Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΝΑΣ ΥΜΝΟΣ ΣΤΗΝ ΧΑΜΕΝΗ ΜΟΥ "ΚΟΥΤΑ"!


stratilatis

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  13492
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  3
  • Reputation:   36
  • Achievement Points:  3
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4930 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Η πρώτη μου "κούτα" ήταν μια κούτα Νουνού. Ήταν από εκείνες τις κούτες της δεκαετίας του 70΄ που αργά ή γρήγορα θα γινόταν το μικρό μου θησαυροφυλάκιο για τα μικρά μου κόμιξ. Ο Δραγώνας έφτανε στο Νησί φαίρνοντας μαζί του τα "παράθυρα" προς το όνειρο! - Μη διαβάζεις όταν τρως! - Έκανες τα μαθήματά σου;! - Θα χαλάσεις τα μάτια σου στο σκοτάδι! ...Μερικές σκόρπιες κουβέντες έρχονται απ' το παρελθόν, από κείνα τα αγνά χρόνια, μιας άλλης εποχής... Της εποχής όπου όλα ήταν ξεκάθαρα και θαυμαστά! Ο κόσμος νέος και μεις παιδιά... Με ένα Μίκυ στα χέρια μ' ένα Ταρζάν μ ' ένα Μπλεκ και μ' ένα Μάρκο Πόλο να ατενίζουμε τις μικρές - μικρές εικόνες και να ζούμε μέσα σ' αυτές.

Εκείνη η πρώτη μου κούτα δεν υπάρχει πια... έμεινε σ' ένα υπόγειο για χρόνια κλεισμένη ώσπου να διαβρωθεί απ' την υγρασία κι ύστερα να χαθεί... Ήθελα να' ξερα που να βρίσκονται όλες αυτές οι "χαμένες" μας κούτες... εκείνες που περιείχαν το "γάλα" της φαντασίας μας, σε ποιο Παράλληλο Σύμπαν άραγες να έχουν συγκεντρωθεί; Ποιος είναι αυτός ο "Άγνωστος Συλλέκτης" που τις κατέχει πλέον; Αν μπορούσα να μιλήσω με τον εφευρέτη Κύρο απ' την Αθήνα του 2011 θα του έλεγα να φτιάξει μια μηχανή για να ανακαλύψειεκείνον τον μαγικό κόσμο που περιέχει "όλες τις χαμένες μας κούτες" και να ρωτήσει τον "Άγνωστο Συλλέκτη" αν είναι όλα καλά, αν εκείνος διαβάζει κόμιξ, αν τ' αγαπάει, αν τα συντηρεί σωστά και αν ξέρει τον τρόπο για να επιστρέψουν μια μέρα πίσω, ανέγγιχτες μαζί με την πρώτη εκείνη αίσθηση που είχαμε όταν πρωτοδιαβάσαμε κόμιξ!!!...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26517
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6212 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Οπως τα λες είναι... :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9053
  • Reputation:   64371
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6439 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Έτσι είναι φίλε μου αλλά εγώ δεν θα ζητούσα στον Κύρο να μου βρει όχι τις χαμένες μου κούτες αλλά τις κούτες που ακόμα είναι σε υπόγεια, πατάρια, ανήλιαγες αποθήκες...... τα κόμικς που θέλουν να πάρουν αέρα, να βγουν στην επιφάνεια, να διαβαστούν, να αγαπηθούν πάλι....

 

Αυτά ψάχνω, όχι για να τα βάλω σε νέες κούτες ή νέα θησαυροφυλάκια ή να θησαυρίσω, απλά γιατί πιστεύω ότι είναι ζωντανά και πρέπει να ανασάνουν, να βρουν την θέση τους σε αγαπημένο μέρος, να ταξιδέψουν πάλι ονειροπόλους αναγνώστες....

 

Όχι, τα κόμικς δεν είναι για να τα φυλακίζεις, όσο ωραία και να είναι η φυλακή τους....

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7341
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  1379
  • Reputation:   6444
  • Achievement Points:  1379
  • Days Won:  5
  • With Us For:  5649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

 

Όχι, τα κόμικς δεν είναι για να τα φυλακίζεις, όσο ωραία και να είναι η φυλακή τους....

