Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12528
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  79
  • Reputation:   290
  • Achievement Points:  79
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5106 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

Όχι ότι δεν είναι μεγάλος και σημαντικός δημιουργός, αλλά ένα από τα προβλήματα του Κόμιξ είναι ότι έχει θεοποιήσει τον Μπαρκς. :beer6:

 

O Mπαρκς ειχε θεοποιηθει πολυ παλαιοτερα, δεν ειχε αναγκη το Κομιξ. Οι τομοι με τα απαντα του ηδη απο τη δεκαετια του 80 ειχαν εξαντληθει σε χρονο dt. Δεν ειναι τυχαιο οτι σχδον οποιον και να ρωτησεις ποια θεωρει καλυτερη ιστορια Ντισνευ που εχει διαβασει, πιθανοτατα θα σου πει καποια μεγαλη περιπετεια του Μπαρκς. Και ολα αυτα ηταν γεγονοτα ηδη πολυ πριν την ελευση του Ροσα. Ο Μπαρκς ειναι ενα σπουδαιο κεφαλαιο για τα κομικς του Ντισνευ και φυσικα το Κομιξ καλα εκανε και βασιστηκε σε αυτον απο το πρωτο κιολας τευχος.

 

Οσο για τον αν ανακυκλωνει τον εαυτο του, νομιζω αυτο γινεται σε ολες τις τεχνες, απο τα κομικς, υπερηρωικα και μη, μεχρι την αρχιτεκτονικη, βλεπε copy paste εργα του Calatrava ανα την υφηλιο. Δεν ειναι κακο. Κακο ειναι να ερθει ενας αλλος και να αντιγραψει ενα εργο σου. Οταν ο Μπαρκς αντιγραφει το σεναριο μιας ιστοριας που ειχε γραψει πριν 15-20 χρονια, αυτο δινει την ευκαιρια μιας που το σεναριο παραμενει πανω κατω το ιδιο, να δουν οι θαυμαστες του ποσο και πως εχει εξελιξει το σχεδιαστικο στυλ του. Επισης εχει ενδιαφερον να βλεπει κανεις και τις κοινωνικες αλλαγες, αν θελετε να το παμε βαθυτερα, πχ εκει που αλλοτε υποτιθεται ο Ντοναλντ μαθαινε τα νεα απο εναν περαστικο η το ραδιοφωνο, σε μια μεταγενεστερη ιστορια βλεπουμε την ιδια σκηνη να μαθαινει τα νεα, πλεον ομως, απο την τηλεοραση, μιας που εχει μεσολαβησει και η ελευση της στα χρονια αναμεσα στις δυο ιστοριες.

 

Ολα αυτα αναμφιβολα εχουν εξαιρετικο ενδιαφερον για τους θαυμαστες του Μπαρκς. Τα σεναρια των ιστοριων που επανασχεδιαζει μετα απο χρονια δεν ειναι τοσα πολλα βεβαια, ισως καπου 20-30 μαξιμουμ σε ενα συνολο 700 plus ιστοριων.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.5k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33638
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4590 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αλλιώς είναι να δουλεύεις την δεκαετία του '40 και '50 και αλλιώς τέλει του '80 και '90. Ο Μπαρκς τότε είχε πολλές περισσότερες ιδέες. Μετά από χρόνια όμως πως να το κάνουμε; Με τόοοοσες νέες ιστορίες και νέους δημιουργούς, οι ιδέες στερεύουν πολύ. Τόσες χιλιάδες ιστορίες, ένα σωρό ιδέες και παρ'όλα αυτά ο Ρόσα κατάφερε να ξεχωρίσει από όλα αυτα. Ναι και οι ιστορίες του ξεφεύγουν από το Ντισνευκό-παιδικό πνεύμα, και το σχέδιο του είναι κατά πολύ ανώτερο και λεπτομερές από τους υπόλοιπους σχεδιαστές και οι ιστορίες του είναι προσεγμένες στην τρίχα. Και όλα αυτά ενώ τα Ντίσνευ κομικς είναι άπειρα. Ναι νομίζω πως ο Ντον Ρόσα ξεπέρνάει κατά πολύ τον Καρλ Μπαρκς. Όσο για την αντιμετώπιση που είχαν από τους εκδότες τους και οι δύο δημιουργοί δεν νομίζω πως άλλαξαν και ιδιαίτερα.

Είμαι φαν και των δύο δημιουργών αλλά η αλήθεια να λέγεται. :P

 

Το οτι ο ένας δούλευε 3 ιστορίες ανά μήνα και ο άλλος 1 ιστορία έναν χρόνο δεν σημαίνει κάτι. Αλλιώς πληρώνονταν ο ένας και αλλιώς ο άλλος. :P

Επίσης προτιμώ τον Ρόσα απ'τον Μπάρκς.

 

Κάνεις πιστεύω όμως, μεγάλο λάθος για τη συχνότητα των ιστορίων. Αν εσένα σε αναγκάσουν να κάνεις 3 ιστορίες τον μήνα, φαντάζεσαι να έχεις την ποιότητα που θα είχες αν είχες ενα ολόκληρο χρόνο για να σκεφτείς, ξανασκεφτείς, γράψεις και ξαναγράψεις μια ιστορία;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22310
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  320
  • Reputation:   1675
  • Achievement Points:  320
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

πάω πάσο....

 

Να πας πασο. Το ιδιο και καποιοι αλλοι που γραφετε μονο αρνητικα. Αφου δεν σας αρεσει γιατι ασχολειστε?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15805
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39534
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5069 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

O Mπαρκς ειχε θεοποιηθει πολυ παλαιοτερα, δεν ειχε αναγκη το Κομιξ. Οι τομοι με τα απαντα του ηδη απο τη δεκαετια του 80 ειχαν εξαντληθει σε χρονο dt. Δεν ειναι τυχαιο οτι σχδον οποιον και να ρωτησεις ποια θεωρει καλυτερη ιστορια Ντισνευ που εχει διαβασει, πιθανοτατα θα σου πει καποια μεγαλη περιπετεια του Μπαρκς. Και ολα αυτα ηταν γεγονοτα ηδη πολυ πριν την ελευση του Ροσα. Ο Μπαρκς ειναι ενα σπουδαιο κεφαλαιο για τα κομικς του Ντισνευ και φυσικα το Κομιξ καλα εκανε και βασιστηκε σε αυτον απο το πρωτο κιολας τευχος.

 

Οσο για τον αν ανακυκλωνει τον εαυτο του, νομιζω αυτο γινεται σε ολες τις τεχνες, απο τα κομικς, υπερηρωικα και μη, μεχρι την αρχιτεκτονικη, βλεπε copy paste εργα του Calatrava ανα την υφηλιο. Δεν ειναι κακο. Κακο ειναι να ερθει ενας αλλος και να αντιγραψει ενα εργο σου. Οταν ο Μπαρκς αντιγραφει το σεναριο μιας ιστοριας που ειχε γραψει πριν 15-20 χρονια, αυτο δινει την ευκαιρια μιας που το σεναριο παραμενει πανω κατω το ιδιο, να δουν οι θαυμαστες του ποσο και πως εχει εξελιξει το σχεδιαστικο στυλ του. Επισης εχει ενδιαφερον να βλεπει κανεις και τις κοινωνικες αλλαγες, αν θελετε να το παμε βαθυτερα, πχ εκει που αλλοτε υποτιθεται ο Ντοναλντ μαθαινε τα νεα απο εναν περαστικο η το ραδιοφωνο, σε μια μεταγενεστερη ιστορια βλεπουμε την ιδια σκηνη να μαθαινει τα νεα, πλεον ομως, απο την τηλεοραση, μιας που εχει μεσολαβησει και η ελευση της στα χρονια αναμεσα στις δυο ιστοριες.

