Jump to content
Dr Paingiver

ΕΞΩΦΥΛΛΑ ΠΡΟΣ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

Recommended Posts

Θα έχετε σίγουρα παρατηρήσει, ότι στις σελίδες εξώφυλλων, έχουν αναρτηθεί και κάποια εξώφυλλα τα οποία δεν πληρούν από άποψη κατάστασης τα αποδεκτά στάνταρτς που όλοι θέλουμε. Αυτό είναι απόλυτα δικαιολογημένο και οφείλεται στο γεγονός ότι κάποια εξώφυλλα είναι αρκετά σπάνια και αναρτούνται στις σελίδες εξώφυλλων μέχρι να βρεθεί κάποιο σε καλύτερη κατάσταση και να αντικαταστήσει το ελαττωματικό.
Σκοπός λοιπόν αυτού του θέματος είναι να αναδεικνύει αυτά τα εξώφυλλα μέσα από μια καταγραφή τους ανοιχτή σε όλους, ώστε όταν κάποιο μέλος αποκτήσει κάποιο καλύτερο, να το αντικαταστήσουμε.
Θα καταγράφονται αλφαβητικά τα προς αντικατάσταση εξώφυλλα και θα συνδέονται μέσω link με την σελίδα ώστε να έχετε και την εικόνα τους. Όποιος έχει κάποιο καλύτερο θα το αναρτά σαν απάντηση στο θέμα και από κει και πέρα οι αρμόδιοι moderators θα αναλαμβάνουν την αντικατάστασή του. Μπορείτε επίσης, εφόσον εντοπίζετε κάποιο ελαττωματικό εξώφυλλο να μας το αναφέρετε εδώ.
Για να ολοκληρωθεί αυτή η δουλειά είναι καλοδεχούμενη η βοήθεια όλων σας, για την οποία σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων.

Αρχίζουμε λοιπόν.

1- Εξώφυλλα σε κακή κατάσταση

Αγόρι Β΄Περίοδος 081
Κλασικά Disney 039
Κλασσικά Εικονογραφημένα (1951) 0279
Κλασσικά Εικονογραφημένα (1951) 0314
Κλασσικά Εικονογραφημένα (Μικρά)(Α' Περίοδος) 0595
Κόμης Δράκουλας 05
Μικρός Ιππότης τεύχος 035
Μπλεκ (Α' Περίοδος) τεύχος 0249
Ντόναλντ 079
Περιπέτεια (εβδομαδιαία) τεύχος 060
Πινόκιο Α' Περίοδος 001
Πινόκιο Α' Περίοδος 081
Τόμπυ 022

2- Εξώφυλλα με λάθος διαστάσεις

Αχιλλέας Ταλόν
Μπερνάρ Πρινς
Κόττον Κιντ
Φιλίπ & Φράνσις

Τζόναθαν Κάρτλαντ
Θόργκαλ
Ο Μπιγκλς Διηγείται
Γιάκαρι
Λεονάρντο
Μαθητής Κασκαρίκας
"Σούπερμαν" τα τεύχη: 10,13,14,15,24,25,26,34,36,37,39,40,42,44,45,60,61,62,66 και 104b

:valtnino:

• Like 23

Κλασσικα εικονογραφημενα (1951) το νουμερο 94

• Like 8

1. Στην σειρά "Spider-Man Adventures" η ανάλυση είναι πολύ μικρή στα τεύχη: 11,12,13,14,15,16,17,18,19,20,22,24,25 και 27.
2. Στα "Σούπερμαν" ισχύει το ίδιο για τα: 10,13,14,15,24,25,26,34,36,37,39,40,42,44,45,60,61,62,66 και 104b.
3. Επίσης τέτοια εξώφυλλα υπάρχουν και στο "Οι Περιπέτειες Του ΤενΤεν" και είναι τα εξής: 4,6,10,11,12,15,18 και 19.
4. Ακόμη δείτε στο "Οι Περιπέτειες Του Τεν-Τεν" των εκδόσεων "Πήγασος", το τεύχος #14 είναι πολύ θολό. Ίσως να το έβαζε ο sokratis :thanks: άλλη μια φορά τώρα που πήρε το κολάι. :beer:

Κι εντάξει δε νομίζω πως χρειάζεται να αναφερθεί καν αλλά γύρω στο 920-960 ύψος έχουν μπει αρκετά, παλαιότερα, όπως τα εξής:
"Θόργκαλ"
"Ο Μπιγκλς Διηγείται"

Αλλά είναι μια χαρά κι έτσι! Εμφανέστατες οι πληροφορίες και οι λεπτομέρειες! :beer:

Edited by Mandrake
  • Like 8

Το κλασσικά εικονογραφημένα 94 από μένα, πιστεύω σε σχεδόν άριστη κατάσταση.

