Μετάβαση στο περιεχόμενο

BOUNCER [ ALEJANDRO JODOROWSKY, FRANCOIS BOUCQ ]


Θρηνωδός

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55496
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3387 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

1.jpg

 

Κάπου θα έχεις ακούσει την φράση "είναι Jodorowsky, είναι καλό". Επειδή την άκουσα και εγώ αγόρασα το omnibus "Bouncer" μιας και Jodo και western είναι συνδυασμός που σκοτώνει. Μετά βέβαια από επισήμανση του άγρυπνου ανιχνευτή GeoTrou που το πέτυχε στα Public για 20 ευρώ. Τσέκαρα και artwork του Boucq και είχα πλέον πειστεί. Ο τόμος είναι ένα σκληρόδετο θηρίο 412 σελίδων με καλό χαρτί και φοβερή εκτύπωση. Είναι Humanoids οπότε δεν χρειάζονται πολλές συστάσεις και σε τέτοια τιμή δεν τίθεται προβληματισμός περί έκδοσης. Περιέχει στο σύνολο τα 7 tpb που είχαν κυκλοφορήσει από την Γαλλική εκδοτική με επίλογο του Claude Ecken

 

2.jpg3.jpg

 

Ο τόμος περιέχει τρεις επιμέρους ιστορίες με πρωταγωνιστή τον Bouncer του οποίου το πραγματικό όνομα δεν το γνωρίζουμε ποτέ. Το παρατσούκλι του το έχει αποκτήσει επειδή δουλεύει ως μπράβος σε ένα κακόφημο Σαλούν στην πόλη Barro - την εξαθλιωμένη, πιο σάπια και επικίνδυνη πόλη της άγριας δύσης. Ο μονόχειρας πιστολάς είναι ο νόμος του Inferno Saloon και μέσα από τις 3 ιστορίες μαθαίνουμε την τραγική οικογενειακή του ιστορία, τον βλέπουμε να αναλαμβάνει χρέη δήμιου και να ανταλλάζει σφαίρες και γροθιές με αλήτες, διεφθαρμένους πολιτικούς, επιχειρηματίες, πρώην στρατιώτες της ομοσπονδίας, ινδιάνους αλλά και γνωστές μορφές της cult κουλτούρας της wild wild west. Ο Bouncer δεν ήταν ποτέ καλός στο να ερωτεύεται παρόλο που αλλάζει συνεχώς συντρόφους και το ένα χέρι του αποτελεί αντικείμενο χλευασμού ακόμα και από τους αμόρφωτους καουμπόηδες, χωρίς αυτό να τον σταματάει από το να είναι το πιο γρήγορο πιστόλι δυτικά του πέκος. 

 

4.jpg5.jpg

 

Στο συγκεκριμένο άλμπουμ μιλάμε για κομιστική ποιότητα. Είναι ένα western στα πρότυπα των παλιών καλών ταινιών του eastwood, του Wayne και του Mitchum με ότι συνεπάγεται αυτό. Ο Jodorowsky δίνει ρέστα στην βία και την ωμότητα του σεναρίου. Δεν υπάρχει ηθική και φιλότιμο, υπάρχει μόνο αυτός που έχει τις περισσότερες σφαίρες και τα μεγαλύτερα κάκαλα. Το κόμικ όπως λέει και στο οπισθόφυλλο είναι για μεγάλα παιδιά μιας και βρίθει βιασμών,κλοπών, γραφικών φόνων και άλλων τέτοιων έμορφων που μας εξιτάρουν την φαντασία και διατηρούν στα υψηλά επίπεδα τον μύθο της άγριας δύσης όπως τον έχουμε στο μυαλό μας από παιδιά. Το σενάριο βέβαια διατηρεί μια στασιμότητα από ιστορία σε ιστορία, μιας και η ακολουθία (αν εξαιρέσεις την πρώτη ιστορία που είναι origin του Bouncer) είναι "ζούμε όλοι χαρούμενοι και σε αρμονία - έρχεται ο κακός πολιτικός,κτηματίας ή γενικά φιλόδοξος και ανελέητος τύπος και μας κλέβει τα σπίτια και τα κτήματα αφού σκοτώνει τους μισούς - φωνάζουμε τον κουλό πορτιέρη που παρουσιάζεται και λίγο κακομοίρης για να καθαρίσει". Στην συνέχεια αλλάζουν κάποια πράγματα και υπάρχουν και plot twists που σε κάνουν να πεις "έλα ρε δεν το περίμενα" αλλά η κύρια ιδέα είναι αυτή. Το σχέδιο είναι πανέμορφο και ταιριαστό με το αίσθημα της εποχής που περιγράφει με έντονη την απόχρωση του κοκκινωπού. Υπάρχουν ερωτικές σκηνές χωρίς να γίνεται χυδαίο και τα τοπία είναι πίνακες. Να σημειώσω πως υπάρχουν στιγμές που η ψυχεδέλεια του Jodo είναι προφανής σε συγκεκριμένους χαρακτήρες που είναι τελείως αψυχολόγητοι, κάτι που προσωπικά βρήκα διασκεδαστικό. Αγοράστε το όσο προλαβαίνετε, αξίζει φουλ τα λεφτά του και διαβάζεται ξανά και ξανά άνετα. 

