Μετάβαση στο περιεχόμενο

Comics vs Manga [ Εσύ… ποιο στρατόπεδο διαλέγεις; ]


straken

Comics ή Manga  

45 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  6743
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  842
  • Reputation:   2691
  • Achievement Points:  842
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5702 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Παλιά τα comics είχανε το μονοπώλιο. Στο golden age μάλιστα σχεδόν ο καθένας έφτιαχνε από ένα comic. Τώρα όμως όλο και περισσότερα άτομα στρέφονται προς τα manga που έχουνε γίνει η νέα μόδα. Τώρα τα δύο αντίπαλα στρατόπεδα μάχονται για την κορυφή. Εσύ… πιο στρατόπεδο διαλέγεις; :soldier:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6648
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1000
  • Reputation:   3484
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5710 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Χμμ δυσκολη επιλογη.....αλλα μαλον θα ακολουθησω τα comics στην μαχη :minigun:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190277
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6374 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

εμ... μάλλον η φρασεολογία θα έπρεπε να είναι Manga ή οτιδήποτε άλλο :D Άσε δε που έτσι όπως έγραψες αυτό το comics "(κλασικά με υπερήρωες και τα σχετικά)", οδηγείς σε μυστήριους ατραπούς σκέψης :) Ειδικά όλους εκείνους που δεν διαβάζουν υπερηρωικά.... και για να μη πιάσω αυτούς που το ψάχνουν με underground :D

 

εγώ είμαι του ο καλός ο μύλος όλα τα αλέθει, αλλά η αλήθεια είναι πως δεν μπορώ να καταλάβω πλήρως το ένα μέρος της εξίσωσης (αυτό που δεν είναι manga δλδ) :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121009
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Υπερηρωικά, BD, Disney, Κωμικά, Indy, Νουάρ, Ερωτικά, Fanzines, Γελοιογραφίες, Αγιογραφίες, Τοιχογραφίες, Manga : όλα καλά είναι μωρέ...

 

Peace! :peace::P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35625
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6192 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Χμμμμμ! :thinking: Είναι λίγο γενική η δημοσκόπηση και δεν με κάλυπτε κάτι από αυτά που έβαλες...

 

Σύμφωνα με τη λίστα που έφτιαξε ο DJO στο πάνω post, αρέσκομαι σε BD, Disney, Κωμικά και Νουάρ, αν δεν ξέχασα και κάτι άλλο. Ούτε τα manga ούτε τα υπερηρωικά είναι στις επιλογές μου.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30824
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Όλα καλά είναι μωρέ, ακόμα και τα υπερηρωικά (αρκεί ο υπερήρωας να είναι ο Φάντομ Ντακ ή έστω ο Σούπερ Γκούφυ) :D

 

 

:beer: :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16042
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5921 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Νίκο μήπως ξέχασες κάποιον??? :thinking:

 

http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=3071 :D

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6743
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  842
  • Reputation:   2691
  • Achievement Points:  842
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5702 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Η αλήθεια είναι ότι τώρα που το λέτε έχετε κάποιο δίκιο. :thinking: Βασικά το όλο θέμα ξεκίνησε από μια διαφωνία που έχω συχνά με την παρέα μου ανάμεσα στα manga και στα comic πιο πολύ με υπερήρωες αλλά και άλλου είδους όπως το Gears of war ή το Hedge Knight ( βασικά περιπέτειας και φαντασίας)

Επεξεργασία από Straken
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  1084
  • Reputation:   1367
  • Achievement Points:  1084
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6087 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Δεν διαβάζω μάνγκα αλλά ακούω....post-3583-1232953656_thumb.jpg :lol:

Επεξεργασία από Thor21
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28727
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6449 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Τα manga δεν με ελκύουν ιδιαίτερα, όχι ότι έχω διαβάσει και πολλά, αλλά είμαι πιο "παραδοσιακός τύπος". Είναι και κάπως παράξενα σχεδιαστικά, ίσως να φταίει και ότι τα περισσότερα που έχω απλά δει είναι και Α/Μ οπότε ως οπαδός του χρώματος με κρατάνε σε μία απόσταση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6648
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1000
  • Reputation:   3484
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5710 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Χμμμ ισως επρεπε τελικα να εβαζες manga μαζι με anime, κατασπαραζοντε τα καϊμενα :sad1:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190277
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6374 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Χμμμ ισως επρεπε τελικα να εβαζες manga μαζι με anime, κατασπαραζοντε τα καϊμενα :sad1:

 

έχει τη λογική του :) οι περισσότεροι, τουλάχιστον από όσους απαντήσαμε και με ποστ, είμαστε μιας χ ηλικίας. μεγαλώσαμε με άλλα κόμικ και ο τρόπος γραφής των Ιαπώνων (από το "ανάποδο", μέχρι τον τρόπο που ρέει μια ιστορία, μέχρι το πως απεικονίζουν κάποια πράγματα) μας είναι "ξένος". Ίσως να μην είναι και τόσο τυχαίο που αυτή την ερώτηση "comics vs manga" την πιάσατε αμέσως εσείς οι δύο, ενώ εγώ χρειάστηκα λίγο παραπάνω για να βεβαιωθώ για τι μιλάμε :)

 

Υπό αυτό το πρίσμα θα μπορούσατε να το ξανακάνατε το γκάλοπ, αλλά σπάζοντας το σε ηλικίες... δλδ? κατ'αρχάς να θυμίσω ότι μπορούν να μπούν σε κάθε δημοσκόπηση 3 ερωτήματα με 20 (το πολύ) απαντήσεις το κάθε ένα. Οπότε θα μπορούσε να γίνει ένα:

 

(1) Εάν είστε 30+

Προτιμάτε:

(α) τα manga

(β) τον δυτικό τρόπο γραφής των κόμικ

(γ) δεν έχω προτίμηση

(δ) Δεν είμαι 30+

 

(2) Εάν είστε 20-30

Προτιμάτε:

(α) (β) (γ) (δ)

 

(3) Εάν είστε κάτω από 20

(α) (β) (γ) (δ)

 

:)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6743
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  842
  • Reputation:   2691
  • Achievement Points:  842
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5702 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Μου φαίνεται ότι οι περισσότεροι προτιμάμε τα comic ίσως και από θέμα συνήθειας διότι με αυτά μεγαλώσαμε και αυτά αγαπήσαμε (βάζω και εμένα γιατί τα manga τα έμαθα μόλις 2 χρονιά πριν) αλλά ίσως και από θέμα χρώματος όπως δείχνει και το Topic του YOSHIMITSU.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5712
  • Reputation:   45804
  • Achievement Points:  5809
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Μάλλον έχεις μπερδέψει κάποια πράγματα. Τα manga είναι κόμικς, απλώς είναι διαφορετικής νοοτροπίας. Αν ήθελες να είναι πιο αντιπροσωπευτική η δημοσκόπηση, θα έπρεπε να ήταν του τύπου:

 

Προτιμάτε:

Αμερικάνικα

Βελγογαλλικά (BD)

Ευρωπαϊκά

Γιαπωνέζικα (manga)

 

ή κάπως έτσι. Από εκεί και πέρα, τα manga έχουν τεράστια θεματολογία όπως ακριβώς έχουν πχ. και τα αμερικάνικα. Μπορείς να βρεις από αστυνομικά θρίλερ έως κωμωδίες και από περιπέτειες έως και splatter. Απλώς όπως η κάθε σχολή έχει τα δικά της ιδιαίτερα χαρακτηριστικά, έτσι και τα manga ακολουθούν διαφορετική παράδοση. Ο λόγος που δεν τα γνωρίσαμε νωρίτερα ήταν κυρίως ο δύσκολος τρόπος εκτύπωσής τους μιας και διαβάζονται από δεξιά προς τα αριστερά. Οι πρώτες εκδόσεις που έγιναν από Αμερική ήταν mirrored (τύπωναν το τεύχος αντίστροφα ώστε να ταιριάζει στο δυτικό τρόπο ανάγνωσης) όμως επειδή ήταν παραποίηση του αυθεντικού, οι αναγνώστες (δικαιολογημένα) αντέδρασαν και πλέον ό,τι εξάγεται από Ιαπωνία διαβάζεται κανονικά από δεξιά προς τα αριστερά. Εξ' άλλου είναι ορισμένες περιπτώσεις που μερικά πράγματα αλλάζουν το νόημα ολόκληρης της ιστορίας αν τυπωθούν ανάποδα.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190277
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6374 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

εντάξει. πέσαν οι δέουσες διευκρινίσεις μετά :)

 

Εξ' άλλου είναι ορισμένες περιπτώσεις που μερικά πράγματα που αλλάζουν το νόημα ολόκληρης της ιστορίας αν τυπωθούν ανάποδα.

