Μετάβαση στο περιεχόμενο
Χριστός Ανέστη! Χρόνια πολλά σε όλους και όλες, με υγεία! ×

The Comic Con 8 [17-19 Μαΐου 2024 @ Συνεδριακό Κέντρο Ιωάννης Βελλίδης]


Bilis

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4471
  • Reputation:   34846
  • Achievement Points:  4540
  • Days Won:  102
  • With Us For:  6195 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

40 λεπτά πριν, Kurdy Malloy είπε:

 

Μόνο που εγώ ρώτησα για Έλληνα "καλλιτέχνη". Και η ερώτηση παραμένει. Τι διείσδυση έχει το έργο μου σε Con στη Θεσσαλονίκη με είσοδο και τι σε Con στην Αθήνα χωρίς;

 

Όσο για το άλλο να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Ήθελαν να συμπέσουν και να έχει θέμα το The Comic Con φέτος που κάνει το μεγάλο άνοιγμα και μεταφέρεται στην ΔΕΘ. Είναι τεράστια αφέλεια να πιστεύει κάποιος το αντίθετο.

Δεν ξέρω αν ήθελαν (δυσκολεύομαι να το πιστέψω αλλά δεν το αποκλείω) αλλά δεν υπάρχει καμία δικαιολογία. Το δεν είχε άλλη μέρα το Γκάζι οπότε ας βομβαρδισω τη ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΚΟΜΙΚ τέτοιου μεγέθους στη Β. Ελλάδα είναι απαράδεκτο και βαθύτατα μεμπτό. Τίποτε άλλο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  389
  • Reputation:   3358
  • Achievement Points:  394
  • Days Won:  12
  • With Us For:  946 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

19 ώρες πριν, Kurdy Malloy είπε:

 

Μόνο που εγώ ρώτησα για Έλληνα "καλλιτέχνη". Και η ερώτηση παραμένει. Τι διείσδυση έχει το έργο μου σε Con στη Θεσσαλονίκη με είσοδο και τι σε Con στην Αθήνα χωρίς;

 

Όσο για το άλλο να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Ήθελαν να συμπέσουν και να έχει θέμα το The Comic Con φέτος που κάνει το μεγάλο άνοιγμα και μεταφέρεται στην ΔΕΘ. Είναι τεράστια αφέλεια να πιστεύει κάποιος το αντίθετο.

Λοιπόν ως Έλληνας καλλιτέχνης έτσι όπως τα έκαναν δυστυχώς χώρισαν τον καλλιτεχνικό κόσμο σε βόρειους και νότιους .

Αν έγινε επίτηδες(δεν το αποκλείω )είναι ντροπή τους διότι με διαφορετική δομή γίνεται της Αθήνας και με διαφορετική της Θεσσαλονίκης .(Συν ότι στη Αθήνα υπάρχει το Arhenscon εδώ μια δεκαετία σαν έξτρα λύση )

 

Τώρα αν το δεις σαν καλλιτέχνης που μπορείς να πας και στα δύο για μένα στης Θεσσαλονίκης γιατί ναι μεν εισητηριο αλλά με τόσους καλεσμένους και αυτό σημαίνει πιο μεγάλη προσέλευση κόσμου άρα και πιο μεγάλο περιθώριο προβολής του έργου του εγχώριου καλλιτέχνη  και με αποτέλεσμα περισσότερο  κέρδος.

 

Βέβαια το ιδεατό θα ήταν να μπορούν όλοι οι καλλιτέχνες να πάνε και στα δύο και όλοι να έχουν δυνατοτητα να γνωρίσουν έναν καλλιτέχνη από κοντά, να πάρουν υπογραφές σε έργα του κτλ κτλ .

 

Έτσι όπως έγινε είναι μεγάλη ξενερα μια χασουρα  για όλους ....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4471
  • Reputation:   34846
  • Achievement Points:  4540
  • Days Won:  102
  • With Us For:  6195 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

32 λεπτά πριν, Ubergorn είπε:

Λοιπόν ως Έλληνας καλλιτέχνης έτσι όπως τα έκαναν δυστυχώς χώρισαν τον καλλιτεχνικό κόσμο σε βόρειους και νότιους .

Αν έγινε επίτηδες(δεν το αποκλείω )είναι ντροπή τους διότι με διαφορετική δομή γίνεται της Αθήνας και με διαφορετική της Θεσσαλονίκης .(Συν ότι στη Αθήνα υπάρχει το Arhenscon εδώ μια δεκαετία σαν έξτρα λύση )

 

Τώρα αν το δεις σαν καλλιτέχνης που μπορείς να πας και στα δύο για μένα στης Θεσσαλονίκης γιατί ναι μεν εισητηριο αλλά με τόσους καλεσμένους και αυτό σημαίνει πιο μεγάλη προσέλευση κόσμου άρα και πιο μεγάλο περιθώριο προβολής του έργου του εγχώριου καλλιτέχνη  και με αποτέλεσμα περισσότερο  κέρδος.

 

Βέβαια το ιδεατό θα ήταν να μπορούν όλοι οι καλλιτέχνες να πάνε και στα δύο και όλοι να έχουν δυνατοτητα να γνωρίσουν έναν καλλιτέχνη από κοντά, να πάρουν υπογραφές σε έργα του κτλ κτλ .

 

Έτσι όπως έγινε είναι μεγάλη ξενερα μια χασουρα  για όλους ....

Ε ναι. Έλληνες καλλιτέχνες (οι οποίοι είναι εξαιρετικοί να τονίσω εδώ) πάνε, γνωρίζουν το κοινό τους και διαφημίζουν τη δουλειά τους. Εγώ προσωπικά έχω ακολουθήσει Έλληνες καλλιτέχνες "τσιμπώντας" από την παρουσία τους στην Comicon. Και όχι μόνο έναν. Μάλιστα φέτος περίμενα κάποιους να μου υπογράψουν κόμικ τους που πήρα τον τελευταίο χρόνο. 

Ξέρετε τι δεν καταλαβαίνω? Γιατί αυτοί που θα είναι οι ΚΥΡΙΩΣ χαμένοι δεν φώναξαν ή δεν φωνάζουν. Παρακολουθώ αρκετούς και δεν έχω δει ούτε μια διαμαρτυρία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  389
  • Reputation:   3358
  • Achievement Points:  394
  • Days Won:  12
  • With Us For:  946 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

18 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Ε ναι. Έλληνες καλλιτέχνες (οι οποίοι είναι εξαιρετικοί να τονίσω εδώ) πάνε, γνωρίζουν το κοινό τους και διαφημίζουν τη δουλειά τους. Εγώ προσωπικά έχω ακολουθήσει Έλληνες καλλιτέχνες "τσιμπώντας" από την παρουσία τους στην Comicon. Και όχι μόνο έναν. Μάλιστα φέτος περίμενα κάποιους να μου υπογράψουν κόμικ τους που πήρα τον τελευταίο χρόνο. 

Ξέρετε τι δεν καταλαβαίνω? Γιατί αυτοί που θα είναι οι ΚΥΡΙΩΣ χαμένοι δεν φώναξαν ή δεν φωνάζουν. Παρακολουθώ αρκετούς και δεν έχω δει ούτε μια διαμαρτυρία.

Έχουμε αρκετούς καλούς κομιστες . Και εγώ ανέμενα για υπογραφές αλλά... Ναι και μένα μου κάνει εντύπωση που δεν μιλάνε . Είναι οι κυρίως χαμένοι αλλά δεν μιλάνε . Μόνο διαμαρτυρίες από καταναλωτες-αναγνωστες έχω παρατηρήσει και εγώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  542
  • Reputation:   5521
  • Achievement Points:  609
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5490 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

On 4/4/2024 στο 12:51 ΜΜ, Ubergorn είπε:

Κοίτα στης Θεσσαλονίκης είναι στα πλαίσια του ATHENSCON που γίνεται στη Αθήνα έτσι να το σκέφτεσαι.

 

 Το   Comicdom Con  της Αθήνας είναι άλλη διοργάνωση που κρατάει πάνω από 15 χρόνια και φέρνουν συνήθως έναν ξένο καλλιτέχνη και έχει δωρεάν εισοδο.

 

Φυσικά και αν έχεις να διαλέξεις θα πας  σε αυτό της Θεσσαλονίκης με είσοδο μεν αλλά με καλεσμένους για να πάρεις υπογραφές.

 

Φίλε Manitou επειδή μίλησα με μερικούς ιδιοκτήτες μαγαζιών με κόμιξ η ίδια ημερομηνία έπαιξε διότι η Τεχνόπολη στο Γκάζι μόνο εκείνη τη ημερομηνία είχε να τους δώσει.

 

Τουλάχιστο αυτό μου είπαν σε συζητήσεις που είχα μαζί τους . Αν είναι ψέμα ή αλήθεια δεν το γνωρίζω. 

 

Ναι είναι τεράστια βλακεία να πέφτουν και οι δύο διοργανώσεις μαζί αλλά δεν πιστεύω να ήθελαν να συμβεί αυτό γιατί στη τελική χαμένοι βγαίνουν και οι δύο μιας και θα υπάρχει μειωμένη προσέλευση και κόσμου αλλά και θα λείψουν καλλιτέχνες της εγχώριας αγοράς.