 

6.jpg

 

Από το afterword του Ecken θα κρατήσω αυτή την παράγραφό:

 

 

"Bouncer is an atypical Western, where burning passions are portrayed with an overflow of rarely seen levels of violence. Barro City, literally "mud city" in Spanish, is populated by a mixture of villains and prostitutes. Over the course of the series, the likes of Confederate soldiers, turned remorseless and lawless looters, cross paths with corrupt city officials that control the region with the help of brutal henchmen, or sleazy landowners who stop at nothing to enlarge their wealth. Amid these sordid characters comes a hero far from the traditional image of a righter of wrongs: the Bouncer - taking his name from the enforcer in a saloon - is himself a former hoodlum and killer, an executioner by necessity, and an always pitiless gunman." 

 

Στο GC:

Francois Boucq

Alejandro Jodorowsky

 

Στο site της Humanoids:

Bouncer

 

cow-boy2010.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3620 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ωραίος ρε ψάρακα.  :PPP:

Επειδή το διαβάζω κι εγώ αυτές τις μέρες, λέω να προσθέσω την άποψή μου, παρότι δεν το έχω ολοκληρώσει.

Προσωπικά, είναι ότι πιο σάπιο έχω συναντήσει στο είδος του western, είτε μιλάμε για ταινία, είτε για κόμικ. Και αυτό είναι ένα μέρος της γοητείας του. Οι χαρακτήρες, αν και δεν αναπτύσσονται ιδιαίτερα, είναι ως επί το πλείστον πρωτότυποι (ο ίδιος ο μονόχειρας είναι εξαιρετική ιδέα). Η ροή έχει κάποια θεματάκια, ειδικά στην πρώτη ιστορία, και οι διάλογοι σε αρκετά σημεία δεν ακούγονται τόσο σωστοί. Εδώ όμως μπαίνει το αριστοτεχνικό σχέδιο του Boucq, που σ’ αναγκάζει να υποκλιθείς στο έπος αυτό των 400+ σελίδων και να το διαβάσεις νεράκι. Όσοι γουστάρετε Blueberry αγοράστε το με κλειστά μάτια.

 

Υ.Γ.: Πριν ξεκινήσετε την ανάγνωση, φτιάξτε πρώτα ένα playlist με όλα τα western κομμάτια του Morricone.

smiley_movie_clint_eastwood.gif

Επεξεργασία από GeoTrou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  768
  • Reputation:   6201
  • Achievement Points:  784
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4211 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αγοράστε το με κλειστά μάτια, για 20 ευρώ που το δίνει το Public είναι ληστεία !!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  937
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   35504
  • Achievement Points:  4403
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Αν και έχω γράψει ήδη την άποψή μου για το συγκεκριμένο κόμικ στο θέμα της Humano-κουβέντας, προτιμώ να υπάρχει στην παρουσίαση.

 

Με τα western δεν έχω πολύ μεγάλη επαφή. Τι να έχω διαβάσει; Ένα τεύχος Ντυραγκο που κυκλοφόρησε στη χώρα μας, Μακ Κόυ και Κάρτλαντ από τη συλλογή Γουέστερν της Μαμούθ... και δε μου έρχεται τίποτα άλλο. Τα κωμικά γουέστερν τύπου Λούκυ Λουκ ή Κόττον Κιντ προφανώς τα βάζω σε άλλη κατηγορία.

