Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύγκρουση... ΤΙΤΑΝΩΝ - Marvel vs DC [ Choose your side! ]


sneaker

Marvel Vs DC  

115 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16042
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5924 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Επειδή ποτε δεν ημουν και φανατικος με τους Super Heroes και τα μόνα (σχεδόν) που προτιμούσα να διαβάσω απο Americaνιές είναι τα Graphic novel της Vertigo.. Ψηφίζω DC..

post-4830-1203513708_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  716
  • Content Count:  3479
  • Reputation:   20269
  • Achievement Points:  3536
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6295 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Marvel γιατί δεν έχει φθάσει στο απόλυτο σημείο εξαθλίωσης να παρουσιάζει ως main event τη μάχη του Spiderman I και του ...γεροντότερου Spiderman II εναντίον του ...Spiderboy (και του Spiderdog :lol: ).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ψήφισα Marvel γιατί μιλάμε για το Marvel Universe.Αλλιώς η DC έχει την Vertigo,τη Wildstorm που τις θεωρώ κορυφαίες.Αλλά το DC Universe με κουράζει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5246
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  117
  • Reputation:   161
  • Achievement Points:  117
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5877 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

ειμαι τελειωμενος Marvelakias

 

και δε μ αρεσει ο σωβρακακιας

 

;);)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  6743
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  842
  • Reputation:   2691
  • Achievement Points:  842
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5705 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Marvel με χίλια!!! Παρόλο που η DC έχει κάποιους ήρωες που μου αρέσουν οι ήρωες της Marvel μου αρέσουν περισσότερο(και ένας από αυτούς είναι ο Wolverine :dance: ). Επίσης άλλος ένας λόγος που διαβάζω Marvel και σπάνια DC είναι ο παρακάτω…

post-6743-1243329152_thumb.jpg

Στην Marvel δέρνουν όλο τον κόσμο μέχρι να δείρουν τον σωστό ενώ στην DC η ιστορία είναι να βρούνε ποιος είναι ο ένοχος. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  272
  • Reputation:   476
  • Achievement Points:  272
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5960 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Μεγάλωσα με MArvel (και Αστερίξ και Ντίσνεϋ αλλά σιγά μη σας ενδιαφέρει) αλλά τώρα τελευταία έχω καταλήξει να διαβάζω περισσότερο DC (πέρα από Vertigo κτλ, μιλάω για τα υπερηρωικά τώρα).

Γενικά, αν και φαινομενικά οι δύο εταιρείες είναι το ίδιο πράγμα, μετά από λίγο καταλαβαίνει κανείς ότι η φιλοσοφία είναι διαφορετική. Στο DCU οι ήρωες είναι iconic. Όχι αρχετυπικοί, αλλά Larger than life. Ο εξυπνότερος άνθρωπος στο σύμπαν, ο άρχοντας της μαγείας, ο Υπεράνθρωπος, η Αμαζόνα Πριγκίπισσα, ο μεγαλύτερος Ντετέκτιβ του κόσμου και πάει λέγοντας. Υπάρχουν ολόκληρες δυναστείες και ομάδες από τον 2ο παγκόσμιο (πχ JSA που τη βρίσκω πολύ πιο ενδιαφέρουσα από JLA), δίπλα σε υπερανθρώπους σαν το Superman ή τον Martian Manhunter υπάρχουν και απλοί άνθρωποι όπως ο Green Arrow και η τωρινή Manhunter. Το ίδιο και οι κακοί, είναι κι αυτοί iconic.

Τα όριτζινς είναι μπόλικα και τα reboot ενδιαφέροντα, αν και κάπου χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα. Και στο τέλος όλοι μαζί είναι μια μεγάλη και αγαπημένη οικογένεια.

 

Αντίθετα η Μάρβελ είναι ένα σύμπαν προβληματικών με υπερδυνάμεις. Ο αιώνιος γκαντέμης, η αλκοολική ιδιοφυία, η προβληματική οικογένεια, οι απόκληροι επειδή γεννήθηκαν μεταλλαγμένοι, ο απόκληρος θεός, ο εκτός εποχής υπερστρατιώτης, ο νευρωτικός και ανασφαλής εφευρέτης, το κυνηγημένο τέρας, ο τιμωρός και πάει λέγοντας. Οι κακοί έχουν πιο σύνθετα backgrounds και είναι επίσης πιο ανθρώπινοι, ενώ συχνά καταλλήγουν να αλλάζουν πλευρές. Οι σχέσεις των χαρακτήρων είναι τεταμένες όσο δεν πάει, ενώ επικρατεί μια γενικότερη παράνοια και περισσότερες γκρίζες ζώνες, ενώ τα σούπερ ουαου πράγματα δε συμβαίνουν τόσο συχνά.

