Μετάβαση στο περιεχόμενο

BATMAN: THE LONG HALLOWEEN - Η ΦΟΝΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ


albert

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
BATMAN: THE LONG HALLOWEEN - Η ΦΟΝΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ
Σενάριο/Kείμενα:
Jeph Loeb
Σχέδιο:
Tim Sale
Hμερ. έκδοσης:
27-11-2023
Hμερ. τελευταίου τεύχους:
08-02-2024
Εξώφυλλα:
2 + 2 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
2
Κατηγορία:
Σειρά/Συνεχόμενα
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό
Μέγεθος:
17.0 x 26.0
Σελίδες:
204
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Ηλίας Τσιάρας
Lettering:
Richard Starkings & Comicraft
Χρωματισμός:
Gregory Wright
Επιμέλεια:
Χρήστος Τσέλιος
Πρωτότυπος τίτλος:
Batman: The Long Halloween
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-618-5797-37-9 (#01), 978-618-5797-38-6 (#02)
Ονομαστική τιμή:
21.90€
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2376
  • Reputation:   17725
  • Achievement Points:  2593
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3433 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

BATMANLONGHALLOWEEN_0001z.jpgBATMANLONGHALLOWEEN_0001.jpg  BATMANLONGHALLOWEEN_0002z.thumb.jpg.2ab8b70889daf453a7742d83470ddb80.jpgBATMANLONGHALLOWEEN_0002.thumb.jpg.0d37dd5f4d8af1fd98ae560d0d7cb9c8.jpg

 

Απο την εκδοτικη:
"Mία συναρπαστική ιστορία από την αρχή της σταδιοδρομίας του Σκοτεινού Ιππότη, όπου θα παρελάσουν μερικοί από τους πιο επικίνδυνους και πανούργους αντιπάλους του Μπάτμαν.
ΕΝΑΣ ΗΡΩΑΣ ΠΟΥ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ.
ΕΝΑΣ ΑΡΧΙΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΣΩΣΕΙ ΤΗΝ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ ΤΟΥ.
ΕΝΑΣ ΕΝΤΙΜΟΣ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑΣ ΠΟΥ ΚΡΥΒΕΙ ΕΝΑ ΤΡΟΜΕΡΟ ΜΥΣΤΙΚΟ.
ΚΑΙ ΔΕΣΜΟΙ ΦΙΛΙΑΣ ΠΟΥ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΣΠΑΣΟΥΝ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.
ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΠΟΥ ΣΥΝΘΕΤΟΥΝ ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΦΟΝΙΚΗΣ ΓΙΟΡΤΗΣ.

Με τις υπογραφές των βραβευμένων με Eisner δημιουργών JEPH LOEB και TIM SALE (που συνεργάστηκαν και στα SUPERMAN FOR ALL SEASONS, CATWOMAN: WHEN IN ROME και BATMAN: HAUNTED KNIGHT), έρχεται μία συναρπαστική ιστορία από την αρχή της σταδιοδρομίας του Σκοτεινού Ιππότη, όπου θα παρελάσουν μερικοί από τους πιο επικίνδυνους και πανούργους αντιπάλους του Μπάτμαν, ενώ θα γίνουμε μάρτυρες και της δραματικής προέλευσης του Διπρόσωπου.

“Το LONG HALLOWEEN ξεπερνά τα συνηθισμένα όρια των κόμιξ για να διηγηθεί την επική ιστορία της σταυροφορίας ενός και μόνο ανθρώπου
ενάντια σε έναν παρανοϊκό κόσμο.”

1.thumb.jpg.ff02dea2a261f9521324509ac48b9f32.jpg2.thumb.jpg.94e68977f759fa99c4ea200a25505753.jpg

 

3.thumb.jpg.16bd14947c0ef893b9dc1386a9491cec.jpg
– Hilary Goldstein (IGN.COM)

“Όταν κυκλοφορήσει και το Dark Knight, θα φανεί ξεκάθαρα πως το LONG HALLOWEEN είναι η βάση και για τις δύο ταινίες.”
– David Goyer (σεναριογράφος του The Dark Knight Rises)

“Υπάρχουν πολλές καλές ιστορίες του Μπάτμαν, αλλά αυτές που συλλαμβάνουν το πνεύμα με εξαιρετική σαφήνεια είναι λίγες. Και μόνο γι’ αυτό, το THE LONG HALLOWEEN συνιστάται ανεπιφύλακτα”.
– Danny Graydon (Amazon.com)

