Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κουβεντούλα για τα Disney που κυκλοφορούν


Dark Chris

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  29883
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  532
  • Reputation:   3125
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3745 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

α. Φίλε Νίκο, το ποστ σου είναι μάλλον περίπλοκα διατυπωμένο και γι' αυτό οδήγησε σε παρανοήσεις. Αν κατάλαβα καλά, λες πως προτιμάς τα εξώφυλλα του Νέου ΚΟΜΙΞ από εκείνα των 80 τελευταίων τευχών του παλιού, ενώ δεν αναφέρεις πουθενά ότι είσαι δυσαρεστημένος από το νέο, ανεξάρτητα αν νοσταλγείς τις μεγάλες παπιοϊστορίες και τα καλά εξώφυλλα με πάπιες του παλιού. 

 

β. Αγαπητέ Corto δεν έχουν κυκλοφορήσει 8 αλλά 7 τεύχη από το νέο ΚΟΜΙΞ. Το 8ο βγαίνει στις 24/2.

 

γ. Καλέ μου Τυφλοπόντιξ, το νέο ΚΟΜΙΞ κυκλοφόρησε στις 31 Ιουλίου 2014 http://coa.inducks.org/issue.php?c=gr%2FKXB+++1 οπότε έχει συμπληρώσει μόνο 6 1/2 μήνες ζωής.

Ναι φίλε μου Τρύφωνα. Εχεις δίκιο. Ήθελα κάπως να αποφυγω τυχών παρεξηγήσεις κ ίσως σας μπέρδεψα τελικά. Το νέο Κόμιξ μου άρεσε εμένα κ ας έχω νοσταλγία στις παπιοιστοριες.προτιμώ παρά σάγκας τα νέα εξώφυλλα απο κάποια εξώφυλλα που είδαμε στα τελευτάια περίπου 80 τεύχη του παλιού Κόμιξ. Οσον αφορά τις ιστορίες του καστυ μου άρεσαν. Ίσως θα ηταν καλύτερα να μην τις έβαζαν συνέχεια αλλά δεν με χαλά κιόλας
  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5285 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Ναι φίλε μου Τρύφωνα. Εχεις δίκιο. Ήθελα κάπως να αποφυγω τυχών παρεξηγήσεις κ ίσως σας μπέρδεψα τελικά. Το νέο Κόμιξ μου άρεσε εμένα κ ας έχω νοσταλγία στις παπιοιστοριες.προτιμώ παρά σάγκας τα νέα εξώφυλλα απο κάποια εξώφυλλα που είδαμε στα τελευτάια περίπου 80 τεύχη του παλιού Κόμιξ. Οσον αφορά τις ιστορίες του καστυ μου άρεσαν. Ίσως θα ηταν καλύτερα να μην τις έβαζαν συνέχεια αλλά δεν με χαλά κιόλας

 

Συμφωνούμε λοιπόν σε όλα, φίλε μου.

 

Και μια επισήμανση: Ο παρασάγγης ήταν περσικής προέλευσης μονάδα μέτρησης μήκους, που, κατά την επικρατέστερη εκδοχή, ισοδυναμούσε με 30 στάδια, δηλαδή περίπου 5250 μέτρα, όση απόσταση περίπου διανύει ένας πεζός που βαδίζει με κανονικό βήμα σε μία ώρα. Από τη λέξη αυτή προήλθε η παροιμιώδης φράση "απέχει παρασάγγας", που υποδηλώνει μεγάλη απόσταση ή, μεταφορικά, μεγάλη διαφορά http://fugazigr.com/viewtopic.php?f=10&t=2993

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29883
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  532
  • Reputation:   3125
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3745 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Eυχαριστω Τρυφωνα και για την ενημερωση.Δεν το ηξερα,Πολυ καλο

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30701
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  342
  • Reputation:   2053
  • Achievement Points:  342
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3380 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Πολύ καλά τα λες φίλε μου. Εμένα μου αρέσει πολύ το νέο ΚΟΜΙΞ. Ασφαλώς δεν συγκρίνεται με την καλή εποχή του παλιού, αλλά έχουμε διαβάσει σχεδόν ό,τι έχει δημιουργήσει ο Barks και το σύνολο του έργου του Rosa και είναι καιρός να δούμε όπως έγραψε και ο φίλος Τυφλοπόντιξ πιο πάνω, και νέες αξιόλογες δουλειές σύγχρονων δημιουργών αλλά και αδημοσίευτες στην Ελλάδα ιστορίες άλλων σπουδαίων παλιών, γιατί σίγουρα υπάρχουν ακόμη πάρα πολλές τέτοιες.

 

Θα ήθελα μόνο να προσθέσω ότι αν και λάτρης του Μίκυ θα προτιμούσα, όπως έχουν γράψει και άλλοι φίλοι, να μην δημοσιεύονται συνέχεια ιστορίες του Casty όσο καλές κι αν είναι, αφενός για να υπάρχει εναλλαγή και αφετέρου γιατί θα εξαντληθούν σύντομα.

Φιλτατε Tryfev δεν εγραψα πουθενα πως θελω συγχρονες δημιουργιες στο Κομιξ και μαλλον θα ελεγα πως ειναι το ακρως αντιθετο των αξιολογων κατα τη γνωμη μου οι ιστοριες που δημοσιευονται πια (οι κεντρικες εστω).Υπαρχουν πολλοι αλλοι τιτλοι για ολα αυτα οπως υπηρχαν εδω και χρονια για να φιλοξενουν τον καστυ και τον καθε καστυ.Εγω μιλησα για κορυφαιους καλλιτεχνες μιας αλλης εποχης που μεγαλωσαν γεννιες και γεννιες,μερικους εκ των οποιων δεν ειχαμε καν τη τυχη να γνωρισουμε εδω..Εψαξα και βρηκα καποιους χιλιανους ας πουμε που ουτε που ηξερα πως υπηρχαν μεταξυ αλλων...Ολες οι ιστοριες μια μερα θα εξαντληθουν και προφανεστατα ειχε ημερομηνια ληξης το (ελιτιστικο) πλανο του Κομιξ (για φτωχους και μη)...Απλα δεν ειχε ερθει ακομα η ωρα του κατ'εμε..Υπαρχουν πολλες κορυφαιες ιστοριες ακομα και απο τους δασκαλους των ιταλων που προωθουν πια εχοντας πεταξει το κυρος του περιοδικου στα σκουπιδια...Το κανανε μικυ μαους πριν την ωρα του...Αυτο ειναι ολο..Οτι και να ακουγεται για "80" τελευταια τευχη της α' περιοδου (80 συγκεκριμενα λεει το βιβλιο των μικρων εξερευνητων οχι 79 και που για μενα ξεκινησαν οταν με προσχημα επικη ταινια συμπεριλαβανε τοτε στο κομιξ ιστορια καστυ) θα ελεγα πως ειναι η πικρια του χωρισμου...Σαν αυτους που τους πληγωνει μια γυναικα και δεν ξερουν πως να το διαχειριστουν..Ειτε κανουν πως ολα κυλανε ρολοι ειτε προσπαθουν να αμαυρωσουν το παρελθον ωστε να φαινεται καλυτερη η σημερινη κατασταση (κρατηθηκα και δεν εγραψα καταντια!).. :P Εγω παντως δεν θελω αυτους τους "νεους" δημιουργους.Ηθελα τους κορυφαιους και τους πατεραδες των κομιξ οπως μας τους μαθανε και οπως τους ξερει ολος ο κοσμος..Θα μπορουσε να φτασει στο αμην και να τελειωσει η σειρα αξιοπρεπως κουβαλοντας αυστηρα και μονο τα διαμαντια του ειδους..Χαθηκε στον χωροχρονο βεβαια αυτο το ενδεχομενο και η ιστορια ξαναγραφτηκε και κατα τη γνωμη μου αμαυρωθηκε κιολας. :(

υ.γ:Τους "νεους" δημιουργους του κομιξ θελοντας και μη ολοι τους εχουμε "φαει στη μαπα" με τη σεσουλα  μεσα απο τα παλια μικυ μαους-αλμανακο-κλασικα-ντοναλντ κ.ο.κ.

