Μετάβαση στο περιεχόμενο

kwtsos

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

post-25002-0-53381700-1394487021_thumb.jpg

 

Το From Hell ξεκινησε να εκδιδεται το 1989 μεσω του πολυθεματικου κομικ Taboo , που με editor τον Stephen Bissette δημοσιευε ενηλικα κομικς που οι μεγαλοι εκδοτικοι οικοι θα απεριπταν. Μετα απο μια Οδυσσεια εναλλαγων εκδοτικων οικων και καθυστερησεων το εργο θα ολοκληρωθει το 1996, αποτελουμενο απο 14 κεφαλαια και εναν επιλογο και θα εκδοθει ολο μαζι για πρωτη φορα το 1999.

 

Tο κομικ λογοκριθηκε αρκετα και απαγορευτηκε η κυκλοφορια του σε ορισμενες χωρες, μεταξυ αυτων και η Αγγλια, λογω των ερωτικων σκηνων του. Σχολιαζοντας το ο Μουρ ειχε δηλωσει οτι μαλλον ειναι πιο σοκαριστικο το συναινετικο σεξ μεταξυ δυο ατομων απο οτι ενα κατακρεουργημενο γυναικειο σωμα. Το κομικ πραγματευεται την ιστορια του Τζακ του Αντεροβγαλτη. Σαν πηγη εμπνευσης παιρνει το βιβλιο του Stephen Knight Jack The Ripper: The Final Solution, χωρις αυτο να σημαινει οτι το ακολουθει κατα γραμμα. Η ιστορια διαδραματιζεται πισω στην Βικτοριανη Αγγλια, στο δευτερο μισο του 19ου αιωνα εχει ως εξης : Ο πριγκιπας Edward , εγγονος της Victoria , παντρευεται κρυφα την Annie Crook, μια απλη κοπελα που ανηκει στην εργατικη ταξη της εποχης και αποκτουν ενα κοριτσι. Το παιδι αυτο ομως αφενος αποτελει διαδοχο του θρονου και αφ ετερου ειναι νoθο. Πεντε πορνες που γνωριζουν το μυστικο αποφασιζουν να εκβιασουν την βασιλικη οικογενεια δημοσιοποιωντας το σκανδαλο ετσι ωστε να αποκομισουν τα απαραιτητα χρηματα για να μην μεινουν αστεγες. Οταν τα νεα θα φτασουν στα αυτια της Βικτορια, αυτη θα καλεσει τον Sir William Gull, βασιλικο γιατρο και υψηλα ισταμενο Μασονο να φροντισει ωστε καποια στοματα να κλεισουν. Για παντα. Ετσι ο Gull , το ετος 1888, θα διαπραξει τους περιφημους φονους που εμειναν στην ιστορια.

 

post-25002-0-55581300-1394487020_thumb.jpgpost-25002-0-55730200-1394487019_thumb.jpg

 

Η εικονογραφηση απο τον Campbell, που τον καιρο εκεινο δουλευε για μικροτερους εκδοτικους οικους και στον χωρο των underground comics ειναι φοβερη. Δεν μοιαζει καθολου με το σκιτσο που συνηθιζεται στα αμερικανικα κομικς , βρωμικο , ακαμπτο και ψυχρο πολλες φορες, αποδιδει ιδανικα το κλιμα της εποχης. Ο Campbell αλλαζει πολλες φορες σχεδιαστικα στυλ και πειραματιζεται με διαφορες τεχνοτροπιες. Προτιμαει να σχεδιαζει αδρα και "προχειρα" τις ανθρωπινες φιγουρες , αλλα πολυ λεπτομεριακα τα κτιρια. Ειδικα σε ορισμενα σημεια ειναι λες και βλεπει κανεις φωτογραφιες τους. Βεβαια σε αυτο ειχε την βοηθεια και αλλων καλλιτεχνων που εργαστηκαν ως guest artists σε καποια τευχη. Καθε σελιδα σχεδον αποτελειται απο εννεα καρε, αφηγηματικη τεχνικη που ειχε χρησιμοποιησει ο Moore και στο Watchmen. Συχνα μεσα στο εργο επαναλαμβανονται καρε, λεξεις και ολοκληρες φρασεις που εχουν συμβολικο χαρακτηρα ενω μερικες σελιδες μπορουν να διαβαστουν ακομη και διαγωνια !

