Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με κανατε δυστυχισμενη!


Druuna

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  24
  • Reputation:   36
  • Achievement Points:  24
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6366 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  56

Υπηρξα ενα παιδακι που μεγαλωσε με κομιξ... Εμαθα να διαβαζω τεσσαρων χρονων (μονο κεφαλαια, τεραστιο προβλημα οταν επρεπε να μαθω να διαβαζω κανονικα στο σχολειο!) γιατι η μαμα μου βαριοτανε να μου διαβαζει... Για την ωρα του φαγητου -εκτοτε μου εμεινε το κακο συνηθειο να μη μπορω να φαω αν δεν εχω κατι να διαβαζω απο διπλα- ειχαμε το Σεραφινο (σκεφτοταν η μαμα- ολο πειναει ο Σεραφινο, που θα παει, θα πεινασει και το σκασμενο να φαει!).

Πανω στην παιδικη μου βιβλιοθηκη ειχα ολοκληρη τη Λιμνουπολη (κατασκευη απο το Σουπερ Μικυ). Ο μπαμπας μου ειχε αγορασει τον Αστεριξ Ολυμπιονικη, με σκληρο εξωφυλλο, εκδοση του 67 (μολις γεννηθηκα), μην τυχον και δεν το βρει οταν μεγαλωσω! Καθε Παρασκευη περιμενα το Μικυ Μαους μου, ο Τιραμολα (τον οποιο λατρευα γιατι ηξερε να ευχαριστηθει υπνο, ασε που ειχαμε και το ιδιο σουλουπι!) δε θυμαμαι ποτε εβγαινε, και τελως παντων μεχρι τα δεκατρια μου -κοτζαμ γαιδουρα- ο μπαμπας κουβαλαγε σταθερα ολες τις εβδομαδιαιες κυκλοφοριες (μαζι με Μανινα, Κατερινα, Παττυ και δεν ξερω τι αλλο). Υπηρξα φανατικη οπαδος του Κοκο Μπιλ -κι ειναι κι ο λογος που βρεθηκα εδω να σας ζαλιζω μετα απο προτροπη του αγαπητου Val- εχω φαει ατελειωτες τουμπες πηγαινοντας να αγορασω εφημεριδες και τσιγαρα καλπαζοντας στο αλογο μου μεχρι το περιπτερο, κι εχω πιει καμποσο χαμομηλι μεχρι να αρχισω να αμφισβητω λιγο το γουστο του ηρωα μου στα ποτα.

Μεγαλωνοντας, απεκτησα σχεδον ολα τα τευχη του mad, ολα τα Asterix, Βαβελ απο το πρωτο της τευχος, μεγαλωνοντας κι αλλο εμαθα και τα κομικς για ενηλικους -ιδιαιτερη συμπαθεια στον Κρεπαξ και στο Μαναρα- και εφτασα σαραντα χρονων για να ανακαλυψω αυτο το σαιτ....

και να νιωσω απολυτα δυστυχισμενη!

Βλεπω οτι εχετε κρατησει τις συλλογες σας... Και κοιταζω θλιμμενα τον ντουλαπι με τους "θησαυρους" μου.... Ολη η σειρα του Αστεριξ σε επανεκδοσεις που μαζεψαμε με το συζυγο τα τελευταια χρονια, το πρωτο τευχος της Βαβελ (ευτυχως), και μερικα κομιξ Erotica.... Με εχει πιασει μελαγχολια....

Παλι καλα που μεσα απο το σαιτ αυτο εχω ελπιδα να ξαναβρω κατι -και ναι ειμαι τοσο γκαου που θα το τυπωσω, αλλιως δεν ειναι κομικ ετσι;.

αληθεια ρε παιδια Cinemastock τα γαλλικα εχει κανεις;

 

Θα μπορουσα να το σπασω σε καμμια δεκαρια ποστ αυτο και να φτασω πιο γρηγορα στον τρακερ.... αλλα αει στο καλο σας αληθεια μελαγχολησα τωρα!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28727
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6447 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Τί να πω...

 

Με άφησες άφωνο με την τόσο περιγραφική αποτύπωση των αναμνήσεων σου, τόσες πολλές - τόσο όμορφες...

