Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πόσο συχνά αγοράζετε το Μίκυ Μάους?


Rombax

Ποσό συχνά παίρνετε το περιοδικό?  

43 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  586
  • Reputation:   4592
  • Achievement Points:  650
  • Days Won:  2
  • With Us For:  939 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Νομίζω αυτή είναι μια αρκετά καλή ερώτηση καθώς το Μίκυ Μάους είναι ένα από τα περιοδικά για τα οποία γίνεται η περισσότερη συζήτηση εδώ. Εγώ προσωπικά ανήκω στη πρώτη κατηγορία (αν και σκέφτομαι να αλλάξω προς τη δεύτερη, κυρίως λόγω έλλειψης χώρου).

 

Επίσης αν πιστεύετε ότι θα έπρεπε να υπάρχουν και άλλες κατηγορίες πείτε μου στα σχόλια για να τις βάλω.

Επεξεργασία από Rombax
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12966
  • Reputation:   94908
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4645 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Από τις αρχές της δεκαετίας του 1990 κάθε Παρασκευή επισκέπτομαι το περίπτερο της γειτονιάς μου για να προμηθευτώ το Μίκυ Μάους! Είναι σχέση αγάπης, πλέον... :love4:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1538
  • Reputation:   13748
  • Achievement Points:  1813
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1246 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Eχω μονο το τεύχος 00 που ειχε δωθει ενθετο στην Καθημερινη της Κυριακης. Πιανει; :lol:

 

Δεν εχω παρει ουτε ενα τευχος,ουτε προκειται. Αν βρω ομως απο τα Μικυ του Τερζοπουλου, αγοραζω :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  897
  • Reputation:   8657
  • Achievement Points:  995
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5738 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Ψηφισα το "Έχω λίγα μόνο τεύχη του περιοδικού και δεν το αγοράζω σχεδόν ποτέ", αν και θα μπορούσα να είχα ψηφισει "Συνήθιζα να το παίρνω πολύ συχνά αλλά τώρα πια όχι". Δεν το ψηφισα όμως, γιατι η τακτική αγορά κρατησε για πολύ λίγο.

Ξεκίνησα αγοράζοντας την πρώτη δεκάδα. η εικόνα όμως, μου φαινόταν ξεχειλωμένη. Επίσης, οι ιστορίες δε με ειχαν ενθουσιάσει. Έτσι, το σταμάτησα. Όταν η εκδοτική αποφάσισε να χαντακώσει το ΚΟΜΙΞ και να βάζει τις καινούριες ωραίες ιταλικές ιστορίες στο Μίκυ Μάους, είπα να το αγοράζω επιλεκτικά. Αγόρασα το τεύχος που ειχε κυρια ιστορία το "Στον Δρόμο", και μετα από τόσα τευχη, η εικόνα μού φάνηκε πάλι ξεχειλωμένη.

Όταν είδα από τις παραπομπές του φόρουμ, για τις ιστορίες, τα σκαναρίσματα από ξένες εκδόσεις στο inducks, πείστηκα ότι το ξεχείλωμα είναι ελληνική πατέντα, μάλλον για να γεμίζουν καλύτερα τον χώρο της σελίδας, ειδικά σε αυτό το περιοδικό. Στο Ντόναλντ πχ, ίδιου σχηματος και μεγεθους, που ειχα αγορασει όταν ειχε πρωτοβγει, τα περιθωρια ηταν μεγαλύτερα και δεν υπήρχε παραμόρφωση. Το θεώρησα απαράδεκτο και δεν πρόκειται να ξαναγοράσω Μίκυ Μάους των Καθημερινών Εκδοσεων, όσο όμορφες κι αν είναι οι ιστορίες του, μέχρι να σταματήσει να παραμορφώνει την εικόνα. Κατά καιρούς τσεκάρω τις παραπομπές με τις ιστορίες και τα ξένα σκαναρίσματα, και βλέπω ότι το ξεχείλωμα επιμένει. Έχει καθιερωθεί και δεν πρόκειται να αλλάξει. οπότε συνεχίζω την αποχή.

