Μετάβαση στο περιεχόμενο

GLOOMY CLOWN


Bonadrug

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
GLOOMY CLOWN
Σενάριο/Kείμενα:
Γιώργος Κωνσταντόπουλος
Σχέδιο:
Γιώργος Κωνσταντόπουλος
Εκδοτική:
ΑΥΤΟΕΚΔΟΣΗ Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
2008
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Καρφίτσα
Περιεχόμενο:
Φαντασίας
Μέγεθος:
17.0 x 24.0
Σελίδες:
48
Χρώμα:
Ποικίλο
Προέλευση:
Ελληνική
Ονομαστική τιμή:
3,50€

  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20247
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6278 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

GloomyClown_0001.jpg  GloomyClown_0001z.jpg

 


ΧΡΩΜΑ: ΕΓΧ + Α/Μ
Αυτοέκδοση του Γιώργου Κωνσταντόπουλου με σύντομες ιστορίες , με τις οποίες συμμετείχε σε διάφορους διαγωνισμούς κόμικς: 9, Real Comics, Comix, Angouleme.

Περιέχονται οι ιστορίες: Terminal, Τελευταίο Αντίο, Τυφλός Εκ Γενετής, Sayonara, Espoir Sans Couleur, Ονείρου Ελπίδα, Εκπυρσoκρότηση όπως και μια gallery με σχέδια του δημιουργού. Τρεις από τις επτά ιστορίες είναι βωβές ενώ σε πολλές διακρίνεται μια νότα manga.

Τεσπα....


 

Αφιέρωμα στον Γιώργο Κωνσταντόπουλο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35615
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Για φανζινάκι το θεωρώ πάρα πολύ καλή έκδοση: αρκετές σελιδούλες, ωραία χρώματα, γυαλιστερό χαρτί, ποικιλία σχεδίων και ιστοριών, κλπ. Το σχέδιο του Κωνσταντόπουλου είναι άλλοτε καλό άλλοτε μέτριο (προς το καλό), σε καμία όμως περίπτωση κακό. Ξεχωρίζω περισσότερο τα έργα που έχει στην gallery τα οποία όλα είναι εξαιρετικά. Τα σενάρια λίγο με χάλασαν εξαιτίας του έντονα μελαγχολικού τους τόνου. Σε γενικές γραμμές αρκετά καλή προσπάθεια.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  8772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3876
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  4
  • With Us For:  5543 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Οι διακυμάνσεις στό σχέδιο οφείλονται στο ότι οι ιστορίες ανατρέχουν σε μια εξελικτική πορεία 3 ετών.

 

Σιχαίνεται να τον χαρακτηρίζουν μανγκοειδή, αλλά εγώ πιστεύω ό,τι όντως είναι (χιχι)!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2818
  • Group:  Members
  • Topic Count:  73
  • Content Count:  916
  • Reputation:   3583
  • Achievement Points:  916
  • Days Won:  2
  • With Us For:  6130 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Πολύ ωραίο φανζινάκι κατά τη γνώμη μου!!! :best: Οι περισσότερες ιστορίες αν και μελαγχολικές-όπως είπε και ο Ίωνας- μου άρεσαν πάρα πολύ ενώ οι υπόλοιπες κυμαίνονταν σε πιο χαμηλά επίπεδα..

 

Ξεχώρισα τις... Τελευταίο Αντίο, Τυφλός Εκ Γενετής,Ονείρου Ελπίδα, Εκπυρσoκρότηση καθώς και τις δημιουργίες στην gallery που είναι ιδιαίτερα επιτυχημένες!!

 

:best::clap2::clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45731
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6166 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Το διάβασα κι εγώ. Πολύ ωραίο σχέδιο αλλά πολύ μιζέρια ρε παιδιά :P Τέσπα, οι συνολικές εντυπώσεις εννοείται πως ήταν θετικές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  272
  • Reputation:   476
  • Achievement Points:  272
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

To τσίμπησα κι εγώ στο comicdom. Να πω την αλήθεια, το διάβασα λίγο στα πεταχτά και δεν μπορώ να κάνω αναλυτική κριτική, αλλά το αποτέλεσμα που είδα ήταν πολύ καλό: όμορφο σχέδιο, μελαγχολικές, γλυκόπικρες ιστορίες ωραία ροή. Από τις καλές δουλειές που είδα φέτος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13217
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5983 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Θα συμφωνήσω κι εγώ. Γλυκιά πίκρα, δωρική γραμμή, πολλά νοήματα πίσω από ένα καταπληκτικό σκίτσο, το κοριτσάκι του οπισθόφυλλου από τις πιο ωραίες εικόνες που έχω δει και φυσικά η γκάλερι είναι όλα τα λεφτά. Ο άνθρωπος κεντά, δε ζωγραφίζει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4986 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Στο φετινο Comicdom αγορασα το Gloomy Clown του Γιωργου Κωνσταντοπουλου μια και ειχα δει εικονες απο το συγκεκριμενο κομικ στο ιστολογιο του δεν τις διαβασα τη λεγανε οι εικονες απλα τις κοιταξα ετσι με αφορμη οτι ηταν κατι γνωριμο το αγορασα και σιγουρα δε το μετανοιωσα!

Οι ιστοριες ολες ειχαν μια δοση μελαγχολιας διαφορετικη μεν απο ιστορια σε ιστορια αλλα με στεναχωρω συναισθημα δε, και το αναφερω οχι σαν κατι αρνητικο αλλα επειδη τοσα χρονια με ολα αυτα τα υπερ ηρωικα κομικς που διαβαζα ειχα ξεχασει πως μπορει ενα κομικ με συντομες ιστοριες να σου βγαλει εντονα συναισθηματα!