 

Και μετά ήρθε το Bouncer! Σαφώς ήταν ό,τι καλύτερο σε αυτή την κατηγορία έχω πιάσει στα χέρια μου, και μου άνοιξε την όρεξη για παραπάνω. Εξαιρετικές και οι 3 ιστορίες, και από σεναριακής άποψης αλλά και σχεδιαστικά, από τις οποίες μάλλον ξεχωρίζω τη 2η γιατί μου άρεσε περισσότερο σαν υπόθεση. Όλο το κόμικ έχει μπόλικη δράση, βία, πιστολίδια και ατάκες, και πιστεύω ότι όλες οι ιστορίες θα μπορούσαν να γίνουν πολύ καλές ταινίες. Ξέρω ότι ακούγομαι βλάσφημος, αλλά με αυτό το κόμικ ο Jodorowsky ανέβηκε πάλι στην εκτίμησή μου μετά την απογοήτευση που έφαγα με το Ινκαλ :)

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3143 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Το τελείωσα και εγώ, αν και μου πήρε λίγο παραπάνω λόγω καλοκαιριού.

 

Το σχέδιο είναι άκρως ρεαλιστικό, από τα τοπία μέχρι τους ανθρώπους. Παίζει συχνά με τις σκιές και το φως και γενικά εκμεταλλεύεται αρκετά τις οπτικές γωνίες που χρησιμοποιοεί για να δείξει αυτά που θέλει. Σε γενικά πλαίσια είναι σαν να βλέπεις ταινία, έχει πολλά κινηματογραφικά πλάνα, είτε αφορούν πανοραμικές τοπίων, είτε σκηνές δράσης. Στα μάτια μου είναι άριστο, δεν έχω να παρατηρήσω κάτι αρνητικό. Αρκετά ενδιαφέρον το γεγονός ότι ο Boucq απείχε τελείως από τις Western του Hollywood και πήρε υλικό μόνο από παλιές φωτογραφίες. Η χρωματική παλέτα γήινη, όπως θα περίμενε κανείς.

 

Από τις τρεις ιστορίες περισσότερο μου άρεσε η πρώτη. Την θεωρώ την πιο περίτεχνη, ενώ οι άλλες δύο είχαν τα "τυποποιημένα" χαρακτηριστικά που αναφέρει ο Θρηνωδός. Κατ' εμέ δεν φαίνονται τόσο πολύ γιατί σου περνάει σταδιακά τον χαρακτήρα του Bouncer και οι κινήσεις του βγάζουν νόημα. Τα twists που είχε τα πρόβλεψα σχετικά νωρίς (από στοιχεία που η ίδια η ιστορία έδινε), χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν ήταν το ίδιο απολαυστικά. Τους χαρακτήρες, ενώ έχουν τα χαρακτηριστικά καρικατούρας (βλ. Blubber Mouth που μαθαίνει τα νέα πρώτος και τα μεταφέρει και παίζει σημαντικό ρόλο στις ιστορίες), τους θεωρώ αρκετά ρεαλιστικούς - τουλάχιστον με βάση την ιδέα που έχουμε για την εποχή. Κάτι αρνητικό είναι οι βολικές συμπτώσεις που υπήρχαν τουλάχιστον μια φορά σε κάθε ιστορία. Μπορεί η πλοκή αυτή καθαυτή να είναι απλή αν την εξετάσεις μετά, αλλά πιστεύω πως ο τρόπος που φτάνει εκεί που θέλει (και ας ξέρεις τι είναι αυτό), μαζί με τους διαλόγους και κάποια subplots είναι αρκετά ποιοτικά ώστε να προσθέτουν στην εμπειρία της ανάγνωσης.

 

Το προτείνω κυριολεκτικά σε όλους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4134
  • Reputation:   32333
  • Achievement Points:  4312
  • Days Won:  81
  • With Us For:  2841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Βρήκα σε scan και διάβασα την 1η ιστορία με το διαμάντι του Κάιν και την τελευταία(To Hell - and Back) που δεν περιέχεται στον συγκεντρωτικό τόμο.
Η τελευταία μ΄άρεσε περισσότερο(διαβάστε την οπωσδήποτε) αλλά και η 1η καλή ήταν :)
Αρχικά σοκαρίστηκα απ΄το πόσο ωμό και brutal είναι το κόμικ αλλά όταν το συνήθισα το απόλαυσα αρκετά.
Δεν είναι τυπικό western, τουλάχιστον στα άπειρα μάτια μου.
Είναι "σάπιο" που λέει κι ο GeoTrou, όχι όμως με κακή έννοια.
Εν ψυχρώ δολοφονίες, αποκεφαλισμοί, ξεκοιλιάσματα, βιασμοί, βασανιστήρια... και τι δεν έχει.
Εννοείται δεν είναι για παιδιά.
Πάντως δεν είναι μόνο σκοτωμοί. Έχει πλοκή, έχει δράση, έχει story και δεν μ΄έκανε να βαρεθώ πουθενά. Διάβασα σερί 4 τεύχη. Κάτι λέει αυτό ή μάλλον πολλά λέει αυτό :)
To σκίτσο ok, έχω δει και καλύτερο αλλά σίγουρα είναι ευχάριστο στο μάτι και κάνει άψογα τη δουλειά του.

