Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΣΥΛΛΟΓΗΣ GC


dionik

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  10962
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  218
  • Reputation:   1007
  • Achievement Points:  273
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

χίλια μπράβο. :clap2:

 

έκανες εκπληκτική δουλειά,αλλά να είσαι έτοιμος ότι θα κολλήσει το σύστημα με τόσα μέλη να τακτοποιούν τη συλλογή τους

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14926
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4997 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ωραιο!!! Μπραβο ngramm οργανωμενο, διευκολυνει στο να κρατας αρχειο της συλλογη που εχεις ή τυχον που θες οτι πρεπει για ενα τυπικο, ενημερωμενο οργανωμενο συλλεκτη 441367.gifapplause.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15458
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5000 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Καλόόόόό, μου θυμίζει λίγο την καταχώρηση της συλλογής μου στο inducks! Επίσης ένα παρόμοιο προγραμματάκι (αλλά όχι τόσο εξελιγμένο) είχα κατεβάσει απο το site comics4u.gr του φίλου jval αλλά δεν κατάλαβα ποτέ πως δουλεύει και όλο ξέχναγα να τον ρωτήσω! Όπως και να'χει πάντως μπράβο παίδες που το σκεφτήκατε, είναι ένα εργαλείο άκρως απαραίτητο για μας τους άρρωστους για την άψογη οργάνωση της συλλογής μας και των αναζητήσεων-προσφορών μας, καθώς όσο κι αν το παλεύαμε το χαρτί και το μολύβι όλο και κάτι λαθάκια θα κάνει, εύγε!!! :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24062
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  68
  • Reputation:   541
  • Achievement Points:  68
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4495 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Μακραν το καλυτερο προγραμμα.Ψαξτε το λιγο.Δεν παιζει σπασμενο παρα μονο αυθεντικο κι αυτο γιατι συνδεεται με την βαση δεδομενων που εχει η εταιρεια και σου δινει ολες τις πληροφορειες για τα τευχη που εχεις.

http://www.collectorz.com/comic/

 

Οταν θα βρω χρονο να τα καταχωρισω θα το παρω.Ισως οταν βγω στην συνταξη(αν υπαρχει ο ορος συνταξη ακομη). :holidays3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24062
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  68
  • Reputation:   541
  • Achievement Points:  68
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4495 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Σας παραθετω κι αλλο ενα ωραιο προγραμμα για τους χρηστες μονο λειτουργικου Mac OsX το http://www.bitcartel.com/comicbooklover/

Πετατε μεσα ολα τα ψηφιακα κομικς ανεξαρτητως αρχειου,διαβαζει τα παντα, και μενουν μεσα σαν μια ψηφιακη βιβλιοθηκη.Μπορετε να τα τοποθετησετε και απο εξωτερικο δισκο στο προγραμμα κι αυτο τα διαβαζει μια χαρα(αρκει να ειναι ανοιχτος ο δισκος).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95121
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πολύ ωραίο σύστημα Νικόλα...!

 

Θα αρχίσω να το εξερευνώ...!

 

Σ'ευχαριστούμε πολύ ngramm...! :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

΄Ολα καλά αγαπητοί φίλοι και μπράβο στον Νικόλα για το έργο του. ΄Ομως, πρέπει οπωσδήποτε να τσεκάρει κανείς ένα ένα όλα τα τεύχη που έχει; Δεν υπάρχει π.χ. ένα τρόπος να ορίζει κανείς ότι έχει όλα τα τεύχη ενός περιοδικού ή έστω όλα τα τεύχη μιας σελίδας (25δας); Γιατί αλλιώς εγώ, π.χ., που έχω 3800 τεύχη Ντίσνεϋ κόμικς και καμιά 200ριά άλλα, θα πρέπει να κάθομαι να τσεκάρω για αρκετές μέρες μέχρι να ολοκληρώσω την εικόνα της συλλογής μου. Και το ίδιο ισχύει και για άλλα μέλη που έχουν χιλιάδες τεύχη από κόμικς όλων των ειδών, αρκετοί πολύ περισσότερα από τα δικά μου.

