Μετάβαση στο περιεχόμενο

PhantomDuck

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Χμ, πολυ ενδιαφερον...... :thinking:

 

 

Αμα το μεταφερουνε στη μεγαλη οθονη με ηθοποιους, θελω να δω ποια θα βαλουν να υποδυθει την γλυκουλα Θορν.... :flower2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 206
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  3583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  1084
  • Reputation:   1366
  • Achievement Points:  1084
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6084 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Χμ, πολυ ενδιαφερον...... :thinking:

 

 

Αμα το μεταφερουνε στη μεγαλη οθονη με ηθοποιους, θελω να δω ποια θα βαλουν να υποδυθει την γλυκουλα Θορν.... :flower2:

 

Για την Θόρν δεν θα δυσκολευτούν. Γιαγιά με μπράτσα όμως που θα βρούν? :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:P (ΠΡΟΣΟΧΗ:MAJOR cult warning)
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16040
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5918 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πήρα σήμερα ενα βιβλιαράκι και όταν ηρθα σπίτι και το έβγαλα απο τη σακούλα βρήκα και αυτην την καρτούλα που μου την είχε βάλει μέσα ο καταστηματάρχης...

 

post-4830-1205618629_thumb.jpgpost-4830-1205618640_thumb.jpg

Εδώ πρέπει να μπεί κανονικά....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45781
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6176 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Παρακινούμενος από τον iron man 7 και μην έχοντας κάτι εποικοδομητικότερο να κάνω μέσα στο περασμένο 5λεπτο, κάθισα και υπολόγισα πόσες σελίδες καθαρής ιστορίας θα περιέχουν οι 9 τόμοι. Λέγοντας καθαρή ιστορία, εννοώ η ιστορία αυτή καθεαυτή όπως βρίσκεται στον ενιαίο τόμο, χωρίς περιεχόμενα, επιπλέον ενδιάμεσες και extra σελίδες που βάζει η Jemma κλπ.

 

1ος τόμος: 135

2ος τόμος: 113

3ος τόμος: 165

4ος τόμος: 167

5ος τόμος: 109

6ος τόμος: 111

7ος τόμος: 147

8ος τόμος: 131

9ος τόμος: 211

 

 

 

Μία (άχρηστη) κοινωνική προσφορά από τον ελεύθερο χρόνο του Φάντομ Ντακ :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5083
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  328
  • Reputation:   445
  • Achievement Points:  328
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5890 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Σωστοί οι υπολογισμοί σου(έχω το bone one volume edition όποτε παρακινούμενος από σένα τις μέτρησα κι εγώ).Τέλος πάντων,πρέπει να περιμένουμε μέχρι τον Ιούλιο για τον τρίτο τόμο όποτε υπομονή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28725
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6445 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Επιτέλους διάβασα και εγώ τα δύο πρώτα τομάκια της σειράς εις την Ελληνικήν. Αν και το πρώτο έτυχε να το διαβάσω σε κάπως περίεργη φάση μου άρεσε, αλλά δεν μου έκανε το κλικ που είδα ότι έχει κάνει στα υπόλοιπα παιδιά. Όμως ευτυχώς ήρθε το δεύτερο τομάκι προχθές και έβαλε τα πράγματα στην θέση τους. Έτσι πλέον μπορώ να πω και εγώ ότι είναι ένα πολύ όμορφο στο σύνολο κόμικ. Συμφωνώ φυσικά ότι και η Ελληνική έκδοση είναι πολύ προσεγμένη, αλλά να πω ότι εμένα το έγχρωμο σε σχέση με το Α/Μ που "έτυχε" να πάρω μάτι μου αρέσει πολύ περισσότερο (χώρια που το Α/Μ σου δίνει την αίσθηση ότι έχει δημιουργηθεί με τέτοιο τρόπο ώστε αργότερα να δεχτεί χρωματική επέμβαση). Τέσπα, είναι πολύ όμορφο γενικά, όσο περίεργο σχεδιαστικά αλλά και σαν υπόθεση είναι, τόσο είμαι σίγουρος ότι θα σας αρέσει και τελικά είμαι και εγώ της άποψης ότι δεν πρέπει να λείπει από καμία βιβλιοθήκη. :best:

 

Αναμένω αυτόν τον μήνα να βγει και το τρίτο τομάκι... ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5083
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  328
  • Reputation:   445
  • Achievement Points:  328
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5890 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Όντως,το έγχρωμο αρέσει και σε μένα πολύ περρισσότερο.Το λέω μιας και έχω και το Bone one volume edition.Τον εν λόγω τόμο δεν το έχω καν αρχίσει επειδή περιμένω να ολοκληρωθεί η ελληνική σειρά η οποία είναι έγχρωμη :oops:.Μετά από'τι ολοκληρωθεί θα διαβάσω και τον ασπρόμαυρο τόμο.Εν αμονονή λοιπόν για τον τρίτο τόμο.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5738
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  191
  • Reputation:   353
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5817 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Η παρουσίαση σου μαζί με τη πολύ ελκυστική τιμή του με έκανε να αγοράσω πρόσφατα το συγκεκριμένο τομάκι

:thanks: Περιμένω με ανυπομονησία να το διαβάσω! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 weeks later...

  • Member ID:  6301
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  53
  • Reputation:   166
  • Achievement Points:  53
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5749 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

κυκλοφόρησε από την Jemma και ο τρίτος τόμος ενώ επανεκδίδεται και ο πρώτος.

 

Ρίξτε μια ματιά στο σχετικό δελτίο τύπου από τις εκδόσεις που έχει αναρτηθεί στα Νεα του comicart.gr:

http://comicart.gr/portal/modules/news/art...php?storyid=329

 

καλή μας ανάγνωση

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190264
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

χεχε.

 

λογικό αφού δεν έχει γραφτεί σε αυτό εδώ το αφιέρωμα, αλλά... ;)

 

still, :thanks::best:

 

:cheers4:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45781
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6176 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ο τρίτος τόμος έχει κυκλοφορήσει εδώ και λίγο καιρό, ενώ το εξώφυλλό του υπάρχει και στο πρώτο post για όποιον ενδιαφέρεται :P

 

 

Και μιας και μιλάμε για εξώφυλλα, αν κάποιος τυχόν αγοράσει την επανέκδοση του πρώτου τόμου, ας σκανάρει το εξώφυλλο :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26508
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6209 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Σας σκάναρα και το CD του ΠΟΠ+ΡΟΚ μιας και έγινε λόγος. :beer:

 

post-2066-1219769898_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28725
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6445 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Αγόρασα πρόσφατα και τον τρίτο τόμο της σειράς και μόνο καλές εντυπώσεις έχω από το σύνολο. Τόσο από άποψη ποιότητας όσο και από αυτή του περιεχομένου (σενάριο/σχέδιο). Η ποιότητα της έκδοσης όσον αφορά τα: εκτύπωση, χαρτί, χρώμα, γραμμές, δέσιμο κλπ, είναι η γνωστή και κατ εμέ πολύ καλή, όπου παρά την αύξηση των σελίδων στον τελευταίο αυτό τόμο, η εκδοτική διατήρησε την τιμή σε λογικά πλαίσια (αντί να ζητάει να βγάλει την πισίνα στο εξοχικό όπως άλλοι). Τέλος πάντων, η ιστορία παίρνει νέα τροπή για μένα που δεν έχω διαβάσει τα αντίστοιχα τεύχη από τα πρωτότυπα και φυσικά περιμένω με αυξημένο ενδιαφέρον την συνέχεια της ιστορίας. Πρέπει να ομολογήσω ότι, χαίρομαι ιδιαίτερα που ο Bone εκδίδεται από την συγκεκριμένη εκδοτική μιας και δείχνει μία σοβαρότητα σε όλα τα επίπεδα και σεβασμό απέναντι στον αναγνώστη τόσο με την δουλειά που κάνει όσο και με αυτά που ζητάει σαν αντάλλαγμα από εμάς. Ήδη παρά τις αρχικές απαισιόδοξες προβλέψεις μέσα σε έναν περίπου χρόνο έχουν έρθει στα χέρια μας οι τρεις πρώτοι τόμοι (ανά εξάμηνο σταθερά), δίνοντας έναν όμορφο ρυθμό στην έκδοση αν και προσωπικά δεν θα με χαλούσε να κυκλοφορεί πιο συχνά, έστω και εάν αυτό σήμαινε ότι θα έριχναν περισσότερο βάρος στον Bone με αποτέλεσμα να καθυστερήσουν άλλες σειρές της ίδιας εταιρείας.

