Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΓΚΑΙΝΙΑ ΕΚΘΕΣΗΣ ΚΟΜΙΚΣ "ΞΕΝΟΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΟΛΗ" [ Έκθεση και Απονομή βραβείων ]


gkouk

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  5038
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  78
  • Reputation:   564
  • Achievement Points:  78
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5896 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Δελτίο Τύπου

 

ΕΚΘΕΣΗ ΚΟΜΙΚΣ ΤΗΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑΣ ΠΟΝΤΙΚΙ

 

ΞΕΝΟΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΟΛΗ

 

2 έως 9 Οκτωβρίου 2010

 

 

Η εφημερίδα «Το Ποντίκι» παρουσιάζει την έκθεση κόμικς με τίτλο “Ξένοι στην Ίδια Πόλη” με τα έργα που ξεχώρισαν στον ομώνυμο Διαγωνισμό Κόμικς που διοργάνωσε. Κοινός παρονομαστής όλων των έργων είναι η ευαισθησία για το πρόβλημα του ρατσισμού στη σύγχρονη Ελλάδα, η αγωνία για την συνύπαρξη του Έλληνα με τον ξένο, τον μετανάστη, τον πρόσφυγα, η συνύπαρξη με την διαφορετικότητα. Στο διαγωνισμό έλαβαν μέρος 134 καλλιτέχνες και η κριτική επιτροπή αποτελούμενη από τους Απόστολο Δοξιάδη, συγγραφέα, Αβραάμ Κάουα, πανεπιστημιακό, Σταμάτη Κραουνάκη, συνθέτη, Αλέκο Παπαδάτο, σχεδιαστή, Τάσο Παυλόπουλο, ζωγράφο, Εύη Σαμπανίκου, πανεπιστημιακό και Παύλο Τσίμα, δημοσιογράφο κατέληξε μετά από ευχάριστο κόπο και πολύωρη συνεδρίαση στην απονομή των βραβείων, των επαίνων και των διακρίσεων που συνοδεύονται από μεγάλα χρηματικά ποσά, υποτροφίες που προσφέρει η Σχολή Ορνεράκη και βιβλία εκδοτικών οίκων που δραστηριοποιούνται στο χώρο των κόμικς (9η Διάσταση, Anubis, Babelart, Comicdom, Jemma, Κορμοράνος-inkpress, ΚΨΜ, Μαμούθ, Zoobus). Την έκθεση επιμελούνται, εκ μέρους της εφημερίδας Ποντίκι, ο Γιάννης Κουκουλάς και ο Soloup σε συνεργασία με τη Σχολή Ορνεράκη.

 

Τα εγκαίνια της έκθεσης και η απονομή των βραβείων θα γίνουν το Σάββατο 2 Οκτωβρίου στις 7 μ.μ. στο φιλόξενο νεοκλασικό της Σχολής Ορνεράκη (Θήρας 19, Πλατεία Αμερικής) ενώ η έκθεση θα παραμείνει ανοιχτή για το κοινό έως τις 9 Οκτωβρίου (ώρες λειτουργίας: καθημερινά 10.00 – 20.00).

 

Ταυτόχρονα, στα εγκαίνια θα παρουσιαστεί το βιβλίο «Ξένοι στην Ίδια Πόλη» που περιέχει τα καλύτερα έργα του διαγωνισμού και θα κυκλοφορήσει μαζί με την εφημερίδα «Το Ποντίκι» την Πέμπτη 30 Σεπτεμβρίου.

