Μετάβαση στο περιεχόμενο

She-Hulk: Attorney at Law (2022)


Matt

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  33343
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  156
  • Reputation:   779
  • Achievement Points:  156
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2027 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

77.jpg

 

Η Jennifer Walters, ξαδέρφη του Bruce Banner και γνωστή ως She-Hulk αποκτά τη δική της σειρά στο Disney+.

 

3af19436-d5f7-4f21-b4c2-aedd09d9f1dd_1.b503d208683511aa1e9c68f0f8b2c755.thumb.jpg.8364ef6ce17783d24a17b63168232405.jpg  shehulk-logo3-42x27-300dpi-outline-v1-0.webp

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Η Tatiana Maslany θα πρωταγωνιστήσει στο She-Hulk

 

Tatiana-Maslany.jpg?w=681&h=383&crop=1


Σύμφωνα με δημοσίευμα του Deadline η Tatiana Maslany (Orphan Black, Perry Mason, Stronger) αποτελεί την επιλογή της Marvel για το ρόλο της She-Hulk στην ομώνυμη τηλεοπτική σειρά που ετοιμάζουν τα Marvel Studios.

Η She-Hulk, γνωστή και ως Jennifer Walters, εμφανίστηκε για πρώτη φορά στα Marvel Comics ως δημιούργημα των Stan Lee και John Buscema στο πρώτο τεύχος του Savage She-Hulk το 1980 και είναι ξαδέρφη του Bruce Banner, η οποία πήρε λίγο από το αίμα του όταν ήταν τραυματίας και πήρε λίγο από τις δυνάμεις του. Σε αντίθεση με τον Hulk είχε πιο ανθρώπινη μορφή και κρατούσε τον χαρακτήρα της ενώ μετά από μερικά τεύχη η μετατροπή της ήταν μόνιμη. Η She-Hulk ήταν μέλος των Avengers, Fantastic Four, Heroes for Hire, Defenders, Fantastic Force και S.H.I.E.L.D., είναι ικανή δικηγόρος που βοήθησε αρκετές φορές υπερήρωες.

Η Jessica Gao (Take My Wife, Rick and Morty, Corporate) θα είναι η δημιουργός και θα έχει χρέη ειδικού παραγωγού στη σειρά που πρόκειται να προβληθεί στην streaming υπηρεσία Disney+. Ο Kevin Feige αναμένεται να έχει καθήκοντα παραγωγού. H Kat Coiro (Dead To Me) θα σκηνοθετήσει πολλαπλά επεισόδια, μεταξύ των οποίων ο πιλότος, και θα έχει ρόλο ειδικού παραγωγού.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • nikolas12 changed the title to She-Hulk: Attorney at Law (2022)

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

 

Έσκασε το πρώτο trailer με τις πιο ενδιαφέρουσες στιγμές να είναι οι αλληλεπιδράσεις τη She-Hulk με τον Bruce Banner και βλέπουμε και λίγο Abomination. Σε πρώτη φάση δεν πολυτρελάθηκα με αυτό που είδα, αλλά η ύπαρξη δυνατών ονομάτων με οδηγούν στο συμπέρασμα ότι πιστεύουν πολύ τη She-Hulk ως ηρωίδα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  187
  • Reputation:   1767
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5758 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Είμαι απλός άνθρωπος, υπάρχει Tim Roth, βλέπω τη σειρά ! Πέρα από την πλάκα, η She Hulk μου φαινόταν πάντα πολύ ιδιαίτερη περίπτωση, όντας διαρκώς στο επίκεντρο του ενδιαφέροντος ως δικηγόρος, ενώ είχε διαρκή παρουσία σε όλα τα μεγάλα crossover της marvel. Μεγάλα ονόματα, πολύ ακριβή παραγωγή φαίνεται ( λόγω cgi ), ας ελπίσουμε για το καλύτερο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

angry female Shrek :) 

 

νομίζω πως είμαι στα όρια του να περάσω από την εκ προϊμίου θετική άποψη για το MCU στον εκ προϊμίου χλευασμό για αυτό :)  (δεν έχω τελειώσει το Moon Knight και δεν έχω δει το Dr Strange 2)

 

Από την ανάποδη, διάβαζα τις προάλλες κάτι Σούπερμαν του Ψαρόπουλου. Well. Στα 10 και στα 15 μου, τα έβρισκα μια χαρά. Αναλογίζομαι επίσης και μια ατάκα του @ Kurdy Malloy  για το πως τα Star Wars ήταν πάντα ταινίες για παιδιά. Οπότε ίσως να είναι απλά θέμα ηλικίας. Πως είναι για παράδειγμα στα Disney που κάθε ~10 χρόνια επαναδημοσιεύουν πράγματα? Για να τα γνωρίσει μια νέα γενιά? Ίσως έτσι και εδώ. Οι ίδιες συνταγές για να περάσουν καλά νεότερες γενιές. Ίσως.

