Μετάβαση στο περιεχόμενο

Marvel's Blank Variants


GreekComicFan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116982
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6190 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ενα καινουργιο <<φρουτο>> που μας πασαρει τωρα η Marvel ειναι τα Blank Variants.Ουσιαστικα αυτα ειναι κενα εξωφυλλα (παραθετω εικονα παρακατω) στα οποια οι οπαδοι μπορουν να παρουν στα διαφορα συνεδρια-συνελευσεις που γινοντα στην Αμερικη , και να ζητησουν απο σκιτσογραφους να δημιουργησουν μια εικονα στο κενο μερος, αποκτωντας ετσι ενα μοναδικο για αυτους εξωφυλλο.

Πως σας φαινεται η κινηση αυτη. Ιδιοφυης,αρπαχτη, ευκαιρια για θησαυρισμο απο τους συλλεκτες και την παρακειμενη αγορα; Θελω την γνωμη σας αγαπητοι μου, ολα κληρωνουν! :respect:

 

 

_blank_variant___Ori_DCP_.jpg

 

Cover Scanned By Ori-DCP

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   295
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6376 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Πως σας φαινεται η κινηση αυτη. Ιδιοφυης,αρπαχτη, ευκαιρια για θησαυρισμο απο τους συλλεκτες και την παρακειμενη αγορα;

 

Όλα τα παραπάνω!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190268
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

το είδαμε κι αυτό λοιπόν :) δεν θα το αγόραζα ακόμα και αν ζούσα στην ΟΥΖΑ και μπορούσα να πάω σε convention. Χίλιες φορές να τα στάξω για κάποια λιθογραφία, για ένα πρωτότυπο board, παρά τζάμπα αυτό.

 

Από κει και πέρα, τι να πω. Δε φαντάζομαι ότι θα πάρουν ποτέ κάποια ιδιέταιρη αξία και λογικά ένα πρωτότυπο board θα είναι και καλύτερη δουλειά. Αν τώρα γουστάρεις αφάνταστατα κάποιο δημιουργό, ομολογώ ότι έχει τη γοητεία του. Αλλά μόνο μέχρι εκεί και τελείως προσωπικά.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26508
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6209 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Ήμαρτον τι άλλο θα σκεφτούνε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116982
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6190 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

το είδαμε κι αυτό λοιπόν :) δεν θα το αγόραζα ακόμα και αν ζούσα στην ΟΥΖΑ και μπορούσα να πάω σε convention. Χίλιες φορές να τα στάξω για κάποια λιθογραφία, για ένα πρωτότυπο board, παρά τζάμπα αυτό.

 

Από κει και πέρα, τι να πω. Δε φαντάζομαι ότι θα πάρουν ποτέ κάποια ιδιέταιρη αξία και λογικά ένα πρωτότυπο board θα είναι και καλύτερη δουλειά. Αν τώρα γουστάρεις αφάνταστατα κάποιο δημιουργό, ομολογώ ότι έχει τη γοητεία του. Αλλά μόνο μέχρι εκεί και τελείως προσωπικά.

 

:beer:

Αν οι οπαδοι που θα αγορασουν αυτα τα εξωφυλλα, κινηθουν ευρηματικα, ισως και να παρουν.Βασικα η λογικη της Marvel ειναι η εξης:Πρωτον οτι οι οπαδοι θα αγοραζουν και το κανονικο εξωφυλλο και το κενο(που σημαινει περισοτερες πωλησεις), και μετα θα πηγαινουν να ζητησουν απο καποιο σκιτσογραφο που πιθανον δεν σχετιζεται με με τον χαρακτηρα/τιτλο να τουν φτιαξει ενα τιτλο (και υποψην, μερικοι χρεωνουν..),κατι που αυτοματως το κανει ιδιαιτερο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  630
  • Reputation:   5018
  • Achievement Points:  693
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6262 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τι παντέντες είναι αυτές που λες τώρα... Το έχει που το έχει ξεφτιλήσει η Μάρβελ τώρα τελευταία αλλά άλλο και αυτό :confuse: Ως προς τη "συλλεκτική" αξία δε νομίζω να αποκτήσουν κάτι το πολύ παραπάνω από τα υπογεγραμμένα περιοδικά, ανάλογα και με το πόσο καλό θα είναι το καθένα εξώφυλο φυσικά. Οι τρελαμένοι πάντως έχουν αρκετή ασχολία στο ebay αγοράζοντας τα προτότυπα φύλα του περιοδικού. Πάντως ελπίζω για το καλό μας να επεκαθούν και εκεί για να μην αγοράζουν το κάθε τεύχος 2-3 φορές. :dance:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Επιχειρηματικά είναι μια πολύ έξυπνη κίνηση. Όπως και να το δείτε τους συμφέρει. Και γιατί όπως είπε ο GreekComicFan οι περισσότεροι θα αγοράζουν 2 φορές το τεύχος αλλά και γιατί θα έχουν μεγάλη συλλεκτική αξία.

