Μετάβαση στο περιεχόμενο

«Στον αέρα» το φεστιβάλ της Βαβέλ


gate7

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2708
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6262 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Θα συμφωνήσω μαζί σου φίλτατε Graves και να προσθέσω ότι εκτός του ότι δεν έχει ζητήσει βοήθεια δεν έχει πάρει και επίσημη θέση σχετικά με το θέμα. Μετά από τα μαζεμένα δημοσιεύματα του Ιουλίου δεν ξαναγράφτηκε τίποτα και καμία άλλη συνέντευξη της κ. Τζούδας δεν διαβάσαμε σχετικά με το θέμα. Λογικά δε θα έπρεπε να είχαν ξεσηκώσει το σύμπαν; Εδώ το κάνουμε εμείς, αυτοί που είναι και οι υπεύθυνοι σιωπούν.

 

Eντάξει, τον Αύγουστο υπολειτουργούν τα μέσα, όλοι είναι στις παραλιές, και άλλωστε μετά από ένα μπαράζ κραξίματος στο Λιάπη, δεν υπάρχει και τίποτα καινούργιο να προσθέσεις στο ότι το ΥΠΠΟ είναι γενικά ανύπαρκτο.Όπότε όχι, δε βλέπω κάτι περίεργο η΄σκοτεινό σ αυτό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 154
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  6330
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  300
  • Content Count:  1257
  • Reputation:   7187
  • Achievement Points:  1258
  • Days Won:  25
  • With Us For:  5758 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν υποννοώ ότι υπάρχει κάτι σκοτεινό. Απλά λέω ότι αν καίγεσαι και επιθυμείς κάτι πάρα πολύ, δεν σε απασχολεί αν είναι Αύγουστος ούτε περιμένεις το ΥΠΠΟ. Με λίγα λόγια, δεν κάθεσαι με σταυρωμένα τα χέρια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6450
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  3
  • Reputation:   0
  • Achievement Points:  3
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5740 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γειά σας παιδιά, ελπίζω να μη λιώνετε στην Αθήνα σαν κι εμένα και να γράφετε από κάποια εξοχή (ονειρικό...!).

Andrea, εννοειται οτι οποιοδηποτε φεστιβαλ, εκθεση κλπ δεν μπορει να καλυψει ολα οσα ψαχνουμε ολοι.. Και το παθος για την τεχνη αυτη ειναι που σε κανει κι εσενα να πηγαινεις και σε διοργανωσεις που δεν σε καλυπτουν, απλα γιατι ψαχνεις μηπως ανακαλυψεις κατι νεο. Ευτυχως (ειμαι αισιοδοξος τυπος!) που γινονται τα τελευταια χρονια περισσοτερα πραγματα (εναλλακτικες-μικρες εκθεσεις κομικς, εκδοσεις νεων περιοδικων, υπαρχουν-ΕΥΤΥΧΩΣ- πολλα φανζιν και νεοι πιτσιρικαδες δημιουργοι... Και η λύση είναι να γινουν ακομα περισσοτερα.

Τωρα, εμενα που μου αρέσει το Φεστιβαλ Βαβελ (οχι μονο αυτο βέβαια) και γουσταρω που είδα απο κοντα Breccia (ειμαι fan) και Loustal και Vuillemin και Moebius και άλλους ξενους και τόσους Έλληνες πολύ καλούς, ε, εμένα με στεναχωρεί λιγο περισσοτερο αν δεν γινει. Μου αρεσει και το παρτι και η φασαρια και τα συγκροτηματα απο οτι εχεις καταλαβει... Απο κει και περα ομως, τιποτα δεν ειναι μονοδρομος εκτος αν θελουμε να ειναι. Και δεν θελουμε... Και το να υπαρχει η να μην υπαρχει το Φεστιβαλ Βαβελ δεν εχει καμια σχεση με το αν υπαρχουν η οχι αλλα. Εγω πηγαινω σε οτι ακουω πως γινεται στο χωρο και γουσταρω να παιζουν πολλα(μακαρι!).

Zoo, με καλυπτουν οσα λες, κι εγω ετσι σκεφτομαι τα πραγματα...

