Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μπαίνω κι εγώ στην παρέα σας


tryfev

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35913
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Με μεγάλη χαρά μπαίνω κι εγώ στη μεγάλη παρέα των φίλων των κόμιξ. Η είσοδός μου πρέπει να ανεβάζει αρκετά τον μέσο όρο ηλικίας των μελών μια και απ' όσα μπόρεσα να καταλάβω από τη χτεσινή συμμετοχή μου στις ανταλλαγές σχολίων, ηλικιακά θα μπορούσα να είμαι πατέρας των περισσότερων από αυτά. Η πρώτη μου επαφή με τα κόμιξ έγινε στα τέλη του 1952 σε ηλικία 6 ετών με την έκδοση του περιοδικού "Γέλιο και Χαρά" και κράτησε μερικά χρόνια. Τα τεύχη αυτά υπήρξαν θύματα της κακομεταχείρισης από άγνοια, του μεγαλώματος και των μητρικών εκκαθαρίσεων. Πάνω από 30 χρόνια αργότερα, πατέρας μιας μικρής -τότε- κόρης ασχολήθηκα ξανά με το αντικείμενο, αλλά η αφοσίωσή μου σ' αυτό ξεκίνησε στα 55 μου γύρω στο 2001, σε συνεργασία με την εικοσάχρονη πια κόρη μου και τώρα έχει πάρει τις διαστάσεις της εμμονής. Συλλέγω αποκλειστικά και μόνο ελληνικά κόμιξ Ντίσνεϋ και έχω γύρω στα 3200 τεύχη. ΄Ειδικότερα έχω βάλει ως όριο προς τα πίσω τα τεύχη αριθ. 800 του Μίκυ Μάους, αριθ. 50 των Κλασικών και αριθ. 150 του Μεγάλου Μίκυ (έχω και κάμποσα παλιότερα διάσπαρτα)ενώ έχω συμπληρωμένα όλα τα άλλα περιοδικά των εκδόσεων Τερζόπουλου. Τέλος, τα τελευταία έξη χρόνια έχω καταφέρει να βγάλω σύντομες περιλήψεις όλων των δέκα χιλιάδων περίπου ιστοριών που περιέχονται στα 3200 αυτά τεύχη, με τα ονόματα των ηρώων που εμφανίζονται σε κάθε μια σε σύντμηση(π.χ. Μ., Γ., Μν., Ο.Χ., Μ.Π. για τος Μίκυ, Γκούφυ, Μίννι, Ο'Χάρα, Μαύρο Πητ ή Σ., Ν., Α., Ντ., Γκ., Μ.Λ. για τους Σκρούτζ, Ντόναλντ, Ανήψια, Νταίζυ, Γκαστόνε, Μουργόλυκους) και μνεία του τεύχους ή των τευχών στο/α οποίο/α είναι δημοσιευμένη κάθε ιστορία (διασταύρωση όχι και τόσο εύκολη αν σκεφθεί κανείς ότι πολλές φορές η ίδια ιστορία παρουσιάζεται με διαφορετικά ονόματα). Η δουλειά αυτή πιάνει 800 περίπου πυκνογραμμένες σελίδες Α4 σε οριζόντιο σχήμα και διαρκώς ενημερώνεται με τις νέες κυκλοφορίες τευχών. Αγαπημένος μου ήρωας είναι ο Μίκυ (και βεβαίως η παρέα του) χωρίς να παραγνωρίζω και τους Ντακ. ΄Ετσι τώρα, συνταξιούχος δικηγόρος πια εδώ και τρία χρόνια, με αρκετό διαθέσιμο χρόνο, μόλις έμαθα την ύπαρξη της Λέσχης Φίλων του Κόμιξ, αποφάσισα να ενταχθώ σ' αυτήν.

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25075
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6219 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Φίλε μου καλώς ήρθες στην παρέα μας! Αξιόλογο το έργο σου για την καταγραφή, ειδικά όταν γίνεται μοναχικά! Με χαρά θα διαβάζουμε κάθε πόστ που κάνεις.

 

Σαν μια βοήθεια στο έργο σου θα σου πρότεινα την ιστοσελίδα INDUCKS (αν δεν την γνωρίζεις ήδη), όπου μπορείς και να βοηθηθείς, αλλά και να βοηθήσεις στην (παγκόσμια) αποδελτίωση των Disney κόμικς.

 

Την έχω σορταρισμένη στις εκδόσεις της Ελλάδας, αλλά μπορείς αν θές να βρείς στοιχεία και για πάρα πολλές άλλες χώρες.

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30824
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6181 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

:welcome: tryfev στην παρέα μας! Περιμένουμε με ενδιαφέρον τα σχόλια και τις επισημάνσεις σου μετά από τόσα χρόνια ενασχόλησής σου με τα κόμικς. :)

 

 

:beer::beer:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121005
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6348 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:wow: αυτό πιθανότατα είναι ένα από τα πιο βαρβάτα μηνύματα που έχει ποτέ γράψει νέο μέλος για να συστηθεί!!!