Πάντως, πρεπει να είμαι ο μοναδικός που τον ενοχλεί αυτή η παραμόρφωση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  109
  • Reputation:   870
  • Achievement Points:  125
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1453 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

7 ώρες πριν, Indian είπε:

Από τις αρχές της δεκαετίας του 1990 κάθε Παρασκευή επισκέπτομαι το περίπτερο της γειτονιάς μου για να προμηθευτώ το Μίκυ Μάους! Είναι σχέση αγάπης, πλέον... :love4:

 

 

:beer:

Από προνηπιακή ηλικία το 2008, που έμαθα να διαβάζω αρκετά νωρίτερα χάρη σε αυτό, έως σήμερα, με τον έναν ή τον άλλο τρόπο δεν έχω χάσει τεύχος και πάντα μου αφήνει μια ευχάριστη αίσθηση, ακόμη κι αν δεν περιέχει top ιστορία. Θεωρώ ότι το Μίκυ είναι το ποιοτικότερο περιοδικό από αυτά που κυκλοφορεί η καθημερινή την παρούσα στιγμή και ότι το έχει κάνει καλύτερο από του Τερζοπούλου, με μεγάλο μέγεθος, καλό χαρτί και εξώφυλλο αντοχής, περισσότερες σελίδες, αποκλειστικά μη δημοσιευμένες ιστορίες και καλή για όλα αυτά που προσφέρει τιμή. Βέβαια και ο Τερζόπουλος έβαζε πολύ καλές ιστορίες τα τελευταία χρόνια, παρόλαυτα χρησιμοποιούσε και ήδη δημοσιευμένες ιστορίες, σταυρόλεξα, κρυπτολεξα, σχολιασμούς βιντεοπαιχνιδιών που προσωπικά τα θεωρώ περισσότερο χαμένο χώρο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35179
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2045 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Επί Τερζόπουλου έπαιρνα πιο πολύ μια στο τόσο μιας και διάβαζα κυρίως Αλμανάκο και έπαιρνα και τα Μεγάλα Σήριαλ. Έκανα μια δυναμική επιστροφή πριν 2μιση χρόνια όπου πήρα αρκετά τεύχη, έκτοτε έχω επικεντρωθεί να παίρνω όταν έχει Φάντομ Ντακ, Πράκτορα Ντακ ή κάποια εξαιρετική ιστορία που συζητιέται και εδώ μέσα πολύ :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14137
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1205 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Τρία χρόνια πριν να με ρωτούσες και θα απαντούσα την πρώτη επιλογή!:) Τώρα, πήγα ένα κλικ παρακάτω, στην δεύτερη. Λυπάμαι, αλλά - δυστυχώς- δε διαθέτω πλέον δύο ευρώ κάθε Παρασκεύη, για κάτι που δε θα με εντυπωσιάσει... Από την άλλη, το τελευταίο καλοκαίρι, πήρα αρκετά τεύχη, μιας που, μακριά από την πόλη και τα κομικσάδικά της, η μόνη μου διέξοδος ήταν το περίπτερο με τις εκδόσεις του Μικρού Ήρωα και το ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ. Έκτοτε, μόνο τον πράκτορα Ντακ που είχε μπει πριν δύο μήνες και σκέφτομαι πάρα πολύ σοβαρά, να πάρω και το τρέχον τεύχος( μου αρέσει πάρα πολύ το εξώφυλλο). Όπως καταλαβαίνετε, ξηρασία...:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33825
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  266
  • Reputation:   1418
  • Achievement Points:  288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1930 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Να απαντήσω και εγω με τη σειρά μου, ξεκίνησα από τον Οκτώβριο του 2017 και μέχρι σήμερα συνεχίζω κάθε Παρασκευή με εξαίρεση 3-4 τεύχη που δεν είχα πάρει τότε στην αρχή που ξεκίνησα γιατί ακόμα τότε έλεγα  θα πέρνω όποιο μου αρέσει πιο πολύ όλα τα υπόλοιπα από το #175 μέχρι και σήμερα βρίσκονται στην βιβλιοθήκη και κάθε Παρασκευή αυξάνονται.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36636
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2096
  • Achievement Points:  589
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1328 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Αρχισα να μαζευω το 2018..μπορει να εχω ξαναγραψει ποιο πανω..αλλα ξαναγραφω...

Το παιρνω σπανια μονον αν εχει καποια καλη ιστορια η καποιο θεμα που να μου αρεσει..γενικα εχω σταματησει την καθημερινη ...

