Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βίος και πολιτεία ενός συλλέκτη κόμικς: Mandrake


Mandrake

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7137
  • Reputation:   27107
  • Achievement Points:  7472
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6240 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σημείωση GCF: Η συζήτηση ξεκίνησε από εδώ και κατάληξε σε ένα μπαράζ σχόλιων για την Ελληνική κομιξική πραγματικότητα εν έτει 2008, καθώς και παράθεσης αναμνήσεων αλλων εποχών, οπότε θεωρήθηκε καλό να αυτονομηθεί.

 

Μετά το τέλος του Storyline Camelot Falls στον τίτλο του Superman, θα ξεκινήσει το All-Star Superman των Grant Morrison/Fank Quitely, όπως ενημερωνόμαστε στην στήλη γραμμάτων του Justice League Of America 05.

Παρόλο που δεν αναφέρεται, ο τρόπος που δώθηκε η ανακοίνωση υποδηλώνει πως ο ο βασικός τίτλος του Superman θα διακοπεί όπως έγινε και με τον τίτλο του Batman.

 

:beer:

 

Το κέρατό μου μ'αυτές τις αλλαγές επιτέλους... Το ότι δε μπορούν να βγάλουν πολλούς τίτλους ταυτόχρονα γιατί δεν τους σηκώνει η αγορά της Ελλάδας δε σημαίνει ότι πρέπει να κόβουν σειρές μαχαίρι σαν να μην τρέχει τίποτα. Ας τις συνεχίζουν να βγάζουν αρκετά τεύχη τουλάχιστον να πούμε ότι έχουμε μαζέψει και τίποτα απ'την κάθε σειρά Καταντάει αηδία να πούμε. Αν θέλουν συγκεκριμένα story arcs ας βγάζουν μόνο graphic novels να τελειώνει η υπόθεση. Ούτε τόμους θα έχουν μετά ούτε λαλακίες οπότε μηδέν εξτρά έξοδα. Αλλά δεν τους συμφέρει βλέπεις...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82151
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6069 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Το κέρατό μου μ'αυτές τις αλλαγές επιτέλους... Το ότι δε μπορούν να βγάλουν πολλούς τίτλους ταυτόχρονα γιατί δεν τους σηκώνει η αγορά της Ελλάδας δε σημαίνει ότι πρέπει να κόβουν σειρές μαχαίρι σαν να μην τρέχει τίποτα. Ας τις συνεχίζουν να βγάζουν αρκετά τεύχη τουλάχιστον να πούμε ότι έχουμε μαζέψει και τίποτα απ'την κάθε σειρά Καταντάει αηδία να πούμε. Αν θέλουν συγκεκριμένα story arcs ας βγάζουν μόνο graphic novels να τελειώνει η υπόθεση. Ούτε τόμους θα έχουν μετά ούτε λαλακίες οπότε μηδέν εξτρά έξοδα. Αλλά δεν τους συμφέρει βλέπεις...

 

 

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ What he said!

Επεξεργασία από frequently_attitudes
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  97
  • Reputation:   251
  • Achievement Points:  97
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6081 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Εγω παντως πιστευω οτι με δεδομενο οτι το περιοδικο superman ειχε πλησιασει πολυ κοντα το αντιστοιχο αμερικανικο,σωστα η anubis σταματαει τον τιτλο για λιγους μηνες,προκειμενου να επιλεξει ποιοτικοτερα και πιο συμβατα με το ελληνικο κοινο,τευχη(μη ξεχναμε οτι πολλα απο τα επομενα τευχη του superman εχουν σχεση με το countdown).Eπιπλεον το all-star superman ειναι απο τις καλυτερες σειρες που εχει να παρουσιασει η DC τα τελευταια 2 χρονια!

Επεξεργασία από spot
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7137
  • Reputation:   27107
  • Achievement Points:  7472
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6240 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν αντιλέγω ότι θα είναι πολύ καλή ιστορία. Ούτε οι άλλες ήταν κακές. Αντιθέτως θα έλεγα! Απλά μ'ενοχλεί που, απ'ότι φαίνεται, ΠΟΤΕ δεν θα ξαναδώ σ'αυτόν τον τόπο μία σειρά όπως το "Σπάϊντερ Μαν" του Καμπανά. Πιστό (σχετικά) στην αντίστοιχη Αμερικάνικη έκδοση για 600 τεύχη, σταθερά, απ'το 1979 μέχρι το 1991 (αν θυμάμαι καλά). Δεν αναφέρομαι στη συγκεκριμένη σειρά του "Superman" μόνο αλλά για ΟΛΕΣ που έχει εκδόσει μέχρι στιγμής η "Anubis Comics". Απλά τώρα γίνεται εδώ η αλλαγή και ήταν αφορμή να τα πω. Θυμάστε σε άλλα posts που κάναμε έρευνα για το ΤΙ ουσιαστικά τελείωσε η "Modern Times" και την κράζαμε; Για να δούμε την "Anubis" τώρα. Αν εξαιρέσουμε κάτι "Superman: Birthright" και "Batman: Hush" υπάρχει τίποτε άλλο τελειωμένο; ΌΧΙ! Και μη μου πείτε για κάτι "Lovecraft" και τέτοια. Για σειρές μιλάμε τώρα. Η "πρόοδος" λοιπόν που είναι ακριβώς; Μία λέξη έρχεται στο μυαλό μου από "Α" και δεν είναι το "ΑΠΕΙΡΟ" του Odin. ΑΡΠΑΧΤΗ!

