Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ΦΑΝΗ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ


Melandros

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΦΑΝΗ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ (Η)
Σενάριο/Kείμενα:
Γιώργος Τσούκης
Σχέδιο:
Γιώργος Τσούκης
Εκδοτική:
ΓΙΩΡΓΟΣ Β. ΤΣΟΥΚΗΣ Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
09-2006
Εξώφυλλα:
2 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Φαντασίας
Μέγεθος:
16.0 x 23.5
Σελίδες:
212
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
960-631-398-01

  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16039
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5917 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

 

 

Απο τον Γ. Τσούκη και αυτό το βιβλίο στο οποίο ξαναπειραματίζετε με το σχέδιο...

Η ιστορία, που είναι χωρίς λόγια είναι ένα εσωτερικό ταξίδι της Φανής (και δικό μας...), μέσα στις 208 σελίδες αυτού του βιβλίου με σχέδια-εικόνες...

όπως θα δείτε και σε πολλά reviews για το έργο αυτό του Τσούκη, πολλοί το παρομοιάζουν με την Αλίκη στην χώρα των θαυμάτων.....

Ένα φανταστικό ταξίδι στον κόσμο της Φανής...

Πάρα πολύ καλή δουλειά... και πάρα πολύ καλή έκδοση.

Η έκδοση είναι σε 1000 αντίτυπα... και είναι το 11ο σε σειρά κόμικ άλμπουμ του.

Στα Comicdom Awards 2006 κέρδισε το πρώτο βραβείο ώς Best Album.

 

Και το εξώφυλλο της δεύτερης έκδοσης από τον ramirez:

 

tn_FanhStonKosmoThs_0001x.jpg
---
  • Το μέλος AndreasD πρόσθεσε ΕΔΩ:

Το δεύτερο κατα σειρά τεύχος της ΦΑΝΗΣ, με τίτλο ΦΑΝΗ 3 CYBORG TEDDYBEAR, βγήκε τον Απρίλιο του 2010 και κυκλοφόρησε, όπου και εξάντλησε (νομίζω) τα 100 αντίτυπά του, στο Comicdom Con. Πολύ μικρότερο σε διαστάσεις (μόλις 10χ15) και με ερασιτεχνική οικιακή εκτύπωση, μιας και πρόκειται για ένα εγκαταλελημένο πια project του Γιώργου Τσούκη. Στις 64 σελίδες του άλλο ένα όνειρικό ταξίδι της Φανής λαμβάνει χώρα. Αυτή τη φορά η Φανή αναγκάζεται να αντιμετωπίσει ένα πιο "τεχνολογικό" περιβάλλον. Η ιστορία μένει ανολοκλήρωτη με την Φανη να προσπαθεί να ξεφύγει απο μια καταστροφή που άθελα της δημιούργησε σε μια γραμμή παραγωγής ρομπότ. Η τιμή του ήταν 8 ευρώ. Αρκετά ακριβό για αυτό που προσφέρει στον αναγνώστη.

 

Σε ερώτηση, γιατι ΦΑΝΗ 3 και όχι ΦΑΝΗ 2 ο δημιουργός μου εξήγησε πως η ΦΑΝΗ θα έβγαινε μόνο σε μονά νούμερα (1,3,5 κλπ) ενώ στα ζυγά (2,4,6 κλπ) θα υπήρχε άλλο project.

 

post-1991-127221144039.jpgpost-1991-127221147218.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190259
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

και ο Moe στο δικό του :D

 

:thanks:

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25071
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6216 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Μια ερώτηση τυπική και όχι ουσιαστική. Μιας και ο Γ. Τσούκης έχει συστήσει εκδοτική με τίτλο "Γιώργος Τσούκης Εκδοτική", τα έργα του θα πρέπει να αναφέροντε ως αυτοέκδοση; Για να αναφέρω κάτι παρόμοιο, τα κόμικ του Τ. Παπαιώννου στην Giganto, θα τα χαρακτηρίζουμε και αυτά "Αυτοέκδοση" μιάς και τα βγάζει στην εκδοτική του;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16039
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5917 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Αυτοεκδίδει τον ........εαυτό του... :lol:

Και όντως είναι απο την εκδοτική του...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5869 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:thanks: για την παρουσίαση! Η Φανή στον κόσμο της είναι το αγαπημένο μου του Τσούκη! (Βασικά αυτό και ο μικρός Κθούλου μ' έχουν αφήσει με τις καλύτερες εντυπώσεις)! Γενικά το θεωρώ αρκετά δύσκολο να αποτυπώσει κανείς σε χαρτί ιστορίες χωρίς λόγια, ένα ποτάμι από σκίτσα - χωρίς

λέξεις, που να βγάζει νόημα και ταυτόχρονα να μην κάνει εκπτώσεις στο σκίτσο για να το καταφέρει. Τέσσερεις ατάκες : Φανή... μη φοβάσαι Φανή, όλα θα πάνε καλά... θα είμαι κοντά σου για πάντα... και τώρα τρέξε!

