Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΝΗΣΙ ΤΩΝ ΘΗΣΑΥΡΩΝ (ΤΟ)
Σενάριο/Kείμενα:
David Chauvel
Σχέδιο:
Fred Simon
Hμερ. έκδοσης:
03-2014
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Λογοτεχνικό
Μέγεθος:
23.5 x 30.5
Σελίδες:
152
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Φίλιππος Μανδηλαράς
Χρωματισμός:
Jean-Luc Simon
Πρωτότυπος τίτλος:
L'île au trésor (Guy Delcourt Productions, 2007)
Προέλευση:
Γαλλική
ISBN:
978-960-16-4015-0

  • Member ID:  31933
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3402
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2663 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

tn_NHSITHISAVRONPATAKIS_0001.jpg tn_NHSITHISAVRONPATAKIS_0001z.jpg

 

 

Τιμή Καταλόγου: 18,70€

 

Από το οπισθόφυλλο:

Ο Τζιμ Χόουκινς ζει μια ήρεμη ζωή στο πανδοχείο του πατέρα του, μέχρι που εμφανίζεται ένας γερο-θαλασσόλυκος, ο οποίος, λίγο αργότερα, θα πεθάνει. Ο Τζιμ ανακαλύπτει στο σεντούκι του τον χάρτη ενός νησιού όπου έχει κρύψει τον θησαυρό του ο θρυλικός πειρατής καπετάν Φλιντ. Από εκείνη τη μέρα ξεκινάει το κυνήγι του θησαυρού…

Ο Στίβενσον ήταν ένας συγγραφέας που δεν έδινε μεγάλη σημασία στη ρεαλιστική απεικόνιση της πραγματικότητας, παρότι η γραφή του ήταν έντονα περιγραφική. Ασχολήθηκε με φανταστικές διηγήσεις και περιπέτειες. Το Νησί των θησαυρών ήταν η πρώτη του επιτυχία και επηρέασε τόσο πολύ το συλλογικό ασυνείδητο, που αποτελεί ως σήμερα το πρότυπο για κάθε πειρατική περιπέτεια.

 

Συστάσεις για την πειρατική περιπέτεια του Ρόμπερτ Λούις Στίβενσον που κυκλοφόρησε το 1883 και έβαλε τα θεμέλια για να αναπτυχθεί μια ολόκληρη βιομηχανία βασισμένη στη θεματολογία της, σίγουρα δεν χρειάζονται.

 

Το κλασικό έργο του γνωστού συγγραφέα διασκευάστηκε και μεταφέρθηκε σε κόμικ από τον Νταβίντ Σοβέλ σε συνεργασία με τον εικονογράφο Φρεντ Σιμόν για να δώσουν μια νέα διάσταση στην ιστορία, πιο σύγχρονη αλλά προσεγμένη και με σεβασμό στο πρωτότυπο.

 

post-13626-0-78814300-1451576994.gif

 

Οι πειρατές, τα καράβια, οι χάρτες, το ρούμι, τα χρυσά νομίσματα και οι παπαγάλοι είναι στοιχεία που αποτελούν τη βάση της ιστορίας και περιπλέκονται σε ακανόνιστους συνδυασμούς. Ζωντανά χρώματα και καθαρό σχέδιο με λεπτομέρεια ενδυναμώνουν την αφήγηση μέσα από τη ματιά του μικρού ήρωα Τζιμ. Το lettering έχει γίνει με πεζούς χαρακτήρες, κάτι που δίνει επιπρόσθετο ενδιαφέρον και ύφος στο ανάγνωσμα αλλά ταυτόχρονα το καθιστά και ευκολότερο στις νεαρότερες ηλικίες.