 

Εικόνα 1η: A' Βραβείο - Γιώργος Γούσης, Παναγιώτης Μητσομπόνος, Πέτρος Ζερβός

Εικόνα 2η: Β' Βραβείο - I. Wayan Dania

 

smallxi.jpg

 

small.jpg

 

logodiagonismousmall.jpg

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5038
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  78
  • Reputation:   564
  • Achievement Points:  78
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5896 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Στον τόμο που θα κυκλοφορήσει μαζί με την εφημερίδα Ποντίκι στις 30/9/2010 θα περιλαμβάνονται τα βραβεία, οι διακρίσεις και οι έπαινοι ως εξής:

 

Α’ ΒΡΑΒΕΙΟ: Στους Γιώργο Γούση (σχέδιο), Πέτρο Ζερβό (σενάριο), Παναγιώτη Μητσομπόνο (ράστερ) για την ιστορία «Συνταγές Μαγειρικής» απονέμεται το πρώτο βραβείο που συνοδεύεται από οικονομικό έπαθλο 2000 ευρώ.

Β’ ΒΡΑΒΕΙΟ: Στον I. Wayan Dania για την ιστορία «Ποιος Είμαι» απονέμεται το δεύτερο βραβείο που συνοδεύεται από οικονομικό έπαθλο 1500 ευρώ.

Γ’ ΒΡΑΒΕΙΟ: Στην Σοφία Σπυρλιάδου για την ιστορία «Ξένοι στην Ίδια Πόλη» απονέμεται το τρίτο βραβείο που συνοδεύεται από οικονομικό έπαθλο 1000 ευρώ.

 

ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ

Για έργα που ξεχώρισαν για την ποιότητά τους αλλά αξιολογήθηκαν μετά τα τρία πρώτα βραβεία, η κριτική επιτροπή αποφάσισε να απονείμει ειδικές διακρίσεις στους εξής δημιουργούς (κατ’ αλφαβητική και όχι αξιολογική σειρά):

- Γιώργο Ζήρο

- Στέφανο Κουτσουπάκη

- Γιώργο Κωνσταντόπουλο

Κάθε ειδική διάκριση συνοδεύεται από άλμπουμ κόμικς γνωστών ελληνικών εκδοτικών οίκων.

 

ΕΠΑΙΝΟΙ

Για έργα που ήταν ιδιαίτερα σημαντικά αλλά αξιολογήθηκαν μετά τα τρία πρώτα βραβεία και τις τρεις ειδικές διακρίσεις απονέμονται έπαινοι στους εξής δημιουργούς (κατ’ αλφαβητική και όχι αξιολογική σειρά):

 

- Σπύρο Κυπριώτη – Σπύρο Μαρτζούκο

- Ελευθερία Κυριακού

- Κυριάκο Μαυρίδη

- Λίζα Παντελιάδου

- Ιωάννη Ρούγγο

- Ελένη Ρουσοπούλου

- Σμαρτ

- Χρήστο Σταμπουλή

- Μανώλη Φραγγίδη

- Θανάση Ψαρρό

Κάθε έπαινος συνοδεύεται από άλμπουμ κόμικς γνωστών ελληνικών εκδοτικών οίκων.

 

Στην έκθεση στη Σχολή Ορνεράκη θα παρουσιαστούν επιπλέον και έργα των:

 

Δανάη-Χριστίνα Κηλαηδόνη

Ευγενία-Μαρία Τριανταφύλλου

Γιάννης Αντωνόπουλος

Τατιάνα Αγγελίδου

Μαρία Μανουρά

Μανώλης Ζουλάκης

Περικλής Καλαϊτζόπουλος

Αλέξανδρος Σχισμένος

Κωνσταντίνος Σχίζας

Ρουμελιώτης Στέργιος

Ιωάννα Φιλίππου

Στέλα και Φώτης Παπαστεφάνου

Γιώργος Μπούκας

Σταυρούλα Ανθηροπούλου

Κωνσταντίνος Τόλιος-Σοφία Σπυρλιάδου

 

...καθώς επίσης και των τεσσάρων ανηλίκων που πήραν ειδικά βραβεία:

 

- Φοίβος Ήμελλος

- Ιλάειρα Μισιρλιάδη

- Αγγελική Σκοροχόντ

- Zefi Mario

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2976
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  237
  • Reputation:   1913
  • Achievement Points:  237
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6130 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  116