 

Η Φανή είναι μια κατάβαση στην τρύπα του λαγού, σε ταξιδεύει με σουρρεαλιστικό τρόπο σε ένα κλίμα ονείρου..

 

αν δεν το έχετε βρείτε το!

:best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Και το συγκεκριμένο άλμπουμ γράφει Γιώργος Τσούκης Εκδοτική;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16039
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5917 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εκδόσεις Γιώργος Β. Τσούκης... γράφει μπροστά.... (όπως και στο ΝΟΤΗΣ ΚΑΙ ΦΑΝΗΣ 2: ΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΙΕΙ Ο ΠΟΙΗΤΗΣ; )

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1619
  • Content Count:  5055
  • Reputation:   34581
  • Achievement Points:  5063
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Να παραθέσω και το wrap-around cover (sic) που συνοδεύει τη 2η έκδοση του βιβλίου. Το έδινε δωρεάν ο Τσούκης στο stand που είχε στο Comicdom σε όσους άτυχους είχαν αγοράσει την 1η έκδοση (όπως εγώ). :respect: Όποιος δεν πέρασε από κει μια βόλτα κακό του κεφαλιού του...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Και για την τρίτη έκδοση τι θα έχει άραγε; Κανένα glow in the dark cover; :thinking::P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μιας και βγήκε δωρεάν για κατέβασμα το τίμησα.

 

Αντικειμενικά, είναι ένα κόμικ σουρεάλ (με ελάχιστους διαλόγους) με επιρροές από Jim Woodring και Αλίκη στη χώρα των θαυμάτων ενώ η Φανή ίσως θυμίσει σε κάποιους τη Thorn του Bone.

 

Υποκειμενικά, δεν κατάλαβα Χριστό από αυτό το τριπ (γιατί ταξίδι εικόνων δεν το λες ακριβώς, σε κάποια σημεία μου ήρθε στο μυαλό η Χριστίνα Υπερβολική Δόση - :germ: μη γελάς ρε δεν αναφέρομαι στα κίνκυ στοιχεία :lol: !-) αλλά δεν μπορώ να το πω άσχημο γιατί θα το αδικήσω ενώ έχει πέσει πολύ δουλειά εξού και (πιστεύω) το βραβείο. Απλά περίμενα κάτι άλλο, θα μου πεις τι, αφού το περιεχόμενο δικαιολογεί απόλυτα τον τίτλο: η Φανή είναι στον κόσμο της, μας προσκαλεί να τον γνωρίσουμε και όπως σε κάθε εσωτερικό κόσμο υπάρχουν διαφόρων λογής συναισθήματα που περιφέρονται στον ψυχισμό του ατόμου.

 

Ναι, είναι για αρκετά συγκεκριμένο κοινό το συγκεκριμένο, πάω στοίχημα ότι θ'αρέσει σε όσους διαβάζουν Jim Woodring

(Arieee :) ) και επιβεβαιώνεται αυτό που μου είχανε πει διάφορα παιδιά απ'το φόρουμ, ό,τι δηλαδή ο Τσούκης σε κάθε του δουλειά ουσιαστικά πειραματίζεται σε ένα νέο στυλ αφήγησης/σχεδιασμού.

 

 

 

...αλλά ειλικρινά, ούτε αυτό θα το έβαζα στη βιβλιοθήκη μου! :P

 

 

:cheers: @ Τσούκης for sharing, though!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6053
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5611 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