Graves, δεν ειχα καμια προθεση να προσβαλλω καποιον, ετσι κι αλλιως δεν διαφωνω με οσα λες. Απλα απο οσα -προηγουμενα- διαβασα στη συζητηση, για παραδειγμα ο/η erma jaguar μου φανηκε καπως... ακομα και αυτο το τελευταίο "οι υπευθυνοι σιωπουν'' με παραπεμψε σε σχολιο για τον Μητσοτακη(!!!) η τον υπευθυνο του ΟΤΕ παρα για τους διοργανωτες ενος φεστιβαλ κομικς... Ισως βεβαια να τον/την παρεξηγω και απλως να τον/την στεναχωρει που δεν θα γινει το φεστιβαλ αυτο και να γραφει με λιγο..παθιασμενο τροπο.

Yoshimitsu, εισαι cool, γουσταρω!

Λοιπον, οχι στους μονοδρομους, αλλα ναι στα παρτυ, οκ?

Αντε, και καλα κομικς (και οχι μονο...).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2708
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6262 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Κat, να ανταποδώσω την ευχή να γράφεις σύντομα από κάποια παραλία, έζησα φέτος το τσιμέντο σε φούλ πανσιόν και σε νιώθω :beer:

Το θετικό και αισιόδοξο πνεύμα σου είναι αξιοζήλευτο. Φοβάμαι όμως kat μου πως "σπαταλιέται" (με την καλή

ένοια) εδώ. Τι εννοώ: Αντε και ριξαμε τις ιδέες, άντε τα βάλαμε κάτω και τα σηκώσαμε πάνω και σκεφτήκαμε πρακτικές ιδέες, και... και... και... το ερώτημα παραμένει (και συγνώμη για την επανάληψη): Ποιός μας τις ζήτησε; Οι άμεσα ενδιαφερόμενοι πάντως όχι.Το να τις καταθέσουμε εδώ δεν ξέρω τι νόημα έχει, δεν έχει δείξει κανείς σημείο ζωής απ' το περιοδικό ότι διαβάζει greekcomics. Και το κυριότερο; Δημόσια καταγεγραμμένη (σε κάποια απ' τις συνεντεύξεις που καπου εδω μέσα θα είναι σε λίνκ) η actual άποψη των υπευθύνων: θέλουν το Φεστιβάλ όπως το ξέρανε. (Απο ένα σημείο και κάτω δεν έχει νόημα γι αυτούς αν θυμάμαι το ακριβές νόημα). Δεν σκέφτονται κάποια εναλακτική διοργάνωση, δε σκέφτονται προσαρμογή στα νέα δεδομένα, δε σκέφτονται να αφαιρέσουν τα αμφιλεγόμενα περιτά sidedishes.Οπότε τι ιδέες, ποιές ιδέες και σε ποιούς ιδέες; Θες να γίνει το φεστιβάλ της Βαβελ, kat; Προτείνω πρώτα να απευθυνθείς εκεί που θα πιάσει τόπο:Λόντου 1. :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6330
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  300
  • Content Count:  1257
  • Reputation:   7187
  • Achievement Points:  1258
  • Days Won:  25
  • With Us For:  5758 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν στενοχωριέμαι που δεν θα γίνει φεστιβάλ. Ούτε καν με ενδιαφέρει αν γίνει ή αν δεν γίνει. Οι ενστάσεις μου έχουν να κάνουν με την όλη διαχείρηση από τους υπεύθυνους. Μου δίνουν την εντύπωση ότι τα πράγματα δεν είναι όπως τα παρουσιάζουν. Όσο για το αν "οι υπεύθυνοι σιωπούν'' σε παρέπεμψε σε σχόλιο για τον Μητσοτάκη ή για τον υπεύθυνο του ΟΤΕ αλλά δε σου ταιριάζει για τους διοργανωτές ενός φεστιβάλ κόμικς έχω να πω το εξής. Από τη στιγμή που σχετίζονται με πολιτικά πρόσωπα και επιχορηγούνται από το ελληνικό δημόσιο δεν πρέπει να αντιμετωπίζονται, κατά τη γνώμη μου πάντα, ως ρομαντικές υπάρξεις που υπηρετούν την τέχνη αλλά ως παρουσίες υπεύθυνες που πρέπει να απολογηθούν για το έργο τους και τη διαχείρηση ενός φεστιβάλ που στην τελική ανάλυση είναι κρατικό, από τη στιγμή που όπως λένε χωρίς χρηματοδότηση από το ΥΠΠΟ δεν μπορούν να διοργανώσουν τίποτα. Δεν φέρω κανένα πάθος για το συγκεκριμένο ζήτημα αλλά με ενοχλεί η υποκρισία, που, κατά τη γνώμη μου ξαναλέω, υπάρχει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6450
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  3
  • Reputation:   0
  • Achievement Points:  3
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5740 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

γεια σας φιλοι συνιδρωμενοι (ουτε το laptop δεν αντεχω στα χερια-βγαζει ΖΕΣΤΗ!!!)