 

Ολα αυτα αναμφιβολα εχουν εξαιρετικο ενδιαφερον για τους θαυμαστες του Μπαρκς. Τα σεναρια των ιστοριων που επανασχεδιαζει μετα απο χρονια δεν ειναι τοσα πολλα βεβαια, ισως καπου 20-30 μαξιμουμ σε ενα συνολο 700 plus ιστοριων.

 

Στην αρχιτεκτονική βέβαια, εγώ δεν πληρώνω για να δω κάτι καινούργιο. Όταν πληρώνω για να διαβάσω μια ιστορία, θέλω να διαβάσω κάτι καινούργιο.

 

Εγώ πάντως, μπορώ να συγκρίνω το σχεδιαστικό στυλ ενός δημιουργού και το πως άλλαξε με την πάροδο του χρόνου, αν βάλω δίπλα δίπλα δύο ιστορίες από την αρχή της καριέρας του και από τότε που βρισκόταν στο ζενίθ π.χ. Δεν χρειάζεται να είναι ανακυκλωμένο σενάριο.

 

Ειλικρινά όμως, ο κόσμος των παπιών στα 40's (για Μπαρκς πάντα) και ο κόσμος των παπιών στα 60's μου φαίνεται πάνω κάτω ίδιος. Απλώς ερευνώνται άλλες περιοχές, ξεφεύγουν πιο πολύ από το αστικό περιβάλλον. Ανέκαθεν, ο κόσμος των κόμικς είχε και αρκετή φαντασία, είτε ήταν τα ντίσνευ είτε τα υπερηρωικά. Π.χ. στα Marvel των 60's, η ραδιενέργεια σου έδινε δυνάμεις, υπήρχαν ένα σωρό απίθανα μηχανήματα κτλ. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν είναι τόσο τα είδη κόμικς που θα απευθυνθώ για να παρατηρήσω αλλαγή στην κοινωνία (αν και η εξέλιξη χαρακτήρων αντικατοπτρίζει και την κοινωνία, όπως η εξέλιξη της Susan Storm aka Invinsible Woman).

 

Δεν θα ξαναγράψω στο συγκεκριμένο θέμα προς το παρόν (αν και το μόνο που συζητάται πλέον είναι αυτό), γιατί προφανώς δεν μπορώ να γράψω κάτι αρνητικό ή κάτι που είναι αντίθετο στην γνώμη κάποιου άλλου.

 

:bye:

 

:beer6:

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4970
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Πολλοί λένε ότι θα σταματήσουν να αγοράζουν Κόμιξ διότι έχει πέσει η ποιότητα του αλλά συνεχίζουν να το παίρνουν.Αυτό γίνετε γιατί ορισμένοι αναγνώστες μεγάλωσαν με το Κόμιξ και δεν μπορούν να το κόψουν(σαν το τσιγάρο) ενώ άλλοι για να συνεχίσουν ολοκληρώνοντας την συλλογή τους αναγκαστικά (Κόμιξ 1-300#).Και το πιο ουσιαστικό είναι το εξής:Τα παιδιά της εφηβείας όπως εγώ (13-16χρονών) δεν μπορούν να μείνουν στα Μίκυ Μάους και στα Κόμιξ με τα παραμύθια του Μπάρκς για τα μικρά παιδάκια αλλά θέλουν κόμικς υπερηρωικά,πολεμικά...... με δράση,περιπέτεια,πάθος,πολέμους,συγκίνιση αλλά στην σημερινή αγορά τέτοια κόμικς ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ(ούτε ο Καμπανάς με τα υπεηρωικά,ούτε ο Δραγούνης με τις περιπέτειες του Ποπάυ αλλά ούτε ο Ανεμοδουράς με τα πολεμικά.....).

Για αυτό αντί να τρέχουμε από περίπτερα σε περίπτερα,από site δημοπρασιών σε site δημοπρασιών καλύτερα να βασιστούμε στα χαμηλής ποιότητας ντίσνευ κόμικς.Αυτή είναι η απλή λογική των εφήβων αναγνωστών.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39534
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5069 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Πολλοί λένε ότι θα σταματήσουν να αγοράζουν Κόμιξ διότι έχει πέσει η ποιότητα του αλλά συνεχίζουν να το παίρνουν.Αυτό γίνετε γιατί ορισμένοι αναγνώστες μεγάλωσαν με το Κόμιξ και δεν μπορούν να το κόψουν(σαν το τσιγάρο) ενώ άλλοι για να συνεχίσουν ολοκληρώνοντας την συλλογή τους αναγκαστικά (Κόμιξ 1-300#).Και το πιο ουσιαστικό είναι το εξής:Τα παιδιά της εφηβείας όπως εγώ (13-16χρονών) δεν μπορούν να μείνουν στα Μίκυ Μάους και στα Κόμιξ με τα παραμύθια του Μπάρκς για τα μικρά παιδάκια αλλά θέλουν κόμικς υπερηρωικά,πολεμικά...... με δράση,περιπέτεια,πάθος,πολέμους,συγκίνιση αλλά στην σημερινή αγορά τέτοια κόμικς ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ(ούτε ο Καμπανάς με τα υπεηρωικά,ούτε ο Δραγούνης με τις περιπέτειες του Ποπάυ αλλά ούτε ο Ανεμοδουράς με τα πολεμικά.....).

Για αυτό αντί να τρέχουμε από περίπτερα σε περίπτερα,από site δημοπρασιών σε site δημοπρασιών καλύτερα να βασιστούμε στα χαμηλής ποιότητας ντίσνευ κόμικς.Αυτή είναι η απλή λογική των εφήβων αναγνωστών.

 

Καλώς ήρθες στον κόσμο της εκδοτικής Anubis/Jemma/Μαμούθ. :rainbow:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9632
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4703 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Εγώ αν θέλω παλιά κόμικς, πχ τα πολεμικά του Δραγούνη, απλά παίρνω το λεωφορείο, κατεβαίνω στο κέντρο και σε 5 λεπτά είμαι στην γνωστή αποθήκη του Θοδωρή. Ή αν τα θέλω και πιο φθηνά υπάρχουν άξιοι πωλητές που έχουν account και στο φόρουμ... Προσωπικά δεν είναι αυτό που με κρατάει στο κόμιξ... Έχω όλη τη καλή θέληση και την μηδενική υπομονή(:angel:) να ψαχουλεύω είτε πραγματικά σε αποθήκες, είτε εικονικά σε ιστοσελίδες... Απλά πλέον δεν αντιμετωπίζω το κόμιξ όπως εσείς, δηλαδή δε περιμένω κάτι από αυτό... Και έτσι, χαλαρός πλέον διαβάζω ότι μου προσφέρουν, και λέω και ευχαριστώ :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11405
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4686 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πολλοί λένε ότι θα σταματήσουν να αγοράζουν Κόμιξ διότι έχει πέσει η ποιότητα του αλλά συνεχίζουν να το παίρνουν.Αυτό γίνετε γιατί ορισμένοι αναγνώστες μεγάλωσαν με το Κόμιξ και δεν μπορούν να το κόψουν(σαν το τσιγάρο) ενώ άλλοι για να συνεχίσουν ολοκληρώνοντας την συλλογή τους αναγκαστικά (Κόμιξ 1-300#).Και το πιο ουσιαστικό είναι το εξής:Τα παιδιά της εφηβείας όπως εγώ (13-16χρονών) δεν μπορούν να μείνουν στα Μίκυ Μάους και στα Κόμιξ με τα παραμύθια του Μπάρκς για τα μικρά παιδάκια αλλά θέλουν κόμικς υπερηρωικά,πολεμικά...... με δράση,περιπέτεια,πάθος,πολέμους,συγκίνιση αλλά στην σημερινή αγορά τέτοια κόμικς ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ(ούτε ο Καμπανάς με τα υπεηρωικά,ούτε ο Δραγούνης με τις περιπέτειες του Ποπάυ αλλά ούτε ο Ανεμοδουράς με τα πολεμικά.....).

