Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βασιλεύς των κόμικς

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
WWS: WORLD WAR SAPIENS
Σενάριο/Kείμενα:
Δημήτρης Καμένος
Σχέδιο:
Δημήτρης Καμένος
Hμερ. έκδοσης:
20-04-2018
Εξώφυλλα:
2 + 2 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
2
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Επιστ. Φαντασίας,Πολεμικό
Μέγεθος:
17.0 x 24.0
Σελίδες:
68
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-618-5116-58-3
Ονομαστική τιμή:
6,50€

  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

WORLDWARSAPIENS_0001z.jpgWORLDWARSAPIENS_0001.jpg  WORLDWARSAPIENS_0002.jpg  WORLDWARSAPIENS_0002z.jpg

 Καλώς ήρθατε στον παράξενο, αλλόκοτο και εναλλακτικό κόσμο του Δημήτρη Καμένου που δημιούργησε και γνωρίσαμε στο HOMO.

Οί γνωστοί χαρακτηρες ,επιστρέφουν αυτή την φορά σε έναν τόμο 50 σελίδων. Παρέα με τον Μπόγκυ (Χάμφρέυ Μπόγκαρτ) σαν Ρίκ στην Καζαμπλάνκα να δίνει μία εύθυμη νότα στην ιστορία, συνεχίζουν ακάθεκτοι τις περιπέτειες τους. 
   Βρισκόμαστε στο έτος 1940 και ένας απόλυτος πόλεμος μεταξύ των ανθρωπίνων ειδών μοιάζει αναπόφευκτος. Οι δυνάμεις του Γενοσοσιαλιστικού Άξονα, αποτελούμενες από Homo Sapiens και Neanderthal γενικεύουν την επίθεση εναντίον των ανθρώπων της Χαϊδελβέργης, των αυστραλοπιθήκων και των άλλων ανθρωπιδών που θεωρούν «μη καθαρά». Η κατεχόμενη Σιλεσιοπομερανική Κοινοπολιτεία γεμίζει από στρατόπεδα συγκέντρωσης. Η Φραγκία έχει κατακτηθεί και οι δυνάμεις της Ιγγλετέρας, καθηλωμένες, αντιμετωπίζουν τους βομβαρδισμούς των φασιστών.

Το μπαρ του Ντικ, κάπου στην Β.Α. Αφρική, θεωρείται ουδέτερο έδαφος. Εκεί συχνάζουν αξιωματικοί της πανίσχυρης Ένωσης Δενισοβιετικών Δημοκρατιών. Εκεί οι εξόριστοι ακούν τους φλογερούς λόγους του πρωθυπουργού της Ιγγλετέρας που προσπαθεί να ενισχύσει το φρόνημα των κατατρεγμένων. Εκεί βρίσκεται και ο Υπερνεκρομάντης Άλιστερ Κρώλεϊ που περιμένει τον Αρχινεκρομάντη Φράνσις Μπάρετ με μια διαταγή στα χέρια του, υπογεγραμμένη από τον ίδιο τον Αλόις Χίτλερ.

Ο πρώτος τόμος του World War Sapiens εξιστορεί νέα, αιματοβαμμένα κεφάλαια του Μεγάλου Γονιδιακού Πολέμου και μας γυρίζει πίσω στο συναρπαστικό παράλληλο σύμπαν που θεμελίωσε η τετραλογία του Homo και επέκτεινε η cult ανθολογία Homo: Ιστορίες από το Μέτωπο.
 Σε ενα καρέ βλέπουμε την Ινγκριντ Μπέργκμαν, τον Σαμ να "τραγουδά" το γνωστό τραγούδι του έργου AS TIME GOES BY, ''ακούμε την γνωστή φράση του φινάλε «Αυτή είναι η αρχή μιας ωραίας φιλίας» και την πιο γνωστή ατάκα που ποτέ δεν ακούστηκε ποτέ στο έργο «Παίξτο ξανά ΣΑΜ».*Ο τόμος είναι η άμεση συνέχεια των 4 πρώτων τευχών.