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάρω τον τόμο για να διαβάσω και τις άλλες δύο ιστορίες.
Και υπόψιν έχω ήδη παραγγείλει όσα Μπλούμπερυ μου λείπουν και το Western του Van Hamme.
Eκεί που δεν ασχολιόμουν καν με τα western, τείνω να γίνω μεγάλος φαν τους :yes:

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4134
  • Reputation:   32333
  • Achievement Points:  4312
  • Days Won:  81
  • With Us For:  2841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Mετά από σχεδόν 1 μήνα αναμονής έφτασε τελικά στα χέρια μου το θηρίο των 400+ σελίδων :)
Η έκδοση είναι απίστευτα καλή. Το εξώφυλλο, το δέσιμο, η ποιότητα των σελίδων.
Τα 21€ στο public είναι πολύ τίμια προσφορά. Δύσκολα να το βρείτε αλλού φθηνότερα.
Το μόνο παράπονο που έχω απ΄την έκδοση είναι ότι έπρεπε να αναγράφονται οι τίτλοι των ιστοριών, είτε στα περιεχόμενα είτε εκεί που ξεκινάει κάθε ιστορία.
Τέλος πάντων, λεπτομέρειες :)


Tην 1η ιστορία την είχα διαβάσει πριν λίγο καιρό από σκαν.
Διάβασα τώρα τις άλλες δύο.
Πολύ καλές κι αυτές :cool:
Είχαν όλα τα γνωστά συστατικά που ανέφερα και στο πάνω μου σχόλιο.
Αυτό που μ΄αρέσει σ΄αυτή τη σειρά και τη διαφοροποιεί απ΄τις άλλες του είδους είναι η ωμότητα.
Έχει τόση βία, τόσο θάνατο.
Οι πρωταγωνιστές είναι σχεδόν όλοι τους αδίστακτοι. Αντιλαμβάνεσαι ότι αν έχουν έστω και την ελάχιστη πιθανότητα να σκοτώσουν κάποιον προς όφελος τους θα το κάνουν.
Το έλεος είναι άγνωστη λέξη, ακόμα και για τον Bouncer.
Βέβαια από ένα σημείο και μετά αυτό γίνεται... προβλέψιμα απρόβλεπτο.
Πάντως είναι πολύ ευχάριστο ανάγνωσμα, έχει δράση, έχει αγωνία, έχει πλοκή.
Και μπορεί μέχρι ενός σημείου η ιστορία να ακολουθεί ένα γνώριμο δρόμο, αλλά στο τέλος πάντα κάτι γίνεται που δεν το περίμενες :)


Απ΄τις 3 ιστορίες λίγο περισσότερο μ΄άρεσε η 1η που έχει το origin του πρωταγωνιστή αλλά και διαφορετική υπόθεση.
Οι άλλες δύο είναι σχεδόν ίδια φάση, μοιάζουν σε αρκετά σημεία μεταξύ τους. Μια χαρά βέβαια είναι κι αυτές.
Συνολικά όμως εξακολουθώ να θεωρώ καλύτερη την 4η που δεν υπάρχει στον τόμο.
Εκείνη έχει εντελώς δικό της χαρακτήρα. Δε διαδραματίζεται στο Βarro City αλλά έχει κυνηγητό μέσα από χιονισμένα βουνά και καυτές ερήμους, μέχρι μια απομακρυσμένη φυλακή στη μέση του πουθενά.
Είναι πιο ταξιδιάρικη.
Παρότι έχω πιο πολύ καιρό που τη διάβασα, αποτυπώθηκε καλύτερα στη μνήμη μου.
Μακάρι να τη βγάλει κι αυτή η Humanoids.
Συνολικά θα έβαζα ένα 8.5/10 στην 1η, 8άρι στις άλλες δύο και 9/10 στην 4η :)


Για τον Jodorowsky δεν έχω να πω πολλά. Ομολογώ πως δεν τον ήξερα.
Ίσως επειδή οι περισσότερες σειρές που έβγαλε είναι sci-fi που δεν είναι του γούστου μου και δεν ασχολήθηκα μαζί τους.
Εδώ πάντως μ΄άρεσε η δουλειά του και πραγματικά απόρησα όταν έμαθα την ηλικία του.
80άρης plus να γράφει τόσο ωραία; Μπράβο του!