Για αυτό αντί να τρέχουμε από περίπτερα σε περίπτερα,από site δημοπρασιών σε site δημοπρασιών καλύτερα να βασιστούμε στα χαμηλής ποιότητας ντίσνευ κόμικς.Αυτή είναι η απλή λογική των εφήβων αναγνωστών.

 

Το επιχείρημα σου δεν είναι καθόλου ''λογικό''

 

Υπάρχουν αρκετά κομικς με τις προδιαγραφές που περιέγραψες σε περίπτερα.Μπορώ να πω αρκετούς τίτλους,ο καθένας μπορεί.

 

Επίσης υπάρχει το ιντερνετ και οι διάφορες ιστοσελίδες.

 

Καλύτερα να ψάξεις και να βρεις κάτι που θα σαρέσει και ας έχεις κοπιάσει και λίγο παρά να πάρεις κάτι που δεν σαρέσει απλά επειδή το βρίσκεις εύκολα. :havefun:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12160
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5326 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Παιδιά εγώ θα διαφωνίσω με την άποψη ότι, δεν πρέπει στο Κόμιξ να επανεκδίδονται παλιές ιστορίες.Καταρχήν όπως έχω πει χιλιάδες φορές πλέον, η Βιβλιοθήκη Κόμιξ, είναι ένα τεράστιο αδιέξοδο και δεν πρόκειται πότε των ποτών να ολοκληρωθεί.Σε καμία χώρα δεν έγινε, οπότε απίθανο να γίνει εδώ.Πλέον στο επόμενο τεύχος ο Τερζόπουλος μας προσφέρει την επανέκδοση ενός σημαντικού επεισοδίου του Βίου, που πρωτοδημοσιεύτηκε πριν 6 χρόνια(τα οποία δεν είναι και λίγα), πρώτη φορά στην χώρα μας.Τώρα θα μου πείτε, οι τόμοι βρίσκονται στα public και στα Βιβλιοπωλεία.Ναι, όμως δεν θέλουν όλοι να δώσουν 24 ευρώ.Και εδώ θα αναφέρω το παράδειγμα του Ορέστη.

 

Έτσι όπως και ο Ορέστης δεν πήρε τον τόμο και έψαχνε μια ευκαιρία να βρει την ιστορία σε τεύχος, έτσι θα υπάρχουν και κάποιοι άλλοι που τώρα θα τους δοθεί η ευκαιρία.Επίσης, για όσους έχουν την ιστορία και απλώς θα την κάνουν ένα repeat, πρόσθεσε και αδημοσίευτη Σκάρπα, Ρότα, Βαν Χορν και μάλλον θα μπει και αδημοσίευτη Μπαρκς.Οπότε συνδιάζει την επανέκδοση, με αδημοσίευτες ιστορίες δημιουργών που μάθαμε εδώ και χρόνια από το περιοδικό και μάλιστα με αναλογία 10%, 90% αντίστοιχα.Κάτι που κατα την γνώμη μου είναι πολύ καλό και αν συνεχίσει μπορεί να με κερδίσει πάλι, σαν αναγνώστη.Στην ουσία ακολουθεί τα πρότυπα του γαλλικού Picsou, του Walt Disney Comics & Stories και του Uncle Scrooge που όλοι το εκθιάζουν για τις ιστορίες τους, όμως τώρα που πάει να το πράξει και ο Τερζόπουλος, άρχισαν οι αρνητικές κριτικές.Δηλαδή τόσο καιρό που το Κόμιξ ακολουθούσε το πρότυπο του ολλανδικού Donald Duck ήταν καλό;

 

Μην περιμένετε με μόνο νέες ιστορίες να φτάσει το περιοδικό στα επίπεδα που ήταν πριν το 2004, γιατί αποκλείεται να μπαίνουν μόνο καλές ιστορίες, ενώ έτσι οι ανούσιες ιστορίες θα αντικατασταθούν από επανεκδόσεις ιστοριών, που πολλοί από εμάς δεν έχουν.

 

Προσωπικά, δεν θα ξαναέμπαινα ούτε στο τρυπάκι της Βιβλιοθήκης Κόμιξ και να περιμένω 100 χρόνια να αποκτήσω όλες τις παλιές ιστορίες, αλλά ούτε θέλω να τις βρω σε μεταχειρισμένα-χιλιοταλαιπωρημένα τεύχη, που μπορεί και μετά από λίγο καιρό να διαλυθούν εντελώς και η ιστορία να γίνει χαρτί ανακύκλωσης.Καλύτερα πχ η ιστορία το Νύχι της Κάλι να έμπαινε σε ένα μελλοντικό τεύχος, με νέο χρωματισμό και καλύτερα κείμενα, παρά να βρεθεί στο αντίστοιχο τεύχος που τα έχει τα χρονάκια του, θα το πληρώσεις 50 ευρώ και μπορεί να σου διαλυθεί, ή να περιμένω μέχρι το 2049 θα βγει ο τόμος της Βιβλιοθήκης Κόμιξ που θα περιέχει την συγκεκριμένη ιστορία.

 

Όλα αυτά, σαφώς δεν τα έγραψα για να αλλάξω την γνώμη κανενός, αλλά για καταγράψω κάποιες συμπεριφορές του αναγνωστικού κοινού σχετικά με την κίνηση αυτή του Κόμιξ και σαφώς να εκφέρω την δική μου άποψη πάνω στο θέμα.Ο κάθε αναγνώστης πράττει αυτό που νομίζει ότι είναι καλύτερο, για τον ίδιο.

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11405
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4686 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Συμφωνώ απόλυτα με τον Quakmore.Και εγώ θέλω να πάρω τον Βίο και τα Χαμένα επεισόδια αλλά δεν μπορώ να δώσω περίπου 50€ μονοκοπανιά για να τα πάρω.

 

Με το επόμενο κομιξ θα πάρω μία γεύση και ίσως με κάνει να θέλω να πάρω τους τόμους ακόμα περισσότερο.

 

----

 

Αυτό που δεν μάρεσε είναι το διπλό τεύχος.

Ο τερζόπουλος βρήκε την ευκαιρία και κότσαρε και τις εξτρα σελίδες και φυσικά τα 3€ παραπάμω.

Είναι σίγουρο ότι πολλοί που δεν θα το έπαιρναν κανονικά θα το αγοράσουν τώρα και δεν πιστεύω αυτή η αύξηση τιμής να μας αλλάξει γνώμη.