Εχμ, πότε είπαμε βγαίνει ο επόμενος τόμος; Πότεεεεε;;; :crying:

 

 

Υ.Γ.: Θέλω φυσικά να ευχαριστήσω την εκδοτική Jemma, για τις τρεις υπέροχες φιγούρες που πρόσφερε στην Έκθεση... Μία υπέροχη προσθήκη για την βιβλιοθήκη μας, που θα κοσμούν τον λιγοστό ελεύθερο χώρο μπροστά από τους τόμους της σειράς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  10053
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  60
  • Reputation:   133
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5451 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Τα έχω διαβάσει και τα τρία επίτομα που έχουν κυκλοφορήσει και είναι τέλεια.... !!!!!!!!!!!!! Τώρα το διαβάζω στα αγγλικά απο το Internet αλλά αχρωμο με τα μικρά τευχακια .... Υπάρχουν συνολικά 55 και εγώ θέλω 13 ακόμα για να το τελειώσω το BoNe!! ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ ! οποιος θελει να τα παρει μεσω internet, να μου πει σε pm h msn να του τα δωσω.. :D δηλαδή στα 9 επιτομα που εχουν κυκλοφορησει περιεχονται τα μικρα τευχακια σαν τσαπτερς μονο που εχουν χρωματιστει κιολας........

 

5/5 του δινω του BoNe φοβερο ΚΟΜΙΚ !!

 

Οσο για τον ChrisL και τους αλλου που ρωτατε ποτε θα βγει ο 4ος .........αυτον τον Σεπτεμβριο.... Δηλαδη καθε Σεπτεμβριο βγαινει καινουργιο τευχος .... Αλλα οποιος ειναι ανυπομονος μπορει να κανει το παραπανω

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30824
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μια

του Jeff Smith σχετικά με το Bone, στην οποία εξηγείται γιατί αυτό το κόμικ είναι τόσο αγαπητό στα παπιά. post-3941-1214860385.gif

 

 

:beer: :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12518
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5520 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ένα άρθρο από την "Καθημερινή" για το BoNe:

 

ΠOΛITIΣMOΣ

 

Hμερομηνία δημοσίευσης: 11-09-09

 

 

Το διάσημο κόμικ Bone στην ελληνική γλώσσα

 

Σπυρος Γιαννακοπουλος

 

ΚΟΜΙΚΣ.

 