 

Και μένα με χαλάει αυτό όπως και όλους πιστεύω και μακάρι του χρόνου να γίνει καλύτερη συννενόηση ....


 

μειωμενη προσέλευση ???

 

Στο γκάζι ούτε ο αέρας δεν χώραγε πέρυσι . Το στριμωξίδι του αιώνα ειδικά στον κλειστό χώρο . Ελπιζω αυτή την φορά να έχουν προνοήσει να πάρουν ακόμα πιο μεγάλο χώρο από πέρυσι γιατί μας βλέπω σαρδέλες πάλι .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  389
  • Reputation:   3358
  • Achievement Points:  394
  • Days Won:  12
  • With Us For:  946 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

2 ώρες πριν, nikos99 είπε:


 

μειωμενη προσέλευση ???

 

Στο γκάζι ούτε ο αέρας δεν χώραγε πέρυσι . Το στριμωξίδι του αιώνα ειδικά στον κλειστό χώρο . Ελπιζω αυτή την φορά να έχουν προνοήσει να πάρουν ακόμα πιο μεγάλο χώρο από πέρυσι γιατί μας βλέπω σαρδέλες πάλι .

Δεν μίλησα για μειωμένη προσέλευση αλλά για πιο πολύ κόσμο σε αυτό της Θεσσαλονίκης. 

 

Και εγώ ήμουν εκεί πέρυσι και είχε ναι αρκετό κόσμο αλλά θεωρώ πως στης Θεσσαλονίκης φέτος θα έχει πιο πολύ κόσμο λόγω καλεσμένων . 

Για πιο μεγάλο χώρο  ο ίδιος θα είναι, μη περιμένεις να πάρουν άλλο και δνε υπάρχει και λόγος μιας  και θα είναι με λιγότερο κόσμο και ο λόγος; Το αυτονόητο :οι δύο εκδηλώσεις είναι στην ίδια ημερομηνία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31878
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  46
  • Reputation:   492
  • Achievement Points:  71
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2711 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

On 5/4/2024 στο 9:26 ΠΜ, Ubergorn είπε:

Έχουμε αρκετούς καλούς κομιστες . Και εγώ ανέμενα για υπογραφές αλλά... Ναι και μένα μου κάνει εντύπωση που δεν μιλάνε . Είναι οι κυρίως χαμένοι αλλά δεν μιλάνε . Μόνο διαμαρτυρίες από καταναλωτες-αναγνωστες έχω παρατηρήσει και εγώ.

Πιστεύω ότι δεν υπάρχει "επίσημη" αντίδραση από τους καλλιτέχνες επειδή δεν θέλουν να ξεκινήσουν κόντρα με ένα θεσμό όπως το Comicdom. Εγώ σίγουρα δεν θα αντιδρούσα αν ήμουν στη θέση τους.

 

Οι αντιδράσεις από καταναλωτές - αναγνώστες δεν γίνονται επειδή δεν μπορούν να πάνε και στις δύο εκθέσεις. Δεν είναι πολλοί αυτοί που ανεβαίνουν από Αθήνα στην Θεσσαλονίκη για το The Comic Con και ακόμα λιγότεροι αυτοί που κατεβαίνουν από Θεσσαλονίκη για το Comicdom. Πιστεύω ότι όσοι αντιδρούμε το κάνουμε επειδή δεν θεωρούμε σωστό αυτό που έγινε. Η ελληνική κοινότητα κόμικς είναι μικρή και πρέπει να υπάρχει αλληλοϋποστήριξη μεταξύ μας.

 

Το The Comic Con της Θεσσαλονίκης είχε ανακοινώσει από τον Σεπτέμβριο τις ημερομηνίες και την επέκταση που αποφάσισε να κάνει φέτος. Προσωπικά το θεωρώ απαράδεκτο να οργανωθεί το Comicdom τις ίδιες ημερομηνίες και να κόψει από το The Comic Con καλλιτέχνες και μαγαζιά που θα "γέμιζαν" τον νέο χώρο. Δεν δέχομαι την αιτιολογία "δεν υπήρχε άλλη διαθέσιμη ημερομηνία". Μόνο πέρυσι η εκδήλωση έγινε Μάιο οπότε κανείς δεν θα είχε πρόβλημα αν φέτος γινόταν Απρίλιο ή Ιούνιο. Θα μπορούσε να βγει και μία ανακοίνωση του στυλ "επειδή φέτος το Πάσχα είναι Μάϊο και για να μην συμπέσουμε με το The Comic Con της Θεσσαλονίκης η φετινή εκδήλωση θα γίνει....."

 

Το μόνο που ελπίζω να μην θέλουν να φέρουν και οι δύο τον ίδιο καλλιτέχνη και υπάρχει κόντρα και για αυτό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  389
  • Reputation:   3358
  • Achievement Points:  394
  • Days Won:  12
  • With Us For:  946 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

22 λεπτά πριν, m_pan είπε:

Πιστεύω ότι δεν υπάρχει "επίσημη" αντίδραση από τους καλλιτέχνες επειδή δεν θέλουν να ξεκινήσουν κόντρα με ένα θεσμό όπως το Comicdom. Εγώ σίγουρα δεν θα αντιδρούσα αν ήμουν στη θέση τους.

 

Οι αντιδράσεις από καταναλωτές - αναγνώστες δεν γίνονται επειδή δεν μπορούν να πάνε και στις δύο εκθέσεις. Δεν είναι πολλοί αυτοί που ανεβαίνουν από Αθήνα στην Θεσσαλονίκη για το The Comic Con και ακόμα λιγότεροι αυτοί που κατεβαίνουν από Θεσσαλονίκη για το Comicdom. Πιστεύω ότι όσοι αντιδρούμε το κάνουμε επειδή δεν θεωρούμε σωστό αυτό που έγινε. Η ελληνική κοινότητα κόμικς είναι μικρή και πρέπει να υπάρχει αλληλοϋποστήριξη μεταξύ μας.

 

Το The Comic Con της Θεσσαλονίκης είχε ανακοινώσει από τον Σεπτέμβριο τις ημερομηνίες και την επέκταση που αποφάσισε να κάνει φέτος. Προσωπικά το θεωρώ απαράδεκτο να οργανωθεί το Comicdom τις ίδιες ημερομηνίες και να κόψει από το The Comic Con καλλιτέχνες και μαγαζιά που θα "γέμιζαν" τον νέο χώρο. Δεν δέχομαι την αιτιολογία "δεν υπήρχε άλλη διαθέσιμη ημερομηνία". Μόνο πέρυσι η εκδήλωση έγινε Μάιο οπότε κανείς δεν θα είχε πρόβλημα αν φέτος γινόταν Απρίλιο ή Ιούνιο. Θα μπορούσε να βγει και μία ανακοίνωση του στυλ "επειδή φέτος το Πάσχα είναι Μάϊο και για να μην συμπέσουμε με το The Comic Con της Θεσσαλονίκης η φετινή εκδήλωση θα γίνει....."

 

Το μόνο που ελπίζω να μην θέλουν να φέρουν και οι δύο τον ίδιο καλλιτέχνη και υπάρχει κόντρα και για αυτό.

Δυστυχώς όπως φάνηκε φέτος δεν υπάρχει αλληλοϋποστήριξη τουλάχιστο μεταξύ των διοργανωτών παρα μόνο ζήλια και κόντρα αν δεχτούμε το ενδεχόμενο να έγινε επίτηδες ( είναι ένα πολύ πιθανόν σενάριο ).

 

Ελπίζω να είναι μεμονωμένο το γεγονός και να διορθωθεί από του χρόνου και όλοι μαζί να προσπαθήσουμε να είμαστε ενωμένοι για το καλό του κόμιξ στη χώρα μας . :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6417
  • Reputation:   63437
  • Achievement Points:  6481
  • Days Won:  43
  • With Us For:  4388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Λοιποοοόν.

 
Θα είναι είναι ΠΟΛΥ περίεργο Κον φέτος.
 
Όοοολοι οι σχετικά γνωστοί Έλληνες κομικιστες θα είναι στο κλεινόν άστυ και (πραγματικά) λίγοι και μάλλον άγνωστοι στο θε κόμικ Κον.
 
Από εκεί που δεν έφταναν τα τραπέζια στο αρτιστς αλεϊ βλέπω να είναι τρεις κι ο κούκος φέτος. Νομίζω στο προηγούμενο είχε πάνω από 200 τραπέζια και αυτή τη στιγμή βλέπω καμιά 40αρια καλλιτέχνες.
 
ΚΑΙ για εμένα είναι εξοργιστικο ότι θα λείπουν σχεδιαστές που ψάχνω κάθε χρόνο έστω για να πούμε δυο κουβέντες.
 
