Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ο ΓΛΥΠΤΗΣ


saveapenguin

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΓΛΥΠΤΗΣ (Ο)
Σενάριο/Kείμενα:
Scott McCloud
Σχέδιο:
Scott McCloud
Εκδοτική:
Hμερ. έκδοσης:
14-11-2015
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Κοινωνικό
Μέγεθος:
15.0 x 21.0
Σελίδες:
500
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Νίκος Καμπουρόπουλος
Πρωτότυπος τίτλος:
The Sculptor (2015)
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-618-80597-4-0
Ονομαστική τιμή:
26,90€

  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9584
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5437 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

tn_SCULPTOR_0001.jpg tn_SCULPTOR_0001z.jpg

 

 

 

 

 - Λοιπόν Ντέιβιντ, τι θα έδινες για την τέχνη σου;

 

 

Ο Ντέιβιντ Σμιθ είναι ένας νεαρός γλύπτης που βλέπει την κάποτε υποσχόμενη καριέρα του να παραμένει απελπιστικά στάσιμη. Μέχρι που χάρη σε μια συμφωνία με τον Θάνατο μπορεί να σμιλεύει οτιδήποτε μόνο με τα χέρια του, να δίνει οποιαδήποτε μορφή σε οποιοδήποτε υλικό. Αλλά πλέον του μένουν μόλις 200 μέρες ζωής για να δημιουργήσει κάτι το μοναδικό, κάτι που όμως αποδεικνύεται δυσκολότερο απ’ότι φανταζόταν· ενώ και η γνωριμία του με τη Μεγκ, τον έρωτα της ζωής του, δεν το κάνει πιο εύκολο.

 

Ο γλύπτης πρωτοκυκλοφόρησε στις αρχές του 2015 και είναι το πρώτο graphic novel αυτού του μεγέθους από τον McCloud που είναι κυρίως γνωστός για την πιο θεωρητική του δουλειά στον χώρο. Πρόκειται για μια ιστορία για τις επιθυμίες μας και κατά πόσο τις ελέγχουμε ή ελεγχόμαστε από αυτές αλλά ταυτόχρονα και μια ιστορία για την αγάπη και την ενηλικίωση. Πολύ καλά δομημένο, η αλληλουχία των καρέ εξασφαλίζει ομαλή ροή στην αφήγηση ενώ και οι αποχρώσεις του μπλε που χρησιμοποιούνται είναι πολύ πετυχημένες. Η πρώτη ανάγνωση ήταν απολαυστική. :)

 

Μόνη μου παρατήρηση, κάποια θεματάκια στη μετάφραση, όχι κάτι το ιδιαίτερο, χτυπητό λάθος μόνο ένα μου έχει μείνει, απλά σε κάποια σημεία οι διάλογοι δε μου φάνηκαν 100% φυσικοί. Γενικά όμως η έκδοση είναι πολύ υψηλού επιπέδου όπως και όλες οι προηγούμενες της WebComics, χαρτί, εκτύπωση, επιμέλεια· μέχρι που αφαίρεσαν και το σχόλιο του Gaiman από το εξώφυλλο!! :P

Και να μην ξεχνάμε ότι το πρωτότυπο κυκλοφόρησε το Φεβρουάριο και το έχουμε στα ελληνικά μέσα σε μόλις εννιά μήνες!

 

Προσωπικά περιμένω με μεγάλο ενδιαφέρον και την επόμενη επιλογή των εκδόσεων. :beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

Ο γλύπτης πρωτοκυκλοφόρησε στις αρχές του 2015 και είναι το πρώτο graphic novel αυτού του μεγέθους από τον McCloud που είναι κυρίως γνωστός για την πιο θεωρητική του δουλειά στον χώρο. 