 

Κρίμα που η βιβλιοθήκη σου είναι τώρα πια άδεια, πρέπει να ήταν πραγματικά πολύ πλούσια...

 

Μπράβο σας που από κοινού αρχίζετε να την εμπλουτίζετε ξανά....

 

 

 

Αν μη τί άλλο μένουν οι όμορφες αναμνήσεις από το παρελθόν.

 

...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  417
  • Reputation:   1062
  • Achievement Points:  417
  • Days Won:  2
  • With Us For:  6450 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Ποτέ δεν είναι αργά για τίποτε! Το ότι δεν έχεις κάποια τεύχη από την συλλογή που είχες αυτό είναι κάτι που…διορθώνετε , οπότε μπορείς (στην περίπτωση που ενδιαφέρεσαι πάντα να βρεις κάποια) να μας πεις στην ανάλογη κατηγορία ποια θα ήθελες !! Το ότι μελαγχόλησες θα το πάρω για καλό σημάδι και για άνθρωπο που αγαπά τα comics αρκετά επιβεβαιώνοντας και τα γραφούμενα σου, αλλά να είσαι σίγουρη πως αυτή σου η μελαγχολία σιγά σιγά θα μετατραπεί σε χαρά στην παρέα μας εδώ!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9053
  • Reputation:   64371
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Μην στεναχωριέσαι, τώρα που έγινες μέλος της παρέας, θα αποκτήσεις πολύ περισσότερα από ότι φαντάζεσαι...

 

Εξαιτίας σου σκάνναρα τα 3 πρώτα Κοκομπίλ και θα συνεχίσω μέχρι το 10ο...

 

Σου ετοιμάζω Πάττυ, Κατερίνα, Σεραφίνο, Κρέπαξ, Μανάρα και αν είμαι καλά, έχω σκοπό να ψηφοποιήσω ΚΑΙ τα 5.000 τεύχη της συλλογής μου να τα προσφέρω στα μέλη του GC...

 

Υπόψην ότι μέχρι πριν 2 χρόνια είχα μόνο 100 τεύχη...φαντάσου λοιπόν τι ψάξιμο και χρήματα διέθεσα για να τα μαζέψω ξανά και τι δουλειά χρειάζεται για να τα περάσω από τον σκάννερ (χωρίς να καταστραφούν) και να σας τα προσφέρω...

 

Χαμογέλα λοιπόν και πες του άντρα σου να έρθει στην παρέα μας, του έχω και αυτουνού αρκετές εκπλήξεις :D

 

:beer2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  24
  • Reputation:   36
  • Achievement Points:  24
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6366 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  56

Παω να αγορασω μελανια για τον εκτυπωτηηηηηηη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Ο επισκέπτης giannis82

μια από τα ίδια και εγω druuna όταν ημουν 8 χρονών ο γείτονας στο διπλανό διαμέρισμα (που με συμπαθούσε αφάνταστα!) μου χάρισε ολόκληρη τη συλλογή του γιού του(μια γεμάτη σακκούλα σκουπιδιών) που τότε είχε παντρευτεί και δεν τα ήθελε πια, ένα ανεπαναλήπτο θησαυρό που περιειχε λίγο απ΄όλα τα comics της δεκαετίας του 80!στα μάτια ενός οχτάχρονου παιδιού ήταν σαν να μου χάριζαν μια ferrari σήμερα, δυστηχώς επειδή έπεσα με τα μούτρα και δεν διάβαζα για το σχολείο τα μάζεψε μια μέρα ο πάτερας μου και τα πέταξε(τυχερός αυτός που τα βρήκε) παιδικό τραύμα που κρατάει μέχρι σήμερα!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  300
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  24
  • Reputation:   29
  • Achievement Points:  24
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Με συγκίνησες πολύ Druuna.

 

Θυμήθηκα και τα δικά μου ατοπίματα πάνω σε διαφορα συλλεκτικά αντικείμενα,

που πέρασαν απ' τα χέρια μου.

