Jump to content

ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;

Recommended Posts

To Elysium (φαντάζομαι από τα Ηλύσια Πεδία) είναι μια καλοφτιαγμένη ταινία που δίνει ωραία την αίσθηση του ζοφερού και του ουτοπικού μέλλοντος. Στην εκτέλεση όμως σε μπουκώνει. Τα CGI είναι σχεδόν επιπέδου Avatar. Δεν καταλαβαίνεις πού σταματά η πραγματικότητα και πού ξεκινά η δουλειά των υπολογιστών. Η Τζόντι Φόστερ είναι κακιά, πολύ κακιά. Ντάρθ Βέιντερ και Αλέξις της Δυναστείας κακιά!

• Like 11
  • Replies 5.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Ειδα χτες στο σινεμα τους 300 : Η ανοδος της Αυτοκρατοριας ( ?!!!) Μεγαλη φολα. Καλα δεν θα ξεκινησω να λεω για τις ιστορικες ανακριβειες που εβγαζαν ματι αλλωστε δεν πηγα να δω ντοκιμαντερ Αλλα περα

Είδα το Expendables 2. Πρόκειται χαλαρά για την καλύτερη ταινία των τελευταίων 17 ετών και 3 μηνών. Από κάθε άποψη. Σκηνοθεσίας, Σεναρίου, Α Ανδρικού Ρόλου, Β Ανδρικού Ρόλου, Γ Ανδρικού Ρόλου, Δ Ανδρι

Memento (41)   Τι να πω γι' αυτό το αριστούργημα. Όσοι το σχολιάσατε εδώ έχετε πει τα καλύτερα. Το είδα χτες για δεύτερη φορά. Ίσως πρέπει και τρίτη. Ο σκηνοθέτης Christopher Nolan είναι λίγο υποτιμ

Posted Images

To elysium, εχει κατι από ουργουολικά σκηνικά :wow::sad1:

• Like 5

To Elisium παρολο που το περιμενα με ανυπομονησια μπορω να πω οτι το βρηκα μετριοτατο.Υπεροχα εφε αλλα ο Μπλομκαμπ εκανε στην ουσια την ιδια ταινια με το District 9.Εκτος αμα το Elysium ειναι στο ιδιο universe,how cool would that be?

• Like 8

εμας δεν το φερανε ακόμα, είναι δυνατόν :wall:δεν εχω γνωμη αλλά όπως ειδα θυμίζει λίγο τον καινουριο θαυμαστο κόσμο του Χαξλευ

• Like 1

To Elisium παρολο που το περιμενα με ανυπομονησια μπορω να πω οτι το βρηκα μετριοτατο.Υπεροχα εφε αλλα ο Μπλομκαμπ εκανε στην ουσια την ιδια ταινια με το District 9.Εκτος αμα το Elysium ειναι στο ιδιο universe,how cool would that be?

Απλά είναι πολυ εξόφθαλμο ως κοινωνική αλληγορία. Γι αυτό και δνε έιναι τόσο καλό όσο το district 9. Ενώ στο πρώτο ο Blomkap έδειχνε μια κάποια αυτοσυγκράτηση , εδώ τα ξεχνάει όλα αυτά και απλά φτιάχνει μια ταινία παραλήρημα κατά των "πλουσίων που ταλαιπωράνε τους φτωχούς." Ε δεν στήνεται μόνο πάνω σ' αυτό ολόκληρη η ταινία. Θες και κάτι παραπάνω.

Είδα τον Πρωτάρη (The Graduate του 1967)

Αθώες εποχές ρε φίλε. Πολύ αθώες. Δεν ξέρω εάν μια τέτοια ταινία μπορούσε να γυριστεί στο σήμερα και να γίνει έτσι όπως έγινε αυτή. Παρόλο που όταν λέμε 60's συνήθως το μυαλό μας πάει σε χίπηδες και σεξουαλική απελευθέρωση εδώ η ταινία καταπιάνεται με άλλα θέματα. Εχω την εντύπωση ότι είναι μάλλον η πρώτη στα χρονικά σεξοκωμωδία που περιλαμβάνει ελάχιστο σεξ. Κοινώς μην περιμένετε να δείτε και πολλά. Είναι καλό να την δει κανείς για την εκπληκτική ερμηνεία του Χόφμαν ως καταπιεσμένου και κάπως χαμένου εφήβου που μπλέκεται σε περιπέτειες, και ως κομμάτι της ιστορίας πια μιας και η ταινία έχει γεράσει αρκετά.