 

Οπότε πέτυχε το σκοπό του.

 

Καλύτερα να το άφηνε μονό το τεύχος με την ιστορία του Μπαρκς μόνο παρά έτσι..

 

 

 

 

:wall:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39534
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5069 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Εμένα πάντως δεν θα με πείραζε να ξαναδημοσιεύσει παλιές, κλασσικές ιστορίες ο Τερζόπουλος στο Κόμιξ. Ίσα ίσα, που αυτό θέλω. Ένας συνδυασμός από κλασσικές Μπαρκς-Ρόσα, μερικές σελίδες αφιερωμένες στα στριπάκια του Gottfredson και του Taliafero και ιστορίες από Καβατσάνο-Ρότα-Σκάρπα. Μπορώ να ονειρεύομαι. :angel:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11405
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4686 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ε ναι και και γω θα ήθελα..Γιατί που αλλού θα βρούμε τις κλασικές ιστορίες εμείς οι μικροί;;

 

Στην βιβλιοθήκη του ΚΟΜΙΞ;;Στα 18€;;;onion_msn_smileys-21.gif

 

'Οχι δεν θα πάρω :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   4001
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Για μισό λεπτό ρε παιδιά. Σε ποια αναδημοσίευση ιστορίας στο ΚΟΜΙΞ αναφέρεσται; Αφού η ιστορία του Ρόσα που θα βάλει στο επόμενο είναι αδημοσίευτη στο ΚΟΜΙΞ.... :Suspicious:

So, και εγώ συμφωνώ με τον Quackmore. Παρ'ότι έχω στην κατοχή μου όλα τα τεύχη του ΚΟΜΙΞ, θα μου άρεσε περισσότερο να διαβάζω παλιές κλασικές ιστορίες σε νέα τεύχη, περισσότερο από άποψη πρακτικής. Πιο βολικό είναι να την διαβάζω σε νέο τεύχος με νέα χρώματα, χαρτί και μετάφραση, παρά στα παλιά τεύχη καθώς είναι δύσκολο μιας και μέσα σε 250+ τεύχη άντε να ξετρυπώσεις αυτό που θες. :P

Και για να είμαι ειλικρινής, μετα το πολυαναμενόμενο τεύχος, θα συνεχιστεί η κανονική πορία του περιοδικού με τις αγαπημενές μας ολανδικές ιστορίες + εξώφυλλο Ναντορπ, αυτό πιστεύω. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12160
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5326 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Για μισό λεπτό ρε παιδιά. Σε ποια αναδημοσίευση ιστορίας στο ΚΟΜΙΞ αναφέρεσται; Αφού η ιστορία του Ρόσα που θα βάλει στο επόμενο είναι αδημοσίευτη στο ΚΟΜΙΞ.... :Suspicious:

Όχι, απλώς επειδή έχει δημοσιευτεί στην χώρα μας, γι αυτό το χρησιμοποίησα την λέξη επανέκδοση.Βασικά έχει γίνει και με αρκετές ιστορίες του Μπαρκς αυτό, που αρχικά δημοσιεύτηκαν στο Σούπερ Μίκυ, ή Μέγαλο Μίκυ, ή Μίκυ Μάους.Αλλά σίγουρα στο περιοδικό μπαίνει πρώτη φορά η ιστορία.Οπότε, όντως μπορούμε να την θεωρήσουμε και σαν καινούργια. :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6728
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5359 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Υποθέτω ότι διάβασες τα ελληνικά τεύχη, αφού λες ότι ήταν από συλλογές φίλων; Προφανώς, για να λες ότι τα υπερηρωικά έχουν προβλέψιμο σενάριο και τα ντίσνευ όχι, διάβασες τα λάθος. Συνήθως, βλέπω το ίδιο μοτίβο. Περιπέτειες με τον θείο Σκρουτζ, ο Ντόναλντ πιάνει δουλειά και τα θαλασσώνει, ο Μίκυ αναλαμβάνει μια υπόθεση.

 

Το βασικό μειονέκτημα είναι ότι δεν υπάρχει continuity. Διαβάζεις μια ιστορία και μετά; Νιώθεις ότι έμαθες κάτι για τον χαρακτήρα; Κάθε δημιουργός έχει την δική του οπτική για τον τάδε χαρακτήρα. Τουλάχιστον στα υπόλοιπα είδη, (τις περισσότερες φορές) η αφήγηση είναι συνεχόμενη, κάτι που έγινε τον προηγούμενο μήνα, έχει αντίκτυπο στον επόμενο ή ακόμα και μετά από καιρό!

 

 

Η συζήτηση για το αν ειναι καλύτερα ή πιο προβλέψιμα τα υπερηρωικά ή τα ντίσνευ είναι τόσο ανούσια όσο δεν μπορώ να περιγράψω με τις υπαρκτές μονάδες μέτρησης.

 

Τωρα, αν κατι σε τραβαει περισσότερο χαρη στις ιδιαίτερες αφηγηματικές του συμβάσεις, θέμα αισθητικής.

 

Αναρωτιέμαι, στα ντίσνευ έχουν θάψει άνθρωπο ζωντανό, ή του έχουν σπάσει την μέση, ή τον έχουν παντρέψει (αυτά είναι προβλέψιμα; )

 

:lol: Ενταξει ρε φιλε δε γινεται να μιλας σοβαρα τωρα, ετσι; :lol:

 

Πέρα από το προφανέστατο γεγονός πως ο ορος ''προβλέψιμο'' εξαρτάται από το είδος στο οποίο αναφέρεσαι (στα υπερηρωικά έχουν βάλει κανέναν ποτέ να έχει τρία κυβικά στρέμματα χρήμα; ή να ανακαλύπτει τις Επτά Πόλεις της Τσιμπόλα; :P ) ξαναδιαβασε ο,τι εγραψες για να καταλαβεις ποσο αστείο είναι. Αν θες να βλεπεις Gore και βία για να είσαι ευτυχισμένος, βλεπε ντοκυμαντερ για τον Β' παγκόσμιο, ή παίξε το Max Payne 30 φορές.

 

Και κυριότερον, είδες ποτέ πολυδιάστατο χαρακτήρα στα Disney comics ; Δηλαδή θα τρελαθούμε τελείως. Μπορώ με τρεις λέξεις να περιγράψω οποιονδήποτε χαρακτήρα θες.

Εντελώς λάθος. Αν κατι μπορείς να πεις για τους Ντισνευκούς χαρακτήρες, είναι οτι έχουν inconsistency από δημιουργό σε δημιουργό, αλλά αν διαλέξεις προσεκτικά τους δημιουργούς που θεωρούνται ''καλοί'' (και όχι μόνο τον Μπαρκς και τον Ρόσα), μπορείς να χτίσεις εξαιρετικά πολύπλοκα ψυχολογικα προφιλ για τον καθένα τους.

 

Πάντα είμαι υπερ του πλουραλισμού. Όπως θα διαβάσεις καλά Disney , έτσι θα διβάσεις και καλά Ευρωπαϊκά και καλά Αμερικάνικα και καλά μάνγκα κλπ κλπ.

:up:

 

 

 

Eύκολα τα θυμάμαι αυτά τα 2 ώς πλοτ ποιντς σε 3 ιστορίες Μπάρκς/Ρόσα χωρίς να καθίσω να το σκεφτώ περισσότερο.