“Το THE LONG HALLOWEEN είναι κάτι περισσότερο από ένα κόμιξ. Είναι μια τραγωδία επικών διαστάσεων.”
– Christopher Nolan (σκηνοθέτης του The Dark Knight Rises)"

 

Ευχαριστούμε τον hudson για τα εξώφυλλα του τεύχους #02.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Indian changed the title to BATMAN: THE LONG HALLOWEEN - Η ΦΟΝΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ
  • 2 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95126
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Απευθύνομαι σε εκείνους που έχουν διαβάσει το κόμικ (ολοκληρωμένο στα Αγγλικά) κι έχουν δει και το animation και ρωτώ. Τι θα ήταν καλύτερο? Να δω πρώτα το animation και μετά να διαβάσω το κόμικ ή να κάνω το αντίθετο? :thinking:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22095
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2353 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Και εγώ είχα αυτό το δίλημμα, αλλά αποφάσισα να διαβάσω πρώτα το κόμικ και μετά να δω την ταινία. 

Στο κάτω κάτω πρώτα γράφτηκε το κόμικ και μετά η ταινία. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5844
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  931 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εύκολα προτείνω να διαβαστεί πρώτα το κόμικ! 

Αυτό είναι το original story , και είναι καλύτερο απ'την ταινία (animation).

Η ταινία μοιάζει αρκετά με το κόμικ, αλλά στα σημεία που υπάρχουν σεναριακές διαφορές, το κόμικ είναι πάντα καλύτερο!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20705
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4556 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Γιαννη το κομικ πρωτα, διχως δευτερη σκεψη. Απλά λιτά περιεκτικά.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95126
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ευχαριστώ πολύ παιδάκια για τις απαντήσεις και τις συμβουλές. :respect:

 

Από τα λεγόμενά σας δεν είναι δύσκολο να συμπεράνουμε ότι πρέπει πρώτα να διαβαστεί το κόμικ. :thanks:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1541
  • Reputation:   13781
  • Achievement Points:  1816
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1254 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Το animated movie μια φορα ειναι εκπληκτικό !

 

Δυστυχώς αγόρασα το Flashpoint δεν μπορω να παρω και το Long Halloween παραλληλα. Λεω δυστυχώς γιατι σαν ιστορία ηταν απλα οκ δεν ενθουσιαστηκα (ειχα επισης δει παλιοτερα το animated movie). 21,90 not well spent. Απο εκδοτικής αποψης βεβαια ηταν αψογο. Στο χαρτι στη μεταφραση στα χρωματα , στα ολα του. 

Αν ήταν ενα ενιαίο ισως το τσιμπουσα. Αυτα τα 2 τομους για να σας ξεζουμισω επειδή απλά μπορώ , με ξενερώνουν αφάνταστα ,γιαυτο απέχω.

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5844
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  931 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλό το Flashpoint, αλλά το The Long Halloween είναι σε ανώτερο καλλιτεχνικό level ρε συ, αξίζει τα λεφτά του! (και εγώ σε έναν τόμο το ήθελα...)

Για εμένα είναι μέσα στα πέντε καλύτερα υπερηρωικά κόμικς όλων των εποχών, και η ποιότητα έκδοσης της Anubis είναι εξαιρετική. 

 

Εγώ να φανταστείς το έχω και στα Αγγλικά, αλλά εδώ έχουμε αγοράσει άλλα και άλλα... ας φάμε και 40 ευρώ για ένα πραγματικά ποιοτικό-ιστορικό κόμικ! :)

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22095
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2353 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Batman The Long Halloween

Η Φονική Γιορτή, μέρος 2ο

 

Μεταφέρθηκαν στην βάση.

 

 

Ημ. κυκλοφορίας: 8 Φεβρουαρίου 2024

Σελίδες: 184

ISBN: 978-618-5797-38-6

Ονομαστική τιμή: 21,90 ευρώ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Προς το παρόν πάντως το 2ο μέρος του Long Halloween είναι διαθέσιμο μόνο στο site της Anubis :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22095
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2353 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Διαβάστηκε. Φοβερή ιστορία, μυστήριο, σασπένς και η ανατροπή της ανατροπής μέχρι την τελευταία σελίδα.