 

Και καλά κάνει, όπως λες, και κλείνει κι αυτή την σειρά γιατί πλησιάζει στο Αμερικάνικο. Δε μπορούσε να την είχε ξεκινήσει από ΠΟΛΥ πιο πριν; Παρακολουθείστε ποιές σειρές είναι αυτές που κράτάει και συνεχίζει. Ουσιαστικά τις χειρότερες του "Ultimate" σύμπαντος. Αν εξαιρέσουμε το φοβερό "Conan" φυσικά που ΕΥΤΥΧΩΣ ολοκληρώνεται! Παρόλο που είμαι Marvelάκιας, ως επi το πλείστον, με τις σειρές που εκδίδει η "Anubis Comics" μάλλον πως "γέρνω" σε προτίμηση προς "DC". Βγάζει ΧΑΛΑΡΑ καλύτερες ιστορίες. Μόνη εξαίρεση, ίσως, το "Ultimate Fantastic Four" και το "Astonishing X-Men". Και στην τελική δε θέλει να βγάλει "The Amazing Spider-Man" γιατί σκαλώνει ότι τα'χει διαβάσει ο κόσμος; Ας βγάλει "Web Of Spider-Man" (καλά..είχε και μερικά βγάλει ο Καμπανάς αλλά όχι τίποτα τραγικό), "Daredevil", "Punisher", "Doctor Strange", "Silver Surfer", "Thor", "Captain Marvel", "Hulk", ας βγάλει από ΑΛΛΕΣ εταιρίες βρε αδερφέ! Δεν υπάρχουν άλλες;

 

Περισσότερο όμως, όπως είπα και στην αρχή, δεν είναι το τι θα βγάλει αλλά το αν το ολοκληρώσει ή τέλος πάντων προχωρήσει σε μεγάλο μέρος του. Επειδή έχουμε μείνει ελεϊνά πίσω στη χώρα μας σ'αυτές τις εκδόσεις δεν πάει να πει πως πρέπει να κάνουμε ΤΡΑΓΙΚΑ άλματα. Μόνοι σας προβληματιστήκατε κάπου αλλού πως το "Civil War" έχει continuity και το να το βγάλεις μεμονωμένο είναι λάθος. Δηλαδή δεν το βλέπουν αυτοί; Δεν υπάρχουν crossovers ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ στο παρελθόν που να μπορούν να εκδόσουν/ξαναεκδόσουν όπως τα 4 "Secret Wars ή το "Infinite Wars"; Άμα περιμένει κανείς προκοπή από εκδοτικό οίκο κόμικς σ'αυτή τη χώρα... Συγγνώμη αν σας κούρασα ή αν γίνομαι άδικος για ορισμένες εταιρίες αλλά στο κάνουν στις ταινίες που θέλεις να δεις και δεν βρίσκεις, στο κάνουν σε βιβλία που θέλεις να διαβάσεις και δεν υπάρχουν, στο κάνουν και στα κόμικς. Είναι να μην αγανακτείς; Μόνο στη μουσική βρίσκεις παρηγοριά τελικά μιας και τα περισσότερα βρίσκονται σχετικά εύκολα (αν και εδώ γίνονται μην-πω-τι πάλι...). Enough. Κόβω το παραλήρημα γιατί δεν βγάζει πουθενά... Αφού ούτως ή άλλως, σαν μ*****ς που είμαι , ΠΑΛΙ θα δώσω τον οβολό μου. Ελπίζω να μην ενόχλησα/πρόσβαλα κανέναν και κανενός συμφέροντα εδώ μέσα. Δεν είχα καμία τέτοια πρόθεση. :/

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121010
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6352 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγω παντως πιστευω οτι με δεδομενο οτι το περιοδικο superman ειχε πλησιασει πολυ κοντα το αντιστοιχο αμερικανικο,σωστα η anubis σταματαει τον τιτλο για λιγους μηνες,προκειμενου να επιλεξει ποιοτικοτερα και πιο συμβατα με το ελληνικο κοινο,τευχη(μη ξεχναμε οτι πολλα απο τα επομενα τευχη του superman εχουν σχεση με το countdown).

 

Αχα, ετσι εξηγειται. Τοτε ενταξει, καλα κανανε, γιατι για να καταλαβεις τι παιζει με το 52 countdown σε συνδυασμο με τα απειρα tie-ins ειναι λιγακι χαος... :wow:

 

Εμ, το Countdown δεν ειναι μετα τις 52 βδομαδες? :wow: Δηλαδη εχει βαλει τευχος που συσχετιζοταν με το προηγουμενο event?

 

ΠΟΤΕ δεν θα ξαναδώ σ'αυτόν τον τόπο μία σειρά όπως το "Σπάϊντερ Μαν" του Καμπανά. Πιστό (σχετικά) στην αντίστοιχη Αμερικάνικη έκδοση για 600 τεύχη, σταθερά, απ'το 1979 μέχρι το 1991 (αν θυμάμαι καλά).

 

Και στην τελική δε θέλει να βγάλει "The Amazing Spider-Man" γιατί σκαλώνει ότι τα'χει διαβάσει ο κόσμος; Ας βγάλει "Web Of Spider-Man" (καλά..είχε και μερικά βγάλει ο Καμπανάς αλλά όχι τίποτα τραγικό)

 

Μόνο στη μουσική βρίσκεις παρηγοριά τελικά μιας και τα περισσότερα βρίσκονται σχετικά εύκολα (αν και εδώ γίνονται μην-πω-τι πάλι...).

