Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κλείνει το ’’9’’;


luckystrike

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12608
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  12
  • Reputation:   22
  • Achievement Points:  12
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5083 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κριμα οπως και να εχει. Ελπιζω οι νεοτερες γενιες να ερθουν με κατι δυναμικοτερο!!!

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 113
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36527
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:crying:
  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7341
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  1379
  • Reputation:   6444
  • Achievement Points:  1379
  • Days Won:  5
  • With Us For:  5648 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Ρε παιδιά διαβάζω τις τοποθετήσεις σας και έχω ελαφρώς κουφαθεί! :confuse:

Και όχι, δε φταίει μόνο η ηλικία! Καλά τόσο λίγοι τελικά λυπούνται για το κλείσιμο της πιο σημαντικής, αυτή τη στιγμή, περιοδικής έκδοσης με κόμικς; Εντάξει μπορεί κανείς να του επιρρίψει μύρια όσα, και έχω και εγώ ράμματα για την γούνα του και συμπεριφορές αχαρακτήριστες αλλά επιτρέψτε μου να είμαι κατηγορηματικός: η Δεκαετία που πέρασε είναι, ποιοτικά και ποσοτικά, η σημαντικότερη περίοδος των ελληνικών κόμικς, και αυτό οφείλεται στο Εννιά.

Το κλείσιμο του είναι και το τέλος αυτής της εποχής, και ειλικρινά φοβάμαι γι' αυτά που θα έρθουν. Χωρίς τρόπους ενημέρωσης, χωρίς επαφή με το μεγάλο, και ανυποψίαστο, κοινό, χωρίς ένα βήμα να δοκιμαστούν οι Έλληνες δημιουργοί, και σε περίοδο που μετράμε υποχρεωτικά και την δεκάρα, δεν μπορώ να βρω τίποτα απολύτως θετικό σε αυτή την εξέλιξη.

Επαναλαμβάνω, κάθε κριτική είναι θεμιτή, και στο μεγαλύτερο μέρος τους και δικαιολογημένες, αλλά ως συνολική αποτίμηση ο ρόλος του Εννιά είναι ανεκτίμητος.

Βέβαια θα μου πεις στις μέρες που έρχονται τι θα μείνει όρθιο;

 

(Και ναι, φυσικά ήταν και είναι καπιταλιστική επιχείρηση η Ελευθεροτυπία, όπως φροντίζει να μας θυμίσει η νέα της ιδιοκτήτης, αλλά αυτό δεν παίζει κανένα ρόλο παρά μόνο για κάποιους, όπως εγώ που την διαβάζω από το πρώτο της φύλλο, που κάποια στιγμή βλακωδώς νομίζαμε πως ήταν κάτι περισσότερο.)

Δεν έχω όρεξη για smiles.

  • Like 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36527
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Φίλε Δημήτρη παντα είναι λυπηρό-τουλαχιστόν για μενα-όταν ενα περιοδίκο κόμικς η μία εκδοτική εταιρία κλείνει,ότι η οποια ειναι αυτή.Και φυσικά στεναχωρήθηκα και είμαι σίγουρος ότι τα επομενα Σάββατα κάτι θα τους λειπει,κατι που με γέμιζε χαρά εστω και για λίγη ώρα.Οπως όταν συμβαίνει και σε άλλες πιο σοβαρές καταστάσεις-διαφορετικές για τον καθένα-δεν θέλω να πιστέψω ακόμα ότι το τέλος πλησιάζει,οχι πριν πιάσω το τελευταίο τεύχος στα χέρια μου που να γράφει ''ΤΕΛΟΣ''.Αφού να φανταστείς ο Χ.Ξανθάκης που έχει στήλες στο 9 και ΕΨΙΛΟΝ και είναι και ο γραμματοαπαντητης,είναι γείτονας μου-μένει 3 όροφους απο πάνω μου-και ήταν εύκολο για μένα να τον ρώτησω τι γίνεται,δε το έκανα γιατί δεν ήθελα να ακούσω την απάντηση.