 

α? πως γίνεται αυτό? ενδιαφέρον ακούγεται! για δώσε παράδειγμα!

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5712
  • Reputation:   45804
  • Achievement Points:  5809
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Το πιο απλό παράδειγμα που μου έρχεται στο μυαλό. Μπορεί κάποιος να ήθελε να πάει σε ένα σπίτι το οποίο να βρίσκεται στον τρίτο παράδρομο αριστερά, και να βλέπεις τον άλλο να πηγαίνει δεξιά. Σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει οι μεταφραστές να είναι πολύ προσεκτικοί ώστε να προσέχουν τέτοιες τυχόν λεπτομέρειες. Μικρές μεν, σημαντικές δε. Φαντάσου μια ιστορία που να αναφέρονται οι λέξεις "δεξιά-αριστερά" και στην ιστορία να συγχέονται μεταξύ τους. Θα χάσεις την μπάλα.

 

Υπάρχουν όμως και καλύτερα παραδείγματα. Στην ιστορία "Fist Of The North Star" που δημιουργήθηκε στις αρχές της δεκαετίας του '80, ο πρωταγωνιστής είχε χαραγμένα στο στήθος του 7 σημάδια τα οποία σχημάτιζαν τον αστερισμό της Μικρής Άρκτου. Όπως ήταν αναμενόμενο, με την αντιστροφή της εικόνας η εκδοτική έπρεπε να ξανασχεδιάζει τα σημάδια, αλλιώς η Μικρή Άρκτος θα άλλαζε εντελώς. Μιλάμε για μείζον πρόβλημα, μιας και η ιστορία βασίζεται πάρα πολύ στον συσχετισμό των χαρακτήρων με τους αστερισμούς. Το αποτέλεσμα ήταν η εκδοτική (VIZ Media) να σταματήσει την έκδοση του τίτλου, όχι μόνο λόγω χαμηλών πωλήσεων αλλά και επειδή ήταν πολύ δύσκολο να αποτυπωθεί mirrored. Γενικά υπάρχουν πολλά τέτοια παραδείγματα, όπως αντίστοιχα θα άλλαζε και το νόημα των δυτικών κόμικς αν τυπώνονταν ανάποδα.

 

 

post-2414-1232978853_thumb.jpg post-2414-1232978873_thumb.jpg

post-2414-1232978587_thumb.png post-2414-1232978601_thumb.png

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6648
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1000
  • Reputation:   3484
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5710 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Και για οσους θελουν να "ψαχτουν" με τον κοσμο των manga http://www.onemanga.com/ .

Και να θυμαστε.....απο τα δεξια στα αριστερα :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5712
  • Reputation:   45804
  • Achievement Points:  5809
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Το onemanga ποτέ δε με συγκίνησε, επειδή δεν θέλω να διαβάζω online. Με κουράζει που με κουράζει το διάβασμα στον υπολογιστή, ας μην περιμένω να φορτώσουν και οι σελίδες. Ειδικά όταν υπάρχουν πολλά sites που κατεβάζεις αβέρτα. Μπορείς να δεις μερικά εδώ http://www.greekcomics.gr/forums/index.php...t=0&p=23087

 