Και κλείνω μ΄ένα νέο.
Τον Ιανουάριο κυκλοφορεί το 10ο τεύχος Bouncer με τίτλο "L'Or maudit"(O Καταραμένος Χρυσός) και θ΄αποτελεί το 1ο απ΄τα 2 μέρη του 5ου story arc.
Το 2ο μέρος(11ο τεύχος) θα κυκλοφορήσει κι αυτό μέσα στο ΄18.
Πάντα σε σενάριο Jodorowsky(88 χρονών πλέον) και σχέδιο Boucq :)

 

 

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3620 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Αυτά που περιέχει ο τόμος της Huma είναι και αυτά που ανήκουν στην Huma. Η σειρά συνεχίζεται πλέον από άλλη εκδοτική. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4134
  • Reputation:   32333
  • Achievement Points:  4312
  • Days Won:  81
  • With Us For:  2841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

To εξώφυλλο και μια σελίδα απ΄το νέο άλμπουμ που κυκλοφορεί στις 10 Ιανουαρίου :)
 

Couv_316320.thumb.jpg.88e0e61caddd113bc76e25ef7f5eea0c.jpg  PlancheA_316320.thumb.jpg.068d3c0fc1b7f08cb5ec49c0614c73e8.jpg

 

 

Όπως θα παρατηρήσετε στο εξώφυλλο δεν αναφέρεται το όνομα του Jodorowsky.
Είχα διαβάσει ότι θα συνέχιζε να γράφει, αλλά τελικά φαίνεται πως θα τ΄αναλάβει όλα ο Boucq.
Kρίμα πάντως. Σχεδόν πάντα όταν οι σχεδιαστές αναλαμβάνουν να συνεχίσουν τη δουλειά των σεναριογράφων, το αποτέλεσμα δεν είναι το ίδιο καλό.
Κι έχουμε πολλά τέτοια παραδείγματα(Uderzo στα Asterix, Tabary στα Iznogoud, Giraud στα Blueberry κ.ο.κ.) :sad1:

 

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3098
  • Reputation:   23523
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2933 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Mε τη διαφορά ότι ο Μπουκ έχει κάνει αξιόλογη καρριέρα κάνοντας τα πάντα σε ένα έργο. Τουλάχιστον τα μισά του έργα είναι ολοκληρωτικά δικά του. Δεν είναι ένας σχεδιαστής που είπε λόγω ανάγκης να γράψει και σενάριο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4134
  • Reputation:   32333
  • Achievement Points:  4312
  • Days Won:  81
  • With Us For:  2841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Kι ο Giraud(Μoebius) είχε γράψει σενάρια πριν αναλάβει να συνεχίσει τη δουλειά του Charlier στα Blueberry :)

 

Αλήθεια ο Boucq τι αξιόλογο έχει γράψει;
Δεν το λέω υποτιμητικά. Όντως δεν ξέρω.
Μακάρι να κατέχει και το σενάριο ώστε να μην πέσει το επίπεδο της σειράς :)

 


 

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3620 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ο Moebius ήταν γύρω στα 25 όταν άρχισε να σχεδιάζει το Blueberry.

Ο Boucq έχω την εντύπωση πως μόνος του έχει δημιουργήσει κυρίως χιουμοριστικά κόμικς, αλλά προσωπικά τον εμπιστεύομαι για ένα καλό western. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4134
  • Reputation:   32333
  • Achievement Points:  4312
  • Days Won:  81
  • With Us For:  2841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Στις 7 Μαρτίου κυκλοφορεί το 2ο μέρος της νέας ιστορίας(να θυμήσω ότι είναι η 1η σε σκίτσο και σενάριο Boucq) και 11ο συνολικά της σειράς, με τίτλο L'Echine du Dragon("H Ράχη του Δράκου", αν έκανα σωστή μετάφραση) :)
Couv_322919.thumb.jpg.977cdd118a5aaf4893641a51695f015c.jpg PlancheA_322919.thumb.jpg.5bca29d9fbe615b908fb32c7796a167a.jpg
 

Εν τω μεταξύ το L'Or Maudit βλέπω έχει ενθαρρυντικές κριτικές και βαθμολογίες.
Κυμαίνονται περίπου στο επίπεδο των άλμπουμ του Jodorowsky.
Ανυπομονώ να μεταφραστεί στα αγγλικά να το διαβάσω :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3620 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Σχέδιο από Boucq για κάποιο μελλοντικό άλμπουμ του Bouncer. :wow: 

boucq.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.