 

 

 

Και το Zot;   :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9584
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5437 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Δεν το έχω διαβάσει αλλά wikipediaκά μιλώντας το Zot είχε κυκλοφόρησει σε τευχάκια και αποτελείται από διάφορα story arcs. Επίσης έχει κυκλοφορήσει και ένα graphic novel με φανταστικές περιπέτειες του Αβραάμ Λίνκολν αλλά ήταν στυλ 100+ σελίδες. Με αυτή τη λογική έγραψα ότι είναι το πρώτο graphic novel αυτού του μεγέθους. :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Όταν είχε ανακοινωθεί η αμερικανική έκδοση, είχα αποφασίσει να το αγοράσω άμεσα και προφανώς τα νέα της ελληνικής μετάφρασης με χαροποίησαν ιδιαίτερα.

Στο AthensCon το αγόρασα δίχως δεύτερη σκέψη, παρά τις διαμαρτυρίες του πορτοφολιού μου. Και άξιζε κάθε ευρώ και cent.

Υπέροχη ιστορία, από τις πιο συγκινητικές που έχω διαβάσει, και το σχέδιο πολύ καλό. Αυτό, όμως, που ξεχωρίζει είναι η τεράστια ευρηματικότητα στην ροή και την σκηνοθεσία του McCloud. Ούτε μια στιγμή δεν βαρέθηκα και αυτό είναι δύσκολο για ένα κόμικ τέτοιου όγκου. Ίσως αν το ψειρίσω, να βρω κάποια μειονεκτήματα, αλλά προς το παρόν δεν θέλω να χαλάσω αυτή την θαυμάσια, γλυκόπικρη γεύση που μου άφησε η πρώτη ανάγνωση. Θεωρώ ότι πρόκειται για ένα "οικουμενικό" κόμικ, που μπορεί να διαβάσει ο καθένας εδώ μέσα. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13393
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  370
  • Reputation:   2984
  • Achievement Points:  370
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4914 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Ενώ είχα σκοπό να το αγοράσω, τελικά ο Αϊ Βασίλης έκανε το θαύμα του.

Μόλις το πήρα στα χέρια μου ξεκίνησα ανάγνωση χωρίς δεύτερη σκέψη.

Από το πρώτο καρέ τα εγκεφαλικά μου έρχονταν απανωτά.

Απλά ιδιωφυές, ένα κόμικ που ο καθένας απο εμάς πρέπει να έχει! 

Επεξεργασία από Spirous Fon Kourt
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4552 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Διαβαστηκε σε δυο δοσεις, 60 σελιδες εχθες και οι υπολοιπες 420 σημερα.

Ενα κομικ που πραγματικα δεν μπορεις να το αφησεις απο τα χερια σου!

 

Ο McCloud δινει ρεστα σε σεναριο, σκηνοθεσια-καδραρισματα, ροη, χαρακτηρες... παντου!

Η ιστορια ειναι πολυ δυνατη, σε δενει με τους χαρακτηρες και το σασπενς φτανοντας προς το τελος απογειωνεται!

Το σημαντικοτερο, σου περναει "προβληματισμους" χωρις να γινεται διδακτικο!

 

Ενα κομικ για πολλες αναγνωσεις, σε ομορφη και στιβαρη εκδοση που αξιζει καθε του ευρω.

Μικρα θεματακια βρηκα κι εγω στην αποδοση αλλα τα θεωρω αμελητεα.

 

Πολλα  :respect:  στην webcomics γι' αυτη την επιλογη, η εκδοση της χρονιας κατ' εμε.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12911
  • Reputation:   94410
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Με μία πρώτη ματιά του μεγέθους του απογοητεύτηκα μιας και είναι ογκωδέστατο...!Πραγματικά όμως διαβάζεται πάρα πολύ άνετα και γρήγορα...!

 

Το σενάριό του το βρήκα πρωτότυπο και ιδιοφυές,που κινούσε την περιέργεια στον αναγνώστη και κλιμάκωνε την αγωνία για την συνέχεια...!Το γράψιμο του McCloud δημιουργούσε έντονα συναισθήματα κι ενώ όλα φαίνονταν να είναι προδιαγεγραμμένα από την αρχή,παρόλα αυτά υπήρχε αγωνία για την κατάληξη...!Χρήμα,ανάγκη για καταξίωση,παρανομία,έρωτας,χωρισμός,μεταφυσικό μπλέκονται αριστοτεχνικά για να μας δώσουν ένα πολύ δυνατό graphic novel που κάλλιστα θα μπορούσε να γίνει και μυθιστόρημα (ή ακόμα και ταινία)...!

