Μετάβαση στο περιεχόμενο

Kick-Ass (2010)


x for xepeta

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12518
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5534 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Κι ένα κουφό, που δεν το ήξερα:

 

Ποιος έκανε το theme του Kickass?

 

:lol:

 

Χωρίς να ξέρω πως είναι theme του Kickass, είχα πωρωθεί τις τελευταίες μέρες με το τραγουδάκι (χωρίς να έχω ιδέα πως λέγεται, σε ραδιόφωνο το άκουσα)! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  37
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  733
  • Reputation:   2457
  • Achievement Points:  737
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6427 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Πριν λιγο την ειδα και γω (ευτυχως στο σπιτι μου κ οχι σε κινηματογραφο)... :)

 

*υπαρξη ενδεχομενου spoiler*

Αν εξαιρεσω την hit girl που ηταν σκετη μαγεια και το πολυ καλο soundtrack, η υπολοιπη ταινια ηταν μια απογοητευση. αφορητες αμερικανιες και πολλες αυτοαναιρουμενες ανατροπες. εκει που πηγαινε να δημιουργησει μια αισθηση καρικατουρας γυρω απο τους ηπερηρωες με τον γκαφατζη πρωταγωνιστη, εκει αρχισαν να γινονται "πραγματικοι" ηπερηρωες που καθαριζουν 30 ατομα για πλακα, δεν τους πιανουν οι σφαιρες και διαφορα άλλα ευτραπελα. στο τελος ειχαμε και λιγη δοση iron man για επιδορπιο...

 

εννοειται παει για delete απο τον σκληρο asap... :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  10438
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  148
  • Reputation:   858
  • Achievement Points:  148
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5431 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Δυστυχώς, δεν είχα προλάβει την ταινία όταν παιζόταν. Έτσι, την είδα τώρα καλοκαιράκι. 5-6 φορές. Διασκεδαστική, έξυπνο χιουμοράκι, κάφρικη, ψιλο-σπλατεριά, geek-friendly, δεν βαριέσαι ούτε λεπτό. Το κόμικ το είχα διαβάσει(μέτριο, σίγουρα όχι αδιάφορο). Το γεγονός ότι άλλαξαν σε μεγάλο βαθμό το σενάριο, με χάλασε μόνο στην σχέση μεταξύ Dave – Katie(κλασική αμερικανιά ftw). Κατά τα άλλα, όντως φάνηκε βελτιωμένο στην ταινία. Με έναν Cage, ο οποίος θυμήθηκε ότι είναι ηθοποιός, και με μία μικρή -Chloë Grace Moretz :respect: - να τους βάζει τα γυαλιά(σίγουρα θα κάνει καριέρα αυτή). Μια μουσική υπόκρουση που τα σπάει(+ το αδικοχαμένο, στους τίτλους τέλους, «Make Me Wanna Die» - τσεκάρετε όλο το OST). Δεν μιλάμε για μια μεταφορά τύπου Dark Knight, άλλωστε το κόμικ βρίσκεται σε άλλο μήκος κύματος, αλλά για μια τίμια ταινία που αφήνει ωραία γεύση. Δείτε ‘το, δεν χάνετε τίποτις. Αγαπημένη σκηνή, ίσως αυτή στο warehouse. Τώρα, για το sequel αισιόδοξος δεν είμαι, but who knows?... ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  4862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  161
  • Reputation:   734
  • Achievement Points:  162
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5926 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Λοιπόν... το κόμιξ είναι από τα αγαπημένα μου. Η ταινία μου φάνηκε μέτρια. Αν δεν είχα διαβάσει το κόμιξ θα μου άρεσε σίγουρα περισσότερο. Έχει σίγουρα αρκετές αλλαγές στο σενάριο, αμερικανιές κτλ αλλά ως αυτόνομο -κινηματογραφικό- προϊόν θα της έβαζα ένα 6 ή 7 στα 10.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28493
  • Reputation:   190325
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6384 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Είχα διαβάσει τα πρώτα τεύχη μόνο, οπότε για τις βαρβάτες αλλαγές που έγραψε πολλά σπόιλερ πριν ο johnny, ούτε που τις ήξερα.

 

Λοιπόν, από εκεί και πέρα. Πάρα πολύ καλή. Αιώνες καλύτερη από αυτό που περίμενα. Ακόμα και η love scene που πήγα να πατήσω το ffwd από συνήθεια, ήταν μια χαρά και ξεπαστρέφτηκε το θέμα εν ριπή οφθαλμού. Και όπως παρατήρησαν οι περισσότεροι, η πιτσιρίκα τα σπάει. Και έχει απίστευτο δίκιο ο Ίωνας για το στραβωμένο χείλος :)

 

εγώ απλώς:

 

 

ok you cunts, let's see what you can do now

 

και φυσικά

 

:respect: στη μουσική, :respect: στις σεκάνς

 

 

 

show is over motherfuckers

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9570
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4983 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ενώ ήμουν προετοιμαζμένος για το χειρότερο όταν διάβαζα το κόμικ(δεν μου άρεσε καθόλου το Wanted!) τελικά μου φάνηκε καλό και πολύ διασκεδαστικό!Οπότε τσέκαρα και την ταινία περισσότερο από περιέργεια και τελικά την βρήκα ίσως και λίγο καλύτερη από το κόμικ :clap2: !Σπλατεροκατάσταση σε αρκετές φάσεις,χωρίς όμως να ξεφεύγει από τον violent-fun χαρακτήρα του κόμικ και τίγκα καμμένη!