 

 

Ο Μπάρκς έχει κάνει αρκετά πράγματα περί της οικολογικής καταστροφής και ο Ντόναλντ που κάνει όλες τις δουλείες, κάνει μια γκάφα και τον πατάνε στο πάτωμα τα αφεντικά του, είναι φιγούρα middleclassman hero σχεδόν στο ίδιο επίπεδο με τον Μίκυ του Γκότφρεντσον.

 

Αν αποφασίσεις να μην δείς τον Βιο και τη Πολιτεία ως νύξη στο Αμερικάνικο Όνειρο, τότε αναγκαστικά θα δείς ολόκληρο τον χαρακτήρα του Σκρούτζ ως κάτι τέτοιο. Έβγαλε τα λεφτά του με τιμιότητα, στην εποχή των robber barons, ξεκινώντας με μια δεκάρα.

 

Οι ιστορίες με τη Τράλλα-Λα, το Χαμένοι στις Άνδεις και τα ροσαικά σήκουελ τους όχι μόνο έχουν νύξεις σε επικρατούσες για την εποχή κοινωνικές καταστάσεις και διλλήματα, αλλά γενικά απο μόνα τους είναι καταπληκτικά λογοτεχνικά επιτεύγματα.

 

 

Σκρούτζ. Ο ΒκΠ περιγράφει μια ζωή που κινείται συνεχώς με την εναλλαγή τριών κινήτρων, αυτό της οικογενειακής παράδοσης, της προσωπικής καταξίωσης και τέλος της χρηματικής ανταμοιβής και κατά τη διάρκεια αυτή, ο χαρακτήρας αλλάζει ριζικά και εξελίσσεται.

 

Είναι τσιγκούνης με προφανείς ηθικούς φραγμούς ("I made it by being tougher than the toughies, and smarter than the smarties, and I made it square!"), που έχει ένα καλό εαυτό που όχι μόνο περιοδικά δείχνει (Έσωσε την Γκόλντυ και μια άλλη Ασιατική χώρα δωρίζοντας τους λεφτά), αλλά προσπαθεί συνεχώς να κρύψει (βλ. Η Αυτού Μεγαλειότης Μακ Ντακ, Επιστροφή στο Κλοντάικ). Επίσης, ενώ φαίνεται οπορτουνιστής, στην πραγματικότητα είναι ένα ρομαντικός που λατρεύει τη φύση, θεωρεί τη σκληρή δουλειά και τη δόξα που παίρνει απο αυτή το μεγαλύτερο αξίωμα και στην πραγματικότητα παραμένει πάντα νεός. (βλ. θεματική ανάλυση των ελαιογραφιών του Μπάρκς, Τελευταίο Έλκηθρο για το Κλοντάικ).

 

Θα παρατηρήσεις ένα pursuit of happiness του Σκρούτζ, στο Only a Poor Old Man, το A Letter From Home και το τελευταίο επεισόδιο του Βίου. Απο εκεί ξεκινούν και η παραλληλισμοί του με τον Πολίτη Κέην. Και επείδη ο Πολίτης Κέην θεωρούμε οτι έχει κοινωνικά σχόλια, θα ήταν άδικο να μην θεωρήσουμε και το ίδιο για αυτή την υποσειρά περιπετειών.

 

Ας μην ξεχνάμε επίσης, τη σχέση του με την Γκόλντυ, η οποία δεν προχώρησε επειδή και οι δυο χαρακτήρες είναι πεισματάρηδες και περήφανοι. Και τέλος, ο Σκρούτζ δεν έχει σταθερή ηθική θέση. Εναλλάσεται απ'τον "καλό" στον "κακό" ιδιαίτερα στις τελευταίες ιστορίες του Μπάρκς. Ας μην ξεχάσουμε και ένα συγκεκριμένο Αφρικάνικο χωριό στις αρχές του 20ου αιώνα ή τη σχέση του με τις αδελφές του, έτσι;

 

Ντόναλντ. Πολυτεχνίτης και υπερβολικά άτυχος, που δεν μπορεί να κρατήσει ούτε μια δουλεία αλλά συνεχίζει να παλέυει. Δεν έχει τίποτε το ιδιαίτερο σε σύγκριση με τους άλλους Λιμνοπουλίτες που συνεχώς τον υποβαθμίζουν, αλλά έχει καταφέρει απο μόνος του, με το ελάχιστο μισθό που έχει, τα μεγαλώσει τρία παιδιά, τα οποία ακόμα και αν μπλέκεται σε συνεχείς καυγάδες με αυτά, τα υπεραγαπά. (βλ. Super Snooper Strikes Again).

 

HDL. Εναλλάσουν άνετα χαρακτήρες απο τα άτακτα παιδάκια στούς πολυμαθείς και ώριμους προσκόπους, πολλές φορές πιο ώριμους και απ'τους θείους τους, και εξελίσσονται, ταυτόχρονα, σε ζωντανές σεναριακές συσκεύες και αρχαιοελληνικό "χορό". Και στην τελική, είναι πιο εργατικοί απο όλους τους ενηλίκους γνωστούς τους (ίσως με την εξαίρεση του Σκρούτζ), γι'αυτό άλλωστε θα πάρουν και την περιουσία του.

 

Νταίηζη. Η ακτιβίστρια, η οποία κατα μια ειρωνική σύμπτωση κάταβάλλει κάθε προσπάθεια για να ακολουθήσει το στερεότυπο της Αμερικάνας νοικοκυράς του '40. Το οποίο φυσικά αν καθίσεις να την δείς να αλληλεπιδρά με τον Ντόναλντ για 5 πάνελ, θα δείς οτι είναι μόνο και μόνο μια "εικόνα" του ευατού της που προβάλλει αλλά δεν ισχύει. Είναι σαν την μητέρα απ'το Μέρυ Πόππινς. Εχμ, με την αντίθεση οτι εκείνη είναι ρηχότερη και πραγματοποιεί κάθε προσταγή του άντρα της.

 

Αυτά είναι τα πρώτα που μου ήρθαν. Βαρίεμαι να σκεφτώ άλλους χαρακτήρες.

 

 

Ταηντγουοντ, εξαιρετικό κειμενάκι, είμαι μαζί σου γουαν χαντρετ περσεντ.

 

Άλλο που μου κάνει εντύπωση είναι πως όταν ο Μπαρκς παίρνει το βασικό θέμα μιας ιστορίας του, αλλάζει το setting και τέτοιες μικρές λεπτομέρειες, το Κόμιξ τον αποκαλεί "Μεγάλο Παραμυθά". :confuse::lol:

 

Όχι ότι δεν είναι μεγάλος και σημαντικός δημιουργός, αλλά ένα από τα προβλήματα του Κόμιξ είναι ότι έχει θεοποιήσει τον Μπαρκς. :beer6:

 

Σωστότατος! Το ΚΟΜΙΞ πάντα ένοιωθε την υποχρέωση να εκθειάζει τους δημιουργούς που δημοσιεύει (και ειδικά τον Μπαρκς) σε βαθμό θρησκευτικής λατρείας. Λες και το να πεις έστω και ένα αρνητικό της δουλειάς του είναι ιεροσυλία. Ενταξει, έκανε μερικά εξαιρετικά πράγματα, σε δύσκολες εποχές, με μικρή παιδεία μπλαμπλαμπλαμπλα αλλά όταν επαναλαμβάνεται, επαναλαμβάνεται!! Δεν γίνεται να προσπαθείς να βρείς κατι το αριστουργηματικό σε κάθε δεκασέλιδη που έγραψε ποτε! Έχει γράψει εκατοντάδες! Πολλές από αυτές είναι μέτριες. Πολλές κακές. Δεν το έκανε επειδή είναι κακός άνθρωπος. :D Το έκανε λόγω ανθρώπινης αδυναμίας. Κανείς δεν είναι ο Σούπερ Σνούπερ.