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6590
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6261 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

1 ώρα πριν, germanicus είπε:

Πως είναι για παράδειγμα στα Disney που κάθε ~10 χρόνια επαναδημοσιεύουν πράγματα? Για να τα γνωρίσει μια νέα γενιά? Ίσως έτσι και εδώ. Οι ίδιες συνταγές για να περάσουν καλά νεότερες γενιές. Ίσως.
 

Και αφού Star Wars + MCU + Disney = Disney (all your entairtainment belong to us) τότε αυτό που λες βγάζει ακόμα μεγαλύτερο νόημα

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  371
  • Reputation:   2642
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  1
  • With Us For:  707 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

54 λεπτά πριν, Argail είπε:

Disney (all your entairtainment belong to us)

Η Disney μας αγαπάει

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Έχω δει παραγωγές του CW με καλύτερο CGI. Ελπίζω πραγματικά να μην βλέπουμε το τελικό αποτέλεσμα, γιατί δείχνει πολύ φτηνιάρικο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20


Στα πλαίσια του SDCC η Marvel έκανε έναν χαμό από ανακοινώσεις. Μεταξύ αυτών και το trailer για την She-Hulk που έρχεται τον Αύγουστο. Εδώ βλέπουμε και την πρωταγωνίστρια να σπάει τον 4ο τοίχο. Προσωπικά, πιστεύω πως δεν έχουν αναπτύξει τον χαρακτήρα της αρκετά και το ύφος φαίνεται πιο "μαζεμένο" από το κόμικ. Α, και στο τέλος βλέπουμε και τον Daredevil για να έχει κάτι και το κοινό που δεν τον ενδιαφέρει η ηρωίδα. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

δεν έχω διαβάσει κανένα κόμικ της. Εάν όμως τα κόμικ είναι σαν το τρέηλερ, ψήνομαι να διαβάσω. Μου άρεσε αυτό που είδα :)

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Πριν από 1 ώρα, germanicus είπε:

δεν έχω διαβάσει κανένα κόμικ της. Εάν όμως τα κόμικ είναι σαν το τρέηλερ, ψήνομαι να διαβάσω. Μου άρεσε αυτό που είδα :)

 

:cheers5: 


Ξεκίνα με τον τόμο της στην Επίσημη Συλλογή! Κάθε τεύχος που περιλαμβάνει είναι αυτοτελές και βρίσκονται όλα στο ίδιο κύμα με ότι έχουν δείξει τα trailers.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Δεύτερο trailer, δεύτερη φορά που αυτό που βλέπω, δε με ενθουσιάζει καθόλου. Ναι, η σειρά ρέπει αρκετά προς το χιουμοριστικό κομμάτι, το οποίο δε με ενοχλεί, γιατί κάποιες από τις σειρές κόμικ της ηρωίδας έχουν σαν στοιχείο το χιούμορ (χαρακτηριστικά οι αυτόνομες ιστορίες από τη συλλογή της Hachette δια χειρός Slott που είναι πολύ καλές), αλλά δε βλέπω κάτι περισσότερο στη σειρά ή κάτι ενδιαφέρον. Τα τρέιλερ έως τώρα έχουν αρκετά στοιχεία που απλώς μας κλείνουν το μάτι ή μας δίνουν τυράκι για το τι θέλουμε να δούμε βλέπε Daredevil, Hulk, Abomination, αλλά τίποτα το ενδιαφέρον για την πρωταγωνίστρια που είναι και καλή ηθοποιός γενικά. Θα δείξει πως θα πάει, απλά μου λείπει η ιδιαιτερότητα των έως τώρα Marvel σειρών είτε αυτή λέγεται δράση (Falcon-Winter Soldier), είτε λέγεται στυλ (Moon Knight, Wandavision), είτε χαρισματικοί πρωταγωνιστές (Loki).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

