Μετάβαση στο περιεχόμενο

30 DAYS OF NIGHT - 30 ΜΕΡΕΣ ΝΥΧΤΑ


GreekComicFan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
30 DAYS OF NIGHT - 30 ΜΕΡΕΣ ΝΥΧΤΑ
Σενάριο/Kείμενα:
Steve Niles
Σχέδιο:
Ben Templesmith
Hμερ. έκδοσης:
11-2007
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Τρόμου/Θρίλλερ
Μέγεθος:
17.0 x 26.0
Σελίδες:
108
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Βασίλης Αθανασιάδης
Πρωτότυπος τίτλος:
30 days of night (IDW, 2002)
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-306-632-3

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116940
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

MeresNuxta_0001.jpg  MeresNuxta_0001z.jpg

 

Να και κάτι που δεν το περίμενα, παρόλο που κυκλοφορεί και η σχετική ταινία . Η Anubis λοιπόν κυκλοφορεί ένα τομάκι 104 σελιδών προς 17,90 (ντεμί τιμή, δεδομένου τον αριθμό σελιδών) με το 30 DAYS OF NIGHT, που στην Αμερική κυκλοφορεί από την IDW. Τα στοιχεία από το ηλεκτρονικό βιβλιοπωλείο της Anubis είναι τα ακόλουθα:

Στο Μπάροου της Αλάσκας, ο ήλιος δεν ανατέλλει για τριάντα συνεχόμενες μέρες κατά τη διάρκεια του χειμώνα. Καθώς το αρκτικό ψύχος και το σκοτάδι τυλίγουν τα πάντα, ένα ασυνήθιστο κύμα εγκληματικότητας προβληματίζει τους κατοίκους της απομακρυσμένης κοινότητας. Σύντομα ο Σερίφης Έμπεν Όλεμον και η σύζυγός του, Στέλλα, θα γίνουν μάρτυρες μιας εισβολής αποτρόπαιων πλασμάτων, που εκμεταλλεύονται το σκοτάδι για να μετατρέψουν το Μπάροου σε μια κόλαση φρίκης και αίματος...

Ζοφερά ρεαλιστικό, ανατριχιαστικό και πρωτότυπο, το "30 Days of Night" έθεσε την ανεξίτηλη σφραγίδα του στο είδος των horror comics και αποτέλεσε την έμπνευση για την ομώνυμη ταινία, που φέρει την υπογραφή του Sam Raimi, δημιουργού του "Evil Dead".

"Το βιβλίο που κρατάτε στα χέρια σας διαθέτει σε μεγάλο βαθμό τη βίαιη ζωνάνια μιας ταινίας τρόμου της παλιάς, καλής εποχής. εξελίσσεται ταχύτατα και ανελέητα, διαθέτει πιασάρικο τίτλο, βασίζεται σε μια απλή και πανέξυπνη ιδέα και καθηλώνει από την πρώτη στιγμή τον αναγνώστη."
- Clive Barker, από την εισαγωγή του βιβλίου

