Jump to content

BERSERK [ KENTARO MIURA ]

PhantomDuck
 Share

Recommended Posts

Το πρώτο arc καλή εισαγωγή, το Golden Age-πρώτο μεγάλο arc- επίσης πολύ καλό. Μετά το πράγμα χαλάει όμως. Children arc μια μετριότητα έως χάλια, ανεβαίνει στο Tower arc κατεβαίνει πάλι μετά. Γενικά το Berserk αυτό κάνει. Ανεβοκατεβαίνει σε ποιότητα θεάματος. Το παράτησα όταν έφτασαν στο νησί των ξωτικών. Δεν είχε καμία σχέση με το Berserk που άρχισα να διαβάζω. Η ιστορία είχε γίνει πολύ απλοϊκή και το "συνεχίζω την ιστορία γιατί πρέπει να συνεχιστεί" φαινόταν.

• Like 2

• 6 months later...

Ανακοινώθηκε από την Dark Horse, Berserk Deluxe Edition. Σκληρόδετοι τόμοι, τριπλάσιοι σε σελίδες (άρα μιλάμε για 650-700 σελίδες) και μεγαλύτερο μέγεθος. Οι τόμοι είναι 5x7 ίντσες, αυτό εδώ το ντούκι θα είναι 7x10. Ο πρώτος τόμος βγαίνει στις 27 Φεβρουαρίου στα 50$ ονομαστική τιμή. Συχνότητα κυκλοφορίας δεν γνωρίζουμε ακόμα. Παρακάτω βλέπουμε το εξώφυλλο (μάλλον) του πρώτου τόμου, και μία συγκριτική φωτογραφία για το μέγεθος με το Young Animal (το περιοδικό στο οποίο πρωτοδημοσιεύεται).

berserkhccov.jpgqVRml5K.jpg

RIP πορτοφόλι.

Πηγή 1

Πηγή 2

Πηγή 3

Edited by PhantomDuck
  • Like 6
  • Thanks 2

• 6 months later...

Καλησπέρα,ξέρει κανείς αν η Deluxe έκδοση είναι εξαντλημενη;Το Αμαζον το έχει ως διαθέσιμο σε 1-2 μήνες,ενώ σχεδον παντού είναι μη διαθεσιμο.Μου κάνει εντύπωση να εξαντλήθηκε τόσο γρήγορα...

Δεν έχει εξαντληθεί, απλά ήταν πολύ μεγαλύτερη η ζήτηση, άρα καθυστερούν μέχρι να τους στείλει η Dark Horse περισσότερα. Συγκεκριμένα το Amazon καθυστέρησε πολλές παραγγελίες για Απρίλιο - Μάιο, και σε μερικούς που παραπονέθηκαν, τους έδωσαν κουπόνι 5$. Το δικό μου το τσίμπησα από το Bookdepository και μου έστειλαν μήνυμα ότι ταξιδεύει ήδη. Δεν νομίζω να υπάρχει θέμα μόνιμης εξάντλησης, τώρα που βρήκαν την κότα με τα χρυσά αυγά θα την ξεζουμίσουν όσο πάει.

Edited by PhantomDuck
  • Like 3

• 1 month later...

Ώρα να ξαναφτιάξουμε τα ράφια :xm:

IMG_20190524_155451.thumb.jpg.adf8d3de5a41969e6a1ddb31de16aa28.jpg

• Like 4

• 1 year later...

Δυστυχώς φέρνω άσχημα νέα... :(

Ο Kentaro Miura έφυγε πριν 2 εβδομάδες πρόωρα από τη ζωή, στα 54 του χρόνια, λόγω οξείας αορτικής ανατομής...

Επίσημο tweet από τη Hakusensha, AnimeNewsNetwork

Μετάφραση του tweet μέσω Google Translate:

Παράθεση
[Αναφορά θανάτου του κ. Kentaro Miura]

Ο Δρ Kentaro Miura, ο συγγραφέας του "Berserk", απεβίωσε στις 6 Μαΐου 2021 λόγω οξείας αορτικής ανατομής. Θα θέλαμε να εκφράσουμε τον απόλυτο σεβασμό και ευγνωμοσύνη μας στο έργο ζωγραφικής του Δρ Miura και να προσευχηθούμε για την ψυχή του.

20 Μαΐου 2021 Hakusensha Co., Ltd. Τμήμα Σύνταξης Νέων Ζώων

• Sad 4

• 2 months later...

Καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω κάτι στο forum. Θέλω να ξεκινήσω να διαβάζω το berserk λόγω των Soulsborne παιχνιδιών που είναι τα αγαπημένα μου και ξέρω ότι ο δημιουργός τους έχει εμπνευστεί (και πολλές φορές απλά αντιγράψει) πολλά πράγματα από το συγκεκριμένο manga. Δυστυχώς απ΄όσο ψάχνω σε ελληνικά μαγαζιά και sites δεν μπορώ να βρω την αγγλική έκδοση των πρώτων τόμων παρά μόνο την ελληνική. Αξίζει να πάω στο deluxe edition ενώ δεν έχω ξαναδιαβάσει ποτέ manga ή να πάρω τα τρία πρώτα volumes στα ελληνικά; Η διαφορά στην τιμή είναι 25€

Edited by Kargian
  • Like 1

Posted (edited)

Δες τα πρώτα δύο λεπτά από εδώ για να καταλάβεις τις διαφορές των διάφορων εκδόσεων.

Η έκδοση της Anubis σταμάτησε στους 5 τόμους, άρα δεν ξέρω αν έχει νόημα να τους πάρεις. Προτείνω τους Deluxe, όμως θα σου πρότεινα να διαβάσεις μερικά κεφάλαια online για να δεις εάν όντως σου αρέσει. Ένα μικρό τιπ: τα manga διαβάζονται από δεξιά προς τα αριστερά.

Edited by PhantomDuck
  • Like 4