Πολλοί λένε ότι το 9 δεν ήταν αυτό που ήταν παλιά,και έπρεπε να κλείσει,εγω δεν συμφωνώ.Ενταξει δεν έχει την φρεσκάδα και την δυναμική που είχε,αλλά δεν είναι και για πέταμα περνάς ευχαριστα την ώρα διαβαζοντας το.Την δουλειά που είχε να κάνει την έκανε έμαθε τον κόσμο να διαβάζει κόμικς,έδωσε κίνητρο σε παιδιά να ασχοληθουν σοβαρά με την δημιουργία κόμικς,γέμισε τα βιβλιοπωλεια με Ελληνες δημιουργούς και αναζοπύρωσε την φλόγα σε παλίους αναγνώστες να ξαναρχίσουν το ΄΄άθλημα΄΄.Ισως χρειαζόνταν νέο πρωσωπικο με νεές ιδέες να ανανεώσει το περιοδικο,ίσως.

Απο την αλλη 10 χρόνια-για ενα περιοδικο ενθετο για κομικς- και πάνω απο 500 τεύχη είναι αδιανόητο για τα Ελληνικά δεδομένα.Οταν είχα πιάσει το 1ο τεύχος στα χέρια μου είχα σκεφτεί ότι θα σταματήσει μετά τις καλοκαιρινές διακοπές.

Μια άποψη που έχω είναι ότι δεν θα έπρεπε να έφερνε και τίποτα κέρδη στην εφημερίδα δεδομένου ότι δεν το μιμηθηκαν άλλες εφημερίδες.Οταν η ίδια η εφη/δα ''εβγαλε''το 'ΕΨΙΛΟΝ' ακολουθησαν το 'ΕΘΝΟΣ' με 'ΕΙΚΟΝΕΣ' τα'ΝΕΑ' με 'ΤΑΧΥΔΡΟΜΟ' κ.λ.π. Οταν το 'ΕΘΝΟΣ' ''εβγαλε''το πρωτο τηλ/κο ενθετο 'Τν ΕΘΝΟΣ'όλοι οι άλλοι την ακολούθησαν και ούτε καθεξης.'Ο κόσμος του ΕΠΕΝΔΥΤΗ' δεν πιάνει γιατί αφενος τα κατα καιρους ενθετα του είναι σε αλλο στυλ αφετερου τα δικαιωματά ταχε που ταχε μη πάνε χαμένα.Για την 'ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΉ'

άλλο στυλ και αυτο,και συμφωνια σου διαφημίζω την εταιρια και τα αλμπουμ σου μου δίνεις εσυ υλικό.Εδω ολόκληρος ΜΑΝΑΡΑ δε τα καταφερε στη ΈΣΠΡΕΣΟ'μονο για λίγα Σάββατα.

Το γεγονός είναι ένα,η στεναχωρεθουμε η αδιαφορουμε το κακό ανακοινωθεν είναι προ των πυλών μας και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα,εκτος απο το να μην ξαναγοράσουμε 'ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ'-ετσι και αλλιως εγω όυτε που την ανοιγα,στην επιστροφη για το σπιτι την έριχνα στον κάδο ανακύκλωσης.

Ελπίζω σε κάτι το καινούργιο.

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25074
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6219 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Όπως λένε και στο χωριό μου "Δεν τελειώνει τίποτα, αν δεν τραγουδήσει η χοντρή κυρία". Μια αχτίδα ελπίδας βγαίνει σήμερα. Αντιγράφω απο το Comicdom.com:

 

"Όπως θα διαβάσετε και στο “9” αύριο, το περιοδικό δε θα μας αφήσει εντελώς. Κατά την διάρκεια του καλοκαιριού, τέσσερις σελίδες του ανά εβδομάδα θα βρίσκονται μέσα στην εφημερίδα. Μετά το καλοκαίρι, το “9” θα επιστρέψει με περισσότερες σελίδες, άλλο σχήμα και με άλλη συχνότητα. Τουλάχιστον έτσι θα γίνει εάν δεν προκύψει τίποτα απρόβλεπτο/δυσάρεστο (εδώ χτυπάμε ξύλο, κάνουμε finger-cross, κερατάκια ή ό,τι άλλο μας ικανοποιεί). Οι φήμες λένε για μηνιαίο ανανεωμένο “9” αλλά θα πρέπει να κάνουμε λίγη υπομονή ακόμα και να δούμε… Το καλό είναι ότι δεν ήρθε το τέλος ακόμη. Όπως λέει και το ίδιο το περιοδικό στο editorial του, είναι απλώς ημιανάπαυση…"