 

Περισσότερο θέμα γούστου είναι λοιπόν ως προς το τι θες να διαβάσεις, παρά κάτι άλλο. Major event της DC ήταν το Identity Crisis. Στη Marvel θα ήταν άλλο ένα story arc κάποιου τίτλου. Αντίστοιχα και τo Secret Invasion στη DC.

Και όχι, ο Batman δεν είναι σκοτεινός.

 

Στα ενήλικα τώρα, νομίζω ότι η DC έχει ρίξει πολύ περισσότερο βάρος και έχει εντυπωσιακούς τίτλους στη Vertigo. Αντίθετα η MAX έχει βγάλει κάποιες εξαιρετικές σειρές (πχ το Alias) αλλά το βάρος πέφτει αλλού και ακόμα και τα ενήλικα παραμένουν υπερηρωικά.

 

Δύσκολη επιλογή. Προσωπικά, έχω κουραστεί από τη Generic Marvel αυτή τη στιγμή. Αλλά στο Pull list μου έχω Thor και Deadpool από Marvel, Hellblazer από DC. Νομίζω είναι φανερό το ποιος κερδίζει την ψήφο του πορτοφολιού μου...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7341
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  1379
  • Reputation:   6444
  • Achievement Points:  1379
  • Days Won:  5
  • With Us For:  5652 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Το πρώτο κόμικ που διάβασα ποτέ ήταν DC- Τα Καλύτερα Κόμικς.

Μάρβελ άρχισα να διαβάζω, φανατικά, από τον Καμπανά και πέρασα μ' αυτή όλη μου την εφηβεία.

Δεν υπάρχουν σοβαρά επιχειρήματα υπέρ της μιας ή της άλλης. Επιχειρήσεις ειναι και οι δυο, λεφτά προσπαθούν να βγάλουν και παρεπιπτοντώς τυχαίνει καμμιά φορά να βγάζουν και καλά κόμικς, όπως και απίστευτες πατάτες.

Ούτε και τα "σύμπαντα" τους μου λένε κάτι. Έχουμε μπλέξει με μια απίστευτη νοοτροπία του γιατί τώρα γίνεται αυτό αφού πριν 15 χρόνια στο πέμπτο καρεδάκι στη σελίδα 22 έγινε εκείνο; Ας χρησιμοποιήσουν τους ήρωες τους για να φτιάξουν καλές ίστορίες και σκασίλα μου για την συνέπεια!

Συμπερασματικά: DC γιατί έτσι μ' αρέσει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6396
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  353
  • Reputation:   916
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5741 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Εγω ψηφιζω Marvel. Παντως, πολυ ωραια δημοσκοπηση!!! :beer: Ειλικρινα, με ενθουσιασε!!! :wow: Πως και δεν την σκεφτηκαμε νωριτερα; :thinking:

Επεξεργασία από gigi3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6517
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  573
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  573
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5725 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Παντως, πολυ ωραια δημοσκοπηση!!! :beer: Ειλικρινα, με ενθουσιασε!!! :wow: Πως και δεν την σκεφτηκαμε νωριτερα; :thinking:

 

Νωρίτερα από

5 Feb 07, 06:07 PM
; :D
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6056
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5618 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Marvel rules!!!! (αλλά η DC έχει τη Vertigo.....) :lol::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6396
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  353
  • Reputation:   916
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5741 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Νωρίτερα από

; :D

 

Ουπς! Αυτο δεν το ειδα! :lol: Νομιζα οτι ητανε καινουριο θεμα... Χα,χα,χα!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1454
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5831 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Φυσικά Marvel Λόγω του φίλτατου αραχνάκια! ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35626
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6195 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Δε διαβάζω κόμικς ούτε της μίας ούτε της άλλης εκδοτικής, οπότε δηλώνω άσχετος. Σαφώς όμως έχω εικόνα των περισσότερων υπερηρώων των δύο αυτών εταιρειών, κυρίως λόγω ταινιών, σειρών κλπ. Έτσι λοιπόν ψήφισα DC γιατί καλύτερο όλων θεωρώ τον Batman.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  1084
  • Reputation:   1367
  • Achievement Points:  1084
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6090 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Δε διαβάζω κόμικς ούτε της μίας ούτε της άλλης εκδοτικής, οπότε δηλώνω άσχετος. Σαφώς όμως έχω εικόνα των περισσότερων υπερηρώων των δύο αυτών εταιρειών, κυρίως λόγω ταινιών, σειρών κλπ. Έτσι λοιπόν ψήφισα DC γιατί καλύτερο όλων θεωρώ τον Batman.