 

:cheers3:

 

Θα μας βγάλει και δεσμοφύλακες τώρα γιατί δεν χαρίζουμε τα κόμικς μας; :confuse::lol:

Δε μάζευα εγώ κύριε τριάντα τόσα χρόνια για να τα μοιράσω. :D

Αλλά ονειρεύομαι να βλέπω την κόρη μου να ψάχνει την βιβλιοθήκη και να γελά με τον ενθουσιασμό των μικρών παιδιών για ότι στα μάτια τους φαντάζει θησαυρός...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17165
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  53
  • Reputation:   403
  • Achievement Points:  53
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4722 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Θα μας βγάλει και δεσμοφύλακες τώρα γιατί δεν χαρίζουμε τα κόμικς μας; :confuse::lol:

Δε μάζευα εγώ κύριε τριάντα τόσα χρόνια για να τα μοιράσω. :D

Αλλά ονειρεύομαι να βλέπω την κόρη μου να ψάχνει την βιβλιοθήκη και να γελά με τον ενθουσιασμό των μικρών παιδιών για ότι στα μάτια τους φαντάζει θησαυρός...

 

και εγώ έτσι τα κοίταζα, με θαυμασμό και χαρά. ¨Ασχετα αν δεν καταλάβαινα και πολύ τι διάβαζα, όπως για παράδειγμα εβλεπα το όνομα του επιθεωρητή Ο ΧΑΡΑ στο μικυ μάους και μια και ήταν γραμμένο με κεφαλαία πάντα νόμιζα ότι αναφωνούσε Ω χαράααααααα. και άλλα πολλά τέτοια μικρά χαζά αθώα όπως όλοι λέτε.

Η κούτα μου εμένα ήταν ακόμα χειρότερη, μάυρη σακούλα σκουπιδιών στο πατάρι που ανεβοκατέβαινε, και τα κόμιξ μου που πλήρωναν την ακαταστασία μου...."¨Οτι βρίσκω στο πάτωμα θα πηγαίνει σκουπίδια " έλεγε η μητέρα μου και δυστυχώς το τηρούσε. Η φύλαξη η σωστή άρχισε στο Λύκειο. πριν από τότε, χάος παιδικής αφέλειας και δεν μετανιώνω. αν δεν τα είχα χαμένα δεν θα τα έψαχνα σήμερα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35913
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5289 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Φίλε Στρατηλάτη, εγώ, όπως έχω ξαναπεί και σε παλιότερα ποστ μου, δεν ευτύχησα να κρατήσω τίποτε από τα "Γέλιο και Χαρά" της παιδικής μου ηλικίας. Πέρασα μια αρκετά μακρά περίοδο αποχής από τα κόμικς και κατά τα 40 μου,όταν έφτασε η κόρη μου σε ηλικία, άρχισα να τhς αγοράζω Μίκυ Μάους δημιουργώντας μια μαγιά. Ακολούθησε μια δεύτερη περίοδος νάρκης και, γύρω στο 2000, μαζί με την κόρη αρχίσαμε μια νέα εκστρατεία που σε μένα έγινε μονομανία, με αποτέλεσμα να έχω σήμερα μια συλλογή με πάνω από 3700 ελληνικά κόμικς Ντίσνεϋ (συν όλα τα Αστερίξ). Πάντως ζηλεύω καθώς σας φαντάζομαι, πατέρα και γιο, να ανοίγετε τα "σεντούκια των θησαυρών" καταπώς κάνει ο Σκρούτζ (η παρομοίωση αφορά τη χαρά της εύρεσης και όχι την τσιγκουνιά του γεροπάπιου).

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12990
  • Reputation:   95156
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4656 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Όλοι μας έχουμε χάσει ή καταστρέψει έστω κι ένα τεύχος κάποιου κόμικ ειδικά όταν ήμασταν παιδιά που δεν είχαμε την αίσθηση της συλλεκτικότητας και της αξίας που θα είχε αυτό το τεύχος αργότερα...!

Κι όταν λέω "αξία" δεν εννοώ οικονομική,αλλά συναισθηματική...!