Το σχεδιο και τα χρωματα επισης καλα και το gallery απιστευτο γενικα μια παρα πολυ καλη εκδοση!!!

 

ΥΓ δε ξερω αν γινεται Γιωργο αλλα μακαρι να μπορουσες να μας δωσεις και αλλες ιστοριες για τους ηρωες απο το "Τελευταιο Αντιο" και το "Sayonara" μια και εγω προσωπικα το ειδα σαν την "αρχη" των περιπετιων τους και οχι το τελος!

Επεξεργασία από conb
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5365 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Σας ευχαριστώ για τα καλά λόγια, τα σχόλια και τις παρατηρήσεις σας.

 

Όσο αφορά τα κόμικς στο gloomy clown:

Μμμδεν είναι τόσο ότι θέλω να κάνω μελαγχολικές ιστορίες, οι ιστορίες που κάνω έχουν και αρνητικά στοιχεία και θετικά (όπως οτιδήποτε συμβαίνει γύρω μας) …οι ήρωές μου είναι που καταλήγουν να "επιλέγουν" μια πιο "μελαγχολική" προσέγγιση των γεγονότων....

Το καταλαβαίνω πως ακόμα δεν τα πολυκαταφέρνω σε αυτό :D

 

Και πάλι ευχαριστώ, αν και καθυστερημένα…

 

 

ΥΓ. ευχαριστώ Κώστα κι εσένα… χαίρομαι να βλέπω ανθρώπους που, ως αναγνώστες, καταφέρνουν να τους αρέσουν τα πάντα (με αφορμή άλλα σχόλιά σου που βλέπω από δω κι από κει). Το τελευταίο αντίο και το sayonara ούτε που σκέφτηκα ποτέ να τα συνεχίσω… ούτε κατά την δημιουργία τους, ούτε και μετά… οπότε, όχι, οι ιστορίες μένουν εκεί που τις άφησες :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4986 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

ΥΓ. ευχαριστώ Κώστα κι εσένα… χαίρομαι να βλέπω ανθρώπους που, ως αναγνώστες, καταφέρνουν να τους αρέσουν τα πάντα (με αφορμή άλλα σχόλιά σου που βλέπω από δω κι από κει). Το τελευταίο αντίο και το sayonara ούτε που σκέφτηκα ποτέ να τα συνεχίσω… ούτε κατά την δημιουργία τους, ούτε και μετά… οπότε, όχι, οι ιστορίες μένουν εκεί που τις άφησες :beer:

 

Δε μου αρεσουν τα παντα ισως να μου αρεσουν αρκετα αλλα σιγουρα οχι τα παντα απλα προτιμαω να δινω σχολια σε κατι που μου αρεσει και ισως να εχει τη προοπτικη να μου αρεσει ακομα πιο πολλη στην εξελιξη του

Αποφευγω οσο μπορω να κανω σχολια για κατι που δε μου αρεσει γιατι ειναι και θεμα γουστου κατα συνεπεια δεν με ενδιαφερει και δε θα το σχολιασο και αν το κανω θα προσπαθησω να δωσω κατι που να ειναι εποικοδομητικο τουλαχιστον αν γινεται δηλ.

Τωρα για το τελευταίο αντίο και το sayonara το φανταστικα οτι κατι τετοιο θα εχει γινει παρολο ταυτα εγω προσωπικα θα θελα σαν αναγνωστης να διαβασω και συνεχεια στις ιστοριες τους :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4913 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν έχω άποψη για το εν λόγω φανζιν,αλλά μπορώ να κρίνω εξώφυλλο και οπισθόφυλλο .

Πολύ όμορφο σχέδιο και χρωματισμός...και αν ο καλλιτέχνης θέλει να σε προδιαθέσει για το τι θα διαβάσεις μάλλον το καταφέρνει.Γιατί από ότι άκουσα, είναι στενάχωρες και μελαγχολικές ιστορίες.Αυτό στο περνάει το εξώφυλλο,από την στάση που κάθεται ο κλόουν μέχρι και την έκφραση του προσώπου του...μου αρέσει πολύ!!!! :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9587
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5455 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Έπεσε πρόσφατα στα χέρια μου και μου άρεσε πάρα πολύ! Ισχύει ότι οι περισσότερες ιστορίες αποπνέουν μια μελαγχολία, στη φάση που αν βλέπαμε τη συνέχεια οι περισσότεροι ήρωες θα είχαν αυτοκτονήσει :P, αλλά περιγράφει καταστάσεις που θα μπορούσαν άνετα να είναι πραγματικές. 

 

Σε συνδυασμό μάλιστα με το πολύ καλό σχέδιο πρόκειται για πολύ αξιόλογη προσπάθεια και μου έκανε εντύπωση που όλες οι ιστορίες είναι στα ίδια υψηλά στάνταρ, με μόλις μια-δυο να υστερούν λίγο. Πάντως όπως ανέφερε και κάποιος πιο πάνω θα με ενδιέφερε πολύ να δω τη συνέχεια σε κάποιες, ειδικά σε εκείνη με τα δύο αδέρφια. :pray:

 

Είναι παλιό, οπότε δεν ξέρω πόσο εύκολα βρίσκεται, αλλά αν το πετύχετε δώστε του μια ευκαιρία. :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to GLOOMY CLOWN
  • Indian changed the title to GLOOMY CLOWN

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.