Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
KING (THE)
Σενάριο/Kείμενα:
Rich Koslowski
Σχέδιο:
Rich Koslowski
Σχέδιο εξωφύλλου:
Rich Koslowski
Hμερ. έκδοσης:
01-04-2021
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Αστυνομικό,Κοινωνικό,Μυστηρίου
Μέγεθος:
17.0 x 24.0
Σελίδες:
244
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Γαβριήλ Τομπαλίδης
Lettering:
Τίνα Χελιώτη
Χρωματισμός:
Adam Wallenta
Επιμέλεια:
Λεωκράτης Ανεμοδουράς
Πρωτότυπος τίτλος:
The King
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-618-206-032-2
Ονομαστική τιμή:
19,50€

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

THE_KING_0001.jpg  THE_KING_0001z.jpg

 

THE KING ένα κομικ σε σχέδιο και σενάριο του Rich Koslowski που κυκλοφόρησε στα ελληνικά από τις εκδόσεις Μικρός Ήρως τον Απρίλη του 2021. Πρώτη έκδοση στα αγγλικά το 2005 στις ΗΠΑ.

 

01.thumb.jpg.382a52052ddd798f6e27f3a8b8833a62.jpg02.thumb.jpg.4bb88bf8d5fd7b621dff073e7966c556.jpg

 

Βρισκόμαστε στον Οκτώβρη του 2005 όπου ο πρωταγωνιστής μας δημοσιογράφος Πόλ Έρφουρτ πηγαίνει στο Λας Βέγκας για να γράψει ένα άρθρο για το περιοδικό Time.  Πριν έξι μήνες έκανε την εμφάνιση του ένας μυστηριώδης τραγουδιστής όπου φοράει πάντα μια χρυσή μάσκα που καλύπτει μέρος του προσώπου του και αυτοαποκαλείται "Ο Βασιλιάς" (The King). Ντύνεται σαν τον Έλβις Πρίσλευ αλλα κυρίως οταν τραγουδά ακούγεται ακριβώς σαν τον Έλβις. Ο οποίος όμως έχει φύγει από την ζωή το 1977.  Οι παραστάσεις του όλες είναι sold-out και οι θαυμαστές του παραληρούν πιστεύοντας πως ο Έλβις δεν έιχε πεθάνει ποτέ και γύρισε ξανά μαζί μας. Και 6 μήνες τώρα αρνείται πεισματικά να δώσει συνεντεύξεις διατηρώντας ένα μεγάλο μυστήριο σχετικά με το ποιος αλήθεια είναι.

 

Ο δημοσιογράφος μας που κάποτε είχε γράψει πολλά άρθρα για τον Έλβις και κυρίως για τις θεάσεις και τις συνομωσίες μέτα τον θανατο του θεωρείται πλέον ξοφλημένος έχοντας κάμποσα χρόνια να πουλήσει κάποιο άρθρο του. Ώσπου τον καλεί το περιοδικό Time καθώς η παράξενη αυτή περσόνα του Λας Βέγκας αποφάσισε να δώσει συνέντευξη επιτέλους αλλά με τον όρο να τη δώσει στον συγκεκριμένο δημοσιογράφο. Είναι η ευκαιρία του λοιπόν να επανέλθει στο χώρο και να πουλήσει επιτέλους κάποιο άρθρο. Αλλά τα ερωτήματα είναι πολλά.