 

Παιδιά εγώ θα διαφωνίσω με την άποψη ότι, δεν πρέπει στο Κόμιξ να επανεκδίδονται παλιές ιστορίες.Καταρχήν όπως έχω πει χιλιάδες φορές πλέον, η Βιβλιοθήκη Κόμιξ, είναι ένα τεράστιο αδιέξοδο και δεν πρόκειται πότε των ποτών να ολοκληρωθεί.Σε καμία χώρα δεν έγινε, οπότε απίθανο να γίνει εδώ.Πλέον στο επόμενο τεύχος ο Τερζόπουλος μας προσφέρει την επανέκδοση ενός σημαντικού επεισοδίου του Βίου, που πρωτοδημοσιεύτηκε πριν 6 χρόνια(τα οποία δεν είναι και λίγα), πρώτη φορά στην χώρα μας.Τώρα θα μου πείτε, οι τόμοι βρίσκονται στα public και στα Βιβλιοπωλεία.Ναι, όμως δεν θέλουν όλοι να δώσουν 24 ευρώ.Και εδώ θα αναφέρω το παράδειγμα του Ορέστη.

 

Έτσι όπως και ο Ορέστης δεν πήρε τον τόμο και έψαχνε μια ευκαιρία να βρει την ιστορία σε τεύχος, έτσι θα υπάρχουν και κάποιοι άλλοι που τώρα θα τους δοθεί η ευκαιρία.Επίσης, για όσους έχουν την ιστορία και απλώς θα την κάνουν ένα repeat, πρόσθεσε και αδημοσίευτη Σκάρπα, Ρότα, Βαν Χορν και μάλλον θα μπει και αδημοσίευτη Μπαρκς.Οπότε συνδιάζει την επανέκδοση, με αδημοσίευτες ιστορίες δημιουργών που μάθαμε εδώ και χρόνια από το περιοδικό και μάλιστα με αναλογία 10%, 90% αντίστοιχα.Κάτι που κατα την γνώμη μου είναι πολύ καλό και αν συνεχίσει μπορεί να με κερδίσει πάλι, σαν αναγνώστη.Στην ουσία ακολουθεί τα πρότυπα του γαλλικού Picsou, του Walt Disney Comics & Stories και του Uncle Scrooge που όλοι το εκθιάζουν για τις ιστορίες τους, όμως τώρα που πάει να το πράξει και ο Τερζόπουλος, άρχισαν οι αρνητικές κριτικές.Δηλαδή τόσο καιρό που το Κόμιξ ακολουθούσε το πρότυπο του ολλανδικού Donald Duck ήταν καλό;

 

Μην περιμένετε με μόνο νέες ιστορίες να φτάσει το περιοδικό στα επίπεδα που ήταν πριν το 2004, γιατί αποκλείεται να μπαίνουν μόνο καλές ιστορίες, ενώ έτσι οι ανούσιες ιστορίες θα αντικατασταθούν από επανεκδόσεις ιστοριών, που πολλοί από εμάς δεν έχουν.

 

Προσωπικά, δεν θα ξαναέμπαινα ούτε στο τρυπάκι της Βιβλιοθήκης Κόμιξ και να περιμένω 100 χρόνια να αποκτήσω όλες τις παλιές ιστορίες, αλλά ούτε θέλω να τις βρω σε μεταχειρισμένα-χιλιοταλαιπωρημένα τεύχη, που μπορεί και μετά από λίγο καιρό να διαλυθούν εντελώς και η ιστορία να γίνει χαρτί ανακύκλωσης.Καλύτερα πχ η ιστορία το Νύχι της Κάλι να έμπαινε σε ένα μελλοντικό τεύχος, με νέο χρωματισμό και καλύτερα κείμενα, παρά να βρεθεί στο αντίστοιχο τεύχος που τα έχει τα χρονάκια του, θα το πληρώσεις 50 ευρώ και μπορεί να σου διαλυθεί, ή να περιμένω μέχρι το 2049 θα βγει ο τόμος της Βιβλιοθήκης Κόμιξ που θα περιέχει την συγκεκριμένη ιστορία.

 

Όλα αυτά, σαφώς δεν τα έγραψα για να αλλάξω την γνώμη κανενός, αλλά για καταγράψω κάποιες συμπεριφορές του αναγνωστικού κοινού σχετικά με την κίνηση αυτή του Κόμιξ και σαφώς να εκφέρω την δική μου άποψη πάνω στο θέμα.Ο κάθε αναγνώστης πράττει αυτό που νομίζει ότι είναι καλύτερο, για τον ίδιο.

 

 

:beer:

 

Πφφφ ενταξει τωρα. Στην αρχη θελαμε παλιες ανέκδοτες ιστορίες από κλασσικούς δημιουργούς (Γκοντφρετσον και Μάρρυ), μετά θέλαμε καινούριες αλλά καλής ποιότητας από Ιταλούς σαν τον Κάστυ. Τελικά τίποτα από αυτά δε γίνεται, μας φλομώνουνε στις κακοδιαλεγμένες μπαρούφες και ξαφνικά λέμε ''αντε, καλες ειναι και οι επανεκδόσεις, από το τίποτα. Είμαι ευτυχισμένος να πληρωνω καθε μηνα 3 ευρω για να ξαναγορασω τευχη που ηδη εχω αλλά βαριεμαι να ξεθαψω από τη συλλογή μου ή ενοχλούμαι από την κακή τους κατάσταση''. Έ, αυτό είναι πια γελοίο. Δεν μπορείτε να με πείσετε πως ένα περιοδικό που θα καταλήξει να ανακυκλώνει εις τον αιώνα τον άπαντα τις ίδιες ιστορίες μπορεί να θεωρείται ''συλλεκτικό'', ''σοβαρό'', ''υψηλής ποιότητας'' κλπ κλπ Σκεψου μόνο πως θα πληρώνεις κάθε μήνα για να προμηθέυεσαι κατι που δεν κοστίζει σχεδόν τίποτα στον εκδότη. Σαν να αγοράζεις αέρα κοπανιστό.

Επεξεργασία από Duck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12160
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5326 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Πφφφ ενταξει τωρα. Στην αρχη θελαμε παλιες ανέκδοτες ιστορίες από κλασσικούς δημιουργούς (Γκοντφρετσον και Μάρρυ), μετά θέλαμε καινούριες αλλά καλής ποιότητας από Ιταλούς σαν τον Κάστυ. Τελικά τίποτα από αυτά δε γίνεται, μας φλομώνουνε στις κακοδιαλεγμένες μπαρούφες και ξαφνικά λέμε ''αντε, καλες ειναι και οι επανεκδόσεις, από το τίποτα. Είμαι ευτυχισμένος να πληρωνω καθε μηνα 3 ευρω για να ξαναγορασω τευχη που ηδη εχω αλλά βαριεμαι να ξεθαψω από τη συλλογή μου ή ενοχλούμαι από την κακή τους κατάσταση''. Έ, αυτό είναι πια γελοίο. Δεν μπορείτε να με πείσετε πως ένα περιοδικό που θα καταλήξει να ανακυκλώνει εις τον αιώνα τον άπαντα τις ίδιες ιστορίες μπορεί να θεωρείται ''συλλεκτικό'', ''σοβαρό'', ''υψηλής ποιότητας'' κλπ κλπ Σκεψου μόνο πως θα πληρώνεις κάθε μήνα για να προμηθέυεσαι κατι που δεν κοστίζει σχεδόν τίποτα στον εκδότη. Σαν να αγοράζεις αέρα κοπανιστό.