 

Προσωπικά πίστευα ότι ο Ντέιβιντ...

 

...θα γινόταν ένας διάσημος και πολύ πλούσιος γλύπτης με την συμφωνία που έκανε...

 

...αλλά τελικά η μοίρα δεν τα φέρνει όπως θέλουμε ακόμα κι αν έχουμε "πιέσει" τις καταστάσεις...!

 

Το σχέδιο το βρήκα αρκετά καλό,αλλά όχι και το καλύτερο που έχω δει,ενώ ο συνδυασμός του γκρι (που εμένα μου φαίνεται σαν ανοιχτό γαλάζιο) και του λευκού έχει πολύ θετικά αποτελέσματα...!Όποιος έχει διαβάσει το "Κατανοώντας τα κόμικς" του ίδιου δημιουργού,θα βρει πολλές θεωρίες να γίνονται πράξεις στον "Γλύπτη"...!

 

Το μόνο αρνητικό που μπορώ να του προσάψω είναι οι πολλές σελίδες με σχέδιο και το λίγο κείμενο σε αρκετά σημεία του κόμικ που κάνουν τους διαλόγους γρήγορους και σχεδόν μονολεκτικούς...!

 

Τέλος,η έκδοση της webcomics είναι πιστεύω ισάξια των εκδόσεων του εξωτερικού...!Το βιβλίο είναι στιβαρό,το χαρτί του εξαιρετικό (το πήγα στο χωριό που έχει μεγάλη υγρασία και δεν κατσάρωσε ούτε μία σελίδα) και παραμένει ατσάκιστο όσο και να το ταλαιπωρήσεις...!Επίσης το μικρό του μέγεθος σε διαστάσεις βοηθάει πολύ στην άνετη ανάγνωση...!Αξίζει μέχρι και το τελευταίο € της τιμής του,που ομολογώ όταν το αγόρασα με "έτσουξε"...!

 

 

:beer:

Επεξεργασία από Indian
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  25862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  545
  • Reputation:   4567
  • Achievement Points:  547
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Με τόσα που γίνονταν πέρυσι στο AthensCon ξέχασα να σχολιάσω τον Γλύπτη!... ευτυχώς το καλοκαίρι πάντα υπάρχει χρόνος για επανάληψη.

 

Scott McCloud. Μόνο από το όνομα μιλάμε για κάτι αξιόλογο. Παρότι θεωρητικός δεν τα πήγε καθόλου άσχημα και στην πράξη. :) Ο τίτλος μας δείχνει ότι προφανώς θα μας απασχολήσει η γλυπτική τέχνη. Ωστόσο, εδώ χρησιμοποιείται πολύ πιο περίτεχνα. Μέσα από το πάθος του πρωταγωνιστή μας για τη γλυπτική βλέπουμε τους στόχους ενός ανθρώπου στη ζωή του και μέχρι που μπορεί να φτάσει κάποιος για να τους πετύχει.

 

Γενικά, προβληματίζει τον αναγνώστη για το ποιες είναι οι πραγματικές αξίες στη ζωή του. Η σκηνοθεσία είναι εκπληκτική. Καθώς αγχώνεται ο Ντέιβιντ για το χρόνο του εν ζωή, ταυτόχρονα αγχώθηκα και εγώ για όλα αυτά που θέλω να πετύχω ή που δεν θα προλάβω να πετύχω. Γενικά όλο το κόμικ προσπαθεί να σε οδηγήσει στο ερώτημα "ΤΙ ΚΑΝΩ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ;" :P Και το πετυχαίνει και με το παραπάνω. Αξίζει και παραξίζει τα λεφτά του (παρότι και εμένα έκλαψε η τσέπη μου). Μακάρι να δούμε κι άλλες τέτοιες ωραίες εκπλήξεις στην Ελλάδα και μάλιστα τόσο σύντομα μετά την κυκλοφορία του στο εξωτερικό. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ο Μακ Κλάουντ μπορεί να έγινε γνωστός ως θεωρητικός σε μια-δυο γενιές αναγνωστών, αλλά ήταν και είναι κανονικός κομίστας. Δεν προσγειώθηκε έτσι ξαφνικά στο ιδίωμα αναλύοντας το. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3749 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εξαιρετικό κόμικ. Διαβαζεται νερό.

