Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά κόμικς σε περίοδο κρίσης


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11405
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4681 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ανοίγω αυτό το θέμα για να πούμε τα μέλη πόσο μας έχει επηρεάσει η κρίση στη αγορά κόμικς.

Αλλοι αγοράζουνε λιγότερα,άλλοι καθόλου και άλλοι μένουν το ίδιο :)

 

Πείτε αν αγοράζεται λιγότερα κόμικς απόσα συνηθίζατε και αν αυτό σας έχει κάνει να στραφείτε στα κόμικς από το ιντερνετ :thinking:

Ίσως αγοράζεται απλά 1-2 τευχάκια την εβδομάδα και παλαιότερα αγοράζατε πολύ περισσότερα :)

Ανοίγω το θέμα γιατί έχω παρατηρήσει (μέσω του φωναχτόκουτου κυρίως)ότι πολλά μέλη δεν αγοράζουν κόμικς ως συλλέκτες αν και θα ήθελαν..

 

 

Ελπίζω να μην υπάρχει παρόμοιο θέμα :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13835
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  170
  • Reputation:   1852
  • Achievement Points:  171
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ωραίο θέμα! Προσωπικά δεν αγοράζω τίποτα καινούργιο πλέον! Περιμένω προσφορά/αγγελία κλπ... Ενώ έχω τεράστια wantlist.

:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25030
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  1229
  • Reputation:   5838
  • Achievement Points:  1229
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4393 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Εμμ...νταξει να πουμε τωρα...δεν αγοραζω και πολλα κομικς!Μπορει 2-3 τον μηνα...τοσα αγοραζα και πριν την κριση!Πριν κανα μηνα αγοραζα τα κλασικα,τα ΚΟΜΙΞ,τα Αλμανακο και τα Μικυ Μαους...αλλα δεν αξιζουν τα λεφτα τους...το μονο που τα αξιζει ειναι το ΚΟΜΙΞ!

 

Λούφας

:dog:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9632
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4698 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

το μονο που τα αξιζει ειναι το ΚΟΜΙΞ!

 

Να πω ότι δε το περίμενα... θα πω ψέματα :P

 

Στο θέμα τώρα,

 

Δε μπορώ να απαντήσω, γιατί μάλλον είμαι ανάποδος λόγω ηλικίας κιόλας. Πριν και αρχές κρίσης μόνο καινούργια ντίσνευ έπαιρνα, ή αν έπαιρνα παλιό αυτό ήταν από το περίπτερο. "Ξύπνησα" τον Ιούνιο του '11(η μάλλον με ξυπνήσατε) και άρχισα πρώτα με παλιά ντίσνευ με το τσουβάλι, ακολούθησαν Ποπάυ, Μπαγκς Μπάννυ, Πολεμικά κλπ μετά μπήκαν στο παιχνίδι και οι ελληνικές δημιουργίες και τελευταία προσθήκη είναι τα manga. Προσπαθώ να παίρνω από όλα, ένας Θεός ξέρει σε λίγα χρόνια που θα πιάσω μια οποιαδήποτε δουλειά τι θα απογίνει το 90% των χρημάτων :P Οπότε θεωρητικά σε εμένα η κρίση είχε το αντίστροφο αποτέλεσμα. Πριν Greekcomics 500 κόμικς/6 χρόνια Μετά Greekcomics 700 Κόμικς/ 1,2 Χρόνια :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20426
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5059 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Σιγουρα δεν υπαρχει συγκριση του τοτε με το τωρα.Οταν ημουν μικρη αγοραζα πολλα περιοδικα.Υπηρχαν τα στασταρ της εβδομαδας και του μηνα.Και μια "κριση" οχι της χωρας,αλλα δικη μου ηταν που ειχε οδηγησει να αγοραζω ελαχιστα πραγματα για αρκετα χρονια.

Αυτο αλλαξε οταν αρχισα να δουλευω λιγο πιο πολυ και να εχω καποια περισσοτερα χρηματα στα χερια μου.Τα τελευταια χρονια εχω αγορασει αρκετα αλλα καμια συγκριση με παλια.Αν και η διαφορα ειναι οτι μου εχουν στοιχισει πολυ περισσοτερο για να τα αποκτησω (κυριως τα παλιοτερα)

Δυστυχως αλλο τι θελουμε και αλλο τι μπορουμε να εχουμε.Ειναι δυσκολα τα πραγματα πια κακα τα ψεμματα.Αγοραζω λιγα πραγματα,αναλογα παντα με τα οικονομικα μου(που δεν ειναι ιδιαιτερα "ανθηρα") και τι υποχρεωσεις εχω.(Και τον χωρο μην ξεχνιομαστε,τον χωρο :P )

Τα καινουργια τα θελω καινουργια παντως.Μεταχειρισμενα θα παρω τα παλιοτερα αφου δεν γινεται αλλιως.