 

Γιατί διάλεξε εκείνον συγεκριμένα; Γιατί εκείνη τη στιγμή; Και κυρίως ποιος είναι αυτός ο μυστηριωδης τραγουδιστής που ακούγεται και μοιάζει σαν τον Έλβις;; Θα μπορέσει άραγε μέσω των συνεντέυξεων αλλά και της έρευνας που θα κάνει να απαντήσει αυτά τα ερωτήματα;;

 

 

03.thumb.jpg.e77463aa4562428d6b5b81ff76de943f.jpg04.thumb.jpg.2c68227f909f7b00b3911d2df90e0d0e.jpg05.thumb.jpg.0129fe87dc5018e65b2352942b4edba9.jpg

 

Ένα κόμικ που το διάβασα σε ένα απόγευμα (χθες Σαββάτο) χωρίς να μπορώ να το αφήσω από τα χέρια μου. Ο δημιουργός πιάνει πολύ ωραία το κλίμα του Λάς Βέγκας (μαφία, τζογαδόροι, ιδιωτικοί ντεντέκτιβ, στριπτιζέζ) καθώς και όλη την τρέλα που υπάρχει εδώ και χρόνια σχετικά με τις θεάσεις  του πεθαμένου Έλβις και τους θαυμαστές του που θεωρούν οτι σκηνοθέτησε το θάνατο του και δεν πέθανε ποτέ στα αλήθεια.

 

Πολυ δυνατό το σενάριο και ωραίο το σχέδιο (σαν καρικατούρες τα πρόσωπα με αδρα χαρακτηριστικά). Συνολικά μια καλή δουλειά. Η έκδοση προσεγμένη μου φάνηκε με μαλακό ιλουσταρσιόν εξώφυλλο. Στα εσώφυλλα έχει σχέδια, ένα τρισέλιδο άρθρο του Γαβριήλ Τομπαλίδη που εξηγεί κάποια πράγματα και σε βάζει στο κλίμα και στο τέλος κειμενάκι από τον δημιουργό με βιβλιογραφία και ευχαριστίες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Είχα σκοπό να μην αγοράσω την συγκεκριμένη έκδοση για δύο, κύριους, λόγους. Ο πρώτος είναι η τιμή κι ο δεύτερος είναι η θεματολογία, την οποία δεν γνώριζα σε βάθος, αλλά δεν φαινόταν να με ενθουσιάζει. Για να εξηγούμαι, δεν λέω ότι είναι ακριβό ένα κόμικς 244 σελίδων, απλά σε συνδυασμό με το θέμα (που δεν μου έκανε κλικ) δεν θα το έβαζα στις άμεσες προταιρεότητές μου. ;) 

 

Από την παρουσίασή σου, όμως, μπορώ να πω ότι ψήθηκα με το σενάριο κι έτσι μάλλον θα επενδύσω!  :thanks:

 

@albertus magnus Με κατέστρεψες! :lol:

 

 

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

@Indian αυτός είναι ο σκοπός μιας καλής παρουσιασης!! Χεχεχε!! Και όπως ειδες απέφυγα διακριτικά να το παρουσιάσω πριν το διαβάσω γιατί θέλω να γράφω πράγματα αληθινά και να έχω ιδίαν άποψη. Αν αυξηθούν οι πωλήσεις λες να ζητήσω ποσοστά??!!! :lol::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

43 λεπτά πριν, albertus magnus είπε:

Αν αυξηθούν οι πωλήσεις λες να ζητήσω ποσοστά??!!! :lol::lol:

 

Εννοείται! :D  

 

Τόση δουλειά έκανες οικειοθελώς. Εκτός κι αν σε έβαλε ο Λεωκράτης! :lmao:

 

 

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13216
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Αρκετά ενδιαφέρον, μόλις ανάρτησα το κείμενό μου στην ιστοσελίδα μου :)

 