 

Αλλά όπως βλέπεις και συ όλα βρίσκονται.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Αναρωτιέμαι ρε διάολε, πόσοι από εμάς μάθαν να διαβάζουν μέσα από τα κόμικ. κι εγώ από μικρός με ένα πάκο κόμικ (μίκυ μάους, πολεμικά (δράση, πόλεμος κλπ), αστερίξ, κλασσικά εικονογραφημένα κλπ) στο τραπέζι προκειμένου να φάω. δική μου επιλογή, καμία σχέση με πεινασμένους σεραφίνο κλπ :-)

 

και σε αυτή τη διαδικασία γενικότερα καταλογίζω τη γενικότερη αγάπη μου στο διάβασμα (οπουδήποτε και οτιδήποτε)

 

πάντως μη στεναχωριέσαι για τη συλλογή σου Druuna. not the only one. τουλάχιστον να μην πήγαν στα σκουπίδια, αλλά να τα διάβασε και κάποιος άλλος. μόλις αυτό τον Οκτώβρη έμαθα κατά τύχη, ότι τα κόμικ που πήγαινα και διάβαζα στο χωριό δε γινόντουσα απ'ευθείας παρανάλωμα ή συσκευασία για αυγά. η μακαρίτισα η γιαγιά μου τα έκανε πάσα σε πιτσιρίκια στη γειτονία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

Μου φαίνεται ότι σχεδόν όλοι εδώ έχουμε την πικρή μας ιστορία. Εγώ, σύμφωνα με τη μάνα μου, έγινα "άντρας" όταν πήγα φαντάρος, οπότε τουλάχιστον 3 μεγάλες κούτες από το πατάρι εξαφανίστηκαν (όντας στον Έβρο όπου υπηρετούσα). Άστα να πάνε.

 

Και να σκεφτείς ότι για πολλά χρόνια είχα φοβερή άρνηση να ασχοληθώ ξανά, μετά απ' αυτό.

Μέχρι που πριν μερικά χρόνια, σε κάποιες διακοπές σε νησί, βρήκα να κρέμεται στο περίπτερο ένας τόμος ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ. Τον αγόρασα μαζί με την εφημερίδα μου και (ξανα)κόλλησα!

Και το τελειωτικό χτύπημα το έκανε ο Valtasar, όταν πριν μερικούς μήνες είδα κάποια upload του, στο BWGT και άρχισα να τα κατεβάζω μανιωδώς!

 

Έχω χάσει επεισόδια από το τι κυκλοφορεί από αρχές 90 και μετά, αλλά πιστεύω ότι θα μάθω πολλά εδώ μέσα.

 

Να 'στε καλά και να έχετε κουράγιο και όρεξη να συνεχίσετε. Και από εμάς όποια βοήθεια μπορούμε να δώσουμε θα τη δώσουμε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  24
  • Reputation:   36
  • Achievement Points:  24
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6366 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  56

Φοβαμαι οτι βρισκομαι στη χειροτερη θεση, γιατι κανεις ποτε δε μου πεταξε τιποτε.... Γιατι μονη μου εβαλα τα χερακια μου κι εβγαλα τα ματακια μου, οταν μετακομιζοντας απο το πατρικο στο δεκαοχτω μου ειχα τη φαεινη ιδεα να "ξεφορτωθω" μερικες κουτες για να εχω λιγοτερη μετακομιση... Και δεν ηταν μονο τα κομικς... Παρα πολλα βιβλια, ολοκληρη σχεδον η σειρα Φρικη των εκδοσεων Σιμωσι (τα θυμαται κανεις;), πηγαν υπερ πιστεως.. Το καλο ειναι οτι τα περισσοτερα βιβλια καταφερα να τα ξαναμαζεψω... Τα κομικς ομως οχι.... Ισως γιαυτο να ενιωσα τοσο ασχημα οταν ειδα οτι ολοι σχεδον εδω εχετε τις συλλογες σας...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Φίλε agrypa σε μέσες άκρες είπες και την δική μου ιστορία. Εμένα το μητρικό "έγκλημα " έγινε σε μία μετακόμιση, όπου οι κούτες με τα αγαπημένα μου κόμικς χάθηκαν όλως τυχαίως. :cry: Από ένα upload στο BWGT βρέθηκα και εγώ εδώ.