Εκεί που μπερδεύτηκα ήταν στο προτελευταίο κεφάλαιο που από τον Αύγουστο ξαφνικά πάμε στην Πρωτομαγιά, αλλά λίγο που το έψαξα έμαθα ότι η πρώτη Δευτέρα του Σεπτέμβρη ονομάζεται στην Αμερική Labor Day και είναι κάτι σαν την Πρωτομαγιά, για αυτό μάλλον και μεταφραστής εδώ επέλεξε αυτή την λέξη  για την απόδοση του Labor Day, αλλά θα προτιμούσα να υπήρχε και μια υποσημείωση κάπου που να το εξηγεί.

Κατά τα άλλα υπέροχη έκδοση, μετάφραση, επιμέλεια, ποιότητα... "Anubis" εγγύηση.

Τέτοιες εκδόσεις θέλουμε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2376
  • Reputation:   17725
  • Achievement Points:  2593
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3433 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

The long Halloween μερος 1ο και μερος 2ο εξωφυλλα οπισθοφυλλα μαζι με τις ραχες.. Eυχαριστιες και απο μενα @ hudson  για το ανεβασμα το εξωφυλλων του 2ου μερους..

TheLongHallowenPart1FR-BC.thumb.jpg.48e4a0f1c6bfe6c8b87cc94192b1f6dd.jpgTheLongHallowenPart2FR-BC.thumb.jpg.a4db91819406219ff7d5383084fa2cc5.jpg

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4461
  • Reputation:   34727
  • Achievement Points:  4528
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Παιδιά αν θέλω να πάρω και να διαβάσω κάτι σε batman τι θα μου προτείνατε? Δεν έχω διαβάσει ποτέ τίποτα και ούτε ξέρω την βασική υπόθεση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40503
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  48
  • Reputation:   387
  • Achievement Points:  58
  • Days Won:  0
  • With Us For:  297 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

13 min ago , Manitou said:

Παιδιά αν θέλω να πάρω και να διαβάσω κάτι σε batman τι θα μου προτείνατε? Δεν έχω διαβάσει ποτέ τίποτα και ούτε ξέρω την βασική υπόθεση.

 

Must read: Year One και The Dark Knight Returns, επισης The Killing Joke. Θα πρότεινα να ξεκινήσεις απ'αυτά τα βασικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4461
  • Reputation:   34727
  • Achievement Points:  4528
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

10 λεπτά πριν, Stitch είπε:

 

Must read: Year One και The Dark Knight Returns, επισης The Killing Joke. Θα πρότεινα να ξεκινήσεις απ'αυτά τα βασικά.

Βλέπω ότι το year one στα ελληνικά μάλλον δεν βρίσκεται εύκολα...θα το έχω υπόψη μου αν πέσω πάνω του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5844
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  931 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ Manitou  πέρα απ'τους τίτλους που προτείνει ο φίλος @ Stitch  (κομικσάρες και τα τρία), εγώ θα σου πρότεινα να διαβάσεις το The long halloween, και είμαι σίγουρος οτι θα σου αρέσει πολύ.

Είναι απ'τις ιστορίες που θα ανεβάσουν την εκτίμηση σου για την DC και τα υπερηρωικά κόμικς γενικότερα.

 

:beer:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  423
  • Reputation:   4518
  • Achievement Points:  470
  • Days Won:  5
  • With Us For:  789 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  26

21 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Βλέπω ότι το year one στα ελληνικά μάλλον δεν βρίσκεται εύκολα...θα το έχω υπόψη μου αν πέσω πάνω του.

Υπάρχει μια αγγελία στο Facebook, το δίνει κάποιος στα 20 ευρώ. Γράψε στην αναζήτηση "Marvel DC Star Wars ελληνικά graphic novels από Anubis / ΟΞΥ κτλ". 

Screenshot_20240225-232225.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22095
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2353 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

2 ώρες πριν, Manitou είπε:

Παιδιά αν θέλω να πάρω και να διαβάσω κάτι σε batman τι θα μου προτείνατε? Δεν έχω διαβάσει ποτέ τίποτα και ούτε ξέρω την βασική υπόθεση.