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35616
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Το έχω δει στα βιβλιοπωλεία, και σίγουρα θα είναι μέσα στις επόμενες αγορές μου. Μου αρέσει πάρα πολύ αυτή η θεματολογία. Η έκδοση είναι πολύ προσεγμένη και πολυτελέστατη, και δυστυχώς αυτό οδηγεί σε μια ακριβούτσικη τιμή. Το σχέδιο βέβαια το βρήκα αρκετά παράξενο, λίγο ασυνήθιστο για τα δικά μου δεδομένα, αλλά και πάλι δεν πρόκειται να μου ξεφύγει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  175
  • Reputation:   466
  • Achievement Points:  175
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Τον πηρα τον τομο το Σαββατο.Για την ιστορια δεν εχω να πω και πολλα μιας και ειχα διαβασει τα αμερικανικα τευχη και ηξερα τι παιζει,οποτε δεν ηταν κατι καινουριο για μενα.Απλα να πω οτι αν σας αρεσουν τα horror comics ειναι μια πολυ καλη επιλογη και το σχεδιο αν και οντως λιγο περιεργο (εμενα μου αρεσει πολυ παντως - Templesmith θεος!) ειναι πολυ ατμοσφαιρικο και πολυ ταιριαστο με το στορυ.Γενικα πολυ καλο κομικ αλλα δεν θα τρελαθητε κιολας (παντα imo).Για την ποιοτητα εκδοσης τωρα,τα γνωστα υψηλοτατα επιπεδα της Anubis.Μαλιστα εχω την εντυπωση οτι στα graphic novels (και οχι στα μηνιαια τευχη) που εκδιδει,καθε φορα η εκδοση ειναι και καλυτερη.Το συγκεκριμενο εχει ενα φοβερο εξωφυλλο με συνδυασμο ματ και γυαλιστερου χαρτιου ενω οι εσωτερικες σελιδες ειναι απο πολυ καλο χαρτι και με πολυ ζωντανα χρωματα.Πολυ καλη μου φανηκε και η μεταφραση χωρις ομως να εχω προχειρα τα αμερικανικα τευχη για να συγκρινω.Φυσικα ολα αυτα τα επισκιαζει το γνωστο προβλημα της Anubis,η τιμη.Δε γινεται ρε παιδια για ενα τομακι 100 σελιδων να πρεπει να πληρωσουμε 18ευρω.Νιωθω οτι υπαρχει μια κοροιδια οταν μαλιστα απο την ιδια εταιρεια κυκλοφορει το "Marvel Knights - Spider-Man" με 144 σελιδες και ακριβως την ιδια τιμη (18ε),το "Lovecraft" με 144 σελιδες και τιμη 24ε,το "Στη σκια του Εντγκαρ Αλαν Ποε" με 96 σελιδες - 19ε.Βλεπω δηλαδη μια αναντιστοιχια στις σελιδες και την τιμη (θεωρωντας την ποιοτητα εκδοσης πανω κατω ιδιου επιπεδου οπως και την τιμη αγορας των δικαιωματων),εχοντας βεβαια υπ'οψιν οτι σιγουρα η τιμη ενος βιβλιου δεν καθοριζεται απο τον αριθμο των σελιδων του αλλα ειναι το μονο μετρο συγκρισης που εχω ως αναγνωστης.Τωρα καθομαι και γκρινιαζω ενω ξερω οτι μολις βγαλει το επομενο graphic novel θα ειμαι απο τους πρωτους που θα τρεξω να το αγορασω.Και ξεφυγα και απο το θεμα,σορυ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120975
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ανακοινώθηκε και ένα κουφό crossover, το οποίο αν και θυμίζει περιπτώσεις Archie meets the Punisher και Star Trek/X-Men, μπορεί να διαβάζεται. Από τις IDW & Wildstorm, σε σενάριο Steve Niles και του κιθαρίστα των Tool Adam Jones και σχέδιο Tom Mandrake θα ξεκινήσει το Σεπτέμβριο και θα βγάλει 6 τεύχη:

 

post-556-12805984350838_thumb.jpg

 

The X-Files: 30 Days Of Night preview

 

 

zombie01.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5403 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

θα ξεκινήσει το Σεπτέμβριο και θα βγάλει 6 τεύχη..

 

δεν νομίζω.. το 1ο τεύχος βρίσκεται στον σκληρό μου δίσκο.. ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120975
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Άκυρη η πηγή. :P Όντως Ιούλιο κυκλοφόρησε. :best:

 

Το διάβασα, καλό! Καταρχάς καταλαβαίνεις τι βλέπεις... :P Όχι ότι ο Templesmith δεν έχει φοβερό χέρι, αλλά όταν ξεφύλλισα το κόμικ της παρουσίασης δεν κατάλαβα Χριστό. :oops:

 

 

:beer5: for the heads-up, mr-d!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Το πέτυχα χθες το βράδυ σε περίπτερο και φυσικά το τσίμπησα (όχι που θα μου ξέφευγε). Είχα δει την ταινία, οπότε την ήξερα την υπόθεση, αλλά και πάλι υπόθεση με βουρδούλακες είναι, πώς να την αφήσω;

 

Το σενάριο πράγματι κυλάει αέρα και δεν σε αφήνει να το παρατήσεις, ενώ είναι και έντονα κινηματογραφικό. Ζεις την αγωνία των επιζώντων αφού λες ότι την έχουν #@%@$#ει βάψει για τα καλά. Το σχέδιο δεν είναι και το πιο εύκολο, σίγουρα θα ξενίσει πολλούς, αλλά καταφέρνει και σε κερδίζει. Αρκετά σκοτεινό (με την μεταφορική έννοια), σε μεταφέρει πλήρως στη ζοφερή και τρομαχτική ατμόσφαιρα μιας πόλης βυθισμένης μονίμως στο σκοτάδι στο έλεος των αιμοσταγών πλασμάτων.