 

post-25002-0-41043500-1394487018_thumb.jpg

 

Τι ειναι ομως το From Hell ; Eιναι μια προσπαθεια ανευρευσης της ιστορικης αληθειας σχετικα με τους φονους στο Whitechapel ; Οχι. Το From Hell ειναι ενα εργο πολυεπιπεδο. Πισω απο το πρωτο στρωμα της κυριας πλοκης που εχει να κανει με τους φονους των 5 γυναικων εξεταζει και αλλα ζητηματα. Κυριως τις ταξικες διαφορες που παρατηρουνταν στην Βικτωριανη Αγγλια αμεσως μετα την βιομηχανικη επανασταση, πρωτου η εξουσια περασει εξ ολοκληρου στην αστικη ταξη. Eπιλεγοντας τον εναν πρωταγωνιστη να ανηκει στην νεοεμφανιζομενη τοτε αστικη ταξη και την κυρια πρωταγωνιστρια , την Mary Kelly , μια απο τις πορνες , να ανηκει στην εργατικη ταξη εχει το ιδανικο διδυμο για την δουλεια αυτη. Kαι φυσικα στο προσωπο του αστυνομου Abberline αναγνωριζουμε εναν αντιπροσωπο της μεσαιας ταξης. Χωρις ποτε να το τονιζει ιδιαιτερα, δεν κανει κυρηγμα, αλλα μεσα απο την περιγραφη των ζωων τους, βλεπει κανεις τις αντιθεσεις τους. Ενα αλλο θεμα που εξεταζεται στο From Hell ειναι οι θεωριες της εποχης για τα δυο φυλα. Ο Gull λειτουργει ως εκπροσωπος της πατριαρχιας, την εκθειαζει μεσα απο μυστικιστικες αντιληψεις για τον κοσμο και στο τελος δολοφονει τις πορνες - εκπροσωπους του γυναικειου φυλου. Εξεταζεται επισης η πραξη του φονου και το τι  ειναι αυτο που ωθει εναν ανθρωπο στο να παρει την ζωη ενος αλλου.

 

Να σημειωθει επισης οτι για την συγγραφη και την εικονογραφηση του συγκεκριμενου κομικ εγινε εκτενης ερευνα απο τους δημιουργους , κυριως απο τον Moore , που επισκεφτηκε τους τοπους που διαδραματιζεται η ιστορια και εψαξε αρκετα σε ιστορικα αλλα και σε λιγοτερο αποδεκτα βιβλια για τα γεγονοτα. Μετα το τελος της ιστοριας, υπαρχει εκτενεστατο appendix οπου ο Moore εξηγει απο που πηρε το υλικο του. Το From Hell χρειαστηκε να το διαβασω δυο φορες και μια φορα διαγωνια για να το εκτιμησω. Την πρωτη φορα μου ειχε φανει λιγο βαρετο. Αλλα αυτο σου κανει η αναγνωση απο το pc ενος τετοιου εργου. Χρειαστηκε να το παρω στα χερια μου και να το διαβασω αργα και με υπομονη , ακομα και στα σημεια που φαινεται οτι κανει κοιλια για να πειστω για την αξια του.

 

Εκτος απο το βιβλιο κυκλοφορει επισης απο την Top Shelf, το From Hell Companion που περιεχει μεγαλα κομματια απο το σεναριο που παρεδωσε ο Moore στον Campbell, σχολια του σχεδιαστη καθως και κομματια απο συνεντευξεις. Παραθετω σκαναρισμενα μερικες σελιδες που μου φανηκε οτι εχουν ενδιαφερον.

 

Συνεντευξη του Alan Moore :

 

post-25002-0-71010400-1394486768_thumb.jpgpost-25002-0-81200600-1394486786_thumb.jpg

 

Συγκριτικες φωτογραφιες και σκιτσα απο τα αξιοθετα του κεφαλαιου 4 οπου ο Gull ξεναγει τον αναγνωστη σε διαφορα μνημεια εξηγωντας την κατα τον Gull, μασονικη τους προελευση και ιστορια.

 

post-25002-0-58598100-1394486801_thumb.jpgpost-25002-0-50757200-1394486817_thumb.jpgpost-25002-0-01944100-1394486841_thumb.jpgpost-25002-0-52693100-1394486865_thumb.jpgpost-25002-0-70448400-1394486886_thumb.jpgpost-25002-0-82563100-1394486906_thumb.jpg

 

Καθε χρονο η Top Shelf κανει προσφορες σε πολλους τιτλους της, μεταξυ αυτων και το From Hell και το Companion. Την επομενη φορα δωστε τα 23$ σας και θα εχετε επενδυσει σωστα. Προτεινεται ανεπιφυλακτα.