 

Στον Σπαϊντερμαν τουτ Καμπανα νομιζω δεν ηταν μοναχα Amazing, αλλα και Web ή και απο κατι αλλους παλιους τιτλους :thinking:

 

Αστα μαν, στην μουσικη δυσκολα βρισκονται αυτα που οντως αξιζουν για τον καθενα. ;)

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  97
  • Reputation:   251
  • Achievement Points:  97
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6081 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Αχα, ετσι εξηγειται. Τοτε ενταξει, καλα κανανε, γιατι για να καταλαβεις τι παιζει με το 52 countdown σε συνδυασμο με τα απειρα tie-ins ειναι λιγακι χαος... :wow:

 

Εμ, το Countdown δεν ειναι μετα τις 52 βδομαδες? :wow: Δηλαδη εχει βαλει τευχος που συσχετιζοταν με το προηγουμενο event?

 

 

 

Ναι,το countdown ειναι μετα το 52 και μερικα απο τα προηγουμενα τευχη βλ.661 τα οποια απεφυγε να εκδωσει η anubis ηταν countdown tie-ins και για αυτο εφτασε τοσο κοντα στο αμερικανικο(μενει να εκδωθει το story-arc The Third Kryptonian ενω το αμεσως επομενο με τον atlas δεν εχει ολοκληρωθει ακομα.)

Ομως μου φαινεται οτι δεν ασχολουμαστε με το πιο σημαντικο,All Star Superman στην Ελλαδα,δηλαδη Grant Morrison για πρωτη φορα in character σε οτιδηποτε εχει γραψει μεχρι σημερα(με μικρη εξαιρεση το run του στο Batman.)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7137
  • Reputation:   27107
  • Achievement Points:  7472
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6240 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στον Σπαϊντερμαν τουτ Καμπανα νομιζω δεν ηταν μοναχα Amazing, αλλα και Web ή και απο κατι αλλους παλιους τιτλους :thinking:

 

Αστα μαν, στην μουσικη δυσκολα βρισκονται αυτα που οντως αξιζουν για τον καθενα. ;)

 

:cheers3:

Μα γι'αυτό έβαλα σε παρένθεση το "Σχετικά". Φυσικά και έχει κι απ'την "Web Of Spider-Man" μέσα (το αναφέρω και σε παρακάτω παράγραφω, εννοώντας αυτή την σειρά). Δεν χάλασε κανένα continuity όμως όπως για παράδειγμα στη σειρά "Σούπερμαν: Ο Άνθρωπος Ατσάλι" της "Πέργαμος Εκδοτικής" που έχουν βάλει μέσα ότι να'ναι.

 

Στη μουσική είναι πιο εύκολο να βρεθεί οτιδήποτε μιας και δε μας απασχολεί η γλώσσα. Αυτό εννοώ. Αλλά τι ψάχνεις ν'αγοράσεις και δεν το βρίσκεις να το έχουν κάνει έστω εισαγωγή; Τέλος πάντων έχει γίνει off topic οπότε αν θέλεις απάντησε μου σε pm. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26517
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6214 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Φίλε Mandrake, αυτά που έγραψες πριν είναι ο βασικός λόγος για τον οποίο έχω σταματήσει εδώ και χρόνια να αγοράζω ελληνικά κόμικς των χαρακτήρων της Μάρβελ που μου αρέσουν...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6050 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Eγώ το λέω και το ξαναλέω.Σε μερικά χρόνια που κι ο τελευταίος έλληνας θα εξοικιωθεί με το internet οι εταιρίες που ποντάρουν στα αμερικάνικα κόμικς θα χάσουν (και ειδικά αυτές που ποντάρουν πολύ στα κόμικς στα οποία βασίζονται οι επίκαιρες ταινίες).

Ήδη πάρα πολλοί κατεβάζουν απο το internet και ακόμη περισσότεροι θα το κάνουν στο μέλλον.Ειδικά απο τη στιγμή που η ποιότητα των αμερικάνικων κόμικς και κυρίως των υπερηρωικών βρίσκεται σε ελεύθερη πτώση τα τελευταία 10-15 χρόνια (με λίγες εξαιρέσεις) και οι τιμές στις οποίες κυκλοφορούν στην Ελλάδα είτε στην original έκδοση ή απο την Anoubis είναι απαγορευτικές για τους φαν που δεν θα πάρουν μόνο ένα.Και μέσα σ'όλα αυτά έχεις και την αβεβαιότητα οτι ο τίτλος που ξεκινάς να συλλέγεις στα ελληνικά θα σταματήσει να εκδίδεται.

Ακόμη και η μόδα των ταινιών με υπερήρωες θα ξεφουσκώσει στην Ελλάδα (γιατί αυτή είναι η φύση του έλληνα,βαριέται γρήγορα.Στην Αμερική βλέπουν το big brother 150 και δε βαριούνται)

Για μένα αργά ή γρήγορα ο περισσότερος κόσμος τα μόνα κόμικς που θα αγοράζει θα είναι αυτά τα οποία δεν μπορεί να τα διαβάσει στην original γλώσσα τους γιατί δεν την ξέρει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190278
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6376 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

(γιατί αυτή είναι η φύση του έλληνα,βαριέται γρήγορα.Στην Αμερική βλέπουν το big brother 150 και δε βαριούνται)

 

άσχετο, για άλλο μπήκα, αλλά σε αυτό, θέλω να απαντήσω. :) 7 εκατομμύρια θεατές έχει. Επί συνόλου γύρω στα 250 :) Αντίστοιχα για τον Έλληνα που βαριέται γρήγορα να θυμίσω την Λάμψη :lol:

 

και πάμε σε αυτό που ήθελα να γράψω αρχικά :D Ρώτησα αν σκοπεύουν να εκδώσουν και κανένα BD (το 2ο Avatar, τη συνέχεια της Αταλάντης)... Την απάντηση την φαντάζεστε όλοι :) Δεν περπάτησαν (άμα κάνεις όμως κακές επιλογές.....)