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6419 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

η Δεκαετία που πέρασε είναι, ποιοτικά και ποσοτικά, η σημαντικότερη περίοδος των ελληνικών κόμικς, και αυτό οφείλεται στο Εννιά.

Το κλείσιμο του είναι και το τέλος αυτής της εποχής, και ειλικρινά φοβάμαι γι' αυτά που θα έρθουν. Χωρίς τρόπους ενημέρωσης, χωρίς επαφή με το μεγάλο, και ανυποψίαστο, κοινό, χωρίς ένα βήμα να δοκιμαστούν οι Έλληνες δημιουργοί, και σε περίοδο που μετράμε υποχρεωτικά και την δεκάρα, δεν μπορώ να βρω τίποτα απολύτως θετικό σε αυτή την εξέλιξη.

Δημήτρη, θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω λίγο με αυτή σου την τοποθέτηση:

 

Το 9 ΔΕΝ είναι η ελληνική σκηνή κόμικ. Ναι, έχει παίξει πολύ μεγάλο ρόλο, δε διαφωνώ καθόλου. Ούτε χαίρομαι που κλείνει. Θεωρώ όμως μεγάλη υπερβολή το να λέμε ότι κλείνοντας το 9 χάνονται οι τρόποι ενημέρωσης, η επαφή με το ανυποψίαστο κοινό και ο χώρος για να δοκιμαστούν οι νέοι δημιουργοί.

 

Μπορεί το 9 να έφερε τα κόμικ πιο κοντά στο ευρύ κοινο, μέσα από την Ελευθεροτυπία, η μεγάλη άνθιση στα κόμικ όμως οφείλεται στο ότι κάποιοι άλλοι αυτό το πήγαν ένα βήμα παραπέρα. Αν η Jemma δεν έβγαζε ένα σωρό ποιοτικά κόμικ, αν η Anubis δεν έμπαινε φορτσάτη στις μεταφορές των υπερηρωικών και αν δεν υπήρχε η επιτυχία του Logicomix και τόσες άλλες καλές κυκλοφορίες των τελευταίων χρόνων, το 9 από μόνο του δε θα είχε κάνει τόσα πολλά. Γι' αυτό και δε θεωρώ ότι έρχεται το τέλος του κόσμου με το να κλείσει. Υπάρχει το greekcomics, υπάρχει το comicdom.com, υπάρχουν ένα σωρό μικρά και μεγάλα sites γύρω απ' τα ελληνικά κόμικ. Ακόμα και μέσα απ' το facebook, ένας νέος δημιουργός μπορεί να κάνει γνωστή τη δουλειά του αν θέλει. Όσο για το κοινό, έχει αλλάξει σε σχέση με το παρελθόν. Σιγά σιγά φεύγει η νοοτροπία ότι τα κόμικ είναι για μικρά παιδιά και αυτό οφείλεται στο ότι τα πιτσιρίκια του 90 και του 2000 πλέον είναι 30άρηδες και πάνω.

 

Μπορεί η ελληνική σκηνή να είχε ανάγκη το 9 στην αρχή, πλέον όμως μπορεί να σταθεί στα πόδια της. Τα απαραίτητα θεμέλια έχουν μπει πια και ήδη σηκώνονται αξιοπρεπέστατα κτίρια από πάνω τους.