Επίσης το θε κόμικ Κον είχε αυτό το χαρακτηριστικό ότι οι Έλληνες δημιουργοί καθόταν ΜΑΖΙ με τα μεγάλα ονόματα, τους προσκεκλημένους σε μια επίδειξη δημοκρατικού πνεύματος. Θα πεις και φέτο έτσι θα ειναι. Ναι, απλώς χάνεται αυτή η αίσθηση ότι  σύσσωμη η ελληνική σκηνή ανακατεύεται με τους τεράστιους διεθνείς αστέρες. Χωρίς να θέλω να προσβάλλω τους καλλιτέχνες που θα παρευρεθούν στο Κον (εξάλλου τώρα  είναι μια καλή ευκαιρία να τους γνωρίσω και να δω τη δουλειά τους) δεν είναι ένα αντιπροσωπευτικό δείγμα της σκηνής (μακάρι να προοδεύσουν και να γίνουν όμως).
 
Πάντως λογικό μου φαινεται οι Έλληνες καλλιτέχνες να προτιμήσουν Αθήνα διότι:
1. Οι περισσότεροι διαμένουν εκεί, άρα λιγότερα έξοδα.
2. Το κομιξιστικο κοινό είναι μεγαλύτερο στην Αθήνα. Εδώ που τα λέμε οποιοδήποτε κοινό είναι μεγαλύτερο στην Αθήνα, είτε μιλάμε για θέατρο, είτε για εικαστικά, είτε για πολιτική, για όλα. Η Θεσσαλονίκη είναι ένα μεγάλο χωριό.
3. Το κόμικντομ έχει μεγαλύτερη παράδοση στην ελληνική σκηνή.
4. Τα χρήματα που κυκλοφορούν είναι περισσότερα.
5. Οι εκδοτικοί οίκοι και γενικά το κομιξιστικο κύκλωμα είναι στην Αθήνα.
 
Αλήθεια λυπάμαι που έγινε αυτό το πράγμα γιατί οι διοργανωτές του θε κόμικ Κον από την πρώτη-πρώτη χρονιά έδωσαν πολύ μεγάλη σημασία και κυνήγησαν πάρα πολύ δύο πράγματα: Να φέρουν μεγάλα διεθνή ονόματα και ταυτοχρονα να φέρουν όσο το δυνατόν περισσότερους Έλληνες δημιουργούς στο αρτιστς αλεϊ.
 
 
Θα έχει πλάκα πάντως το θε κόμικ Κον να κάνει ρελανς και τελευταία στιγμή να φέρει κάνα δυο άπιαστα ονόματα (πχ να αναστήσει τον Stan Lee ή τον Πραττ) και να πάθουν νευρικό κλονισμό οι εν Αθήναις φίλοι.
 
 

:tik:
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4471
  • Reputation:   34846
  • Achievement Points:  4540
  • Days Won:  102
  • With Us For:  6195 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Η αλήθεια είναι μία. Στην Αθήνα είναι μαζεμένη η μισή χώρα. Όλα τα κέντρα είναι εκεί. Το ίδιο ισχύει και με τα κόμιξ. Οι διοργανωτές του Comicdom χέστηκαν αν γίνεται Comicon στη Θεσσαλονίκη. ΧΕΣΤΗΚΑΝ. Τότε βολεύτηκαν, τότε το έκαναν και οι υπόλοιποι να πάνε να ... ξέρετε τι. Προσωπικά αν ήμουν Έλληνας καλλιτέχνης θα προσπαθούσα να πάω και στα δύο κάνοντας κάποια ειδική συμφωνία. Αυτοί θα βγουν χαμένοι στο τέλος. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  389
  • Reputation:   3358
  • Achievement Points:  394
  • Days Won:  12
  • With Us For:  946 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

2 ώρες πριν, Manitou είπε:

Η αλήθεια είναι μία. Στην Αθήνα είναι μαζεμένη η μισή χώρα. Όλα τα κέντρα είναι εκεί. Το ίδιο ισχύει και με τα κόμιξ. Οι διοργανωτές του Comicdom χέστηκαν αν γίνεται Comicon στη Θεσσαλονίκη. ΧΕΣΤΗΚΑΝ. Τότε βολεύτηκαν, τότε το έκαναν και οι υπόλοιποι να πάνε να ... ξέρετε τι. Προσωπικά αν ήμουν Έλληνας καλλιτέχνης θα προσπαθούσα να πάω και στα δύο κάνοντας κάποια ειδική συμφωνία. Αυτοί θα βγουν χαμένοι στο τέλος. 

Και στα δύο να πας μόνο αν έχεις ας πούμε συνεργάτες να αφήσεις στο περίπτερο σου γιατί στο κάτω κάτω δεν θες να έχεις καμία χασουρα ή εκτός και αν πεις πχ πάω δύο μέρες στης Αθήνας και μια Θεσσαλονίκη και πουν τον ίδιο και οι καλλιτέχνες της βόρειας Ελλάδος.

Έτσι ίσως να μειωθεί η βλακεία με τις ημερομηνίες γιατί θα έχει δυνατότητα το κοινό έστω και μια μέρα να δει αυτούς που σε δύο μέρες θα απουσιάζουν .

Αυτό θα μπορούσε να είναι μια λύση αλλά αμφιβαλω αν θα γίνει ....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4471
  • Reputation:   34846
  • Achievement Points:  4540
  • Days Won:  102
  • With Us For:  6195 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πριν από 1 ώρα, Ubergorn είπε:

Και στα δύο να πας μόνο αν έχεις ας πούμε συνεργάτες να αφήσεις στο περίπτερο σου γιατί στο κάτω κάτω δεν θες να έχεις καμία χασουρα ή εκτός και αν πεις πχ πάω δύο μέρες στης Αθήνας και μια Θεσσαλονίκη και πουν τον ίδιο και οι καλλιτέχνες της βόρειας Ελλάδος.

Έτσι ίσως να μειωθεί η βλακεία με τις ημερομηνίες γιατί θα έχει δυνατότητα το κοινό έστω και μια μέρα να δει αυτούς που σε δύο μέρες θα απουσιάζουν .

Αυτό θα μπορούσε να είναι μια λύση αλλά αμφιβαλω αν θα γίνει ....

Αυτό εννοούσα και εγώ. Και θέλει και συνεννόηση με τους διοργανωτές για να πληρώσει μικρότερο ενοίκιο (όπου πληρώνει).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  542
  • Reputation:   5521
  • Achievement Points:  609
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5490 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

Θεωρω ευτυχές γεγονός ότι τα τελευταία χρόνια πολλές πόλεις έχουν τις δικές τους κομιξ ο εκθέσεις 

αθηνα Θεσσαλονίκη Λάρισα Κρήτη Λειβαδιά  κτλ  όποτε υπάρχει τάση στα κομιξ . Τώρα για μια χρόνια συνέπεσαν 2 μεγάλες εκθέσεις τις ίδιες ημερομηνίες είναι άβολα αλλά πάντα υπάρχει περίπτωση να συμβεί γιατί οι εκθέτες κοιτάνε το συμφέρον τους . Νομιζω ότι και πολύ σκόνη  σηκώθηκε για το θέμα αλλά και αυτό μπορεί να ξανασυμβεί όποτε η κάθε έκθεση θα πρέπει να κοιτάει το δικό της συμφέρον .

ατυχες το γεγονός ότι Έλληνες  δημιουργοί δεν θα μπορέσουν να είναι και στις 2 εκθέσεις αλλά πιστευω ότι και αυτοί θα ζυγίσουν το συμφέρον τους . Όσο αφορά κάποια αγορά για αυτούς που δεν θα μπορέσουν να πάνε Αθήνα η Θεσσαλονίκη πιστευω ότι μπορούμε να συνεννοηθούμε μεταξύ μας η με την λέσχη και να διευκολύνουμε την κατάσταση .  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4471
  • Reputation:   34846
  • Achievement Points:  4540
  • Days Won:  102
  • With Us For:  6195 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πριν από 1 ώρα, nikos99 είπε:

Θεωρω ευτυχές γεγονός ότι τα τελευταία χρόνια πολλές πόλεις έχουν τις δικές τους κομιξ ο εκθέσεις 

αθηνα Θεσσαλονίκη Λάρισα Κρήτη Λειβαδιά  κτλ  όποτε υπάρχει τάση στα κομιξ . Τώρα για μια χρόνια συνέπεσαν 2 μεγάλες εκθέσεις τις ίδιες ημερομηνίες είναι άβολα αλλά πάντα υπάρχει περίπτωση να συμβεί γιατί οι εκθέτες κοιτάνε το συμφέρον τους . Νομιζω ότι και πολύ σκόνη  σηκώθηκε για το θέμα αλλά και αυτό μπορεί να ξανασυμβεί όποτε η κάθε έκθεση θα πρέπει να κοιτάει το δικό της συμφέρον .

ατυχες το γεγονός ότι Έλληνες  δημιουργοί δεν θα μπορέσουν να είναι και στις 2 εκθέσεις αλλά πιστευω ότι και αυτοί θα ζυγίσουν το συμφέρον τους . Όσο αφορά κάποια αγορά για αυτούς που δεν θα μπορέσουν να πάνε Αθήνα η Θεσσαλονίκη πιστευω ότι μπορούμε να συνεννοηθούμε μεταξύ μας η με την λέσχη και να διευκολύνουμε την κατάσταση .  