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην σελίδα, αντικαθιστώντας το ελαττωματικό. Διαγράφτηκε και η καταχώρηση στο αρχικό ποστ. Η πρώτη αντικατάσταση στέφτηκε με επιτυχία. Ευχαριστούμε τον filip58.

• Like 11

Στα κλασσικα εικονογραφημενα (1951) τα νουμερα 279-314

• Like 6

Τα εξής:

1. Στο κόμικ "Απάνθρωποι" τα εξώφυλλα 3 και 8 τα είχα κατεβάσει παλαιότερα και είχαν ανάλυση 493x753. Τώρα απ'ότι βλέπω ότι είναι 786x1200 ύψος το καθένα αλλά μου φαίνεται πως έγινε επεξεργασία και ανέβηκαν ξανά. Άλλωστε αυτό φαίνεται απ'την ποιότητα. Στα υπόψιν για όποιον τα έχει λοιπόν (εγώ δυστυχώς όχι ακόμη...). Με το εξώφυλλο #6 τι γίνεται; Έτσι είναι κανονικά; :confuse:

2. Στο "Κόμης Δράκουλας" μάλλον πως χρειάζεται να βρεθεί ξανά το #5.

3. Στο "Ντόναλντ" το τεύχος #79 είναι ακόμα με την ζελατίνα του και μάλλον χρειάζεται αντικατάσταση.

4. Ίδιες διαστάσεις με τα τεύχη "Απάνθρωποι" που αναφέρω παραπάνω, είναι και στο "Σιδεράνθρωπος Άιρον Μαν" με την διαφορά ότι εδώ παρέμειναν ως έχουν. Συγκεκριμένα τα τεύχη 7,8 και 9.

Edited by Mandrake
  • Like 4

3. Επίσης τέτοια εξώφυλλα υπάρχουν και στο "Οι Περιπέτειες Του ΤενΤεν" και είναι τα εξής: 4,6,10,11,12,15,18 και 19.

"Κόττον Κιντ"

"Αχιλλέας Τάλον"

"Λεονάρντο"

"Μαθητής Κασκαρίκας"

Για τα ΤΕΝ ΤΕΝ της Μαμούθ έχω ήδη υποσχεθεί στον Παύλο να τα κάνω εγώ, απλά μένει να βρεθούμε στον ίδιο χώρο εγώ και το σκάνερ μου. :D

Επίσης, από τα παραπάνω μπορώ να αναλάβω και τα Kοττον Κιντ (όλα) - Αχιλλέας Ταλον (όλα) - Μαθητής Κασκαρίκας - Λεονάρντο (όλα πλην του 11)

• Like 4

Κλασικά Disney #39 & #49

Δυστυχώς μου έχει χαλάσει το scanner και μέχρι να το αντικαταστήσω δεν μπορώ να βοηθήσω :(

• Like 4

το εξωφυλλο του 49 μονο γιατι το 39 εχει μουτζουρες απο στυλο οποτε δεν εχει νοημα

Το εξώφυλλο του τεύχους 49, αντικατέστησε το ελαττωματικό στη σελίδα των εξώφυλλων.

• Like 6

Τα εξώφυλλα του Ταλόν ανέβηκαν με νέες διαστάσεις.

• Like 5

Τα εξώφυλλα του Ταλόν ανέβηκαν με νέες διαστάσεις.

Ολοκληρώθηκε η αντικατάσταση των εξώφυλλων με τα νέα με τις καινούργιες διαστάσεις. Διαγράφτηκε από το post του Mandrake. Ευχαριστώ Αντρέα.