 

Eπισης ψαχνοντας στο internet σχετικα με το From Hell βρηκα και αυτο το pdf που περιεχει μια μελετη πανω στις κοινωνικες ταξεις και το φυλο. Ειναι αρκετα ενδιαφερον.

 

from_hell.pdf

 

Αφιερωμα στον Alan Moore

 

Αλλα εργα του Alan Moore :

 

Πληρης εργογραφια στα ελληνικα

 

Watchmen

 

V for Vendetta

 

Saga Of The Swamp Thing

 

The Courtyard

 

Neonomicon

 

Top 10

 

post-25002-0-56745200-1394487024_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6219 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Αν αυτά σας φάνηκαν ήδη αρκετά για να χαρακτηριστεί το έργο πολυεπίπεδο, να προσθέσω ότι όλα αυτά είναι ...η επιφάνεια. Ο Μούρ φτάνει με το λεπίδι του ακόμα πιό βαθιά, φτάνοντας το χαρακτήρα του κυριολεκτικά μέχρι τη θέωση, ενώ εισάγει και μια θεωρία  για τον ίδιο το Χρόνο και την αρχιτεκτονική του, που θα τελειοποιήσει αργότερα ώστε να εξηγήσει ακόμα και τη μεταθανάτιο ζωή!

 Μεγάλο, μεγάλο έργο που η ανάγνωσή του ξεδιαλύνει ενα πραγματικά γκροτέσκο έγκλημα: την κινηματογραφική του μεταφορά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4552 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Καλα δεν ειχαμε ως τωρα παρουσιαση το From Hell? :ego:

Μπραβο Κωτσο που επανεφερες την ταξη, σουπερ παρουσιαση  :respect:

Δεν το εχω διαβασει ολο, μονο 30-40 σελιδες κατεβασμενο.

Σταματησα γιατι μου βγηκαν τα ματια και απο τοτε περιμενω με ανυπομονησια το bazaar της Top Shelf :popcorn:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Πρόκειται για ένα εξαιρετικό κόμικ που προσφέρει μια μοναδική αναγνωστική εμπειρία. Ναι, είναι πολυσέλιδο, απαιτητικό στην ανάγνωση, δύσκολο, πολυεπίπεδο αλλά απολύτως υπέροχο. Προτείνεται μόνο σε έμπειρους αναγνώστες όμως, με πολύ καλή γνώση της αγγλικής γλώσσας λόγω της αναπαραγωγής της βικτωριανής διαλέκτου (επίσημη και καθημερινή) που χρησιμοποιεί. Εννοείται πως δεν ξεκινάει κάποιος με το From Hell να προσεγγίσει το έργο του Alan Moore αλλά δεν μπορεί κάποιος να εκτιμήσει απόλυτα τον Moore χωρίς να έχει διαβάσει αυτό το βιβλίο. Κατ'εμέ το magnum opus του εν λόγω συγγραφέα. Και θα συμφωνήσω φυσικά με τον Graves: η κινηματογραφική του μεταφορά αποτέλεσε ένα μεγάλο έγκλημα, καθώς πέρα από τον τίτλο δεν μοιράζεταi τίποτε άλλο με το κόμικ που λέγεται From Hell.

