Μετάβαση στο περιεχόμενο

UDERZO vs MORRIS!!!


deadneighbours

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5866
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3940 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για πειτε...ποιος ειναι ποιο καλος, ποιανου το σχεδιο ειναι ποιο ελευθερο?:thinking::cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  606
  • Reputation:   4771
  • Achievement Points:  670
  • Days Won:  2
  • With Us For:  948 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Μου είναι λίγο δύσκολο να απαντήσω αυτή την ερώτηση τώρα αφού είμαι σε διακοπές, μακριά από τα κομικς μου, αλλά από ότι θυμάμαι θα πω τον Ουντερζο. Νομίζω πως είναι πολύ καλός στα φόντα και τις τοποθεσίες (μερικά πανοραμικά καρέ της Λουτετιας και της Ρωμης που έχει κάνει ήταν σωστό οφθαλμολουτρο), αλλά κάνει και πολύ καλά character designs. 

Προφανώς αυτό δε σημαίνει πως δε μου αρέσει το σχέδιο του Μορρις, απλώς βρίσκω τον Ουντερζο ανώτερο. :beer:

 

 

ΥΓ: Νομίζω πως θα ήταν καλύτερα να κάνεις αυτό το ποστ δημοσκόπηση. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Το μόνο πράγμα που έκανε ο Morris στη ζωή του ήταν Λούκυ Λουκ. Ανάθεμα κι άμα σχεδίασε κάτι άλλο. https://bdoubliees.com/auteurs/mo/morris.htm (όσα έχουν δημοσιευτεί σε περιοδικό)

 

O Uderzo πέρα από τα "καρτουνίστικα" τύπου Αστερίξ, Ουμπα-Πα, έχει σχεδιάσει και τα ρεαλιστικά Tanguy et Laverdure. Άλλο στυλ και ήταν μια χαρά το σχέδιο του και εκεί.  https://bdoubliees.com/auteurs/ud/uderzo.htm

Πέραν της διαφοράς σε ποικιλία τεχνοτροπίας, νομίζω ότι το σχέδιο στα Αστερίξ έχει περισσότερες λεπτομέρειες και μου κάθεται καλύτερα

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2881 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ιερά τέρατα και οι δύο.

Συνολικά προτιμώ τον Μορίς γιατί είναι ο δημιουργός του αγαπημένου μου κόμικ.

Μην ξεχνάμε ο Μορίς δημιούργησε τον Λούκυ Λουκ κι έγραφε τα σενάρια στα πρώτα τεύχη. Ήταν και σεναριογράφος της σειράς, όχι απλά σχεδιαστής.

Ο Ουντερζό ήταν μόνο σχεδιαστής.

Τώρα όσον αφορά το σχέδιο, συνολικά προτιμώ του Ουντερζό.

Ήταν εξαρχής λεπτομερές και αψεγάδιαστο.

Ενώ του Μορίς τα πρώτα χρόνια ήταν αρκετά πρόχειρο και "ατσούμπαλο".

Τα δε τελευταία χρόνια (δεκαετία '90 μέχρι το θάνατό του) το σχέδιο έγινε πολύ στατικό και χωρίς λεπτομέρειες.

Αλλά στο top της σχεδιαστικής του καριέρας (τέλη δεκαετίας '60 έως αρχές δεκαετίας '80 χοντρικά) θεωρώ ο Μορίς δεν είχε να ζηλέψει κάτι (σχεδιαστικά) από κάποιον άλλο.

Αλλά επειδή κρίνουμε τη συνολική δουλειά, θα πω Ουντερζό.