Καταρχήν να το εξηγήσουμε από την αρχή.Μάλλον δεν κατανόησες σωστά αυτό που έγραψα.Εγώ δεν είπα: Είμαι ευτυχισμένος να πληρωνω καθε μηνα 3 ευρω για να ξαναγορασω τευχη που ηδη εχω αλλά βαριεμαι να ξεθαψω από τη συλλογή μου ή ενοχλούμαι από την κακή τους κατάσταση.Αυτό που είπα είναι, ότι δεν είμαι κορόιδο να αγοράζω τεύχη της δεκαετίας τους ΄90 που δεν έχω, για 40-50 ευρώ με το τεύχος να είναι συνήθως παρτάλι, για να βρω μια ιστορία που δεν έχω.Ούτε έχω την υπομονή να περιμένω μέχρι το 2100(που θα έχω πεθάνει κιόλας, για να έχω όλους τους τόμους μιας σειράς που ποτέ δεν θα χαρώ και μάλιστα θα έχω στάξει γι' αυτό χιλιάδες ευρώ.Οπότε προτιμώ, εφόσον έχουν περάσει σχεδόν 2 δεκαετίες, να αρχίσουν να επανεκδίδονται κάποιες από τις ιστορίες αυτές, για να τις μάθουν και νεότεροι, που ίσως τώρα αρχίζουν να διαβάζουν Ντίσνεϋ κόμικς.

 

Προτιμώ απλό τευχάκι, με μια επανέκδοση παλιάς ιστορίας, γιατί και τα νέα παιδιά έχουν δικαίωμα στα φτηνά περιοδικά και δεν πρέπει να τα υποχρεώνουμε να στραφούν στους τόμους, επειδή δεν μας κάνει κέφι να βλέπουμε ανατυπώσεις στο Κόμιξ.Για φανταστείτε λίγο να το κάναν σε μας αυτό, όταν είμασταν σε εκείνη την ηλίκια.Σιγά μην έπαιρναν οι γονείς του καθενός μας, στο τότε 7-12χρονο παιδί τους, τους τόμους του Μπαρκς κλπ.Κι όλα αυτά σε συνδιασμό με αδημοσίευτες ιστορίες, για να διαβάζουμε καινούργια πράγματα.

 

Τέλος όσον αφορά την συλλεκτικότητα, είναι κάτι που το θεωρώ φούσκα, όχι μόνο για το Κόμιξ, αλλά και για άλλα περιοδικά, πολλών ειδών κόμικς.Εμένα με ενδιαφέρει να περνάω ευχάριστα τον χρόνο μου όταν το διαβάζω, με το μικρότερο δυνατόν κόστος.Τώρα αν πέσει η συλλεκτική του αξία, αυτό θα ενδιαφέρει μόνο αυτούς που το αγοράζουν σαν συλλεκτικό αντικείμενο, τους υπόλοιπους απλούς αναγνώστες όχι και λιγότερο συλλέκτες, όχι.Άλλωστε πάντα μου την έδινε η κορδέλα κάτω δεξιά, γιατί έκρυβε ένα μικρό μέρος του εξωφύλλου.

 

Τέλος θα θέσω το εξής ερώτημα;Γιατί όσοι θεωρούν συλλεκτικά τα Picsou, Walt Disney's Comics & Stories κ.λ.π. που έχουν κάνει δεκάδες επανεκδόσεις της κάθε ιστορίας τους και το Κόμιξ που ακόμη δεν τις έχει αρχίσει, αμέσως το καταδικάζουμε και λέμε ότι θα χάσει την συλλεκτικότητα του;Πότε δεν μπόρεσα να καταλάβω τον διαχωρισμό αυτό, μεταξύ ξενόγλωσσων και ελληνικών περιοδικών Ντίσνεϋ.

Επεξεργασία από Quackmore
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6728
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5359 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Κλείσαμε 30 σελίδες κράξιμο! :dance:

 

Στην υγειά μας! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

:cheers5:«Συλλεκτικές» επανεκδόσεις, Κόμιξ. Το έβλεπες...το έπαιξες; :cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11405
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4686 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Οι επανεκδόσεις για μένα είναι από τα καλύτερα πράγματα!

 

Νέοι σαν και μας μαθαίνουν τις παλιές κλασικές ιστορίες!

Τι καλύτερο;

 

ΝΑΙ στις ΕΠΑΝΕΚΔΟΣΕΙΣ! :yahoo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33638
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4590 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τι καλύτερο;

Μια κινηματογραφική αναπαραγωγή του Βίου και της Πολιτείας, δημιουργημένη στα στούντιο 2D animation της Ντίσνευ, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121010
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6354 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ω ΝΑΙ!!!! :best:

 

 

σσ.Προσωπικά δεν είπα ότι θα ξαναξεκινήσω το Κόμιξ, δεν τρελάθηκα, απλά θα πάρω τη μοναδική ιστορία Ρόσα που αξίζει και δεν έχω και έτσι θα έχω όλο τον Βίο σε τευχάκια. My Rosa collection will be complete. Αυτό. :P

 

υγ.Προφανώς και οι "συλλεκτικές" επανεκτυπώσεις δεν είναι δείγμα ανάκαμψης, δεν τις κράζουμε άδικα. Όπως και προφανώς έπρεπε να την είχαν βάλει εξαρχής την ιστορία στο Κόμιξ και να μην την χρησιμοποιήσουν ως μέσο "πειθούς" ώστε να πάρει κανείς τον τόμο με τα, κατώτερα των βασικών επεισοδίων, χαμένα επεισόδια. Αυτό. Τώρα ας ασχοληθούμε με πιο φρέσκα κόμιξάκια :P

 

Btw, το συνειδητοποιείτε πως το 1000ο ποστ θα είναι για Ρόσα έτσι; :giati:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11405
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4686 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Μια κινηματογραφική αναπαραγωγή του Βίου και της Πολιτείας, δημιουργημένη στα στούντιο 2D animation της Ντίσνευ, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Και αυτό να βγει σε 2 μέρη,τα DVD των οποίων θα μοιράζονται με το ΚΟΜΙΞ χωρίς να ανεβαίνει η τιμή του και επίσης θα δίνει δώρο αφίσες και αυτοκόλλητα :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22310
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  320
  • Reputation:   1675
  • Achievement Points:  320
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτη η "απεχθεια" σας για το Κομιξ μηπως θυμιζει καμμια γκομενα που δεν σας γουσταρει καθολου? :lol: Τοτε και οι ανατυπωσεις ειναι σαν φορεμα που θα φορεσει δευτερη φορα. Γινεται συνεχως? Δεν γινεται!