 

Δύο ενδεικτικές σελίδες προς τέρψιν οφθαλμού:

 

post-31933-0-60478700-1499639778_thumb.jpg post-31933-0-09576900-1499639786_thumb.jpg

 

Αν είστε λοιπόν λάτρεις των πειρατικών ιστοριών, των κλασικών μυθιστορημάτων ή απλώς θέλετε να δώσετε σε κάποιο παιδί τη χαρά να γνωρίσει αυτό το παγκοσμίου φήμης έργο μέσα από την 9η τέχνη τότε η αγορά του συγκεκριμένου τίτλου είναι μονόδρομος. Κι αν δεν πιστεύετε εμένα σας παραπέμπω στον ίδιο τον Στίβενσον που κάνει προσωπική έκκληση στους διστακτικούς αγοραστές στην αρχή του βιβλίου! :D

 

post-31933-0-38138400-1499640317_thumb.jpg

 

Ahoy Matey! post-13626-0-28523700-1451576074.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  396
  • Content Count:  4305
  • Reputation:   34111
  • Achievement Points:  4429
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4309 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εγώ την πρωτοδιάβασα την ιστορία μέσα από την διασκευή που δημοσιεύτικε στο νέο Μίκυ Μάους στα τεύχη 145 μέχρι και 147.Πολύ καλή διασκευή δοσμένη με αφηγηματικό τρόπο που με έκανε να αγοράσω το κανονικό μυθιστόρημα τώρα στο γεράματα... (:P)

Πολύ καλή παρουσίαση φίλτατη!!! :up:

:hop::hop:  :hop: 

Επεξεργασία από Μενίγ Πουαγώ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36522
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Aχ!εσείς οι νέοι,εμεις την έχουμε διαβάσει για πρώτη φορά στα κλασικα εικονογραφημένα.""Χο!χο!χο! με ένα μπουκάλι ρούμι ,χο!χο!χο! σε ένα βαθύ μπουντρούμι ''

  Αξέχαστη και η κινηματογραφική μεταφορά των στούντιο Ντίσνεΰ με πρωταγωνιστή τον Ρόμπερτ Νιούτον και η τηλεοπτική σειρα με τον ίδιο.

Και η πρόσφατα σειρά black sails που είναι πρίκουελ της βασικής ιστορίας.

  Καλή δουλειά Λίλιαν συνέχισε έτσι. :thanks::clap2:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3419 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Τελικά κακώς άφησα τον tik να μου πάρει αυτό και το όλιβερ τουίστ μέσα από τα χέρια στο black friday του Νοέμβρη. :P Απλά δεν ήθελα να φύγει με άδεια χέρια παραπονεμένος :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6399
  • Reputation:   63248
  • Achievement Points:  6463
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Δε νομίζω ότι τα πήρα στο Μπλακ Φράιντεϊ  :thinking:

 

Νομίζω από Πολιτεία τα πήρα και τους Τρεις Σωματοφύλακες από Ιανό Στοκ.

 

Πάντως είναι όντως χορταστικά άλμπουμ σε πολύ καλή πλέον τιμή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3419 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Κι όμως τότε ήταν, το θυμάμαι γιατί τα ζαχάρωνα αλλά είπα ντάξει πόσα να πάρω :P είχα τινάξει την μπάνκα εκείνη την μέρα :) (θυμάμαι σίγουρα ότι τα κράταγες στην στοίβα προς αγορά, δεν ξέρω αν τελικά κατέληξες να τα πάρεις)

 

και μετά πετυχεσθήκαμε ξανά σε μια ταβέρνα σε κάτι βουνά!

 

Όντως είναι καλές εκδόσεις και κάποια στιγμή θα τιμηθούν. Ευχαριστώ για τις παρουσιάσεις :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  403
  • Reputation:   2195
  • Achievement Points:  443
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2020 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μέρες που είναι ας επαναφέρω το θέμα στην επιφάνεια.

 

Το διάβασα και μπορώ να πω πως ήταν πολύ καλό και χορταστικό. Το σχέδιο όμορφο βάζοντάς σε στο πειρατικό mood,  ενώ η διασκευή πολύ καλή ακολουθώντας το πρωτότυπο. Για όποιον βαριέται να διαβάσει το βιβλίο, τούτο το κόμικ πιστεύω πως είναι μια καλή επιλογή.