Διαφωνώ πλήρως. Καταρχάς δεν είναι το θέμα η αγορα. Τον καλλιτέχνη θες να τον δεις για να δεις από κοντά το έργο του, να του μιλήσεις και να σε πείσει να αγορασεις. Για αυτό άλλωστε γίνονται και αυτές οι εκθεσεις. Αλλιώς μπαίνεις στο ίντερνετ βλέπεις και ψωνιζεις. Δεν είναι δα και πυρηνική φυσική.

Η Comicon είναι η μοναδική μεγάλη έκθεση στη Β. Ελλάδα. Δεν είναι ένα τοπικό happening. Μετά την Athenscon είναι η μεγαλύτερη στη χώρα. Το ΣΚ που είναι δεν πρέπει να γίνεται τίποτα άλλο. Δεν έχουμε 17000 εκθέσεις τον χρόνο ούτε είμαστε Αμερική. Τρεις μεγάλες έχουμε. Και επίσης δεν έχει σηκωθεί καμία σκόνη. Μόνο εμείς εδώ μιλάμε. Αν έχει δει κανείς καμιά διαμαρτυρία άλλου ας μας το πει και τότε να πούμε "α γίνεται κάτι ευτυχώς". 

Το "η κάθε έκθεση πρέπει να κοιτάει το δικό της συμφέρον" όταν όλοι σχεδόν οι Έλληνες καλλιτέχνες ζουν Αθήνα είναι υποκριτικό. Απλά πράγματα . Εγώ προσωπικά περίμενα φέτος την comicon για να δω από κοντά τον Soloup, τον Βαρβαγιάννη, τον Κιουτσουκη, τον Πέτρου, τον Καραμπαλιο. Θα δω κανέναν από αυτούς? Όχι. Γιατί? Γιατί δεν έχει λέει άλλη ημερομηνία το Γκάζι όλο το χρόνο. Αυτό και τίποτα άλλο 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4471
  • Reputation:   34846
  • Achievement Points:  4540
  • Days Won:  102
  • With Us For:  6195 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

1 ώρα πριν, nikos99 είπε:

Θεωρω ευτυχές γεγονός ότι τα τελευταία χρόνια πολλές πόλεις έχουν τις δικές τους κομιξ ο εκθέσεις 

αθηνα Θεσσαλονίκη Λάρισα Κρήτη Λειβαδιά  κτλ  όποτε υπάρχει τάση στα κομιξ . Τώρα για μια χρόνια συνέπεσαν 2 μεγάλες εκθέσεις τις ίδιες ημερομηνίες είναι άβολα αλλά πάντα υπάρχει περίπτωση να συμβεί γιατί οι εκθέτες κοιτάνε το συμφέρον τους . Νομιζω ότι και πολύ σκόνη  σηκώθηκε για το θέμα αλλά και αυτό μπορεί να ξανασυμβεί όποτε η κάθε έκθεση θα πρέπει να κοιτάει το δικό της συμφέρον .

ατυχες το γεγονός ότι Έλληνες  δημιουργοί δεν θα μπορέσουν να είναι και στις 2 εκθέσεις αλλά πιστευω ότι και αυτοί θα ζυγίσουν το συμφέρον τους . Όσο αφορά κάποια αγορά για αυτούς που δεν θα μπορέσουν να πάνε Αθήνα η Θεσσαλονίκη πιστευω ότι μπορούμε να συνεννοηθούμε μεταξύ μας η με την λέσχη και να διευκολύνουμε την κατάσταση .  

Διαφωνώ πλήρως. Καταρχάς δεν είναι το θέμα η αγορα. Τον καλλιτέχνη θες να τον δεις για να δεις από κοντά το έργο του, να του μιλήσεις και να σε πείσει να αγορασεις. Για αυτό άλλωστε γίνονται και αυτές οι εκθεσεις. Αλλιώς μπαίνεις στο ίντερνετ βλέπεις και ψωνιζεις. Δεν είναι δα και πυρηνική φυσική.

Η Comicon είναι η μοναδική μεγάλη έκθεση στη Β. Ελλάδα. Δεν είναι ένα τοπικό happening. Μετά την Athenscon είναι η μεγαλύτερη στη χώρα. Το ΣΚ που είναι δεν πρέπει να γίνεται τίποτα άλλο. Δεν έχουμε 17000 εκθέσεις τον χρόνο ούτε είμαστε Αμερική. Τρεις μεγάλες έχουμε. Και επίσης δεν έχει σηκωθεί καμία σκόνη. Μόνο εμείς εδώ μιλάμε. Αν έχει δει κανείς καμιά διαμαρτυρία άλλου ας μας το πει και τότε να πούμε "α γίνεται κάτι ευτυχώς". 

Το "η κάθε έκθεση πρέπει να κοιτάει το δικό της συμφέρον" όταν όλοι σχεδόν οι Έλληνες καλλιτέχνες ζουν Αθήνα είναι υποκριτικό. Απλά πράγματα . Εγώ προσωπικά περίμενα φέτος την comicon για να δω από κοντά τον Soloup, τον Βαρβαγιάννη, τον Κιουτσουκη, τον Πέτρου, τον Καραμπαλιο. Θα δω κανέναν από αυτούς? Όχι. Γιατί? Γιατί δεν έχει λέει άλλη ημερομηνία το Γκάζι όλο το χρόνο. Αυτό και τίποτα άλλο 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  542
  • Reputation:   5521
  • Achievement Points:  609
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5490 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

Εγώ θα διαφωνήσω μερικώς μαζί σου χαχα :cheers3:

εκτος από τα κόμικς που κυκλοφορούν στα καταστήματα υπάρχουν και πολλά fanzines κυρίως τα οποία δεν καταλήγουν στην αγορά και για αυτά αναφέρομαι . Έχω διαβάσει αυτά που γράφεις και καταλαβαίνω τα νεύρα σου και την απογοήτευση σου αλλά είναι μια πραγματικότητα που δεν την ορίζω ούτε εγώ ούτε εσυ . Εγώ εάν ήμουν διοργανωτής και μου έλεγαν η την κανείς ίδια ημερομηνία γιατί δεν υπάρχει άλλη η δεν την κανείς καθόλου θα έπαιρνα το προφανές ότι και εάν σημαίνει αυτό . 
ελπιζω  να ευχαριστηθούμε και τις 2 εκδηλωσεις και να περάσουμε καλά . 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4471
  • Reputation:   34846
  • Achievement Points:  4540
  • Days Won:  102
  • With Us For:  6195 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

1 ώρα πριν, nikos99 είπε:

Εγώ θα διαφωνήσω μερικώς μαζί σου χαχα :cheers3:

εκτος από τα κόμικς που κυκλοφορούν στα καταστήματα υπάρχουν και πολλά fanzines κυρίως τα οποία δεν καταλήγουν στην αγορά και για αυτά αναφέρομαι . Έχω διαβάσει αυτά που γράφεις και καταλαβαίνω τα νεύρα σου και την απογοήτευση σου αλλά είναι μια πραγματικότητα που δεν την ορίζω ούτε εγώ ούτε εσυ . Εγώ εάν ήμουν διοργανωτής και μου έλεγαν η την κανείς ίδια ημερομηνία γιατί δεν υπάρχει άλλη η δεν την κανείς καθόλου θα έπαιρνα το προφανές ότι και εάν σημαίνει αυτό . 
ελπιζω  να ευχαριστηθούμε και τις 2 εκδηλωσεις και να περάσουμε καλά . 

Αυτά τα franchise που λες είναι άλλος ένας λόγος. Στην comicon κάθε χρόνο παίρνω αρκετά τα οποία τα βλέπω εκεί δια ζώσης τα διαλέγω και παίρνω και υπογραφές. Τώρα δεν θα έχω αυτή την ευκαιρία. 

Αυτό που με πληγώνει περισσότερο είναι ότι ο διοργανωτής που λες εικάζω ότι είχε αυτή την υποθετική συνομιλία " παιδιά μας δίνουν το Γκάζι πιο φτηνά τότε" "ναι μα τότε είναι η Comicon στη Θεσσαλονίκη " "πρόβλημα τους. Ποιος ασχολείται με τους μπαστουνοβλαχους"

Δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα. Και να ήταν μόνο για τα κόμικ καλά θα ήταν. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  389
  • Reputation:   3358
  • Achievement Points:  394
  • Days Won:  12
  • With Us For:  946 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Λοιπον λέμε λέμε για Μάιο και Τεχνόπολις, κατηγορούμε πως έκαναν επίτηδες τέτοια κίνηση αλλά μπήκε κάνεις στον κόπο να δει εκδηλώσεις που υπάρχουν σε αυτόν τον χώρο για το μήνα Μάιο ;

 

Κοίταξα μόλις και όντως όλος ο Μάιος( και κυρίως τα Σ/Κ που ενδιαφέρουν την εκδήλωση )είναι κλεισμένος. 