Πχ τευλευταια μμ που πηρα ηταν αυτα για τα stikeez που εδινε αλλιως ουτε θα τα αγγιζα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14137
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1205 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

@ Disney comics club gr , αρχικά, καλώς ήρθες ξανά! Έπειτα, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Σου αρέσουν τα stikeez; Γιατί, εγώ που είχα πάρει ένα, μου φαίνεται πολύ μέτρια η ποιότητά του. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11180
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3546 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

2007-2017 το αγόραζα ασταμάτητα κάθε Παρασκευή, μετά έκανα μια παύση μιας και ήθελα να επικεντρωθώ στα υπερηρωικά και ούτως ή άλλως δε με τρέλαιναν πλέον οι ιστορίες Disney. Διάβασα μια μέρα εδώ στα τέλη του 2018 που είχε μπει μια επετειακή ιστορία για τον Μίκυ (νομίζω το "Ολα Αυτά που θα Συμβούν Χθες";) ότι είναι εξαιρετική και έκανα την κίνηση να το αγοράσω μετά από περίπου ενάμιση χρόνο. Έκτοτε, αγοράζω επιλεκτικά, αν διαβάσω εδώ ότι παίζει κάποια άλλη καλή ιστορία. Ελάχιστα τεύχη αγόρασα μέσα στο 2019 βασικά, κυρίως το 2020 με τις καραντίνες μπήκα στο τρυπάκι να το αγοράζω λίγο πιο τακτικά και κατέληξα να 'μαι κάπως πιο επιεικής τα τελευταία 2 χρόνια, έχω πάρει διάφορα τεύχη, κυρίως Φάντομ, Κάστυ, Πράκτωρ Ντακ, Φαντομία, κανέναν Καβατσάνο, άντε και Τζίκε και Φαράτσι που μ'αρέσουν σαν χιούμορ. Ή τέλος πάντων, αν ακούσω ότι κάτι αξίζει. Πχ την ιστορία με το Κλοντάικ αυτή την Παρασκευή, θα την τιμήσω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36636
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2096
  • Achievement Points:  589
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1328 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

23 ώρες πριν, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

@ Disney comics club gr , αρχικά, καλώς ήρθες ξανά! Έπειτα, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Σου αρέσουν τα stikeez; Γιατί, εγώ που είχα πάρει ένα, μου φαίνεται πολύ μέτρια η ποιότητά του. :beer:

Οχι...

Κοιτα..εχω ολες τις σειρες που ειχε βγαλει ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ...τις δυο σημπληρωμενες πλεον...

Αξιζει μονο αν εχεις και τα παλια γιατι το κοστος ειναι μεγαλο///

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  150
  • Reputation:   1002
  • Achievement Points:  150
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5506 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ξεκίνησα μες στην καραντίνα του 21 (τη μεγάλη την καλή :damn:) να αγοράζω το περιοδικό και ενώ ποτέ μου δεν ήμουν τακτικός αναγνώστης ούτε του παλιού Τερζοπουλιακού και ιστορικού Μίκυ Μάους (ως παιδί και έφηβος τότε συνήθιζα να ανήκω στη 2η κατηγορία του εν λόγω πολλ). Ο λόγος που ξαφνικά μπήκα στο χωρό με την τωρινή έκδοση είναι πως ήθελα να είμαι up-to-date με το τι παίζει γιατί έχουν έλθει διάφορα καινοτόμα προτζεκτάκια (όπως ο Young Donald ή η Ιστορία και Δόξα ή και κάτι άλλα που χουν βγει από την παγκόσμια εκδοτική με ιταλική τεχνοτροπία κτλ) αλλά και να τσεκάρω τι βγαίνει στο τοπολίνο. Κι έτσι μιας και άρχισα να μαζεύω και τα παλιά Μικυ Μάους ξαφνικά όπου βρω, αποφάσισα να τα μαζεύω όλα και τα παλιά και τα νέα κι όπου βγει.

Είναι ωραίο που κάθε βδομάδα προμηθεύομαι το νέο τεύχος, δεν το χα κάνει ποτέ στη ζωή μου, ήμουν των μηνιαίων άνθρωπος, οπότε it's a date και έχει πλάκα σαν σπορ. Και στηρίζω την πιο τακτική και σοβαρή (με κάθε της ατέλεια...που είναι αρκετές) έκδοση ελληνικών Ντίσνεύ στην Ελλάδα.

Ωστόσο ο χώρος έχει αρχίσει να τελειώνει και δυσκολεύομαι αρκετά στο να διαβάζω τα τεύχη κι έτσι μετά και το πέρας των καραντινών που είπαμε στην αρχή, σταμάτησα να διαβάζω κι απλά τα συλλέγω. Αλλά όπως λέω πάντα, καλύτερα να έχεις τους θησαυρούς και ας τους διαβάσεις σε 10 χρόνια, παρά να μην τους έχεις καν...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.