• Like 9

zade αν και δεν έχω δει την ταινια ακόμα πιστευω πως εχεις δίκιο 100%

• Like 1

"O zade έχει πάντα δίκιο"

Απόσπασμα από το "Ζαζέν, Ντυάνα και Παραβριτασράγια από τον Σενσέι Ζα Ντε", πάπυρος XVII της συλλογής του πανεπιστημίου της Ουτρέχτης. ca 5550πΧ

:cheers5:

• Like 11

"O zade έχει πάντα δίκιο"

Απόσπασμα από το "Ζαζέν, Ντυάνα και Παραβριτασράγια από τον Σενσέι Ζα Ντε", πάπυρος XVII της συλλογής του πανεπιστημίου της Ουτρέχτης. ca 5550πΧ

25 χιλιάδα από τις εκδόσεις του κάμπου.

• Like 10

Συλλεκτική επανεκδοτική ανατύπωση περιορισμένων και αριθμημένων αντιτύπων με χρωμιομένο gatefold εξώφυλλο. Και το σημαντικότερο, σε omnibus.

Edited by GreekComicFan
  • Like 9

Είναι στο darknet.

wtf-eccbc87e4b5ce2fe28308fd9f2a7baf3-252

• Like 10

χηαρ γιου γκωου http://www.imdb.com/title/tt1329291/reference

• Like 6

είδα το πρώτο επισόδειο True detective....

:fish2: έμεινα -ακας :fish2:

• Like 12

καλώστονα κι ας άργησε :)

ευκαιρία τώρα να κάτσουμε να σου πούμε τι γίνεται στα επόμενα 5 :D

Και για να επανέλθουμε στο θέμα μας, αυτές τις μέρες βλέπω ένα βρετανικό αστυνομικό ονόματι George Gently. Οι υποθέσεις λαμβάνουν χώρα στην επαρχιακή Αγγλία κάπου στα μέσα της δεκαετίας του 60. Βασίζεται σε σειρά βιβλίων. Υποδεέστερο του Midsomer Murders. Καταλαβαίνεις αρκετά γρήγορα το ποιος είναι ο δολοφόνος. Έχει κάπου έναν "διδακτισμό" αφού προσπαθεί να δείξει προβλήματα του σήμερα τη στιγμή που γεννιόντουσαν ή να δείξει πως πράγματα που σήμερα θεωρούμε αυτονόητα, τότε δεν ήταν (για παράδειγμα το χάπι αντισύλληψης υπάρχει στην Βρετανία από το 1961, αλλά μέχρι το 1974 απαγορευόταν να δίνεται σε ανύπαντρες γυναίκες..........................). Πάντως έχει τον χαβαλέ του. :) Έχω δει τα πρώτα 6 επεισόδια (S1 - S02E03). Δεν αποκλείεται να γίνεται καλύτερο μετά :)

• Like 8

Πομπηία

Περιπέτεια με φόντο την γνωστή καταστροφή της αρχαιότητας. Πρωταγωνιστεί ο Kit Harington, γνωστός σε όλους σαν John Snow απο το Game of Thrones και ο οποίος απο τους πάγους του βορρά έχει βρεθεί να παλεύει με τις φλόγες του Βεζούβιου.Η ταινία έχει όλα τα κλισέ των ταινιών με Ρωμαίους: Ο παιδαράς σκλάβος-μονομάχος (Κέλτης σε αυτή την περίπτωση) που θέλει να εκδικηθεί για τον θάνατο της οικογένειας του, η όμορφη Ρωμαία αρχοντοπούλα με την οποία ερωτεύονται, ο κακός Ρωμαίος διοικητής που θέλει τον σκλάβο νεκρό και την Ρωμαία για πάρτη του. Έχει αρκετή δράση με μονομαχίες (φυσικά ούτε λόγος για σύγκριση με το επικό Gladiator) και όπως πολύ σωστά έχετε ήδη μαντέψει, όλα τα λεφτά είναι το τελευταίο μισάωρο της ταινίας με την έκρηξη του ηφαιστείου και τα σχετικά εφφέ. Αυτό που δεν μου άρεσε καθόλου ήταν πως

οι πρωταγωνιστές μετά απο όλα όσα τράβηξαν, στο τέλος πέθαναν και οι δύο :shootme: .

Γενικά καλή ταινία, η οποία μπορεί να χαρακτηριστεί σαν ο Μονομάχος του φτωχού. Βαθμολογία 6/10     

Edited by Hayate
  • Like 9

Μακράν η υψηλότερη βαθμολογία που έχω δει για αυτή την ταινία. :)

• Like 8

χαγιατε δεν εχει να κάνει με τις τελευταιες μερες της Πομπηίας( βιβλιο με μεγάλη επιτυχία), εχει όμως στοιχεία της, όπως την ωραια Ρωμαια αρχοντοπούλα που όλοι την ερωτευονται και τον ωραιο σκλάβο μονομάχο( το τελευταιο δηλ. οι τελευταιες μερες της Πομπηίας  ηταν σκοτεινο αρκετα και σε ταινια και σηριαλ)

Edited by arianna
  • Like 2

χαγιατε δεν εχει να κάνει με τις τελευταιες μερες της Πομπηίας( βιβλιο με μεγάλη επιτυχία), εχει όμως στοιχεία της, όπως την ωραια Ρωμαια αρχοντοπούλα που όλοι την ερωτευονται και τον ωραιο σκλάβο μονομάχο( το τελευταιο δηλ. οι τελευταιες μερες της Πομπηίας  ηταν σκοτεινο αρκετα και σε ταινια και σηριαλ)

Το γνωρίζω. Όπως συμβαίνει συχνά, οι δημιουργοί της ταινίας πήραν στοιχεία και απο αυτά που ανάφερες αλλά και απο άλλες ταινίες και την έφτιαξαν.