 

Και ξαναλέω: Δε χαίρομαι που κλείνει, ούτε πανηγυρίζω. Δεν είναι όμως και το τέλος του κόσμου. Και στην τελική, αν όντως φανεί ότι υπάρχει κάποιο κενό αφότου κλείσει, αργά ή γρήγορα θα βρεθεί κάποιος ή κάτι να το γεμίσει.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82148
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6065 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Δημήτρη, θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω λίγο με αυτή σου την τοποθέτηση:

 

Το 9 ΔΕΝ είναι η ελληνική σκηνή κόμικ. Ναι, έχει παίξει πολύ μεγάλο ρόλο, δε διαφωνώ καθόλου. Ούτε χαίρομαι που κλείνει. Θεωρώ όμως μεγάλη υπερβολή το να λέμε ότι κλείνοντας το 9 χάνονται οι τρόποι ενημέρωσης, η επαφή με το ανυποψίαστο κοινό και ο χώρος για να δοκιμαστούν οι νέοι δημιουργοί.

 

Μπορεί το 9 να έφερε τα κόμικ πιο κοντά στο ευρύ κοινο, μέσα από την Ελευθεροτυπία, η μεγάλη άνθιση στα κόμικ όμως οφείλεται στο ότι κάποιοι άλλοι αυτό το πήγαν ένα βήμα παραπέρα. Αν η Jemma δεν έβγαζε ένα σωρό ποιοτικά κόμικ, αν η Anubis δεν έμπαινε φορτσάτη στις μεταφορές των υπερηρωικών και αν δεν υπήρχε η επιτυχία του Logicomix και τόσες άλλες καλές κυκλοφορίες των τελευταίων χρόνων, το 9 από μόνο του δε θα είχε κάνει τόσα πολλά. Γι' αυτό και δε θεωρώ ότι έρχεται το τέλος του κόσμου με το να κλείσει. Υπάρχει το greekcomics, υπάρχει το comicdom.com, υπάρχουν ένα σωρό μικρά και μεγάλα sites γύρω απ' τα ελληνικά κόμικ. Ακόμα και μέσα απ' το facebook, ένας νέος δημιουργός μπορεί να κάνει γνωστή τη δουλειά του αν θέλει. Όσο για το κοινό, έχει αλλάξει σε σχέση με το παρελθόν. Σιγά σιγά φεύγει η νοοτροπία ότι τα κόμικ είναι για μικρά παιδιά και αυτό οφείλεται στο ότι τα πιτσιρίκια του 90 και του 2000 πλέον είναι 30άρηδες και πάνω.

 

Μπορεί η ελληνική σκηνή να είχε ανάγκη το 9 στην αρχή, πλέον όμως μπορεί να σταθεί στα πόδια της. Τα απαραίτητα θεμέλια έχουν μπει πια και ήδη σηκώνονται αξιοπρεπέστατα κτίρια από πάνω τους.

 

Και ξαναλέω: Δε χαίρομαι που κλείνει, ούτε πανηγυρίζω. Δεν είναι όμως και το τέλος του κόσμου. Και στην τελική, αν όντως φανεί ότι υπάρχει κάποιο κενό αφότου κλείσει, αργά ή γρήγορα θα βρεθεί κάποιος ή κάτι να το γεμίσει.

 

What he said.

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7515
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  247
  • Reputation:   2147
  • Achievement Points:  249
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5632 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

Πολύ καλά τα λέτε, αλλά πάρτε χαρτί και καλαμάρι και σημειώστε πόσες καινούργιες ελληνικές ιστορίες κόμικς θα βρείτε να διαβάσετε μέχρι του χρόνου στο comicdom, στη διάρκεια του οποίου κυκλοφορούν αυτοεκδόσεις και όχι μόνο.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5961
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5343 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Μια και η συζήτησή είναι πια σε γενικό επίπεδο και όχι σε ειδικό ως μόνιμος αναγνώστης του 9 και έχοντας 500 από τα 512 τεύχη του ας γράψω δύο λόγια...

Υπάρχει και μια κατηγορία αναγνωστών κόμιξ, σαν και του λόγου μου, που δεν έχει το χρόνο να ενημερώνεται για τα πάντα σε μηδέν χρόνο, που δεν προλαβαίνουμε να διαβάζουμε όλα τα ενδιαφέροντα που γράφονται στο φόρουμ και που δεν ξέρουμε ανά πάσα στιγμή τι κυκλοφορεί στην ελληνική αγορά.