Για τα ΤΕΝ ΤΕΝ της Μαμούθ έχω ήδη υποσχεθεί στον Παύλο να τα κάνω εγώ, απλά μένει να βρεθούμε στον ίδιο χώρο εγώ και το σκάνερ μου. :D

Επίσης, από τα παραπάνω μπορώ να αναλάβω και τα Kοττον Κιντ (όλα) - Αχιλλέας Ταλον (όλα) - Μαθητής Κασκαρίκας - Λεονάρντο (όλα πλην του 11)

Τα εξώφυλλα του "Αχιλλέας Ταλόν" και του "Μπερνάρ Πρινς", τα ανέβασε ο Αντρέας. Τα υπόλοιπα ευπρόσδεκτα. Το 11 Λεονάρντο θα το ανεβάσω εγώ. :efxaristo: Νεκτάριε.

• Like 4

Μπερναρ Πρίνς & Κόττον Κίντ πήγαν στα 1200. :beer:

Φίλιπ & Φράνσις (για πάντα μαζί) στα 1200.

Αλλαγή θα χρειαστούν και οι Μπλέϊκ & Μόρτιμερ(δεν χωρούν στο σκάνερ μου. Ναί ξέρω, αλλά ήταν τζάμπα οπότε δεν είχα και απαιτήσεις. :D )

• Like 3

Μπερναρ Πρίνς & Κόττον Κίντ πήγαν στα 1200. :beer:

Φίλιπ & Φράνσις (για πάντα μαζί) στα 1200.

Μεταφέρθηκαν και διαγράφτηκαν από το post του Mandrake ο Κόττον Κιντ και ο Μπερνάρ Πρινς. :efxaristo:

• Like 3

Βρήκα κάποια εξώφυλλα σε καλύτερη κατάσταση από κάποια κόμιξ μεσώ internet και ήθελα να ρωτήσω αν είναι το ίδιο η μήπως θέλετε να είναι σκαναρισμένα? Αλλιώς μπορώ να στύλο τα λίνκ να τα δείτε η να τα της στύλο τη εικόνες?

• Like 2

Πρόταση προς φίλο Παύλο: Γίνεται μια προσπάθεια εδώ που πολύ σωστά την ξεκίνησες και θα πρέπει, πιστεύω, να φαίνεται! Αντί να τα σβήνεις, δεν τα κάνεις καλύτερα strikethrough; Ή ακόμη καλύτερα γιατί δεν τα μεταφέρεις στο αρχικό, δικό σου, post και να τα κάνεις strikethrough εκεί! Όπως γίνεται στο "Παρουσιάσεις Που Εκκρεμούν" ας πούμε! Ώστε να ξέρουμε αργότερα και τι αντικαταστάθηκε ως σύνολο (για να μην ψάχνουμε στα posts) αλλά και από ποιόν! :beer: Βλέπω τελικά πως υπάρχει ενδιαφέρον και όρεξη για αντικατάσταση εξωφύλλων ακόμη και με 960 ύψος! Κρίμα γιατί αν το ήξερα θα είχα αναφέρει κι άλλα, μόνο που τα έσβησα απο'κει που τα'χα σημειωμένα κι αυτά που ανέφερα, τα ανέφερα ως ενδεικτικά... Μετά το post του Ίωνα βέβαια παρατήρησα πως και στο "Ωρίων" υπάρχουν τέτοια εξώφυλλα. Αν βρω κάτι ξανά, εδώ είμαστε! :beer:

• Like 3

Βρήκα κάποια εξώφυλλα σε καλύτερη κατάσταση από κάποια κόμιξ μεσώ internet και ήθελα να ρωτήσω αν είναι το ίδιο η μήπως θέλετε να είναι σκαναρισμένα?

Στις σελίδες ανεβαίνουν μόνο εξώφυλλα που είναι στην κατοχή των μελλών (σκαναρισμένα), δεν είναι στις αρχές του φόρουμ να κατεβάζουμε από το internet. Σ΄ευχαριστούμε πολύ πάντως. Μπορείς όμως αν θες να βοηθήσεις εντοπίζοντας μη αποδεκτά εξώφυλλα στις σελίδες μας. :beer:

Αντί να τα σβήνεις, δεν τα κάνεις καλύτερα strikethrough; Ή ακόμη καλύτερα γιατί δεν τα μεταφέρεις στο αρχικό, δικό σου, post και να τα κάνεις strikethrough εκεί!