*Ακολουθούν spoilers*

Ξεκίνησα ενθουσιασμένος σήμερα για το πρώτο επεισόδιο. Ωραία ξεκίνησε όμως πιστεύω πως κάπου χάθηκε για εμένα. Αρχικά δεν μου άρεσε πως άλλαξαν το origin story της ηρωίδας. Μου φάνηκε υπερβολικά απλουστευμένο και δεν μπορεί να υπάρξει εκτός των πλαισίων του MCU. Μάλλον όμως θέλουν να κάνουν set up τον Skaar για Planet/World War Hulk στο μέλλον οπότε το έκαναν tie in με αυτό. Στο υπόλοιπο επεισόδιο βλέπουμε την Jen να εκπαιδεύεται και να μαθαίνει για τις καινούριες δυνάμεις της. Το cgi δεν μου φάνηκε κακό, δεν μου άρεσε όμως το ότι οι περισσότερες μεταμορφώσεις της ηρωίδας γινόταν off screen. Το cgi μπορεί να έχει εξελιχθεί με τα χρόνια μα μια μεταμόρφωση σε Hulk παραμένει ακριβή. Θα μπορούσαν να το είχαν χειριστεί καλύτερα όμως η σκηνοθεσία και το editing δεν βοηθούσαν καθόλου στις περισσότερες περιπτώσεις. Επιπλέον, δεν μπορώ να πω πως το χιούμορ ή η δράση με ενθουσίασαν. Η Tatiana Maslany είναι καλή στον ρόλο (αν και όχι σε επίπεδο Orphan Black.) Η σκηνή με την δίκη στο τέλος ήταν απαραίτητη για να κρατηθεί το ενδιαφέρον του κοινού, μου φάνηκε όμως πως η Jen πείστηκε υπερβολικά εύκολα να χρησιμοποιήσει τις δυνάμεις της. Οι τίτλοι του τέλους και τα τραγούδια που επιλέχθηκαν μου φάνηκαν πετυχημένα.

Ίσως είναι ατυχές που η She-Hulk μπήκε στο MCU την ίδια περίοδο που ο Hulk είναι έξυπνος καθώς τώρα οι δύο διαφοροποιούνται μόνο από το γεγονός πως η She-Hulk ελέγχει καλύτερα της δυνάμεις της και δεν θέλει να γίνει υπερήρωας. Μπορεί να ευθύνεται και το ότι ο Hulk έχει περιορισμένη προϊστορία στις ταινίες οπότε δεν υπάρχει μεγάλη βαρύτητα σε πολλά από αυτά που λέει ενώ παρόμοιο πρόβλημα δημιουργείται και από το γεγονός πως δεν γνωρίζουμε πολλά για την ζωή της Jen πριν γίνει She-Hulk.

Μπορεί να ακούγομαι αρνητικός, δεν μίσησα όμως την σειρά. Πιστεύω ότι είναι μόνο average. Απλώς από το πρώτο επεισόδιο δεν μου έχει δοθεί κάποιος λόγος να επενδύσω στην σειρά, ούτε λόγο του concept ούτε της πρωταγωνίστριας. Θα συνεχίσω να παρακολουθώ και ελπίζω να καλυτερεύσει τώρα που θα αρχίσουν να εμφανίζονται περισσότεροι περίεργοι δευτερεύοντες χαρακτήρες και η Shulkie θα σπάει πιο συχνά τον 4ο τοίχο. Αν όμως δω πως δεν υπάρχει βελτίωση, δεν θα δυσκολευτώ να την αφήσω στην μέση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35116
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  47
  • Reputation:   190
  • Achievement Points:  50
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

20 ώρες πριν, Bilis είπε:

Θα συνεχίσω να παρακολουθώ και ελπίζω να καλυτερεύσει τώρα που θα αρχίσουν να εμφανίζονται περισσότεροι περίεργοι δευτερεύοντες χαρακτήρες και η Shulkie θα σπάει πιο συχνά τον 4ο τοίχο. Αν όμως δω πως δεν υπάρχει βελτίωση, δεν θα δυσκολευτώ να την αφήσω στην μέση.

Από τα reviews που έχουν βγει τα 3 πρώτα επεισόδια κινούνται πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα και στο 4ο καλυτερεύει πολύ.

Οι σειρές του MCU είναι απλα για να γεμίζουν τα κενά ανάμεσα στις ταινίες και να σεταρουν δευτερεύοντα πράγματα ώστε να γλιτώσουν χρόνο απ τις ταινίες.