Άρα  μήπως να βάλουμε σαν ενδεχόμενο πως και λόγω Πάσχα φέτος και ίσως λόγω ολιγωρίας τους να προλάβουν ημερομηνία δεν έβρισκαν ημερομηνία άλλη μέσα στο Μάιο ; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4471
  • Reputation:   34846
  • Achievement Points:  4540
  • Days Won:  102
  • With Us For:  6195 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

22 λεπτά πριν, Ubergorn είπε:

Λοιπον λέμε λέμε για Μάιο και Τεχνόπολις, κατηγορούμε πως έκαναν επίτηδες τέτοια κίνηση αλλά μπήκε κάνεις στον κόπο να δει εκδηλώσεις που υπάρχουν σε αυτόν τον χώρο για το μήνα Μάιο ;

 

Κοίταξα μόλις και όντως όλος ο Μάιος( και κυρίως τα Σ/Κ που ενδιαφέρουν την εκδήλωση )είναι κλεισμένος. 

Άρα  μήπως να βάλουμε σαν ενδεχόμενο πως και λόγω Πάσχα φέτος και ίσως λόγω ολιγωρίας τους να προλάβουν ημερομηνία δεν έβρισκαν ημερομηνία άλλη μέσα στο Μάιο ; 

Επειδή ψάχνουμε συνέχεια δικαιολογίες να δικαιολογήσουμε το αδικαιολόγητο. Θα το πω άλλη μια φορά (τελευταία) και δεν θα ξανασχοληθω. ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΝΟΙΆΖΕΙ. Θα μπορούσαν να πήγαιναν σε άλλη ημερομηνία πιο μετά ή να το έκλειναν πιο νωρίς ώστε να έβρισκαν χώρο τον Μάιο ή να πήγαιναν άλλου. Έχουμε 3 όλες κ όλες μεγάλες εκθέσεις κομικ στη χώρα και οι δύο πέφτουν την ίδια μέρα. Βρείτε μου όσες δικαιολογίες θέλετε. Δεν με νοιάζει. Ούτως ή άλλως μετά τις εξελίξεις αυτές εγώ δεν θα πάω σε καμία. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  389
  • Reputation:   3358
  • Achievement Points:  394
  • Days Won:  12
  • With Us For:  946 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

16 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Επειδή ψάχνουμε συνέχεια δικαιολογίες να δικαιολογήσουμε το αδικαιολόγητο. Θα το πω άλλη μια φορά (τελευταία) και δεν θα ξανασχοληθω. ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΝΟΙΆΖΕΙ. Θα μπορούσαν να πήγαιναν σε άλλη ημερομηνία πιο μετά ή να το έκλειναν πιο νωρίς ώστε να έβρισκαν χώρο τον Μάιο ή να πήγαιναν άλλου. Έχουμε 3 όλες κ όλες μεγάλες εκθέσεις κομικ στη χώρα και οι δύο πέφτουν την ίδια μέρα. Βρείτε μου όσες δικαιολογίες θέλετε. Δεν με νοιάζει. Ούτως ή άλλως μετά τις εξελίξεις αυτές εγώ δεν θα πάω σε καμία. 

Αν θεωρείς πως αυτοί της Αθήνας φταίνε και ήταν ύπουλο χτύπημα γιατί να μη πας σε αυτό της Θεσσαλονίκης αν και εφόσον μπορείς ; 

 

Εγώ απλά ενδεχόμενα πετάω και υποθέσεις κάνουμε αφού την αλήθεια μάλλον δεν θα τη μάθουμε .:)

 

Πιστεύω αν όχι όλοι τουλάχιστο οι περισσότεροι ξενερωσαμε με αυτή την εξέλιξη.

 

Ελπίζω μόνο να μη ξαναγίνει αυτό του χρόνου και να μη διχαστεί πάλι ο δημιουργικός κοσμος του κόμιξ .

Επεξεργασία από Ubergorn
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31878
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  46
  • Reputation:   492
  • Achievement Points:  71
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2711 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

7 ώρες πριν, nikos99 είπε:

Θεωρω ευτυχές γεγονός ότι τα τελευταία χρόνια πολλές πόλεις έχουν τις δικές τους κομιξ ο εκθέσεις 

αθηνα Θεσσαλονίκη Λάρισα Κρήτη Λειβαδιά  κτλ  όποτε υπάρχει τάση στα κομιξ . Τώρα για μια χρόνια συνέπεσαν 2 μεγάλες εκθέσεις τις ίδιες ημερομηνίες είναι άβολα αλλά πάντα υπάρχει περίπτωση να συμβεί γιατί οι εκθέτες κοιτάνε το συμφέρον τους . Νομιζω ότι και πολύ σκόνη  σηκώθηκε για το θέμα αλλά και αυτό μπορεί να ξανασυμβεί όποτε η κάθε έκθεση θα πρέπει να κοιτάει το δικό της συμφέρον .

ατυχες το γεγονός ότι Έλληνες  δημιουργοί δεν θα μπορέσουν να είναι και στις 2 εκθέσεις αλλά πιστευω ότι και αυτοί θα ζυγίσουν το συμφέρον τους . Όσο αφορά κάποια αγορά για αυτούς που δεν θα μπορέσουν να πάνε Αθήνα η Θεσσαλονίκη πιστευω ότι μπορούμε να συνεννοηθούμε μεταξύ μας η με την λέσχη και να διευκολύνουμε την κατάσταση .  

 

αυτό είναι που με ενοχλεί..... ότι η Comicdom κοίταξε το συμφέρον της σε βάρος της The Comic Con και κυρίως σε βάρος των Ελλήνων σχεδιαστών που δεν θα έχουν την δυνατότητα να παραβρεθούν (είτε επιλέξουν Αθήνα, είτε Θεσσαλονίκη) σε μία από τις 3 μεγαλύτερες εκθέσεις κομικ της Ελλάδας. Θεωρώ ότι οι οργανωτές των εκθέσεων πρέπει να λαμβάνουν υπόψη το συμφέρον της ελληνικής σκηνής κόμικ (καλλιτέχνες - αγορά) που είναι μικρή. 

 

Έχω απορία αν στην Ιταλία, με την τεράστια αγορά κόμικ, έχουν συμπέσει το ίδιο ΣΚ εκθέσεις / εκδηλώσεις κόμικ σε διαφορετικές πόλεις.

 

2 ώρες πριν, Ubergorn είπε:

Λοιπον λέμε λέμε για Μάιο και Τεχνόπολις, κατηγορούμε πως έκαναν επίτηδες τέτοια κίνηση αλλά μπήκε κάνεις στον κόπο να δει εκδηλώσεις που υπάρχουν σε αυτόν τον χώρο για το μήνα Μάιο ;

 

Κοίταξα μόλις και όντως όλος ο Μάιος( και κυρίως τα Σ/Κ που ενδιαφέρουν την εκδήλωση )είναι κλεισμένος. 

Άρα  μήπως να βάλουμε σαν ενδεχόμενο πως και λόγω Πάσχα φέτος και ίσως λόγω ολιγωρίας τους να προλάβουν ημερομηνία δεν έβρισκαν ημερομηνία άλλη μέσα στο Μάιο ; 

 

γιατί έπρεπε να γίνει Μάιο; Θα υπήρχε πρόβλημα αν την έκαναν Απρίλιο ή Ιούνιο; Ποιος ο λόγος που από πέρυσι αποφάσισαν να το αλλάξουν από Απρίλιο σε Μάιο ενώ είναι γνωστό ότι Μάιο γίνεται και η έκθεση της Θεσσαλονίκης.

 

Επίσης γιατί έπρεπε να γίνει στην Τεχνόπολις; Πέρυσι που πήγα δεν μου άρεσε καθόλου. Τα τραπεζάκια των καλλιτεχνών ήταν το ίδιο στριμωγμένα με την Κλαυθμώνος αλλά σε κλειστό χώρο, οπότε η ατμόσφαιρα ήταν πιο αποπνικτική.

 

1 ώρα πριν, Manitou είπε:

Επειδή ψάχνουμε συνέχεια δικαιολογίες να δικαιολογήσουμε το αδικαιολόγητο. Θα το πω άλλη μια φορά (τελευταία) και δεν θα ξανασχοληθω. ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΝΟΙΆΖΕΙ. Θα μπορούσαν να πήγαιναν σε άλλη ημερομηνία πιο μετά ή να το έκλειναν πιο νωρίς ώστε να έβρισκαν χώρο τον Μάιο ή να πήγαιναν άλλου. Έχουμε 3 όλες κ όλες μεγάλες εκθέσεις κομικ στη χώρα και οι δύο πέφτουν την ίδια μέρα. Βρείτε μου όσες δικαιολογίες θέλετε. Δεν με νοιάζει. Ούτως ή άλλως μετά τις εξελίξεις αυτές εγώ δεν θα πάω σε καμία. 

 

Συμφωνώ ότι "δεν τους νοιάζει" επειδή γνωρίζουν ότι οι καλλιτέχνες και τα μαγαζιά θα προτιμήσουν την Αθήνα που είναι μεγαλύτερη αγορά. Προτιμώ να πιστεύω ότι ισχύει το "δεν τους νοιάζει" από το εναλλακτικό που είναι "το έκαναν επίτηδες".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  389
  • Reputation:   3358
  • Achievement Points:  394
  • Days Won:  12
  • With Us For:  946 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@ m_pan  Συμφωνώ στο ότι έπρεπε να γίνει στον Απρίλιο. Για Ιούνιο απαγορευτικό για πολλούς λόγους (συναυλίες ,άλλες εκδηλώσεις).