Τώρα για τη διαμάχη ανατολικών VS δυτικών κόμικς, μπορώ να πω πως το καθένα έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά του. Αυτό που με εκνευρίζει στα manga πολλές φορές, είναι και τα κυριότερα χαρακτηριστικά τους. Κατά 99% τυπώνονται σε μικρό μέγεθος, σε χαρτί καθόλου καλής ποιότητας (χαρτοπολτό) και είναι ασπρόμαυρα. Με λίγα λόγια κάνουν ό,τι μπορούν για να τα φτιάξουν όσο το δυνατόν πιο οικονομικά γίνεται. Από την αρχή της δημιουργίας τους μέχρι και σήμερα, τα manga στην Ιαπωνία διαβάζονται παντού (παίζει και το μέγεθος κάποιο ρόλο σε αυτό) στα μετρό, στα παγκάκια, στον δρόμο προς τη δουλειά κλπ. Όμως επειδή είναι πάμφθηνα (μερικές φορές δεν ξεπερνάνε καν το 1€ ανά τεύχος) μπορείτε να τα βρείτε παραπεταμένα σε όλα τα προαναφερθέντα μέρη όπως ακριβώς γίνεται με τις εφημερίδες εδώ. Τα manga έχουν εξελιχθεί ώστε να αποτελούν μαζική παραγωγή. Οι δημιουργοί πολλές φορές δουλεύουν με βιομηχανικούς ρυθμούς ώστε να μεγιστοποιήσουν τα κέρδη. Επομένως όσο πιο φτηνά (μέγεθος-χαρτί) και γρήγορα (έλλειψη χρώματος) παράγεται ένα τεύχος, τόσο αυξάνονται και τα κέρδη της βιομηχανίας.

 

Την ίδια στιγμή, στην άλλη άκρη του κόσμου, τα κόμικς έχουν εξελιχθεί ώστε να τυπώνονται σε χαρτί ιλουστρασιόν, μεγάλου μεγέθους και τίγκα στο χρώμα :cool: . Από εκεί και πέρα δεν μιλάμε για διαφορές στα κόμικς αλλά για διαφορές στη νοοτροπία των λαών, που κατά συνέπεια περνάει στις δημιουργίες τους. Προσωπικά προτιμώ τη δομή των δυτικών κόμικς, όμως δεν μπορούμε να απορρίψουμε τα πάντα μόνο και μόνο επειδή ακολουθούν τη νοοτροπία της χώρας τους. Δεν έχω διαβάσει τόσα manga όσο δυτικά κόμικς, όμως δεν μπορώ να σας κρύψω πως ανάμεσά τους κρύβονται κυριολεκτικά διαμάντια τα οποία τιμούν τον όρο κόμικς = τέχνη.

 

Η ζυγαριά γέρνει προς τα δυτικά κόμικς λόγω Disney κυρίως, όμως έχω ξοδέψει ουκ ολίγα €υρώ για αγορές manga. Στο poll ψήφισα την ουδέτερη επιλογή :P

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7341
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  1379
  • Reputation:   6444
  • Achievement Points:  1379
  • Days Won:  5
  • With Us For:  5649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Λοιπόν τα πράγματα για μένα έχουν ως εξής: κάποτε κυκλοφορούσαν σχετικώς λίγα κόμικς. Ακόμα και ότι δεν σ' άρεσε να αγοράσεις το έβρισκες λίγους μήνες μετά σε συνοικιακά περίπτερα πάμφθηνο από δεύτερο χέρι. Τα χρόνια πέρασαν, οι εκδόσεις αυξηθηκαν, σε βαθμό που δεν έχεις ούτε τον χρόνο ούτε το χρήμα να τις πάρεις όλες και τα παλαιοπωλεία που απόμειναν γίναν και καλά αντικερί. Επί πλέον τα γούστα μας έχουν πλέον διαμορφωθει και κατασταλάξει, και οι αγοραστικές μας συνήθειες έχουν προσαρμοστεί, ή περίπου προσαρμοστεί, στις δυνατότητές μας. Επιπλέον ένα απο τα χαρακτηριστικά μιας συλλογής ειναι η προσπάθεια αυτή να ειναι πλούσια και ή δυνατόν πλήρης. Σε αυτά τα πλαίσια για κάποιον σαν και εμένα το να αρχίσει τώρα να ασχολείται με μανγκα ισοδυναμεί με οικονομική κατάρευση - οικογενειακή καταστροφή - κοινωνική απαξίωση και εδω δεν έχει και γέφυρες για να κοιμάμαι απο κάτω. Συνεπώς, σαφώς και υπάρχουν αριστουργηματικά μανγκα τα οποία θα κατατάξω στην μεγάλη κατηγορία των μορφών τέχνης και των καλλιτεχνικών δραστηριοτήτων που μόνο σποραδικά σε εξαιρετικές περιπτώσεις μπορώ να παρακολουθώ. C'e la vie ή κάπως έτσι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1454
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5828 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Δεν έχω διαβάσει ποτέ Magna,γιατί απλά δε μου αρέσουν.Δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος,απλά δεν μου αρέσουν τα γιαπωνέζικα είδη γενικότερα! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12518
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Κι εγώ δεν τα μπορώ τα mangas.... Οπότε προτιμώ το κλασσικό στυλ των κόμικς που όλοι αγαπήσαμε!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  519
  • Reputation:   1692
  • Achievement Points:  519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5666 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Ουσιαστικά,και τα manga είναι είδος των comics.Aπλώς,αν κατάλαβα καλά,ο φίλος Straken,στην πρώτη επιλογή, τονίζει τα υπερηρωικά,γιατί καλώς ή κακώς στη βιομηχανία των comics αυτά και τα manga είναι τα πιο δημοφιλή και αυτά που κάνουν τις μεγαλύτερες πωλήσεις.