 

Για παράδειγμα, στην Συλλογή κόμικς του Inducks υπάρχει ένα κουμπί που γράφει "επιλογή όλων", με το πάτημα του οποίου τσεκάρονται αυτόματα όλα τα τεύχη ενός τίτλου κομικς. Παραθέτω ενδεικτικά τη σχετική σελίδα που αφορά το Αλμανάκο.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15458
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5000 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Tρύφωνα για όλα τα τεύχη δεν νομίζω να υπάρχει επιλογή να το τσεκάρεις με τη μία, αλλά τα 25 που σου δείχνει στη μία σελίδα τα τσεκάρεις όλα στο κουτάκι που λέει "έχω" ακριβώς πάνω απο την παρουσίαση των εξωφύλλων που γίνεται η ανάλυση της λίστας κυκλοφορίας!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Σε ευχαριστώ :thanks: Βαγγέλη μου. Με έσωσες από τουλάχιστον 3000 τσεκαρίσματα!!!!!

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Παιδιά, στη Συλλογή τευχών του Μίκυ Μάους, κατά λάθος έχει περιληφθεί και τεύχος με αριθμό 2372 και μάλιστα αναφέρεται ότι λείπει το εξώφυλλό του, ΄Ομως τέτοιο τεύχος δεν υπάρχει γιατί το τεύχος 2371 είναι διπλό και ενιαίο με το 2372.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5961
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Το πρόγραμμα είναι εξαιρετικό και εύχρηστο. Κυρίως όμως δίνει με τις σωστές καταχωρήσεις και τσακαρίσματα τη δυνατότητα να δούμε ποιός έχει τεύχη που μας ενδιαφέρουν και το αντίστροφο. Παρότι πρόλαβα να περάσω μόνο μια χιαλιάδα τεύχη ήδη βρήκα μέλος που είχε διαθέσιμα τρία τεύχη που μου λείπουν. Αν ενημερωθεί σωστά και από όλους είναι πραγματικά ενδιαφέρουσα επιλοιγή. Χώρια που βαριόμουν να ασχοληθώ με τα διπλά που έχω διαθέσιμα...Εξαιρετική δουλειά, απλά θέλει λίγο χρόνο αλλά αξίζει τον κόπο....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15458
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5000 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μήπως, λέω μήπως να κάνετε μια διορθωσούλα, να βάλετε μια εξτρά επιλογή βρε αδερφέ, ούτως ώστε να μπορούμε να δούμε τι λείπει από συγκεκριμένους χρήστες και ΟΧΙ τα χιλιάδες τεύχη που ζητάνε όλοι όσοι έχουν φτιάξει τη συλλογή τους στο σύστημα;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30824
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μπήκε και το πεδίο ΟΙ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΥ ΜΕΛΟΥΣ. :)

 

Επίσης διορθώθηκε ένα πρόβλημα που υπήρχε με τα χρώματα στο member map και δεν εμφάνιζε τα στοιχεία των μαγαζιών.

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28727
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6446 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Κάντε ένα φρεσκάρισμα στην database λαμβάνοντας υπόψη τις λανθασμένες καταχωρίσεις που φαίνονται σχετικά εύκολα στην λίστα αναζητήσεων του φίλου green-mits (αναφέρω τον φίλο Δημήτρη γιατί από τις γενικές αναζητήσεις βγήκε πρώτος - πρώτος στην αρχή ο λογαριασμός του)

http://www.greekcomi...r&mid=7341&st=0

Όσοι τίτλοι δεν έχουν εικόνα συνήθως παρουσιάζουν προβλήματα όπως διπλή ή άστοχη καταχώρηση. Μην μείνετε μόνο στην πρώτη σελίδα γιατί είδα και στις επόμενες τέτοια θέματα, απλά δεν ξέρω αν καταχωρούνται στο σύστημα και τίτλοι που ενδεχομένως στερούνται εξωφύλλου (εάν έχουμε από επόμενο διαπιστωμένο) αλλά καλό θα ήταν να τα δείτε όπως και να έχει.

 

Θα πρότεινα μετά την απάντηση του αρμόδιου ότι διορθώθηκαν αυτά τα θέματα να κοιτάξει ο καθένας μας την συλλογή του μπας και υπάρχουν τέτοιου είδους προβλήματα, ώστε να τα βρούμε και να τα διορθώσουμε. Εγώ κοίταξα την δικιά μου και δεν είδα κάτι περίεργο.