https://www.vivliokritikes.com/the-king-rich-koslowski/

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4167
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ειλικρινά, δεν περίμενα ότι θα μου άρεσε τόσο πολύ. Το "The King" το είχα σταμπάρει από τότε που έμαθα ότι θα κυκλοφορούσε στα ελληνικά, μετά κυκλοφόρησε, αλλά έπρεπε να περάσουν κάμποσες βδομάδες από τότε, μέχρι να πέσει στα χέρια μου. Τελικά το αγόρασα χθες, και σήμερα το διάβασα σε μια καθισιά, χωρίς να το αφήσω ούτε μια στιγμή από τα χέρια μου. Σίγουρα είχα αρκετές προσδοκίες για το συγκεκριμένο κόμικ, αλλά όχι και τόσες πολλές στο κάτω-κάτω. Περίμενα ότι θα είναι ένα ιδιαίτερο και τουλάχιστον ενδιαφέρον κόμικ, τελικά αποδείχτηκε άκρως ψυχαγωγικό και απολαυστικό, και συν τοις άλλοις αρκετά αινιγματικό και μυστηριώδες. Και το σχέδιο στην αρχή δεν με τράβηξε και τόσο, στην πορεία όμως άρχισε να μου αρέσει πολύ, και μάλιστα το βρήκα απόλυτα ταιριαστό με την ιστορία και την όλη ατμόσφαιρα. Οι χαρακτήρες είναι σαν καρικατούρες, με αδρά χαρακτηριστικά, τα διάφορα σκηνικά είναι πολλές φορές αφαιρετικά και απλώς με τα απαραίτητα, και η χρωματική παλέτα ιδιαίτερη και όχι όσο μονότονη πίστευα ότι θα είναι στην αρχή... σίγουρα το σύνολο στα δικά μου μάτια είναι άκρως ικανοποιητικό. Και η ιστορία είναι πολύ καλή, με τις απαραίτητες δόσεις μυστηρίου, χιούμορ και τρέλας, με τον συγγραφέα να πιάνει στην εντέλεια το όλο κλίμα του Λας Βέγκας (με τους τζογαδόρους, τους μαφιόζους, τους ιδιωτικούς ντετέκτιβ, τις στριπτιτζούδες και τους διάφορους τρελάρες), αλλά και την όλη τρέλα και παράνοια γύρω από τον Έλβις Πρίσλεϊ (λέτε να ζει ακόμα;). Πιθανότατα η θεματολογία, η ιστορία αυτή καθαυτή, καθώς και το σχέδιο, δεν είναι για όλα τα γούστα, προσωπικά όμως πέρασα τέλεια την ώρα μου, και άνετα θα το ξαναδιάβαζα στο μέλλον! Όσον αφορά την ελληνική έκδοση, είναι πραγματικά πολύ ωραία και προσεγμένη, με ένα πολύ καλογραμμένο και εξαιρετικά χρήσιμο εισαγωγικό άρθρο από τον μεταφραστή. Και χθες έμαθα ότι θα κυκλοφορήσει από τις εκδόσεις Μικρός Ήρως και το "Three Fingers" του ίδιου δημιουργού ("Τρία δάχτυλα" ο ελληνικός τίτλος). Δεν βλέπω την ώρα να το διαβάσω και αυτό!

 

9/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6590
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Το είχα πάρει πριν λίγο καιρό σε προσφορά και η αλήθεια είναι ότι κακός πέρασε τόσος καιρός να το διαβάσω, ένα πολύ ωραίο κόμικ με πολύ καλή ροή στην ιστορία που δεν κουράζει παρά το μέγεθος του. Ένα "νουάρ" χωρίς το κλασσικό μοτίβο με πρωταγωνιστή κάποιον ιδιωτικό ντεντέκτιβ. το σχέδιο πολύ όμορφο και η έκδοση πολύ καλή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Η αλήθεια είναι ότι αγόρασα με σκεπτικισμό το συγκεκριμένο graphic novel. Ο λόγος είναι ότι αφενός δεν ξέρω πολλά για τον θρύλο του Elvis και δεν μου προκαλεί τον θαυμασμό που προκαλεί σε άλλους κι αφετέρου δεν μπορούσα να φανταστώ τι καινούργιο και αξιοσημείωτο θα μπορούσε να περιλαμβάνει η ιστορία, προκειμένου να με κρατήσει στις σελίδες της. Τελικά (τουλάχιστον προς το δεύτερο σκέλος των συλλογισμών μου) διαψεύστηκα κατά κράτος (κάτι που συμβαίνει συχνά :P ). 

