Μετάβαση στο περιεχόμενο

TABARY JEAN [ (1930 - 2011) ]


Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Δημιουργός:
TABARY JEAN
Επίσημη Ιστοσελίδα:
Ημερ. γέννησης:
05/03/1930
Τόπος γέννησης:
Στοκχόλμη, Σουηδία
Ημερ. θανάτου:
18/08/2011
Εργογραφία:

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35622
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

JEAN TABARY

Ο δημιουργός του Ιζνογκούντ...

 

TabaryJean.jpg

 

Ο Jean Tabary γεννήθηκε στις 5 Μαρτίου 1930 στη Στοκχόλμη από Γάλλους γονείς. Το καλλιτεχνικό του ξεκίνημα έγινε το 1956 στο περιοδικό "Vaillant" με τη σειρά "Richard et Charlie". Στη συνέχεια, και για το ίδιο περιοδικό, σχεδίασε τη σειρά "Grabadu et Gabaliouchtou" (1958), ενώ το 1959 δημιούργησε τη σειρά "Totoche" η οποία θεωρείται η πρώτη του μεγάλη επιτυχία, και αφορά τις περιπέτειες ενός μικρού παιδιού και της παρέας του. Η συγκεκριμένη σειρά, την οποία ο Tabary συνέχισε να σχεδιάζει μέχρι το 1976, ανεξαρτητοποιήθηκε και κυκλοφόρησε σε περιοδικό με την ονομασία "Totoche Poche", ενώ παράλληλα χρησιμοποίησε δύο από τους χαρακτήρες σε μια νέα σειρά με τον τίτλο "Corinne et Jeannot".

 

Image00004.jpgImage00002.jpg

 

Το 1962 ο Tabary ξεκίνησε την διάσημη συνεργασία του με τον Rene Goscinny, και στις 15 Ιανουαρίου της χρονιάς εκείνης κυκλοφόρησε το πρώτο τεύχος της σειράς "Les aventures du Calife Haroun el Poussah" στο περιοδικό Record. Όμως γρήγορα πρωταγωνιστής της σειράς έγινε ο Ιζνογκούντ ο οποίος ξεκίνησε ως δευτερεύων χαρακτήρας. Μετά το 1968 η σειρά συνέχισε να κυκλοφορεί στο περιοδικό Pilote (στο οποίο ο Goscinny ήταν ένας από τους δημιουργούς), ενώ δεν άργησε να κυκλοφορήσει και η τηλεοπτική σειρά.

 

Image00003.jpg

 

Η συνεργασία των δύο δημιουργών δεν σταμάτησε στον Ιζνογκούντ, καθώς από το 1962 δημιούργησαν από κοινού και τη σειρά "Valentin" που επίσης δημοσιευόταν στο περιοδικό Pilote. Για το ίδιο περιοδικό, ο Tabary έγραφε τις ιστορίες της σειράς "Buck Gallo" της οποία σχεδίαζε ο Mic Delinx.

 

Corinne.jpgTotoche.jpg

 

O Tabary συνέχισε να σχεδιάζει τις περιπέτειες του Ιζνογκούντ ακόμα και μετά τον θάνατο του Goscinny το 1977. Ίδρυσε μάλιστα και δική του εκδοτική εταιρεία, την "Editions de la Seguiniere", η οποία αργότερα μετονομάστηκε σε "Editions Tabary". Η εκδοτική αυτή δημοσίευε δύο μηνιαία περιοδικά, το "Les Vacheries de Corinne et Jeannot" και το "Les Recres de Totoche", στα οποία ο Tabary επανέφερε και τους χαρακτήρες Grabadu και Gabaliouchtou που είχε δημιουργήσει το 1958. Επίσης επανακυκλοφόρησε τη σειρά "Richard et Charlie".

 

 

Πηγές:

Wikipedia

lambiek.net

bedetheque

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190259
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

:thanks: Ίωνα! Δημιουργός με πάρα πολύ χαρακτηριστικό στυλάκι. Μου έλυσες και την απορία γιατί τα πρώτα Ιζνογκούντ του Ψαρόπουλου έλεγαν "Οι περιπέτειες του χαλίφη κλπ"

 

Να προσθέσω ότι Totoche έχουν δημοσιευθεί μέσα στον Δίκαιο.