H σύγκριση με το Χριστίνα: Υπερβολική Δόση ήταν πραγματικά όλα τα λεφτά.... :lol::clap2::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28725
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6445 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Το διάβασα και εγώ χάρη στην ανωτέρω προσφορά (Yeap I stole your comic, couldn't find it elsewhere). Ναι, είναι γεγονός ότι αργά ή γρήγορα το πρώτο που σου έρχεται στο μυαλό είναι η Αλίκη στην Χώρα των θαυμάτων, αλλά σίγουρα θέλει να είναι και κάτι διαφορετικό από αυτό, ενώ προφανώς πιστεύω ότι θέλει και δεύτερο πέρασμα από πλευράς μου. Εφιαλτικό προφανώς σε πολλά σημεία, γρήγορο και με εναλλασσόμενους χαρακτήρες που όμως τελικά κλείνει αισιόδοξα. Εντάξει δεν είναι ότι πιο εύκολο σαν ανάγνωσμα, ειδικά ελλείψει της γλώσσας ως έχουμε συνηθίσει, μόνο η γλώσσα των σωμάτων και οι εκφράσεις των προσώπων μας διηγούνται την όλη ιστορία, επιτυχώς θα έλεγα όμως. Πολύ όμορφο σχέδιο και με πολλές, αξιόλογες λεπτομέρειες σε πολλά σημεία, όμορφη κίνηση, ενώ η δημιουργικότητα του φαίνεται και από το πλήθος των πραγμάτων, προσώπων, συμβάντων και του περιβάλλοντος όλων αυτών. Δεν ξέρω, σίγουρα δεν είναι κοντά στα συνήθη αναγνώσματα μου αλλά μου άρεσε και αντίθετα από τον Ορέστη θα μου άρεσε να το έχω στην βιβλιοθήκη μου. Λιγότερο αφηρημένο από ότι νόμιζα αρχικά, επιμένω ότι θέλει δεύτερο (τουλάχιστον) και πιο προσεχτικό πέρασμα, με μεγαλύτερη έμφαση και προσοχή από μέρους μου στις λεπτομέρειες. Επίσης, εάν αυτά είναι οι πειραματισμοί του θα ήθελα σίγουρα να δω ένα συνειδητά κατασταλαγμένο έργο του. Δεν το περίμενα σε τέτοιο βαθμό όταν το ξεκινούσα, αλλά με την ολοκλήρωση του ομολογώ ότι μου άρεσε.

Δυνατό... :respect:

 

 

 

Υ.Γ.: έλεος βρε Ορέστη... :confuse: κίνκυ στοιχεία ; την Χριστίνα με την εξωγήινη :notalk: ;

Είσαι ωραίος... :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

δεν αναφέρομαι στα κίνκυ στοιχεία

 

:D:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25071
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6216 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Το δεύτερο κατα σειρά τεύχος της ΦΑΝΗΣ, με τίτλο ΦΑΝΗ 3 CYBORG TEDDYBEAR, βγήκε τον Απρίλιο του 2010 και κυκλοφόρησε, όπου και εξάντλησε (νομίζω) τα 100 αντίτυπά του, στο Comicdom Con. Πολύ μικρότερο σε διαστάσεις (μόλις 10χ15) και με ερασιτεχνική οικιακή εκτύπωση, μιας και πρόκειται για ένα εγκαταλελημένο πια project του Γιώργου Τσούκη. Στις 64 σελίδες του άλλο ένα όνειρικό ταξίδι της Φανής λαμβάνει χώρα. Αυτή τη φορά η Φανή αναγκάζεται να αντιμετωπίσει ένα πιο "τεχνολογικό" περιβάλλον. Η ιστορία μένει ανολοκλήρωτη με την Φανη να προσπαθεί να ξεφύγει απο μια καταστροφή που άθελα της δημιούργησε σε μια γραμμή παραγωγής ρομπότ. Η τιμή του ήταν 8 ευρώ. Αρκετά ακριβό για αυτό που προσφέρει στον αναγνώστη.

 

Σε ερώτηση, γιατι ΦΑΝΗ 3 και όχι ΦΑΝΗ 2 ο δημιουργός μου εξήγησε πως η ΦΑΝΗ θα έβγαινε μόνο σε μονά νούμερα (1,3,5 κλπ) ενώ στα ζυγά (2,4,6 κλπ) θα υπήρχε άλλο project.

 

post-1991-127221144039_thumb.jpg post-1991-127221147218_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αμ δε. Είχαμε πριν 1 χρόνο και την ανακοίνωση για το Φανή 2. Αλήθεια βγήκε ποτέ;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4812 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Δε μπορεσα να αντισταθω στην πολυ καλη τιμη του βασιλη-saveapenguin και το τσιμπησα. Τελευταιο κομικ για το 2014 !

Ωραιο κλεισιμο θα ελεγα :) Μια ιστορια πρακτικα χωρις λογια που ομως οι εικονες μιλανε απο μονες τους παρα το ψυχεδελικο/σουρεαλιστικο περιεχομενο. Και μονο για αυτο παιρνει πολλα μπόνους,μιας και εχουμε δει πολλα κομικς που ακομα και με το κειμενο δε μπορουν να μεταδωσουν το μηνυμα τους. Ο τσουκης πειραματιστηκε (για αλλη μια φορα) και το πειραμα ηταν επιτυχες (για αλλη μια φορα).

Δε θα πω (πολλα) αλλα.Η ιστορια κινειται σε κλασικα μοτιβα παραμυθιου.Η ομοιοτητα με την "αλικη στο ναυτικο στη χωρα των θαυματων" δεν υπαρχει μονο στον τιτλο. 

Βαθμο δε θα βαλω μιας και το προτεινω γενικοτερα σαν αναγνωστικη εμπειρια παρα για την ιστορια την ιδια :)

Αν το βρειτε σε καλη τιμη μη το αφησετε.Στην αρχικη του τιμη το αφηνω στην κριση σας :)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to Η ΦΑΝΗ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.