Αν και έχουν βγει στη χώρα μας πολύ αξιόλογες ιστορίες του Σκοτεινού Ιππότη, οι περισσότερες είναι σε προχωρημένο στάδιο σε σχέση με την εξέλιξη του χαρακτήρα και το σύμπαν του ήρωα. Τα δύο, ας πούμε, origin του που είδαμε στην Ελλάδα από την Anubis (Year One, Earth One) είναι εξαντλημένα, μόνο στα μεταχειρισμένα αν βρεθούν, για αυτό θα πρότεινα και εγώ το The Lon Halloween, μια καταπληκτική ιστορία που τοποθετείται στα πρώτα χρόνια του μύθου του Batman. Αργότερα αν σου αρέσει σαν χαρακτήρας θα μπορούσες να διαβάσεις και άλλες ιστορίες του.  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95126
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Διαβάστηκε στο σύνολό του και μπορώ να πω ότι μου άρεσε αρκετά. :) 

 

Το σενάριο μένει πιστό στο "σκοτεινό" κλίμα που επικρατεί στο Γκόθαμ, ενώ παράλληλα εισάγει χολιγουντιανά στοιχεία συμμοριών του υποκόσμου, ενισχύοντας, με αυτόν τον τρόπο, το νουάρ στοιχείο. Έχουμε, δηλαδή, ένα όμορφο έργο δράσης και βίας, ενώ παράλληλα απολαμβάνουμε και μία ιστορία μυστηρίου με την ταυτότητα του εγκληματία να μένει καλά κρυμμένη μέχρι και τις τελευταίες σελίδες.

 

Όσον αφορά τον Batman, μπορεί να διεκδικεί την μερίδα του λέοντος στο τιμόνι του πρωταγωνιστή, αλλά παρόλα αυτά δεν μονοπωλεί το ενδιαφέρον του αναγνώστη, καθώς έχουμε έναν Επιθεωρητή Γκόρντον κι έναν Εισαγγελέα Ντεντ που κι εκείνοι αναδεικνύουν τις έντονες προσωπικότητές τους. Επίσης, αυτό που με χαροποίησε ιδιαίτερα (και με έκανε να μην διαβάζω τις νέες ιστορίες του ήρωα) ήταν ότι δεν βλέπουμε αυτή την μεμψιμοιρία που οι νέοι σεναριογράφοι υποβάλλουν τον Bruce. Εδώ η καταθλιπτική μανία του είναι πολύ ήπια, ενώ φέρεται περισσότερο σαν ένας έξυπνος κι έμπειρος ντετέκτιβ, παρά σαν ένας (υπερ)ήρωας.

 

Αλλά κι από τους villains δεν θα πρέπει να έχουμε παράπονο. Εκτός από τους κλασικούς κακούς που κατατρέχουν την ζωή του φίλου μας, υπάρχουν και οι μαφιόζοι, που δρουν στο παρασκήνιο και κρατούν την τύχη του Γκόθαμ στα χέρια τους. Κι αν οι κλασικοί villains μοιάζουν κάπως βγαλμένοι από κόμικ, οι άλλοι έχουν έναν απίστευτο ρεαλισμό σαν να είναι βγαλμένοι από ένα καθημερινό δελτίο ειδήσεων.

 

Η πλοκή κυλάει αβίαστα και την ιδέα να γίνεται ένας φόνος σε κάποια γνωστή γιορτή την βρήκα ευφυέστατη. Κάθε τεύχος-κεφάλαιο έχει την δική του "γλύκα" και προσθέτει κάτι στην ιστορία. Από εκεί και πέρα, να πω την αλήθεια, μπορώ να πω ότι ένιωσα άβολα με την παρέλαση των βασικών villains του σύμπαντος του "Νυχτερίδα". Μερικούς του βρήκα παράταιρους, άλλους αχρείαστους και κάποιους άλλους αδύναμους να αναδειχθούν στην πλοκή. Και σίγουρα δεν τους ταιριάζει η support θέση. Πολλές ήταν οι φορές, λοιπόν, που το κάθε κεφάλαιο μου φαινόταν σαν πίστα από βιντεοπαιχνίδι, όπου κάθε φορά ξεπετάγεται κι άλλος κακός!

 

Το φινάλε ήταν δυναμικό, έβγαζε απόλυτο νόημα, ενώ το plot twist κυριολεκτικά στην τελευταία σελίδα ήταν καλοδουλεμένο και με άφησε με το στόμα ανοιχτό από την έκπληξη! :wow:

 

Εν κατακλείδι, για εμένα ήταν μία από τις καλύτερες ιστορίες του Batman που κυκλοφορούν στην πιάτσα και προτείνεται σε όλους ανεξαιρέτως. Οι φίλοι του ανθρώπου νυχτερίδα εννοείται ότι θα πρέπει να την διαβάσουν... χθες. :P 

 