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  75
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  102
  • Reputation:   194
  • Achievement Points:  102
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6400 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Και ρωταω: Τι θα ηταν ο πολυς Ταμπαρι χωρις τον Γκοσυνι;

 

Και απανταω (για να μη σας κραταω σε αγωνια): Τιποτα (οτι ηταν προ και μετα Γκοσινυ).

 

Κοριν και ζανο ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΕΤΑΙ (ισως απο βαρυποινιτες;), το Τοτος ειναι επιεικως απαραδεκτο και ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ

ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΕ ΟΛΙΚΑ ΤΟΝ ΙΖΝΟΓΚΟΥΝΤ (ελεος με τους αταλαντους πια...). Προσωπικα δεν εχω καταφερει να τελειωσω

κανενα απο τα καινουρια Ιζνογκουντ (απλα ειναι πιο κουραστικα απ'οτι διασκεδαστικα) ουτε σε γαλλικα ουτε σε ελληνικα.

 

Ταμπαρι και Ουντερζο (αφου εφτιαξαν τις ωραιες εκδοτικουλες τους για να ΚΑΤΑΧΡΑΣΤΟΥΝ ΤΟ ΤΑΛΕΝΤΟ ενος ανθρωπου

που πεθανε) ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΑΝ (ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ) τους 2 βασικους λογους που ασχοληθηκα με τα BD. Σορυ, αλλα δεν θα τους

λυπηθω κιολας...

 

Just for the Record: Ο ταμπαρι εφερε στα BD το λιτο μπακραουντ (οπως ισως θαχετε προσεξει συχνα δεν υπαρχει εως και

τιποτα εκτος απο τους ηρωες) δινοντας και καλα εμφαση στους διαλογους και στις εκφρασεις των ηρωων...

 

Αποψη μου: αφου υπηρξε Γκοσινυ υπηρξε και Ιζνογκουντ (το αναποδο απλα δεν παιζει). Ο ταμπαρι δεν περισσευει ακριβως

αλλα μεταξυ μας δεν ειναι και ingredient indispensable της συνταγης...

Προταση: Γιατι δεν δινετε τα σεναρια Ιζνογκουντ (και Αστεριξ) να σας τα γραψει ο Ντιφο; (Γκοσινυ Αναπαυσου, συνεχιζουμε

Ολοκληρωτικη Καταστροφη)

 

Υ.Γ. : Τα'πα και ξαλαφρωσα ο ανθρωπος...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25071
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6216 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Δεν έχεις κι αδικό, αν και το σκίτσο του που αγγίζει τα όρια του σουρεαλιστικού έχει να πεί πράγματα. Ναι, οι ιστορίες του Ιζνογκουντ που δεν είναι του Γκοσινύ, απλά δεν διαβάζονται.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45781
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6176 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Δηλαδή παίζει να είμαι ο μόνος που οι καινούργιες ιστορίες μου αρέσουν περισσότερο από τις παλιές :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35622
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Δηλαδή παίζει να είμαι ο μόνος που οι καινούργιες ιστορίες μου αρέσουν περισσότερο από τις παλιές :P

 

Σίγουρα είσαι ο μόνος!!! :D

 

Και η δικιά μου άποψη είναι ότι μετά τον Goscinny ήρθε το χάος για τον Tabary. Το σκίτσο του εμένα μου αρέσει πάρα πολύ, όμως στα σενάρια δεν είναι το ίδιο ταλαντούχος και αν δεν ήταν ο Goscinny να γράφει αυτές τις απίστευτες ιστοριάρες μάλλον δεν θα τον ξέραμε σήμερα. Τα τελευταία τεύχη του Ιζνογκούντ είναι αρκετά κουραστικά και χρησιμοποιούν παλιές ιδέες. Θα ήθελα πάντως να πιάσω στα χέρια μου κι άλλες δουλειές του.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Δηλαδή παίζει να είμαι ο μόνος που οι καινούργιες ιστορίες μου αρέσουν περισσότερο από τις παλιές :P

