Μετάβαση στο περιεχόμενο

leonidio

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
AVENGERS: PRIME
Σενάριο/Kείμενα:
Brian Michael Bendis
Σχέδιο:
Alan Davis, Mark Farmer
Hμερ. έκδοσης:
21-09-2017
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό
Μέγεθος:
16.0 x 25.0
Σελίδες:
132
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Σάββας Αργυρού
Χρωματισμός:
Javier Rodriguez
Επιμέλεια:
Χάιδω Παπαβασιλείου
Πρωτότυπος τίτλος:
Avengers Prime (Marvel Comics, 2011)
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-436-479-4
Ονομαστική τιμή:
13,99€
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41683
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5155 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

AVENGERSPRIME_0001.jpg  AVENGERSPRIME_0001z.jpg

 

 

 

Η νέα προσθήκη στη βιβλιοθήκη της συνεργασίας των εκδόσεων Οξύ με τη Marvel Comics είναι το Avengers Prime, μια μίνι σειρά 5 τευχών, που κυκλοφόρησε στις ΗΠΑ το 2011.

 

Η ιστορία επικεντρώνεται στους τρεις ισχυρότερους και πιθανόν πλέον αναγνωρίσιμους Εκδικητές (Thor, Iron Man, Captain America) και κυρίως στην εξομάλυνση των μεταξύ τους σχέσεων μετά τα γεγονότα του Civil War. Στο υπόβαθρο, φυσικά, υπάρχει μια σύγκρουση στην Άσγκαρντ με εχθρό τη σκανδιναβική θεότητα Χέλα, αλλά σε κάθε περίπτωση προηγείται η ψυχολογική σκιαγράφηση των ηρώων, με τον έμπειρο Bendis, που έχει γράψει πολλές ιστορίες των Εκδικητών, να τα καταφέρνει πολύ καλά στους διαλόγους και στη δημιουργία της κατάλληλης ατμόσφαιρας. Εξίσου καλά τα καταφέρνει και ο Alan Davis με το δυνατό, πειστικό σχέδιό του, που αναδεικνύει τόσο τις ψυχολογικές καταστάσεις των ηρώων, αλλά και τις αναπόφευκτες και απαραίτητες σκηνές δράσεις.

 

Η ιστορία είναι αυτοτελής και χρειάζεται ελάχιστη γνώση του τι έχει συμβεί προηγουμένως, άρα μπορούν να την απολαύσουν και οι σχετικά αμύητοι στο σύμπαν της Marvel. :)

 

Ωραία έκδοση, όπως και οι υπόλοιπες των εκδόσεων Οξύ, σε αναμονή για τον επόμενο τόμο. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116930
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Αν πρέπει να επιλέξετε μεταξύ των δύο Avengers τόμων που έβγαλε η Οξύ, προτιμήστε αυτό. Σαφώς πιο μεστό. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12959
  • Reputation:   94848
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4643 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Διαβάστηκε και ήταν καλό. :)

 