Από τα λάθη μας όμως μαθαίνουμε και αποκτούμε εμπειρίες που αργότερα θα τις μεταφέρουμε και στα παιδιά μας που θα μυηθούν στον κόσμο των κόμικς,στον κόσμο της φαντασίας και του ονείρου...!

Πραγματικά ζω για την στιγμή που το παιδί μου θα ανοίξει την βιβλιοθήκη μου,θα πάρει ένα παλιό τεύχος στα χέρια του και θα αρχίσει να το διαβάζει με χαρά...!

Τότε θα σκεφτώ ότι η συλλογή μου δεν είναι φυλακισμένη,αλλά ζωντανή κι ακόμα ενεργή,δίνοντας χαρά στην γενιά μετά από εμένα αλλά και στις μετέπειτα γενιές...!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4259
  • Group:  Members
  • Topic Count:  56
  • Content Count:  364
  • Reputation:   1897
  • Achievement Points:  364
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5999 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  63

Έτσι είναι φίλε μου αλλά εγώ δεν θα ζητούσα στον Κύρο να μου βρει όχι τις χαμένες μου κούτες αλλά τις κούτες που ακόμα είναι σε υπόγεια, πατάρια, ανήλιαγες αποθήκες...... τα κόμικς που θέλουν να πάρουν αέρα, να βγουν στην επιφάνεια, να διαβαστούν, να αγαπηθούν πάλι....

 

Αυτά ψάχνω, όχι για να τα βάλω σε νέες κούτες ή νέα θησαυροφυλάκια ή να θησαυρίσω, απλά γιατί πιστεύω ότι είναι ζωντανά και πρέπει να ανασάνουν, να βρουν την θέση τους σε αγαπημένο μέρος, να ταξιδέψουν πάλι ονειροπόλους αναγνώστες....

 

Όχι, τα κόμικς δεν είναι για να τα φυλακίζεις, όσο ωραία και να είναι η φυλακή τους....

 

:cheers3:

 

Εκτός από μερικούς συγγενείς και φίλους ποιος έχει τα κόμιξ του όμως σε δημόσια θέα-χρήση;

 

 

Εδώ ολόκληρη η Ελλάδα και απέκτησε μια "τρύπα" :lol: =βλέπε ΛΕΣΧΗ, όπου κάτι παρόμοιο γίνεται μετά από δεκάδες χρόνια και με βάσανα που εσύ ξέρεις καλύτερα μου φαίνεται!! :thinking:

 

 

 

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121009
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ξεχνάς το Cofix (που δυστυχώς έκλεισε) και όλα τα βιβλιοκαφέ, χώρια τα κομιξάδικα που έχουν να κάτσεις και όχι να κάνεις μια στεγνή αγορά... Ξεχνάς ότι ακόμα και τώρα στις παρέες ο ένας θα δώσει στον άλλο κόμικ του για να το διαβάσει; Ξεχνάς το συναίσθημα της μοιρασιάς;

 

(Εκτός φυσικά αν ο άλλος είναι άγαρμπος και δεν του δώσεις Στορμ αλλά το πολύ Μίκυ Μάους ή σκαναρισμένα κατευθείαν (το παρόν&μέλλον του sharing) :P )

 

 

Και όχι. Το να αποκαλέσεις τρύπα τη Λέσχη είναι προσβλητικό. Αν θεωρείς τριόροφο κτίριο τρύπα τι να πω... :lol:

 

 

υγ.Κάτω οι κούτες, ζήτω τα ραφάκια. Αφήστε τα να αναπνεύσουν! :)

σσ.Σχετική δημοσκόπηση για τον τρόπο αποθήκευσης εδώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4259
  • Group:  Members
  • Topic Count:  56
  • Content Count:  364
  • Reputation:   1897
  • Achievement Points:  364
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5999 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  63

:crying: Με συγκίνησες, αν ήμουν Αθήνα θα μετέτρεπα το σπίτι μου σε ΠΑΠΙΟΛΕΣΧΗ :dance: . Εδώ καμμιά δεκαριά είναι όλοι κι όλοι οι σχετικοί. :lol:
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.