 

μαζί σου kKKK ως στάση για το υπερηρωικό (ότι λογικά θα έπρεπε να το κατεβάζουν κλπκλπκλπ). Μου έχει δοθεί όμως η εντύπωση, τουλάχιστον για εδώ μέσα, ότι είμαστε η μειοψηφία.

 

Να σχολιάσω επίσης ότι εγώ κι εσύ είμαστε συλλέκτες. Οι κάτω των 18 (για να μην πω οι κάτω των 22) είναι όμως καθαρότατα αναγνώστες. Το πήραν, το διαβάσαν, το σουτάραν :) Από την άλλη βέβαια, το να σε αφήνει μια σειρά (ως αναγνώστη) χωρίς να σου λέει ποιό είναι το τέλος έστω του story-arc είναι faux pas.

 

Γενικώς πάντως, το έχουν αυτό το πρόβλημα τα περισσότερα υπερηρωικά... Είναι "χαρακτήρες", ενώ το κλειδί είναι πάντα ο "δημιουργός". Και στην τελική αυτό το έχουμε ζήσει και με τον Λούκυ Λουκ, όπου πολύ απλά αν δεν παίζει Gosciny.............. :) Το πιο "λογικό" θα ήταν να κυνηγάγαν limited series, τύπου Ηλέκτρα Frank Miller ή έστω τίτλους όπως το Planetary ή το Rising Stars που και ποιότητα διαθέτουν και είναι πεπερασμένος αριθμός τευχών.

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6050 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Να σχολιάσω επίσης ότι εγώ κι εσύ είμαστε συλλέκτες. Οι κάτω των 18 (για να μην πω οι κάτω των 22) είναι όμως καθαρότατα αναγνώστες. Το πήραν, το διαβάσαν, το σουτάραν :) Από την άλλη βέβαια, το να σε αφήνει μια σειρά (ως αναγνώστη) χωρίς να σου λέει ποιό είναι το τέλος έστω του story-arc είναι faux pas.

Για αυτό το λόγο λέω οτι σε μερικά χρόνια οι περισσότεροι θα κατεβάζουν απο το internet (κι εγώ άλλωστε τα αμερικάνικα τα κατεβάζω με το κιλό και στο τέλος αγοράζω όταν βγούν σε άλμπουμ΄πολύ λίγα όπως το 100 Bullets) κι δεν θα αγοράζουν.

Ενώ ακόμη κι αν δεν είσαι συλλέκτης ελληνικών κόμικς όπως εγώ (που τους ακουμπάω σχεδόν ότι λεφτά περνάνε απο τα χέρια μου) όταν θέλεις να διαβάσεις ένα Dylan Dog για παράδειγμα,θα αναγκαστείς να το αγοράσεις αν δε ξέρεις ιταλικά.Βέβαια για να φτάσει το κοινό σύνολο του κοινού της Ανούμπις να θέλει να αγοράσει ένα ιταλικό κόμικ,θα πρέπει να γίνουν πολλά (καμιά σχετική ταινία ή επιτυχία κάποιου άλλου τίτλου απο άλλη εταιρία ωστε να το προωθήσουν κτλ).

 

Γενικώς πάντως, το έχουν αυτό το πρόβλημα τα περισσότερα υπερηρωικά... Είναι "χαρακτήρες", ενώ το κλειδί είναι πάντα ο "δημιουργός". Και στην τελική αυτό το έχουμε ζήσει και με τον Λούκυ Λουκ, όπου πολύ απλά αν δεν παίζει Gosciny.............. :) Το πιο "λογικό" θα ήταν να κυνηγάγαν limited series, τύπου Ηλέκτρα Frank Miller ή έστω τίτλους όπως το Planetary ή το Rising Stars που και ποιότητα διαθέτουν και είναι πεπερασμένος αριθμός τευχών.

 

Και στα υπερηρωικά παίζει ρόλο ο δημιουργός.Πχ το X-men πήγαινε για κόψιμο πριν το αναλάβει ο Chris Claremont το '75 και έπεσε όταν το άφησε το '91.Το ίδιο μπορεί να πεί κανείς και για την 1η θητεία του Peter David στο Hulk.Kαι σε πολλές περιπτώσεις υπάρχουν δημιουργοί που φτιάχνουν κατάσταση ακόμη και όταν οι ήρωες απο μόνοι τους δεν τραβάνε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190278
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6376 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Και στα υπερηρωικά παίζει ρόλο ο δημιουργός.Πχ το X-men πήγαινε για κόψιμο πριν το αναλάβει ο Chris Claremont το '75 και έπεσε όταν το άφησε το '91.Το ίδιο μπορεί να πεί κανείς και για την 1η θητεία του Peter David στο Hulk.Kαι σε πολλές περιπτώσεις υπάρχουν δημιουργοί που φτιάχνουν κατάσταση ακόμη και όταν οι ήρωες απο μόνοι τους δεν τραβάνε.

 

αυτό ακριβώς είπα :) σε όλα παίζει ο δημιουργός!

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6050 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

αυτό ακριβώς είπα :) σε όλα παίζει ο δημιουργός!