 

Η αγάπη για την τέχνη και την ζωή και την γυναίκα. Μπορείς να πουλήσεις την ζωή σου για την ζωή σου; Αξίζει; Διάλεξε και πάρε!

 

Ιδανικό για παραλία ή μπαλκόνι με θεα...

 

 

Πολύ καλή έκδοση αλλά μέτρια απόδοση. Το προτείνω και σαν δώρο ακόμα και σε αυτούς που δεν διαβαζουν κόμικ (αν κάνετε παρέα τέτοιους καθυστερημένους)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σχέδιο, σκηνοθεσία, μελαγχολικό μπλέ στο χρωματισμο άψογα! :)

Σεναριακή ιδέα πολύ καλή επίσης. Η εξέλιξη όμως της ιστορίας κι η ανάπτυξη των χαρακτήρων δε με άφησαν το ίδιο ικανοποιημένη ωστε να το χαρακτηρίσω εξαιρετικό. Ίσως επειδη το ξαναδιάβασα μετα τον Asterio Polyp που διαπραγματεύεται το ίδιο θέμα με απίστευτο τρόπο. Ίσως επειδή δε μου άφησε την ίδια αίσθηση ολοκληρωμένου έργου :)

Συνολικά όμως είναι μια πολύ καλή έκδοση ενός όμορφου κόμικ και μπραβο στη webcomics που το εξεδωσε στα ελληνικα. Περιμένω κι άλλες τέτοιες κινήσεις! :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Το διάβασα κι εγώ πρόσφατα και σαν ιστορία το βρήκα πολύ καλό. Αλλά για κάποιο λόγο δεν μου έδωσε αυτό το κάτι παραπάνω όταν το διάβαζα. Και μάλλον ήταν η ανάπτυξη χαρακτήρων όπως λέει και η Kabuki, ο τρόπος αφήγησης, και ο συνδυασμός αυτών των δύο. Ενώ είχε πολλές ευκαιρίες η ιστορία να σε τραβήξει και να σε βάλει στον κόσμο της, σε μένα δεν το κατάφερε ποτέ. Μπορεί η αφήγηση του Mccloud να είναι μελετημένη αλλά στις σημαντικές στιγμές δε μου φάνηκε φυσική. Δε μπήκα ποτέ στη θέση του πρωταγωνιστή, δε νοιάστηκα ιδιαίτερα για το πως νιώθει. Και είναι κόμικ που βασίζεται πάνω σε αυτό το στοιχειο. Κρίμα γιατί αν το είχε καταφέρει θα το είχε φτάσει σε άλλο επίπεδο. Δεν ξέρω αν έφταιγε και το πολύ απλοποιημένο σκίτσο που δε με άφηνε να 'πιστέψω' τοσο πολύ τον κόσμο του. Παρ'όλα αυτά είναι αρκετά ευχάριστη η ανάγνωση και πιστεύω πως το πιο θετικό του κόμικ είναι πως απευθύνεται σε όλους. Μπορεί να το διαβάσει ο οποιοσδήποτε και να αρέσει σε ποικιλία αναγνωστών. Είναι άνετα το κόμικ που κάνεις δώρο σε κάθε μη αναγνώστη κόμικς. Το βρίσκω πολύ καλή κίνηση να βγει στα ελληνικά και μακάρι να μπορέσει να ανακαλυφθεί από πολλούς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8970
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3481 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Το διάβασα σήμερα το απόγευμα :D

 

Πραγματικά δεν εχω κατι να πω, ολοι οι προλαλησαντες με εχουν καλύψει. Πολυ δυνατό σενάριο, εγω απλά ήθελα να δω τις πρώτες σελίδες για να δω περί τίνος πρόκειται και μετα απο τρεις ωρες με έπιασα να γυρνάω σελίδες και να διαβάζω το φιναλε, το οποίο ήταν πολυ καλό και απορροφητικό!