Το 9 πρωτίστως κάλυπτε ένα μεγάλο κενό στην ενημέρωση αφού σε εβδομδιαία βάση μαθαίναμε τι ’’έπαιζε’’ στην ελληνική και διεθνή αγορά. Μας σύστησε κατά διαστήματα σημαντικούς νέους έλληνες δημιουργούς και έφερε στην Ελλάδα μεταφρασμένα ορισμένα εξαιρετικά κόμιξ που υπό άλλες συνθήκες ίσως να μην υπήρχαν στη γλώσσα μας. Σαφώς και είχε μια ποιοτική κάμψη τα τελευταία χρόνια με τη μείωση των σελίδων, το κακό χαρτί αλλά αυτά στον χώρο του τύπου, δυστυχώς, είναι μετρημένα κουκιά. Κόστιζε Χ χρήματα, η αύξηση των πωλήσεων συγκριτικά με τις άλλες μέρες ή άλλες προσφορές + ένθετα ήταν μικρή και όταν στη ζυγαριά μπήκαν μόνιμοι υπάλληλοι ή έντυπα που στελεχώνονται από εξωτερικούς συνεργάτες η πλάστιγκα ατυχώς έγειρε προς τη μεριά του δεύτερου.

Δεν ξέρω αν πληρώνονταν καλά οι δημιουργοί ή όχι. Πιστεύω ότι σε κάθε μορφή έντυπης τέχνης κανείς δημιουργός στην Ελλάδα δεν πληρώνεται αρκετά από ένα έντυπο ή με ένα βιβλίο για να βιοποριστεί αξιοπρεπώς αλλά αυτό το ξέρουν καλύτερα οι ίδιοι.

Προσωπικά μου αφήνει ένα κενό το κλείσιμο του 9 (μακάρι να πρόκειται για αναστολή ή...ημιανάπαυση αλλά με κριτήριο την άθλια οικονομική κατάσταση της εφημερίδας δεν το πολυπιστεύω)και για ένα ακόμη λόγο: Χάρη σε αυτό γνώρισα τη λέσχη πέρσι τον Αύγουστο και βρήκα ένα χώρο όπου έχω πιεί 5-6 φορές τον καφέ μου μιλώντας με πολύ αξιόλογους ανθρώπους που υπό άλλες συνθήκες δεν θα συναντούσα ποτέ!

Αλλωστε πάντοτε το περιοδικό ήταν φιλικά διακείμενο και στη λέσχη και στο φόρουμ και στην όλη προσπάθεια προβάλλοντας κάθε δραστηριότητα της. Και μάλλον δεν είμαι ο μόνος που έμαθε το στέκι της ΛΕΦΙΚ από το ’’9’’.

Υ.Γ. Περισσότερο γράφω αυτά τα λόγια για να γίνει αντιληπτό ότι δεν χάρηκα ως κομιστής στο φόρουμ αυτής της δυσάρεστης είδησης επειδή ορισμένοι έσπευσαν να με λοιδωρήσουν ή να ειρωνευτούν. Δεν αναφέρομαι στον Valtasar που καλά κάνει και κρατάει τις αποστάσεις και την ποιότητα του φόρουμ αλλά για ορισμένα από τα υπόλοιπα αρχικά σχόλια αφού κάποια στιγμή αισθάνθηκα και ως...νεκροπομπός-κοράκι η ως αφερέγγυος που διασπείρει ανοησίες.

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6250 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

 

Υ.Γ. Περισσότερο γράφω αυτά τα λόγια για να γίνει αντιληπτό ότι δεν χάρηκα ως κομιστής στο φόρουμ αυτής της δυσάρεστης είδησης επειδή ορισμένοι έσπευσαν να με λοιδωρήσουν ή να ειρωνευτούν. Δεν αναφέρομαι στον Valtasar που καλά κάνει και κρατάει τις αποστάσεις και την ποιότητα του φόρουμ αλλά για ορισμένα από τα υπόλοιπα αρχικά σχόλια αφού κάποια στιγμή αισθάνθηκα και ως...νεκροπομπός-κοράκι η ως αφερέγγυος που διασπείρει ανοησίες.