 

Graves, η αισιοδοξια μου πηγαζει απο τα διαφορα που βλεπω γυρω μου (και τα ασχετα απο το Φεστιβαλ Κομικς βαβελ) κι ας μην ειναι τρανταχτα και ας μην γινεται καποια επανασταση μαζικα...

Και μονο το γεγονος οτι εχω δει τα λιγα τελευταια χρονια τοσους νεου και καλους Ελληνες σχεδιαστες, ισαξιους με Ευρωπαιους και Αμερικανους (ενταξει δεν εννοω ισαξιους του Miller για παραδειγμα- εξαλλου αυτος ειναι ηδη μεγαλος με ολοκληρωμενη πορεια...) με κανει να γουσταρω πολυ. Και, εχεις δικιο, αν με νοιαζει τοσο πολυ, να παω στη Λοντου 1 και να ρωτησω...

Απο την αλλη ο σκεπτικισμος σου (δεν το λεω με κακη χροια, το αντιθετο) σε καποια θεματα με ενδιαφερει και ειναι δημιουργικος και συμφωνω σε πολλα μαζι σου.

 

Erma Jaguar δεν με βρισκεις συμφωνη καθολου. Στο τελευταιο σου κειμενο απαντω>

Ειπες>"Από τη στιγμή που σχετίζονται με πολιτικά πρόσωπα και επιχορηγούνται από το ελληνικό δημόσιο δεν πρέπει να αντιμετωπίζονται, κατά τη γνώμη μου πάντα, ως ρομαντικές υπάρξεις που υπηρετούν την τέχνη αλλά ως παρουσίες υπεύθυνες που πρέπει να απολογηθούν για το έργο τους και τη διαχείρηση ενός φεστιβάλ που στην τελική ανάλυση είναι κρατικό, από τη στιγμή που όπως λένε χωρίς χρηματοδότηση από το ΥΠΠΟ δεν μπορούν να διοργανώσουν τίποτα."

 

Κat>να "απολογηθουν" γιατι? Δικαζεται η Βαβελ απο καποιον??? Δεν εχω καταλαβει κατι τετοιο απο ολη αυτη τη συζητηση με τα αλλα παιδια εδω στο forum ....Δεν κολλαει και με παραξενευει αυτη η εκφραση.

Εδω συζηταμε για το αν φαινεται να εχουν διαθεση οι διοργανωτες να το παλεψουν με η χωρις χρηματοδοτηση κρατικη και αν αυτο μας βρισκει συμφωνους η οχι, για το αν το περιεχομενο του φεστιβαλ αυτου μας καλυπτει, για το τι θα θελαμε τελικα απο μια διοργανωση τετοιου τυπου και για ολα αυτα τα οποια στην τελικη στηριζουμε με το να παμε η να μην παμε, να αγορασουμε η οχι, να στηριξουμε η οχι.

Δηλαδη να "απολογηθει" και ο Μαρμαρινος που παιρνει επιχορηγηση κρατικη για το θεατρο του γιατι δεν γουσταραμε την παρασταση??? Η να "απολογηθω" εγω επειδη πηρα υποτροφια απο το Ελληνικο κρατος για σπουδες???

 

Ειπες>"Δεν φέρω κανένα πάθος για το συγκεκριμένο ζήτημα αλλά με ενοχλεί η υποκρισία, που, κατά τη γνώμη μου ξαναλέω, υπάρχει."

 

Κat> Συγγνωμη φιλε, αλλα το να λες οτι καποιος εχει "υποκρισια", δηλαδη τον λες "υποκριτη" ειναι κατηγορια, δεν ειναι διαφωνια η κριτικη... Και νομιζω οτι μειωνει το επιπεδο της συζητησης και δημιουργει σκοτεινο κλιμα, κακη φημη, χωρις αποδειξεις... και μαλιστα οταν εισαι και ανωνυμος...