 

Έχουμε να κάνουμε με μία πανέμορφη δουλειά, προσεγμένη, η οποία (αν και διαθέτει κοντά στις 250 σελίδες) κατάφερε να με κάνει να χάσω τον μεσημεριανό (καλοκαιρινό) μου ύπνο και να την διαβάσω στο σύνολό της απνευστί! 

 

Αν και παρελαύνει μια πλειάδα από χαρακτήρες, που ο καθένας τους αφηγείται την δική του ιστορία (για τους οποίους επιφυλάσσομαι να επεκταθώ πιο ύστερα), εντούτοις δύο είναι οι χαρακτήρες που μονοπωλούν το ενδιαφέρον του αναγνώστη. Ο λόγος για τον Βασιλιά και τον Πολ Έρφουρτ (ένα όνομα που ο συγγραφέας το δανείστηκε από τον παππού του). Ξεκινώντας από τον Έρφουρτ θα λέγαμε ότι πρόκειται για τον ορισμό του αντί ήρωα. Ένας δημοσιογράφος που υπηρετούσε πίστα τον επονομαζόμενο κίτρινο Τύπο κι έχει χάσει την πάλαι ποτέ αξιόλογη αίγλη του. Τώρα, σαν άλλος ντετέκτιβ, έχει αποφασίσει να ερευνήσει την ύπαρξη ενός τραγουδιστή, η φήμη του οποίου αναφέρει ότι είναι ο Elvis Presley! Στον αντίποδα, ο Βασιλιάς, που έχει μαγέψει με την μουσική του τα πλήθη κι έχει προκαλέσει ρίγη συγκίνησης στους πιστούς του θαυμαστές, φαίνεται ότι έχει ένα καλά κρυμμένο μυστικό. 

 

Το σενάριο θα μπορούσαμε να το χαρακτηρίσουμε ποικιλοτρόπως και σίγουρα ικανοποιεί μια μεγάλη μερίδα αναγνωστών. Έτσι, λοιπόν, είναι ένα καλό νουάρ που διαδραματίζεται καλοκαίρι, ένα αστυνομικό θρίλερ, μια ιστορία μυστηρίου, μια κοινωνική σάτιρα και φυσικά ένας φόρος τιμής στον αποκαλούμενο βασιλιά της ροκ. Νομίζω ότι μέσα στις σελίδες του βρίσκουμε όλα αυτά τα είδη στις σωστές αναλογίες, στην κατάλληλη δοσολογία και με κανένα ίχνος φλυαρίας. 

 

Όσον αφορά την πλοκή, αυτή μου έφερε στο μυαλό κάτι από την ταινία "Spotlight", στην δημοσιογραφική προσπάθεια του ήρωα να ξεσκεπάσει τον επίδοξο απατεώνα μιμητή. Στην αρχή ξεκινάει την έρευνα με προχειρότητα και σίγουρος ότι θα τελειώσει γρήγορα. Στην συνέχεια, όμως, δείχνει ενδιαφέρον, ακολουθεί σωστά τα ίχνη και τα στοιχεία (με την κατάλληλη βοήθεια) και στο τέλος αυτό που βρίσκει θα τον εκπλήξει και θα τον κάνει να βρει και πάλι την χαμένη του... πίστη. Ο Βασιλιάς, από την άλλη, ένας άνθρωπος που σε έναν πρωτεύοντα χαρακτηρισμό θα ήταν ένας κοινός απατεώνας, διαθέτει αξεπέραστη ευφράδεια λόγου, ενώ όσο κυλούν οι σελίδες, τα γεγονότα, όσον αφορά τα κίνητρά του, τον δικαιώνουν. Έτσι φλερτάρει με τον αποχαρακτηρισμό του σαν κλασικός villain! Έτσι λοιπόν αν θέλουμε να δείξουμε γραφικά την εξέλιξη της πλοκής, θα λέγαμε ότι ξεκινά ανοδικά στην συνέχεια ακολουθεί μια ευθεία γραμμή (κατά την διάρκεια των συνεντεύξεων των μελών του πληρώματος του Βασιλιά) για να απογειωθεί, όσο πλησιάζουμε προς το τέλος. Σε κανένα σημείο δεν πλατειάζει και κάθε σελίδα έχει κάτι νέο να πει. 

