Μετάβαση στο περιεχόμενο

Indian

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
NOBEL: ΤΟ ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΣΕΠΗΣ
Εκδοτική:
ΟΣΚΑΡ ΠΡΕΣΣ / ΠΑΠΑΧΡΥΣΑΝΘΟΥ Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
~ 1970
Εξώφυλλα:
10 + 10 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ  (Λείπουν τα: 1, 3, 5-13, 15-102, 104-108, 110-131, 133-171, 173-178, 181-199)
Τεύχη:
200
Είδος εντύπου:
Βιβλίο
Περιοδικότητα:
Εβδομαδιαία
Μέγεθος:
12.0 x 16.5
Μετάφραση:
Ελένη Ταμβάκη

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95120
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

NOBEL_0002.jpg  NOBEL_0004.jpg  NOBEL_0103.jpg  NOBEL_0109.jpg

 

 

Στα τέλη της δεκαετίας του 1970 η εκδοτική εταιρία Όσκαρ Πρεςς, ιδιοκτησίας Χρύσανθου Παπαχρυσάνθου (Γραφικαί Τέχναι ΑΕ), εκδίδει μία σειρά από βιβλία τσέπης, στα πρότυπα των ΒΙΠΕΡ, την οποία ονόμασε NOBEL με υπότιτλο "Το σύγχρονο βιβλίο τσέπης"...!

 

Το περιεχόμενό τους είναι αστυνομικού-κατασκοπευτικού χαρακτήρα και τα βιβλία που έχουν επιλεγεί είναι (όπως διατείνονται οι υπεύθυνοι της έκδοσης) απ'όλο τον κόσμο, εντούτοις αυτά που έχω εγώ είναι όλα από την Γαλλία...! Η μετάφραση σε όλα τα βιβλία που έχω στην διάθεσή μου έχει γίνει από την Ελένη Ταμβάκη...! Το πιο παλιό βιβλίο μου έχει εκδοθεί το 1980 (είναι το 103), οπότε υποθέτω ότι η σειρά ξεκίνησε την δεκαετία του 1970...!

 

Το μέγεθος της έκδοσης είναι το κλασικό των ΒΙΠΕΡ, δηλαδή 12 x 16,5 εκ. και οι σελίδες κυμαίνονται (ανάλογα με το έργο) στις 160-196...! Η τιμή αυξάνεται από τις 35 δρχ στις 40 και μετέπειτα στις 50...! Αρκετά εξώφυλλα είναι φωτογραφίες ή κολάζ φωτογραφιών,τις περισσότερες φορές με ημίγυμνο περιεχόμενο...!

 

 

Έψαξα αρκετά και δεν είδα καμία συσχέτιση με άλλα παρόμοια βιβλία που έχουμε στην βάση (κύριες σειρές, υποσειρές κ.ά.) γι'αυτό και άνοιξα νέο θέμα...! Εάν έχω κάνει λάθος ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη από τους Διαχειριστές...! :)

 

Περισσότερες πληροφορίες ευπρόσδεκτες...!

 

 

:beer:

 

Ευχαριστούμε για τα υπόλοιπα εξώφυλλα τον Mits Mits.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1383
  • Reputation:   10075
  • Achievement Points:  1412
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Είχα πετύχει δυο περίεργα τομάκια από αυτήν την σειρά σε ένα περίπτερο και τα πήρα γιατί μου φάνηκαν ενδιαφέροντα παλπ αλλά δεν έχω βρει ακόμα το σθένος να τα διαβάσω (το καθένα συνοδευόταν από ένα βιβλιαράκι γουέστερν).

 

Γιατί περίεργα... 

 

Λοιπόν ο κάθε τόμος διαφημίζει ότι περιέχει δυο μυθιστορήματα και είναι "Ιδιοκτησία-Έκδοση-Διάθεση" Άρης Γκρίζαλης με διεύθυνση και τηλέφωνο τάδε (συμπτωματικά μια θεία μου μένει σε εκείνον τον δρόμο). Μέσα ο κάθε τόμος περιέχει από δυο βιβλία από την παραπάνω σειρά με σκισμένο το εξώφυλλο και διαφορετικό εκδότη (Όσκαρ Πρεςς Γραφικαί Τέχναι Χρυσ. Παπαχρυσάνθου ΑΕ) και διαφορετική διεύθυνση. Το κερασάκι στην τούρτα είναι το ότι τα μυθιστορήματα του εσωτερικού είναι διαφορετικά από τους τίτλους (και τους συγγραφείς των εξωφύλλων) πράγμα που μικρή σημασία έχει για'μένα καθώς και οι συγγραφείς του εσωτερικού όσο και του εξωφύλλου μου είναι άγνωστοι.

 

Ο ένας τόμος (αναγράφεται κάπου το 1098 αλλά δεν ξέρω αν είναι ο αριθμός του τόμου ή κάποιος άλλος κωδικός στο εξώφυλλο αναφέρει ότι περιέχει 2 βιβλία από κάποιον Φιλίπ Ζενέ με τίτλους α. Ο τρόμος του Λας Βέγκας και β. Μαύρο έγκλημα. στο Εσωτερικό περιέχει δυο βιβλία του Dan Dastier* τα α. Κουβανέζικο κοκταιηλ (ο τόμος 117 της σειράς, σε μετάφραση Ελένης Ταμβακάκη) και β. Κίνα... Κόκκινα προβλήματα για την C.I.A. (ο τόμος 114 της σειράς, σε μετάφραση Ταμβακάκη). Σαν έτος έκδοσης και οι δυο τόμοι αναφέρουν το 1980.