 

:cheers5:

Σόρυ παρεξήγηση.Άλλο κατάλαβα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7137
  • Reputation:   27107
  • Achievement Points:  7472
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6240 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Φίλε Mandrake, αυτά που έγραψες πριν είναι ο βασικός λόγος για τον οποίο έχω σταματήσει εδώ και χρόνια να αγοράζω ελληνικά κόμικς των χαρακτήρων της Μάρβελ που μου αρέσουν...

Μα εκεί είναι το "πρόβλημα" μ'εμένα (τουλάχιστον). Ότι εδώ και αρκετά χρόνια κατά κύριο λόγο προσπαθώ να στηρίξω την Ελληνική αγορά όπως μπορώ, με τα θέματα/hobbies που ασχολούμαι φυσικά! Κάνω τη δική μου προσπάθεια βρε αδερφέ μπας και δω κάτι καλύτερο στο μέλλον, είτε για'μένα είτε για τις υπόλοιπες γενιές. Εάν δεις τι έχω μαζέψει/αγοράσει γενικά (από μουσική, κόμικς, βινύλια, CDs, DVDs κτλ.) θα καταλάβεις τι εννοώ. Το νούμερο είναι πενταψήφιο πλέον, χώρια οι κόπιες από DVDs και CDs (Συγκεκριμένα πράγματα όμως. Κυρίως είμαι του αυθεντικού). Το κάνω και με τα κόμικς εκτός ίσως την περίοδο της "Modern Times" που το είχα αφήσει κατά μέρους (ώντας ξενερωμένος απ'τις ιστορίες που έβγαζαν, έχοντας συνηθίσει στις παλιές (μιλάω και για σενάριο αλλά και για σχέδιο φυσικά)) και λέω "κοίτα τι πατάτες βγάζουν τώρα"... Αν εξαιρέσεις κάτι "Thor", "Hulk", ή "Batman - Σκοτεινός Ιππότης" (που δεν τα είχαμε δει και πολύ, στην Ελλάδα, στο παρελθόν) τα υπόλοιπα τα είχα "κλάσει". Βάζοντας μέσα και τα "Conan" (ο κόπανος...) αλλά πρόλαβα και αναπλήρωσα το κενό έγκαιρα. Τέλος πάντων...

 

Έχω αγοράσει και Αμερικάνικα τεύχη όπως και Ιταλικά ("Fantastici Quatro"! χαχα) και Γερμανικά (χωρίς να ξέρω τις δύο τελευταίες γλώσσες), στο παρελθόν, αλλά κυρίως από περιέργεια ορισμένα σκόρπια απο'δω κι απο'κει. Το κόστος, επίσης, είναι άλλος ένας παράγοντας που έκανε την συλλογή "απ'έξω" (τότε) απαγορευτική! Δεν θα σταματούσε η αγορά Ελληνικών τευχών φυσικά. Θα έπρεπε να γίνεται ταυτόχρονα. Τότε δεν υπήρχε και ενημέρωση για το τι κυκλοφορεί στο εξωτερικό. Ο μόνος τρόπος να το δεις ήταν "οδηγοί" όπως ο "Wizard" αλλά άργησα πολύ να τον μάθω (Καλοκαίρι του '94 νομίζω είναι το πρώτο τεύχος που πήρα; ). Εν πάση περιπτώση περνώντας τα χρόνια και χάνοντας διάφορα (γνωστοί οι λόγοι. Πάνω κάτω για όλους οι ίδιοι. :) ) η αναζήτησή μου για γνώσεις/αγορές/downloads με "κρατούσε" ακόμη στην Ελληνική αγορά και τότε είναι που με οδήγησαν και βρήκα κι εδώ, εσάς! Για να επανέλθω όμως τα Αμερικάνικα τεύχη δεν τα "ακολολούθησα" με αποτέλεσμα να έχω τεράστια κενά και δεν έπιασα ποτέ ν'ασχοληθώ σοβαρά. Άλλωστε πολλοί το κάνουν (έχω κάποιους φίλους και γνωστούς στην Αθήνα) μόνο και μόνο για τα φράγκα και την αξία που θα πάρουν αυτά, μετά. Κοιτάν συνέχεια τιμές σε bids και κοστολογήσεις. Αυτά εμένα μου είναι ΠΑΓΕΡΑ ΑΔΙΑΦΟΡΑ!! Δεν κοιτάω το κόμικ σαν να είναι "μετοχή". Δεν λέω, φυσικά, ότι εσύ το κάνεις. Αναφέρομαι ότι υπάρχουν κι αυτά τα άτομα (κι εδώ μέσα έχω εντοπίσει αρκετά) αλλά εντάξει..γούστα είναι αυτά και μαγκιά του ότι θέλει να κάνει κανείς στην τσέπη του. Από την άλλη σκεφτόμουν ότι μία Αμερικάνικη σειρά μπορεί να την εκδόσουν κάποια στιγμή στην Ελλάδα (ναι, η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία) οπότε μιας και τα υποστηρίζω θα έπρεπε να τα ξαναγοράζω. Μα πιο πολύ λόγω κόστους και ειδικά χώρου (τα λεφτά κάποια στιγμή τα βρίσκεις) δε μπορείς να έχεις διπλές και τριπλές σειρές στο σπίτι σου. Κάποια απ'αυτά θα πρέπει να τα "ξεφορτωθείς". Και δεν το συνηθίζω αυτό. Επίσης συμφωνώ με τον germanicus19 ότι κάτω των 18 και 22 είμαστε (ως επί το πλείστον) αναγνώστες και όχι συλλέκτες.