 

Πάντως θα πρέπει να ευχαριστήσω τον Valtasar (και όποια άλλα παιδιά βοηθούν) για την προσπάθεια που κάνει και δίνει την ευκαιρία και σε ανθρώπους όπως εγώ να ξαναθυμηθούν και να ξαναβρούν τη μαγεία των κόμικ. Πιθανότατα να μην μπορέσει να αναπληρώσει τον κόπο, τον χρόνο και τα χρήματα που ξόδεψε αλλά νομίζω η ικανοποίηση για τη χαρά-αγάπη που δίνει-μοιράζεται για τα κόμικ με τόσους ανθρώπους μέσα από το ίντερνετ είναι ένα έξτρα κίνητρο για να συνεχίσει την προσπάθεια του. :clap: :thanks::respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  600
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  13
  • Reputation:   2
  • Achievement Points:  13
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

αααχ τι μου θυμησατε και μενα τωρα!!!

και γω ειχα μεγαλη συλλογη κομιξ και τα δωσα απο δω και απο κει...

κρατησα αστεριξ (εννοειται) και λουκυ λουκ και τωρα ψαχνω να τα βρω σε ψηφιακη μορφη πλεον...

αααααααχχχχ...........

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6332 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Αναρωτιέμαι ρε διάολε, πόσοι από εμάς μάθαν να διαβάζουν μέσα από τα κόμικ;

 

Εγώ πάντως φίλε germanicus19 είμαι ένας από αυτούς! Σχεδόν κάθε μεσημέρι και κάθε βράδυ με κάποιο από τα Μίκυ Μάους, Αστερίξ, Λούκυ Λουκ.... και πόσα άλλα.

 

Ξένοιαστα χρόνια και ανέμελα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  891
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  17
  • Reputation:   10
  • Achievement Points:  17
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

:cry: :cry: :cry: ατιμες μαμαδες ζημιες που εχετε κανει. Ευτηχως σωθηκαν 2 κουτες

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  1135
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  7
  • Reputation:   2
  • Achievement Points:  7
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Θα σας πώ εγώ τραγωδία απο τα χέρια μου πέρασαν όλα τα τεύχη του αστερίξ και μάλιστα απο την θεία μου που έμενε χρόνια στην Γαλλία είχα πρωτότυπα απο το περιοδικό ********* των αυτοτελών περιπετειών στα γαλλικά που τώρα κυκλοφόρησαν όλες μαζί σε ένα τεύχος!Τι έγιναν; πετάχθηκάν στα σκουπίδια πολύ απλά οπως και ολόκληρη η συλλογή στα ελληνικά του 89 εκδοσή!Εχω αναγκαστεί μέσα στα χρόνια ν ατην αγοράσω ολόκληρη απο την αρχή 3 φορές!

Αρε Μάνα!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  1479
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  15
  • Reputation:   4
  • Achievement Points:  15
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6272 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Θα σας πώ εγώ τραγωδία απο τα χέρια μου πέρασαν όλα τα τεύχη του αστερίξ και μάλιστα απο την θεία μου που έμενε χρόνια στην Γαλλία είχα πρωτότυπα απο το περιοδικό ********* των αυτοτελών περιπετειών στα γαλλικά που τώρα κυκλοφόρησαν όλες μαζί σε ένα τεύχος!Τι έγιναν; πετάχθηκάν στα σκουπίδια πολύ απλά οπως και ολόκληρη η συλλογή στα ελληνικά του 89 εκδοσή!Εχω αναγκαστεί μέσα στα χρόνια ν ατην αγοράσω ολόκληρη απο την αρχή 3 φορές!

Αρε Μάνα!!!!

 

 

Αχ, φίλε μου, σε νιώθω απόλυτα...Θυμάμαι πως είχα άπειρα τεύχη Λούκυ Λουκ, Αστερίξ, Σεραφίνο, Candy Candy (αλήθεια αυτά δεν έχουν εμφανιστεί από τότε ξανά...) και Ποπάι τα οποία φύλαγα σε μια ντουλάπα και μια ωραία πρωία όλα χάθηκαν. Μακάρι να 'ξερα τι απέγιναν.