Έχεις απόλυτο δίκιο και είναι πιό σωστό έτσι. Τα μετέφερα στο αρχικό ποστ. :beer:

• Like 2

Όπως αναφέρει και ο ramirez εδώ το εξώφυλλο #96 της σειράς "Δυναμικό Αγόρι" ανήκει εδώ! Εκεί βλέπω βέβαια πως υπάρχει ξανά το εξώφυλλο αλλά με κόκκινο περίγραμμα και όχι με μοβ. Φαντάζομαι πως το μοβ που είναι στο "Δυναμικό Αγόρι" είναι το λάθος γιατί φαίνεται να έχει γίνει επεξεργασία στο χρώμα (πιθανόν ήταν ξεθωριασμένο) και έδωσε λανθασμένα το μοβ ως αρχικό χρώμα. Μένει να έχει κάποιος το τεύχος για να μας πει με σιγουριά. :beer: Κι έχουμε ακόμη τα εξής:

1. Απ'το "Τόμπυ" το 22!

2. Στο "Πινόκιο" (Περίοδος Α') τα 1 και 81.

Edited by Mandrake
  • Like 3

Προστέθηκε το "Τόμπυ" και τα δύο "Πινόκιο" και διορθώθηκε και το εξώφυλλο στο "Δυναμικό Αγόρι". :efxaristo:

• Like 3

Αν θέλεις ανάρτησε στο αρχικό post και τα υπόλοιπα που αναφέρω εδώ όπως το "Spider-Man Adventures" και το "Σούπερμαν"! Ειδικά αυτά έχουν ύψος περίπου 600άρι!! Στα Spider-Man νομίζω πως είχε ζητηθεί του Λάμπρου να τα ανεβάσει ξανά γιατί τα έβαλε σε λάθος διαστάσεις αλλά κατά πάσα πιθανότητα δεν το είδε και ξεχάστηκε. :) Ρίξε μια ματιά και μόνος σου στα τεύχη που αναφέρω να δεις πως είναι πολύ πιο μικρά απ'αυτά της Μαμούθ! :beer:

• Like 2

Το Superman το έβαλα, όχι όμως και το Spiderman Adventures, γιατί ανέλαβε ο Κώστας (GCF) να το ξανασκανάρει. :efxaristo:

• Like 2

Στις σελίδες ανεβαίνουν μόνο εξώφυλλα που είναι στην κατοχή των μελλών (σκαναρισμένα), δεν είναι στις αρχές του φόρουμ να κατεβάζουμε από το internet. Σ΄ευχαριστούμε πολύ πάντως. Μπορείς όμως αν θες να βοηθήσεις εντοπίζοντας μη αποδεκτά εξώφυλλα στις σελίδες μας. :beer:

OK Δεν το γνώριζα και έτσι είπα να ρωτήσω πρώτα ;) Όταν φτιάξω με το καλό το σκάνερ μου θα ποστάρω κάποια που έχω και είναι σε καλή κατάσταση :)

• Like 3

Το Τζόναθαν Κάρτλαντ τακτοποιήθηκε. :best:

Επίσης και ο "Μαθητής Κασκαρίκας" χάρις στον Yoshimitsu. :efxaristo:

• Like 3

Να ενημερώσω και εδώ για τα τυπικά ότι ανέβηκαν επίσης και τα εξώφυλλα για:

Λεονάρντο τα οποία όμως κάποια από τα πρώτα τεύχη είναι λίγο ταλαίπωρα και ίσως κριθούν ακατάλληλα, ίσως κάποιος από εσάς τα έχει σε πολύ καλύτερη κατάσταση. Επίσης δεν έχω το τεύχος #11 (ναι θα σας το λέω συνέχεια μέχρι να το βρω) :P

ΤΕΝ ΤΕΝ τα πρώτα 19 εξώφυλλα της τελευταίας φουρνιάς με το γυαλιστερό εξώφυλλο, τα οποία είναι σε πολύ καλή κατάσταση (ουσιαστικά καινούργια όλα) και το #23 της προηγούμενης που είναι ολίγον ταλαιπωρημένο και αυτό. Λείπουν τα ενδιάμεσα τεύχη #20 έως #22 τα οποία είτε δεν έχω πια στα χέρια μου (:wall:) είτε δεν είχα ποτέ. Εδώ ευελπιστώ σε νέα έκδοση/κυκλοφορία τους από την εταιρεία, οπότε δεν κλαίγομαι (πολύ)

