγμένη και ποιοτική έκδοση. Να ευχηθώ κι εγω με τη σειρά μου να συνεχίσει να μας προσφέρει άφθονο γέλιο μέσα από τα διασκεδαστικά του κόμικς. :)

Επεξεργασία από big vaggos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Και εγώ το πήρα.Μέχρι εκείνη την μέρα δεν ήξερα ότι βάζουν Αρκά στο Ε.Πάντως το ευχαριστήθηκα πολύ και σκέφτομαι να πάρω τα τομάκια των 7-8 ευρώ.

 

Υ.Γ. Εμένα καμία σελίδα δεν ήταν σκισμένη!Τυχαίο;Δεν νομίζω!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1613
  • Content Count:  5048
  • Reputation:   34554
  • Achievement Points:  5056
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η Ελευθεροτυπία το επανεκτύπωσε ως αυτόνομο άλμπουμ και η Πρωτοπορία το πουλάει 9,90 € (λιανική τιμή 11 €) !!!

 

http://www.protoporia.gr/product_info.php/products_id/331596

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120985
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6340 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

γκουχΑΡΠΑΧΤΗγκουχ

 

 

Μα πώς τους ήρθε? :collapse:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6439 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Και σκληρόδετο να είναι που λέει ο λόγος, δεν νομίζω ότι αξίζει το ποσό αυτό, ιδιαίτερα αν συνυπολογίσει κανείς το γεγονός ότι α) δόθηκε δωρεάν β) δεν έχει μέσα ανέκδοτες ιστορίες γ) κάποιος τα έχει σίγουρα (με ρυθμό) - και μία - και δύο - και τρεις - και τέσσερις φορές - ήδη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Αρπαχτή είναι σίγουρα.Εδώ,άλλοι το πήραν γύρω στα 4 Ε μαζί με εφημερίδα,ποιος θα το πάρει αυτό(πιθανότατα κάποιος που δεν το έχει αλλά έχει λεφτά για χάσιμο!;!;).Επίσης,δεν έχει τίποτα έξτρα,ούτε συνέντευξη,ούτε σκίτσα,ούτε αφιέρωμα,ούτε 20 παραπάνω σελίδες με άλλα έργα του Αρκά!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5005
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  31
  • Reputation:   157
  • Achievement Points:  31
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5890 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είναι κάποιες ελάχιστες επιστροφές που είχε η Ελευθεροτυπια-500 κομμάτια η και λιγότερο. Τα αγόρασε η Πρωτοπορία για να μην πολτοποιηθούν . Δεν νομίζω ότι τους ενδιαφέρουν οι πωλήσεις γι αυτό έβαλαν κι αυτή την τιμή. Σίγουρα πάντως δεν είναι αρπαχτή …

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1613
  • Content Count:  5048
  • Reputation:   34554
  • Achievement Points:  5056
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είναι κάποιες ελάχιστες επιστροφές που είχε η Ελευθεροτυπια-500 κομμάτια η και λιγότερο. Τα αγόρασε η Πρωτοπορία για να μην πολτοποιηθούν . Δεν νομίζω ότι τους ενδιαφέρουν οι πωλήσεις γι αυτό έβαλαν κι αυτή την τιμή. Σίγουρα πάντως δεν είναι αρπαχτή …

 

 

 

Η Ελευθεροτυπία πάντως με ολοσέλιδες καταχωρήσεις είχε ανακοινώσει πως εξαντλήθηκαν τα άλμπουμ της σπέσιαλ συλλογής Αρκά. Τώρα από πού προκύπτει αυτό που γράφεις ότι περίσσεψαν 500 κομμάτια και τα αγόρασε (;!) η Πρωτοπορία; Έχεις κανένα γνωστό σου μέσα στο μαγαζί ή στην εφημερίδα;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5005
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  31
  • Reputation:   157
  • Achievement Points:  31
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5890 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εάν μείνουν 500 κομμάτια στις 100.000 θεωρείτε εξαντλημένο. Ποτέ δεν εξαντλείται και το τελευταίο φύλλο, πάντα υπάρχουν κάποια απομακρυσμένα σημεία πώλησης – σε χωριά ή απομονωμένα περίπτερα- που κάνουν επιστροφές. Είναι έτσι όπως τα γράφω.Eχω εσωτερική πληροφόρηση από την εφημερίδα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6439 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