 

Κακά τα ψέματα, εδώ μια τζίφρα βάζει ο καλλιτέχνης στο εξώφυλλο και αμέσως η τιμή του τεύχους εκτινάζεται, πόσο μάλλον να έχει exclusive variant cover...

 

(και ήδη φαντάζομαι μικρά να πηγαίνουν: Μπορείς να μου κάνεις ένα σκίτσο με τον spiderman να με σώζει και να με πηγαίνει βόλτα με τον ιστό του; Και να σκοτώνει και 500 κακούς, και να λέει και κάποιο αστείο, και... )

 

:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2304
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  19
  • Reputation:   5
  • Achievement Points:  19
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

ΕΦΗΒΟΙ:::: "Εγω θελω παντως να μου φτιαξετε την γκομενα απεναντι με την μινι φουστα ποιον Super ηρωα και βλακεις .... να την εχω εξωφυλο και να την κορνιζαρω πανω απο το κρεβατι μου"

 

Περα απο την πλακα ποσο μπορει να κοστιζει ενα συλλεκτικο τευχος ??? εχει κανεις καμια ενδεικτικη τιμη ??? Ετσι για να δουμε αν αξιζει βρε παιδακι μου ο λογος!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Αυτό πραγματικά εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Πότε βγήκε, πόισο εύκολο είναι να βρεθεί κλπ. Ενδεικτικά για ένα αρκετά σημαντικό τεύχος (πρώτο/επετειακό/special) υπογεγραμμένο θα έλεγα (πολύ χοντρικά) καμμιά 20-30ρια ευρώ.

 

Μπορεί να πέφτω πολύ έξω, δεν ξέρω. Αν κάποιος έχει μια πιο συγκεκριμένη τιμή ας το αναφέρει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116982
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6190 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Αυτό πραγματικά εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Πότε βγήκε, πόισο εύκολο είναι να βρεθεί κλπ. Ενδεικτικά για ένα αρκετά σημαντικό τεύχος (πρώτο/επετειακό/special) υπογεγραμμένο θα έλεγα (πολύ χοντρικά) καμμιά 20-30ρια ευρώ.

 

Μπορεί να πέφτω πολύ έξω, δεν ξέρω. Αν κάποιος έχει μια πιο συγκεκριμένη τιμή ας το αναφέρει.

Αυτες οι τιμες συνηθως ισχυουν για τευχη που μολις βγηκαν απο το τυπογραφειο και ο καλλιτεχνης εβαλε μια τζιφρα,προβλεποντας και υποδηλονοντας οτι αυτο το τευχος ΘΑ γινει σημαντικο.Οποτε μιλαμε παλι για μαρκετινγκ. Τα πραγματικα σημαντικα τευχη που εχουν μεσω του χρονου αποδειξει την αξια τους, ξεκινανε απο μερικα εκατονταδες δολλαρια, και φτανουν στις μερικες δεκαδες χιλιαδες, αν ειναι και υπογγεγραμενα δε, οι τιμες τραβανε υποθηκη σπιτιου!

Αυτο που μερικοι που δεν μπορουν να αντιληφθουν καθως δεν υπαρχει αντιστοιχο μετρο συγκρισης εδω, ειναι οτι η αγορα συλλεκτικων προιοντων στην Αμερικη, ειναι μια ολοκληρη βιομηχανια απο μονη της. Μπορει εδω την αποκτηση παλαιων τευχων να την εχει αποκλειστικοτητα το...Μοναστηρακι, στην αλλη ακρη του Ατλαντικου ομως υπαρχουν εξειδικευμενα καταστηματα και οργανισμοι πιστοποιησης της αξιας ενος τευχους.

Τα γραφω ολα αυτα οχι για να το παιξω μουρη,καθως ολο και κατι θα μου ξεφευγει, αλλα για να δω τι απαντησεις θα προκυψουν με αυτες τις νεες παραμετρους.

Και στο τελος μια μπυρα κερασμενη απο εμενα σε οσους ανταποκριθηκαν εως τωρα(οι αλλοι θα παρουν μετα)! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190268
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Επιχειρηματικά είναι μια πολύ έξυπνη κίνηση. Όπως και να το δείτε τους συμφέρει. Και γιατί όπως είπε ο GreekComicFan οι περισσότεροι θα αγοράζουν 2 φορές το τεύχος αλλά και γιατί θα έχουν μεγάλη συλλεκτική αξία.