 

 

παιδια, εμενα μου αρεσει σε γενικες γραμμες αυτο το Φεστιβαλ, το ξαναειπα, αλλα δεν ειναι ΑΥΤΟ που με απασχολει στη ζωη μου! Αν με καιει, ας βοηθησω. Και μακαρι να εχει κατι να μου πει, μια εξελιξη στις εκθεσεις, τον τροπο κλπ για να αξιζει τον κοπο να πηγαινω. Αλλιως, και να εχει λεφτα και να γινεται ΔΕΝ θα πηγαινω.

Πιο πολυ με απασχολει η γενικη τροπη σε κοινωνικο και οικονομικο και πολιτιστικο/πολιτισμικο επιπεδο που παιρνουν τα πραγματα, ναι, αυτο με ανυσυχει. Δηλαδη, να δουλευω για να ξοδευω και αν δεν εχω να ξοδεψω, ας μη ζησω/δω τιποτα...Αλλα αυτο ειναι συζητηση σε αλλο τοπο αυτου του forum-θα τον επισκευτω...

Τελικα,ας κανει (οταν κανει)κατι η Βαβελ για τον εαυτο της και αν συμφωνω, θα υποστηριξω με χιλια. Περιμενω.

 

Andreas, ειδες που ξαναεγραψα?????

 

Θυληκα και φιλικα φιλακια! Και δροσια....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25080
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6231 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Ναι!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28493
  • Reputation:   190325
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6384 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

"να απολογηθούν" (όπως το κατάλαβα εγώ) υπό το πρίσμα του "εκμεταλλεύομαι δημόσιο χρήμα, οπότε δίνω λόγο για το πως το χειρίζομαι" (ή έστω "δίνεται η ευχέρεια στον πολίτη να απαιτήσει απολογισμό του έργου"). Όπως μπορείς λχ να γυρίσεις και να απαιτήσεις (υπερβολικά θεωρητικά, αφού κανείς δεν απαντάει....) από οιονδήποτε δημόσιο λειτουργό απολογισμό έργου :)

 

"υποκρισία" (πάλι όπως το κατάλαβα εγώ) υπό το πρίσμα του ότι ο κόσμος αντιμετωπίζει το θέμα ως μια καθ'όλα ιδιωτική πρωτοβουλία, μια ας πούμε αγαθοεργία από αυτές που συγκινούν (λχ μαζεύουμε κουβέρτες για τους σεισμοπαθείς) ενώ στην πραγματικότητα είναι μια έκφανση ενός τεράστιου οργανισμού με τεράστιες οικονομικές δυνατότητες (λχ φέρτε τις στην Ιερά Μητρόπολη Αθηνών)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6330
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  300
  • Content Count:  1257
  • Reputation:   7187
  • Achievement Points:  1258
  • Days Won:  25
  • With Us For:  5758 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εννοώ αυτό ακριβώς που έγραψε ο Germanicus19.

Και κάτι ακόμα, ο Μαρμαρινός και ο οποιοσδήποτε άλλος δεν θα απολογηθεί που παίρνει επιχορήγηση κρατική για το θέατρό του, γιατί δεν γουστάραμε την παράσταση του. Θα απολογηθεί όμως αν δεν πραγματοποιήσει την παραγωγή για την οποία χρηματοδοτήθηκε και θα απολογηθεί επίσης αν η παραγωγή του κόστισε πολύ λιγότερο από αυτά που πήρε. Αυτές είναι ρήτρες που υπάρχουν στις επιχορηγήσεις τέτοιου είδους και επειδή ποτέ δεν μιλάω στον αέρα, μπορείς να τις βρεις στη σελίδα του ΥΠΠΟ www.culture.gr (επιχορηγήσεις ελεύθερου θεάτρου).

Δεν οι 3.000 ευρώ που δίνει ο ΟΠΑΠ στον τάδε σύλλογο. Είναι μεγάλα κονδύλια και έχουν άλλη διαχείρηση. Και επίσης όσο κι αν φανεί περίεργο, επειδή εδώ είμαστε Ελλάδα, τέτοιες ρήτρες έχουν κατά καιρό εφαρμοστεί. Σπάνια, αλλά υπήρξαν περιπτώσεις που ζητήθηκε απολογισμός και επιστροφή χρημάτων.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5275
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  49
  • Reputation:   363
  • Achievement Points:  49
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5882 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Η giganto απ όσο ξέρω προσανατολίζεται ακριβώς σε κάτι τέτοιο, μιας κι είχαν αρκετές εκδόσεις στα σκαριά.