Επεξεργασία από Yoshimitsu
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  1076
  • Group:  Technician
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2473
  • Reputation:   9469
  • Achievement Points:  2442
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6300 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

΄Ολα καλά αγαπητοί φίλοι και μπράβο στον Νικόλα για το έργο του. ΄Ομως, πρέπει οπωσδήποτε να τσεκάρει κανείς ένα ένα όλα τα τεύχη που έχει; Δεν υπάρχει π.χ. ένα τρόπος να ορίζει κανείς ότι έχει όλα τα τεύχη ενός περιοδικού ή έστω όλα τα τεύχη μιας σελίδας (25δας); Γιατί αλλιώς εγώ, π.χ., που έχω 3800 τεύχη Ντίσνεϋ κόμικς και καμιά 200ριά άλλα, θα πρέπει να κάθομαι να τσεκάρω για αρκετές μέρες μέχρι να ολοκληρώσω την εικόνα της συλλογής μου. Και το ίδιο ισχύει και για άλλα μέλη που έχουν χιλιάδες τεύχη από κόμικς όλων των ειδών, αρκετοί πολύ περισσότερα από τα δικά μου.

 

Για παράδειγμα, στην Συλλογή κόμικς του Inducks υπάρχει ένα κουμπί που γράφει "επιλογή όλων", με το πάτημα του οποίου τσεκάρονται αυτόματα όλα τα τεύχη ενός τίτλου κομικς. Παραθέτω ενδεικτικά τη σχετική σελίδα που αφορά το Αλμανάκο.

Πλέον εκτός από το μαρκάρισμα της 25δας, για όσους έχουν πάρα πολλά τεύχη ή ολόκληρες σειρές, μπορούν να χρησιμοποιούν το link: "Καταχώρηση στη συλλογή με κείμενο" κάτω από το ενημέρωση συλλογής για να ενημερώσουν την συλλογή τους πιο γρήγορα. Στην φόρμα που βγαίνει ορίζετε:

- Την λίστα τευχών που τυχόν θέλετε να προσθέσετε/αφαιρέσετε από την συλλογή σας στη μορφή "1,5,6-10,3-80" (δηλαδή απλά τεύχη ή διαδοχικά τεύχη διαχωρισμένα με κόμματα).

- Το αν η προσθήκη/αφαίρεση τευχών αφορά το "Έχω", "Ψάχνω" ή "Προσφέρω" και

- Το αν κάνετε προσθήκη/αφαίρεση τευχών από τη συλλογή σας.

 

Στη συνέχεια, γίνεται η ενημέρωση της συλλογής και οδηγείστε πάλι πίσω στην γνωστή σελίδα ενημέρωσης συλλογής.Νομίζω θα βοηθήσει στο πέρασμα όσους έχουν ιδιαίτερα μεγάλες συλλογές και ταλαιπωρούνταν με το προηγούμενο σύστημα.

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Νικόλα μου, όπως πάντα, έδωσες τη λύση :respect: :respect: :respect: :respect: :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28727
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6446 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Έλεος αυτός ο άνθρωπος... εδώ αν του ζητήσεις να σώσει την Ελλάδα από την χρεωκοπία λόγω τιμής είναι ικανός να το κάνει, αλλά ευτυχώς δεν τον έχουν μυριστεί οι πολιτικάντηδες να μας τον πάρουν από το φόρουμ. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1076
  • Group:  Technician
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2473
  • Reputation:   9469
  • Achievement Points:  2442
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6300 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Κάντε ένα φρεσκάρισμα στην database λαμβάνοντας υπόψη τις λανθασμένες καταχωρίσεις που φαίνονται σχετικά εύκολα στην λίστα αναζητήσεων του φίλου green-mits (αναφέρω τον φίλο Δημήτρη γιατί από τις γενικές αναζητήσεις βγήκε πρώτος - πρώτος στην αρχή ο λογαριασμός του)

http://www.greekcomi...r&mid=7341&st=0

Όσοι τίτλοι δεν έχουν εικόνα συνήθως παρουσιάζουν προβλήματα όπως διπλή ή άστοχη καταχώρηση. Μην μείνετε μόνο στην πρώτη σελίδα γιατί είδα και στις επόμενες τέτοια θέματα, απλά δεν ξέρω αν καταχωρούνται στο σύστημα και τίτλοι που ενδεχομένως στερούνται εξωφύλλου (εάν έχουμε από επόμενο διαπιστωμένο) αλλά καλό θα ήταν να τα δείτε όπως και να έχει.