Δύσκολα θα δούμε παραγωγές επιπέδου Marvel Netflix.. Αλλά τουλάχιστον είναι αρκετά προσεγμένες σαν παραγωγές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  886 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

29 min ago , Riddick said:

Από τα reviews που έχουν βγει τα 3 πρώτα επεισόδια κινούνται πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα και στο 4ο καλυτερεύει πολύ.

 

Κι εγώ ό,τι διάβασα από κριτικές που είδαν νωρίτερα τα πρώτα 4 επεισόδια είπαν ότι είναι καλή σειρά.

 

Βέβαια τι σημασία έχει αν είναι καλή σειρά ή όχι. Στο ίντερνετ βγάζουμε άποψη πριν βγει καν, αν πάρεις για παράδειγμα το review bombing από χρήστες σε sites όπως το IMDb

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Είδα το 5,5 στο ιμδβ, διάβασα και κάτι σχόλια ενός φίλου στο ιμδβ και ήμουν κάργα επιφυλακτικός. Από την άλλη μου άρεσε το τρέηλερ, έχει και καλή βαθμολογία από τους κριτικούς στο rotten. Νταξ, 35 λεπτά, δεν απαυτώνεται? έβαλα να το δω. 

Η σχέση μου με τον χαρακτήρα είναι πρακτικά ανύπαρκτη. Τις προάλλες πρωτοδιάβασα μερικά από τα τευχάκια του Don Slott. Καλά πέρασα, θα διαβάσω και τα άλλα. Δεν τα ρούφηξα όμως. 

 

Εάν εξαιρέσουμε κάποιες φάσεις που μου θύμισε κάποιες γυναίκες που με εκνευρίζουν αφόρητα, καθώς και το ότι στην κανονική της μορφή δεν βρίσκω σέξυ την Tatiana Maslany (δεν έχω δει το Orphan Black, δεν την ξέρω) σε αντίθεση με το τι είδα στα 3-4 τευχάκια του Don Slott, μια χαρά ήταν το S01E01. Με την καμίά για 5,5. Με την απολύτως καμία. Για δε την Tatiana Maslany φαίνεται να έχει ένα μπρίο. Για imdb ένα 7,2-7,4 θα ήταν πολύ τιμιότερο και αντιπροσωπευτικότερο.

 

Διασκεδαστικό. Σαφέστατα θα δω και το επόμενο :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  886 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 hours ago, germanicus said:

Είδα το 5,5 στο ιμδβ, διάβασα και κάτι σχόλια ενός φίλου στο ιμδβ και ήμουν κάργα επιφυλακτικός. Από την άλλη μου άρεσε το τρέηλερ, έχει και καλή βαθμολογία από τους κριτικούς στο rotten. Νταξ, 35 λεπτά, δεν απαυτώνεται? έβαλα να το δω.

 

Παίρνω αφορμή από αυτό το σχόλιο να πω κάτι γενικά για την ιστορία "σειρές/ταινίες και βαθμολογία". Το She-Hulk μπορεί να αποδειχτεί πατάτα, μέτρια, φοβερή, οτιδήποτε. Εμένα προσωπικά το πρώτο επεισόδιο μου άρεσε και μέχρι εκεί. Ούτε απίστευτο ήταν, ούτε αίσχος. Το πόσο έχει μια τέτοια σειρά στο IMDb και γενικά σε πλατφόρμες που ψηφίζει ο κόσμος, δεν έχει καμία σημασία πλέον. Η συγκεκριμένη σειρά έχει 5.5 στο IMDb γιατί πριν καν βγει το πρώτο επεισόδιο έμπαιναν χρήστες και έριχναν άσους. Ακόμα και τώρα αν δει κάποιος τις αναλυτικές βαθμολογίες υπάρχουν άσοι (που είναι τα περισσότερα) και 10αρια που προφανώς δεν μπαίνουν γιατί πιστεύουν αυτοί που τα βάζουν ότι η σειρά είναι για 10 αλλά για να φέρουν σε μια ισορροπία το σκορ της σειράς. Δεν θα μπω καν στην διαδικασία να σχολιάσω τι ηλικίες και τι φύλο έχουν αυτοί που το έθαψαν πριν καν βγει. Απλά το πόσο τους κόβει αυτούς που μπαίνουν να θάψουν πριν καν τελειώσει φαίνεται από το ότι μια σειρά που έχει μέχρι τώρα ένα επεισόδιο, σαν σειρά παίρνει 5.5 ενώ το ένα επεισόδιο που έχει παίρνει 6.9... Παράνοια...