Επεξεργασία από Τυφλοπόντιξ
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3997
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5049 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

d52f9ca95731da7aab0b7c704df9154b32d08d4f

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30701
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  342
  • Reputation:   2053
  • Achievement Points:  342
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3380 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

d52f9ca95731da7aab0b7c704df9154b32d08d4f

  • Ηλικία: 18
  • Με υπογραφη φαντομ ντακ... :)
  • Φυσικο και επομενο να μοιαζω εξωγηινος...
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3997
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5049 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

 

  • Ηλικία: 18
  • Με υπογραφη φαντομ ντακ... :)
  • Φυσικο και επομενο να μοιαζω εξωγηινος...

 

Εσύ 26 και εγώ 18. Χάσμα γενεών όμως...

Βρίσκω τον εαυτό μου να συμφωνεί όμως με πολλούς μεγαλύτερους και από εσένα στο forum. Οπότε άτοπος ο χαρακτηρισμός των γούστων μου.

Τον Φάντομ τι τον αναφέρεις; Επειδή δεν σου αρέσει; Αφού είσαι τόσο "Αρχαιολάγνος" έπρεπε να ξέρεις ότι οι ιστορίες με τον Φάντομ είναι εξίσου παλιές με τις παλιές ιστορίες που προσκυνάς. 

Και πάλι καλά να λες που υπάρχουν ακόμα τα περιοδικά Ντίσνευ. 

Επίσης μη μου εξημνείς τις ιστορίες που έβαζε το παλιό ΚΟΜΙΞ τα τελευταία χρόνια. Η Καθημερινή ακολουθεί την ίδια συνταγή σχεδιαστών με διαφορά πως σε κάθε τεύχος έχουμε μια μεγάλη ιστορία.

Και όχι δεν μοιάζεις εξωγήινος. Και εγώ θέλω παλιές ιστορίες ΑΔΗΜΟΣΙΕΥΤΕΣ στην Ελλάδα Θα προτειμούσα λόγου χάρη στο ΚΟΜΙΞ να είχαμε μια νέα μεγάλη ιστορία και έστω μια ακόμη παλιά ιστορία σε κάθε τεύχος ή κάπως έτσι. Αλλά πάλι καλά που βάζουν ΈΣΤΩ έναν αξιόλογο Κάστυ.

 

Σε ένα άλλο σου ποστ είχα διαβάσει μια μικρή λίστα με "αξιόλογους σχεδιαστές άλλης εποχής" εκτός από Ντον Ρόσα και Μπαρκς. Btw, ο Ρόσα είναι(ή μάλλον ήταν) νέος δημιουργός, νέας κοπής, όσο και αν τον έχουμε πλέον ως ¨"κλασικό. Τέλος πάντων, είχες αναφέρει τους εξής:

Σκαρπα,Ροτα,Μαρρυ,Γκοντφερσον,Βικαρ,Βαν Χορν

 

Αυτό και μόνο δείχνει πως ήσουν τυφλός μπρος στο """""συλλεκτικό"""" ΚΟΜΙΞ του Τερζό. :)

Επεξεργασία από Digisoul
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8971
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3509 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

όταν τελειώσει ο Γκουφοκλής θα ξαναγοράσω ΜΜ...

Μην το λες αυτό... 

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5285 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Φιλτατε Tryfev δεν εγραψα πουθενα πως θελω συγχρονες δημιουργιες στο Κομιξ και μαλλον θα ελεγα πως ειναι το ακρως αντιθετο των αξιολογων κατα τη γνωμη μου οι ιστοριες που δημοσιευονται πια (οι κεντρικες εστω).Υπαρχουν πολλοι αλλοι τιτλοι για ολα αυτα οπως υπηρχαν εδω και χρονια για να φιλοξενουν τον καστυ και τον καθε καστυ.Εγω μιλησα για κορυφαιους καλλιτεχνες μιας αλλης εποχης που μεγαλωσαν γεννιες και γεννιες,μερικους εκ των οποιων δεν ειχαμε καν τη τυχη να γνωρισουμε εδω..Εψαξα και βρηκα καποιους χιλιανους ας πουμε που ουτε που ηξερα πως υπηρχαν μεταξυ αλλων...Ολες οι ιστοριες μια μερα θα εξαντληθουν και προφανεστατα ειχε ημερομηνια ληξης το (ελιτιστικο) πλανο του Κομιξ (για φτωχους και μη)...Απλα δεν ειχε ερθει ακομα η ωρα του κατ'εμε..Υπαρχουν πολλες κορυφαιες ιστοριες ακομα και απο τους δασκαλους των ιταλων που προωθουν πια εχοντας πεταξει το κυρος του περιοδικου στα σκουπιδια...Το κανανε μικυ μαους πριν την ωρα του...Αυτο ειναι ολο..Οτι και να ακουγεται για "80" τελευταια τευχη της α' περιοδου (80 συγκεκριμενα λεει το βιβλιο των μικρων εξερευνητων οχι 79 και που για μενα ξεκινησαν οταν με προσχημα επικη ταινια συμπεριλαβανε τοτε στο κομιξ ιστορια καστυ) θα ελεγα πως ειναι η πικρια του χωρισμου...Σαν αυτους που τους πληγωνει μια γυναικα και δεν ξερουν πως να το διαχειριστουν..Ειτε κανουν πως ολα κυλανε ρολοι ειτε προσπαθουν να αμαυρωσουν το παρελθον ωστε να φαινεται καλυτερη η σημερινη κατασταση (κρατηθηκα και δεν εγραψα καταντια!).. :P Εγω παντως δεν θελω αυτους τους "νεους" δημιουργους.Ηθελα τους κορυφαιους και τους πατεραδες των κομιξ οπως μας τους μαθανε και οπως τους ξερει ολος ο κοσμος..Θα μπορουσε να φτασει στο αμην και να τελειωσει η σειρα αξιοπρεπως κουβαλοντας αυστηρα και μονο τα διαμαντια του ειδους..Χαθηκε στον χωροχρονο βεβαια αυτο το ενδεχομενο και η ιστορια ξαναγραφτηκε και κατα τη γνωμη μου αμαυρωθηκε κιολας. :(

υ.γ:Τους "νεους" δημιουργους του κομιξ θελοντας και μη ολοι τους εχουμε "φαει στη μαπα" με τη σεσουλα  μεσα απο τα παλια μικυ μαους-αλμανακο-κλασικα-ντοναλντ κ.ο.κ.

 

΄Οντως, φίλε μου, έβαλα σε λάθος σημείο την παράθεση. ΄Επρεπε να γράψω "είναι καιρός να δούμε και νέες αξιόλογες δουλειές σύγχρονων δημιουργών"  (δική μου άποψη) "αλλά, όπως έγραψε και ο φίλος Τυφλοπόντιξ πιο πάνω, και αδημοσίευτες στην Ελλάδα ιστορίες άλλων σπουδαίων παλιών, γιατί σίγουρα υπάρχουν ακόμη πάρα πολλές τέτοιες".