 

Ποιοτικά η έκδοση είναι στα υψηλά στάνταρ που μας έχει συνηθίσει ο Πατάκης. Μεγάλο βιβλίo με φύλλο πολυτελείας και πολύ ωραίους χρωματισμούς. Είναι το δεύτερο που διαβάζω μετά τον Όλιβερ Τουίστ και μπορώ να πω πως είμαι πολύ ικανοποιημένος (το τρίτο της σειράς τους τρεις σωματοφύλακες δεν το τίμησα γιατί δεν μου άρεσε το σχέδιο).

 

Γνώμη μου είναι ότι το άλμπουμ αξίζει.

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6225
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4243 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

 

Εγώ την πρωτοδιάβασα την ιστορία μέσα από την διασκευή που δημοσιεύτικε στο νέο Μίκυ Μάους στα τεύχη 145 μέχρι και 147.Πολύ καλή διασκευή δοσμένη με αφηγηματικό τρόπο που με έκανε να αγοράσω το κανονικό μυθιστόρημα τώρα στο γεράματα... (:P)

Πολύ καλή παρουσίαση φίλτατη!!! :up:

:hop::hop::hop: 

Τα μεγάλα πνεύματα συναντιούνται!

Κι εγώ διάβασα πρώτα την διασκευή  των Μίκυ Μάους 145-147 (που πήρα πρόσφατα στο 50%-bazaar του Τερζόπουλου)  και μετά την έκδοση του Πατάκη!

Για την διασκευή  των Μίκυ Μάους μπορώ να πω πως αν είχε σχεδιάσει καλύτερα τον νεαρό Μίκυ θα ήταν σχεδόν τέλειο ,για την έκδοση του Πατάκη είναι ένα κόμικ που πρέπει να έχετε λόγω του υπέροχου σχεδίου,επίσης πολύ καλή ιδέα για δώρο για το καλοκαίρι!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  403
  • Reputation:   2195
  • Achievement Points:  443
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2020 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θα θελα να κάνω άλλη μία φορά (πέρασαν 4 χρόνια! ) λόγο για το συγκεκριμένο κόμικ μιάς που το ξανάρχισα και γιατί θεωρώ ότι παραμένει μία πολυ καλή πρόταση.

 

Η γνώμη μου δεν έχει αλλάξει απο τότε· το απόλαυσα ξανά για ακόμα μία φορά. Απλώς αυτή τη φορά θα ήθελα να αναφερθώ σε κάτι που με (ψιλο)χάλασε και αυτό ήταν η μοντέρνα γραμματοσειρά που επιλέχτηκε στον χάρτη και στις πινακίδες η οποία φαινόταν παράταιρη. Επίσης όπως θα δείτε και στη σχετική φωτογραφία, καθώς ο Τζιμ διαβάζει το γράμμα, η γραμματοσειρά καλύπτει το δάχτυλό του.
 

00.jpg01.jpg02.jpgIMG_20230614_113905.jpg

 

Πάντως όντως είναι λεπτομέρειες αλλά αν είχαν προσεχθεί λίγο παραπάνω θα ήταν καλύτερα. Για άλλη μία φορά θα πω ότι το κομικ είναι καταπληκτικό και αξίζει να το διαβάσει κάποιος. Βλέπω ότι στο βιβλιοπωλείο του Πατάκη υπάρχει με 50% έκπτωση οπότε θεωρώ ότι είναι πολύ καλή ευκαιρία. Η έκπτωση αυτή θυμάμαι υπήρχε και σε άλλο μεγάλο βιβλιοπωλείο όταν εγώ αγόρασα το κόμικ. Πιθανολογώ πως δεν πήγε καλά στις πωλήσεις γι'αυτό και οι μεγάλες εκπτώσεις. Κρίμα γιατί θεωρώ πως έγινε πολύ καλή δουλειά.

 

Ξεκαθαρίζω πως δεν προτείνω να το αγοράσει κάποιος μόνο και μόνο για την "χαμηλή τιμή" ή για να το "έχει στη βιβλιοθήκη του"· το προτείνω απλά και μόνο γιατί νομίζω είναι μία ποιοτική δουλειά, ένα κόμικ που θα προσφέρει ψυχαγωγία. Και με την έκπτωση είναι μία πρώτης τάξεως ευκαιρία.

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.