 

Θα πρότεινα μετά την απάντηση του αρμόδιου ότι διορθώθηκαν αυτά τα θέματα να κοιτάξει ο καθένας μας την συλλογή του μπας και υπάρχουν τέτοιου είδους προβλήματα, ώστε να τα βρούμε και να τα διορθώσουμε. Εγώ κοίταξα την δικιά μου και δεν είδα κάτι περίεργο.

Όσα χωρίς εξώφυλλο γράφουν από κάτω τον τίτλο της σειράς είναι ΟΚ, απλά δεν έχουμε το εξώφυλλο στο GC, αλλά υπάρχουν κανονικά στη βάση (και μπορούν να περαστούν και οι ιστορίες τους).

Τώρα για τα πρώτα, για να μείνω στο παράδειγμα του Δημήτρη, είναι:

α) Τα τεύχη 16-28 από τους ΕΚΔΙΚΗΤΕΣ (1977) τα οποία στη βάση έχουν οριστεί ως ανύπαρκτα! Αν ο φίλος Μήτσος όντως τα έχει, ας μας το αναφέρει να τα περάσουμε, αλλιώς ας αναφέρει ότι είναι λάθος να τα σβήσω.

β) Το τεύχος 2 από ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΔΟΞΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΩΝ ΝΤΑΚ που προφανώς αναφέρεται στην έκδοση του 2003, αλλά πάλι πρέπει να μου το αναφέρει για να το διορθώσω ανάλογα.

γ) Το τεύχος 14 από το ΑΙΡΟΝ ΜΑΝ... (1977) που επίσης έχει οριστεί σαν ανύπαρκτο. Πάλι χρειάζεται ο Δημήτρης να μου πει αν το έχει και τι να κάνω.

 

Τα περισσότερα τέτοια λάθη λοιπόν προέρχονται από ορισμό στη συλλογή ΠΡΙΝ από τροποποιήσεις στη βάση (όπως σπάσιμο σειρών ή ορισμός ανύπαρκτων τευχών). Δυστυχώς όταν συμβαίνουν τέτοιες αλλαγές δεν τσεκάρονται οι συλλογές των χρηστών για να γίνουν οι αντίστοιχες αλλαγές/διαγραφές.

 

Οπότε προτείνω όποτε βλέπετε τέτοια προβλήματα στη συλλογή σας να μου τα γράφετε εδώ για να πάω να τα διορθώσω με το χέρι, αλλά επιπλέον να μου λέτε πως να τα διορθώσω ή διαγράψω (βλέπωντας το cov_id και το Issue_no από το Link που δεν δουλεύει, μπορείτε να καταλάβετε για ποιά σειρά/τεύχος πρόκειται).

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41695
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5165 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Νίκο, άσχετο με το τελευταίο σου ποστ και σαφώς καθυστερημένο, αλλά οφείλω να σου πω και δημοσίως συγχαρητήρια για τη δουλειά σου στη βάση δεδομένων και όχι μόνο! :respect:

Ειδικά με την τελευταία σου προσθήκη ("Καταχώρηση στη συλλογή με κείμενο"), απλά ζωγράφισες.

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι μας κακομαθαίνεις σε πάρα πολύ μεγάλο βαθμό.

Σε περιμένω να σε κεράσω εσένα και το Βασίλη στην Αθήνα! :beer7:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Νίκο μου, τι να πω κι εγώ. Που σε 10 λεπτά πέρασα 1700 τεύχη περίπου, ενώ, πριν μπει το "συλλογή με κείμενο" έφαγα αρκετές ώρες για να περάσω τα 1950 τεύχη του Μίκυ Μάους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

 

β) Το τεύχος 2 από ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΔΟΞΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΩΝ ΝΤΑΚ που προφανώς αναφέρεται στην έκδοση του 2003, αλλά πάλι πρέπει να μου το αναφέρει για να το διορθώσω ανάλογα.

 

:beer:

 

Το τεύχος 2 από ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΔΟΞΑ ΤΗΣ ΔΥΝΑΣΤΕΙΑΣ ΤΩΝ ΝΤΑΚ (2003) είναι κανονικά περασμένο όπως είδα. Εκτός αν εννοείτε κάτι άλλο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7341
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  1379
  • Reputation:   6444
  • Achievement Points:  1379
  • Days Won:  5
  • With Us For:  5646 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Όσα χωρίς εξώφυλλο γράφουν από κάτω τον τίτλο της σειράς είναι ΟΚ, απλά δεν έχουμε το εξώφυλλο στο GC, αλλά υπάρχουν κανονικά στη βάση (και μπορούν να περαστούν και οι ιστορίες τους).