Επεξεργασία από CitizenX
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5863
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3910 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παντος ο μυθος του Τζακ του αντεροβγαλτη είναι κατά ογδοντα της εκατο κατασκευασμενος από τα μεσα μαζικης ενημερωσης της τοτε εποχης.Πως γινεται σημερα με την τηλεοραση,που περνουν ένα ασημαντο θεμα και του προσθετουν στοιχεια για να το κανουν ποιο ενδιαφερον ετσι και τοτε χρησιμοποιουσαν διαφορους φονους που γινοντουσταν από διαφορετικούς ανθρώπους τους ενωναν και τους παρουσιαζαν ότι γινοντουσταν από ένα ατομο που βρισκοταν από ότι λενε σε καποια υψηλη θεση στην κοινωνια,γιαυτο και δεν τον επιασαν ποτε γιατι είναι ένα κατασκεύασμα των τοτε δημοσιογραφων.Το κομικς είναι πολύ καλο παντος και γενικα η ατμοσφαιρα που βγαζει είναι υποβλητικη,κατι σαν εξπρεσιονιστικη ταινια,αυτο που δειχνει τα κτηρια με λεπτομερεια και του ανθρώπους ποιο αφαιρετικούς είναι ωραιο,η ανθρωπινη υποσταση συνγκεχημενη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Παντος ο μυθος του Τζακ του αντεροβγαλτη είναι κατά ογδοντα της εκατο κατασκευασμενος από τα μεσα μαζικης ενημερωσης της τοτε εποχης.Πως γινεται σημερα με την τηλεοραση,που περνουν ένα ασημαντο θεμα και του προσθετουν στοιχεια για να το κανουν ποιο ενδιαφερον ετσι και τοτε χρησιμοποιουσαν διαφορους φονους που γινοντουσταν από διαφορετικούς ανθρώπους τους ενωναν και τους παρουσιαζαν ότι γινοντουσταν από ένα ατομο που βρισκοταν από ότι λενε σε καποια υψηλη θεση στην κοινωνια,γιαυτο και δεν τον επιασαν ποτε γιατι είναι ένα κατασκεύασμα των τοτε δημοσιογραφων.

 

Κατασκευασμένο δεν τον λες. Νομίζω είναι (μαζί με τον Zodiac) από τους πιο ενδιαφέροντες σειριακούς δολοφόνους! Γενικότερα έχω αναλάβει εργασία για τον κύριο στην Εγκληματολογία αυτό το εξάμηνο και μπορώ να σου πω πως είναι απίστευτα πολύπλοκη η υπόθεση.

Επεξεργασία από Jim®
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Την πρωτη φορα μου ειχε φανει λιγο βαρετο. Αλλα αυτο σου κανει η αναγνωση απο το pc ενος τετοιου εργου.

Μου το είχε κάνει δώρο ως ΤΡΒ πριν από κάτι αιώνες φίλος μου που μίλαγε με εξαιρετικά σχόλια για αυτό. Είχα χαρεί που είχα Alan Moore στα χεράκια μου (είναι στην προ cbr εποχή :) ) και έκατσα να το διαβάσω γεμάτος ενθουσιασμό. Δεν μου άρεσε.

 

Κρατάω το ότι και εσύ γυρνάς και λες ότι δεν σου άρεσε την πρώτη φορά, αλλά το εκτίμησες μετά από δεύτερη ανάγνωση.... Κρατάω επίσης ότι κι άλλοι εκφράζονται πολύ θετικά για αυτό.

 

Την ταινία, μια που την είδα, μια που δεν τη θυμάμαι :)

 

:cheers5:

 

υγ πάντως εάν τυχόν χρειάζεται να διαβάζω τις σημειώσεις από πίσω προκειμένου να το εκτιμήσω, μάλλον πρώτα θα με θάψουν και μετά θα το εκτιμήσω :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5863
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3910 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κατασκευασμένο δεν τον λες. Νομίζω είναι (μαζί με τον Zodiac) από τους πιο ενδιαφέροντες σειριακούς δολοφόνους! Γενικότερα έχω αναλάβει εργασία για τον κύριο στην Εγκληματολογία αυτό το εξάμηνο και μπορώ να σου πω πως είναι απίστευτα πολύπλοκη η υπόθεση.

ο ZODIAC δεν ξερω ποιος είναι αλλα πιστευω ότι ο μυθος του Τζακ του αντεροβγαλτη δεν είναι τιποτα άλλο από ένα κατασκεύασμα των δημοσιογραφων,καταρχας εχω διαβασει ότι δεν τον ελεγαν Τζακ ειχε καποιο άλλο ονομα επεισις θα σου αντιπαραθέσω ένα επιχειρημα,ολους τους δολοφόνους ακομα και τους ποιο παρανοικους στο τελος τους πιανουν ακομα και αν βρίσκονται στην ποιο υψηλη θεση στην κοινωνια,αυτον λοιπον πως δεν καταφεραν να τον πιασουν,τοσο πολύ εξυπνος ηταν και τοσο πολύ τον προστατευαν,γενικα όταν ακους τετοια παραδείγματα μην πιστευεις ουτε τα μισα.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Δέχομαι την γνώμη σου αν και έχω διαφορετική! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

θα σου αντιπαραθέσω ένα επιχειρημα,ολους τους δολοφόνους ακομα και τους ποιο παρανοικους στο τελος τους πιανουν