 

Συστήνεται ανεπιφύλακτα στους λάτρεις του τρόμου :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Με ένα ξεφύλλισμα που του έριξα, το σχέδιο μου φάνηκε κυριολεκτικά σκοτεινό :P, μιας και κυριαρχούσε το μαύρο, ενώ μου έδωσε και την εντύπωση ότι έγινε στο pc η πλειονότητα του. :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ben Templesmith, check it :spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Ben Templesmith, check it :spidey_yeah_that:

 

Ήμουν μεταξύ αυτού και του Solomon Kane. :shit2: Μήπως έπρεπε να διαλέξω το πρώτο; :angel:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

όχι! Έχω την εντύπωση πως αυτό θα σου αρέσει ακόμα πιο λίγο!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22418
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  639
  • Reputation:   7525
  • Achievement Points:  639
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4606 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ξεκινησε απο μια καλη ιδεα(30 μερες νυχτα που θα μπορουσαν οι βρυκολακες να γυριζουν...ανενοχλητοι).Θα μπορουσε το αποτελεσμα να ηταν πολυ καλο.Αλλα δεν ηταν.

Ειχε στοιχεια που θα μπορουσαν να εκτοξευσουν την ιστορια,αλλα δεν αναπτυχθηκαν οσο επρεπε.Ειχε "ακυρες" στιγμες(εναν τυπο με ενα ενοικιασμενο ελικοπτερο που κατι καταλαβε αλλα...δεν μαθαμε ποτε τι εγινε,καποιον πρωταγωνιστη που αποφασισε να βρυκολακιασει για να κυνηγησει τους βρυκολακες επειδη αγαπουσε την πολη του κ.α.).Ειχε μια καλη συστατικη επιστολη(εισαγωγη απο τον Clive Barker που εχω σε εκτιμηση),ενα εξωφυλλο που θα μπορουσε να μπει και στον Χανιμπαλ Λεκτερ,ειχε ,ειχε ,ειχε πολλα που θα μπορουσε να σχολιασει καποιος.Δυστυχως ομως δεν εμεινα ικανοποιημενος...

 

Βαθμολογια 5/10.(Και να μην το αγοραζα δεν θα μου ελειπε...)

 

Υ.Γ. Με το τελος της ιστοριας το εξωφυλλο μου εμεινε στο χερι.Αισχρη κολλα,ρευστη που σε κανει και χαλια...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76868
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5862 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ειχε σεναριακά κενα, αλλά είχε δυνατη ατμόσφαιρα και θεωρώ ότι το σχέδιο του πήγαινε πολύ

 

:beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4711 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Ό,τι λέει ο απο πάνω...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Τελικά το πήρα και εγώ την προηγούμενη βδομάδα και το διάβασα. Τελικά το σχέδιο είναι πιο δύσκολο από το σενάριο, κι αν το δεύτερο ξεκινάει με ενδιαφέρον κάπου κάνει κοιλιά και αφήνει μπόλικα κενά. Παρόλα αυτά το τέλος φαντάζει τίμιο αν και πέφτει στην λούμπα του εξαναγκαστικού θα έλεγα ..spoilerend... Tώρα το χαρτί και αυτά είναι καλό, αλλά με την μέγιστη προσοχή που το διάβασα (κι ας το διάβασα στο τρένο το μισό) δεν είχα ατυχήματα, αν και δείχνει ομολογουμένως πολύ εύθραυστο. Το στόρι τελικά δεν μπορώ να πω ότι με ξετρέλανε στο σύνολο του, ενώ το σχέδιο ήταν περίεργο και προφανώς σε πρώτη φάση με απώθησε απλά. Μετά είπα να του δώσω μία ευκαιρία παραπάνω και ΟΚ μπορεί να το κρίνει κανείς ταιριαστό με την υπόθεση, έτσι σκοτεινό, αόριστο μέσα στον πανικό και με τονισμό συγκεκριμένων σημείων και χρωμάτων, αλλά δεν μπορώ να μην μείνω με την αίσθηση ότι ίσως με ένα άλλο είδος σχεδιασμού να απόδιδε καλύτερα η ιστορία.