 

Κατι που δεν περίμενα ήταν όταν

 

η Μεγκ πεθανε.

 

 

Και μου άρεσε το γεγονός οτι σου περνάει μηνύματα etc χωρίς, οπως είπε και ο batigoal, να γίνεται διδακτικό και κλισέ.

 

Ωραίες και οι αποχρώσεις του μπλε! :)

 

Πλέον εχω αρχίσει να θεωρώ οτι ο McCloud θα μπορούσε να ανεβεί αρκετά στη λίστα μου :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  30992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6106
  • Achievement Points:  841
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3199 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Τον 'Γλύπτη' τον ξεκίνησα χθες, και σήμερα το τελείωσα. Παρά το μέγεθος της, η ιστορία είναι καθηλωτική. Ούτε ένα λεπτό δε με κούρασε, από το πρώτο καρέ μέχρι το τελευταίο. Οι κεντρικοί χαρακτήρες αναπτύσσονται επαρκώς στη ροή του σεναρίου, ο αναγνώστης 'δένεται' με τις σκέψεις και τους προβληματισμούς τους..

 

Το σενάριο ξεκινάει δυναμικά από τις πρώτες κιόλας σελίδες. Η συμφωνία του Ντέϊβιντ με το Θάνατο πυροδοτεί έναν αγώνα δρόμου προκειμένου να γνωρίσει την καταξίωση και να αναδείξει την τέχνη του. Αλλά μέσα από αυτό το μονοπάτι, συναντά νέα δεδομένα, τα οποία τον αλλάζουν... Όλο αυτό το ταξίδι του Ντέιβιντ κρύβει πολλά νοήματα. Ανθρώπινα και καθημερινά. Θα μπορούσε να είναι εμπνευσμένο από τη ζωή κάθε καλλιτέχνη που ζει κυριολεκτικά για την τέχνη του... Που θέλει να δημιουργήσει, να αναγνωριστεί και να καταξιωθεί..

 

Η ροή ήταν εξαιρετικά δουλεμένη. Θαυμάζω τον τρόπο του McCloud να δίνει ρυθμό στα καρέ του, αφιερώνοντας πολλά 'βουβά' καρέ στο να τονίσουν μια κατάσταση και να δώσουν έμφαση στην εξέλιξη των συναισθημάτων των χαρακτήρων και στην εξωτερίκευση του ψυχικού τους κόσμου. Η σκηνοθεσία του άψογη, κινηματογραφική.

 

Το σχέδιο μου άρεσε επίσης, ειδικά ο συνδυασμός άσπρου-γκρι-μπλε στα χρώματα και στις σκιές, που επιτονίζουν το ύφος της ιστορίας.

 

Είναι σίγουρα ένα κόμικ που ο καθένας πρέπει να διαβάσει, είναι μια συγκινητική ιστορία με πρωτότυπους πρωταγωνιστές κι ένα φινάλε απροσδόκητο που κόβει την ανάσα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  12121
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  245
  • Reputation:   3274
  • Achievement Points:  245
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5151 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διαβάστηκε και από μένα αυτές τις μέρες και με την σειρά μου θα το προτείνω σε όλους /ες .

 

Μπλέκει με όμορφο τρόπο το φανταστικό στοιχείο , με την ρομαντική περιπέτεια και το

ψυχολογικό δράμα...

 

Διαβάζεται πολύ γρήγορα  , στην ουσία είναι ανάμεσα στην Ιαπωνική σχολή και την Αμερικάνικη.

Ο McCloud είναι master της τέχνης του ,συνεπώς έχει κάνει εξαιρετική δουλειά στο πως μας προσφέρει

αυτή την ιστορία.

 

Και εγώ εντυπωσιάστηκα από την άμεση έκδοση στα Ελληνικά και το είχα αγοράσει όταν βγήκε ,

παρόλο που προσωπικά προτιμώ τις original αμερικάνικες εκδόσεις.

 

Δεν το μετάνιωσα...

 

 

 

 

 

Επεξεργασία από Cassidy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.