 

:beer:

 

Πας γυρευόντας για δυσμενή εσύ.... :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  10483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  172
  • Reputation:   1054
  • Achievement Points:  172
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5419 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Σαφώς DC, λόγω Batman καταρχήν!

Κατά δεύτερον, θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους, λόγω Vertigo..

Κατά τρίτον, δεν ξέρω αν θα συμφωνήσετε ή όχι, λόγω κειμένων... Πιο καλογραμμένα κείμενα, πιο "δύσκολα". Αντίθετα, στην Marvel, τα κείμενα τους είναι πιο απλοικά (τουλάχιστον έτσι μου φαίνεται εμένα)! Όχι οτι δεν είναι καλά, απλά προσωπικά, ευχαριστιέμαι περισσότερο να διαβάζω DC..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  447
  • Reputation:   1337
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4924 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Εγω αναγκαστηκα DC γιατι με ειπαν μπορει να μου κοψουν κανενα τιτλο! :lol:

 

Τωρα περα απο την πλακα,4 απο τους 6 αγαπημενους μου υπερηρωες (BATMAN,FLASH,GREEN LANTERN,GREEN AROW) ανηκουν εκει!Eνω στην μαρβελ 2(CAPTAIN AMERICA,IRON MAN)...

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4976 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Λοιπόν,έχουμε και λέμε:από Marvel μου αρέσει ΦΑΝΑΤΙΚΑ Tο Savage Sword of Conan,και μου αρέσουν αρκετά τίτλοι όπως το Daredevil,Fantastic 4,Captain America,αντε και λίγο Hulk(αυτά από τουλάχιστον 2 δεκαετίες πίσω!)!Α,και το Tomb of Dracula φυσικά!

Από Dc,δεν μου αρέσει ο Superman :D !Μου αρέσει πολύ όμως ο Jack Starman και τα Batman του Miller!Και κάπου εκεί τελειώνουμε με αυτά που μου αρέσουν!

ΟΜΩΣ,αν βάλεις μέσα την Vertigo,τότε τα πράγματα αλλάζουν ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ!

 

Επειδή όμως δεν ξέρω αν έπρεπε να το θεωρήσω οτι συμμετέχει τελικά δεν ψήφισα τίποτα :p4:

Πάντως πιστεύω πως η Dark Horse ΄χει αρχίσει να γίνετε ιδιαίτερα ανταγωνιστική και δεν πρέπει να υποτιμάτε :ego:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14926
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  5003 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Marvel και παλι Marvel αν και εχω βρεθει να διαβαζω και οχι να αγοραζω περισσοτερο τιτλους της DC οπως JSA+Green Lantern του Johns, Starman του Robinson, Catwoman του Βrubaker, Gotham Central των Rucka + Brubaker, Supergirl του David και αλλους πολλους αλλα παντα κοβονταν oι καλοι τιτλοι επομενως γυρναγα πισω στο να διαβαζω Marvel οχι μονο επειδη μεγαλωσα διαβζωντας ιστοριες της συγκεκριμενης εταιριας αλλα παντα μου αρεσαν και εβρισκα πιο ενδιαφερων τους ηρωες και τις ομαδες τους περισσοτερο απο της DC

Επεξεργασία από conb
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  13642
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  138
  • Reputation:   605
  • Achievement Points:  138
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4906 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλές είναι και οι δύο - αλλά ψηφίζω DC λόγω WATCHMEN !!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39534
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5068 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Νεκρανάστασηηηηηηηηη :reap::papas: Πριν από καιρό, δεν ήξερα τι να απαντήσω. Από την μία η Marvel έχει πιο ρεαλιστικούς ήρωες, από την άλλη η DC έχει τους απόλυτους ανθρώπους. Από Marvel μου αρέσουν (μιλάω για πώρωση τώρα) οι Spider-man, X-Men, FF, Avengers και λιγότερο ο DD. Από την DC οι ήρωες που λατρεύω περισσότερο είναι οι Batman, Green Lantern και Flash. Σε θέμα χαρακτήρων η Marvel έχει το πάνω χέρι. :thor:

 

Γιατί εκτός από τους μοναχικούς ήρωες, έχει ομάδες που η καθεμία έχει κάτι το διαφορετικό. Οι FF είναι οικογένεια (σαν την JLA), οι Avengers είναι το όνειρο κάθε fan-boy που θα δει όλα τα powerhouses μαζί (πάλι JLA) ενώ οι X-Men, ουσιαστικά δεν είναι κοινοί άνθρωποι και παλεύουν για την επιβίωση τους. Οι διάφορες εκδοχές της JL και των Titans είναι μια χαρωπή οικογένεια με τα πάνω τους και τα κάτω τους. Ευτυχώς, το Identity Crisis το άλλαξε αυτό, αλλά μόνο προσωρινά. Για να κλείσω το θέμα με τις ομάδες, υπάρχει η JLA που προσπαθεί να εξισορροπήσει την οικογενειακή ατμόσφαιρα με την ατμόσφαιρα μιας ομάδας που αποτελείται από τα ισχυρότερα όντα στον πλανήτη. :oops:

 

Ένα τελευταίο θέμα είναι τα events. Ναι, η Marvel βγάζει με το τσουβάλι τα events. Και μετά τα events, κυκλοφορούν τα aftermaths και οι συνέχεις τους. Παράδειγμα, μετά το Fear Itself, θα κυκλοφορήσουν τα Fear Itself #7.1, #7.2, #7.3, το Battle of Scars, το Fearless και ένα era (αντίστοιχο του Dark Reign και του Heroic Age) ονόματι Shattered Heroes! Μπερδευτήκατε; :wall: Στην DC, επικεντρώνονται σε ένα, το πολύ δύο events ταυτόχρονα. Αυτό είναι καλύτερο για τον αναγνώστη. Η Marvel μπορεί να βγάζει μέχρι και τρία, μπορεί και περισσότερα events ταυτόχρονα (Fear Itself, X-Men: Schism, Spider- Island). Η άλλη αντιπαράθεση βρίσκεται στην ιστορία των events. Η Marvel έχει πιο ρεαλιστικές ιστορίες (Civil War, πόλεμος μεταξύ ηρώων, Secret Invasion, εισβολή εξωγήινων, εντάξει όχι και τόσο ρεαλιστικό :P, Dark Reign, ο κακός παίρνει την εξουσία, Siege, o κακός προσπαθεί να κατακτήσει μια ισχυρή και μαγική πόλη, Death of Spider-man) ενώ η DC περιπλέκει τα πράγματα υπερβολικά πολύ με όλα τα Crisies, το GL έπος του Johns και το Flashpoint (δεν είπα ότι δεν είναι καλά, απλώς είναι πολύύύύύύ φανταστικά). Εξαιρούνται τα Amazons Attack!, Batman R.I.P. και το Identity Crisis. Εντούτοις, μπορεί η Marvel να έχει τα πιο ρεαλιστικά events, η τάση της DC όμως να κυκλοφορεί λίγα events μαζί καθώς και η συνεχής ποιότητα αυτών (σε αντίθεση με τα σκαμπανεβάσματα της Marvel) δίνουν αυτό τον πόντο στην DC.

 

Τελικό αποτέλεσμα, 2-1 με νικητή την Marvel. Οι υπερβολικά τέλειοι χαρακτήρες της DC και η JLA που προσπαθεί να έχει πολλά διαφορετικά στυλ γραψίματος ταυτόχρονα, έφεραν την ήττα στην ιστορική εταιρεία!!!

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4628 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Marvel και εγω. :cheers3: Μονο JLA απο dc.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11375
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  268
  • Reputation:   517
  • Achievement Points:  268
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

DC για μένα γιατί είναι λίγο πιο ώριμη πιστεύω (μιας και δεν έχω διαβάσει πολλά Marvel).

 

@DJO : Ναι, DC σημαίνει Detective Comics γιατί τότε η ναυαρχίδα της ήταν τα νετεκτιβικά κόμικς και μετά ο τύπος με το βρακί.