Όχι, ---> ΔΕΝ <--- είσαι ο μόνος. Απλώς το σενάριο ακολούθησε τον σουαρελισμό του σχεδίου, το οποίο σχέδιο με την σειρά του έχει αλλάξει δραστικά από τις πρώτες μέρες. Και κακά τα ψέματα ο τωρινός Ιζνογκούντ δεν είναι για όλα τα γούστα, αλλά ούτε πιστεύω ότι σώνει και καλά πρέπει να είναι επειδή κάποτε το έγραφε ο Γκοσινύ.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45781
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6176 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ξαναδιάβαζα αυτές τις μέρες τα τελευταία 3 τεύχη της Μαμούθ, το σενάριο των οποίων έχει αναλάβει αποκλειστικά ο Tabary. Λέτε ό,τι θέλετε ρε, ο άνθρωπος είναι θεός, απλά δεν παίζεται :P

 

Ειδικά το τελευταίο τεύχος, το λάθος του προγόνου μπορώ να πω πως είναι ένα από τα αγαπημένα μου της σειράς. Τι να πρωτοαναφέρω, το πνευματώδες χιούμορ, την εμπνευσμένη υπόθεση, τα εξωφρενικά γκαγκς ? Λατρεύω το στυλ του Tabary που στη μέση της ιστορίας συνομιλεί με τους ήρωες και τους αναγνώστες.

Απλά το χιούμορ πολλές φορές φτάνει δυσθεώρητα ύψη και ο σουρεαλισμός δίνει και παίρνει, κάνοντας ίσως τα συγκεκριμένα τεύχη ορισμένες φορές δύσκολα στην ανάγνωση. Αυτά όπως είπε και ο GreekComicFan δεν τα κάνει απαραίτητα άσχημα τεύχη, απλά είναι για πιο περιορισμένο κοινό αναγνωστών (σαν και του λόγου μου)

 

 

:beer:

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45781
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6176 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ζωή σε λόγου μας, χθες μας άφησε χρόνους και τούτος ο δημιουργός :(

 

http://24wro.blogspot.com/2011/08/blog-post_2523.html

 

 

EDIT

Το link είναι copypaste από το Shoutbox, νομίζω από την ΝκΑ

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1619
  • Content Count:  5055
  • Reputation:   34581
  • Achievement Points:  5063
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σχετικό άρθρο και στα Νέα.

 

 

 

Ορφάνεψε ο ραδιούργος βεζίρης Ιζνογκούντ

 

post-2298-13137947856077_thumb.jpg

 

 

Ο Γάλλος σχεδιαστής Ζαν Ταμπαρί, που μαζί με το σεναριογράφο Ρενέ Γκοσινί είχαν δημιουργήσει έναν από τους διασημότερους και πιο αστείους «κακούς» στην ιστορία των κόμικς, τον βεζίρη Ιζνογκούντ, πέθανε χθες σε ηλικία 81 ετών, όπως ανακοίνωσε σήμερα η κόρη του, Μιριέλ.

 

 

Από το 1962 ο Ζαν Ταμπαρί σε συνεργασία με τον Γκοσινί, τον πατέρα του Αστερίξ και άλλων πολυδιαβασμένων ηρώων, σχεδίαζε τον Ιζνογκούντ, τον ραδιούργο βεζίρη που «ήθελε να γίνει χαλίφης στη θέση του χαλίφη» ανατρέποντας τον καλό χαλίφη της Βαγδάτης. Μετά το θάνατο του Γκοσινί, το 1977, ο Ταμπαρί συνέχισε μόνος. «Ο πατέρας μου υπέστη εγκεφαλικό επεισόδιο το 2004 και τον επόμενο χρόνο χήρεψε, γεγονός από το οποίο δεν συνήλθε», είπε η Μιριέλ Ταμπαρί-Ντιμά, που διευθύνει τις Εκδόσεις Ταμπαρί.