 

:div: + :welcome: κύριε Τryfev!!!!! :beer6: Καλώς ήρθατε στην παρέα των Ελλήνων κομιξόφιλων!!!!!!!!! :D

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35913
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Φίλε μου καλώς ήρθες στην παρέα μας! Αξιόλογο το έργο σου για την καταγραφή, ειδικά όταν γίνεται μοναχικά! Με χαρά θα διαβάζουμε κάθε πόστ που κάνεις.

 

Σαν μια βοήθεια στο έργο σου θα σου πρότεινα την ιστοσελίδα INDUCKS (αν δεν την γνωρίζεις ήδη), όπου μπορείς και να βοηθηθείς, αλλά και να βοηθήσεις στην (παγκόσμια) αποδελτίωση των Disney κόμικς.

 

Την έχω σορταρισμένη στις εκδόσεις της Ελλάδας, αλλά μπορείς αν θές να βρείς στοιχεία και για πάρα πολλές άλλες χώρες.

 

Φίλε μου,ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και για τις πληροφορίες. ΄Εχω μια πολύ γενική εικόνα για το INDUCKS αλλά όσα μου λες είναι πολύτιμα για μένα και θα με βοηθήσουν στην περιπλάνησή μου σ' αυτό. ιδιαίτερα το "σορτάρισμα" που έχεις κάνει

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35913
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

:wow: αυτό πιθανότατα είναι ένα από τα πιο βαρβάτα μηνύματα που έχει ποτέ γράψει νέο μέλος για να συστηθεί!!!

 

:div: + :welcome: κύριε Τryfev!!!!! :beer6: Καλώς ήρθατε στην παρέα των Ελλήνων κομιξόφιλων!!!!!!!!! :D

 

Καλέ μου φίλε, τα καλά σου λόγια για το κείμενο με το οποίο μπήκα στην παρέα μου δίνουν μεγάλη χαρά. Σε ευχαριστώ από καρδιάς

 

:welcome: tryfev στην παρέα μας! Περιμένουμε με ενδιαφέρον τα σχόλια και τις επισημάνσεις σου μετά από τόσα χρόνια ενασχόλησής σου με τα κόμικς. :)

 

 

:beer::beer:

 

Αγαπητέ poor old duck dionik,δέξου τις ευχαριστίες ενός poor old mouse και την υπόσχεσή του ότι θα προσπαθήσει να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις ενός τόσο ενδιαφέροντος forum όπως το greekcomics.

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6192 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Καλώς ήρθες στην παρέα μας tryfev. :welcome: Επιτέλους και ένας "ποντικός" για να σπάσει την μονοτονία με τα πούπουλα! :P

 

Καλές αναγνώσεις των θεμάτων που θα βρείς :bookclub: και καλή διασκέδαση.

 

 

:cheers3:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4357
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  350
  • Reputation:   1204
  • Achievement Points:  350
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5982 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

:welcome:νομίζω οτιδήποτε και να ειπωθεί για ένα τέτοιο μήνυμα γνωριμίας θα είναι λίγο.

Καλωσήρθες και πάλι.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7341
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  1379
  • Reputation:   6444
  • Achievement Points:  1379
  • Days Won:  5
  • With Us For:  5648 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Τόσο νέος και σε αφήνουν οι δικοί σου να σερφάρεις μόνος στο διαδίκτυο; :lol:

Έχεις τον άπειρο σεβασμό μου γιατί δεν περιφρονησες το παιδί που κρύβεται μέσα σου. :cheers3:

Ελπίζω να τα λέμε συχνά. :best:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12518
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5523 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Καλώς ήρθες στην παρέα μας! :gpost:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26515
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6211 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Καλωσήρθες φίλε :hi: στην παρέα μας!

Οι γνώσεις και η εμπειρία σου θα είναι πολύτιμες στις ιντερνετικές μας (και όχι μόνο) συζητήσεις!! :best:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7403
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  178
  • Reputation:   1222
  • Achievement Points:  178
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Καλωσόρισες, φίλε μου! :welcome:

Οι γνώσεις σου στις ελληνικές εκδόσεις Ντίσνεϋ

θα είναι πολύ χρήσιμες στην κοινότητα!

:cheers3:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5712
  • Reputation:   45800
  • Achievement Points:  5809
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Καλώς όρισες tryfev, και καλή διαμονή. Η καταγραφή που κάνεις είναι πολύ σημαντική, όμως είναι απογοητευτικό το γεγονός ότι ξοδεύεις τόσες πολλές ώρες για κάτι που θα μπορούσε να έχει πολύυυυυυυυ μεγαλύτερο αντίκτυπο, και το αντίστοιχο αποτέλεσμα εννοείται. Αναφέρομαι κι εγώ στο Inducks. Και για να σου τραβήξω την προσοχή ακόμα περισσότερο, θα αναφέρω μερικά πραγματάκια, μιας και ένας άνθρωπος σαν εσένα οφείλει να ξέρει περί αυτού.