 

Κάποτε αυτές οι βαθμολογίες βοηθούσαν να πάρεις μια πρώτη εντύπωση του τι γίνεται σε κάτι που θες να παρακολουθήσεις. Πλέον είναι απλά ευκαιρία για να βγει τοξικότητα. Οπότε προσωπικά και 1 να έχει στο IMDb κάτι που με ενδιαφέρει, θα το δω. Κι αυτό προτείνω σε όλους. Πιο βοηθητικό είναι να έχεις βρει έναν αρθρογράφο, έναν YouTuber, έστω έναν φίλο που ταιριάζουν τα γούστα σας να σου πει αν αξίζει να το δεις, παρά μέσους όρους βαθμολογιών.

 

Σόρρυ για το κατεβάτο, δεν είναι καν απάντηση στο σχόλιο του @ germanicus , απλά όπως έγραψα και στην αρχή πήρα αφορμή να σχολιάσω κάτι που με απασχολεί καιρό και ειδικά με αυτή την σειρά φάνηκε ακόμα πιο πολύ.

Επεξεργασία από StefanosPap
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Όσον αφορά τα των βαθμολογιών χαίρομαι απίστευτα με όλο αυτό το σκηνικό που γίνεται, μήπως επιτέλους ξυπνήσουν κάποιοι που κρίνουν αν μια ταινία ή μια σειρά αξίζει από το τι βαθμό έβαλε ο Μήτσος και ο Μπάμπης και η Μαρίκα στην IMDB και τις συναφείς πλατφόρμες.

 

Στα της σειράς τώρα, θα συμφωνήσω με @ germanicus ότι δεν βρίσκω σέξυ την Μασλάνι στη κανονική της μορφή (εν αντιθέσει με όταν γίνεται πράσινη) και ότι σε αρκετές στιγμές η σειρά μου θυμίζει γυναίκες που με εκνευρίζουν. Επίσης γενικά θεωρώ πως η σειρά χτίζεται πάνω στο κόνσεπτ "αποδυναμώνουμε - χαζοποιούμε (ακόμα περισσότερο) Χαλκ (π.χ. ανίκανος να σταματήσει ένα τζιπάκι) για να δείξουμε πόσο πιο ουάου καλύτερη είναι η Σι Χαλκ που τα καταφέρνει όλα με τη μία. Στα θετικά όμως το CGI εμφανώς βελτιωμένο, η Μασλάνι φαίνεται να καραγουστάρει και αυτό βγαίνει προς τα έξω, και γενικά για αυτό που είναι η σειρά, φαίνεται μια χαρά διασκεδαστική για να περάσεις ένα μισάωρο. Τίποτε περισσότερο και τίποτα λιγότερο, αλλά σίγουρα αξίζει παραπάνω από 5.

 

Υ.Γ. Έλεν Ρίπλεϊ και Σάρα Κόνορ μια ζωή όλες θα τρώνε τη σκόνη σας...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Επεισόδιο 2

 

Σίγουρα καλύτερο από το πρώτο. Εδώ μπαίνουμε στο ζουμί και ξεκινάει η υπόθεση με τα δικηγορικά. Η Tatiana Maslany συνεχίζει να δίνει μια καλή ερμηνεία και ο Tim Roth που εμφανίζεται για πρώτη φορά είναι επίσης καλός. Μου άρεσε που πήγαν τον χαρακτήρα του. Δεν θυμάμαι πόσο διαφορετικός ήταν στο The Incredible Hulk αλλά με ενδιαφέρει να δω πως θα τον αξιοποιήσουν εδώ. Εμφανίστηκε και ο Pug (τον οποίο έκαναν σέξι για crowdpleasing) αλλά δεν έκανε τίποτα ιδιαίτερο. Το μεγαλύτερο πρόβλημα του επεισοδίου ήταν μάλλον πως μου φάνηκε σύντομο. Ήταν 28 λεπτά (7 λεπτά μικρότερο από το προηγούμενο) αλλά ένοιωσα σαν να πέρασε μόνο ένα τεταρτάκι. Με μερικές παραπάνω σκηνές θα μπορούσαν να αναπτύξουν τους δευτερεύοντες χαρακτήρες. Το cgi για την πρωταγωνίστρια, αν και λιγότερο σε σχέση με το πρώτο επεισόδιο, μου φάνηκε χειρότερο με κάποιες κινήσεις της να μοιάζουν αφύσικες. Στην σκηνοθεσία και το μοντάζ συνεχίζουν να υπάρχουν κάποιες αμφισβητήσιμες επιλογές που με παραξένεψαν καθώς δεν είχαν γίνει για να καλύψουν το cgi.