 

Αν και φαντάζει πως έγινε επίτηδες μια τέτοια κίνηση θα φανεί του χρόνου αν ισχύει ή όχι .

Αν δεν ισχύει θα πάνε σε διαφορετική  ημερομηνία και  όλα θα επανέλθουν στη σωστή ισορροπία.

Αλλά και πάλι να ισχύει και να έγινε επίτηδες με τη ζημιά που θα πάθουν και τα δύο φεστιβάλ πιστεύω θα πάνε σε διαφορετική ημερομηνία του χρόνου .

 

Αλλά δυστυχώς εδώ στη Ελλάδα από το πιο απλό ως στο πιο περίπλοκο συνήθως είμαστε σε καθεστώς ζήλιας,ανταγωνισμού και το "να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα " αντί να συνεργαστούμε ή και να πάρουμε παράδειγμα για να γίνουμε καλύτεροι. Και αυτό είναι σε όλους τους τομείς .

 

Τώρα με τον χώρο εμένα μου άρεσε πιο πολύ η Τεχνόπολις σε σχέση την Κλαθμωνος .(Και εκεί έπεφτε στριμωγμα σε αρκετές φάσεις ανάμεσα στους καλλιτέχνες)

Σε σύγκριση με την Ελληνοαμερικανική Ένωση πέφτει συζητηση στο  ποιος χώρος είναι ο καλύτερος .

Προσωπικά είμαι οκ με την Τεχνόπολις σαν χώρο .

 

"Καλά διαβάσματα συννενοχοι και ενδιαφέρουσες ανταλλαγές αποψεων"

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  41338
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  51
  • Reputation:   297
  • Achievement Points:  63
  • Days Won:  0
  • With Us For:  105 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 Είμαι πολύ ενθουσιασμένους με όλους τους καλλιτέχνες που έχουν ανακοινωθεί μέχρι τώρα. Πιστεύω πως ο Gervasio έχει κάνει την καλύτερη και περισσότερη δουλειά με τον Φαντομια, ιδιαίτερα δημιουργώντας αυτή την βιντάζ, νουάρ αύρα στις ιστορίες του. Γενικά θα πάω ότι ιστορία του βρω για υπογραφή , αλλά μερικές τιμητικές αναφορές από πρόσφατα τεύχη της θεωρώ απαραίτητες:

1. Η ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΤΟΥ ΦΑΝΤΟΜΙΑ που δημοσιεύτηκε στο MIKY MAOYS #401 είναι η πιο εντυπωσιακή ιστορία κατά την άποψή μου. Μου άρεσε πάρα πολύ που πήρε τους χαρακτήρες από διάφορα κλασικά αστυνομικά μυθιστορήματα (τα οποία είναι η αγαπημένη μου κατηγορία μυθιστορημάτων) και τους μετέτρεψε σε παπιά.

2. ΝΤΟΛΥ ΠΑΠΡΙΚΑ ΠΟΥ ΔΗΜΟΣΙΕΎΤΗΚΕ ΣΤΟ ΜΙΚΥ ΜΑΟΥS #311 είναι μια ιστορία που μας δίνει μεγάλη πρόσβαση στο backstory των χαρακτήρων. 

Επέλεξα να αναφέρω αυτές τις 2 γιατί μου άρεσαν πολύ και εκδόθηκαν σχετικά πρόσφατα, οπότε είναι εύκολο να βρεθούν απ' όσους δεν έχουν συλλογή πάνω από 2-3 χρόνια. 

Στον George Pratt, έναν καλλιτέχνη που δεν ακολουθεί τα πρότυπα στην δημιουργία κόμικς με αποτέλεσμα κάποια θαυμαστά έργα, το ultimate για υπογραφή είναι το δυσεύρετο Netsuke με τον Wolverine. Έχω αγοράσει από το γερμανικό amazon το 3ο από τα 5 τεύχη, αλλά θα τυπώσω και μια αφίσα από το εξώφυλλο του πρώτου για υπογραφή. 

Από Scott Collins, που είναι εξαιρετικός στο σχέδιο των υπερηρωικών ιδιαίτερα του Flash,  θα πάω ένα από τα Marvel team ups του, το BEYOND και μιa αφίσα flash. 

Στον Drew Karpyshyn (ουφ πια μ' αυτό το όνομα :collapse:) που πραγματικά πιστεύω ότι είναι απο τις καλύτερες προσθήκες, γιατί έλειπε κάποιος σχετικός με Star Wars. Θα του πάω το Revan και το Path of destruction.

Toν Jeff Johnson δεν τον γνωρίζω πολύ, θα πάρω αυτά τα 2 στα οποία διάβασα ότι συμμετείχε:

Avengers Epic Collection: Operation Galactic Storm

Star Wars Legends: The Rebellion Omnibus Vol. 1

Για τον Paolo Mottura έχω πολύ υλικό, καινούργιο βέβαια, γιατί τα παλαιότερα μου τα είχε υπογράψει στην προηγούμενη εμφάνισή του. Θα πάρω σίγουρα τα MIKY MAOYS #365 έως #370 για τα εξώφυλλα και το πολύ πρόσφατο ΜΙΚΥ ΜΑΟΥS #510 για την ιστορία ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.

Ενδιαφέροντας φαίνεται και ο Vincenzo Riccardi με το concept του Darth Vader στο site. Θα ψάξω κι άλλο υλικό του.

Τέλος αναφέρω ότι δεν έχω κάτι να πω για τον Eastman γιατί έχει πραγματικά πολύ ζουμί η υπόθεση και δεν θέλω να πάρω την ευθύνη να προτείνω τεύχη, γιατί έχω μόνο μερικά και δεν γνωρίζω και πολλά για χελωνονιτζάκια. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα :div:τον Eastman. Όλους τους δημιουργούς που δεν ανέφερα, δεν τους γνωρίζω ή απλά δεν ξέρω τίποτα για τους χαρακτήρες και το έργο τους. Ελπίζω να σας έδωσα ιδέες και να  μην σας κούρασα :sleep3:

:beer:

 

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2124
  • Reputation:   20723
  • Achievement Points:  2160
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4565 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Θέλω να σχολιάσω τόσα πολλά πράγματα, που θα προσπαθήσω να τα γράψω σε προτάσεις:

 

1) Tείνω και εγώ προς την επικρατούσα άποψη οτι το Comicdom ειπε "Χ@στηκα για τους αλλους, ειμαι ο πιο παλιος της πιατσας, θα σεβεστε, το κανω οποτε θελω και να πατε να ζοριστειτε εσεις που ανακοινωσατε ιδια ημερομηνια αιωνες πισω".

 

2) Συμφωνώ ότι πέραν της αλαζονίας, της υπεροψίας, έπαιξε ρόλο και η διάθεση κόντρας/πικαρίσματος στη μεγάλη κίνηση του The Comic Con να διπλασιάσει τον χώρο. Σου λέει ανοίγεστε πουλάκια μου ε? χα, θα δούμε ποιος θα ερθει.

 

3) Είναι κοινωνικό φαινόμενο όμως, το πώς βλεπει η Αθήνα τη Θεσσαλονίκη. Φίλοι Αθηναίοι, μπορεί να μη σας αρέσει αυτο το σχόλιο. Υπήρχε περίπτωση (για παράδειγμα) να φτιάχνεται το μετρο στην Αθηνα για 15 και βάλε χρόνια? Αστεία πράγματα. Το The Comic Con κατάφερε κάτι που ολοκληρη Αθηνα δε μπορουσε να κανει. Να φτιάξει φεστιβαλ με τεραστια παγκοσμια ονοματα.  Όλα είναι κάτω, το καλύτερο φεστιβάλ κομικς ειναι πάνω. Σπάνιο, αλλά συνέβη με το μεράκι των διοργανωτών.

 

4) Με κάλυψε ο Τικ στα όσα έγραψε περί επιλογης της συντριπτικης πλειοψηφιας των ελληνων καλλιτεχνων να πανε στο comic dom. Οι περισσοτεροι ειναι Αθηναιοι, τα απειρως περισσοτερα λεφτα βρισκονται στην Αθηνα, περισσοτερος κοσμος εχει προσβαση στο free comic dom. Ασυζητητι τζιραρουν περισσότερο κάτω. Οι χαμένοι είναι πρώτιστα οι Ελληνες καλεσμενοι, δευτερευόντως το The Comic Con που έκλεισε τζαμπα δεύτερο χώρο. To comic dom δε θα χάσει τίποτα ιδιαίτερο, πέραν της εικόνας του που στα δικα μου ματια εχει αμαυρωθεί.

 

5) Δε συμπαθούσα το comic dom ούτως ή αλλως, λόγω πήχτρας, εγκαταστάσεων, έλλειψης καλεσμένων. Τώρα κλείδωσε οτι δε θα ξανα ασχοληθώ ποτέ.