 

Το Inducks είναι η μεγαλύτερη βάση δεδομένων Disney κόμικς στον κόσμο, και μία από τις πιο οργανωμένες βάσεις δεδομένων κόμικς στον κόσμο γενικότερα. Πριν λίγο καιρό 8 περίπου άτομα εντός και εκτός του forum κάναμε μία τεραστίων διαστάσεων προσπάθεια και σε ένα 4μηνο καταγράψαμε πάνω από το 50% των ελληνικών εκδόσεων Disney κόμικς, για την ακρίβεια 2.270 τεύχη. Από τότε πλέον έχει καταγραφεί περίπου το 90% των ελληνικών κύριων Disney εκδόσεων. Για περισσότερες πληροφορίες ρίξε μια ματιά στο link που παρέθεσα παραπάνω.

 

Τι ακριβώς είναι η καταγραφή ? Η online καταχώρηση όλων των ιστοριών που περιέχονται στο εκάστοτε τεύχος. Παράδειγμα με το πολύ πρόσφατο τεύχος Μίκυ Μάους 2254 (το οποίο έχει και ιστορία του Μίκυ Μάους διά χειρός Giorgio Cavazzano για να σε δελεάσω περισσότερο :)). Επιλέγοντας το συγκεκριμένο τεύχος, βλέπεις ποιες ιστορίες περιέχει, από ποιους σχεδιαστές και σε ποια άλλα ελληνικά έντυπα.

Αν τώρα πατήσεις πάνω στην κύρια ιστορία "Ο περαστικός" θα δεις πολύ πιο αναλυτικές πληροφορίες που αφορούν το πού αλλού έχει δημοσιευτεί, σε ποια χώρα του κόσμου, σε ποια άλλα τεύχη, με ποιο όνομα, από ποιον εκδότη, πόσες σελίδες, ποια χρονολογία, περίληψη σε διάφορες γλώσσες κλπ. Μέχρι και σύγκριση των διάφορων εκδόσεων μπορείς να κάνεις, εφ' όσον υπάρχουν σκαναρισμένες σελίδες όπως στην προκειμένη.

 

 

Για να σε δελεάσω ακόμα περισσότερο, ιδού η ιστορία "Ο Μίκυ Μάους στο ψηλό Θιβέτ". Πατώντας πάνω της, μπορείς να δεις από ποιον έχει σχεδιαστεί και σε ποια ακόμα τεύχη έχει δημοσιευτεί. Δυστυχώς η εν λόγω ιστορία απ' ό,τι βλέπω ούτε έχει κάποιον ξεκάθαρο σχεδιαστή, ούτε έχει σχεδιαστεί σε κάποιο άλλο ελληνικό καταγεγραμμένο έντυπο.

 

Εν ολίγοις, που θέλω να καταλήξω. Το Inducks είναι ένα πανίσχυρο εργαλείο στο οποίο αν συνεργαστούμε μπορούμε να καταγράψουμε ΟΛΕΣ ΜΑ ΟΛΕΣ τις ελληνικές Disney εκδόσεις, χωρίς να μπλέκουμε με σελίδες επί σελίδων Word, δίνοντας στον κόσμο απ' ευθείας τη γνώση, με πολύ λιγότερο κόπο και πολύ καλύτερο αποτέλεσμα. Οι περιλήψεις σου μπορούν να μπουν στο Inducks, οι διαφορετικές ονομασίες κάθε ιστορίας δεν θα είναι πλέον πρόβλημα μιας και η σελίδα κρατάει ιστορικό αρχείο ενώ οι ονομασίες των χαρακτήρων δεν σου είναι άγνωστες (DD = Donald Duck, US = Uncle Scrooge, MM = Mickey Mouse κλπ)

 

Αυτά, τα υπόλοιπα τα λέμε εν καιρώ μέσα στο φόρουμ. Πάντως δεν πρόκειται να σε αφήσουμε τώρα που σε βρήκαμε, ειδικά αφού μπορείς να μας βοηθήσεις μιας και έχεις τόσα σπάνια τεύχη στην κατοχή σου.

 

 

:beer:

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1454
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5827 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Καλώς όρισες λοιπόν φίλτατε στην παρέα μας η οποία δεν έχει ηλικιακά όρια

 

επομένως είμαι σίγουρος πως θα βρεις εδώ θέματα που σε ενδιαφέρουν και θα διασκεδάσεις...

 

Καλή διασκέδαση λοιπόν και καλό διάβασμα! :beer:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52805
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Είναι υπέροχο να βλέπεις ανθρώπους διαφόρων ηλικιών να συμμετέχουν ενεργά στο forum. Αυτό είναι και ένα από τα πολύ θετικά του! Ειδικά όταν μοιράζονται μαζί σου την γνώμη αλλά και τις εμπειρίες τους από εποχές που δεν έχεις καν ζήσει -αλλά έχεις ακούσει, άνθρωποι που ήταν εκεί. Καλωσόρισες λοιπόν tryfev στην παρέα! :beer:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10710
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  21
  • Reputation:   41
  • Achievement Points:  21
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5393 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλώς όρισες φίλε μου :beer:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.