Δεν έχω δει άλλες σειρές της Marvel όμως έχω ακούσει πως η εταιρεία δεν έχει καταφέρει να βρει το πάτημα για να αξιοποιήσει το format. Τέτοια εντύπωση μου έχει δώσει και η She-Hulk μέχρι στιγμής. Το πρώτο επεισόδιο μιας σειράς πρέπει να αντιπροσωπεύει και τα υπόλοιπα για να κεντρίσει το ενδιαφέρον του κοινού. Εδώ έχουμε την She-Hulk να εκπαιδεύεται και το επόμενο επεισόδιο είναι εντελώς διαφορετικό. Διάβασα πως η σεναριογράφος αρχικά σχεδίαζε να αφηγηθεί το origin της ηρωίδας σε flashback στο επισόδειο 7-8 αλλά μπήκε στο πρώτο με παρέμβαση του Kevin Feige. Πιστεύω πως κάτι τέτοιο θα λειτουργούσε καλύτερα (ίσως όχι στο 7-8ο επεισόδιο αλλά στο 2-3ο) και το πρώτο επεισόδιο να ασχολούνταν με τα δικηγορικά που είναι και ο κορμός της σειράς. Η Marvel όμως γνωρίζει πως ότι και να βγάλουν με το λογότυπο τους θα το δει ο κόσμος οπότε δεν χρειάζεται να κερδίσουν το ενδιαφέρον του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  371
  • Reputation:   2642
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  1
  • With Us For:  707 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τη σειρά δε τη βλέπω γιατί δε με ενδιαφέρει η ηρωίδα ιδιαίτερα. Δηλαδή καθόλου. Γενικά το "κλίμα"  της Disney με χαλάει και δε πολυασχολούμαι. Για το θέμα των κριτικών όμως, έχω να πω ότι οι μόνες πιο αναξιόπιστες κριτικές από αυτές του "κοινού" είναι των κριτικών-δημοσιογράφων. Ένα πολύ μεγάλο μέρος και των δύο έχει να κάνει με αυτή την ιδιότυπη ιδεολογική σύγκρουση που μαίνεται στις ΗΠΑ, κυρίως, αλλά και στον υπόλοιπο δυτικό κόσμο, δείγμα της παρακμής του. Οπότε τι κάνουμε όσοι θέλουμε να δούμε μια ταινία ή σειρά; Επιλέγουμε σύμφωνα με την υπόθεση και το τρέιλερ και ελπίζουμε να μη κλάψουμε τα χρήματά μας στο τέλος. Υπάρχουν και άλλοι τρόποι βέβαια να δούμε ταινίες χωρίς να χαλάσουμε χρήματα αλλά δεν κάνει να τους αναφέρω δημόσια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μια χαρά πέρασα και με το S01E02. :) Συμπαθητικότατο. Η δε διάρκειά του, όντως μικρή, αλλά νομίζω πως είναι μαζεμένο και συμβαίνουν πράγματα μπαμ-μπαμ-μπαμ. Δεμένο χωρίς να πλατιάζει :) Δεν με χαλάει αυτό :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  886 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 hour ago, v hunter d said:

Για το θέμα των κριτικών όμως, έχω να πω ότι οι μόνες πιο αναξιόπιστες κριτικές από αυτές του "κοινού" είναι των κριτικών-δημοσιογράφων. Ένα πολύ μεγάλο μέρος και των δύο έχει να κάνει με αυτή την ιδιότυπη ιδεολογική σύγκρουση που μαίνεται στις ΗΠΑ, κυρίως, αλλά και στον υπόλοιπο δυτικό κόσμο, δείγμα της παρακμής του.