 

Και φυσικά έχουμε ένα φινάλε ανατρεπτικό, συγκινητικό και βαθιά κοινωνικό, το οποίο κάτω από την μπαγκέτα του μαέστρου Rich Koslowski ολοκληρώνει την ιστορία με έξυπνο τρόπο, χωρίς κάποια συγγραφική ευκολία και με μια αίσθηση μαγείας στον χώρο! 

 

Ιδιαίτερη μνεία νομίζω ότι θα πρέπει να κάνουμε και στο υπόλοιπο cast που απαρτίζει το σενάριο. Όλοι τους ξεχωριστοί, έχουν μία ιδιαίτερη ιστορία ν' αφηγηθούν κι ο καθένας βάζει κι από ένα μικρό λιθαράκι στο σωστό χτίσιμο του μύθου. Το δέσιμο τους με την πλοκή είναι καίριο και φτάνει μέχρι το συγκλονιστικό και δραματικό φινάλε. Εξαιρετική, λοιπόν, η χρησιμοποίηση τους από τον συγγραφέα. 

 

Εννοείται, φυσικά, ότι προτείνεται σε όλους τους λάτρεις των κόμικς με παρεμφερή θεματολογία. Πρόκειται για μια ιστορία που κάλλιστα θα μπορούσε να γίνει μυθιστόρημα, ακόμα και κινηματογραφική ταινία, καθώς τόσο το σενάριο, όσο και η εξέλιξη των χαρακτήρων έχει γίνει με μια άρτια σκηνοθεσία. 

  

Το σχέδιο, χωρίς να είναι κακό, το βρήκα υποδεέστερο της δυναμικής που βγάζει το σενάριο. Διαθέτει λεπτομέρειες, δεν κουράζει, αλλά νομίζω ότι οι χαρακτήρες έχουν αποδοθεί με καρικατουρίστικο στυλ, που με ξένισε λίγο. Παραδέχομαι, πάντως, ότι ο "Elvis" ήταν κοτσονάτος! :P Όπως και να έχει, αξίζουν συγχαρητήρια στον δημιουργό που επιμελήθηκε τόσο τον συγγραφικό, όσο και τον εικαστικό τομέα. Ο χρωματισμός μου άρεσε και μου έφερε στο μυαλό τον "Γλύπτη". Οι αποχρώσεις του μπλε, η οποία ήταν ευγενική προσφορά του Adam Wallenta έδεναν όμορφα και την συγκεκριμένη τεχνοτροπία (εκτός από πρωτότυπη) την θεωρώ την δεύτερη καλύτερη επιλογή μετά το αμιγώς ασπρόμαυρο. 

 