 

Ο άλλος τόμος (φέρει τον αριθμό 1094) στο εξώφυλλο αναφέρει σαν τίτλο μόνο το Έγκλημα τα μεσάνυχτα του Άλαν Κητς, ενώ στο οπισθόφυλλο αναφέρει και σαν δεύτερο τίτλο το Ένας νεκρός κατηγορεί της (υποθέτω) Ίνα Ζοσελίν. Μέσα περιέχονται τα Ο πράκτωρ FX-18 καίει τις γέφυρες του Paul Kenny** (ο τόμος 123 της σειράς σε μετάφραση Ταμβακάκη) και Διπλός πράκτορας διπλή σκευωρία του Serge Jacquemard (τόμος 124, μετάφραση Ηλίας Σφακιανούδης) και αυτοί οι δυο τόμοι είναι του 1980.

 

*Για τον Dan Dastier έψαξα αλλά δεν μπορώ να πω ότι βρήκα ικανοποιητικές πληροφορίες. Σίγουρα είναι συλλογικό ψευδώνυμο 2 ή 3 Γάλλων συγγραφέων (σε κάποιες πηγές το όνομα του τρίτου συνεργάτη αναφέρεται απλά σαν άλλο ένα ψευδώνυμο των δυο πρώτων)

**Και ο Paul Kenny είναι κοινό ψευδώνυμο δύο Γάλλων συγγραφέων αστυνομικών/κατασκοπικών μυθιστορημάτων. Συμπτωματικά τα βιβλία και των δυο τους (Dastier & Kenny) αλλά και του Jacquemard εκδόθηκαν στην Γαλλία από την ίδια σειρά παλπ αστυνομικών

 

Δεν παραθέτω τα εξώφυλλα των τόμων αυτών γιατί είναι άσχετα με το περιεχόμενο αλλά αν νομίζετε ότι χρειάζονται μπορώ να τα σκανάρω. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  32622
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  124
  • Reputation:   938
  • Achievement Points:  124
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2269 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Η συγκεκριμένη σειρά NOBEL έιχε και Γουέστρν Τίτλους με έργα τις δεκαετίας του 60-70. Αν θυμάμαι καλά αρκετών Ευρωπαίων συγγραφέων.

στην αρίθμηση είχε κωδικούς για να τα ξεχωρίζεις π.χ. S013 Κατασκοπευτικό ο13, W012 Γουέστερν 012.

thor77 αυτο που αγόρασες του Γκριτζάλη ήταν η κλασική κατάσταση που κάνανε κάποια στιγμή. Αγοράζανε το στοκ, κάνανε κάπιες αλλαγές και τα πουλούσανε σαν καινούργια.

Για την ιστορία δεν ήταν και ιδιέτερα καλή σειρά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  32622
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  124
  • Reputation:   938
  • Achievement Points:  124
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2269 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

 

Νο SP180

 

 

No SP 200

 

 

πάντως έχω την εντύπωση ότι τα γουέστερν είχαν αρίθμηση από 1-100

και τα αστυνομικά-κατασκοπευτικά από 101-...

γιατί δεν βρήκα Γουέστερν πάνω από το 100

ούτε αστυνομικά-κατασκοπευτικά κάτω από το 100

 

Τα εξώφυλλα προστέθηκαν στο πινακάκι της παρουσίασης.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32622
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  124
  • Reputation:   938
  • Achievement Points:  124
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2269 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Αναβάζω ορισμένα εξώφυλλα από τα Γουέστερν. Δεν ξέρω αν πρέπει να γίνει άλλο θέμα. Αλλά μάλον , ίσως θάπρεπε απλά ένα δεύτερο πινακάκι με τους Γουέστερν τίτλους, γιατί είναι η ίδια σειρά ( NOBEL - ΤΟ ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΣΕΠΗΣ ).

 

Νο 2. Τα τουφέκια εκδικούνται

Νο 4. Η άγνωστη χώρα

νο 14. Ο φόνος των 50 χιλιοστών

 

Τα εξώφυλλα προστέθηκαν στο πινακάκι της παρουσίασης.

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116982
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6190 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Από την στιγμή που δεν υπάρχει επικάλυψη αριθμών (όπως λες και εσύ, δεν υπάρχει Γουέστερν πάνω από το 100 και Αστυνομικά κάτω από το 100), μας καλύπτει το ένα πινακάκι. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 years later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7121
  • Reputation:   27034
  • Achievement Points:  7456
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6235 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ θα ήθελα να μάθω εάν το "OSS 117: Επιχείρηση στο Διάστημα" είναι επιστημονικής φαντασίας! Εάν διαδραματίζεται όντως στο διάστημα δηλαδή, τότε είναι!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  37102
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  14
  • Reputation:   71
  • Achievement Points:  14
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Βρήκα κι εγώ το αστυνομικό #133, συγγραφέας ο CLAUDE JOSTE  ( https://fr.wikipedia.org/wiki/Claude_Joste )  με τίτλο "Ο ΙΣΤΟΣ ΤΗΣ ΑΡΑΧΝΗΣ", 1980 και Γαλλικά " LA TOILE D'ARAIGNÉE" των εκδόσεων "Fleuve Noir" του 1979.

Επισυνάπτω εξώφυλλο και οπισθόφυλλο σκαναρισμένα και από το διαδίκτυο το εξώφυλλο της γαλλικής έκδοσης, που έχει το ίδιο στήσιμο.

NOBEL 133 ΕΞ.jpeg

NOBEL 133 ΟΠ.jpeg

Claude Joste Γαλλικό εξ.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Indian changed the title to NOBEL: ΤΟ ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΣΕΠΗΣ

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95120
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@ gkp

 

Δυστυχώς τα εξώφυλλα είναι εκτός προδιαγραφών. :sorry:

 

Θα πρέπει να έχουν ανάλυση 300dpi κι ελάχιστο ύψος τα 2000px. :) 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.