σαφώς και δεν τους πιάνουν όλους :)

 

o Zodiac είναι αυτός και υπάρχει και σχετική ταινία (Imdb) με καλές κριτικές (που εμένα δεν με ενθουσίασε)

 

κοιτάζοντας μια αντίστοιχη λίστα στο wiki σταχυολογώ τον Cleveland Torso Murderer  που μπορεί να συνδέεται με την περίπτωση της Μαύρης Ντάλιας (πραγματική υπόθεση, βιβλίο του Ellroy James, ταινία) και υπάρχει και σε κόμικ από τον Bendis αλλά και τον Bible John αναφορές στον οποίο υπάρχουν σε αστυνομικά μυθιστορήματα με τον Rebus του Ian Rankin.

 

φυσικά περιορίστηκα σε serial killers οι οποίοι δεν εμπλέκονται με το οργανωμένο έγκλημα. Φαντάζομαι ότι σε αυτούς εστίαζες μιας και υπάρχουν σωρεία μεμονωμένων εγκλημάτων που δεν έχουν διαλευκανθεί (κοιτάζοντας μόνο σε Ελλάδα μου έρχονται μάνι μάνι ο Ταχτσής, η Γαβριέλα, ο Πολκ, ο Διαμαντόπουλος (αφού ο Νάσιουτζικ κρίθηκε αθώος από το δικαστήριο), :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5863
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3910 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παράδειγμα ,λενε ότι σκοτωσαν καποιον και ισως αυτό ωφειλετε σε καποιον ψυχοπαθη που ακομα η αστυνομια δεν τον εχει εντοπισει,ο δραστης χρισιμοποιησε καποιο φονικο οπλο ισως και καποια παρανοικη μεθοδο και αφου οι δημοσιογραφοι οργιαζουν και αφιερωνουν πεντε δελτια ειδήσεων στο συγκεκριμενο θεμα στο τελος μα λενε ότι συμφωνα με τις ερευνες της αστυνομιας και των ιατροδικαστών το θυμα επεσε από τις σκαλες μεθυσμενο και μαλλον η αστυνομια καταληγει σε αυτό το συμπερασμα,πολυ απλο και πολυς λογος για το τιποτα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κατασκευασμένο δεν τον λες. Νομίζω είναι (μαζί με τον Zodiac) από τους πιο ενδιαφέροντες σειριακούς δολοφόνους! Γενικότερα έχω αναλάβει εργασία για τον κύριο στην Εγκληματολογία αυτό το εξάμηνο και μπορώ να σου πω πως είναι απίστευτα πολύπλοκη η υπόθεση.

Φυσικά και ήταν σε έναν βαθμό κατασκευασμένος από τις φυλλάδες και ακόμα και τις σοβαρές εφημερίδες της εποχής.

 

Ο Jack The Ripper δεν έχει κάτι το αξιοσημείωτο σε σχέση με τους μεταγενέστους κατά συρροήν δολοφόνους, πέρα από την παγκόσμια δημοσιογραφική τρέλα που δημιούργησε. Πράγμα ιδιαίτερα γελοίο γιατί 5 θάνατοι εκείνη την εποχή, και ιδιαίτερα σε μια φτωχότατη περιοχή όπως το Whitechapel δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο... Την σήμερον ημέρα συλλαμβάνουν κανά κατά συρροήν δολοφόνο που σκότωσε καμια δεκαριά άτομα, τον κρατάνε στις ειδήσεις για καμιά μισή εβδομάδα, και μετά προχωράνε σε κάτι πιο ενδιαφέρον.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

8 ποστ κ ουτε ενα για το κομικ + 1 το δικο μου 9 :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6219 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

σαφώς και δεν τους πιάνουν όλους :)

 

o Zodiac είναι αυτός και υπάρχει και σχετική ταινία (Imdb) με καλές κριτικές (που εμένα δεν με ενθουσίασε)

 

κοιτάζοντας μια αντίστοιχη λίστα στο wiki σταχυολογώ τον Cleveland Torso Murderer  που μπορεί να συνδέεται με την περίπτωση της Μαύρης Ντάλιας (πραγματική υπόθεση, βιβλίο του Ellroy James, ταινία) και υπάρχει και σε κόμικ από τον Bendis αλλά και τον Bible John αναφορές στον οποίο υπάρχουν σε αστυνομικά μυθιστορήματα με τον Rebus του Ian Rankin.