Ες αύριον τα... σπουδαία. :cheers3: Μαζί με το Ποντίκι, 16 ιστορίες κόμικς 19 δημιουργών σε 96 σελίδες. Και το Σάββατο οι απονομές στη "Σχολή Ορνεράκη". Ελάτε να τα πούμε με τυράκια και κρασάκι.. :cheers3::valtnino::cheers3:

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9495
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  264
  • Reputation:   1513
  • Achievement Points:  264
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5497 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

:best::clap2::beer::beer:
  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9053
  • Reputation:   64371
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Φωτογραφίες από την εκδήλωση ΕΔΩ.

 

Περάσαμε πολύ όμορφα, πάντα τέτοια !

 

:cheers3:

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5377 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Πολύ καλά ήταν στην έκθεση αν και δεν το χαρήκαμε τόσο γιατί έπεσε παράλληλα με το 24.

 

Θέλω να ξαναπάω για να διαβάσω με την άνεσή μου και τα έργα του «πάνω ορόφου», δεν είχα την όρεξη να τα διαβάσω εκείνη την στιγμή (το παθαίνω αυτό με τα κρεμασμένα στον τοίχο κόμικς) αλλά αρκετά από αυτά μου φάνηκαν ενδιαφέροντα (περισσότερο ίσως από αυτά που βραβεύθηκαν :P )… μακάρι το ποντίκι να καταφέρει να βγάλει και αυτά σε έναν ακόμη τομάκο.

 

Βασικά, ο λόγος που γράφω είναι για να τονίσω την μαγκιά που κάνανε, το ποντίκι, η σχολή Ορνεράκης και κάποιοι εκδοτικοί (anubis, jemma, comicdom, μαμούθκομιξ, κψμ, zoobus, inkpress, κορμοράνος… babelart και ένατη διάσταση ελπίζω να τους είπα όλους) … ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΝΙΚΗΤΕΣ ΦΥΓΑΝΕ ΜΕ 15 ΚΙΛΑ ΚΟΜΙΚΣ ΕΚΑΣΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΝΟΜΗ ! ! !

 

 

 

Αυτά είναι…

Επεξεργασία από geokon712
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6053
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5613 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Πολύ καλά ήταν στην έκθεση αν και δεν το χαρήκαμε τόσο γιατί έπεσε παράλληλα με το 24.

 

Θέλω να ξαναπάω για να διαβάσω με την άνεσή μου και τα έργα του «πάνω ορόφου», δεν είχα την όρεξη να τα διαβάσω εκείνη την στιγμή (το παθαίνω αυτό με τα κρεμασμένα στον τοίχο κόμικς) αλλά αρκετά από αυτά μου φάνηκαν ενδιαφέροντα (περισσότερο ίσως από αυτά που βραβεύθηκαν :P )… μακάρι το ποντίκι να καταφέρει να βγάλει και αυτά σε έναν ακόμη τομάκο.

 

Βασικά, ο λόγος που γράφω είναι για να τονίσω την μαγκιά που κάνανε, το ποντίκι, η σχολή Ορνεράκης και κάποιοι εκδοτικοί (anubis, jemma, comicdom, μαμούθκομιξ, κψμ, zoobus, inkpress, κορμοράνος… ελπίζω να τους είπα όλους) … ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΝΙΚΗΤΕΣ ΦΥΓΑΝΕ ΜΕ 15 ΚΙΛΑ ΚΟΜΙΚΣ ΕΚΑΣΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΝΟΜΗ ! ! !