 

Κατά τα λοιπά, με κάποιες από τις απόψεις σου συμφωνώ, ενώ με κάποιες άλλες όχι, γιατί εγώ, παρόλο που σε περνάω 42 ολόκληρα χρόνια, δεν μπορώ να δεχθώ ότι η κομικσική δημιουργία σταματά στους μεγάλους που αναφέρεις, τους οποίους ασφαλώς θαυμάζω απεριόριστα. Υπάρχουν και νεότεροι ικανοί δημιουργοί, ένας από τους οποίου είναι και ο Casty.

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ας αποφύγουμε τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς. 

 

Σημασία έχει το περιεχόμενο του πόστ, όχι ο πόστερ. :beer:

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4544
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4855 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν λιγο ανερτησα στο θεμα του inducks οτι ουτε το 8% των ιστοριων που εχουν δημιουργηθει παγκοσμιως δεν εχουμε στα ελληνικα. Ετσι οπως παει η κατασταση αυτο το ποσοστο θα μειωθει, δεν θα αυξηθει.

 

Οπου κοιταξετε στις νεες εκδοσεις θα βρειτε τομους αφιερωμενους στην κλασικη περιοδο. Στην Ιταλια τα τελευταια χρονια, που δεν υπαρχει μονοπωλειο ντισνευ, καθε λιγο θα βγει μια νεα συλλογη που θα αφορα τους κλασικους δημιουργους. 

Το 2008 εφτιαξαν τα απαντα του Μπαρκς που τωρα επανακυκλοφορουν αφου η τοτε ιταλικη εκδοση εχει εξαντληθει αμεσως. Μολις συμπληρωθηκαν τα απαντα του Ρομανο Σκαρπα (κι ας μην τα εχει καταγραψει ακομα το ιντακς) και ευχομαστε να ακολουθησουν κι αλλοι π.χ. Καρπι, Μποταρο, Γκαττο, κλπ. Περαν ενος ιταλικου κλασικου (γκραντι...) ουτε εκει βρισκεις πλεον τους κλασικους στις συνηθεις εκδοσεις.

Τωρα λοιπον εφτιαξαν και μια συλλογη που ειναι αφιερωμα για καθε ετος (αρχισαν απο το 1960) και περιελαβαν και αμερικανικες ιστοριες.

Γιατι εκει δεν εχουν διαφημιστικα συνθηματα τυπου "μονον νεες ιστοριες" που θυμιζει την πινακιδα που εχουν καποια σπιτια "Προσοχη ο σκυλος δαγκωνει". Εκει εχουν νοοτροπια "welcome" για ολους. Γιατι εδω δυστυχως η νοοτροπια του (κακως θεωρουμενου ευκολου) target group των μικρων ηλικιων παρεμεινε. 

Το δειγμα των εδω εκδοσεων τους υπαρχει. Την αποψη ομως των ιδιων των τωρινων εκδοτων βασει των πωλησεων, αν μετανιωσαν ή οχι, αν θα ηθελαν να συνεχισουν για πολλα χρονια ακομα δεν ξερουμε. Εμας ομως που μας ξεσηκωσαν στην αρχη με τους τομους Μπαρκς και περιμενουμε ΑΚΟΜΑ να τους συνεχισουν, εμας που θα αγοραζαμε πολλα τευχη αν ειχαν κι απο την κλασικη περιοδο αδημοσιευτες ιστοριες (ή αυτες που δεν εχουν 3-4 ανατυπωσεις), δεν μας περιεχει ομως αυτο το δειγμα. Γιατι απλουστατα δεν μας εδωσαν ακομα την ευκαιρια να λαβουμε μερος στο δειγμα τους οπως εμεις θα θελαμε. Ας γινοταν τουλαχιστον η συνεχεια των τομων Μπαρκς και τοτε θα εβλεπαν ποσες παραπανω πωλησεις θα εκαναν. 

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4264 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν λιγο ανερτησα στο θεμα του inducks οτι ουτε το 8% των ιστοριων που εχουν δημιουργηθει παγκοσμιως δεν εχουμε στα ελληνικα. Ετσι οπως παει η κατασταση αυτο το ποσοστο θα μειωθει, δεν θα αυξηθει.

 

Οπου κοιταξετε στις νεες εκδοσεις θα βρειτε τομους αφιερωμενους στην κλασικη περιοδο. Στην Ιταλια τα τελευταια χρονια, που δεν υπαρχει μονοπωλειο ντισνευ, καθε λιγο θα βγει μια νεα συλλογη που θα αφορα τους κλασικους δημιουργους. 

Το 2008 εφτιαξαν τα απαντα του Μπαρκς που τωρα επανακυκλοφορουν αφου η τοτε ιταλικη εκδοση εχει εξαντληθει αμεσως. Μολις συμπληρωθηκαν τα απαντα του Ρομανο Σκαρπα (κι ας μην τα εχει καταγραψει ακομα το ιντακς) και ευχομαστε να ακολουθησουν κι αλλοι π.χ. Καρπι, Μποταρο, Γκαττο, κλπ. Περαν ενος ιταλικου κλασικου (γκραντι...) ουτε εκει βρισκεις πλεον τους κλασικους στις συνηθεις εκδοσεις.

Τωρα λοιπον εφτιαξαν και μια συλλογη που ειναι αφιερωμα για καθε ετος (αρχισαν απο το 1960) και περιελαβαν και αμερικανικες ιστοριες.

Γιατι εκει δεν εχουν διαφημιστικα συνθηματα τυπου "μονον νεες ιστοριες" που θυμιζει την πινακιδα που εχουν καποια σπιτια "Προσοχη ο σκυλος δαγκωνει". Εκει εχουν νοοτροπια "welcome" για ολους. Γιατι εδω δυστυχως η νοοτροπια του (κακως θεωρουμενου ευκολου) target group των μικρων ηλικιων παρεμεινε. 

Το δειγμα των εδω εκδοσεων τους υπαρχει. Την αποψη ομως των ιδιων των τωρινων εκδοτων βασει των πωλησεων, αν μετανιωσαν ή οχι, αν θα ηθελαν να συνεχισουν για πολλα χρονια ακομα δεν ξερουμε. Εμας ομως που μας ξεσηκωσαν στην αρχη με τους τομους Μπαρκς και περιμενουμε ΑΚΟΜΑ να τους συνεχισουν, εμας που θα αγοραζαμε πολλα τευχη αν ειχαν κι απο την κλασικη περιοδο αδημοσιευτες ιστοριες (ή αυτες που δεν εχουν 3-4 ανατυπωσεις), δεν μας περιεχει ομως αυτο το δειγμα. Γιατι απλουστατα δεν μας εδωσαν ακομα την ευκαιρια να λαβουμε μερος στο δειγμα τους οπως εμεις θα θελαμε. Ας γινοταν τουλαχιστον η συνεχεια των τομων Μπαρκς και τοτε θα εβλεπαν ποσες παραπανω πωλησεις θα εκαναν. 

Εγώ προτείνω να κάνουμε γενικά υπομονή που θα το πάνε γενικά το πράγμα. Να δούμε μήπως κάνουν τίποτα το καλοκαίρι...  Να δούμε τι θα κάνουν και όταν τελειώσουν οι ιστορίες του Κάστυ, Φαντομία στο ΚΟΜΙΞ... Γενικά, θέλει υπομονή και έχεις και εσύ τα δίκια σου. Πάντως οι τόμοι του Μπαρκς θέλουν τη δουλίτσα τους. Δε θα εκπλαγώ εάν τους δούμε πιο μετά τον Μάιο ή το Καλοκαίρι... Έχουνε πει περιμένουμε επίσημη ανακοίνωση και από τη διαφήμιση που είχαν μαζί με τον πρώτο τόμο του Μπαρκς από ότι φαίνεται να περιμένουμε κάποια στιγμή και τη Βιβλιοθήκη του Φλουντ αλλά και τη Βιβλιοθήκη κόμικς. Επίσης πιστεύω πρέπει να περάσει μεγάλο διάστημα 1 χρόνος πχ για δουν πως τα πήγαν συνολικά κοντεύουν 7 μήνες...