 

H αλήθεια είναι ότι εγώ τουλάχιστο είμαι εξαιρετικά κουμπωμένος σε οποιαδήποτε φήμη προέρχεται απ' το "βαθύ ίντερνετ", αλλά όπως αποδείχθηκε, αυτή τη φορά όντως λύκος.

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82148
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6065 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Η αλήθεια είναι ότι πολλοί το πήραν πολύ προσωπικά όταν διάφοροι μεταφέραμε αυτά που ακούσαμε για κλείσιμο ή οτιδήποτε άλλο του 9, τόσο που πολλές φορές πίστευα ότι προσβάλαμε άτομο της οικογενείας του. Ας έχει. Ξέρω πως λειτουργεί το ίντερνετ και πώς ο καθένας βγάζει το φαρμάκι που τρώει στη ζωή του. Μερικά άτομα απλά έπεσαν χαμηλά. Αλλά και αυτό σκαλί είναι. Τις πηγές μου τις ονομάτισα εκεί που θεώρησα ότι έπρεπε να ειπωθούν.

 

Πάμε παρακάτω; Είμαι σίγουρος ότι θα βρείτε και άλλα θέματα εδώ μέσα. Έχουν κλείσει περιοδικά και περιοδικά...

 

Τελικά το 9 είναι ταυτόχρονα και υπερτιμημένο και υποτιμημένο.

 

Luckystrike, συγνώμη ως άνθρωπος και συνέχισε εδώ μεσα. ;)

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6250 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Μήπως υπερβάλλεις λίγο; Επειδή δε βλέπω κανένα σχόλιο που να έχει τον υπερβολικό τόνο που περιγράφεις και επειδή ήμουν ανάμεσα στους πρώτους σχολιαστές, αν θεωρείς ότι κάτι που έγραψα σε έθιξε, να το συζητήσουμε για να μη μένουν πικρίες και σκιές.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7341
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  1379
  • Reputation:   6444
  • Achievement Points:  1379
  • Days Won:  5
  • With Us For:  5648 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Χαίρομαι που υπάρχουν πιο αισιόδοξοι από μένα! :beer:

Χαίρομαι που συμφωνούμε, κατά πλειοψηφία ευτυχώς!, για τον σημαντικό ρόλο του Εννιά, όχι τίποτα άλλο αλλά θα το έβρισκα άτοπο στο συγκεκριμένο τόπικ να κυριαρχεί η γκρίνια για τα αρνητικά του. (Ψιλοάσχετη αλλά ενδιαφέρουσα παρέκκλιση: άκουσα μια πολύ καλή απάντηση στο κλασσικό ερώτημα περί αυγού και κότας: αυγά υπήρχαν και πριν τις κότες!, οι συνειρμοί ελεύθεροι.)

Και βεβαίως όταν με πιάνουν οι μαύρες μου εύχομαι να έχουν δίκιο οι άλλοι οπότε... αφού δεν μπορούμε να καθορίσουμε το μέλλον ας χαλαρώσουμε και ας απολαύσουμε την αναμονή. :holidays2::holidays3:

Και ψυχραιμία λίγο, χαλαρά μη πάθουμε καμιά κράμπα. :frape:

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  733
  • Reputation:   2457
  • Achievement Points:  737
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Ακομα θυμαμαι τη στιγμη που πρωτοδιαβασα την ιστορια της "Χρυσης Πολης" στο 1ο τευχος του 9 το 2000. Πολιτισμικο σοκ... "Τετοια κομικς θα διαβαζω απο δω και περα", σκεφτηκα... Χωρις ιντερνετ και μακρυα απο την Αθηνα ηταν ενα παραθυρο στον κοσμο των BDs (και ας μην ηξερα το συγκεκριμενο ορο τοτε). Πιθανοτατα αν δεν υπηρχε το 9 να μην διαβαζα πλεον κομικς και να εμενα στα αγαπημενα Αστεριξ, Λουκυ Λουκ και καποια Κορτο που ειχα απο τα εφηβικα μου χρονια.