 

 

 

Αυτά είναι…

 

Ξέχασες την babelart και την 'Ένατη Διάσταση αλλά δεν πειράζει, έχουμε συνηθίσει να μας ξεχνάνε.... :lol:

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25074
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6219 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Πραγματικά ήταν μια πολύ όμορφη εκδήλωση. Πολύς κόσμος και αρκετά κόμικς να διαβάσει κανείς. Τα έργα που ήταν στον πάνω όροφο (και που δεν πήραν κάποιο βραβείο ή έπαινο) ήταν επίσης πολύ αξιόλογα και αξίζει να τα δει κανείς. Ένα μεγάλο μπράβο στις εκδοτικές που έδωσαν πάρα πολλά κόμικς σαν βραβεία! Οι νικητές και οι νικήτριες είχαν δυσκολίες στο να μεταφέρουν τις σακούλες τους!

Τέλος ένα όμορφο παρτάκι έλαβε χώρα στον κήπο του κτηρίου. Κρασάκια, καναπεδάκια και άψογη παρέα! Και του χρόνου!

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5377 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

αλλά δεν πειράζει, έχουμε συνηθίσει να μας ξεχνάνε.... :lol:

 

γι αυτό και προτίμησα να ξεχάσω εσάς, που είστε καρδιές μεγάλες και δεν παρεξηγιέστε... :best:

 

υγ. σας ξεχνάμε αλλά σας αγαπάμε... (και με την μάνα μου το παθαίνω αυτό)

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2976
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  237
  • Reputation:   1913
  • Achievement Points:  237
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6130 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  116

Πράγματι, η έκθεση και οι βραβεύσεις πήγαν πολύ καλά. Είχε ιδιαίτερο κόσμο, αρκετά καλή διάθεση και πολλά …καναπεδάκια με τυρί και κρασάκια στην αυλή. :cheers3::cheers3::cheers3::cheers3::cheers3:

Ακούσαμε γενικότερα καλά λόγια και πολλές ευχές για συνέχεια. Ευχαριστούμε όλους όσοι συμμετείχαν στον διαγωνισμό, ανεξάρτητα από το αν πήραν ή όχι διάκριση. Επίσης ευχαριστούμε όσους μας τίμησαν με την παρουσία τους στην συγκεκριμένη εκδήλωση.

 

Τελικά το θέμα του διαγωνισμού ( παρά τις κασάνδρες πριν κάποιους μήνες), :cool: μάλλον λειτούργησε θετικά στην έμπνευση και τα σενάρια των δημιουργών.

 

Οι δουλειές που έμειναν εκτός της έκδοσης ήταν πράγματι πολλές. Για την ακρίβεια διπλάσιες. Αρχικά σχεδιάζαμε με τον Γιάννη (Κουκουλά) δύο ισόπαχους τόμους με αυτόν που είδατε. Μετά έπεσε η ιδέα για μια έκδοση 200 σελίδων και μέχρι τελευταία στιγμή το παλεύαμε , αλλά μας… έφαγε το ΔΝΤ και το Μνημόνιο. :crying::crying::crying:

Τις ελλείψεις που επισημάνατε αρκετοί στα ποστάκια σας, (πχ ποιότητα χαρτιού) τις συμμεριζόμαστε κι εμείς και οι αρμόδιοι του Ποντικιού, :thinking::thinking: αλλά έπρεπε να κινηθούμε σε ρεαλιστική βάση και το σημαντικότερο ήταν η δημοσίευση τουλάχιστον όλων (και ολόκληρων) των διακριθέντων έργων.

 

Τα έργα που δεν βραβεύτηκαν αλλά ήταν αξιόλογα, ήταν πάρα πολλά. :respect: Ο επάνω όροφος είχε αυτήν ακριβώς τη λογική. Αφού (τουλάχιστον σε πρώτη φάση) δεν μπορέσαμε να δημοσιεύσουμε κάποιες τέτοιες δουλειές, να υπάρχουν στην έκθεση για να φανεί και το …βάθος του πάγκου, πίσω από τα διακριθέντα έργα.