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1430
  • Reputation:   7177
  • Achievement Points:  1430
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Το τελευταίο μίκυ μαους εχει αποκριάτικο θέμα μέσα :yahoo:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3587 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν λιγο ανερτησα στο θεμα του inducks οτι ουτε το 8% των ιστοριων που εχουν δημιουργηθει παγκοσμιως δεν εχουμε στα ελληνικα. Ετσι οπως παει η κατασταση αυτο το ποσοστο θα μειωθει, δεν θα αυξηθει.

 

 

Λογικο το βρισκω, αφου ο Τερζοπουλος ολο επανεκδοσεις ιστοριων των προηγουμενων δεκαετιων εβαζε.

Ευτυχως τωρα η Καθημερινη βαζει μονο ιστοριες που δεν εχουν εκδοθει στην Ελλαδα.

Μ'αρέσει παντως που εχετε τοσες προσδοκιες, λες και υπαρχει κανενα σοβαρο αγοραστικο κοινο στην Ελλαδα. 

Επεξεργασία από Rorschach
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3997
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5049 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Λογικο το βρισκω, αφου ο Τερζοπουλος ολο επανεκδοσεις ιστοριων των προηγουμενων δεκαετιων εβαζε.

Ευτυχως τωρα η Καθημερινη βαζει μονο ιστοριες που δεν εχουν εκδοθει στην Ελλαδα.

Μ'αρέσει παντως που εχετε τοσες προσδοκιες, λες και υπαρχει κανενα σοβαρο αγοραστικο κοινο στην Ελλαδα. 

Πες τα! 

Πολλοί ξέχασαν πως πριν 1 χρόνο δεν υπήρχαν καν περιοδικά Ντίσνευ στο Ελλάντα. Αν αυτά δεν πάνε καλά, οι Καθημερινές εκδόσεις απλώς θα διακόψουν τη συνεργασία με τα Δίσνει. Και τότε τρέχτε σε παλαιοβιβλιοπωλεία και στον Αμερικάνο να αγοράζετε τα του Τερζόπουλου οι καρδιακά Δισνεικοι.

 

Δεν είμαστε ούτε Ιταλία. Όύτε σε πληθυσμό, ούτε σε αγοραστικό κοινο, ούτε σε κουλτούρα κόμικς, δεν έχουμε δικό μας Στούντιο Ντίσνευ, τα περιοδικά Ντίσνευ βγήκαν το 66 (τα γέλιο κ χαρά δεν μετράνε καν) και όχι το 30 όπως εκεί, ο Τερζόπουλος 44 χρόνια τώρα έκανε αναδημοσιεύσεις πάντοτε σε όλα τα περιοδικά, το Μίκυ Μάους είχε πάντα 3 ιστορίες εκ των οποίων η μια ήταν αναδημοσίευση. Λογικό το 8% λοιπόν.

 

Α, και το "Μόνο νέες ιστορίες" μάλλον θα έλεγα πως αναγράφεται για τους παλιούς και όχι για τους νέους. Ο νέος δεν θα καταλάβει καν τι εννοεί. Ο παλιός όμως θα καταλάβει πως εννοεί ότι στο περιοδικό θα μπαίνουν μόνο αδημοσίευτες ιστορίες, χωρίς ανατυπώσεις από παλιά. Το Μίκυ Μάους π.χ. θα έχει 4 νέες ιστορίες και όχι 3 +1 ανατύπωση όπως παλιά. Νέες ιστορίες δε σημαίνει ιστορίες των τελευταίων 5 χρόνων, αλλά αδημοσίευτες στην Ελλάδα. :)

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4264 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Α, και το "Μόνο νέες ιστορίες" μάλλον θα έλεγα πως αναγράφεται για τους παλιούς και όχι για τους νέους. Ο νέος δεν θα καταλάβει καν τι εννοεί. Ο παλιός όμως θα καταλάβει πως εννοεί ότι στο περιοδικό θα μπαίνουν μόνο αδημοσίευτες ιστορίες, χωρίς ανατυπώσεις από παλιά. Το Μίκυ Μάους π.χ. θα έχει 4 νέες ιστορίες και όχι 3 +1 ανατύπωση όπως παλιά. Νέες ιστορίες δε σημαίνει ιστορίες των τελευταίων 5 χρόνων, αλλά αδημοσίευτες στην Ελλάδα. :)

Και η ιστορία που είδα πριν κανα 2 χρόνια στο ΜΜ ήταν ανατύπωση αλλά βέβαια μετά από 10 χρόνια (απογοητεύτηκα λίγο όταν την ξαναείδα διότι την είχα διαβάσει πάλι πρόσφατα διαβάζοντας παλιά ΜΜ τότε). Οπότε καλύτερα που πλέον δεν έχουμε τέτοιου είδους ανατυπώσεις...

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8469
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4901 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πριν λιγο ανερτησα στο θεμα του inducks οτι ουτε το 8% των ιστοριων που εχουν δημιουργηθει παγκοσμιως δεν εχουμε στα ελληνικα. Ετσι οπως παει η κατασταση αυτο το ποσοστο θα μειωθει, δεν θα αυξηθει.

Πάντως, τον Αύγουστο του 2013, ένας διαχειριστής του Inducks ανάρτησε πόσες ιστορίες και σελίδες ντισνεϊκών κόμικς έχουν δημοσιευτεί σε κάθε χώρα. Από αυτά τα δεδομένα έβγαινε ότι στην Ελλάδα έχει δημοσιευτεί το ~10% των συνολικών ιστοριών και το ~25% των συνολικών σελίδων και ότι ήταν στην 10η θέση (με βάση το ποσοστό δημοσιευμένων σελίδων της χώρας μας σε σχέση με το σύνολο).

 

Νομίζω πως είναι πολύ ικανοποιητικό αποτέλεσμα, ιδίως αν αναλύσει κάποιος ποιες χώρες είναι πάνω από την Ελλάδα: Ιταλία (που φτιάχνει δικές της ιστορίες και έχει ένα τεράστιο αναγνωστικό κοινό), Νορβηγία, Δανία, Σουηδία, Φινλανδία (4 χώρες στις οποίες γίνεται χαμός με τα Ντίσνεϋ, δημοσιεύονται ένα σωρό έντυπα και εκεί γύρω έχει τη βάση της η Egmont), Βραζιλία, Γαλλία, Ολλανδία (που είχαν ή έχουν τη δική τους Ντισνεϊκή παραγωγή και μεγάλη παράδοση στο χώρο) και Γερμανία (η οποία εκδίδει Ντίσνεϋ από το 1951 και είχε δημιουργήσει και αυτή κάτι λίγες ιστορίες).

 

Και οι 9 παραπάνω χώρες δηλαδή είχαν άμεση ή έμμεση παραγωγή νέων ιστοριών, σε αντίθεση με την Ελλάδα. :)

 

ΥΓ. Τα παραπάνω νούμερα και ποσοστά είναι ενάμιση χρόνο παλιά, προφανώς έχουν αλλάξει από τότε.

Επεξεργασία από Comics Fan
  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30701
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  342
  • Reputation:   2053
  • Achievement Points:  342
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3380 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Εσύ 26 και εγώ 18. Χάσμα γενεών όμως...