Τώρα για τα πρώτα, για να μείνω στο παράδειγμα του Δημήτρη, είναι:

α) Τα τεύχη 16-28 από τους ΕΚΔΙΚΗΤΕΣ (1977) τα οποία στη βάση έχουν οριστεί ως ανύπαρκτα! Αν ο φίλος Μήτσος όντως τα έχει, ας μας το αναφέρει να τα περάσουμε, αλλιώς ας αναφέρει ότι είναι λάθος να τα σβήσω.

β) Το τεύχος 2 από ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΔΟΞΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΩΝ ΝΤΑΚ που προφανώς αναφέρεται στην έκδοση του 2003, αλλά πάλι πρέπει να μου το αναφέρει για να το διορθώσω ανάλογα.

γ) Το τεύχος 14 από το ΑΙΡΟΝ ΜΑΝ... (1977) που επίσης έχει οριστεί σαν ανύπαρκτο. Πάλι χρειάζεται ο Δημήτρης να μου πει αν το έχει και τι να κάνω.

 

Τα περισσότερα τέτοια λάθη λοιπόν προέρχονται από ορισμό στη συλλογή ΠΡΙΝ από τροποποιήσεις στη βάση (όπως σπάσιμο σειρών ή ορισμός ανύπαρκτων τευχών). Δυστυχώς όταν συμβαίνουν τέτοιες αλλαγές δεν τσεκάρονται οι συλλογές των χρηστών για να γίνουν οι αντίστοιχες αλλαγές/διαγραφές.

 

Οπότε προτείνω όποτε βλέπετε τέτοια προβλήματα στη συλλογή σας να μου τα γράφετε εδώ για να πάω να τα διορθώσω με το χέρι, αλλά επιπλέον να μου λέτε πως να τα διορθώσω ή διαγράψω (βλέπωντας το cov_id και το Issue_no από το Link που δεν δουλεύει, μπορείτε να καταλάβετε για ποιά σειρά/τεύχος πρόκειται).

 

:beer:

Δεν έχω κανένα από αυτά, θες να μου πεις τώρα πως πρέπει να τα ξαναδώ ένα ένα; :wall::(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Μόλις ολοκλήρωσα την ενημέρωση της συλλογής μου, με 3750 κομμάτια Disney. Επιφυλάσσομαι κάποια στιγμή να προσθέσω και τις λίγες δεκάδες μη Disney τευχών μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28727
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6446 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Άσχετο με το άνω σχόλιο και το θέμα μάλλον, αλλά δεν είδα ανακοίνωση και είπα να το πετάξω όπου βρω... ας πούμε ότι με κάποιο τρόπο σχετίζονται.

 

Σοβαρά; ΣΟΒΑΡΑ; πότε μπήκε το Eshop πάνω δεξιά; Μόλις τώρα το είδα και θα ορκιζόμουν ότι την τελευταία φορά που ήμουν στο φόρουμ δεν υπήρχε εκεί.

ΦΑΝΤΑΣΤΡΟΥΜΦΙΚΟ και μην πω και ΤΑΚΑΠΛΗΚΤΙΚΟ... γουστάρω πολύ τα χρώματα και την δουλειά. Είστε ωραίοι και καλή τύχη και σε αυτή την εξαιρετική προσθήκη.

Δεν θα πω ότι θα μου κλείσετε το σπίτι, άλλος έχει προτεραιότητα σε αυτό (κολ μι μπένι) αλλά θα βάλετε και εσείς ένα χεράκι το κόβω.