 

Καλό μήνα σε όλους.

Ακόμα δεν έχει βρεθεί χώρος για παρουσίαση των νέων μας comics (Krak #3 + Common #4), τα οποία είναι έτοιμα και περίμεναν το φεστιβάλ της βαβέλ. Δυστυχώς κανονίζαμε χωρίς τον ξενοδόχο...

Προσωπικά για την giganto το φεστιβάλ ήταν σημαντικό για την διαβίωσή της, γιατί πουλούσαμε τα comics μας στον πάγκο των fanzines και πληρωνόμασταν κατευθείαν με μετρητά από τους αναγνώστες (αυτό βέβαια μας βοηθούσε στο να κάνουμε καλύτερες τιμές για εσάς και προσφορές στα παλιά μας τεύχη). Φέτος θα ήταν η τελευταία χρονιά που θα παίρναμε μέρος στο φεστιβάλ έτσι (το είχα γράψει στο forum του comicart πριν αρκετό καιρό -πριν ακόμα μάθω για την ματαίωση του φεστιβάλ).

Ελπίζω να βρεθεί ένας χώρος που να καλύψει το οικονομικό κενό (κακά τα ψέμματα, ο Τάσος Μαραγκός και ο Παναγιώτης Πανταζής φτύσαν αίμα καλοκαιριάτικα για να προλάβουν το deadline που είχαμε για το τυπογραφείο, για αυτούς, όχι για κανέναν άλλο λόγο) αλλά και για να γιορτάσουμε την κυκλοφορία των νέων μας comics και τα 5 χρόνια των giganto books με σημαντικές εκπτώσεις (ότι κάναμε στο comicdom con 2008, θέλουμε να συμβεί και στον χώρο που αναζητούμε > 50% έκπτωση σε όλες τις παλιές μας εκδόσεις).

Σε περίπτωση που δεν βρεθεί χώρος (θέλουμε επίσης να κάνουμε party και έκθεση comics με πρωτότυπα από giganto books, αν είναι δυνατόν, να κάνουμε μία μικρή γενέθλια γιορτή για την giganto), τότε τα 2 νέα μας comics θα κυκλοφορήσουν κανονικά στα καταστήματα δίχως πολλά-πολλά.

θα δείξει...

ουφ!

τ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25080
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6231 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Χμ.... Κρίμα... θα ήθελα πολύ να δώ τις νέες δουλειές της Giganto, αλλά και να αγοράσω κάποιο παλιότερα που δεν είχα την ευκαιρία... Δεν υπάρχει ούτε όυτε καφέ που θα μπορούσε να σας δώσει στέγη;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5275
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  49
  • Reputation:   363
  • Achievement Points:  49
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5882 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Χμ.... Κρίμα... θα ήθελα πολύ να δώ τις νέες δουλειές της Giganto, αλλά και να αγοράσω κάποιο παλιότερα που δεν είχα την ευκαιρία... Δεν υπάρχει ούτε όυτε καφέ που θα μπορούσε να σας δώσει στέγη;

 

Λογικά κάτι θα βρεθεί... από ερχόμενη εβδομάδα αρχίζουμε το ψάξιμο εντονότερα... τώρα κάνουμε research... προς τέλη Σεπτέμβρη, αρχές Οκτώβρη το πιθανότερο να γίνει το event... για να δούμε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28493
  • Reputation:   190325
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6384 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Ισχύς εν τη ενώσει.

 

Κάπου εδώ τριγύρω βγάζει η Jemma το Ετερνάουτα. Θεωρητικά έρχεται και ένας Τσε από το ΚΨΜ. Δεν θα έχουν και οι υπόλοιποι κάτιτις προγραμματισμένο? Κάτι το φεστιβάλ βιβλίου, κάτι η Βαβέλ, όλο και από κάτι θα είχε ο κάθε ένας. Έχει συζητηθεί μια κοινή πρωτοβουλία?