 

Αν κάποιος το 2022 έχει ήδη αρκετή επαφή με το ίντερνετ και δεν μπορεί να καταλάβει ποιοι κριτικοί είναι αξιόπιστοι και ποιοι όχι, τότε είναι προσωπικό του θέμα. Προφανώς υπάρχουν αναξιόπιστα άτομα σε αυτό τον χώρο, αλλά μόνο όποιος δεν θέλει δεν βρίσκει αυτούς που όντως κάνουν κριτική. Και στην τελική, τελείως "αντικειμενική" κριτική δεν υπάρχει. Ο καθένας που κάνει κριτική για μια σειρά ή μια ταινία βάζει και τον εαυτό του σε αυτό που λέει/γράφει θέλοντας και μη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Τρίτο επεισόδιο She-Hulk και συνεχίζει να με διασκεδάζει αυτή η σειρά. Πραγματικά η μικρή ευχάριστη έκπληξη του MCU!! Δυστυχώς Μαρβελό-Disney είσαι θα βρεις τρόπο να τα σκατώσεις στο τέλος. Αυτή τη φορά κάποιος είχε την φαεινή ιδέα ότι θα ήταν πολύ πετυχημένο να φέρεις για γκεστ την Megan Thee Stallion. Δεν την ξέρω την τύπισσα και εδώ που τα λέμε δεν θέλω και να τη μάθω. 1ον έχω δει πλαστικές (διόλου τυχαία η επιλογή της λέξης!) action figures πιο ερωτεύσιμες από δαύτη και 2ον η post-credits σκηνή παίζει να ήταν ό,τι χειρότερο έχω δει σε παραγωγή MCU.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Επεισόδιο 3

Ουσιαστικά η συνέχεια του προηγούμενου επεισοδίου. Απ' ότι είδα θεωρείται από πολλούς το χειρότερο της σειράς. Δεν μου φάνηκε και πολύ διαφορετικό από τα υπόλοιπα. Σίγουρα δεν με ενόχλησαν οι σκηνές που χαρακτηρίστηκαν "cringe" στο διαδίκτυο και ιδιαίτερα το mid-credits scene. Αυτό που με ενόχλησε είναι πως η πρωταγωνίστρια δεν είχε να αντιμετωπίσει κάποιο εμπόδιο, απλώς υπήρχαν κάποιοι εξωτερικοί παράγοντες που καθυστερούσαν την υπόθεση όπως το αν ο Wong θα εμφανιστεί για την δίκη κ.α. Έτσι μοιάζει σαν κομπάρσος στην δική της σειρά. Το B plot ήταν οκ, τίποτα το συναρπαστικό. Ίσως γι' αυτό ευθύνεται το ότι δεν έχουν αναπτυχθεί οι δευτερεύοντες χαρακτήρες αρκετά ώστε να ενδιαφέρομαι για αυτούς. Μιλώντας για δευτερεύοντες χαρακτήρες, εμφανίστηκε και η Mallory Book για 30 δευτερόλεπτα ώστε να λέμε πως εμφανίστηκε και μάλλον να εμφανιστεί ξανά σε κάποιο B plot. Το ισχυρότερο κομμάτι της σειράς είναι σίγουρα η ερμηνείες. Η Tatiana Maslany καλή όπως πάντα, το ίδιο και ο Tim Roth. Ο ηθοποιός του Dennis μου φάνηκε καλός για comedy relief character, ελπίζω να επανεμφανιστεί.

Επεισόδιο 4


Εδώ με προβλημάτισαν αρκετές επιλογές από τους δημιουργούς. Αρχικά, πίστευα πως θα ακολουθήσουν την πλοκή από το προηγούμενο επεισόδιο όπου ο Wong κατηγορείται πως ελευθέρωσε τον Abomination. Το επεισόδιο όμως θύμιζε περισσότερο filler καθώς δεν συνέχισε αυτή την πλοκή, ούτε αυτή με τους wrecking crew και οι περισσότεροι δευτερεύοντες χαρακτήρες ήταν απόντες. Πίστευα πως από την κατεύθυνση που το πήγαν τελικά θα εξερευνούσαν τους κανόνες της μαγείας στο mcu αλλά απλώς κατέληξαν σε μια σκηνή δράσης και η υπόθεση έκλεισε με άνοστο τρόπο. Το B plot πάλι ήταν εντάξει, τίποτα το ιδιαίτερο. Στα θετικά συνεχίζει να είναι η ερμηνεία της Maslany και ο Wong με την Madisynn ήταν απολαυστικοί guest stars. Επίσης έχω την εντύπωση πως το cgi ήταν λίγο καλύτερο από τα δύο προηγούμενα επεισόδια. Γενικά καλό επεισόδιο... για σειρά του CW.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Προσωπικά η σειρά μου έδωσε όσα περίμενα και ακόμη παραπάνω. Ανάλαφρες εβδομαδιαίες περιπέτειες στον καθημερινό κόσμο της Marvel με αρκετά πετυχημένο χιούμορ και την απαραίτητη δόση δράσης.