Θεωρώ πως η μάνα μου βρήκε μια κούτα με παλιά αντικείμενα και θεώρησε πρέπον να τη στείλει στα σκουπίδια. Ακόμα κλαίω και οδύρομαι...sniff...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  1598
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  9
  • Reputation:   5
  • Achievement Points:  9
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6258 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Είμαι σίγουρος ότι πρέπει η Ελληνίδα μάνα να έχει ένα γονίδιο που "κοιμάται" και ξαφνικά ξύπνάει και την κάνει ένα κομικοφάγο ον (το οπόιο για τις λίγες στιγμές που εμφανίζεται ακολουθείται από φρικιαστικές κραυγές που μοιάζουν να ακούγονται σαν "πότε θα μεγαλώσεις παιδί μουυυυυυυυυ")

 

Α ρε μανα τι σου εφτιαγαν τα συρτάρτια στις βιβλιοθήκες!!!!!!!

Οταν γεμισαν με Μικυ ποπαυ και σεραφινο τα αδειασες στα μεσα του 80

Οι βαβούρες χάθηκαν στις αρχες του 90

Τα αστεριχ στα μεσα του 90

τα λουκυ λουκ δεν πρόλαβαν καν να γεμίζουν τα συρταρια

Ενω οι τελευταίοι επιζώντες οι αντιριξ συμφωνίξ εξαφανίστηκαν σε άγνωστες περιόδους της νεότερης ιστορίας!!!

 

Τωρα δεν έχει μέινει τίποτα παρα μπόλικος χώρος!!!

Ελπίχω οι επόμενες γενιές να έχουμε πιο πολύ μυαλό!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1537
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  837
  • Reputation:   2375
  • Achievement Points:  837
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6265 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Ήταν (είναι; ) πάντως και οι πατεράδες μέλη της εκκαθαριστικής σπείρας-οργάνωσης "σώστε τα παιδιά από τα σατανικά κόμικς" γιατί έχω κι εγώ αναμνήσεις επιδρομών στο δωμάτιο μου χωρίς ένταλμα και βίαιης κατάσχεσης "απαγορευμένου" υλικού, που τότε ήταν απλά Μανίνα, Βαβούρα, Περιπέτειες, Μπλέκ, Πάττυ, Αστερίξ, Λούκυ Λουκ, Σπάϊντερμαν και η κλίκα,αργότερα και Παρα πέντε, Βαβέλ, τότε σιγά σιγά άρχησε να υποχωρεί σε ένδειξη καλής θέλησης απέναντι στην εφηβεία μου η εξολοθρευτική μανία του μπαμπά.. Όντως σε χωριό, λίγο πολύ αυτά φαινόταν εξτραιμιστικά από τη μεριά του, πάντως θυμάμαι συχνά να πηγαίνουμε με την καλυτερότερή μου φίλη σε μια μικρή σπηλιά πιό εξω απ το χωριό [την οποία παρεπιπτόντως είχαμε άψογα διαμορφώσει σε κρυψώνα, επιρρεασμένοι από τους μυστικούς 7 - τους θυμάστε; ] κουβαλώντας πλαστικές τσαντούλες γεμάτες με κόμικ, να πάμε να διαβάσουμε με την ησυχία μας...

Ναι, αχ αυτές οι αναμνήσεις που συνδέονται με κάθε λογής κόμικ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Μυστικοί εφτά της Ένιτ Μπλάιτον... :) τι λες τώρα... σίγουρα είσαι 31 και όχι ένα-δυο τσικ πιο πάνω? :D Είχα μπόλικα. Και υπήρχε και άλλη μια, που δε ξέρω γιατί μου έρχεται στο νου ο Άλφρεντ Χίτσκοκ....

 

πάντως το απαγορευμένο είναι πάντα το καλύτερο... τι κατάλαβα λχ που μπορώ και καπνίζω όπου και όποτε γουστάρω? χάθηκε η μισή γοητεία :) και κατ'επέκταση γενικώς αν σου τα δίνουν όλα στο πιάτο, δεν το εκτιμάς ποτέ (μου'ρθε παλαβή αναλογία/μεταφορά σε σχέση με το πως θυμούνται το στρατό όσοι όντως φάγαν "ceci n'est pas une pipe" και όσοι ήντουσαν βύσματα "5 έξω-1 έξω" (sic) :) )

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  694
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  472
  • Reputation:   2319
  • Achievement Points:  478
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6324 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