Η κριση παντως σιγουρα με εχει επηρεασει αρκετα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23837
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  64
  • Reputation:   818
  • Achievement Points:  64
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4532 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

καλημερα σ εολους..δεν πιστευω οτι ειναι θεμα κρισης μόνο,αλλά και έλλειψης τευχών..εγω που ενδιαφερομαι ΜΟΝΟ για κομικς απο δεκαετιες 60ς-70ς-80ς,βλέπω οτι οσο περναει ο καιρός,όλο και λιγοστευουν τα διαθεσιμα τευχη...και ως εκ τουτου,αρχιζεις και βαριεσαι ,μεχρι που τα παρατάς και ασχολεισαι με αλλες συλλογες (δοξα τω Θεώ,μαζευω πολλά πραγματα και σιγουρα δεν θα πλήξω!!)...εγω μαζευα απο τα μεσα του 70 ,συνεχισα μεχρι το 1989,αλλα εκανα το εγκλημα να τα παρατησω σχεδον για 23 χρονια,αφου αν και εβλεπα χιλιαδες τευχη παντου,ηθελα να εχω ΜΟΝΟ τα δικα μου τευχη!!εξεραισεις οι διακοπες και καποιες αγορες απο Μοναστηρακι οταν κατεβαινα Αθηνα..

Επεξεργασία από ben leaper
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5754
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4752 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

εγω παιρνω τα ιδια με παλια...μπολικα tpb και τα μηνιαια/εβδομαδιαια ελληνικα απλα εκοψα το Μεγαλο Μικυ και το Κομιξ γτ μου φανηκαν πεταμενα λεφτα απο ενα σημειο και μετα...(επισης,ποτε δεν επαιρνα το Μιννυ :P)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5329 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Εγω ισα ισα!ΟΙ αγορες μου εχουν αυξηθει απιστευτα!Εκοψα ομως οτι manga επαιρνα εκτος απο one piece, αλλα παιρνω παρα πολλα αμερικανικα.Και τευχη και τομους!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11405
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4681 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Εγώ το χαρτζιλίκι μου (16 χρονών γαρ)δεν το χαραμάω όλο δυστυχώς για κόμικς :(

Ο μέσος όρος είναι 2-3 τεύχη την εβδομάδα! :cry: Αν και τώρα τα βλέπω να κατεβαίνουν γιατί λέω να κόψω για λίγο τον τερζόπουλο(εκτός από φάντομ)

 

Υπάρχουν περίοδοι βέβαια που αγοράζω χωρίς να καταλαβαίνω τίποτα!! :minigun:

 

Το θέμα με εμένα είναι ότι δεν αγοράζω ένα κόμικ όταν μπορώ να το βρω από τα τόρεντς..όχι ότι μαρέσει να το διαβάζω από εκεί παρά να το χω στη συλλογή μου..αλλά αν δεν χρησιμοποιήσω αυτήν την τακτική με βλέπω να μη διαβάζω σχεδόν κανένα μεγάλο τίτλο :P

 

Στο μέλλον δεν λέω όταν έχω τα δικά μου λεφτά θα αγοράζω πολύ περισσότερα πράγματα..αλλα΄προς το παρόν θα μείνω σε αυτά τα λίγα :P

 

 

Αυθεντικό εμότικον Θλιμμένου Μπούφου απάντηση σε Alejandro:Red_Indian.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22555
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  8
  • Reputation:   55
  • Achievement Points:  8
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4605 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