 

Μακαρι το 9 να συνεχισει σε μηνιαιο κυκλο, με περισσοτερες σελιδες, ολοκληρωμενη κεντρικη ιστορια και καλυτερη εκτυπωση. Θα αρχισω να το ξαναπαιρνω...

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5961
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5343 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Μείωση πωλήσεων της τάξης του 17% είχε η Ελευθεροτυπία το περασμένο Σάββατο χωρίς το 9 σε σχέση με τα δύο προηγούμενα Σάββατα. Το Σάββατο 19 Ιουνίου είχε πουλήσει σε Αθήνα- Πειραιά συνολικά 21.864, το αμέσως επόμενο στις 26 του μήνα 21.954 και αυτό που μας πέρασε 18.022. Τώρα απομένει να δούμε αν η εφημερίδα θα εκτιμήσει σε οικονομικά μεγέθη τι συμφέρει περισσότερο. 18.000 αναγνώστες χωρίς 9 και ΓΕΩ ή 22.000 περίπου με αυτά τα περιοδικά μαζί για να ξέρουμε ακριβώς αν υπάρχει τύχη να ξαναδούμε σε εβδομαδιαία βάση το περιοδικό στο περίπτερο ή απλά όπως έχει προαναγγελθεί θα το δούμε σε κάποια άλλη μορφή και με άλλη συχνότητα κυκλοφορίας. Καθαρά λογιστικό είναι πια το ζήτημα αν βέβαια οι πωλήσεις μείνουν σε αυτό το επίπεδο και δεν αλλάξει κάτι δραστικά τις επόμενες εβδομάδες.

(Τα στοιχεία πωλήσεων είναι από τα επίσημα αρχεία του πρακτορείου διανομής εφημερίδων και περιοδικών Ευρώπη)

Επεξεργασία από luckystrike
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25074
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6219 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Αν κάποιος το δει καθαρά λογιστικά θα διαπιστώσει ότι έχασε 4,000 αναγνώστες επι 2 Ευρώ η εφημερίδα (στην απλή έκδοση), σύνολο χάνει 8,000 Ευρώ. Απο την άλλη κερδίζει το κόστος εκτύπωσης τουλάχιστον 44,000 περιοδικών (22,000 9 & 22,000 Γεω), αλλά και αμοιβές σε δημιουργούς, δημοσιογράφους κλπ... Δεν έχω την παραμικρή γνώση για το πόσο κοστίζει το δεύτερο μέρος της εξίσωσης, αλλά έχω την εντύπωση πως είναι παραπάνω απο τα 8,000 Ευρώ.

 

Απο την άλλη βέβαια η χαμηλώτερη κυκλοφορία σημαίνει και λιγότερες διαφημίσεις και άρα λιγότερα έσοδα και απο κεί, αλλά εδώ τη χάνω την αποτίμηση....

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5961
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5343 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Τα έσοδα δεν είναι επι 2 ευρώ. Στην εφημερίδα πηγαίνει μόνο το 1,3. Το υπόλοιπο 0,7 είναι το ποσοστό του πρακτορείου διανομής που το παρακτρατά αυτόματα. Οπότε ο υπολογισμός αλλάζει.

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25074
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6219 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Ακόμα χειρώτερα για το μέλλον των περιοδικών.... Όπως και να χει θα έχουμε σίγουρα μια ειδική έκδοση τον Σεπτέμβρη με τους νικητές του διαγωνισμού. Πήρε κανείς Ε το σάββατο για να μας πεί τελικά τι περιεχόμενο είχε απο κόμικς; Είδα μόνο ένα τίτλο, "Κομικοδρόμιο", αλλά δεν είδα περιεχόμενο...