 

Προσωπικά,μου αρέσουν και τα 2 είδη εξίσου,για διάφορους λόγους.

 

Yγ.Σίγουρα,η επιλογή μεταξύ των 2 ειδών έχει να κάνει και με την ηλικία,όπως προαναφέρθηκε.Η νέα γενιά κλίνει περισσότερο σε Ιαπωνία μεριά,αφήνοντας σιγά σιγά κάποια άλλα είδη(π.χ. BD στη Γαλλία).Οι μεγαλύτεροι σε ηλικία(40+),λόγω της διαφορετικής προσέγκισης των manga συνήθως αδυνατούν να τα ακολουθήσουν.

 

Υγ2.Αυτό που θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον θα ήταν μια δημοσκόπηση σε ηλικίες 15-25,για το τι προτιμούν μεταξύ manga και anime,αν και πιστεύω πως τα δεύτερα είναι πολύ πιο δημοφιλή,ακόμα και σε άτομα που δεν έχουν καμία σχέση με comics(με την ευρεία έννοια).Από προσωπικές γνωριμίες που έχω,ξέρω πάρα πολλούς/πολλές που βλέπουν anime,χωρίς να έχουν διαβάσει κάποιο manga,ούτε καν να γνωρίζουν για την διαφορετική μορφή τους(για μας πάντα.... :P )

 

Όλα καλά είναι μωρέ, ακόμα και τα υπερηρωικά (αρκεί ο υπερήρωας να είναι ο Φάντομ Ντακ ή έστω ο Σούπερ Γκούφυ) :D

 

-__-

Oυδέν σχόλιον...............

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8723
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  11
  • Reputation:   50
  • Achievement Points:  11
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5562 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διαβάζω και τα δύο. Το καθένα έχει τη χάρη του. Το τελευταίο μάνγκα που έπεσε στα χέρια μου λέγεται Blade of the immortal και ο κεντρικος ήρωας, ο Μάντζι, είναι ένας ψυχάκιας! Αλλά εμένα μου αρέσει. Γούστα είναι αυτά... Ωστόσο θα πω και την αμαρτία μου αν και τα μανγκα είναι ασπρόμαυρα αυτά μπορώ να τα διαβάσω. Εχω ενα παλιό της Modesty Blaise που το έχω πάρει από το καλοκαίρι και ακόμα δεν το έχω διαβάσει. Ενω είναι η αγαπημένη μου ηρωίδα, (Είχα διαβάσει το βιβλίο και είχα δει την ταινία του 2004) σαν κόμικ δεν μπορώ να το διαβάσω... :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  147
  • Reputation:   315
  • Achievement Points:  147
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5542 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

μεχρι στιγμης δεν εχω ασχοληθει καθολου με manga οποτε δεν το θεωρω σωστο να ψηφισω...οταν διαβασω τοτε θα κανω συγκριση και θα ψηφισω.. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3960
  • Group:  Members
  • Topic Count:  233
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   4299
  • Achievement Points:  1125
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6045 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Κόμικς, εκτός και αν τα manga μπουν σ` αυτήν την κατηγορία... :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5712
  • Reputation:   45804
  • Achievement Points:  5809
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Τα manga είναι κόμικς. Για περισσότερες πληροφορίες τσέκαρε το post 14, αν δεν το έχεις διαβάσει ήδη :beer:

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4357
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  350
  • Reputation:   1204
  • Achievement Points:  350
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5983 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Μάλλον τα manga είναι πολύ μακριά από την ιδιοσυγκρασία και τα γούστα μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.