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4404 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Ας επαναφερω αυτο το θεμα λεγοντας την αποψη μου : Τα πρωτα κομικς εκτος Disney που διαβασα ηταν καμια 300αρια amazing spider-man επειτα απο αυτο μπουχτισα ομως και η αληθεια ειναι οτι εκτος απο καποια Punisher και καποια x-men δεν εχω διαβασει κατι αλλο. Απο DC εχω διαβασει Swamp Thing, καποια superman , κατι παραπανω batman και χτες διαβασα και την πρωτη ιστορια Justice League απο new 52 ενω εχω διαβασει και μια ιστορια του Green Arrow. Αν βαλουμε και την Vertigo εχω διαβασει αρκετα πραγματακια... Θα ψηφισω λοιπον DC επειδη εχει τη Vertigo και επειδη νομιζω ειναι κατι ετη φωτος πιο μπροστα στους mature τιτλους της.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5876 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δύσκολο! Ψήφισα όμως DC :D

 

κυρίως για τις θυγατρικές της vertigo & wildstorm αλλά και για την καλή δουλειά που έχει κάνει στο new 52.

Kι η marvel έχει κάποιους εξαιρετικούς τίτλους, αν είχε βγάλει & περισσότερους τίτλους marvel max μάλλον θα ψήφιζα αυτήν

 

:beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  1004
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1004
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4539 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Εγώ πάλι, δεν θα μπω στη διαδικασία να ψηφίσω.Η κάθε εταιρία έχει προσφαίρει αρκετά στον χώρο των comic.H επιλογή μου είναι ανάλογη της διάθεσης μου..γιατί πρέπει όλα να τα διαχωρίζουμε;Μαύρο ή άσπρο, καλό ή κακό κτλ......κτλ......... :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  12495
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  73
  • Reputation:   141
  • Achievement Points:  73
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5113 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

DC από μένα. Έχει την πλάκα της η Marvel, δε λέω, αλλά πολύ κλάψα οι χαρακτήρες της ρε παιδάκι μου. Τα ευχαριστιέμαι τα βιβλία της, μεν, αλλά απ' την άλλη θέλω να διαβάσω για καθαρούς super-heroes, όχι για το συμπαθητικό freak-show.

 

Και καλό θα ήταν ν' αφήσουμε το θέμα περί αμερικανιών στην άκρη. Και οι δύο εταιρείες έχουν κάνει εγκλήματα στον τομέα. Γιατί ναι, ο Superman έχει χρησιμοποιηθεί για προπαγάνδα κυρίως στον 2ΠΠ (με το ανεπανάληπτο cover "You can slap a Jap!"), όποιος όμως έχει διαβάσει Tales of Suspense και τα πρώτα του Iron Man, ξέρει από πρώτο χέρι τι σημαίνει σιχαμερή προπαγάνδα.

 

Τι προπαγάνδα είχε, μπορείς να δωσεις λεπτομέρειες γιατι δεν το έχω διαβάσει;; Αν και πρέπει να προσθέσω εδώ ότι η προπαγάνδα είναι συνεχής τακτική στα κόμικς! Μέχρι και το Ultimates 2 που θυμάμαι προπαγανδιστικό είναι!!!