 

Τα βιβλία που δόθηκαν στα βραβεία , στις διακρίσεις και τους επαίνους , ήταν πράγματι πάρα πολλά. Μετρήσαμε σε μια καταμέτρηση με τον Γιάννη πάνω από 370! Όλα άκρως αξιόλογα και όχι δεύτερης διαλογής. Τα περισσότερα καινούριες εκδόσεις, φετινές ή των τελευταίων 2-3 χρόνων. ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ από εμάς, το «Ποντίκι», και κυρίως από τους νικητές που έφτιαξαν μπράτσα στο κουβάλημα, σε όλους τους εκδοτικούς οίκους(9η Διάσταση, Anubis, Babelart, Comicdom, Jemma, Κορμοράνος-inkpress, ΚΨΜ, Μαμούθ, Zoobus) :respect::respect::respect: που συμμετείχαν και που προσέφεραν όλοι τους με μεγάλη χαρά τα βιβλία τους. Και φυσικά στη Σχολή Ορνεράκη για τις πολύτιμες υποτροφίες αλλά και την πολύ ζεστή φιλοξενία.

 

Επι του πρακτέου τώρα, όσοι είχαν στείλει πρωτότυπα έργα, μπορούν να επικοινωνήσουν με το «Π» για να δούμε με ποιο τρόπο είναι ευκολότερο να επιστραφούν. Μπορούν να τα πάρουν και οι ίδιοι οι συμμετέχοντες από τα γραφεία της εφημερίδας, αρκεί να κλείσουν πρώτα ένα τηλεφωνικό ραντεβού για σιγουριά. Για τους εκτός Αθήνας δημιουργούς, θα τα στείλουμε μάλλον ταχυδρομικά.

 

Και πάλι συγχαρητήρια στους διακριθέντες και όπως έγραψε και ο Παπαδάτος στο σημείωμα της κριτικής επιτροπής… Ζήτω τα κόμικς! :dance::dance::dance::hi:

  • Like 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12473
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  2
  • Reputation:   26
  • Achievement Points:  2
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5114 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Καλησπέρα!!

 

Συμμετείχα και εγώ στο Διαγωνισμό ''ΞΕΝΟΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΟΛΗ'' με ένα έργο το οποίο αν και δεν κέρδισε εκτέθηκε ως επιλεγμένο στο δεύτερο όροφο. By the way ευχαριστώ πολύ που κρίνατε το έργο μου ως αξιόλογο :efxaristo: !!! It means a great deal!! Και φυσικά ήρθα στα εγκαίνια και τα ποτάκια μου τα ήπια!! :cheers3: Εγώ έκανα το σενάριο στο συγκεκριμένο (οκτσέλιδο) και ο Γιάννης Νικολούζος έκανε το σχέδιο. Όμως στεναχωρήθηκα όταν διαπίστωσα πως απο λάθος τυπογραφικό ίσως το όνομα του δεν φάνηκε πουθενά!! Ούτε καν στην έκθεση. Ξέροντας την καλή δουλειά που έκανε δεν ήθελα να μην του δώσω τα εύσημα έστω και καθυστεριμένα! Δεν θα ήθελα να χρεωθεί σε εμένα όλη η δουλειά εφόσον αυτό δεν ισχύει!! Πέραν αυτής της λεπτομέριας που με προβλημάτισε, πιστεύω πως ήταν πολύ καλή διοργάνωση και ευκαιρία να βρεθώ και να μιλήσω με πολύ ενδιαφέροντα άτομα, που είχα καιρό να δω και να γνωρίσω καλύτερα καινούρια!! Ελπίζω να πραγμματοποιηθεί ξανά αυτός ο διαγωνισμός γιατί είναι ένας φάρος ελπίδας για τα κόμικς στις δύσκολες εποχές που περνάμε. :clap2:

Ευχαριστώ Ευγενία - Μαρία Τριανταφύλλου

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2976
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  237
  • Reputation:   1913
  • Achievement Points:  237
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6130 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  116

Καλησπέρα!!