 

Θα συμφωνήσω με τον kkkk και τον germanicus19 πως, ειδικά, τα Αμερικάνικα τεύχη θα τα κατεβάζουν όλα απ'το Internet σε μερικά χρόνια (ήδη γίνεται σε μεγάλο βαθμό) και ο κόσμος "τρέχει" ν'αγοράζει από άλλες χώρες που μεταφράζονται στ'αγγλικά. Εμένα προσωπικά με κουράζει να τα διαβάζω έτσι (βιβλίο μου είναι αδύνατο...) παρόλο που έχω διαβάσει αρκετές ιστορίες επειδή δεν είχα ποτέ την δυνατότητα να τα διαβάσω στην Ελλάδα, μιας και δεν είχαν βγει... Επίσης θα συμφωνήσω πως ο Έλληνας βαριέται εύκολα (που καταντήσαμε λοχία...) και είναι κάτι που πραγματικά με προβληματίζει. γιατί το πρόβλημα έχει να κάνει περισσότερο με την παιδεία και την κουλτούρα του καθενός. Πραγματικά, αν είχε περισσότερες ασχολίες δεν θα έπληττε ποτέ αλλά δεν έχει και είναι επιλογή του. Εκεί νομίζω πως εστιάζεται το πρόβλημα, τουλάχιστον απ'την εμπειρία μου ως φοιτητής σε μία μικρότερη πόλη όπως η Άρτα. Ο Έλληνας έχει γίνει πάρα πολύ απαιτητικός. Στα ΠΑΝΤΑ! Μιλάω για τον μέσο όρο φυσικά και όχι για το σύνολο.

 

Οι μικρές σειρές που αναφέρεις φίλε germanicus19 είναι μεν μία προσωρινή λύση αλλά αυτό αναφέρω και παραπάνω. Ότι αν θέλουν ένα συγκεκριμένο story arc ή μία μίνι σειρά που έχει εκδοθεί "έξω", ας την βγάλουν σε βιβλίο. Γιατί να πρέπει να "μπαίνω στο τρυπάκι" ότι ξεκινάει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μία καινούρια σειρά και μετά από 5,6 ή 12 τεύχη να πρέπει να την εγκαταλείψω; Μία σειρά που είναι ΗΔΗ λειψή ξεκινώντας απ'το αντίστοιχο τεύχος #23523523 και δεν συμμαζεύεται. Είναι και πιο οργανωτικό να γίνει έτσι για να μπορεί κάποιος να αποκτήσει τα τα προηγούμενα τεύχη αγοράζοντάς ή κατεβάζοντάς τα αντίστοιχα Αμερικάνικα (στην προκειμένη περίπτωση), ανάλογα με τις δυνατότητες του καθενός μας, αλλά και για να ξεχωρίζει επιτέλους τις σειρές του κανονικού continuity απ'τις λοιπές που βγαίνουν και που δεν έχουν καμία σχέση, όσο καλές κι αν είναι. Ειδικά η "DC" έχει κάνει τρελές αλλαγές στο σύμπαν της και είναι περισσότερο μπέρδεμα από οτιδήποτε άλλο. Όμως είμαι σίγουρος όπωςθέλαν απ'την αρχή να κρατήσουν πάγια την τακτική που έχουν τώρα και για να μην φαίνονται μπερδεμένα στον κάθε αναγνώστη έβγαλαν τα αφιερώματα με τα origins ηρώων και εκδοτικής εταιρίας αρχικά στο "DC Universe". Να πληροφορήσουν με ένα "μπούσουλα" για το τι επέρχεται στις μελλοντικές της εκδόσεις. Δεν είχαν ποτέ σκοπό να κάνουν αυτό που ζητάω. Γι'αυτό και η σύγκρισή μου με τα του "Καμπανά". Στα υπόλοιπα τον ξεπερνάνε (χαρτί, μεταφράσεις, χρώματα, σωστό λέτερινγκ). Στο βασικό (την ουσιαστική συνέχεια και όχι να "πετάμε" ότι να'ναι στην αγορά) όμως δεν θα τον φτάσουν ποτέ. Όχι γιατί δε μπορούν, αλλά γιατί δεν θέλουν. :moutra2:

 

Υ.Σ. Απ'ότι βλέπω η συζήτηση έχει συνέχεια... Μήπως όμως ενοχλεί/κουράζει κάποιους αυτό γιατί βγαίνουμε εκτός τόπικ; Αν φαίνεται κάτι τέτοιο παρακαλούνται οι υπεύθυνοι να λάβουν τα μέτρα που αρμόζουν και να μεταφερθεί κάπου αλλού. :beer:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190278
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6376 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Γι'αυτό και η σύγκρισή μου με τα του "Καμπανά". Στα υπόλοιπα τον ξεπερνάνε (χαρτί, μεταφράσεις, χρώματα, σωστό λέτερινγκ). Στο βασικό (την ουσιαστική συνέχεια και όχι να "πετάμε" ότι να'ναι στην αγορά) όμως δεν θα τον φτάσουν ποτέ. Όχι γιατί δε μπορούν, αλλά γιατί δεν θέλουν. :moutra2:

 

Δεν έχω κάτι παραπάνω να πω στα υπόλοιπα, σε αυτό όμως θα διαφωνήσω. Είσαι προφανώς επηρρεασμένος από το Σπάιντερμαν και ενδεχομένως από το Κάπτεν Αμέρικα που κρατήσαν πολύ καιρό και φαντάζομαι ότι είχαν μια συνέχεια. Γιατί απ'όσα θυμάμαι και απ'όσα έχω δει εδώ, ήταν ο ορισμός της ασυνέπειας σε χρονολογική συνέχεια. Βλέπω τους Εκδικητές και τους F4 και κυριολεκτικά πέταγε ότι του κατέβαινε εκεί μέσα. Βέβαια ήταν και άλλες εποχές. Τότε τα τευχάκια ήταν κυρίως αυτοτελή και τα story arcs αποτελούσαν major events, ενώ σήμερα η τεράστια πλειονότητα των υπερηρωικών διαβάζεται καλύτερα σε TPB. Με αυτόν τον τρόπο τις περισσότερες φορές δεν καταλάβαινες αυτή την "εσωτερική χρονική ασυνέχεια".