 

Αυτό που μου έκανε αρτχικά "συμπαθητική" εντύπωση αλλά τελικά μου την έσπασε στο τέλος αφάνταστα ήταν το "παραγέμισμα" με το σενάριο. Δείχνει ενδιαφέρουσα προσθήκη αρχικά, αλλά όταν συνειδητοποίησα ότι ουσιαστικά "σπατάλησαν" μία αρκετά σοβαρή ποσότητα των σελίδων στο σενάριο του πρώτου ΜΟΝΟ τεύχους, ε προφανώς με εκνεύρισε αυτό καθώς δεν βρήκα κάποιο νόημα. Ωραία να βάζεις art σχέδια κλπ, βάλε σχόλια ή κριτικές, βάλε εναλλακτικά εξώφυλλα, Οκ θέλεις να δώσεις κάτι για εφέ βάλε και μερικές σελίδες σεναρίου. Αλλά όχι να βάλεις πόσες 30(?) σελίδες και εκεί που λες πάει καλά να συνηδειτοποιείς ότι είναι το 1/3 του συνολικού, ποιο το νόημα, απλά για να φουσκώσεις το τεύχος;

 

Τα κλαίω τα 4,90€; που έδωσα για δαύτο (μιας και το πήρα στην νέα τιμή); Ειλικρινά, δεν είναι και το τεράστιο ποσό αλλά δεν ξέρω αν θα το έδινα γνωρίζοντας τι είναι. Έτσι απλά θα αντιγράψω το σχόλιο του φίλου nquees, ότι "αν δεν το αγόραζα δεν θα μου έλειπε", ούτε και στην βιβλιοθήκη μου είμαι σίγουρος και έχει μπόλικο πράγμα που θα μπορούσε να πάρει πόδι. Παράλληλα είμαι σχεδόν 100% σίγουρος ότι αν το είχα δει στην Λέσχη δεν θα το έπαιρνα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28693
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4806 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

το πηρα και εγω για 3,90!πολυ μικρο βρε παιδια,σφηνακι!!

το σχεδιο πολυ ιδιαιτερο,ωραιο στα φοντα και σε καποια αλλα μερη αλλα στις φιγουρες πολυ πολυ παραξενη ανατομια...το σεναριο ειναι καλο αλλα τρεχει παρα μα παρα πολυ γρηγορα,ουσιαστικα μπορει καποιος να σας το περιγραψει με 5 προτασεις και να ναι σα να το διαβασατε..δεν εχει "περα δωθε" να το πω (πχ να προσπαθησουν να κανουν κατι,να αποτυχουν,ξανα πισω,να δοκιμασουν κατι αλλο,ουτε αυτο κλπ)

γενικα ενδιαφερουσα ιστορια,θα θελα να την δω λιγο πιο εκτεταμενη...

σπστικο κομματι ειναι η μη αναφορα των ημερων (οχι μονο ποσες μερες μενουν για να περασουν οι 30 μερες νυχτας αλλα και διαστηματα του στυλ αυριο,μεσα σε μια εβδοαμαδα μπλα μπλα)

 

οσον αφορα την εκδοση καπως ξεκολλησαν τα τευχη μαζι με την κολλα απο τη ραχη,δε βαζω το χερι μου στη φωτια οτι με δευτερη αναγνωση θα μεινει ακεραιο...

 

6/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4169
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4320 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Η αλήθεια είναι ότι είδα πρώτα την ταινία (που μου άρεσε) και μετά διάβασα το κόμικ, οπότε ήξερα τι να περιμένω πάνω-κάτω από την ιστορία. ΟΚ, μην περιμένετε κάνα αριστούργημα, αλλά νομίζω ότι πρόκειται για ένα καλό κόμικ τρόμου που διαβάζεται ευχάριστα. Το σχέδιο είναι σίγουρα περίεργο και όχι πολύ εύκολο, μπορεί να ξενίσει μερικούς, όμως νομίζω ότι ταιριάζει με το ύφος της ιστορίας και την κάνει πιο σκοτεινή, πιο τρομακτική. Εγώ το βρήκα γύρω στα 4 ευρώ και νομίζω ότι ακόμα και τώρα ισχύει μια ανάλογη τιμή, οπότε γιατί οι τρομολάγνοι να μην το τιμήσετε; Δεν κρατάει πολύ γιατί είναι αρκετά μικρό, αλλά θα περάσετε ωραία.

 

7.5/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to 30 DAYS OF NIGHT - 30 ΜΕΡΕΣ ΝΥΧΤΑ
  • 5 years later...

  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2211
  • Reputation:   21916
  • Achievement Points:  2250
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Εξώφυλλο-οπισθόφυλλο σε μεγαλύτερη ανάλυση

 

Μεταφέρθηκαν στην βάση.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.