Βρίσκω τον εαυτό μου να συμφωνεί όμως με πολλούς μεγαλύτερους και από εσένα στο forum. Οπότε άτοπος ο χαρακτηρισμός των γούστων μου.

Τον Φάντομ τι τον αναφέρεις; Επειδή δεν σου αρέσει; Αφού είσαι τόσο "Αρχαιολάγνος" έπρεπε να ξέρεις ότι οι ιστορίες με τον Φάντομ είναι εξίσου παλιές με τις παλιές ιστορίες που προσκυνάς. 

Και πάλι καλά να λες που υπάρχουν ακόμα τα περιοδικά Ντίσνευ. 

Επίσης μη μου εξημνείς τις ιστορίες που έβαζε το παλιό ΚΟΜΙΞ τα τελευταία χρόνια. Η Καθημερινή ακολουθεί την ίδια συνταγή σχεδιαστών με διαφορά πως σε κάθε τεύχος έχουμε μια μεγάλη ιστορία.

Και όχι δεν μοιάζεις εξωγήινος. Και εγώ θέλω παλιές ιστορίες ΑΔΗΜΟΣΙΕΥΤΕΣ στην Ελλάδα Θα προτειμούσα λόγου χάρη στο ΚΟΜΙΞ να είχαμε μια νέα μεγάλη ιστορία και έστω μια ακόμη παλιά ιστορία σε κάθε τεύχος ή κάπως έτσι. Αλλά πάλι καλά που βάζουν ΈΣΤΩ έναν αξιόλογο Κάστυ.

 

Σε ένα άλλο σου ποστ είχα διαβάσει μια μικρή λίστα με "αξιόλογους σχεδιαστές άλλης εποχής" εκτός από Ντον Ρόσα και Μπαρκς. Btw, ο Ρόσα είναι(ή μάλλον ήταν) νέος δημιουργός, νέας κοπής, όσο και αν τον έχουμε πλέον ως ¨"κλασικό. Τέλος πάντων, είχες αναφέρει τους εξής:

Σκαρπα,Ροτα,Μαρρυ,Γκοντφερσον,Βικαρ,Βαν Χορν

 

Αυτό και μόνο δείχνει πως ήσουν τυφλός μπρος στο """""συλλεκτικό"""" ΚΟΜΙΞ του Τερζό. :)

Χιλια συγνωμη που ο ατοπος, τυφλος,αρχαιολαγνος,προσκυνητης και εξυμνητης ιστοριων θα απαντησει ξανα..Το "παλι καλα" το λεω εξαρχης (και λιγο εγωιστικα που ευτυχως σταματησαν το κομιξ και ξεκινησαν την αριθμηση σε αυτο το νεο εμοτιτλο περιοδικο που βγαλανε στην καθημερινη) :) καλο ειναι αν θες να χαρακτηρισεις ετσι απροσωπα καποιον για τα γουστα του πανω σε ενα θεμα να ξερεις 1-2 πραγματα πρωτα και να μην πετας χαρακτηρισμους ετσι "τυφλα" διχως γνωση :)

Ναι ειχα αναφερει αυτους τους καλλιτεχνες των οποιων αρκετες ιστοριες ειναι ακομα αδημοσιευτες.Προφανως δεν ειχες διαβασει τι ελεγα αλλα ειχες φιλτραρει αυτα που θα ηθελες να καταλαβεις εσυ και αυτο δεν εχει καμμια σημασια η επαφη με την πραγματικοτητα :)

"Μπαρκς,Ροσα τελος και μετα Καστυ δηλαδη?".Αυτη ηταν η απορια μου.Και εδωσα προτεραιοτητα σε αυτους που ενδεικτικα ανεφερα αναμεσα σε αλλους που σε ενα αλλο ποστ λεω πως δεν ειχα την ευκαιρια να μαθω ουτε εγω...Οσα εισαγωγικα και να βαλεις στο κομιξ α' περιοδου σχετικα με την συλλεκτικοτητα του και οσο και να ειρωνευτεις η ιστορια μιλαει απο μονη της και δεν εκθετεις αυτη αλλα τον εαυτο σου :) Τελος αλλο ο φαντομ ντακ του Σκαρπα και του Καρπι σε ενα περιβαλλον μιας αλλης εποχης,οταν τον πρωτοφτιαξανε και αλλο ο φαντομ 3d μεσα στα cyborg,τα tranformers και ολα αυτα τα εκτρωματα που κοσμουν τις ιστοριες του πια.Σαν την εικονα που εχεις για υπογραφη  ενα πραγμα :)

Διαφερουν οι αποψεις μας αλλα λιγη οικονομια στους χαρακτηρισμους δεν θα εβλαπτε γενικα...

 

υ.γ:Δεν απαιτειται ουτε ειναι αναγκαστικο να βαζει κανεις την αληθινη του ηλικια.Στο ιντερνετ εισαι :) Μπορει να υπαρχει και μια μικρη αποκλιση.Αυτο δεν σημαινει πως σε μια online πλατφορμα μιλαμε σε ολους λες και ειναι φιλαρακια μας,ανευ ηλικιας... :)

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30701
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  342
  • Reputation:   2053
  • Achievement Points:  342
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3380 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

΄Οντως, φίλε μου, έβαλα σε λάθος σημείο την παράθεση. ΄Επρεπε να γράψω "είναι καιρός να δούμε και νέες αξιόλογες δουλειές σύγχρονων δημιουργών"  (δική μου άποψη) "αλλά, όπως έγραψε και ο φίλος Τυφλοπόντιξ πιο πάνω, και αδημοσίευτες στην Ελλάδα ιστορίες άλλων σπουδαίων παλιών, γιατί σίγουρα υπάρχουν ακόμη πάρα πολλές τέτοιες".

 

Κατά τα λοιπά, με κάποιες από τις απόψεις σου συμφωνώ, ενώ με κάποιες άλλες όχι, γιατί εγώ, παρόλο που σε περνάω 42 ολόκληρα χρόνια, δεν μπορώ να δεχθώ ότι η κομικσική δημιουργία σταματά στους μεγάλους που αναφέρεις, τους οποίους ασφαλώς θαυμάζω απεριόριστα. Υπάρχουν και νεότεροι ικανοί δημιουργοί, ένας από τους οποίου είναι και ο Casty.

Παντα υπηρχαν αλλοι 20 τιτλοι για να μαθαινουμε νεους καλλιτεχνες αλλα αν θελαμε φιλτατε...Υπηρχε η επιλογη,οχι με το ετσι πρεπει...Το κομιξ με τις κορυφαιες ιστοριες,κορυφαιων καλλιτεχνων και οι υπολοιπες (με τη σεσουλα ομολογουμενως) εκδοσεις που δεν αφησαν ουτε μισο ιταλο σχεδιαστη απογονο του Σκαρπα χωρις εναν μισθο και μοιρασε εκατονταδες στον Καστυ και τον Καβατσανο συγκεκριμενα (Στο περιοδικο Ντοναλντ ιδιως ο δευτερος ειχε την τιμιτικη του αν θυμαμαι καλα).Το ηλικιακο συνδραμει και στην αισθητικη του καθενος..Βλεπει το ματι μου οπως ξαναεγραψα κατι transformers και κατι τεχνολογικα εκτρωματα σε ενα αστικο περιβαλλον που περισσοτερο θυμιζει μια αλλη εκδοση που καλυτερα να μην αναφερω σε θεμα με "κουβεντουλα για τα disney"...Οι πρωτες ιστοριες απο Σκαρπα-Καπρι ειναι κατι αλλο..Γενικοτερα ευτυχως φυσικα και η κομικσικη δημιουργια φανταζει αστειρευτη και οντως ελπιζω να ειναι κιολας...Παντα προτεραιοτητα και αφορμη για κομικς θα ειναι τα παιδια και η εκδοτικη ειναι κατα ενα μεγαλο κομματι υπευθυνη για το τι θα απορροφησει σαν σφουγγαρι το μυαλο ενος παιδιου.Ε,θεωρω τις νεες εκδοσεις ως και επικινδυνες σε σχεση με το τι προβαλουν...Εγω προτιμω να βλεπoυν τον Ντοναλντ καβαλα στον μαθουσαλα αντι για τον φαντομ ντακ μεσα σε τρανσφορμερ. :)