 

Συμμετείχα και εγώ στο Διαγωνισμό ''ΞΕΝΟΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΟΛΗ'' με ένα έργο το οποίο αν και δεν κέρδισε εκτέθηκε ως επιλεγμένο στο δεύτερο όροφο. By the way ευχαριστώ πολύ που κρίνατε το έργο μου ως αξιόλογο :efxaristo: !!! It means a great deal!! Και φυσικά ήρθα στα εγκαίνια και τα ποτάκια μου τα ήπια!! :cheers3: Εγώ έκανα το σενάριο στο συγκεκριμένο (οκτσέλιδο) και ο Γιάννης Νικολούζος έκανε το σχέδιο. Όμως στεναχωρήθηκα όταν διαπίστωσα πως απο λάθος τυπογραφικό ίσως το όνομα του δεν φάνηκε πουθενά!! Ούτε καν στην έκθεση. Ξέροντας την καλή δουλειά που έκανε δεν ήθελα να μην του δώσω τα εύσημα έστω και καθυστεριμένα! Δεν θα ήθελα να χρεωθεί σε εμένα όλη η δουλειά εφόσον αυτό δεν ισχύει!! Πέραν αυτής της λεπτομέριας που με προβλημάτισε, πιστεύω πως ήταν πολύ καλή διοργάνωση και ευκαιρία να βρεθώ και να μιλήσω με πολύ ενδιαφέροντα άτομα, που είχα καιρό να δω και να γνωρίσω καλύτερα καινούρια!! Ελπίζω να πραγμματοποιηθεί ξανά αυτός ο διαγωνισμός γιατί είναι ένας φάρος ελπίδας για τα κόμικς στις δύσκολες εποχές που περνάμε. :clap2:

Ευχαριστώ Ευγενία - Μαρία Τριανταφύλλου

 

 

Ευγενία, δεν έγινε τυπογραφικό λάθος αλλά απ' όσο θυμάμαι, δεν υπήρχε άλλο όνομα στο έργο ή στα χαρτιά της συγκεκριμένης συμμετοχής. Θα ανοίξω ξανά τον φάκελο αύριο για να το διασταυρώσω. Όπως και να χει όμως, είναι κρίμα που δεν αναφέρθηκε το όνομα του συγκεκριμένου δημιουργού. Φυσικά δεν υπήρχε κανένας δόλος.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6396
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  353
  • Reputation:   916
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5737 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Διαβασα το αλμπουμ με τις ιστοριες και οφειλω να ομολογησω οτι ΟΛΟΙ οι σχεδιαστες και σεναριογραφοι κανανε εξαιρετικη δουλεια και ολες οι ιστοριες δηλωναν την αγαπη των δημιουργων τους για την 9η τεχνη, γιατι ειναι ειλικρινα υπεροχο οτι τα κομικς μπορουνε να ευαισθητοποιησουν τους αναγνωστες για ενα ζητημα, κατι που ενας απλος πολιτης που δεν ενδιαφερεται πολυ για τα κομικς φανταζοτανε οτι ειναι 'αρμοδιοτητα' καποιας αλλης τεχνης. Συγχαρητηρια σε ολους! :clap2:

Επεξεργασία από gigi3
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1402
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  48
  • Reputation:   102
  • Achievement Points:  48
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6280 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ευγενία, δεν έγινε τυπογραφικό λάθος αλλά απ' όσο θυμάμαι, δεν υπήρχε άλλο όνομα στο έργο ή στα χαρτιά της συγκεκριμένης συμμετοχής. Θα ανοίξω ξανά τον φάκελο αύριο για να το διασταυρώσω. Όπως και να χει όμως, είναι κρίμα που δεν αναφέρθηκε το όνομα του συγκεκριμένου δημιουργού. Φυσικά δεν υπήρχε κανένας δόλος.