 

 

Ο Ζαν Ταμπαρί γεννήθηκε στη Στοκχόλμη στις 5 Μαρτίου 1930. Ξεκίνησε να δουλεύει ως σκιτσογράφος το 1956 στο περιοδικό Vaillant. Το 1958 δημιούργησε τον ήρωα Totoche και τους φίλους του ενώ δύο χρόνια αργότερα συνεργάστηκε με τον Γκοσινί στο κόμικ Valentin. To 2004 ο Γάλλος σκηνοθέτης Πατρίκ Μπραουντέ γύρισε την ταινία «Ιζνογκούντ», στην οποία ο Μικαέλ Γιουν έπαιζε το σατανικό βεζίρη Ιζνογκούντ και ο Ζακ Βιγιερέ τον καλό χαλίφη Χαρούν ελ Πουσάχ.

 

 

 

 

 

Και το σχετικό link...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7374
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  37
  • Reputation:   346
  • Achievement Points:  37
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Σε ηλικία 81 ετών πέθανε ο κομίστας Ζαν Ταμπαρί που μαζί με τον Ρενέ Γκοσινί δημιούργησαν τον Βεζύρη που ήθελε να γίνει Xαλίφης.

 

Για τους φίλους των κόμιξ, το όνομα Ιζνογκούντ είναι θρυλικό. Αν και λιγότερο δημοφιλής από τον «Αστερίξ» ή τον «Λούκι Λουκ», ο Βεζύρης που είναι αποφασισμένος να ξεπεράσει κάθε όριο προκειμένου να καθίσει στον θρόνο του χαλίφη, είναι ένας σπαραχτικά αστείος μα και σκοτεινός χάρτινος ήρωας, «παιδί» της συνεργασίας του κειμενογράφου των «Αστερίξ» και «Λούκι Λουκ» Ρενέ Γκοσινί και του σχεδιαστή Ζαν Ταμπαρί.

 

Γεννημένος στην Στοκχόλμη το 1930 (5 Μαρτίου), ο Ταμπαρί παρουσίασε για πρώτη φορά δημοσίως σκίτσα του το 1956. Τα φιλοξένησε το περιοδικό Vaillant. Δυο χρόνια αργότερα δημιούργησε τον ήρωα Totoche και τους φίλους του ενώ η έναρξη της συνεργασίας του με τον Γκοσινί χρονολογείται στις αρχές της δεκαετίας του 1960 στο κόμιξ «Valentin».

 

Ο «Ιζνογκούντ» γεννήθηκε το 1962. Το 1977, μετά το θάνατο του Γκοσινί, ο Ταμπαρί αποφάσισε να συνεχίσει μόνος του τη σειρά αυξάνοντας το μέγεθος των ιστοριών. Με φόντο την Βαγδάτη και τα περίχωρά της, ο Ιζνογκούντ, ο Μεγάλος Βεζίρης του χαλιφάτου ζει με το όνειρο της εκθρόνισης του Χαλίφη Χαρούν Ελ Πασάχ και σήμα κατατεθέν το «Θέλω να γίνω χαλίφης στη θέση του χαλίφη» («Je veux devenir calife ΰ la place du calife»). Βοηθός του για τις «βρώμικες» δουλειές είναι ο πιστός αλλά και κάπως αργός Μπλιαχ Χαχάτ...

 

Η ανατολίτικη αύρα, οι εξωτικοί ρυθμοί, τα αμύθητης αξίας παλάτια, τα μαγικά χαλιά, τα χαρέμια, τα τζίνι, και οι φακίρηδες συνθέτουν το παραμυθένιο σκηνικό στο οποίο εκτυλίσσεται η δράση του Βεζίρη που, παρ' όλες τις μηχανορραφίες του, καταλήγει πάντα να αγναντεύει το όνειρο του Χαλίφη από... μακριά! Οσο για το όνομα της σειράς είναι ένα έξυπνο λογοπαίγνιο που «παντρεύει» την αγγλική γλώσσα με την γαλλική γλώσσα:Ιz-no-goud είναι η γαλλική προφορική έκδοση της φράσης He is no good που σημαίνει «δεν είναι καλός».