Όσο για sequel,δεν ξέρω αν το ξέρετε αλλά αυτόν τον καιρό κυκλοφορεί το Kick-Ass 2 από τον Millar :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27522
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5737 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Την είδα κι εγώ.Είναι καλύτερη από το άθλιο κόμικ στο οποίο βασίζεται.Δεν είναι όμως ,ούτε καλή ταινία ,ούτε διασκεδαστική. Παρόλο που στην αρχή ξεκινάει καλά ,μετά γίνεται το ίδιο ηλίθιο Kick-Ass που είναι τίγκα στην ποζεριά και στην χαζομάρα.Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο κόσμος λάτρεψε μια πιτσιρίκα που κατεβάζει Χριστοπαναγίες όλη την ώρα και γιατί σας άρεσε η ιδέα να δέρνει η μικρή.

 

Εγώ ξενέρωσα τη ζωή μου στην ταινία.Ούτε χιούμορ είχε ,ούτε δράση και τελικά ,ούτε παρωδία των υπερηρώων ήταν ,γιατί έτσι πλασαρόταν.

Μια χαζομάρα ήταν ,που πήγε πολύ μέτρια εισπρακτικώς και ακόμα μετριότερα καλλιτεχνικώς.

 

Άμα δεν σας άρεσε το κόμικ ,μην περιμένετε να σας αρέσει η ταινία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9570
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4983 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Σε αυτό που συμφωνώ απόλυτα είναι πως δεν ήταν παρωδία υπερηρώων που το πλάσαραν στο κοινό!Ούτε ήταν το καλιτεχνικό αριστούργημα της εποχής μας!

Αλλά είναι λίγες πλέον οι ταινίες που βασίζονται καθαρά στην βία(με την καλή έννοια του όρου) που προωθούνται παραέξω και ομολογώ πως αυτή με ικανοποίησε σε αυτόν τον τομέα!Έχω βαρεθεί να βλέπω trailer ή με κομματιασμένα μέλη ή με επικίνδυνους και απαγορευμένους έρωτες και εδώ μπορεί να είχαμε αρκετό αίμα και πολύ άμυαλο ξύλο αλλά ήταν αυτό που είπα και πιο πάνω:violent-fun(με σχεδόν μηδενικό ρομάτζο :yahoo: !)!Εντάξει,δεν φτάνει τις πραγματικές και σοβαρές ταινίες δράσης,αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση ισσοροπεί την κατάσταση το κάψιμο που επικρατεί!

Όσο για την μικρή,εμένα αυτό που μου άρεσε πιο πολύ ήταν είναι οι φάτσες που θα έχουν οι απανταχού γονείς με αυτό που βλέπουν :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82156
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6077 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Καταλαβαίνετε ότι αυτό το έργο ήταν ανισσόροπο;;;

Σαχλο, καλό. Σε 15 λεπτά θα το ξεχάσω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121019
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6360 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλά, ανισόρροπο ήταν και το κόμικ, οπότε λογικό ήταν. :P

 

Λοιπόν, το είδα τελικά, μετά από κάμποσους μήνες που το είχα στην άκρη. Φυσικά επειδή το κόμικ ισορροπεί ανάμεσα στο σπλατεροκάψιμο της ωμής βίας και ό,τι χειρότερο έχω διαβάσει από ΗΠΑ. Και ευτυχώς διαψεύστηκα. Πρόκειται για μία από τις καλύτερες μεταφορές από κόμικ. Και όπως είχε πει και ο johnny, πήραν την ιστορία του κόμικ και την βελτίωσαν, πάαααρα πολύ. Προσωπικά δε με χάλασε καμία από τις αλλαγές, αντιθέτως ήταν απίστευτα ευπρόσδεκτες. Τώρα αν θα λέει το 2...who knows. :)

 

@zade: βασικά άμα πρόσεξες, η Hit Girl στο κόμικ ήταν ένα δεκάχρονο ταπηροκρανιωμένο κοριτσάκι, 100 φορές πιο βίαιο και με μαύρη κυρίως περούκα. Εδώ την μετατρέψαν σε μία (προ?)έφηβη με πιο φανταζί-πολύχρωμη :cool: στολή και μωβ περούκα, γι'αυτό και έγραφε καλύτερα στην οθόνη. Πάντως, η Chloe έπαιζε εξίσου βαρβάτα την Rachel στο (υπέροχο) 500 Days Of Summer. Έχει τσαγανό. :D

 

Άμα έχετε τουλάχιστον μπει στο στάδιο της εφηβείας και μετά, και δεν έχετε πρόβλημα με υπερηρωική ωμή βη, δείτε το. Αλλιώς προσπεράστε το και δείτε το 500 Days Of Summer. :P Κατ'εμέ όμως η ταινία ήταν >>>>>>>>>>>>>>>>>>> από το κόμικ. Btw, έχει ξεκινήσει το Kick-Ass 2, αλλά αυτά ας τα πούμε αλλού.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.