Έκανα και κάποια οπισθόφυλλα από τα παραπάνω, εάν κρίνετε ότι χρειάζονται όλα μου το λέτε. Εάν έχετε άλλες ελλείψεις / ανάγκες κυρίως από Μαμούθ (έχω αρκετά) μου λέτε. Κάτι πήρε το μάτι μου κάπου για τα Μπλέικ και Μόρτιμερ; Τα έχω όλα μπορώ να τα βάλω στον φούρνο εάν θέλετε για βραδυνό. :D

• Like 5

Νεκτάριε ευχαριστούμε. Αφού λοιπόν έβαλες το φαγητό να γίνεται, συμπλήρωσε το μενού με μιά δόση Μπλαίηκ και Μόρτιμερ για επιδόρπιο. Μη το κάψεις πολύ μόνο. :efxaristo:

• Like 3

Ο bonadrug (Μανώλης) ανέβασε σε καλύτερες διαστάσεις το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του Γιακαρί, τα οποία μεταφέρθηκαν στην παρουσίαση. :efxaristo:

• Like 3

Παύλο, είσαι online... βάζω τώρα το φαγητό στον φούρνο...

Aπλά να σου πω ότι δεν χωράει όλο στον scanner μου οπότε θα είναι ολίγον "κομμένο". Σκανάρω όσο πιο κεντρικά μπορώ, ελπίζω να κάνει.

Ανεβάζω δείγμα, αν υπάρχει πρόβλημα μου λες και σταματάω.

post-5-126280693623_thumb.jpg

• Like 4

Παύλο, είσαι online... βάζω τώρα το φαγητό στον φούρνο...

Aπλά να σου πω ότι δεν χωράει όλο στον scanner μου οπότε θα είναι ολίγον "κομμένο". Σκανάρω όσο πιο κεντρικά μπορώ, ελπίζω να κάνει.

Μυρίζει πολύ ωραία. Ούτως ή άλλως μόνο σε φούρνο Α3 θα ψηνότανε καλύτερο. :efxaristo:

Υ.Γ.

Ανέβασε και το Λεονάρντο. Θα συμπληρώσω εγώ το 11 και όποιο άλλο έχω σε καλύτερη κατάσταση από τα δικά σου.

• Like 4

ΟΚ, συνεχίζω... τα σωτάρω, τα σβήνω, και τα ξαναβάζω μέχρι να ροδίσουν καλά. :D

Πρέπει αργά ή γρήγορα να πάρουμε και μεγαλύτερο φούρνο, δεν θα φτηνύνουν κάποτε;

Τα Λεονάρντο και Τεν Τεν ανέβηκαν στο δικό τους θέμα/παρουσίαση ήδη...

Θέλεις να κάνω το ίδιο και με τα Μπλέικ, ή να τα ανεβάσω απευθείας εδώ;

• Like 3

ΟΚ, συνεχίζω... τα σωτάρω, τα σβήνω, και τα ξαναβάζω μέχρι να ροδίσουν καλά. :D

Πρέπει αργά ή γρήγορα να πάρουμε και μεγαλύτερο φούρνο, δεν θα φτηνύνουν κάποτε;

Τα Λεονάρντο και Τεν Τεν ανέβηκαν στο δικό τους θέμα/παρουσίαση ήδη...

Θέλεις να κάνω το ίδιο και με τα Μπλέικ, ή να τα ανεβάσω απευθείας εδώ;

Λεονάρντο τέλος.

Στις εκπτώσεις που έρχονται κάτι θα γίνει. Θα φτηνύνουν οι φούρνοι.

Ευχαριστώ Νεκτάριε. Το Μπλέικ δεν με πειράζει. Όπου σε βολεύει. :efxaristo:

• Like 2

Έτοιμα, διπλοφουρνιστά και μπορντοροδοκόκκινα, σωταρισμένα και από τις δύο πλευρές (έκανα και τα οπισθόφυλλα), σβησμένα με παλιό - καλό κρασί.

Θα τα βρεις στην παρουσίαση, γιατί γράφω κάτι σχόλια για τα οπισθόφυλλα και τα ISBN.

http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=2271&view=findpost&p=136247

• Like 3

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.