 

Πάντως το τονίζω, όπως το είχα τονίσει και για τη Μαμούθ. Ας δείχνουμε λίγη συγκατάβαση στις εκδοτικές όταν σταματάνε κάποια σειρά που μας αρέσει. Προφανώς δεν τους βγαίνουν τα κουκιά... Δεν θα βγει κανείς κερδισμένος αν καταλήγουν να βγάζουν κάτι ζημιογόνο, απλώς για να το βγάλουν (ακόμα και αν είναι για να το ολοκληρώσουν), και οδηγούνται (όταν φτάνουν σε ακραίες καταστάσεις) στην πτώχευση... Έτυχε να δω και τι κατεβάζει το κοινό από τον γαλανόλευκο και εντάξει... Ας το θέσω έτσι. Τα γούστα μου διαφέρουν σημαντικότατα από την πλειοψηφία.

 

:cheers5:

 

ΥΓ Silver Surfer......... Βγάλτε ρε )(&^*&(&^*&( κανένα Rising Stars... άκου Silver Surfer. Δε με είχε χαλάσει όταν το είχα διαβάσει (το συγκεκριμένο), αλλά αυτή τη στιγμή το θυμάμαι ως ένα ακόμα του σωρού...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7137
  • Reputation:   27107
  • Achievement Points:  7472
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6240 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν έχω κάτι παραπάνω να πω στα υπόλοιπα, σε αυτό όμως θα διαφωνήσω. Είσαι προφανώς επηρρεασμένος από το Σπάιντερμαν και ενδεχομένως από το Κάπτεν Αμέρικα που κρατήσαν πολύ καιρό και φαντάζομαι ότι είχαν μια συνέχεια. Γιατί απ'όσα θυμάμαι και απ'όσα έχω δει εδώ, ήταν ο ορισμός της ασυνέπειας σε χρονολογική συνέχεια. Βλέπω τους Εκδικητές και τους F4 και κυριολεκτικά πέταγε ότι του κατέβαινε εκεί μέσα. Βέβαια ήταν και άλλες εποχές. Τότε τα τευχάκια ήταν κυρίως αυτοτελή και τα story arcs αποτελούσαν major events, ενώ σήμερα η τεράστια πλειονότητα των υπερηρωικών διαβάζεται καλύτερα σε TPB. Με αυτόν τον τρόπο τις περισσότερες φορές δεν καταλάβαινες αυτή την "εσωτερική χρονική ασυνέχεια".

 

Με την διαφόρά του ότι εγώ δε μιλάω για τις δεύτερες και τρίτες ιστορίες αλλά για την βασική που το περιοδικό έχει το όνομά της. Δηλαδή στον "Spider-Man"! Κι αυτό διότι είναι στην υπόλοιπη ύλη ήθελε να καλύψει ιστορίες και με άλλους ήρωες γιατί προφανώς είδαν πως δεν τους "έπερνε" να βγάλουν ξεχωριστό κόμικ για τον καθένα γιατί δεν είχε αποδοχή. Αν τους έπερνε δεν τίθεται θέμα αν εξέδιδαν ξεχωριστά τις ιστορίες, στο δικό τους τεύχος! Αν πήγαινε καλά ίσως να τα έβγαζε και ξεχωριστά αργότερα, όπως έκανε με τον "Captain America". Προσοχή, μιλάω για τα '80s αυστηρά! Πριν δεν έχω και πολλά αλλά δεν βγάλαν και τόσα τεύχη όπως το "Σπάϊντερ Μαν" για να κάνουμε σύγκριση. Στην "Anubis Comics" ενώ ξέρει πολύ καλά ότι αν έβαζε τέτοιες ιστορίες οι ίδιοι που αγοράζουμε τώρα ότι αλλαγή κάνει, οι ίδιοι θα τα στηρίζαμε κι αυτά! Δεν το κάνει όμως και προτιμάει άλλη "οδό". Και το budget δε νομίζω να είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα. Επιλογές είναι. Κι όσον αφορά "μισοτελειωμένες ιστορίες" στο "Σπάϊντερ Μαν", μέχρι και ολόκληρα crossovers είδαμε εκεί μέσα! Για παράδειγμα τα "Secret Wars"! Ή μήπως δεν είδαμε τελειωμένο το "Infinite Gauntlet"; Είδαμε τα τεύχη με του Χουλκ (ή Χαλκ τέλος πάντων) στα "Σταυροδρόμια". Κι άλλες μεγαλύτερες ιστορίες με τον Iron Man που να τελειώνουν σε περισσότερα τεύχη, πόσες και πόσες συνέχειες με τον Master Of Kung Fu και φυσικά με τον Χουλκ. Κι όλα αυτά σε ένα περιοδικό, επαναλαμβάνω γιατί δεν υπήρχε η προοπτική (όχι η εταιρία διανομής! Αυτή υπήρχε! :P). Και αν εξαιρέσουμε κάτι "Web Of Spider-Man", το "The Amazing Spider-Man" προχωρούσε κανονικά! Δες τις χρονολογίες στα αντίστοιχα Αμερικάνικα τεύχη. Ίδια χρόνια ισαπέχουμε συνέχεια. Και, ναι βοήθησε πολύ κι αυτό που λες! Ότι πολλές απ'τις ιστορίες ήταν αυτοτελείς.