 

:respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

1 μήνα έχει που έβλεπα μια πρώιμη εκδοχή του e-shop :nek::P (ας το παίξω ενημερωμένος :lol: ) και να που έγινε πραγματικότητα!!! Μπράβο σας! :clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1076
  • Group:  Technician
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2473
  • Reputation:   9469
  • Achievement Points:  2442
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6300 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Κάντε ένα φρεσκάρισμα στην database λαμβάνοντας υπόψη τις λανθασμένες καταχωρίσεις που φαίνονται σχετικά εύκολα στην λίστα αναζητήσεων του φίλου green-mits (αναφέρω τον φίλο Δημήτρη γιατί από τις γενικές αναζητήσεις βγήκε πρώτος - πρώτος στην αρχή ο λογαριασμός του)

http://www.greekcomi...r&mid=7341&st=0

Όσοι τίτλοι δεν έχουν εικόνα συνήθως παρουσιάζουν προβλήματα όπως διπλή ή άστοχη καταχώρηση. Μην μείνετε μόνο στην πρώτη σελίδα γιατί είδα και στις επόμενες τέτοια θέματα, απλά δεν ξέρω αν καταχωρούνται στο σύστημα και τίτλοι που ενδεχομένως στερούνται εξωφύλλου (εάν έχουμε από επόμενο διαπιστωμένο) αλλά καλό θα ήταν να τα δείτε όπως και να έχει.

 

Θα πρότεινα μετά την απάντηση του αρμόδιου ότι διορθώθηκαν αυτά τα θέματα να κοιτάξει ο καθένας μας την συλλογή του μπας και υπάρχουν τέτοιου είδους προβλήματα, ώστε να τα βρούμε και να τα διορθώσουμε. Εγώ κοίταξα την δικιά μου και δεν είδα κάτι περίεργο.

Το κάναμε το φρεσκάρισμα (μετά από συνεννόηση με τον Δημήτρη βασικά. Σβήστηκαν καταχωρήσεις-φαντάσματα στη συλλογή από: Ion13, green-mits, LEFIK, zoo και DJO (το FMIL #8 για τον τελευταίο).

 

Νομίζω λοιπόν τέλος τα φαντάσματα, μέχρι νεωτέρας...

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28727
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6446 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Τυχαία τώρα που φρέσκαρα κάποιους τίτλους στην συλλογή μου είδα το παρακάτω "φάντασμα":

 

http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?app=covers&module=view&section=issueList&cov_id=518

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1076
  • Group:  Technician
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2473
  • Reputation:   9469
  • Achievement Points:  2442
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6300 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Τυχαία τώρα που φρέσκαρα κάποιους τίτλους στην συλλογή μου είδα το παρακάτω "φάντασμα":

 

http://www.greekcomi...List&cov_id=518

Wow, τελείως τρελό αυτό (άσχετο με την συλλογή βέβαια)!

Δεν έχω ιδέα πως περάστηκε αυτό έτσι - το διόρθωσα πάντως -ότι άλλα τέτοια βρίσκεις να λες!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28727
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6446 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Επίσης, τώρα που συνεχίζω παρακάτω (αλφαβητικά πλέον μπας και θυμηθώ τί άλλο έχω) είδα ότι στο B έχει έναν χύμα τίτλο Batman που είναι η "ομαδοποίηση" η οποία δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος λόγος να βρίσκεται στα covers και γιατί, καθώς μέχρι τώρα δεν είδα άλλη ομαδοποίηση (και πέρασα τον Asterix με τους δεκάδες τίτλους κλπ). Απλά το αναφέρω γιατί μου έκατσε στο μάτι (μην πω στον λαιμό).

 

Υ.Γ.1:

Το ίδιο θέμα είδα τελικά και παρακάτω στους τίτλους: Conan, Hulk, Iron Man, Justice League of America, Spider-Man, Superman Μαζεύονται τελικά μπόλικα...

 

Τελικά βρήκα και τον Αστερίξ (με ελληνικούς χαρακτήρες αντί Asterix) αλλά η ομαδοποίηση είναι ελλειπείς. Παρόλα αυτά είναι δεκάδες οι τίτλοι με πάμπολες σειρές (βάλε π.χ. πρόχειρα τον Αρτσι και Βερόνικα πως το λένε, ή τους Τομ και Τζέρυ) που δεν έχουν ομαδοποίηση.

...είναι και το Judge Dredd το οποίο είναι τελείως χαζό καθώς είναι ομαδοποίηση 2 όλων και όλων τίτλων;

 

Τελικά γιατί υπάρχει σε κάποια θέματα ομαδοποίηση και σε άλλα με μπόλικους τίτλους όχι; Επιμένω όμως ότι γενικά δεν χρειάζεται η αναφορά τους στο covers system.

 

Υ.Γ.2: δεν σε προλαβαίνω... είσαι #1

Επεξεργασία από Yoshimitsu
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.