  Το άλμπουμ πλαισιώνει και μια μικρη ιστορία 8 σέλιδων ,με πρωταγωνιστες τον ΣΕΡΤΖΙΟ ΜΟΓΚΡΕΓΚΟΡΕ  και την ΣΙΜΟΝΟΒΝΑ.
  Καλοφτιαγμένη έκδοση, ιστορία που δεν σε αφήνει να την παρατήσεις στην μέση, σχέδιο αυτό που ξέρουμε, ωραίο χιούμορ εκεί που δεν το περιμένεις. Αφού το διαβάσεις έχεις την αίσθηση του "κορεσμού", ότι πήρες την δόση σου αλλά ότι πεινάς και άλλο για το τι θα γίνει ύστερα, στο μεταίχμιο δηλαδή, πράγμα που το καταφέρνουν οι καλοί σεναριογράφοι.
Δεν πρέπει να λείπει απο την βιβλιοθήκη σας.
Τίτλος πρώτου τόμου : ΑΝΘΡΩΠΟΙ & ΚΟΥΝΟΥΠΙΑ
Τίτλος προσεχούς τόμου :ΔΕΝΙΣΟΒΙΕΤΙΚΑ ΖΟΜΠΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΦΑΣΙΣΤΩΝ (Ελπίζω να μην καθυστερήσει πολύ).
* Κανονική ατάκα του έργου ήταν "ΤΟ ΠΑΙΞΕΣ ΓΙΑ ΕΚΕΙΝΗΝ, ΠΑΙΞΤΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ".
Η ατάκα "ΠΑΙΞΤΟ ΞΑΝΑ, ΣΑΜ" ακούστηκε στο έργο "PLAY IT AGAIN SAM'" του Γούντι Αλλεν.
Είναι πρώτη φορα που μια ατάκα άλλου έργου έγινε γνωστή για άλλο έργο. 

 

Σάρωση_20180426 (2).jpgΣάρωση_20180426.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Dr Paingiver changed the title to WWS - WORLD WAR SAPIENS

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Επειδή είχα κι εγώ την απορία, να σημειώσω ότι ο τόμος αυτός (και όσοι ακολουθήσουν, φαντάζομαι) είναι η άμεση συνέχεια των τεσσάρων πρώτων τευχών :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ευχαριστω Γιώργο το συμπλήρωσα στο αρχικό ποστ:up:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23551
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2944 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Το διάβασα αμέσως μόλις το πήρα. Τα Homo μου άρεσαν. Εντάξει, με δεδομένο ότι πρόκειται για ελληνική προσπάθεια και με αρκετή επιείκεια τα θεωρούσα από τις ελληνικές σειρές που άξιζε να παρακολουθείς. Instabuy που λέμε και στη Θάσο.

 

Βλέπω νέα σειρά, ελπιδοφόρο ξεκίνημα, δεμένο και όχι συρραμένο, όλα θετικά. Ήδη πιστεύω ότι έχει γίνει σαφές ότι δεν ανταποκρίθηκε στην προσμονή μου. Αρκετή παρωδία. Περισσότερη από όση μου αρέσει. Γενικά ενώ μου αρέσει το χιούμορ ακόμα και σε "βαριά" έργα, πολύ περισσότερο σε ελαφριά βεβαίως, η παρωδία θεωρώ ότι είναι ένα είδος με χαμηλό ταβάνι. Θα γελάσεις λίγο ή πολύ, αλλά μόλις τελειώσει ο αρχικός συσχετισμός αυτό που μένει είναι αρκετά ρηχό. Δε μιλάμε για ένα comic relief πιστεύω ότι είχε μεγαλύτερο ποσοστό από ότι θα έπρεπε, αδικώντας τη συνολική δουλειά. Όχι μόνο ο Μπόγκι, αλλά και η πωστηνλεν τύπισσα με το φλογοβόλο ήταν εντός ορίων παρωδίας και καρικατούρας και γενικά δεν είμαι σίγουρος για την κατεύθυνση της σειράς, είναι και νέα σειρά με νέα αρίθμιση μπορεί εκεί να θέλει να πάει η σειρά. Σεβαστό.

 

Επίσης να πω ότι το χρώμα έδινε καλύτερη ένδειξη των διαφορετικών ειδών των Ανθρωποειδών, με το α/μ σαφώς χάνει λίγο.