Πρωτοτυπία 0. :down:   

Edited by Hayate
  • Like 2

Οι τελευαταιες μερες της Πομπηίας σαν βιβλίο είναι εκπληκτικό αν πέσει ποτε στα χερια σας μην το προσπεράσετε.

• Like 1

Eιδα το American Beauty (χθες) το οποιο ηταν αρκετο καλο και περναει αρκετα ωραια μηνυματα. Για σημερα εχω δυο ταινιες  να δω το Garden of Words και το Scent Of A Woman στο οποιο οπως μολις παρατηρησα παιζει ο Χοφμαν (Σειμουρ), για αλλη μια φορα χωρις να το ξερω, σε ταινια που βλεπω τελευταια.. κατι παιζει με το φαντασμα του με καταδιωκει :P

• Like 8

μπαίνοντας καθημερινα σε αυτο εδω το τοπικ, διαβαζα συνεχεια για ενα true detective οτι ειναι καλο, υπεροχο κτλ κτλ
αφου μου πρηξατε τ' αυτια αποφασισα κι εγω να δω το 1ο επεισοδιο, ενταξει καλο ειναι θα δω κ τα επομενα :P

• Like 13

Eιδα το American Beauty (χθες) το οποιο ηταν αρκετο καλο και περναει αρκετα ωραια μηνυματα. Για σημερα εχω δυο ταινιες  να δω το Garden of Words και το Scent Of A Woman στο οποιο οπως μολις παρατηρησα παιζει ο Χοφμαν (Σειμουρ), για αλλη μια φορα χωρις να το ξερω, σε ταινια που βλεπω τελευταια.. κατι παιζει με το φαντασμα του με καταδιωκει :P

Εξαιρετικο το 言の葉の庭 (Garden of Words).Σου προτεινω να δεις και αλλες δυο ταινιες του Makoto Shinkai, το 星の声 (Voices of a Distant Star) και το 秒速5センチメートル (5 centimeters per second)

• Like 7

Περιεργο πριν 5 λεπτα μου λεγε τα ιδια ο κολλητος μου :P Thanks θα τα δω!

A! Το Garden of Words μολις το ειδα και οντος ηταν παρα πολυ ωραιο!

Edited by Marty McFly
  • Like 2

Για οποιον εχει δει Gravity και θελει να σκοτωσει 6 λεπτα απο τη ζωη του..  :P

Aningaaq
  • Like 6

Είπα να ασχοληθώ με Κλιντ Ίστγουντ και είδα τις Γέφυρες του Μάντισον.

Ένας φωτογράφος του Νάσιοναλ Τζεογκράφικ πηγαίνει στην αγροτική Άιοβα να φωτογραφίσει τις σκεπαστές ξύλινες γέφυρες της περιοχής. Εκεί μπλέκεται ερωτικά με μια ντόπια νοικοκυρά και αναπτύσσεται ένα ειδύλλιο για 4 μέρες. Η αρκετά καταπιεστική ζωή της πρωταγωνίστριας Μέριλ Στριπ εξιλεώνεται με αυτόν τον έρωτα, αλλά αυτή η μίζερη ζωή δεν την αφήνει να συνεχίσει. Όλα αυτά μέσα από τα μάτια των παιδιών της που διαβάζουν τη διαθήκης της. Μπορεί να μην υπάρχει πλοίο που βουλιάζει ή ηφαίστειο που ξυπνά να επισφραγίσει αυτόν τον παράνομο έρωτα, παραμένει μία συγκλονιστική αγνή αγάπη που αντέχει στο χρόνο.

This kind of certainty comes but just once in a lifetime.

Ο σκληροτράχηλος Ίστγουντ μεταμορφώνει ένα άρλεκιν της οκάς σε αριστούργημα. Οι ερμηνείες τους είναι υπέροχες. Η Στριπ ως ιταλίδα μετανάστρια στην αγροτική Αμερική ξεδιπλώνει το αστείρευτο ταλέντο της.

:hug2:  Μμμ... Ιστγούντ!

• Like 12

Α, μια ταινια( οι γεφυρες του Μάντισον) που θα εχω στα υπόψην! ωραια ανάλυση x -for xepeta!

• Like 4

Αμα δεν κλάψει ο γκόμενος σου σε αυτήν την ταινία να τον χωρίσεις! :Nurse:

• Like 9

χα, χα θα το'χω υπόψην

• Like 3