 

Α, ναι, η ποιοτητα του κομιξ εχει πεσει, αλλα δεν εχει χτυπησει τοσο πολυ για να παει... νοσοκομειο! Ακομα κυκλοφορει!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11405
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4686 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Αυτη η "απεχθεια" σας για το Κομιξ μηπως θυμιζει καμμια γκομενα που δεν σας γουσταρει καθολου? :lol: Τοτε και οι ανατυπωσεις ειναι σαν φορεμα που θα φορεσει δευτερη φορα. Γινεται συνεχως? Δεν γινεται!

 

Καλύτερα να βάζουν πιο συχνά όμως ανατυπώσεις παρά αυτές τις ιστορίες!Δεν νομίζεις; :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αυτη η "απεχθεια" σας για το Κομιξ μηπως θυμιζει καμμια γκομενα που δεν σας γουσταρει καθολου? :lol: Τοτε και οι ανατυπωσεις ειναι σαν φορεμα που θα φορεσει δευτερη φορα. Γινεται συνεχως? Δεν γινεται!

 

Α, ναι, η ποιοτητα του κομιξ εχει πεσει, αλλα δεν εχει χτυπησει τοσο πολυ για να παει... νοσοκομειο! Ακομα κυκλοφορει!

 

Προσωπικά δεν έχω τέτοιες αναμνήσεις. Ίσως έχουν μερικοί που μετά από τόσο φτύσιμο *, συνεχίζουν να τρέχουν από πίσω της, αγοράζοντας την. :lol: Είναι «συλλεκτική» γκόμενα άλλωστε. :lol2:

 

* αδιαφορία της εκδοτικής προς τις προτιμήσεις των αναγνωστών.

 

Πέρα απ την πλάκα όμως, οι ανατυπώσεις συμφέρουν τους νεότερους. Από τις αηδίες που βάζει, καλύτερα να ξαναβάλει όλες του Ρόσα απ την αρχή.Ετσι κι αλλιώς, οι περισσότεροι απ τους παλιούς το έχουν κόψει.

Επεξεργασία από komicbest
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22310
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  320
  • Reputation:   1675
  • Achievement Points:  320
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το Κομιξ δεν φτιαχτηκε για ανατυπωσεις. Του εχουμε προτεινει καποιες ανατυπωσεις να τις βαλει και σε αλλες συλλογες. Θα σας πειραζε να ειχατε τον πολυαγαπημενο σου Ροσα στο Μικυ Μαους ή το Μεγαλο Μικυ, που κανουν συνεχως ανατυπωσεις? Κυριολεκτικη ανακυκλωση!

Μην παρασυρεστε απο τις καθε ειδους διαμαρτυριες που εχει στο φορουμ. Αν ηταν τοσοι πολλοι που δεν αγοραζουν πλεον και επηρεαζαν καθοδικα τις πωλησεις του Κομιξ θα φαινοταν και θα εκανε τις αλλαγες που του ζηταμε.

Εμας ομως που το αγοραζουμε και του παραπονιομαστε να τις μειωσει αυτες και να βαλει αλλες ειναι σιγουρο οτι θα μας λαβει πιο πολυ υποψιν. Τα like που εχει στο προφιλ δεν ειναι τυχαια. Υπαρχουν πολλοι που τους αρεσουν ακομα κι αυτες (δυστυχως) που βαζει τωρα, ισως γιατι δεν ξερουν οτι υπαρχουν αλλες πολυ καλυτερες!

Αλλα μην το κοιτατε τοσο "ρομαντικα", επιχειρηση ειναι, δεν μπορει να ικανοποιει καθε επιθυμια ή γκρινια ή παραπονο τους κανουν! Εξ αλλου δεν ειναι τυχαιο οτι βραβευαν ως τον μακροβιωτερο ενεργο εκδοτη κομικς. Μην τα μηδενιζουμε ολα, κατι καλο εχει κανει κι αυτος!

 

 

απο το προηγουμενο ποστ

"..Ίσως έχουν μερικοί που μετά από τόσο φτύσιμο *, συνεχίζουν να τρέχουν από πίσω της, αγοράζοντας την. Είναι «συλλεκτική» γκόμενα άλλωστε..."

 

Μαλλον το αναποδο γινεται! Εμας τρεχει η γκομενα κι ας μην το βλεπετε! Επειδη της δινουμε ακομα σημασια! Και ναι εχουν ικανοποιηθει καποια παραπονα και υποδειξεις κι ας μην το πηρατε χαμπαρι. Το επομενο τευχος που δειχνει να αρεσει σε πολλους, εγινε ετσι εξ αιτιας καποιων που παραπονεθηκαν. Ομως ειναι ουτοπικο να περιμενουμε οτι ξαφνικα θα το αλλαξει ολο επειδη ετσι του ζητησαν καποιοι που ΔΕΝ το αγοραζουν πλεον! 45 χρονια πειρας λετε να μην ξερει ποιους μπορει να ξανακερδισει!

Επεξεργασία από BarkScarpa
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μια χαρά είναι το Μίκυ Μάους και δεν θέλει Ρόσα. Τον Ρόσα τον έχουμε στα σκληρόδετα και τα αντίστοιχα τεύχη του κομιξ είναι πλέον άχρηστα. Επίσης το Μίκυ Μάους δεν πλασάρεται ως «συλλεκτικό», με κορδελίτσες για αφελείς, παρόλο που είναι πιο συλλεκτικό απ το κομιξ. Να τελειώνει επιτέλους αυτό το παραμύθι.

 

 

Καλά τώρα,σοβαρά πιστεύεις ότι ο τερζο ασχολείται με πoιες ιστορίες θα μπουν σε κάθε τεύχος ή με τα μειλ παραπόνων σου / μας; Κατά τα άλλα αυτό με τις ανατυπώσεις είναι δίκοπο μαχαίρι. Άλλους τους αρέσει κι άλλους όχι και γενικά θα πρέπει να περιμένουμε πρώτα να δούμε τα επόμενα τεύχη.

Επεξεργασία από komicbest
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15805
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ψιτ, σας θυμίζω ότι όλα τα disney παίζουν με ανατυπώσεις. Δεν είναι πρόβλημα του ΚΟΜΙΞ, ίσα-ίσα που είναι σε σχετικά μικρό βαθμό.

imo μου τη σπάει να παίρνω ένα τεύχος και να βλέπω ότι έχω ήδη διαβάσει τις μισές ιστορίες, αλλά αν δεν γινόταν έτσι οι περισσότεροι δεν θα είχαμε διαβάσει ένα μεγάλο μέρος των ιστοριών που τελικά αξίζουν. ;)

 

Μια λύση ξέρετε ποιά είναι? Διεύρυνση αναγνωσμάτων. :) Έτσι, το ΚΟΜΙΞ θα είναι απλά ένα μέρος του συνόλου που λέγεται αναγνωστική εμπειρία κόμικ και όχι η συνολική εμπειρία ενός μήνα. Όταν το επίπεδο είναι καλό το διαβάζετε με χαρά ξανά και ξανά. Όταν το περιεχόμενο είναι crap, τότε γίνεται εξαιρετικό ανάγνωσμα για την τουαλέτα :) So simple. Όταν παραγίνεται το κακό σταματάτε να το αγοράζετε και πάμε γι'άλλα. Κρατάτε τον Μέσο Όρο της ικανοποίησης ψηλά και όλα καλά ;)

 

just my 2 cents :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4544
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4863 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κοψτε τις ευχες

Επεξεργασία από cypavlos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.