Σχεδιαστικά πάντα μιλώντας :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4463
  • Reputation:   34750
  • Achievement Points:  4530
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ουντερτζο. Πιο πυκνό, πιο ιδιαίτερο πιο ευφάνταστο και γενικά πιο όμορφο. Ο Μόρις κερδίζει πόντους από τα υπέροχα ζώα του την Ντόλυ και τον Ραν ταν πλαν και από τη γιαγιά Ντάλτον. Σαν τον Μουστάκα στη Νονά!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14152
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1215 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Τους αγαπώ και τους δύο εξίσου και φροντίζω όπου πάω για διακοπές να παίρνω κάμποσα Αστερίξ και κάμποσα Λούκυ Λουκ. Αν κι αναμφίβολα ως σεναριογράφο προτιμώ τον Μορρίς, ο οποίος έγραφε τα Λούκυ Λουκ την πρώτη δεκαετία( 1946-1955), από τον Ουντερζό πιστεύω ότι το σχεδιαστικό του στυλ εξελίχθηκε ωστόσο γεγονός παραμένει το ότι δεν είχε το ταλέντο του Ουντερζό να σχεδιάζει τοπία        (προσωπικά βρίσκω τα τοπία του Μορρίς απλοϊκά), ενώ η πλαστικότητα και η φυσικότητα( κυρίως η φυσικότητα), των χαρακτήρων του Ουντερζό είναι κατ' εμέ ανεπανάληπτη. Επίσης, αυτό που λέει ο @ germanicus , ότι ο Μορρίς έχει κάνει μόλις μία σειρά, ενώ ο Ουντερζό έχει εργαστεί σε πόσες, υποδεικνύει ότι ο Ουντερζό είχε μεγαλύτερη σχεδιαστική πείρα, με αποτέλεσμα να μπορεί να κριθεί ως ένας πιο "ολοκληρωμένος δημιουργός". Πάντως, συμφωνώ πως και οι δύο είναι ιερά τέρατα, ο ένας δημιουργός του Λούκυ Λουκ κι αξιόλογος σεναριογράφος γουέστερν( κι ασφαλώς πολύ πετυχημένος σχεδιαστής), ενώ ο άλλος συνδημιουργός του Αστερίξ κι άλλων λιγότερο επιτυχημένων, μα εξίσου σχεδιαστικά καλοδουλεμένων χαρακτήρων, όπως λόγου χάρη ο Ούμπα- Πα κι ο Ιωάννης Πιστολέ κι αδιαμφισβήτητα ένας εκ των επιφανέστερων και των επιδραστικότερων δημιουργών της γαλλικής σκηνής! Πάντως να πετάξω και μια κακιούλα; Όσο καλοί σχεδιαστές κι αν ήταν και οι δύο, εάν δεν υπήρχε ένας Goscinny θα παρέμεναν πολύ αξιόλογοι, αλλά αμφιβάλλω εάν θα έχαιραν τόσης αναγνώρισης. Παρ' όλα αυτά, εξακολουθώ να τους λατρεύω και τους δύο κι εξυπακούεται ότι τους σέβομαι απεριόριστα! :pray:

 

Υ.Γ. @ deadneighbours , κάνε σε παρακαλώ μια δημοσκόπηση, πιστεύω ότι θα βοηθούσε να δούμε ποιον από τους δύο προτιμά ο κόσμος! Α και κάτι ακόμα. Πιστεύω ότι το " Underzo vs Morris", θα ήταν ένας καλό τίτλος τίτλος για χιουμοριστικό φανζίν!:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2881 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

1 ώρα πριν, Manitou είπε:

Ουντερτζο. Πιο πυκνό, πιο ιδιαίτερο πιο ευφάνταστο και γενικά πιο όμορφο. Ο Μόρις κερδίζει πόντους από τα υπέροχα ζώα του την Ντόλυ και τον Ραν ταν πλαν και από τη γιαγιά Ντάλτον. Σαν τον Μουστάκα στη Νονά!!!!

 

Η γιαγιά Ντάλτον ποια είναι; :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  902
  • Reputation:   8690
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5747 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Για μένα, η απάντηση είναι πολύ εύκολη μια και ποτέ δεν κατάφερα να αγαπήσω τον Λούκυ Λουκ. Μπορώ να πω ότι από παιδί τον απεχθανόμουν και μόνο τα τελευταία χρόνια που κατάφερα έστω και με το ζόρι να διαβάσω ολόκληρες κάποιες ιστορίες του, μπόρεσα απλά να τον συμπαθήσω. Ο Αστερίξ από την άλλη, είναι λατρεία από την πρώτη στιγμή που διάβασα ιστορίες του, και το σχέδιο έπαιξε πάρα πολύ μεγάλο ρόλο σε αυτό.

Ακόμη και αν βγάλω εκτός την προσωπική συμπάθεια προς τις 2 σειρές, και προσπαθώντας να δω αντικειμενικά το θέμα, πιστεύω ότι στην ίδια απάντηση θα κατέληγα. Ουντερζό!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  566
  • Reputation:   3715
  • Achievement Points:  625
  • Days Won:  9
  • With Us For:  382 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

Μπορώ να πω έχοντας διαβάσει και τις δυο σειρές, πως το σχέδιο του Udrezo είναι πολλυ πιο λεπτομερές από αυτό το Morris, όπως επίσης και πιο ζωντανό, με πιο φωτεινά χρώματα που ταιριάζουν στο σύμπαν του Αστερίξ. Τώρα από την άλλη του Morris μπορεί μου φαίνεται ( μην μου πετάξεις πέτρες @ Laz33 ) κάπως πιο καρτουνίστικο και πιο στατικό, με λιγότερες λεπτομέρειες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1369
  • Reputation:   9868
  • Achievement Points:  1385
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3084 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Morris.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5866
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3940 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μπραβο παιδια!!!ολες οι αποψεις καλοδεχουμενες, κατα την αποψη μου ο Morris εχει ποιο ελευθερο σχεδιο, οι χαρακτηρες του μπορει να ειναι απλοικοι αλλα ειναι ποιο ελευθεροι και κινητικοι και επεισις φτιαχνει πολυ καλα μπαγκραουντ, επισης εχουν μια γραφικοτητα πχ οταν φτιαχνει ινδιανους και τοπια και χρησιμοποιει ποιο γηινα χρωματα!βεβαια και ο UDERZO  ειναι φοβερος αλλα κατα την προσωπικη μου αποψη διαλλεγω MORRIS!!!γραψτε και αλλα, να το αναλυσουμε το θεμα!!!!:cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4252
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2867 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Χμμμμ έτσι όπως μπαίνει το θέμα ως σκέτο Uderzo vs Morris έχω να σημειώσω τα εξής:

 

1. Σχεδιαστικά ο Uderzo είναι ανώτερος. Ακόμα και όταν βελτιώθηκε το σχέδιο του Morris (συμφωνώ με τα σχόλια του @ Laz33 ), o Uderzo είναι ανώτερος από την αρχή κιόλας και ως προς την πιστότητα και τη λεπτομέρεια των σχεδίων και ως προς την πλαστικότητα και φυσικότητα των ηρώων. Πόντος στον Uderzo.