 

Επίσης. Αν θα έκανες μια εκτίμηση (δεν ρωτάω για τη giganto. εκτίμηση ψάχνω για την αγορά γενικά). Πόσο διαθέσιμη εκτιμάς ότι είναι η αγορά (οι εκδότες/μαγαζιά δλδ) να έκανε κάτι τελείως χύμα. Κάτι χωρίς περιττά φτιασίδια, αλλά όλο ζουμί? πχ ένας χώρος τύπου αποθήκη (από δαύτες που νοικιάζονται για παρτάκια 300-400 ατόμων), 5-10 πάγκοι (πάγκοι-πάγκοι. από αυτούς που πας στα πανηγύρια κι απλώνεις τα κοψίδια) με πραμάτια επάνω, για διακόσμηση τίποτα σχέδια (δόξα τον Αλλάχ πλέον υπάρχει μεγάλη πλειάδα ελλήνων που μπορούν να σχεδιάσουν θελκτικά για το ευρύ κοινό), άντε να παίξει και καμιά κονσόλα για λίγη μουσικούλα... αυτό για ξεκίνημα. στη συνέχεια μπορούν να παίξουν κι άλλες ιδέες... Λογικά οι επιχειρήσεις που κουβαλάν ένα Α.Ε., ένα Ε.Π.Ε. δίπλα τους, θα ψιλοκομπλάρουν και θα την κάνουνε κατσικούλα. Η πλειονότητα όμως, πως θα αντιδρούσε? (εκτίμηση ψάχνω (και κατά προτίμηση με ποσοστά και ρεαλισμό :) πχ κατά 90% θα δούλευε ή κατά 10% θα δούλευε))

 

Και φυσικά όταν λέμε οι λοιποί, εννοούμε οι λοιποί. Φτιάχνεις/εκδίδεις κόμικ? Μέσα. Είτε σε λένε Νεα Ακτίνα ΑΕ και βγάζεις Disney, είτε σε λένε Zoobus και βγάζεις 2 κομμάτια για την πάρτυ σου. Είτε βγάζεις ερωτικά, είτε βγάζεις σούπερ λουξ BD.

 

:cheers5:

 

ΥΓ και στο κάτω κάτω δεν χρειάζεται να έχει Frank Miller και Andreas. κι ο Καϊλατζής καλός είναι, και υλικό του Απτόσογλου καλό είναι, και ας μην το συνεχίσω για να μη φανεί ότι ανεβάζω κάποιους και ρίχνω άλλους. Είναι και μεγάλα τα εγώ παναθεμά τα :D (αυτό όσον αφορά εκθέσεις υλικού κλπ που συνήθως αποτελούν και "κομβικό" σημείο)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5268
  • Group:  Members
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  679
  • Reputation:   1596
  • Achievement Points:  679
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5882 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

πχ ένας χώρος τύπου αποθήκη (από δαύτες που νοικιάζονται για παρτάκια 300-400 ατόμων), 5-10 πάγκοι (πάγκοι-πάγκοι. από αυτούς που πας στα πανηγύρια κι απλώνεις τα κοψίδια) με πραμάτια επάνω, για διακόσμηση τίποτα σχέδια (δόξα τον Αλλάχ πλέον υπάρχει μεγάλη πλειάδα ελλήνων που μπορούν να σχεδιάσουν θελκτικά για το ευρύ κοινό), άντε να παίξει και καμιά κονσόλα για λίγη μουσικούλα... αυτό για ξεκίνημα. στη συνέχεια μπορούν να παίξουν κι άλλες ιδέες...

 

ΑΥΤΟ ΛΕΕΙ, καθαρά κόμικ φάση, μακάρι να γίνει κάτι τέτοιο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5275
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  49
  • Reputation:   363
  • Achievement Points:  49
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5882 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ισχύς εν τη ενώσει.

Κάπου εδώ τριγύρω βγάζει η Jemma το Ετερνάουτα. Θεωρητικά έρχεται και ένας Τσε από το ΚΨΜ. Δεν θα έχουν και οι υπόλοιποι κάτιτις προγραμματισμένο? Κάτι το φεστιβάλ βιβλίου, κάτι η Βαβέλ, όλο και από κάτι θα είχε ο κάθε ένας. Έχει συζητηθεί μια κοινή πρωτοβουλία?

 

Από πλευράς giganto εγώ πηγαίνω μέχρι εκεί που φτάνει το χέρι μου, δεν με ενδιαφέρει να πάρω καμία πρωτοβουλία να σχεδιάσω το super-ouaou event στην θέση της Βαβέλ. Ο καιρός εξάλλου είναι λίγος για κάτι τέτοιο. Οπότε στην συγκεκριμμένη περίπτωση το μόνο που θέλω είναι ένα giganto-related event (άντε να συμμετάσχει και κανας άλλος ακόμα, γίνονται συζητήσεις με το παιδί που βγάζει το project amoeba. Μέχρι εκεί, στους 2 τρίτος δεν χωρεί :D). Θα δούμε.