Sorry Soloup αλλα εχω τυπωσει και τα δυο ονοματα πισω απο καθε σελιδα (εκτος απο μια η δυο που το εκανα χειρογραφα), και στον φακελλο μεσα υπηρχαν δυο δηλωσεις.

Σα να μου φαινεται οτι δε διαβαστηκε σωστα. Θα ηθελα μια ξεκαθαρη διευκρινιση αμα γινεται.

Θενκς.

:)

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2976
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  237
  • Reputation:   1913
  • Achievement Points:  237
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6130 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  116

Sorry Soloup αλλα εχω τυπωσει και τα δυο ονοματα πισω απο καθε σελιδα (εκτος απο μια η δυο που το εκανα χειρογραφα), και στον φακελλο μεσα υπηρχαν δυο δηλωσεις.

Σα να μου φαινεται οτι δε διαβαστηκε σωστα. Θα ηθελα μια ξεκαθαρη διευκρινιση αμα γινεται.

Θενκς.

:)

 

Έχεις απόλυτο δίκιο. Τα ονόματά σας αναγράφονται και στον φάκελο και στις σελίδες της ιστορίας. Το λάθος είναι απόλυτα δικό μου τη στιγμή που κατέγραφα τα ονόματα για τα ταμπελάκια της έκθεσης και ζητώ (και από εδώ) συγνώμη. Είναι μεγάλη μ@κ@κια να μην βλέπεις το όνομά σου σε μια δουλειά που έχεις φτιάξει με τόσο κόπο. Θα προσπαθήσουμε να επανορθώσουμε στην πρώτη ευκαιρία.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1402
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  48
  • Reputation:   102
  • Achievement Points:  48
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6280 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Έχεις απόλυτο δίκιο. Τα ονόματά σας αναγράφονται και στον φάκελο και στις σελίδες της ιστορίας. Το λάθος είναι απόλυτα δικό μου τη στιγμή που κατέγραφα τα ονόματα για τα ταμπελάκια της έκθεσης και ζητώ (και από εδώ) συγνώμη. Είναι μεγάλη μ@κ@κια να μην βλέπεις το όνομά σου σε μια δουλειά που έχεις φτιάξει με τόσο κόπο. Θα προσπαθήσουμε να επανορθώσουμε στην πρώτη ευκαιρία.

lol καλά αυτό δεν είναι τίποτα, παλιότερα σε άλλο διαγωνισμό όχι μόνο δεν κέρδισα τίποτα, δε μου δώσανε ποτέ και τη συμμετοχή μου και στο περιοδικό ανάμεσα 300 άτομα που ευχαρίστησαν για την προσπάθειά τους μόνο εμένα ξέχασαν. :P

Να πει κανείς ότι είμαι μικροκαμωμένος και δε φαίνομαι... :D Δεν πειράζει, αφού λύθηκε το μπλέξιμο, τέλος καλό όλα καλά!

Επεξεργασία από DJO
No GreekLish plz
  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82148
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6066 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Εμείς μπορούμε να το δούμε; :valtnino:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6348 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

+1 στον X, αφήστε μας να σας διαβάσουμε. Εκ μέρους όλων των μελών αυτό και αφορά όλες τις εκδηλώσεις. :)

 

2 Bonus photos κλεισίματος ( :sorry: Αλέξανδρε, τώρα μετέφερα τις φώτος από το κινητό), από τον στο-βάθος-κήπο, όπου αράξαμε συνοδεία του μπουφέ:

 

post-556-12866691014726_thumb.jpgpost-556-12866691611906_thumb.jpg

 

 

:cheers: και του χρόνου!!!!!!!!!!!!!!!!! Πάντα τέτοια!!!!!!!!!!!!!!

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2976
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  237
  • Reputation:   1913
  • Achievement Points:  237
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6130 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  116

Στο Ποντίκι που κυκλοφορεί, υπάρχει το παρακάτω κείμενο με μια επισήμανση για το λάθος μας με τον DeSaad :

 

Έκθεση και απονομή βραβείων του διαγωνισμού κόμικς «Ξένοι στην ίδια πόλη».