 

6) Γέλασα με ένα σχόλιο που έλεγε μην έχουν κόντρες και σε κάποια πρόσκληση καλεσμένου. Με ποιους? Με το tzampomicdom? Πείτε μου πότε έφερε τελευταία φορά μεγάλο όνομα, που έχω ξεχάσει γιατι μαλλον έχουν περάσει αιώνες από τότε.

 

Και ενα σοβαρο, και βασικό disclaimer σε όσα έγραψα: δε με ενδιαφέρουν προσωπικά σχεδον καθολου οι ελληνες κομίστες. Ζήτημα να εχω ασχοληθει με 3-4 στη ζωη μου. Επομενως, οριακα με βολεύει να λειπουν και να έχω περισσοτερο χωρο και ανεση για τις βολτες μου και για τις υπογραφες απο τους διεθνεις καλεσμενους. Αλλά ΚΑΤΑΝΟΩ πλήρως άτομα σαν τον Μανιτου ή οποιον αλλον, που τους ενδιαφερει να συναντησουν τους αγαπημενους τους Ελληνες κομίστες.

 

Για το θέμα των καλεσμένων, θα επανελθω οταν ολοκληρωθει η ανακοινωση του line up. Τοτε θα κρινω συνολικα , και θα πω τη γνωμη μου.

Ήλπιζα παρά πολύ να το τερματισουν σε μεγαλα ονοματα φετος, για να πανε κοντρα σε οτι εγινε. Απ την αλλη, εχει λογικη να μην καψουν ονοματα μετα από οτι εγινε.


:frape:

 

@ Ζάνταφ  ευχαριστούμε για τις ομορφες προτασεις

 

 

Επεξεργασία από christs
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  595
  • Reputation:   4274
  • Achievement Points:  638
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2874 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Ας πω κι εγώ τη γνώμη μου ως Αθηναίος που θα πάω στο Comicdom εν τέλει (γιατί Θεσσαλονίκη δε θα γινόταν να πάω ούτως ή άλλως και σε άλλη ημερομηνία να ήταν).

 

Πολλά από αυτά που λέτε ισχύουν παιδιά. Όντως είναι πάρα πολύ άσχημο που μπαίνουν ταυτόχρονα οι δύο εκδηλώσεις και ουσιαστικά ωθούν τους Έλληνες κομίστες προς τα πιο πολλά λεφτά (που όντως είναι στην Αθήνα λόγω πληθυσμού-αν και απ'ότι καταλαβαίνω στη Θεσσαλονίκη πηγαίνει όλη η Β. Ελλάδα αλλά και πάλι). Είναι επίσης περίεργο όντως που δεν έχει μιλήσει κανείς εκτός από την όποια κατακραυγή υπάρχει εδώ. Έστω κι έτσι, όταν "κράζεσαι" από το μεγαλύτερο φόρουμ που υπάρχει για τα κόμικς στην Ελλάδα, ε, πρέπει έστω να βγεις να δώσεις μια απάντηση κι ας τους κρίνουμε για αυτή την απάντηση. Όσο δεν υπάρχει, αφήνει περιθώρια σε σκέψεις διάφορες.

 

Επειδή όμως στη διοργάνωση του Comicdom νομίζω παίρνουν μέρος ΚΑΙ Έλληνες κομίστες, εγώ από εδώ υπόσχομαι να τους πιέσω-ρωτήσω όσο μπορώ εκείνες τις μέρες να μου πουν την άποψή τους. Ως τότε, παίρνω αποστάσεις από το 'Δε τους νοιάζει' γιατί δε μπορώ να πιστέψω ότι ο Βαβαγιάννης πχ είπε 'ΟΚ, ας με μισεί το κοινό μου από τη μισή Ελλάδα, είμαι κομπλέ με αυτό'. Μπορεί να πίεσαν και να μην έγινε κάτι, μπορεί και να μη πίεσαν όσο έπρεπε, μπορεί ακόμα και να έχετε δίκιο, αλλά μέχρι να τους ακούσω κρατάω τη διαφωνία μου με το τρόπο που έγιναν τα πράγματα και ως εκεί.

 

Αν ήταν αλλιώς η κατάσταση στο σπίτι μου, εγώ θα επιχειρούσα φέτος να στηρίξω και τις δύο εκδηλώσεις (δηλαδή να έκανα εκδρομή Θεσσαλονίκη εκείνο το τριήμερο, ακόμα και αυθημερόν). Η επιχειρηματική Αθήνα βλέπει έτσι τη Θεσσαλονίκη φίλε @ christs , μη μας τσουβαλιάζεις όλους. Καταλαβαίνω απόλυτα πως το λες, απλά το βάζω να μην υπάρχουν παρανοήσεις. Τους υπόλοιπους πολίτες της Αθήνας, δε τους πειράζει να έχετε μετρό στη Θεσσαλονίκη, ίσα ίσα το θέλουν κιόλας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4471
  • Reputation:   34846
  • Achievement Points:  4540
  • Days Won:  102
  • With Us For:  6195 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Το δεν τους νοιάζει φίλε @ rolandofshire πάει στους διοργανωτές όχι στους κομίστες. Αυτούς τους νοιάζει και τους παρανοιαζει. Απλά δεν μιλάνε γιατί δεν θέλουν να ενοχλήσουν ίσως.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  389
  • Reputation:   3358
  • Achievement Points:  394
  • Days Won:  12
  • With Us For:  946 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

12 ώρες πριν, christs είπε:

Θέλω να σχολιάσω τόσα πολλά πράγματα, που θα προσπαθήσω να τα γράψω σε προτάσεις:

 

1) Tείνω και εγώ προς την επικρατούσα άποψη οτι το Comicdom ειπε "Χ@στηκα για τους αλλους, ειμαι ο πιο παλιος της πιατσας, θα σεβεστε, το κανω οποτε θελω και να πατε να ζοριστειτε εσεις που ανακοινωσατε ιδια ημερομηνια αιωνες πισω".

 

2) Συμφωνώ ότι πέραν της αλαζονίας, της υπεροψίας, έπαιξε ρόλο και η διάθεση κόντρας/πικαρίσματος στη μεγάλη κίνηση του The Comic Con να διπλασιάσει τον χώρο. Σου λέει ανοίγεστε πουλάκια μου ε? χα, θα δούμε ποιος θα ερθει.

 

3) Είναι κοινωνικό φαινόμενο όμως, το πώς βλεπει η Αθήνα τη Θεσσαλονίκη. Φίλοι Αθηναίοι, μπορεί να μη σας αρέσει αυτο το σχόλιο. Υπήρχε περίπτωση (για παράδειγμα) να φτιάχνεται το μετρο στην Αθηνα για 15 και βάλε χρόνια? Αστεία πράγματα. Το The Comic Con κατάφερε κάτι που ολοκληρη Αθηνα δε μπορουσε να κανει. Να φτιάξει φεστιβαλ με τεραστια παγκοσμια ονοματα.  Όλα είναι κάτω, το καλύτερο φεστιβάλ κομικς ειναι πάνω. Σπάνιο, αλλά συνέβη με το μεράκι των διοργανωτών.

 

4) Με κάλυψε ο Τικ στα όσα έγραψε περί επιλογης της συντριπτικης πλειοψηφιας των ελληνων καλλιτεχνων να πανε στο comic dom. Οι περισσοτεροι ειναι Αθηναιοι, τα απειρως περισσοτερα λεφτα βρισκονται στην Αθηνα, περισσοτερος κοσμος εχει προσβαση στο free comic dom. Ασυζητητι τζιραρουν περισσότερο κάτω. Οι χαμένοι είναι πρώτιστα οι Ελληνες καλεσμενοι, δευτερευόντως το The Comic Con που έκλεισε τζαμπα δεύτερο χώρο. To comic dom δε θα χάσει τίποτα ιδιαίτερο, πέραν της εικόνας του που στα δικα μου ματια εχει αμαυρωθεί.

 

5) Δε συμπαθούσα το comic dom ούτως ή αλλως, λόγω πήχτρας, εγκαταστάσεων, έλλειψης καλεσμένων. Τώρα κλείδωσε οτι δε θα ξανα ασχοληθώ ποτέ.

 

6) Γέλασα με ένα σχόλιο που έλεγε μην έχουν κόντρες και σε κάποια πρόσκληση καλεσμένου. Με ποιους? Με το tzampomicdom? Πείτε μου πότε έφερε τελευταία φορά μεγάλο όνομα, που έχω ξεχάσει γιατι μαλλον έχουν περάσει αιώνες από τότε.

 

Και ενα σοβαρο, και βασικό disclaimer σε όσα έγραψα: δε με ενδιαφέρουν προσωπικά σχεδον καθολου οι ελληνες κομίστες. Ζήτημα να εχω ασχοληθει με 3-4 στη ζωη μου. Επομενως, οριακα με βολεύει να λειπουν και να έχω περισσοτερο χωρο και ανεση για τις βολτες μου και για τις υπογραφες απο τους διεθνεις καλεσμενους. Αλλά ΚΑΤΑΝΟΩ πλήρως άτομα σαν τον Μανιτου ή οποιον αλλον, που τους ενδιαφερει να συναντησουν τους αγαπημενους τους Ελληνες κομίστες.