Επεξεργασία από Τυφλοπόντιξ
  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3504
  • Reputation:   24638
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4586 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

 υ.γ:Δεν απαιτειται ουτε ειναι αναγκαστικο να βαζει κανεις την αληθινη του ηλικια.Στο ιντερνετ εισαι :) Μπορει να υπαρχει και μια μικρη αποκλιση.Αυτο δεν σημαινει πως σε μια online πλατφορμα μιλαμε σε ολους λες και ειναι φιλαρακια μας,ανευ ηλικιας... :)

 

Δεν εχεις πιασει ακομα τον παλμο αυτου του φορουμ οπως και αρκετοι αλλοι :)

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3997
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5049 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Χιλια συγνωμη που ο ατοπος, τυφλος,αρχαιολαγνος,προσκυνητης και εξυμνητης ιστοριων θα απαντησει ξανα..Το "παλι καλα" το λεω εξαρχης (και λιγο εγωιστικα που ευτυχως σταματησαν το κομιξ και ξεκινησαν την αριθμηση σε αυτο το νεο εμοτιτλο περιοδικο που βγαλανε στην καθημερινη) :) καλο ειναι αν θες να χαρακτηρισεις ετσι απροσωπα καποιον για τα γουστα του πανω σε ενα θεμα να ξερεις 1-2 πραγματα πρωτα και να μην πετας χαρακτηρισμους ετσι "τυφλα" διχως γνωση :)

Ναι ειχα αναφερει αυτους τους καλλιτεχνες των οποιων αρκετες ιστοριες ειναι ακομα αδημοσιευτες.Προφανως δεν ειχες διαβασει τι ελεγα αλλα ειχες φιλτραρει αυτα που θα ηθελες να καταλαβεις εσυ και αυτο δεν εχει καμμια σημασια η επαφη με την πραγματικοτητα :)

"Μπαρκς,Ροσα τελος και μετα Καστυ δηλαδη?".Αυτη ηταν η απορια μου.Και εδωσα προτεραιοτητα σε αυτους που ενδεικτικα ανεφερα αναμεσα σε αλλους που σε ενα αλλο ποστ λεω πως δεν ειχα την ευκαιρια να μαθω ουτε εγω...Οσα εισαγωγικα και να βαλεις στο κομιξ α' περιοδου σχετικα με την συλλεκτικοτητα του και οσο και να ειρωνευτεις η ιστορια μιλαει απο μονη της και δεν εκθετεις αυτη αλλα τον εαυτο σου :) Τελος αλλο ο φαντομ ντακ του Σκαρπα και του Καρπι σε ενα περιβαλλον μιας αλλης εποχης,οταν τον πρωτοφτιαξανε και αλλο ο φαντομ 3d μεσα στα cyborg,τα tranformers και ολα αυτα τα εκτρωματα που κοσμουν τις ιστοριες του πια.Σαν την εικονα που εχεις για υπογραφη  ενα πραγμα :)

Διαφερουν οι αποψεις μας αλλα λιγη οικονομια στους χαρακτηρισμους δεν θα εβλαπτε γενικα...

 

υ.γ:Δεν απαιτειται ουτε ειναι αναγκαστικο να βαζει κανεις την αληθινη του ηλικια.Στο ιντερνετ εισαι :) Μπορει να υπαρχει και μια μικρη αποκλιση.Αυτο δεν σημαινει πως σε μια online πλατφορμα μιλαμε σε ολους λες και ειναι φιλαρακια μας,ανευ ηλικιας... :)

Άτοπος; Δεν σε είπα άτοπο, άλλα άτοπη την τοποθέτηση σου. Τέλος πάντων, όποιος έχει τη μύγα...

Με χαρακτηρίσατε βάση της ηλικίας μου, και μετά λέτε πως δεν παίζει ρόλο. Okay! Ναι μου έκανε εντύπωση που είστε 26 και μιλάτε έτσι. Πείτε επιτέλους πως υπάρχει μια "μικρή" απόκλιση. Έτσι εξηγείται.

Η ηλίκια λέτε δεν παίζει ρόλο. Αλλά δεν μπορώ να μιλήσω όπως θέλω σε κάποιον άνευ ηλικίας. Πάλι OK! 

Συγγνώμη φίλτατε που δεν σας ομίλησα στο πληθυντικό. Ταπεινά συγγνώμη και υπόσχομαι πως δεν θα επαναλφθεί άλλη φορά. Όχι δεν ειρωνέυομαι, 

Και εγώ που νόμιζα πως είμαστε ένα παρεάκι στο forum. Έκανα λάθος. Εφόσον δεν σας γνωρίζω πρέπει να συμπεριφέρομαι αναλόγως.

 

Στο διαταύτα: Σκαρπα,Ροτα,Μαρρυ,Γκοντφερσον,Βικαρ,Βαν Χορν

Επιμένω. Αναφέρεται σχεδιαστές που μας είχαν πλασαριστεί επί Τερζόπουλου στο ΚΟΜΙΞ ως κλασικοί και κορυφαίοι. Ουδεμία σχέση με τη πραγματικότις. 

Σκάρπα-Ρότα διαβάσαμε σε πολλάαααα Κόμξ-Μικυμάου, με τις καλύτερες των ιστοριών τους να έχουν δημοσιευτεί.

Μάρρυ, λίγες καλές ιστορίες-άπειρες μπαρούφες.

Βίκαρ-Βαν Χορν, θες και εξήγηση; Ακόμα τους διαβάζεις στο νέο ΚΟΜΙΞ, και όοοχι δεν είναι κάτι τρομερό, Ειδικά από Βίκαρ έχουμε διαβάσει ήδη ότι καλύτερο έχει κάνει. Ένας Μπαρκς χαμηλή ποιότητας. Άπειρες ιστορίες του, εύκολη λύση για γέμισμα περιοδικού.

Γκοντφρενσον θα ήταν καλή επιλογή αλλά είναι προτειμότερο να τον διαβάσουμε στους τόμους. 

 

Ποιά ιστορία μιλάει από μόνη της; Που ο Τερζόπουλος έβαλε τη λεζάντα Συλλεκτικό και τα εξυπνοπούλια οι παλιατζήδες τσίμπησαν τις τιμές και τα πωλούσαν χρυσά; (μαζί και ο γραφών).

Η επιλογή των ιστοριών ήταν καλή αλλά από το 200 τεύχος και μετά μόλις τελείωσε και ο Ρόσα το περιοδικό ξέφτυσε. Ναι κύριε μου ξέφτυσε. Στο ΚΟΜΙΞ της ά περιόδου είδατε ποτέ άλλη παλιά-κλασική ιστορία πέρα από του ΜΠΑΡΚΣ; Όλες οι άλλες ιστορίες τα τελευταία χρόνια ήταν καινούργιας κοπής της κακιάς ώρας. Που είδατε εσείς τους παλιούς καλούς καλλιτέχνες εκεί; Ακόμα και ο Σκάρπα στο 300 τεύχος ήταν του 2009. Παλιές ιστορίες επί Τερζόπουλου διαβάζαμε εξ ολοκλήρου μόνο στα Κλασικά. 