AAAx ΜΥΣΤΙΚΟΙ 7 και τα 5 ΛΑΓΩΝΙΚΑ τα διαβαζα και τα 2 αν και στην μια σειρα ειχα περισσοτερη αδυναμια απο την αλλη (δεν θυμαμαι ποια).Θυμαμαι χαρακτηριστικα μια ιστορια (παλι δεν θυμαμαι ποια απο τις 2) που η παρεα ειχε οικονομικη στενοτητα και χρειαζονταν χρηματα για ενα πανηγυρι που ειχε διαγωνισμο για την ψηλοτερη φωτια και πουλουσαν λεμοναδες και θελαν να αγορασουν πυροτεχνηματα και και και ...... :cry:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6332 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

.......σε σχέση με το πως θυμούνται το στρατό όσοι όντως φάγαν "ceci n'est pas une pipe" και όσοι ήντουσαν βύσματα "5 έξω-1 έξω" (sic) :) )

 

germanicus ο λυρισμός σου με αφήνει άφωνο ώρες-ώρες!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Πολύ καλός φίλε μου!!!!!! :beer::beer::beer:

Επεξεργασία από NetGhost
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

δεν σε καταλαβαίνω... στη μονάδα σου δε μιλάγαν οι αξκοί απταίστως την γαλλικήν? δεν ήσαν μετροσέξουαλ που κάναν πεντομανικιούρ? με καλλιτεχνικές ανησυχίες και επιρροές από Μαγκρίτ, Μπρετόν καθώς και από Φωβιστές και Νταντά?

 

θυμάμαι τώρα συζητήσεις που είχα με κάποια ΕΠΥ για το πως ο Πόλοκ θα μπορούσε να λειτουργήσει ως έμπνευση στον τομέα κάλυψης-απόκρυψης ή για τις επιρροές του Κροπότκιν στη δημιουργία των ΣΚ-1 και ΣΚ-2...

 

μα τα μούσια του προφήτη, απορώ! :D

 

 

5 λαγωνικά... αυτό ήταν ένα ακόμα, όντως! :) το άλλο ήταν Άλφρεντ Χίτσκοκ και οι 3 ντετέκτιβ. :D

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1598
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  9
  • Reputation:   5
  • Achievement Points:  9
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6258 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μυστικοί 7 !!!!! Λες και καναμε βουτια στις κλειστες αποθήκες του μυαλού ηταν αυτό

Αλήθεια τα παιδια τωρα διαβαζουν τετοια (αντιστοιχα) "ρομαντικα" κειμενα??????

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  24
  • Reputation:   36
  • Achievement Points:  24
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6366 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  56

Αχου, εγω διαβαζα τις "περιπετειες στο Σαιν Κλαιρ" στα εννια μου.... τι μου θυμιζετε....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  3990
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  21
  • Reputation:   13
  • Achievement Points:  21
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6038 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αχ! Αναμνήσεις...Σε τραπέζι δεν με θυμάμαι ποτέ να κάθισα για φαι.

 

Εγώ πάλι στο τραπέζι, με το κόμικ "γαντζωμένο" μπροστά απ'το πιάτο :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13226
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5996 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Σου ετοιμάζω Πάττυ, Κατερίνα, Σεραφίνο, Κρέπαξ, Μανάρα και αν είμαι καλά, έχω σκοπό να ψηφοποιήσω ΚΑΙ τα 5.000 τεύχη της συλλογής μου να τα προσφέρω στα μέλη του GC...

 

:pray::confuse::wow::cheers3:

 