 

φυσικά περιορίστηκα σε serial killers οι οποίοι δεν εμπλέκονται με το οργανωμένο έγκλημα. Φαντάζομαι ότι σε αυτούς εστίαζες μιας και υπάρχουν σωρεία μεμονωμένων εγκλημάτων που δεν έχουν διαλευκανθεί (κοιτάζοντας μόνο σε Ελλάδα μου έρχονται μάνι μάνι ο Ταχτσής, η Γαβριέλα, ο Πολκ, ο Διαμαντόπουλος (αφού ο Νάσιουτζικ κρίθηκε αθώος από το δικαστήριο), :)

 

:cheers5:

 Nαι, αλλά για τη Μαρφίν δε λέτε κουβέντα :P (σορυ, παραήταν πειρασμός)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

σαφώς και δεν τους πιάνουν όλους :)

 

o Zodiac είναι αυτός και υπάρχει και σχετική ταινία (Imdb) με καλές κριτικές (που εμένα δεν με ενθουσίασε)

Το Zodiac ήταν το True Detective του Fincher. Δεν είχε τόσο νόημα η υπόθεση αλλά η αρρωστημένη ατμόσφαιρα που έβγαζε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

θα σου έγραφα τι έβγαζε, αλλά θα μου κάνουν παρέμβαση στο ποστ μου.... :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μια αρρώστια την έβγαζε. Μαζί με μια υπνηλία, είναι η αλήθεια. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Σε σχετική με το κόμικ είδηση.

 

From Poland – The Identity Of Jack The Ripper Finally Revealed

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Σε σχετική με το κόμικ είδηση.

 

From Poland – The Identity Of Jack The Ripper Finally Revealed

 

Aυτο που κατα την γνωμη μου δεν καταλαβαινουν οι αρθρογραφοι ειναι οτι το From Hell δεν ηταν μια προσπαθεια καταγραφης των γεγονοτων σε κομικ. Δεν ειναι το point του αυτο. Νομιζω οτι το εργο ειναι ξεκαθαρα πολιτικο, υπο την εννοια της καταγραφης των συνθηκων στην Βικτωριανη Αγγλια και την γεννηση της μοντερνας, ας πουμε αστικης ταξης. Απο κει και περα νομιζω οτι ο Jack ο αντεροβγαλτης ειναι απλως το οχημα για να τα δειξουν αυτα. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Από την εναρκτήρια παράγραφο μπορώ να πω πως ο συγκεκριμένος αρθρογράφος τουλάχιστον το κατάλαβε αυτό. :)

 

Δεν το πιστεύω, υπερασπίζομαι κάτι που γράφτηκε στο bleeding cool.:P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  25521
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  621
  • Reputation:   6374
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4272 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

...και εννοείται ουδόλως έφταιγαν οι τέκτονες για τα φονικά των...ιερόδουλων! :hit:

Απλώς μια δημιουργική "αυθαιρεσία" του Μουρ με βάση την τότε επικρατούσα συνωμοσιολογία των 80'ς σχετικά με τα <<πονηρά σχέδια των κακών μασόνων που θέλουν ετσιθελικά να ελέγχουν τον κόσμο>> (sic). Ειδικότερα, όταν πρωτοβγήκε το άλμπουμ, ορισμένα από τα μέλη της ΗΜΣΤΑ είχαν δυσανασχετίσει και άλλα απλώς...ξεράθηκαν στα γέλια με το σενάριο του κόμικ. Έλεγαν πως η καλύτερη διαφήμιση για το τεκτονικό τάγμα, είναι μια εντελώς αρνητική διαφήμιση -προσελκύει "περίεργους" να ενταχθούν σε στοά, που σε άλλη περίπτωση ούτε καν θα το σκέφτονταν... :P

 

Άπαιχτε Moore..!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Να αναφέρω εδώ ότι κυκλοφορεί και ένα συνοδευτικό βιβλίο για το συγκεκριμένο κόμικ, που ονομάζεται from hell companion. Παρόλο που δεν προσφέρει κάτι ουσιαστικό στο κόμικ (μιας και είναι από μόνο του απίθανο)  είναι μια άκρως ενδιαφέρουσα κυκλοφορία απο τεχνικής άποψης.

 

  • Αναλύει βήμα βήμα, το σενάριο του Άλαν Μουρ και το πως αυτό αποδόθηκε στο χαρτί.

 

  • Εξετάζει την μέθοδο της δουλειάς του Campbell και το πως ερμήνευσε αυτός το σενάριο.