Και πάμε να πούμε δύο λόγια για τον εικαστικό τομέα. Δυστυχώς εδώ τα πράγματα δεν είναι τόσο ρόδινα όσο στο σενάριο. Έχουμε ένα σχέδιο αφηρημένο κι αρκετά έξω από τα νερά ενός κλασικού κόμικ. Οι χαρακτήρες έβγαιναν σαν σκιάχτρα, ενώ κι από τα backgrounds δεν αποκόμισα και τις καλύτερες των εντυπώσεων. Μου έφερε στο μυαλό το σχέδιο του Frank Miller, στον δικό του Batman, το οποίο (και συγγνώμη στους φανατικούς θαυμαστές του) δεν μου αρέσει και τόσο. Γενικά θα προτιμούσα να ακολουθηθεί μία ήπια καλλιτεχνική γραμμή και να λείπουν οι υπερβολές. Από τον χρωματισμό, τουλάχιστον, έμεινα ικανοποιημένος. Έχουμε πολλά κι ενδιαφέροντα χρώματα, εννοείται σε σκούρους τόνους, αλλά χωρίς να... μαυρίζει το μάτι του αναγνώστη από την μουντάδα! :P 

 

Η έκδοση της Anubis είναι υποδειγματική, με μοναδική παραφωνία το "σπάσιμο" σε δύο τόμους. Καταλαβαίνω, όμως, ότι ένας ενιαίος τόμος σίγουρα θα εκτόξευε την τιμή σε επίπεδα... ελαιόλαδου! :lol:  Η κόλληση στην ράχη φαίνεται αρκετά ανθεκτική, ενώ η ποιότητα του χαρτιού είναι εξαιρετική, το ίδιο και η εκτύπωση των χρωμάτων. Κανένα παράπονο δεν έχω κι από το εξώφυλλο, το οποίο μου άρεσε κι αισθητικά.

 

Ακολουθώντας την συμβουλή σας διάβασα πρώτα το κόμικ και τώρα τρέχω να δω και το animation! :praff:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4461
  • Reputation:   34727
  • Achievement Points:  4528
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

On 25/2/2024 στο 11:26 ΜΜ, daredevil21 είπε:

Υπάρχει μια αγγελία στο Facebook, το δίνει κάποιος στα 20 ευρώ. Γράψε στην αναζήτηση "Marvel DC Star Wars ελληνικά graphic novels από Anubis / ΟΞΥ κτλ". 

Screenshot_20240225-232225.jpg

Όχι μόνο το πήρα αλλά το διάβασα μονορουφι στο αεροπλάνο από Αθήνα στην Καβάλα. Το κατααπολαυσα. Από πού να συνεχίσω τώρα σύντροφοι? Θα πάρω σίγουρα κάποια στιγμή το long Halloween που μου πρότεινε από κοντά και ο αγαπημένος @ Indian αλλά μου έκανε εντύπωση ότι το year one αφήνει υπονεια για συνέχεια. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

29 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Όχι μόνο το πήρα αλλά το διάβασα μονορουφι στο αεροπλάνο από Αθήνα στην Καβάλα. Το κατααπολαυσα. Από πού να συνεχίσω τώρα σύντροφοι? Θα πάρω σίγουρα κάποια στιγμή το long Halloween που μου πρότεινε από κοντά και ο αγαπημένος @ Indian αλλά μου έκανε εντύπωση ότι το year one αφήνει υπονεια για συνέχεια. 

 

Διάβασε το Φονικό Αστείο και τον Άνθρωπο που Γελά.
Κι εννοείται το Long Halloween.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4461
  • Reputation:   34727
  • Achievement Points:  4528
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

23 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

 

Διάβασε το Φονικό Αστείο και τον Άνθρωπο που Γελά.
Κι εννοείται το Long Halloween.

Είναι ενδιαφέρον ότι όλα αυτά (εκτός του long Halloween) δεν μπορώ να τα βρω πουθενά καινούργια στα ελληνικά. Μάλλον πρέπει να τα ψάξω μεταχειρισμένα. Πάντως μου φάνηκαν πολύ ενδιαφέροντα. Thanks

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40503
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  48
  • Reputation:   387
  • Achievement Points:  58
  • Days Won:  0
  • With Us For:  297 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Συνεχίζεις με Frank Miller, The Dark Knight Returns.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5844
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  931 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

32 min ago , Manitou said:

Είναι ενδιαφέρον ότι όλα αυτά (εκτός του long Halloween) δεν μπορώ να τα βρω πουθενά καινούργια στα ελληνικά. Μάλλον πρέπει να τα ψάξω μεταχειρισμένα. Πάντως μου φάνηκαν πολύ ενδιαφέροντα. Thanks

 

''Ο Γελαστός Άντρας'' υπάρχει σε όλα τα βιβλιοπωλεία απ'τις εκδόσεις Οξύ, ο τόμος περιέχει δύο πολύ καλές ιστορίες με εξαιρετικό σχέδιο.