 

Εν κατακλείδι: Θεωρώ τον Δημήτρη Καμένο αξιολογότατο. Το σχέδιο του μου αρέσει πολύ. Δε με χαλάει που είναι τόσο επηρεασμένος από τον Μινιόλα, όλοι είναι επηρεασμένοι από κάπου. Αλλά νομίζω ότι πρέπει να βρει αυτός; ο εκδότης του; δεν ξέρω ποιος, να βρούνε έναν καλό σεναριογράφο, να του εξηγήσουν τι θέλουν και να απογειωθεί η σειρά. Γενικά πιστεύω ότι οι Έλληνες δημιουργοί πρέπει να κατασταλάξουν στο που είναι καλός ο καθένας και να αφιερωθούν σε αυτό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3154 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Το διάβασα και εγώ. Συγγραφικά είναι στα ίδια επίπεδα με το Homo. Όχι κάτι ιδιαίτερο ή διαφορετικό, μια ακόμα ιστορία με τους χαρακτήρες από εκεί. Τα περί παρωδίας τα λέει μια χαρά ο Kurdy. Το εκτιμώ πολύ που επιμένει σε σειρά ο Καμένος (παρ' όλο που πιστεύω ότι δεν υπήρχε λόγος για νέα αρίθμηση και διαφορετικό τίτλο). Έχει κάποιες αδυναμίες, για μένα ασήμαντες ή αδιάφορες αλλά εμφανείς. Μεγαλύτερο πρόβλημα συνεχίζει να είναι ότι οι χαρακτήρες δεν ξεχωρίζουν μέσα από τους διαλόγους τους, είναι όλοι τους ο Καμένος.

Το σχέδιο συμφωνώ πως χωρίς χρώμα χάνει. Δεν ήξερα ότι είναι χωρίς χρώμα πριν το πάρω, και αν το ήξερα θα περίμενα το αποτέλεσμα να είναι αισθητικά χειρότερο απ' ότι τελικά είναι. Χάνει πόντους από την ατμόσφαιρα και το περιβάλλον, αλλά συνέχιζα να τα φαντάζομαι με την χρωματική παλέτα των Homo. Όπως και να 'χει το σχέδιο του μου αρέσει πολύ και είτε με είτε χωρίς χρώμα είναι απολαυστικό.

 

Καλή και η έκδοση, ο τόμος είναι αρκετά παχύς (όσο ένας λεπτός τόμος Marvel) για τον αριθμό σελίδων που έχει. Το προτείνω σε όσους θέλουν να διαβάσουν τη "συνέχεια" του Homo.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3398 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Δεν ενθουσιάστηκα. Και περίμενα να ενθουσιαστώ πολύ. Μια το ότι μ'αρέσει το σχέδιο του Μεφίστο, μια ότι ο δημιουργός μου είπε ότι αν θεωρώ το Μεφίστο "μινιολικό", τότε το WWS θα μου φανεί πολύ παραπάνω. Μάλλον το αντίθετο θα έλεγα. Αντί για Μινιόλα, μου έφερνε περισσότερο σε φουμέτι το σχέδιο. Και το σενάριο, παρόλο που μου είπε ότι διαβάζεται αυτόνομα άνετα, μου φάνηκε αρκετά συνδεδεμένο με τα Homo (τα οποία δεν έχω διαβάσει) οπότε και κάπως χαώδες για κάποιον που ασχολούνταν πρώτη φορά. Αφήνω έναν αστερίσκο για αν και όποτε διαβάσω τα Homo να το ξαναπιάσω, αλλά δυστυχώς δεν με κέρδισε, το βρήκα άνευρο και με καθόλου καλή ροή. 

 

Το μάρκετινγκ που δέχθηκα μέχρι να πειστώ να το αγοράσω ήταν πολύ καλό τελικά σε σχέση με το πραγματικό κόμικ :lol: 

 

 

:alex: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3154 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Θα έλεγα ότι είναι (σχεδόν) απαραίτητο να έχουν διαβαστούν τα Homo πριν από αυτό. Σε ό,τι αφορά τη συνοχή του περιεχομένου, τουλάχιστον. Γιατί στα υπόλοιπα δεν νομίζω να σου αλλάξουν ριζικά τη γνώμη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3398 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Πάλι καλά που ο Καμένος με διαβεβαίωσε ότι διαβάζεται μια χαρά μόνο του δηλαδή :lol: :lol: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Loss changed the title to WWS: WORLD WAR SAPIENS
  • 4 months later...

  • Member ID:  32289
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  332
  • Reputation:   2089
  • Achievement Points:  254
  • Days Won:  9
  • With Us For:  2359 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

WORLDWARSAPIENS_0002.jpg WORLDWARSAPIENS_0002z.jpg 

 

Προστέθηκε το εξώφυλλο και οπισθόφυλλο του 2ου τεύχους.

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  757
  • Content Count:  12915
  • Reputation:   94427
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ας παραθέσουμε κι ένα όμορφο flyer που διαφημίζει την σειρά και μας γνωρίζει μερικούς από τους πρωταγωνιστές της. :) 

 

WWS_02.jpg  WWS_01.jpg

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.