 

Η κινηματογραφική ανάπλαση του «Ιζνογούντ» με ζωντανούς ηθοποιούς έγινε πραγματικότητα το 2005. Ο σκηνοθέτης Πατρίκ Μπραουντέ επινόησε μια νέα ιστορία έχοντας διαβάσει με μεγάλη προσοχή όλα τα τεύχη του κόμιξ. Ενώ υπήρχαν πολλές μικρές ιστορίες, το σύνολό τους δεν μπορούσε να συστήσει μία ολόκληρη ταινία. Οι δημοφιλείς Γάλλοι κωμικοί Μικαέλ Γιουν και Ζακ Βιγιερέ πλάθουν ένα συμπαθέστατο ντουέτο ως Βεζύρης και Χαλίφης αντιστοίχως ενώ στην ταινία έμφαση δίδεται και σε δευτερεύοντες ήρωες, όπως ο σουλτάνος Πουλμανκάρ και ο φακίρης Χουντεκάν. Ο σκηνοθέτης πρόσθεσε ένα τζίνι παραπάνω και ανέπτυξε περισσότερο τους θηλυκούς χαρακτήρες (οι οποίοι απουσιάζουν από τα κόμιξ). Μια από αυτές είναι η πριγκίπισσα Πριτιουμάν (γαλλική προφορά του «Pretty woman») την οποία ο Ιζνογκούντ ερωτεύεται όταν την βλέπει έτοιμη να πουληθεί σε ένα σκλαβοπάζαρο.

 

ΠΗΓΗ: ΤΟ ΒΗΜΑ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  12241
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  7
  • Reputation:   6
  • Achievement Points:  7
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

οδυνηρό... ο Ζαν Ταμπαρί ήταν μακράν το πιο ταλαντουχο πενάκι της γαλλικής σχολής! Ελπίζω τα παιδιά του να συνεχίσουν να κρατούν εν ζωή τον λατρεμένο μας Ιζνογκουντ!

 

Αιωνία του η μνήμη! Χρυσούλα ευχαριστούμε για την είδηση

 

Phantom σ' ευχαριστω για το σχολιο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  12241
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  7
  • Reputation:   6
  • Achievement Points:  7
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σίγουρα είσαι ο μόνος!!! :D

 

Και η δικιά μου άποψη είναι ότι μετά τον Goscinny ήρθε το χάος για τον Tabary. Το σκίτσο του εμένα μου αρέσει πάρα πολύ, όμως στα σενάρια δεν είναι το ίδιο ταλαντούχος και αν δεν ήταν ο Goscinny να γράφει αυτές τις απίστευτες ιστοριάρες μάλλον δεν θα τον ξέραμε σήμερα. Τα τελευταία τεύχη του Ιζνογκούντ είναι αρκετά κουραστικά και χρησιμοποιούν παλιές ιδέες. Θα ήθελα πάντως να πιάσω στα χέρια μου κι άλλες δουλειές του.

 

:beer:

 

ο morris οσο ζουσε διατηρησε το στυλ που ειχε δημιουργησει τον λουκι λουκ, ο uderzo εκανε βλακειες αλλα ευτυχως του βγηκε στις πωλησεις, αλλα ο tabary οχι μονο δεν τα 'χασε μετα τον θανατο του Goscinny αλλα ανεδειξε περισσοτερο το κομικ! Πληροφοριακα Achde εχεις διαβασει; το "ο Αστεριξ στους Ολυμπιακους Αγωνες" την ταινια σε κειμενα uderzo την εχεις δει;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12241
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  7
  • Reputation:   6
  • Achievement Points:  7
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και ρωταω: Τι θα ηταν ο πολυς Ταμπαρι χωρις τον Γκοσυνι;

 

Και απανταω (για να μη σας κραταω σε αγωνια): Τιποτα (οτι ηταν προ και μετα Γκοσινυ).

 

Κοριν και ζανο ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΕΤΑΙ (ισως απο βαρυποινιτες;), το Τοτος ειναι επιεικως απαραδεκτο και ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ

ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΕ ΟΛΙΚΑ ΤΟΝ ΙΖΝΟΓΚΟΥΝΤ (ελεος με τους αταλαντους πια...). Προσωπικα δεν εχω καταφερει να τελειωσω

κανενα απο τα καινουρια Ιζνογκουντ (απλα ειναι πιο κουραστικα απ'οτι διασκεδαστικα) ουτε σε γαλλικα ουτε σε ελληνικα.