Εγώ ψήφισα Μάρβέλ γιατί όταν ήμουνα μικρός Χ-μεν έβλεπα στην τηλεόραση κάθε εβδόμαδα και με είχαν συνεπάρει μετά τα πρώτα κόμικς superhero που διάβασα ήταν οι Χ-μεν του Σταν Λι από τη Καμπάνα νομίζω και μετά στη σύγχρονη εποχή οι Ultimate και Astonising x-men με τράβηξαν και αρχισα να ασχολιέμαι ενεργά με τα κόμιξ!Σέβομαι απόλυτα τη ΝτιΣι, έχει ενα ευρύτατο καστ χαρακτήρων αλλά δυστυχως είναι όλοι ίδιοι, συγκρίνεις όλους οσους έχουν υπερδυναμη με το Σουπερμαν, όλες τις γυναίκες με τη WW και όλους όσους δεν έχουν δυνάμεις με τον Μπάτμαν. Είναι σαν όλοι οι υπόλοιποι 'ηρωες να είναι βασισμένοι και αντιγραφή αυτων!! Μόνη εξαίρεση οι Green Lanterns. Αν και διαβάσω Ντι-Σι μόνο ομως τους Alternative τίτλους δηλαδή τη WW με τους Ολύμπιους Θεούς, τον Aquaman με τη δικιά του μυθολογία και αυτό και το JLD που ασχολείται με μαγεία! Αν είναι να διαβάσω καθαρά υπερηρωικούς τίτλους θα προτιμήσω Μάρβελ, όπου υπάρχει μια ιδιαιτερη ποικιλομορφία δυνάμεων και όπου είναι πιο πραγματικές καταστάσεις. Πχ μπορώ να φανταστώ τον Ομπάμα να κουμαντάρει τον Καπ αλλά όχι και το Σούπερμαν!! Τους έχουν κάνει τοσο δυνατούς και ισχυρούς που δεν υπάρχει πια εξέλιξη στις δυνάμεις και το χαρακτήρα τους! Δεν λέω πως η Μάρβελ δεν κάνει πολλές ηλιθιοτητες απλά οι ήρωες φαίνονται εντελώς διαφορετικοί. Απλά όταν κλείνω τα μάτια μου και με φαντάζομαι υπερήρωα στο σύμπαν της Μάρβελ θα μπορέσω να υπάρξω και να σώσω τον κόσμο, η Ντι-Σι έχει ήδη τον Σουπερμαν!! ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4724 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Φίλε x-mind,

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω. Οι χαρακτήρες της DC δεν μοιάζουν και τόσο. Σίγουρα έχουν κάποια κοινά χαρακτηριστικά ορισμένοι αλλά υπάρχουν και ένα κάρο άλλοι που είναι μοναδικοί όπως ο Dr Fate. Γενικότερα το σύμπαν της DC είναι ευρέως αποδεκτό σαν πιο σκοτεινό, ίσως λόγω του Batman. Γι'αυτό και μου αρέσει λίγο περισσότερο. Πέρα απ'αυτό, εκτός από τον Spiderman, η MARVEL δεν έχει κάποιον "χτυπητό" για μένα ήρωα που να ξεχωρίζει. Κι εγώ μεγάλωσα με Spiderman TAS και Batman TAS, αλλά πλέον μου αρέσει πολύ το σύμπαν της DC. Αυτή είναι η γνώμη μου. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12495
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  73
  • Reputation:   141
  • Achievement Points:  73
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5113 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Ναι αν με ρωτήσεις και εμένα θα σου πω ότι οι Big 3 comic superheroes είναι ο Σπάιντερμαν, Σουπερμαν και ο Μπάτμαν!! Απλά έτσι τους βλέπω εγώ αν και προτιμώ τα event της ΝτιΣι επειδη χρησιμοποιουν όλους τους ηρωες τους ενώ η Μάρβελ μόνο τους Εκδικητες. Είναι θέμα οπτικης γωνίας!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11405
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4685 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Εγώ θα ψηφίσω DC.

 

Πρώτα απόλα η DC δεν έχει μόνο τους τίτλους στα υπερηρωικά αλλά και άλλες εκδοτικές,δεν κάθομαι να αναφέρω,τις είπαν τα παιδιά στα προηγούμενα ποστσ.

 

Οσο αναφορά τα υπερηρωικά.Η DC έχει πιο κλασικούς ήρωες,πιο γνωστούς.Η αλήθεια είναι ότι αν ρωτήσεις έναν μεγάλο,που δεν είναι κομικσακιας,είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα ξέρει τον Σούπερμαν και τον Μπάτμαν παρά τον Καπταιν Αμερικα :P

 

Επίσης η DC είναι η εκδοτική που άρχισε τα υπερηρωικά κόμικς και πολλά από τα πράγματα που έκανε αντιγράφηκαν από την Marvel.(JLA-Avengers,teenage superheroes/βοηθητικοί π.χ. Robin)

 

Και κάτι τελευταίο που δεν ξέρω αν το νιώθω μόνο εγώ ή και άλλοι.Είναι ότι στα υπερηρωικά κόμικς της DC υπάρχουν πολύ περισσότερες γυναίκες παρά στη Marvel :P

 

Οπότε DC από εμένα :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39534
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5068 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Και η Marvel έχει imprint(s) παρόμοιο με της DC και ήταν η πρωτοπόρος στους έφηβους υπερήρωες με Spider-Man και X-Men. Για να μην αναφέρουμε την επίδραση της στον ρεαλισμό των υπερηρώων.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.