OK, μήπως σου είπαν και σε τί τιμή τα αγόρασε η Πρωτοπορία για να ξέρουμε τελικά τη δεδομένη αρπαχτή ποιος την κάνει; Γιατί αν η Ελευθεροτυπία τα έδινε 4€ με την εφημερίδα, σε τί τιμή τα έδωσε στην πρωτοπορία και γιατί το μαγαζί τα δίνει 10€; Αρπαχτή είναι φυσικά, μπορεί να μην σχετίζεται με τυχόν επανέκδοση ή νέα κυκλοφορία ενός εντύπου που δινόταν σχεδόν δωρεάν με μία κυριακάτικη εφημερίδα, αλλά σχετίζεται με το οι επιστροφές από κάποιον πλέον τιμολογούνται στην τιμή των 11€. Ακόμα και σαν καινούργια έκδοση δεν νομίζω ότι τα αξίζει (νομίζω ότι κανονικά θα έπρεπε να είναι φτηνότερο, τα τομάκια είναι κάπου στα 6,70€ με πιο σκληρό εξώφυλλο και καλύτερο νομίζω χαρτί - πιο χοντρό) πόσο μάλλον με το πως εξελίχθηκε η όλη φάση με την συγκεκριμένη κυκλοφορία.

Επεξεργασία από Yoshimitsu
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5005
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  31
  • Reputation:   157
  • Achievement Points:  31
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5890 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το συγκεκριμένο άλμπουμ είναι συλλεκτικό (δεν πρόκειται να ανατυπωθεί), έχει πιο βαρύ χαρτί απ’ τα τομάκια(εκτός απ’ το εξώφυλλο που είναι λίγο λεπτότερο) , μεγαλύτερη διάσταση (21-29 έναντι 17-24) και περισσότερες σελίδες (96 έναντι 64), άρα η τιμή του είναι απόλυτα δικαιολογημένη. Άλλωστε, όπως έγραψα και πριν, δεν νομίζω ότι τους ενδιαφέρουν οι πωλήσεις, το αγόρασαν για να έχουν όλα τα βιβλία του Αρκά. Και βέβαια είναι αστείο να μιλάμε για αρπαχτή στα 500 αντίτυπα, όταν τα βιβλία του Αρκά έχουν πουλήσει μέχρι τώρα 3.000.000 (τρία εκατομμύρια) αντίτυπα! –πιστέψτε με ,ο αριθμός είναι έγκυρος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120985
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6340 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όχι. Πολλά αντίτυπα είχαν μέσα πρόβλημα σε εσωτερικές σελίδες (η φθορά στο εξωτερικό ήταν καθαρά από τη διανομή στα περίπτερα και την όλη συσκευασία) και η τιμή του είναι παρανοϊκή, αν σκεφτείς ότι ήταν σχεδόν δωρεάν με την εφημερίδα και ότι δεν προσφέρει τίποτα νέο, την στιγμή που το τεύχος Ε εκείνου του φύλλου είχε ένα μονοσέλιδο του Αρκά αφιερωμένο στα 1000 τεύχη. Είναι ένα σχετικά πολυσυλλεκτικό αλμπουμάκι, το οποίο θα μπορούσε να ήταν καλύτερο και που μπορεί να πάρει κάποιος που δεν έχει ξαναδιαβάσει Αρκά για να δει τι παίζει μονάχα.

 

Αυτό, την στιγμή που υπάρχουν τα άπαντα του Αρκά (εκτός από το Κερασάκι και κάτι μονοσέλιδα) σε τομάκια και έχει τριπλάσια τιμή από την αρχική διανομή το λέμε αρπαχτή-ξεστοκάρισμα όσων μείναν. Ένα εορταστικό ένθετο ήταν, εξάλλου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5005
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  31
  • Reputation:   157
  • Achievement Points:  31
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5890 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αν ήθελαν να ξεστοκάρουν θα έβαζαν μια χαμηλή τιμή για να φύγουν. Τα αντίτυπα είναι ελάχιστα και έβαλαν μια αξιοπρεπή τιμή ακριβώς για να μην «φύγουν» και να υπάρχουν σε κάποιο βάθος χρόνου για να μπορεί να το βρει όποιος δεν το πρόλαβε και θέλει να το έχει στη συλλογή του. Εξ άλλου, μια ξεφτίλα τιμή θα ακύρωνε και την έννοια της ‘προσφοράς’ από την Ελευθεροτυπία. Τουλάχιστον αυτά άκουσα εγώ και τα βρίσκω πειστικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25060
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6211 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Πάντως τα 10 ευρώ για τέτοιας ποιότητας έκδοση δεν είναι "αξιοπρεπής τιμή" είναι κανονικό δάγκωμα στο σβέρκο, άσχετα απο τους λόγους που έγινε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Εσύ όταν σε κλέβουνε λες ότι σε «δάγκωσαν στο σβέρκο» ; Παράξενο. Εγώ χρησιμοποιώ μια άλλη έκφραση που περιλαμβάνει τα οπίσθια και τα χέρια.

 

Αλλά θα μου πεις ,εγώ δεν είμαι πολιτισμ'ενος όπως εσύ....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.