 

Ήταν μια πολύ ωραία βραδιά. Με πολλά κόμικς και πολλά χαρούμενα πρόσωπα. Με την τέχνη στο προσκήνιο και μάλιστα την τέχνη με περιεχόμενο και νόημα, με άποψη και ευαισθητοποίηση πάνω στο πρόβλημα του ρατσισμού και της συνύπαρξης. Το Σάββατο 2 Οκτωβρίου στο υπέροχο νεοκλασικό της Σχολής Ορνεράκη πραγματοποιήθηκαν τα εγκαίνια της έκθεσης κόμικς με τα βραβευθέντα και διακριθέντα έργα του Διαγωνισμού «Ξένοι στην Ίδια Πόλη» που διοργάνωσε το «Π». Παράλληλα έγινε η απονομή βραβείων, επαίνων και διακρίσεων στους νικητές του διαγωνισμού και παρουσιάστηκε η έκδοση-προσφορά του «Π» με τα έργα που ξεχώρισαν σύμφωνα με την ετυμηγορία της κριτικής επιτροπής. Ο εκδότης του Ποντικιού, Αντώνης Δελλατόλας παρέδωσε στους νικητές των τριών πρώτων βραβείων τις επιταγές με τα χρηματικά ποσά που κέρδισαν. Ο γελοιογράφος Σπύρος Ορνεράκης, απένειμε στην συνέχεια τις τρεις υποτροφίες στα τμήματα φοίτησης της Σχολής ενώ τις διακρίσεις απένειμαν τα μέλη της κριτικής επιτροπής Τάσος Παυλόπουλος, Αλέκος Παπαδάτος και οι εκδότες -χορηγοί που παραβρεθήκαν στην εκδήλωση. Όλα τα βραβεία συνοδεύτηκαν από βιβλία κόμικς που συγκέντρωσε το «Π» από τις γενναιόδωρες χορηγίες των γνωστών εκδοτικών οίκων: Ένατη Διάσταση, Anubis, Babelart, Comicdom, Jemma, Κορμοράνος-Inkpress, ΚΨΜ, Μαμούθ, Zoobus. Συνολικά απονεμήθηκαν 370 βιβλία (!) και κάθε νικητής έφυγε με δυο φορτωμένες σακούλες με ποιοτικά κόμικς της πιο πρόσφατης παραγωγής. Στην έκθεση εκτός από τα διακριθέντα, παρουσιάστηκαν ακόμα έργα των Γιάννη Νικολούζου (που εκ παραδρομής δεν αναφερόταν στο ταμπελάκι της έκθεσης) και Ευγενίας-Μαρίας Τριανταφύλλου, Δανάης-Χριστίνας Κηλαηδόνη, Γιάννη Αντωνόπουλου, Τατιάνας Αγγελίδου, Μαρίας Μανουρά, Μανώλη Ζουλάκη, Περικλή Καλαϊτζόπουλου, Αλέξανδρου Σχισμένου, Κωνσταντίνου Σχίζα, Στέργιου Ρουμελιώτη, Ιωάννας Φιλίππου, Στέλλας και Φώτη Παπαστεφάνου, Γιώργου Μπούκα, Σταυρούλας Ανθηροπούλου, Κωνσταντίνου Τόλιου και Σοφίας Σπυρλιάδου. Η βραδιά που από… Ξένοι γίναμε Φίλοι στην Ίδια Πόλη τέλειωσε με κρασάκι, μεζέδες και ατέλειωτες συζητήσεις πάνω στα κόμικς αλλά και την υπόσχεση του «Π» ότι θα βρίσκεται πάντα δίπλα στους καλλιτέχνες και θα στηρίζει τους νέους δημιουργούς που μετουσιώνουν τις αγωνίες τους σε τέχνη.

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.