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5961
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5343 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Το κομικοδρόμιο ήταν ένα φτωχό τετρασέλιδο σε χαρτί εφημερίδας με 5-6 σκίτσα από τις ’’μικρές’’ σειρές που είχε το περιοδικό. Στριπάκια δηλαδή από Κιβωτό, Ταμπακέα κλπ. Συν ένα μικρό κείμενο για τον Xerxis τη νέα δουλειά του Φρανκ Μίλερ. Ηθελε και...κόπο για να το ανακαλύψει κάποιος στο τέλος του ενθέτου για τον πολιτισμό, τη μουσική, τα βιβλία κλπ.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5063 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Πάνω που έλεγα να αρχίσω να παίρνω το περιοδικό,να σου που έκλεισε.Ατυχία!!! :crying:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12748
  • Group:  Members
  • Topic Count:  19
  • Content Count:  440
  • Reputation:   1797
  • Achievement Points:  440
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5059 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Wo..ειναι πολλα αυτα που θελω να πω,αλλα βαριεμαι like hell :P

well,η απαντιση αν στοιχιζει στην ελληνικη σκηνη των comics η διακοπη κυκλοφοριας του 9,ειναι μια και αδιαπραγματευτη.

το 9 ΔΕΝ ηταν η καλυτερη πηγη ,για εναν ηδη καταρτισμενο στον τομεα..Ομως η διαφορα του απο τα αλλα μεσα,ηταν η ευκολη επαφη του με το κοινο που δεν ειναι γνωστες του θεματος.αυτο εκανε το 9,διαφορετικο απο ολα αυτα τα περιοδικα και τα site που μπορειτε να αναφερεται σαν καλυτερα.

Εχω σταματησει να διαβαζω 9,πολυυ πριν παει Σαβατο,ομως συνηδιτοποιω,οτι το 9,μου εδωσε το εναυσμα να δωσω 1 ευκαιρια,περισσοτερης αναζητησης για την 9η τεχνη.

Αυτο που θελω να πω,ειναι οτι το προβλημα του χωρου μας,ως προς τα comics,δεν ειναι η αγορα προιωντων απο τους fans,αλλα η αμεση γνωστοποιηση του αντικειμενου,οπου το 9 το παρειχαι κατε Τεταρτη.( παλαιοτερα )

peace out

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13226
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5996 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Και σε άσχετη σελίδα (κάπου στην πολιτική επικαιρότητα στις πρώτες σελίδες) έγραφε ότι το 9 και το Γεωτρόπιο θα επανέρθουν το Σετπέμβρη στην κυριακάτικη Ελευθεροτυπία και σε μηνιαία μορφή. Οψόμεθα.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12685
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  42
  • Reputation:   208
  • Achievement Points:  42
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5069 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Σας διαβαζω τοση ωρα και εχω να πω καποια πραγματα και εγω με τη σειρά μου..Πριν το 9 εγω ηξερα τον Αρκα το 9 εβγαλε πολλους κομιστες απο τον διαγωνισμό σχεδον (ολους τους νεους κομιστές) και και καπους απο την υλη του (Λεανδρο ,Δερβενιωτη.)Φυσικα και θυμαμαι τη χρυση πολη το travis τα ΕΦ ημουν και λύκειο τοτε.Και εγω απο 9 ξεκίνησα να ασχολουμε και να ξέρετε οτι ειχε αρθρα και αλλα που βοηθουσαν , τα κομισξαδικα ,εγραφε, σε εποχη που δεν υπηρχαν οι εκδοτικές και εννοω να φαινονται σε εκθεσεις και τετοια.καποιοι μου αρεσαν καλλιτενες και καποιοι οχι και ναι εχει πεσει η ποιότητα του ουτε και εγω το διαβασα με ευχαριστηση τελευταια.Αλλα πρεπει να υπαρχει.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5063 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Καταρχήν όλοι τα βάφετε μαύρα.Δεν τελείωσε,βρίσκεται σε ημιανάπαυση όπως είπαν και οι ίδιοι οι συντελεστές.Θα ξαναεπιστρέψει με περισσότερες σελίδες και πιθανότατα να μην έχει κακά άρθρα(εννοώ ότι αντί να βγαίνει κάθε εβδομάδα και βάζουν μερικές φορές ότι να'ναι,βάζουν τα καλύτερα του μήνα).Υπάρχουν και μειονεκτήματα από την αλλαγή του 9 αλλά και πλεονεκτήματα! :best:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.