Την έκδοση την βρήκα πολύ προσεγμένη και με στυλ. Διαθέτει "αυτάκια", στα οποία αναγράφεται η βιογραφία του δημιουργού και του επιμελητή του χρώματος, ενώ στα εσωτερικά του εξώφυλλου και του οπισθόφυλλου βρίσκουμε από ένα sketchbook με πληροφορίες για την σχεδίαση των χαρακτήρων. Και μιας και η φλυαρία μου με πήγε στην απαρίθμηση του συνοδευτικού υλικού, ας συνεχίσω λέγοντας ότι μετά το πέρας της ιστορίας, διατίθεται μια σελίδα με προσωπικές ευχαριστίες του δημιουργού, καθώς και μερικά του σχόλια. Και φυσικά το καλύτερο το κρατάω για το τέλος, καθώς ο Γαβριήλ Τομπαλίδης έχει επιμεληθεί μια πλούσια εισαγωγή στον βίο του Elvis και τον θρύλο που απέκτησε το όνομα του τόσο όταν εκείνος βρισκόταν εν ζωή, όσο και μετά την αποδήμησή του. Επιστρέφοντας στην ποιότητα της έκδοσης, να πούμε ότι το χαρτί και την κόλληση την βρήκα μια χαρά, ενώ το εξώφυλλο θα το ήθελα λίγο πιο παχύ. 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Πήρα κι εγώ και διάβασα το The King στις πρόσφατες εκπτώσεις και όπως και ο Ινδιάνος, εξεπλάγην πολύ ευχάριστα. Δεν περίμενα με τίποτα τέτοιο ρυθμό, ενδιαφέρον και ποιοτικό αποτέλεσμα. Τόσο το θέμα όσο και το υποβόσκον θέμα, δηλαδή η δύναμη της πίστης και της προκαλούμενης από αυτήν αυθυποβολής, σε μία δύσκολη εποχή που οι Θεοί σταμάτησαν να μιλάνε στους ανθρώπους και τα θαύματα σπανίζουν. Τί είναι η αλήθεια; Τη θέλουμε; Η όλη υπόθεση μου θύμισε τον Άγγελο Εξάγγελο του Σαββόπουλου και την ιδιότυπη σχέση που έχει ανέκαθεν ο άνθρωπος με την αλήθεια και το ευχάριστο ψέμα.

 

Το σχέδιο κλασικό αμερικάνικο indy σχέδιο, δίνει αυτό που χρειάζεται χωρίς εντυπωσιασμούς και χωρίς εφέ. Γενικά μου άρεσε πολύ το εικαστικό αποτέλεσμα πολύ και με ανάγκασε να βάλω στο πλάνο και τα Τρία Δάχτυλα που λόγω της μη επαφής μου με τα Ντίσνεϋ το είχα εκτός ραντάρ. Πολύ καλό, μπράβο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  34230
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  214
  • Reputation:   2048
  • Achievement Points:  264
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1824 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Διαβάστηκε και από μένα ...

 

Βρήκα το συγκεκριμένο ενδιαφέρον και μπορώ να πω ότι μου άρεσε αρκετά. 

 

Σενάριο αρκετό καλό με ένα μυστήριο το οποίο ξεδιπλώνεται σιγά σιγά , ενώ ακουμπάει με έξυπνο τρόπο μέσα από το σενάριο και ερωτήματα σχετικά με την θρησκεία , την πίστη και την δύναμη αυτής, χωρίς τα ερωτήματα αυτά να γίνονται απαραίτητα και ο σκοπός του κόμιξ. 

Η απόδοση της όλης ιστορίας και ο τρόπος αφήγησης της, έξυπνος και εξαιρετικός !!!Νομίζω ήταν και το πιο δυνατό στοιχείο του κόμιξ !!!

Λίγα μπαλονάκια και η ροή ήταν τέτοια που με απορρόφησε για τα καλά.

 

Διαβάζεται σχετικά γρήγορα παρόλο τις 240 περίπου σελίδες του.

 

Το σχέδιο προσωπική μου άποψη είναι ότι πήγαινε πολύ στην ιστορία και ιδικά οι χρωματιστοί και οι σκιές έδιναν αυτό το κλασσικό νουάρ - μυστήριο στοιχείο, ώστε να σε βάζει στο κλίμα της υπόθεσης.

 

Η έκδοση πολύ καλή με εξώφυλλο που έχει και δίπλωμα και γενικά  πιο χοντρό από αυτό που βγάζει συνήθως η εκδοτική (ήταν παρόμοιο με την πρώτη έκδοση του blacksad αν δεν κάνω λάθος)

 

Αν το πετύχετε σε εκτυπώσεις αξίζει τα λεφτά του φουλ για να γεμίσει ευχάριστα ένα απόγευμα. Εγώ το πήρα από το παζάρι κόμιξ με 10 ευρώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.