εγω εχω περιορισει τις αγορες μου τον τελευταιο καιρο...μεσα στον τελευταιο 1 χρονο εκανα απιστευτες αγορες σε ποσοτητα κομικς μιλαω...αγοραζα συνεχεια και προτιμουσα να παιρνω πολλα σε τιμη ευκαιριας...δεν με ενοιαζε τι ηταν..μικυ μαους,ποπαυ.μπλεκ, οτι ναναι...ξοδεψα αρκετα χρηματα και μπορω να πω οτι εχω κομικς να διαβαζω για παρα πολλα χρονια ακομα...τον τελευταιο καιρο οπως ειπα πριν εχω σταματησει να αγοραζω τοσα πολλα και παιρνω μονο τα απαραιτητα...το καινουργιο μικυ μαουσ,κλασικα...τα γνωστα...αναγκαστηκαμε ολοι πιστευω λογς κρισης να ζυγιζουμε λιγο καλυτερα τα πραματα...η κριση εχει δειξει τα δοντια της και εδω στη κυπρο που τα παντα ειναι πιο ακριβα....μικυ μαους 2,55 ευρω ,κλασικα 3,40,μεγαλα σηριαλ 8,35,κομιξ 5,40 και αμα ειναι διπλο τευχος 10,10...και αλλα που δεν θυμαμαι τωρα τις τιμες τους...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4400 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Εγω αρχισα να πορωνομαι και να μαζευω κομικς πριν ενα χρονο ακριβως (πανω κατω) αλλα φανταζομαι οτι αν το ξεκινουσα παλιοτερα θα ημουν πιο χαλαρος στις αγορες μου μεχρι φετος , γενικα θα ελεγα οτι ειμαι σχετικα μαζεμενος καθως αγοραζω μεχρι 4 τευχη το μηνα και κατα μεσο ορο 1 tpb καθε διμηνο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24997
  • Group:  Members
  • Topic Count:  44
  • Content Count:  527
  • Reputation:   2964
  • Achievement Points:  527
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4401 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Περνω περισσοτερα απο πριν, αλλα με βαρια παντα καρδια :crying: (για τα λεφτα, οχι για τα ιδια τα κομικς, προς Θεου!) :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15802
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αρθράκι διετίας (!) που είναι ακόμα επίκαιρο: Save a$: Αναγνώστης Comic Εν Καιρώ Δ.Ν.Τ.

 

Με καλό προγραμματισμό και υπομονή το χόμπι μας παραμένει μια χαρά affordable :)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95137
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4655 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Δεν μπορώ να πω ότι δεν με επηρέασε η οικονομική κρίση...!

 

Πριν από 5-6 χρόνια έκανα συνέχεια εξορμήσεις κάθε Κυριακή στα παλαιοβιβλιοπωλεία στο Μοναστηράκι και προμηθευόμουν παλιά τεύχη (πιο πολύ Disney) και φυσικά έπαιρνα και τα καινούργια Disney του μήνα...!

 

Τώρα πια το Μοναστηράκι είναι σχεδόν ξεχασμένο (παλιά τεύχη παίρνω μία στο τόσο από καλούς φίλους εδώ στο φόρουμ),αλλά εξακολουθώ να αγοράζω τα νέα τεύχη Disney...!

 

Φυσικά έχω μία μεγάααααλη wishlist αλλά πριν πραγματοποιήσω μία αγορά συμβουλεύομαι πάντα το GC για να πάρω μία γεύση από τις γνώμες των παιδιών...!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5725 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Ελάχιστα. Ούτως ή άλλως τεύχη δεν αγοράζω τα τελευταία τρια χρόνια, οπότε εκεί δεν με επηρέασε. Από την άλλη, το εισόδημά μου έχει παραμείνει σταθερό ,οπότε δεν θα έλεγα ότι έχω περιορίσει κάτι. Απλά τώρα είμαι λίγο πιο προσεκτικός στις αγορές μου και έχω μάθει να περιμένω περισσότερο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6348 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

- THIS IS ZADE!

- :yes: BUT WE HAVE AN MR-D!!!!!

 

:giati:

 

 

 

(Η αλήθεια είναι ότι μειώθηκαν αρκετά οι αγορές, με την έννοια ότι έγιναν ακόμα πιο προσεκτικές, ακόμα κι ένα τευχάκι να πάρω που θα με ξενερώσει το ξέρω ότι θα είναι λεφτά τα οποία θα μπορούσα να δώσω για κάτι που πραγματικά θα μου άρεσε και αυτό με &$^#%^*$@$^&@&^$)!)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13440
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  3476
  • Reputation:   28910
  • Achievement Points:  3476
  • Days Won:  12
  • With Us For:  4938 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Δεν έκανα και ποτέ μεγάλα έξοδα σε κόμικς! Οπότε οι συνήθειές μου δεν άλλαξαν λόγω κρίσης! :) Το μόνο που μπορώ να πω σαν διαφορά είναι ότι πριν από κανένα χρόνο αν έβλεπα κάτι και μου γυάλιζε εκτός των "συνηθισμένων" το βούταγα χωρίς δεύτερη σκέψη! Τώρα το προγραμματίζω! Το παίρνω και πάλι δηλαδή, απλά το εντάσσω στον "προϋπολογισμό"! :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.