Το επικό κόμικ Bone εκδίδεται στην ελληνική και αισίως ο τέταρτος τόμος της σειράς που ξεπερνάει τις 1.300 σελίδες βρίσκεται στα βιβλιοπωλεία. Την έκδοση έχει αναλάβει η νεαρά εκδοτική Jemma Press που δείχνει να σέβεται και να αγαπά το κόμικ. Το συγκεκριμένο, που έγραφε και σχεδίαζε ο Jeff Brown (edit by JMZ: WTF?) από το 1991 έως το 2004, γνώρισε απήχηση για την πολυδιάστατη ιστορία του γεμάτη δράση και χιούμορ και το απλό και όμορφο σχέδιο μέσω του οποίου επιτυγχάνεται μια κινηματογραφική αφήγηση. Με έναν τρόπο που φέρνει στον νου τη λιτότητα του Carl Barks (δημιουργός του Scrooge McDuck και σχεδιαστής των πιο όμορφων ιστοριών του πάμπλουτου παπιού) και σε ένα τοπίο που θυμίζει Tolkien, όπου η μαγεία και τα ξίφη πολεμούν για την καταπολέμηση σκοτεινών δυνάμεων, τρία ξαδέρφια, ο θαρραλέος Fone Bone, ο πονηρός Phony Bone και ο καλόβολος μα και χαζούλης Smiley Bone, γίνονται οι εκλεκτοί που θα σώσουν την ανθρωπότητα. Κάπως έτσι έχει η ιστορία. Εκ πρώτης όψεως μπορεί να ακούγεται χιλιοτραγουδισμένο, είναι όμως ένα καλοειπωμένο παραμύθι γραμμένο με μαεστρία που ξεφυλλίζεται με ευχαρίστηση και αγωνία. Εχει τιμηθεί με πολλές διακρίσεις, ανάμεσα στις οποίες αρκετά βραβεία Eisner και Harvey. Οταν πρωτοδημοσίευσε το έπος του ο Jeff Brown (edit by JMZ: ω ρε κόλλημα...) σε τευχάκια, το σχέδιο ήταν ασπρόμαυρο, όταν όμως συγκεντρώθηκε σε τόμους, εννέα τον αριθμό, ο σχεδιαστής πρόσθεσε χρώμα. Την έγχρωμη έκδοση του Bone εξέδωσε στην ελληνική γλώσσα η Jemma Press.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ο Jeff Brown το ξέρει ότι του άλλαξες το όνομα???

 

 

:lol: απίστευτο...!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12518
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5520 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πάρα πολύ ωραίο όλο το έργο...! Πέρσι είχα πάρει τον πρώτο τόμο, και ενώ σχεδιαστικά μου άρεσε, φοβόμουν μήπως το σενάριο δεν είναι τόσο καλό... και όταν, κατά τον Νοέμβριο (?) πήρα και τον δεύτερο τόμο, ενθουσιάστηκα (ήταν και η τιμή εξαιρετική)... και συνέχισα! Πλέον έχω όλους τους τόμους που έχει βγάλει η Τζέμμα και δεν μπορώ να περιμένω για τους άλλους τέσσερις...! Άντε, να ολοκληρωθεί και το σχεδιάκι (των βάσεων) δηλαδή...!

 

Καταπληκτική ιστορία φυσικά, καταπληκτικό σενάριο, καταπληκτικός ο Τζεφ Μπρά... εεε, Σμιθ εννοώ, θα κοιτάξω να αγοράσω και καμιά άλλη δουλειά του...! Και το σχέδιο, όπως είπα και πιο πριν, είναι το καλύτερο, αν και μου φαίνεται πως όσο προχωράει η ιστορία τόσο χάνουν την... παιδικότητά τους οι BoNe, γιατί στην αρχή ήταν πολύ πολύ ωραία σχεδιασμένοι... Τέλος πάντων!

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11902
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  30
  • Reputation:   133
  • Achievement Points:  30
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5216 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Να προσθέσω και εγώ ένα ακόμα θετικό σχόλιο για το κόμικ αυτό και την ελληνική του έκδοση.

Εχει γίνει προσεγμένη δουλειά από τη Jemma Press και φαίνεται. Μπράβο τους και μακάρι και άλλες εκδόσεις να είναι ανάλογες.

Οσο για το κόμικ, διαβάζεται πολύ ευχάριστα και γρήγορα. Μου αρέσει πολύ το σχέδιο και το σενάριο, όντας παιδί του παπιοσύμπαντος.

Μόνο αρνητικό, το οποίο όμως καταλαβαίνω, ότι αργεί η έκδοση κάθε τόμου. Ξέρει κανείς πότε πρόκειται να ολοκληρωθεί η σειρά στα ελληνικά;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28725
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6445 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Δεν βλέπω πουθενά το νέο εξώφυλλο οπότε ας αρπάξω την ευκαιρία να σας το τρίψω στην μούρη :D