 

Ταμπαρι και Ουντερζο (αφου εφτιαξαν τις ωραιες εκδοτικουλες τους για να ΚΑΤΑΧΡΑΣΤΟΥΝ ΤΟ ΤΑΛΕΝΤΟ ενος ανθρωπου

που πεθανε) ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΑΝ (ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ) τους 2 βασικους λογους που ασχοληθηκα με τα BD. Σορυ, αλλα δεν θα τους

λυπηθω κιολας...

 

Just for the Record: Ο ταμπαρι εφερε στα BD το λιτο μπακραουντ (οπως ισως θαχετε προσεξει συχνα δεν υπαρχει εως και

τιποτα εκτος απο τους ηρωες) δινοντας και καλα εμφαση στους διαλογους και στις εκφρασεις των ηρωων...

 

Αποψη μου: αφου υπηρξε Γκοσινυ υπηρξε και Ιζνογκουντ (το αναποδο απλα δεν παιζει). Ο ταμπαρι δεν περισσευει ακριβως

αλλα μεταξυ μας δεν ειναι και ingredient indispensable της συνταγης...

Προταση: Γιατι δεν δινετε τα σεναρια Ιζνογκουντ (και Αστεριξ) να σας τα γραψει ο Ντιφο; (Γκοσινυ Αναπαυσου, συνεχιζουμε

Ολοκληρωτικη Καταστροφη)

 

Υ.Γ. : Τα'πα και ξαλαφρωσα ο ανθρωπος...

 

 

για τον Uderzo δεν εχεις αδικο, δεν συμμεριζομαι την αποψη για τον Τabary οσον αφορα τον ιζνογκουντ αλλα θελω να συζητησω κατι αλλο στο forum, "γιατι κανενας απο τους τρεις σωματοφυλακες ( morris, uderzo, tabary) δεν ανεθεσαν στην Anne Goscinny να γραψει εστω μια ιστορια για τους αγαπημενους μας ηρωες;;; ελπιζω τα παιδια του Tabary να το πραξουν (μπορει να παραμυθιαζομαι αλλα το ελπιζω)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52805
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5414 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

...αλλα θελω να συζητησω κατι αλλο στο forum, "γιατι κανενας απο τους τρεις σωματοφυλακες ( morris, uderzo, tabary) δεν ανεθεσαν στην Anne Goscinny να γραψει εστω μια ιστορια για τους αγαπημενους μας ηρωες;;;

 

Όπως είπε ο Geluck μέσω του Γάτου του "Θα προτιμούσα να μου κάνει το πορτρέτο ο γιος του ζωγράφου, παρά το σπίτι ο γιος του αρχιτέκτονα". Ή κάπως έτσι. Φαντάζομαι κατάλαβες τι θέλω να πω.

 

Όσο καλός και να είναι ο γιος του Ντύλαν, δε νομίζω να μείνει στην ιστορία. Τουλάχιστον όχι ως μουσικός...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  12241
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  7
  • Reputation:   6
  • Achievement Points:  7
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όπως είπε ο Geluck μέσω του Γάτου του "Θα προτιμούσα να μου κάνει το πορτρέτο ο γιος του ζωγράφου, παρά το σπίτι ο γιος του αρχιτέκτονα". Ή κάπως έτσι. Φαντάζομαι κατάλαβες τι θέλω να πω.

 

Όσο καλός και να είναι ο γιος του Ντύλαν, δε νομίζω να μείνει στην ιστορία. Τουλάχιστον όχι ως μουσικός...

 

Μονο και μονο που αναφερεις τον Geluck σε παραδεχομαι. Οντως, η ιστορια εχει αποδειξει πλην ελαχιστων εξαιρεσεων οτι το ταλεντο δεν κληροδοτειται... Τωρα βέβαια υπάρχει κι ενα λεπτο οριο στην τεχνη των "απογόνων", τί μπορει να θεωρηθει "μιμιτισμος" και τί "φυσικη συνεχεια" αλλα αυτο ειναι μεγαλο θεμα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.