 

@ Bilis  θεωρώ η ιστορία με τον Wong έληξε εκεί που την άφησαν, πήγε να κατηγορηθεί, την σκαπούλαρε μεσω του portal για να γίνει το αστείο της υπόθεσης και γεια σας. Η εκκρεμότητα που έχουν αφήσει τώρα είναι εκείνη η ομάδα κακοποιών που θέλει το αίμα της She-Hulk (και πιστεύω κάπως δόθηκε ενα hint και στο σημερινό επεισόδιο). 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

4ο επεισόδιο ανάμεικτα συναισθήματα. Μου άρεσε η σκηνή δράσης, γέλασε και κάνα-δυο στιγμές, δλδ οκ ευχάριστο κι αυτό το επεισόδιο. Αλλά δεν ξέρω γενικά, με άφησε πιο ανικανοποίητο σε σχέση με τα προηγούμενα. Γενικά ενώ πάω τον Γουόνγκ, νιώθω ότι όταν παίζει σε ταινίες Στρέιντζ μας δίνει τον καλό σοβαρό εαυτό του, και όταν παίζει γκεστ είναι ο καραγκιοζάκος που βάζουμε για να γελάσει ο κόσμος. Επίσης όλο το b-plot με τα ραντεβού απλά αδιάφορο και έπεσε σκιπάρισμα.

 

Υ.Γ. CGI εξακολουθεί να δείχνει πρόχειρο δυστυχώς

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

On 8/9/2022 στο 5:26 ΜΜ, Tsaklas είπε:

Η εκκρεμότητα που έχουν αφήσει τώρα είναι εκείνη η ομάδα κακοποιών που θέλει το αίμα της She-Hulk (και πιστεύω κάπως δόθηκε ενα hint και στο σημερινό επεισόδιο). 


Πιστεύεις ότι το αφεντικό τους είναι

Spoiler

η Titania ή ο χαρακτήρας του Jon Bass που εμφανίστηκε σε αυτό το επεισόδιο;

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

22 λεπτά πριν, Bilis είπε:


Πιστεύεις ότι το αφεντικό τους είναι

  Απόκρυψη περιεχομένων

η Titania ή ο χαρακτήρας του Jon Bass που εμφανίστηκε σε αυτό το επεισόδιο;

 

Spoiler

Δε ξέρω αν είναι το αφεντικό, αλλά θεωρώ αρκετά σίγουρα ένας από τους κουκουλοφόρους που επιτέθηκαν στην She-Hulk στο προηγούμενο επ. , είναι ο Jon Bass

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2264
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5727 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Έχω δεί όλα τα επεισόδια μέχρι στιγμής. Υστερεί σημαντικά σε δράση, αλλά είναι πολύ διασκεδαστικό και βλέπεται πολύ ευχάριστα. Καλή σειρά!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Επεισόδιο 5

Σίγουρα το πιο ευχάριστο! Απλή υπόθεση που όμως συνδέεται με την προσωπική εξέλιξη της πρωταγωνίστριας. Επίσης έξυπνες οι συνδέσεις με τα προηγούμενα επεισόδια. Η Renée Elise Goldsberry στον ρόλο της Mallory ήταν εξαιρετική. Το B plot ήταν λίγο χλιαρό αλλά το χρειαζόταν για το teaserάκι στο τέλος. Το μόνο που δεν μου άρεσε είναι πως αφήνουν plot points από προηγούμενα επεισόδια αναξιοποίητα, όπως αυτό με τον Wong στο προηγούμενο. Εδώ δεν μαθαίνουμε ποτέ για ποιον λόγο η Titania επιτέθηκε το δικαστήριο στο πρώτο επεισόδιο. Δεν θα έπρεπε να είναι φυλακή μετά από αυτό; Τέλος πάντων, πρόκειται για το πρώτο επεισόδιο που μου άρεσε πραγματικά. Τώρα που το σκέφτομαι, αυτό μπορεί και να ευθύνεται στο ότι δεν υπήρχαν cameos που επισκιάζουν την πρωταγωνίστρια. Να δούμε τώρα πως θα το χειριστούν την επόμενη εβδομάδα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.