Ένα κόμικ που δεν το περίμενα αλλά σχεδόν το λατρεύω και μου αρέσει τόσο πολύ ώστε να περιμένω σαν μικρό παιδάκι το πότε θα βγει το επόμενο τεύχος. Δεν μιλάω καν για την ποιότητα και την τιμή που έχει και γίνεται αιτία να μας κακομαθαίνει η εκδοτική και να απαιτούμε το ανάλογο από όλες της τις δουλειές (όχι ότι δεν το κάνει). Δεν το διάβασα ακόμη, είπα να το σκανάρω για την παρέα και τώρα θα κλείσω αυτό το μαραφέτι του σατανά (Η/Υ) και θα πάω να την αράξω κάπου αναπαυτικά για να το απολαύσω. Αν και το μυαλό μου δεν φημίζεται για την μνήμη του ειδικά εάν μεσολαβεί μεγάλο διάστημα ανάμεσα στις κυκλοφορίες, το συγκεκριμένο θυμάμαι ακριβώς όλα όσα έχω διαβάσει και που ακριβώς βρισκόμουν όταν τελείωσα τον προηγούμενο τόμο.

 

 

Προσοχή η λέξη Bone του τίτλου κανονικά δεν είναι μαύρου χρώματος, αλλά μεταλλικό - γυαλιστερό κόκκινο που δεν αντιλαμβάνεται σωστά ο scanner. Είπα να το φτιάξω μόνος μου, αλλά προτίμησα να το αφήσω όπως και τα προηγούμενα scans.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9494
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

απο σημερα ειμαι κατοχος του τευχους bone νο.1

μετα απο παραινεση του φιλου και συμπολιτη citizenx, να ξεφυγω λιγο απο τα παπια και να παω σε κατι διαφορετικο μεν αλλα αρκετα κοντα στο στυλ τους... (ας ειναι καλα η πρωτοπορια)

απο την πρωτη ματια που εριξα ειναι ενα πανεμορφο κομικ, ποιοτικο σαν τευχος και ευκολα αποδεκτο σε καποιον που διαβαζει κυριως ντισνευ.

υποθετω θα το διαβασω πολυ ευκολα και γρηγορα και λογικα θα τσιμπησω και ολα τα υπολοιπα τευχη.

και οντως το σκανερ αδικει λιγο το εξωφυλλο που ειναι πολυ πιο ομορφο και ζωηρο στην πραγματικοτητα.

ανυπομονω να βρω χρονο να το μελετησω !!!

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5061 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Προχθές έφτασε η παραγγελία μου από το Jemma με τους 3 πρώτους τόμους. Μετά το Ρεμπέτικο, το ξεκίνησα απευθείας. :awesome: Ο Jeff Smith παραδίδει μαθήματα!!! Το fantasy με το κωμικό στοιχείο δένει απίστευτα. Περιττό να πω ότι έριξα ΤΟ γέλιο. Τρομερή δράση. Την μία στιγμή θα ρίχνεις το γέλιο της αρκούδας και την άλλη θα είσαι κάπως έτσι :wow: επειδή είδες μια σκηνή γεμάτο δράση χωρίς να χάνεται ο ρυθμός της ιστορίας. Το σχέδιο θυμίζει πολύ cartoon. Ταιριάζει με την ιστορία. Τα χρώματα είναι μερικές φορές....ψεύτικα. Θα ήθελα να δω πως είναι η original έκδοση. Οι γκριμάτσες του Phoney είναι :respect: . Τέλος πάντως, θεωρώ τα 3 πρώτα ως πρόλογο, όπου γνωρίζουμε τους χαρακτήρες, τους μαθαίνουμε, αναπτύσσονται οι σχέσεις μεταξύ τους και προετοιμάζουν το τοπίο για τους επόμενους τόμους. Ειδικά στο 3 (το οποίο και εγώ θεωρώ το καλύτερο από αυτά που διάβασα, λόγω της συναισθηματικής φόρτισης των ηρώων σε αρκετές σκηνές και λόγω των αποκαλύψεων), από το κεφάλαιο 5 και μετά, θεωρώ ότι το νερό κύλησε στο αυλάκι. Respect στον Smith για αυτό επικό/κωμικό έπος.