Σεναριακά θα συμφωνήσω με τον Κώστα ότι είναι πιο μεστό από το Assemble (αν και με περιορισμένο cast),προσωπικά όμως νομίζω ότι δεν έβγαζε την απαραίτητη ένταση για να γίνει αξιομνημόνευτο. Μπορεί ο τίτλος του να αναφέρει την λέξη "Avengers" αλλά παρόλα αυτά μονοπωλείται ο πρωταγωνιστικός ρόλος στους τρεις πρωτοκλασάτους ήρωες της ομάδας. Τον Thor,τον Ironman και τον Captain America. Η υπόθεση είναι πολύ καλά δομημένη,αλλά μας εισάγει σε μία ήδη υπάρχουσα κατάσταση,αρκετά τραγική,που όμως δεν μπορεί να βγάλει τα "αρώματά" της αν ο αναγνώστης δεν έχει κάποια "προϋπηρεσία" στο θέμα. :P Σίγουρα διαβάζεται κι αυτόνομα,αλλά αν κάποιος έχει διαβάσει το Civil War (κι αν έχει δει την ταινία Thor: Ragnarok),θα μπορέσει να την καταλάβει και κατά συνέπεια να την απολαύσει καλύτερα. Δεν ξέρω αν υπάρχουν κι άλλα βοηθήματα,πάντως εμένα αυτά τα δύο με βοήθησαν αρκετά. :P Η αλήθεια είναι ότι στα πρώτα κεφάλαια,με κούρασαν πολύ οι συνεχείς εναλλαγές ανάμεσα στα τρία σημεία που βρίσκονταν οι βασικοί πρωταγωνιστές. Πολλές στιγμές,αυτές οι εναλλαγές γίνονταν με ρυθμό ανά δύο καρέ. :confuse: Εν κατακλείδι,μιλάμε για μία πολύ καλή δουλειά,αλλά όχι από τις καλύτερες που έχω διαβάσει. 

 

Κι αν ζάλιζαν οι εναλλαγές στην αφήγηση,τι μπορούμε να πούμε για την διάταξη των καρέ! Ενώ το σχέδιο ήταν αξιοπρεπές (όχι όμως από τα καλύτερα που έχω δει),ο τρόπος που ο δημιουργός τοποθετεί τα καρέ,σε αρκετές περιπτώσεις,με έκαναν να μπερδευτώ. Υπήρχαν όμως και μερικά (κυρίως ολοσέλιδα) σχέδια που με έκαναν να σταθώ περισσότερο απ'ότι συνηθίζω,για να τα θαυμάσω. Το χρώμα προσδίδει πινελιές στην όλη "μουντάδα" του σεναρίου. Προσωπικά θα το ήθελα πιο φωτεινό.

 

Η έκδοση της ΟΞΥ και πάλι τα πήγε μία χαρά. Κανένα πρόβλημα με την ποιότητα,απλά σε αυτόν τον τόμο λείπουν τα συνοδευτικά σκίτσα. Υπάρχουν μόνο τα εναλλακτικά εξώφυλλα που χωρίζουν τα κεφάλαια-τεύχη μεταξύ τους. :) 

 


:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  15373
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1575
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4774 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν ξέρω αν είχε εξαντληθεί, πάντως σήμερα στο public Συντάγματος είχε πάρα πολλά στο ράφι απέναντι από τα ταμεία 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26957
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Υπάρχουν πάρα πολλά και στο "Public" Ηρακλείου, που μάλιστα φίλος που τα είδε μου είπε πως του φάνηκαν τα χρώματα πιο σκούρα απ' την έκδοση που του είχα δανείσει εγώ και είχε διαβάσει. Εάν αυτό αληθεύει, τότε έχει γίνει επανεκτύπωση της έκδοσης και γι' αυτό υπάρχουν αντίτυπα. Δεν κάνει μια ερώτηση στις "Οξύ" η Δ.Ο. να ενημερωθούμε καλύτερα, μιας και υπάρχει συνεργασία;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  15373
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1575
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4774 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

7 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Υπάρχουν πάρα πολλά και στο "Public" Ηρακλείου, που μάλιστα φίλος που τα είδε μου είπε πως του φάνηκαν τα χρώματα πιο σκούρα απ' την έκδοση που του είχα δανείσει εγώ και είχε διαβάσει. Εάν αυτό αληθεύει, τότε έχει γίνει επανεκτύπωση της έκδοσης και γι' αυτό υπάρχουν αντίτυπα. Δεν κάνει μια ερώτηση στις "Οξύ" η Δ.Ο. να ενημερωθούμε καλύτερα, μιας και υπάρχει συνεργασία;

Λογικά είναι επανεκτύπωση γιατί το εξώφυλλο μου φάνηκε λεπτό και μαλακό όπως οι τελευταίες της εκδόσεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Valtasar changed the title to AVENGERS: PRIME

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.