 

  • Περιέχει περισσότερες πληροφορίες ,ιστορικές και μη πάνω στο αντικείμενο.

 

  • Συγκρίνει ορισμένα πάνελ του κόμικ και το πως αυτά μεταφέρθηκαν στον κινηματογράφο.

Και άλλα πολλά που δεν θα αναφέρω. Πρακτικά πάντως, εάν κάποιος θέλει να δει μέσω παραδείγματος πως ακριβώς δουλεύουν οι μεγάλοι κομίστες , τις διαφορές του κόμικ από τον κινηματογράφο και γενικά να μάθει πέντε πράγματα που όχι μόνο θα του δώσουν μια ευρύτερη οπτική πάνω στο κόμικ ως μέσο  αλλά και θα αποτελέσουν πολύτιμο μάθημα αν ασχοληθεί με τα κόμικ αργότερα πρέπει να διαβάσει το companion. Eίναι πραγματικός θησαυρός.

Επεξεργασία από zade
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Tσ τσ τσ δεν διαβασες την παρουσιαση ε ? :lol::Teacher:  Mεχρι και σκαναρισμενες σελιδες απο το κομπανιον μπηκαν :P

 

Παντως η αληθεια ειναι οτι περα απο ενα ξεφυλλισμα και αναγνωση των συνεντευξεων και των αρθρων που μου φανηκε οτι ειχαν περισσοτερο ενδιαφερον το εχω αφησει στην ακρη. Μου φανηκε αρκετα κουραστικη η αναγνωση του σεναριου. Ισως καποια στιγμη που θα εχω χρονο και ορεξη να το ξαναπιασω :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Tσ τσ τσ δεν διαβασες την παρουσιαση ε ? :lol::Teacher:  Mεχρι και σκαναρισμενες σελιδες απο το κομπανιον μπηκαν :P

 

Παντως η αληθεια ειναι οτι περα απο ενα ξεφυλλισμα και αναγνωση των συνεντευξεων και των αρθρων που μου φανηκε οτι ειχαν περισσοτερο ενδιαφερον το εχω αφησει στην ακρη. Μου φανηκε αρκετα κουραστικη η αναγνωση του σεναριου. Ισως καποια στιγμη που θα εχω χρονο και ορεξη να το ξαναπιασω :)

 

 

Αν σου πω ότι έφτασα μέχρι την συνέντευξη του Άλαν Μουρ και μετά δεν το διάβασα θα με πιστέψεις; Ένοχος, χωρίς ελαφρυντικά. Άλλη φορά θα διαβάζω το κέιμενο ως το τέλος. :nek:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Alan Moore’s ‘From Hell’ Being Developed as FX Series

 

 

Ας αρχίσουνε τα όργανα.  :iron:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Alan Moore’s ‘From Hell’ Being Developed as FX Series

 

 

Ας αρχίσουνε τα όργανα.  :iron:

η ιδια είδηση της μεταφοράς του Fom Hell σε τηλεοπτική σειρά έχει δικό της τόπικ κι εδω :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Α σόρρυ! Μου χρειάζεται επίπληξη γιατί βαρέθηκά να κάνω search λόγω αλαζονείας.  :aria:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Το συγκεκριμένο άλμπουμ είναι από τα καλύτερα που έχω διαβάσει γενικώς και προσωπικά καλύτερο και από το V. Ατμοσφαιρικό σχέδιο που στην αρχή με ξένισε αλλά όταν το συνήθισα δεν μπορούσα να το χορτάσω, σενάριο που με τράβηξε εξ'αρχής γιατί είχα ασχοληθεί εκτενώς με την όλη υπόθεση των φόνων του Whitechapel. Παρόλα αυτά δεν μένει εκεί, αλλά είναι μια εικονογραφημένη γραμματεία της ανθρώπινης θηριωδίας. Έχω σκοπό στο εγγύς μέλλον να το διαβάσω ξανά γιατί μία φορά δεν ήταν αρκετή (και να γράψω μια αναλυτικότερη κριτική). Να προσθέσω ότι και η κινηματογραφική μεταφορά με άφησε απόλυτα ικανοποιημένο. Μπράβο και στον ηλεκτρολόγο για μια πάρα πολύ καλή και πλήρη παρουσίαση.

 

Έλα να γράψουν και το review τους μερικοί μερικοί που το έχουν αμελήσει!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.