 

Μην είσαι τόσο σίγουρος. Αυτά σκεφτόντουσαν με τα variant covers, με τα χρώμιο covers, με τα hologram covers, τις εκδόσεις 0, -1, -10000, 10000, pi()*e^(i) συν/πλην τη διακρίνουσα, και εντέλει η αγορά στην Αμερική γονάτισε τη δεκαετία του 90. Φυσικά παίξαν μπάλλα κι άλλα πράγματα, αλλά το ένα φέρνει το άλλο. :D

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35623
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Αν ζωγραφίσω εγώ κάτι στο εξώφυλλο που δεν έχω ιδέα από σχέδιο και δε με ξέρει η μάνα μου, η αξία του τεύχους θα υποβαθμιστεί;;;

 

:D:D:D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   295
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6376 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Αν ζωγραφίσω εγώ κάτι στο εξώφυλλο που δεν έχω ιδέα από σχέδιο και δε με ξέρει η μάνα μου, η αξία του τεύχους θα υποβαθμιστεί;;;

Χμ... :thinking: Μάλλον... :D:lol:

:beer:

 

Αυτο που μερικοι που δεν μπορουν να αντιληφθουν καθως δεν υπαρχει αντιστοιχο μετρο συγκρισης εδω, ειναι οτι η αγορα συλλεκτικων προιοντων στην Αμερικη, ειναι μια ολοκληρη βιομηχανια απο μονη της. Μπορει εδω την αποκτηση παλαιων τευχων να την εχει αποκλειστικοτητα το...Μοναστηρακι, στην αλλη ακρη του Ατλαντικου ομως υπαρχουν εξειδικευμενα καταστηματα και οργανισμοι πιστοποιησης της αξιας ενος τευχους.

Τα γραφω ολα αυτα οχι για να το παιξω μουρη,καθως ολο και κατι θα μου ξεφευγει, αλλα για να δω τι απαντησεις θα προκυψουν με αυτες τις νεες παραμετρους.

 

Δεν έχω ζήσει εκεί για να ξέρω με βεβαιότητα,αλλά υποθέτω πως και στις πόλεις των ΗΠΑ υπάρχουν μικρά μαγαζιά,παζάρια,garage sales,όπου πωλούνται κόμικς με τρόπο όχι τόσο οργανωμένο όπως περιγράφεις.Δεν λέω ότι είναι Μοναστηράκι,αλλά κατάσταση που θυμίζει...Υποθέτω ότι παρά την οργάνωση,και την ύπαρξη βιομηχανίας που αναφέρεις,μπορεί κάποιος να βρεί ευκαιρίες(ή να τον πιάσουν κορόιδο),ακριβώς όπως και στα μέρη μας...Ξέφυγα από το θέμα... :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116982
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6190 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το θυμάστε αυτό το θέμα; :)

 

Κάποια αποτελέσματα της κίνησης αυτής, μπορείτε να βρείτε στο Cover Browser, όπου αρκετοί συλλέκτες έχουν αναρτήσει πολλά από τα σχέδια που έλαβαν. Και όλα τα έχουν δώσει στην CGC για σακούλιασμα.

 

Βάζω εδώ ένα δείγμα. Τα υπόλοιπα αναζητήστε τα στο site τους με λέξεις κλειδιά τις cgc-graded-comics.

 

4300-1.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82145
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Και στο τελος μια μπυρα κερασμενη απο εμενα σε οσους ανταποκριθηκαν εως τωρα(οι αλλοι θα παρουν μετα)! :beer:

 

Δε με ενδιαφέρει το θέμα. Εγώ για την μπύρα νοιάζομαι!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116982
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6190 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Αχ, GreekComics! Μπαίνεις νηφάλιος και καταλήγεις μπεκρής! :roll:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 years later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116982
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6190 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ένα από τα εναλλακτικά εξώφυλλα του Walking Dead 100 ήταν από τα κενά εξώφυλλα για τα οποία μιλάμε στα προηγούμενα ποστς και έχουν γίνει θεσμός πλέον για τις διάφορες εορταστικές/σημαντικές εκδόσεις. Ο φιλανθρωπικός οργανισμός The Hero Initiative πήρε 100 από αυτά τα εξώφυλλα, ανέθεσε σε 100 σκιτσογράφους να σχεδιάσουν ζόμπια και τα έβγαλε στο ebay. Εδώ μπορείτε να τα δείτε όλα, ενώ η είδηση που προέκυψε από αυτή την κίνηση είναι πως το εξώφυλλο που σχεδίασε ο μόνιμος σχεδιαστής της σειράς, ο Charlie Adlard, έφτασε στα 12,100 δολάρια. Υπόψη πως στην σελίδα του Hero Initiative μπορείτε να δείτε και τις τιμές που έχουν κάνει και τα υπόλοιπα εξώφυλλα (τα περισσότερα τουλάχιστον).

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.