 

Για το θέμα των καλεσμένων, θα επανελθω οταν ολοκληρωθει η ανακοινωση του line up. Τοτε θα κρινω συνολικα , και θα πω τη γνωμη μου.

Ήλπιζα παρά πολύ να το τερματισουν σε μεγαλα ονοματα φετος, για να πανε κοντρα σε οτι εγινε. Απ την αλλη, εχει λογικη να μην καψουν ονοματα μετα από οτι εγινε.


:frape:

 

@ Ζάνταφ  ευχαριστούμε για τις ομορφες προτασεις

 

Στο κομμάτι που αναφέρεις για την Αθήνα διαφωνώ ριζικά και ας μη το πάμε εκεί σε κόντρα. (Και είμαι βορεοελλαδιτης για να μη ειπωθεί οτι υποστηρίζω κάτι για κάποιο λόγο).

Εξάλλου και εγώ στο αρχικό μου σχόλιο έλεγα πολλά περί αυτού αλλά τα έσβησα διότι θεώρησα μετά από σκεψη ότι για την ώρα δεν χωράνε σε τέτοιου είδους φόρουμ .

 

Όπως έγραψα και παραπάνω ο χρόνος θα δείξει αν έγινε επίτηδες ,με δόλο ή απλά ήταν ατυχες γεγονός . Μέχρι τότε μπορούμε μόνο να κάνουμε υποθέσεις ,να συζητάμε και να καυγαδιζουμε(που ελπίζω να μη φτάσουμε σε αυτό το σημείο).

 

Ναι πονάει που έπεσαν και οι δύο ημερομηνίες μαζί και μένα με πείραξε που μπήκε το αθηναϊκό φεστιβάλ στη ίδια ημερομηνία ,ναι στη αρχή μου φάνηκε ύποπτο,μπορεί και να είναι , αλλά μετά από σκέψη είπα να προσπαθήσω να κρατήσω μια κάπως πιο ουδέτερη στάση και να δω τα δεδομένα καλύτερα και τις εξελίξεις . (Δεν ξέρω αν τα καταφέρνω ).

 

Όσο για τους Έλληνες κομιστες που αδιαφορείς θα σου πρότεινα να δώσεις μια δεύτερη ευκαιρία γιατί έχουμε πολλούς αξιόλογους για να διαβάσεις και να απολαύσεις . Έχουμε τα τελευταία χρόνια άνοδο στην εγχώρια παραγωγή κόμιξ και μαλλιστα με αξιόλογα αποτελέσματα .

 

Αυτά τα "ολίγα " από μένα και...

 

 

"Καλά διαβάσματα συννενοχοι και ενδιαφέρουσες ανταλλαγές απόψεων"

 

Edit 1.2 : Αν και πιστεύω όλα όσα έλεγα στο αρχικό μου σχόλιο (άρα όσοι διαβάσατε οκ με αυτό ) έσβησα αρκετά και το άλλαξα λίγο  γιατί μπορεί να πάει αλλού η κουβέντα που δεν το επιθυμώ :)

 

Καλή καρδιά και καλά διαβάσματα.

 

 

Επεξεργασία από Ubergorn
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  595
  • Reputation:   4274
  • Achievement Points:  638
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2874 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

8 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Το δεν τους νοιάζει φίλε @ rolandofshire πάει στους διοργανωτές όχι στους κομίστες. Αυτούς τους νοιάζει και τους παρανοιαζει. Απλά δεν μιλάνε γιατί δεν θέλουν να ενοχλήσουν ίσως.

Το ξέρω αδερφέ απλά έχω την αίσθηση ότι στο Comicdom συμμετοχή στη διοργάνωση έχουν και κομίστες (θα το επιβεβαιώσω και εκείνη την ώρα αλλιώς αν ξέρει κάποιος σίγουρα ας πει). Κοινώς, έχω την αίσθηση ότι μέρος της διοργάνωσης είναι και από εκείνους. Οπότε, αντικειμενικά έχουν μέρος της ευθύνης και αυτή θα τους συζητήσω (και όχι ζητήσω) όταν τους δω. Αν δεν ισχύει αυτό που λέω, ζητώ συγγνώμη εκ των προτέρω και από εδώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3136
  • Reputation:   23844
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2981 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

On 7/4/2024 στο 4:30 ΜΜ, Manitou είπε:

Επειδή ψάχνουμε συνέχεια δικαιολογίες να δικαιολογήσουμε το αδικαιολόγητο. Θα το πω άλλη μια φορά (τελευταία) και δεν θα ξανασχοληθω. ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΝΟΙΆΖΕΙ. Θα μπορούσαν να πήγαιναν σε άλλη ημερομηνία πιο μετά ή να το έκλειναν πιο νωρίς ώστε να έβρισκαν χώρο τον Μάιο ή να πήγαιναν άλλου. Έχουμε 3 όλες κ όλες μεγάλες εκθέσεις κομικ στη χώρα και οι δύο πέφτουν την ίδια μέρα. Βρείτε μου όσες δικαιολογίες θέλετε. Δεν με νοιάζει. Ούτως ή άλλως μετά τις εξελίξεις αυτές εγώ δεν θα πάω σε καμία. 

Δεν έχεις δίκιο. Το λες και το ξαναλές, αλλά δεν έχεις δίκιο. Η περίπτωση απλά να μην τους νοιάζει είναι πολύ μικρή.

 

On 7/4/2024 στο 4:46 ΜΜ, Ubergorn είπε:

Ελπίζω μόνο να μη ξαναγίνει αυτό του χρόνου και να μη διχαστεί πάλι ο δημιουργικός κοσμος του κόμιξ .

Το θεωρώ δεδομένο ότι θα συμπίπτουν στο εξής οι ημερομηνίες σχεδόν πάντα.

 

On 7/4/2024 στο 7:03 ΜΜ, m_pan είπε:

Έχω απορία αν στην Ιταλία, με την τεράστια αγορά κόμικ, έχουν συμπέσει το ίδιο ΣΚ εκθέσεις / εκδηλώσεις κόμικ σε διαφορετικές πόλεις.

Όλα τα άλλα κράτη σέβονται τις εκδηλώσεις που γίνονται εκτός πρωτεύουσας. Σέβονται το Κόμο, την Ανγκουλέμ, το Σαν Ντιέγκο. Βέβαια, βασικός υπεύθυνος είναι το ίδιο το The Comic Con από τη στιγμή που δεν έχει ανοιχτή επικοινωνία με τους Έλληνες επιχειρηματίες του χώρου ώστε να συντονιστούν καλεσμένοι, εκδόσεις και παρουσία, αλλά ακόμα κι έτσι παντού υπάρχει σεβασμός στις εκτός πρωτεύουσας καθιερωμένες εκδηλώσεις.

12 ώρες πριν, rolandofshire είπε:

Επειδή όμως στη διοργάνωση του Comicdom νομίζω παίρνουν μέρος ΚΑΙ Έλληνες κομίστες, εγώ από εδώ υπόσχομαι να τους πιέσω-ρωτήσω όσο μπορώ εκείνες τις μέρες να μου πουν την άποψή τους. Ως τότε, παίρνω αποστάσεις από το 'Δε τους νοιάζει' γιατί δε μπορώ να πιστέψω ότι ο Βαβαγιάννης πχ είπε 'ΟΚ, ας με μισεί το κοινό μου από τη μισή Ελλάδα, είμαι κομπλέ με αυτό'. Μπορεί να πίεσαν και να μην έγινε κάτι, μπορεί και να μη πίεσαν όσο έπρεπε, μπορεί ακόμα και να έχετε δίκιο, αλλά μέχρι να τους ακούσω κρατάω τη διαφωνία μου με το τρόπο που έγιναν τα πράγματα και ως εκεί.

Οι καλλιτέχνες ειδικά οι Αθηναίοι καλλιτέχνες κλήθηκαν να πάρουν μία πανεύκολη απόφαση, τι θες να σου πει ο Βαβαγιάννης; Θέλω να κάνω τις μισές πωλήσεις αρκεί να είμαι παραδίπλα από τον Μοτούρα; Αστεία πράματα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4471
  • Reputation:   34846
  • Achievement Points:  4540
  • Days Won:  102
  • With Us For:  6195 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

7 λεπτά πριν, Kurdy Malloy είπε:

Δεν έχεις δίκιο. Το λες και το ξαναλές, αλλά δεν έχεις δίκιο. Η περίπτωση απλά να μην τους νοιάζει είναι πολύ μικρή.

 

 

Άρα επίτηδες? Τιμωρητικά? Δεν το ήξεραν? Τι ακριβώς?

 

Εγώ πήρα την πιο light εκδοχή. Χωρίς να αναφέρω διάφορα άλλα γιατί δεν θέλω να πιστέψω ότι το έκαναν επίτηδες. Απλά βρήκαν μια "εύκολη" ημερομηνία από πλευράς χώρου και είπαν "α ωραία". Κάποιος μπορεί να είπε "ρε σεις είναι και αυτή η comicon στη Θεσσαλονίκη" και είπαν "έλα μωρέ ποια comicon τώρα και πρασσειν άλογα ".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.