Άντε γιατί ότι να 'ναι διαβάζουμε εδώ πχια! Και μην μου αναφέρετε τα πρώτα τεύχη γιατί παλιές ιστορίες αλίμονο και αν είδαμε από τι 150 τεύχος και μετά.

 

Α και... εσείς ξεκινήσατε τους χαρακτηρισμούς.

Α και... τα Τρανφρόρμερς είναι επίσης ρετρό. 

 

Υ,Γ. Ο Κάρπι είναι αγαπημένος σχεδιαστής.

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30701
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  342
  • Reputation:   2053
  • Achievement Points:  342
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3380 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Δεν εχεις πιασει ακομα τον παλμο αυτου του φορουμ οπως και αρκετοι αλλοι :)

Δεν το λεω κακοπροαιρετα,το πως διαχειριζεται ο καθενας τα στοιχεια του σε ολο το internet ειναι δικο του θεμα,δεν εχει να κανει με το forum η την ειλικρινια του απεναντι σε σενα και το εκαστοτε μελος.Σημαντικοτερο σε ενα φορουμ ειναι να γινονται εποικοδομητικες συζητησεις απο το να ακουγονται στοιχεια απροσωπων λογαριασμων.Υπαρχει και ο γενικοτερος παλμος του ιντερνετ και εγω μπορει να θελω να αποφυγω καποια μελη εδω που εχουν ξεφυγει σε εντελως προσωπικο επιπεδο σε αλλες ιστοσελιδες..Για μενα στο φορουμ θεωρω σημαντικο να μπορω να λεω ελευθερα και ευγενικα την αποψη μου και μετα χαρας με αφορμη τα κομικς να βρεθω και να γνωριστω με οποιονδηποτε μοιραζεται την ιδια "τρελα" στη ζωη οπου μπορει να αναπτυχθει ενας "παρειστικος παλμος" και δεν θα ειναι ιδιες οι πιθανοτητες να σου πει καποιος που δεν εχετε πει ενα γεια οποια και να'ναι η ηλικια του:"Αυτό και μόνο δείχνει πως ήσουν τυφλός ","Αφού είσαι τόσο "Αρχαιολάγνος" έπρεπε να ξέρεις ότι οι ιστορίες με τον Φάντομ είναι εξίσου παλιές με τις παλιές ιστορίες που προσκυνάς." κ.ο.κ

.Οπως και να εχει ολα αυτα δεν εχουν να κανουν με τα disney που κυκλοφορουν και μαλλον εγω και η γνωμη μου περισσευουμε στο θεμα και δημιουργουμε προβλημα οποτε μαλλον θα το αγνοησω και cool :)

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2407
  • Reputation:   25592
  • Achievement Points:  2445
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5464 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

.Οπως και να εχει ολα αυτα δεν εχουν να κανουν με τα disney που κυκλοφορουν και μαλλον εγω και η γνωμη μου περισσευουμε στο θεμα και δημιουργουμε προβλημα οποτε μαλλον θα το αγνοησω και cool :)

 

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις...

 

Σου μιλάει κάποιος ο οποίος τόλμησε το καλοκαίρι να κάνει παράπονα για την ποιότητα έκδοσης του ΚΟΜΙΞ και κατέληξε να βλέπει σχόλια όπως:

"Βαράει η ζέστη στο κεφάλι ε;"

"Μάλλον κάτι άλλο βαράει"

Επεξεργασία από archon
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52805
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5414 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Επειδή η κουβέντα πάει αλλού και δεν μου αρέσει καθόλου, ας μη μπλέκουμε άσχετα πράγματα. 

 

Το να ασχοληθείς το 1976 με την χιουμοριστική διασκευή ενός μύθου, είχε την πλάκα του και ίσως ήταν και κάπως πρωτότυπο και ενδιαφέρον. Όπως είχε και ενδιαφέρον να το διαβάσει το 1993 ένα παιδάκι δέκα χρονών. Από το 1976 όμως μέχρι σήμερα έχουν περάσει σχεδόν 40 χρόνια. Η χιουμοριστική διασκευή ενός μύθου που έχει ήδη γίνει άπειρες φορές, κουράζει κάπως. Σύμφωνοι, το παιδάκι πάλι θα εντυπωσιαστεί, αλλά μέχρι εκεί. Ένας ενήλικας νομίζω πως απλά θα προσπεράσει. Ειδικά όταν το έχει διαβάσει ξανά το 1993 στα δέκα του.

 

Η αναφορά περί πατριωτισμού και προγόνων λοιπόν, νομίζω είναι κάπως άστοχη.

 

:beer:

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5285 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

καλά που διάβασα το σχόλιο του αποπάνω φίλου γιατί διαφορετικά θα νόμιζα πως κάτι δεν πάει καλά με εμένα...βρήκα και εγώ απολαυστικό όλο το τεύχος. Φοβερή η πρώτη ιστορία των Φαράτσι - Καβατσάνο, απολαυστικές με τον τρόπο τους και όλες οι υπόλοιπες...μου άρεσαν αρκετά οι 2 άθλοι του Γκουφοκλή και ανυπομονώ για τους υπόλοιπους...δικαιολογώ τα 0 που είδα σε σχόλια προηγούμενων φίλων, υποπτευόμενος πως η κωμική χροιά του σεναρίου έθιξε τον πατριωτισμό τους, γελοιοποιώντας τρόπον τινά το δικό μας παιδί, τον ηρωικό (μυθικό) μας πρόγονα, τον ημίθεο Ηρακλή...

 

"Η παράξενη υπόθεση του Τζακ Κούπα" 8/10

"Δολλάριοσυνένασεντς" 6,5/10

"Το λιοντάρι της νύστας" 7/10

"Η Λερναία Χύτρα" 7/10

"Ο πρώτος αγώνας" 6,5/10

 

απήλαυσα το τεύχος από την πρώτη ως την τελευταία σελίδα (+1 που μου ξαναθύμισε τους άθλους του Ηρακλή), ανυπομονώ για τις συνέχειες των ιστοριών στο επόμενο τεύχος, αλλά φοβάμαι ότι η κεντρική ιστορία δε θα είναι τίποτα ιδιάιτερο, βρίσκοντας τον Μπαμ Μπακ ολίγον τι σαχλό σαν ήρωα...

 

Σε ό,τι με αφορά η βαθμολογία που έδωσα στους άθλους του Γκουφακλή, ουδεμία σχέση έχει με θιγμένο πατριωτισμό. Αγαπώ τον τόπο μου και τον λαό του, αλλά ο πατριωτισμός και ο εθνικισμός ως στάσεις ζωής είναι ξένα προς την ιδιοσυγκρασία μου. Απλώς, ιστορίες αυτού του στιλ, που εστιάζουν την πλοκή τους στην γελοία πλευρά των πραγμάτων δεν με ενθουσιάζουν, γεγονός που, ως ένα βαθμό, εξηγεί και την αρνητική μου στάση απέναντι στις ιστορίες της Τζίκε.

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20704
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4555 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Συμφωνω σε ολα τα υπολοιπα Βασιλη, σ αυτο ομως

 

Σύμφωνοι, το παιδάκι πάλι θα εντυπωσιαστεί, αλλά μέχρι εκεί. Ένας ενήλικας νομίζω πως απλά θα προσπεράσει.