2. Ο Morris είναι σχεδιαστής ΚΑΙ σεναριογράφος σε πολλά ΛΛ. Και εδώ τα σενάριά του σε σχέση με τα σενάρια του Uderzo για μένα είναι πολύ ανώτερα.Γι'αυτό άλλωστε ο Λούκυ Λουκ θεωρείται κυρίως έργο Morris, ενώ ο Αστερίξ, Ούμπα-Πα κτλ θεωρούντα έργα Uderzo-Goscinny. Βασικά περισσότερο Goscinny-Uderzo:). Πόντος στον Morris.

3. Η μεγάλη κουβέντα και το μεγάλο ΑΝ για να κάνουμε πραγματικά τη σύγκριση είναι ίσως ποια θα ήταν η κατάσταση ΑΝ δεν υπήρχε ο Goscinny. Προσωπική μου άποψη είναι ότι με έναν σαφώς κατώτερο σεναριογράφο, ο Uderzo θα σχεδίαζε ίσως εντελώς διαφορετικά (στη θεματολογία και στο χιούμορ-αν υπήρχε το τελευταίο) κόμιξ και ο Morris θα συνέχιζε να σχεδιάζει στο στυλ των πρώτων ΛΛ. Για κάποιο λόγο πιστεύω ότι η ύπαρξη του Goscinny και τα σενάριά του συνέβαλαν πολύ ώστε να αναδειχθεί και το σχέδιο σε αυτά τα εμβληματικά κόμικ (δε ξέρω πώς να το εξηγήσω). Πολύ υποθετική συζήτηση, οκ, το ακούω, όμως έχω την αίσθηση ότι κάνουμε αυτή τη συζήτηση και τη σύγκριση, επειδή ακριβώς υπήρξε ο Goscinny. 

 

Σε γενικές γραμμές εγώ βάζω πιο πάνω τον Αστερίξ από το Λούκυ Λουκ και γι'αυτό μάλλον μεροληπτικά θα πω Uderzo, παρότι αναγνωρίζω ότι στο κομμάτι του σεναρίου είναι πολύ κατώτερος του Morris. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5866
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3940 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κοιτα να δεις, ειναι και οι δυο τεραστιοι και αυτο που λες για τον Γκοσινυ το βρισκω σωστο, ενας σεναριογραφος παντα βγαζει τον καλυτερο η τον χειροτερο εαυτο του σχεδιαστη. Αλλα ο σχεδιαστης ειναι αυτος που θα βαλει την τελευταια πινελια στην ιστορια, αν δεις το σχεδιο του Morris σε διαφορα καρε, ο Λουκι οπως τρεχει η οπως στριβει το τσιγαρο του οπως και οι αλλοι χαρακτηρες σε διαφορες σκηνες, δεν θα το πω οτι ειναι στατικοι γιατι δεν μου αρεσει η λεξη , ειναι ταιριαστοι και δεμενοι με την σκηνη, δηλαδη ο Morris σχεδιαζει ρεαλιστικους χαρακτηρες με ποιο απλες γραμμες και να πατανε καλα στο εδαφος συν οτι κατα την γνωμη μου σχεδιαζει καλυτερα μπακγκραουντ απο τον Uderzo, με ποιο ταιριαστα χρωματα. Το σχεδιο του Morris ειναι ποιο απλο, ο Uderzo σχεδιαζει και αυτος ωραια μπακγκραουντ αλλα σε καποιος φασεις κλωτσανε, ο Uderzo επεισις σχεδιαζει πολυ καλα τα χερια και τις εκφρασεις των χαρακτηρων του αναλογα με αυτα που λενε, ενω ο Morris σχεδιαζει ποιο απλα τα χερια και θα σας πω ενα ωραιο παραδειγμα εξωφυλλου του Λουκι...ΤΟ ΚΟΡΑΚΙ!Δεν ξερω, τελικα ηταν και οι δυο τελειως διαφορετικα συμπαντα στο σχεδιο που εβαλαν το δικο τους στιγμα, αλλα για εμενα ο Morris σαν σχεδιαστης εχει ενα ποιο ολοκληρωμενο αποτελεσμα χωρις βεβαια να απορριπτω την σχεδιαστικη δεινοτητα του Uderzo!αυτα!!!ακουω και αλλες αποψεις!!!:cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37334
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  304
  • Reputation:   2445
  • Achievement Points:  367
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1125 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Αγαπημένοι και οι δύο, για εμένα Uderzo:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.