 

Πάντως το τονίζω, όπως το είχα τονίσει και για τη Μαμούθ. Ας δείχνουμε λίγη συγκατάβαση στις εκδοτικές όταν σταματάνε κάποια σειρά που μας αρέσει. Προφανώς δεν τους βγαίνουν τα κουκιά... Δεν θα βγει κανείς κερδισμένος αν καταλήγουν να βγάζουν κάτι ζημιογόνο, απλώς για να το βγάλουν (ακόμα και αν είναι για να το ολοκληρώσουν), και οδηγούνται (όταν φτάνουν σε ακραίες καταστάσεις) στην πτώχευση...

 

Δεν διαφωνώ! Μα και την συγκατάθεση μου δίνω και τον οβολό μου επίσης. Το πρόβλημα μου δεν είπα πως είναι οι εκδόσεις που βγάζουν. Αλλά μ'αυτές που έχουν σκοπό να συνεχίζουν (πχ. οι της "Ultimate Universe") θα μπορούσαν ν'αντικατασταθούν με ποιοτικότερες/παλαιότερες. Και η δικαιολογία του στυλ "αυτά τα έχετε ξαναδιαβάσει, πάμε γι'άλλα" δεν πιάνει σ'εμάς. Γιατί ΚΑΙ τα "Ultimate Spider-Man" (τουλάχιστον τα πρώτα 6-7 τεύχη) τα είχαμε ξαναγοράσει/ξαναδιαβάσει και μάλιστα ΛΙΓΟΤΕΡΑ χρόνια πίσω, απ'την "Modern Times" αλλά ΚΑΙ τα "Κόναν" απ'την "Κόμπρα Πρεςς"! Βλέπεις όμως σ'αυτά υπήρξε μεγάλη "πίεση" απ'το αναγνωστικό κοινό που τα ξαναζητούσε τρελά και γι'αυτό προχώρησαν στις εκδόσεις αυτές των ιστοριών της "Marvel" και μάλιστα διπλασίασαν την ύλη της βασικής σειράς, της "Dark Horse" για να βάλουν ΚΙ ΑΛΛΕΣ ιστορίες μέσα! Απλά δε βρέθηκαν ένα τσουβάλι γράμματα και e-mail να κάνουν το ίδιο και για τα "The Amnazing Spider-Man" (για παράδειγμα! Θα μπορούσαν να βάλουν και "Captain Marvel" ή κάτι άλλο). Και σε τελική ανάλυση πιστεύεις πραγματικά ότι "θα πέφταν ΄'εξω" αν ΜΙΑ από τις σειρές που εκδίδουν (δεν λέω παραπάνω) ήταν η συγκεκριμένη που αναφέρω; Κοιτάμε τα "μοδάτα" λοιπόν και αρκεί να βγαίνει το χαρτζηλίκι. Η ποιότητα; Στα παλιά μας τα παπούτσια. Αραιά και που και όταν. Μα η διαφορά με τον "Καμπανά" είναι ότι εκδίδουν πολύ περισσότερα και με πολύ πιο γρήγορο ρυθμό! Και πίστεψέ με αν είναι να κινδυνέψουν το πιο πιθανό είναι τα πολλά και διάφορα ανοίγματα που κάνουν και ο άλλος "χάνει τη μπάλα" και όχι τα πέντε και καλά. Η ιστορία τουλάχιστον αυτό μας έχει δείξει. Βλέπεις η "Jemma Press" τι κάνει! Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν έχω "κολλήσει" (όπως μπορεί να φαίνεται σε κάποιους). Λέω βρε αδερφέ τι θα'θελα να διαβάσω περισσότερο απ'το να αγοράζω "μίνι σειρές", που στην τελική ΔΕΝ είναι μίνι σειρές κι απλά τις πλασάρουν ως τέτοιες. Παράπονο είναι. Κατά τ'άλλα καλά κάνει και βγάζει γενικά! Αν δεν είχαμε και τα κόμικς..! :beer:

 

ΥΓ Silver Surfer......... Βγάλτε ρε )(&^*&(&^*&( κανένα Rising Stars... άκου Silver Surfer. Δε με είχε χαλάσει όταν το είχα διαβάσει (το συγκεκριμένο), αλλά αυτή τη στιγμή το θυμάμαι ως ένα ακόμα του σωρού...

 

Βασικά έχω διαβάσει λίγα τεύχη (δεν έχω και πολλά Αμερικάνικα) του "Silver Surfer" αλλά το "Requiem" δεν το ξέρω καθόλου! Αν έχει πάντως φιλοσοφικές ανησυχίες, όπως τον ξέρουμε μέχρι τώρα, μπορεί να είναι καλές οι ιστορίες του! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116995
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6195 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Η όλη συζήτηση παραείχε βγεί εκτός topic οπότε αυτονομήθηκε. Λόγω του ότι περιέχει πολλές νοσταλγικές αναμνήσεις του Mandrake για την δεκαετία του '80 από κομιξική πλευρά, από την οποία πηγάζουν και οι αντιπαραβολές με το σήμερα, κρίθηκε σκόπιμο να μεταφερθεί στις αναμνήσεις.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.