απλά μην κρινουμε ως ενηλικες το πως φαινεται το τευχος και οι ιστοριες του ομως, γιατι δε νομιζω οτι απευθυνεται κυριως σε εμας ενα τετοιο περιοδικο, για να μαστε ρεαλιστες :)

Αν αρεσει η διασκευη τετοιων μυθων στα παιδια, εμενα με καλυπτει σαν κατευθυνση περιοδικου και με χαροποιει. Προτιμω δηλαδη το ΜΜ να καλυπτει τα θέλω του παιδιου, παρα τα θελω του ενηλικα Χρηστου. Ταπεινη μ γνωμη

 

p.s. edit μετα το σχολιο του Τρυφωνα. Τρυφωνα, εντελως αλλο πραγμα ο πατριωτισμος και ο εθνικισμος, το ξερεις καλυτερα απο μενα. Με μπερδεψε αυτη σου η φραση , την βρισκω αυτοαναιρετική :)

 

 Αγαπώ τον τόπο μου και τον λαό του αλλά ο πατριωτισμός  και ο εθνικισμός ως στάσεις ζωής είναι ξένα προς την ιδιοσυγκρασία μου 

Επεξεργασία από christs
  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12518
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5520 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Και άμα καλύπτεται μερικώς και ο ενήλικας, τότε μιλάμε για επιτυχία. ;)

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  548
  • Reputation:   3222
  • Achievement Points:  556
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3887 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Επειδή η κουβέντα πάει αλλού και δεν μου αρέσει καθόλου, ας μη μπλέκουμε άσχετα πράγματα. 

 

Το να ασχοληθείς το 1976 με την χιουμοριστική διασκευή ενός μύθου, είχε την πλάκα του και ίσως ήταν και κάπως πρωτότυπο και ενδιαφέρον. Όπως είχε και ενδιαφέρον να το διαβάσει το 1993 ένα παιδάκι δέκα χρονών. Από το 1976 όμως μέχρι σήμερα έχουν περάσει σχεδόν 40 χρόνια. Η χιουμοριστική διασκευή ενός μύθου που έχει ήδη γίνει άπειρες φορές, κουράζει κάπως. Σύμφωνοι, το παιδάκι πάλι θα εντυπωσιαστεί, αλλά μέχρι εκεί. Ένας ενήλικας νομίζω πως απλά θα προσπεράσει. Ειδικά όταν το έχει διαβάσει ξανά το 1993 στα δέκα του.

 

 

Καταρχήν οι 3 φορές δεν είναι άπειρες, δεύτερον δεν έχουν διαβασει όλοι τις προηγούμενες, 3ον το ότι κάτι έχει διασκευαστεί 1 ή περισσότερες φορές δε σημαίνει ότι η 1η ήταν η καλύτερη, 4ον παρθενογέννεση δύσκολα βρίσκεις, 5ον τα 31 χρόνια της ηλικίας σου δε σε κάνουν περισσότερο ενήλικα από τα 33 της δικής μου. Και εντάξει μπορεί να μην εντυπωσιάστηκα, αλλά δεν τα βρήκα σκουπίδια που να αξίζουν βαθμολογίες 0, ούτε τα προσπέρασα. Βρήκα τις διασκευές μια χαρά και αρκετά διασκεδαστικές.

 

Όσο για τα σχόλια περί πατριωτισμού (καμία αναφορά σε εθνικισμό - το ένα δε συνεπάγεται το άλλο) δεν ήταν προσωπικά και δεν είχαν σκοπό να θίξουν κανένα μέλος της κοινότητας. Απλά πηγάζουν από μια γενικότερη διαπίστωση, σχετικά με το πόσο ευερέθιστοι και περήφανοι είμαστε σα λαός όσον αφορά στο ένδοξο παρελθόν μας, και πόσο μας ενοχλούν διαστρεβλώσεις της ιστορίας ή της μυθολογίας μας...

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52805
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5414 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Επειδή είμαστε στα όρια του off topic, δύο πράγματα από μέρους μου και το λήγω.
 

1. Η αισθητική μας και κατ'επέκταση η αναγνωστικές μας απαιτήσεις, διαφέρουν. Έχει συμβεί και με άλλους. Και να που εδώ είμαι κι εδώ είσαι. Όλα καλά. Αυτό είναι εξάλλου που δίνει ζωή στο greekcomics.

 

2. Αν το επιχείρημα "τα 31 χρόνια της ηλικίας σου δε σε κάνουν περισσότερο ενήλικα από τα 33 της δικής μου" σε καλύπτει, τότε όντως είσαι πιο ενήλικας από μένα. 

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  548
  • Reputation:   3222
  • Achievement Points:  556
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3887 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

1. η αισθητική μου και οι αναγνωστικές μου απαιτήσεις θα ήθελαν Σκάρπα και Κάρπι για να ικανοποιηθούν. Έμαθα όμως να δέχομαι αυτά που μου προσφέρονται και να τα ευχαριστιέμαι όσο είναι δυνατόν. Είτε αυτά είναι ο Τζούνιορ και η Τζίκε που δε χώνευα καθόλου, είτε ο Μικελίνι και οι άθλοι του Γκουφοκλή. Από εκέι και πέρα περί ορέξεως κολοκυθόπιτα...Σε κάποιους αρέσει το Σούπερ Μίκυ και το Ντόναλντ, κάποιοι όπως εγώ απλά δεν ασχολούμαστε μαζί τους...

 

2. Ήταν απάντηση στο επιχείρημά σου "Σύμφωνοι, το παιδάκι πάλι θα εντυπωσιαστεί, αλλά μέχρι εκεί. Ένας ενήλικας νομίζω πως απλά θα προσπεράσει.". Λίγο εγωιστικό δε νομίζεις; Βάζεις όλους τους ενήλικες στα παπούτσια σου θεωρώντας πως μόνο ένα παιδάκι θα εντυπωσιαζόταν από τις συγκεκριμένες ιστορίες κι ένας ενήλικας θα προσπερνούσε απλά...νόμιζα πως με αυτό που έγραψα θα καταλάβαινες ότι ίσως και να έκανες λάθος...Μάλλον είχα υψηλές προσδοκίες. έπρεπε να είχα γράψει απλώς ότι είμαι και εγώ ενήλικας και όμως μου αρέσουν. Αυτό θα το καταλάβαινες καλύτερα και δε θα το παρεξηγούσες. Κατά τα άλλα επί της ουσίας καμία απάντηση..

 

Εδώ το λήγω και εγώ γιατί δε βρίσκω νόημα στη συζήτηση. Είναι απλά 2 ιστορίες σε ένα παιδικό περιοδικό, σε κάποιους αρέσουν, σε άλλους όχι, δεν έχει νόημα η περαιτέρω κουβέντα...Απλά θυμάμαι τι σχόλια δεχόμουν σε αντίστοιχες κριτικές μου σε τεύχη γύρω στο 10-15 με αρμαντίλο κλπ...τώρα τα μηδενικά πάνε σύννεφο, τα στολίσματα επίσης (σουπίδια η ιστορία...) και όλα καλά....αυτά συμβαίνουν όταν δεν ανήκεις σε παρεάκια....Χαιρετω και θα περιοριστώ -ξανά- στη μηνιαία μου κριτική του ΚΟΜΙΞ (αν και αυτο δεν καταφέρουν κάποιοι να το κάνουν ΣΟΥΠΕΡ ΜΙΚΥ, ή επαναδημοσιεύσεις Ρόσα και Μπαρκς όπως επιθυμούν - εκεί θα το χαιρετήσω και αυτό το περιοδικό)...

Επεξεργασία από hardivic
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.