 

Το Long Halloween και το The Man Who Laughs είναι οι καλύτερες επιλογές για μετά το Year One.

Και τα δύο κόμικς θεωρούνται κατά κάποιο τρόπο ως συνέχεια του Year One, αλλά χωρίς να έχουν απόλυτη συνοχή και συνέπεια στο σενάριο.

 

Τα πέντε καλύτερα Batman προσωπικά για εμένα είναι:

 

1) The Dark Knight Returns

2) The Long Halloween

3) Year One

4) Killing Joke

5) The Man Who Laughs

 

Αυτά τα πέντε αξίζει να διαβαστούν απο κάθε αναγνώστη, σαν ιστορίες λειτουργούν τελείως αυτόνομα, και είναι όλα ιστορικοί τίτλοι απο σπουδαίους δημιουργούς.

 

:beer:

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22095
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2353 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πριν από 1 ώρα, Manitou είπε:

Είναι ενδιαφέρον ότι όλα αυτά (εκτός του long Halloween) δεν μπορώ να τα βρω πουθενά καινούργια στα ελληνικά. Μάλλον πρέπει να τα ψάξω μεταχειρισμένα. Πάντως μου φάνηκαν πολύ ενδιαφέροντα. Thanks

Όπως είπε και πιο πάνω ο Guts Ο Γελαστός Άντρας κυκλοφορεί, πρόσφατα η Οξύ το ξανά έβγαλε.

Το Φονικό Αστείο ναι μεν έχει εξαντληθεί, αλλά η Anubis σχεδιάζει να το επανακυκλοφορήσει, μάλλον σύντομα γιατί το έχει πρόσφατα καταχωρήσει στην εθν. βιβλιοθ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4461
  • Reputation:   34727
  • Achievement Points:  4528
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους. Θα τα διαβάσω και τα υπόλοιπα 4-5 που μου προτείνετε!! Μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον το όλο concept 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4461
  • Reputation:   34727
  • Achievement Points:  4528
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Τελικά και το long Halloween αλλά και το The man who laughs τα βρήκα σε ένα ωραίο πακετακι και τα παρήγγειλα μαζί. Δεν θα πάρω τα επόμενα 5 spiderman (που ούτως ή άλλως τα ψιλοβαρεθηκα) και βουρ στον Μπάτμαν. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

10 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Δεν θα πάρω τα επόμενα 5 spiderman (που ούτως ή άλλως τα ψιλοβαρεθηκα) και βουρ στον Μπάτμαν. 

 

Το Spider-Man #6 με το θάνατο της Ντε Γουλφ πάρτο οπωσδήποτε.
Τα άλλα ok, μπορείς να τα κάνεις skip :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22095
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2353 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

51 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Τελικά και το long Halloween αλλά και το The man who laughs τα βρήκα σε ένα ωραίο πακετακι και τα παρήγγειλα μαζί. Δεν θα πάρω τα επόμενα 5 spiderman (που ούτως ή άλλως τα ψιλοβαρεθηκα) και βουρ στον Μπάτμαν. 

Έλα να γίνουμε πολλοί

Μπορείς σε παρακαλώ αυτό να το στείλεις με mail στην Radnet μπας και καταλάβει ότι οι Έλληνες άρχισαν να βαριούντε τα Marvel και θέλουν να δούνε και κανά DC;;; :pray::lol:

 

:oops: Ελπίζω αυτό το θέμα να μην το παρακολουθούν Marvelάκιδες γιατί την έκατσα! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1541
  • Reputation:   13781
  • Achievement Points:  1816
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1254 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Μονο σε εμενα άρεσε το Batman Hush ? Δε βλεπω να το προτεινει κανενας.

Το συγχρονο DC σχεδιο με τραβαει παρα πολυ εναντι του παλιου 80ς και πισω. Σε αντιδιαστολη με τη Marvel για ενα περιεργο λογο :confuse:

 

Μπατμαν και μεταχειρισμενα κομματακι δυσκολο. Οχι οτι τα ψαχνω , οτι πιανει το ματι απο δω κ απο κει. Τιμες καινουριων τα δινουν κυριως παρατηρω.

 

Παντως με τα animated series εμεινα φουλ ικανοποιημενος. Συνιστω να τα δειτε ολα !

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.