:orchestra:

10/10

 

Υ.Γ. Και μην ξεχάσω να δώσω τα συγχαρήκια μου στην Jemma για την εξαιρετική της έκδοση και την απίστευτα μικρή τιμή.

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45781
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6176 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Τα χρώματα είναι μερικές φορές....ψεύτικα. Θα ήθελα να δω πως είναι η original έκδοση.

 

Ασπρόμαυρη :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5061 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Ασπρόμαυρη :lol:

Το ξέρω και για αυτό λέω ότι θέλω να δω πως είναι η original έκδοση. :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όντως, βγάζει μια άλλη ατμόσφαιρα ως ασπρόμαυρο, αλλά χάνονται πολλές λεπτομέρειες σε σχέση με το έγχρωμο:

 

post-556-12950123044408_thumb.jpgpost-556-12950123103179_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45781
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6176 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Επίσης ας αναφέρουμε κάτι που είχαμε δει μερικοί που παρακολουθήσαμε ένα ντοκυμανταίρ για τον Jeff Smith σε μία εκδήλωση που είχε γίνει πριν λίγο καιρό. Αρχικά ο Jeff Smith δεν είχε σκοπό να ασχοληθεί με το χρώμα, μιας και το έργο του του φαινόταν πλήρες. Ο Art Spiegelman, σχεδιαστής του Maus, αφού το διάβασε ολόκληρο, του είπε πως το Bone πρέπει να χρωματιστεί. Το Maus είναι ασπρόμαυρο και θα παραμείνει έτσι επειδή μιλάει για τον θάνατο, όμως το Bone μιλάει για τη ζωή, και πρέπει να είναι πολύχρωμο. Ο χρωματισμός (νομίζω πως) έγινε από τον Smith και ενώ στην αρχή δεν του άρεσε η ιδέα, μόλις είδε το τελικό αποτέλεσμα άλλαξε εντελώς γνώμη. Πλέον και ο ίδιος προτείνει την έγχρωμη έκδοση έναντι της original ασπρόμαυρης.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4970 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Προσωπικά το ποια έκδοση μου αρέσει πιο πολύ εξαρτάτε καθαρα από το ποια έκδοση διαβάζω εκείνη την στιγμή :lol: !Και οι δύο μου αρέσουν πάρα πολύ :dance:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20255
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έχω κάνει 4 απόπειρες να διαβάσω τον πρώτο τόμο, όλες αποτυχημένες.

Μετά από την τελευταία αποφάσισα οριστικά να κατατάξω το κόμικ στην κατηγορία ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΕΤΑΙ!

 

Να σημειωθεί ότι 4 προσπάθειες έχω ξανακάνει μόνο για τον πρώτο τόμο του Μαύρου Πύργου (του βιβλίου), που επίσης έχει ενταχθεί στην ίδια κατηγορία.........

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6053
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5611 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Έχω κάνει 4 απόπειρες να διαβάσω τον πρώτο τόμο, όλες αποτυχημένες.

Μετά από την τελευταία αποφάσισα οριστικά να κατατάξω το κόμικ στην κατηγορία ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΕΤΑΙ!

 

Να σημειωθεί ότι 4 προσπάθειες έχω ξανακάνει μόνο για τον πρώτο τόμο του Μαύρου Πύργου (του βιβλίου), που επίσης έχει ενταχθεί στην ίδια κατηγορία.........

 

Ούτε εμένα μου άρεσε ο πρώτος τόμος Μανώλη και, αρχικά, το κατέταξα στα κόμικς που δεν είναι για μένα. Μετά, όμως διάβασα το ασπρόμαυρο one volume edition και έπεσα από τα σύννεφα για το πόσο λάθος το είχα αξιολογήσει. Πραγματικά απογειώνεται καθώς προχωρά. :best:

 

 

ΥΓ. Επίσης, με ταλαιπώρησε πρώτος τόμος του Μάυρου Πύργου (του βιβλίου) αλλά και εδώ ισχύουν τα παραπάνω..

Επεξεργασία από CitizenX
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.