Λίστα υπάρχει?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16041
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5920 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Μικρός οπως όλοι σας είχα και εγω μια τετοια ασχημη εμπειρία με ενοχο την γιαγια μου.... το θέμα είναι οτι οταν μεγαλωσα αρχισα να σκεφτομαι τι εγινε ... και γιατι να γινει....και μακαρι να μπορουσα να γυρισω τον χρόνο πισω... Ομως το χειροτερο το επαθα οταν πηγα με μετα8εση στην Λημνο (στρατιωτικος) και ενα βραδυ πλημμυρισε το στουντιο στο οποιο νοικιαζα και καταστραφηκανε πανω απο 300 περιοδικα που ειχα παρει μαζι μου απο το πατρικο μου γαι να εχω συντροφια στις δυσκολες ωρες στο νησι.... (Τα πιο πολλα σπάνια ή πιο σωστα τα καλυτερα της συλλογής μου).... Τοτε ηταν που εκλαψα και δεν ηθελα να δω κανεναν μπροστα μου για μερες... Ημουνα νευριασμενος με ολουσ και ολα.... με τον σπιτονυκοκοιρη μου με την κοπελα μου (που αργοτερα παντρευτηκα), με τους γονεις μου μετο νησι και με οτι αλλο μπορειτε να φανταστειτε... μου φταιγαν ολα..... Ευτυχώς που δεν ηταν ολη μου η συλλογη.. τα περισσοτερα τα ειχα αφησει στο πατρικο μου στην απο8ηκη.. και ετσι ειχα εναν λογο να μην τα βαψω μαυρα... Το θεμα ειναι οτι λιγο αυτο λιγο 3 χρονια στο νησι (που δεν υπηρχε τιποτα απο κομικς, εαν εξαιρεσεις απο Μικυ και τετοια που κυκλοφορουν παντου), αρχισα να μην αγοραζω αλλο (λεω την αμαρτια μου)... και τωρα που σας βρηκα αρχισα να ξανακολλάω και να θέλω και αλλα.. και το θεμα ειναι οτι θα ξανασυνεχισω γιατι μια φορα λατρης των κομικς... ισον μια ζωη λατρης των κομικς.... :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  4892
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  14
  • Reputation:   13
  • Achievement Points:  14
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5909 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

...τι να πω κι εγώ . Ενα μόνο . Τα παιδιά μας θα είναι πολύ πιο τυχερά απο εμάς αφου θα έχουν εμάς για γονείς που δεν πρόκειται ποτέ να τους πετάξουμε τα κόμικς . Αλήθεια εχει κανείς παιδιά που εχουν ξεκινήσει να διαβάζουν ; Ασχολούνται με κόμικς . Εμένα είναι μικρά ακόμα . Τους παίρνω κάθε Σάββατο απο τα Νεα το Disney Cinema .Τους αρέσει να το ξεφυλίζουν κι ας μη το διαβάζουν . Δεν ξέρω ... ειναι πιο ζεστο ενα κόμικ ακόμα κι απ το καλύτερο τρισδιάστατο DVD παιδικό . Εγω εχω κρατήσει όλα τα Αστερίξ μου , ορισμένα Λουκυ λούκ και πάρα πολλές περιπέτειες . Κλαίω ακόμα για κατί Σεραφίνο , Τιραμόλα , Ποπάυ , Τανκς , Εφοδος , Μάχη που τα δάνειζα χωρίς επιστροφή .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6348 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αφήστε τα, το τι έχουν τραβήξει τα κόμικς γενικά και ειδικά παλιότερα ή από μη γνώστες δε λέγεται :oops:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Όντως σε χωριό, λίγο πολύ αυτά φαινόταν εξτραιμιστικά από τη μεριά του, πάντως θυμάμαι συχνά να πηγαίνουμε με την καλυτερότερή μου φίλη σε μια μικρή σπηλιά πιό εξω απ το χωριό [την οποία παρεπιπτόντως είχαμε άψογα διαμορφώσει σε κρυψώνα, επιρρεασμένοι από τους μυστικούς 7 - τους θυμάστε; ] κουβαλώντας πλαστικές τσαντούλες γεμάτες με κόμικ, να πάμε να διαβάσουμε με την ησυχία μας...

 

Οι 6 πιο πολυμεταφρασμένοι παγκοσμίως (από οιαδήποτε - σε οιαδήποτε γλώσσα) σύμφωνα με το Index Translationum της Unesco (wiki)

 

1. Disney Productions

2. Agatha Christie

3. Jules Verne

4. William Shakespeare

5. Vladimir Lenin

6. Enid Blyton!!!!!!!!!!!!!!

 

δεν ήταν λοιπόν και τόσο τυχαία αυτή η αγάπη που είχαμε γενικά σε όλα εκείνα τα βιβλιαράκια... μαζικότερο φαινόμενο :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.