Για του χρόνου πάντως όλα είναι πιθανα, δεν νομίζω πως οι εκδοτικές πλέον θα ποντάρουν στο φεστιβάλ της βαβέλ για νέες εκδόσεις, θα ακολουθηθούν άλλοι δρόμοι ή μαζικές κυκλοφορίες σε σίγουρα και υπευθυνα festivals όπως αυτό του comicdom. δεν ξέρω για τους άλλους εκδοτικούς, εγώ πάντως έτσι θα πράξω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28730
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6459 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Ακόμα δεν έχει βρεθεί χώρος για παρουσίαση των νέων μας comics (Krak #3 + Common #4), τα οποία είναι έτοιμα και περίμεναν το φεστιβάλ της βαβέλ.

Εάν τελικά δεν γίνει το φεστιβάλ, μπορούμε να εκμεταλλευτούμε μία GC μάζωξη στο συνηθισμένο μέρος εάν σας ενδιαφέρει να μας παρουσιάσετε τα νέα σας κόμικς συνοδεία ίσως με τις προσφορές στα παλαιότερα. Άλλωστε δεν θα είναι η πρώτη φορά που θα πιάσουμε στα χέρια μας (πριν φάμε τις κρέπες φυσικά) μία νέα εκδοτική κυκλοφορία πριν αναπαυτεί στα ράφια των καταστημάτων. Άτομα δεν θα είναι βέβαια πολλά, ενώ η πλειοψηφία αυτών υποθέτω ότι ήδη έχει τις περισσότερες από τις παλιές σας κυκλοφορίες, αλλά δεν θα σας κοστίσει τίποτε μόνο λίγο χρόνο από την καθημερινότητα σας για να κουβεντιάσουμε γύρω από τις κυκλοφορίες σας, τα σχέδια σας για το μέλλον, μπορεί κάτι να τσιμπήσουν όσοι δεν τους έχουν όλους σας τους τίτλους, λίγη κουβέντα για τα κόμικς γενικότερα... αλλά και να πιούμε και καμία μπυρίτσα παρέα. Τέλος πάντων, εμείς ούτως ή άλλως συναντιόμαστε συχνά, δεν υπάρχει κίνδυνος να χαθούμε...

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1681
  • Reputation:   6629
  • Achievement Points:  1746
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6303 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

+1 από μένα για την ιδέα του Yoshi :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5275
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  49
  • Reputation:   363
  • Achievement Points:  49
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5882 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εάν τελικά δεν γίνει το φεστιβάλ, μπορούμε να εκμεταλλευτούμε μία GC μάζωξη στο συνηθισμένο μέρος εάν σας ενδιαφέρει να μας παρουσιάσετε τα νέα σας κόμικς συνοδεία ίσως με τις προσφορές στα παλαιότερα.

 

Thanx για την προσκληση, αλλά μας ενδιαφέρει κάτι μεγαλύτερο... yo!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28493
  • Reputation:   190325
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6384 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

μωρέ μέχρι πρότινως, σίγουρο και υπεύθυνο λογιζότανε και το φεστιβάλ της Βαβέλ :lol:

 

:thanks: για την απάντηση στο πρώτο σκέλος. Να θεωρήσω ότι δεν απάντησες στο δεύτερο σκέλος γιατί θεωρείς πως δεν είσαι σε θέση να εκφέρεις άποψη (δλδ μπορεί και ναι, μπορεί και όχι)?

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9056
  • Reputation:   64405
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6450 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Thanx για την προσκληση, αλλά μας ενδιαφέρει κάτι μεγαλύτερο... yo!

 

Αν δεν σας ενδιαφέρει ένα group παθιασμένων 100+ ατόμων(προς το παρόν), πάω πάσο. Κρίμα όμως γιατί κάτι τέτοιες συγκεντρώσεις είναι οι μοναδικές ευκαιρίες να έχετε επαφή με αναγνώστες face to face.(υποσημείωση : δεν μιλάμε για αποκλειστικότητα αλλά για γνωριμία)

 

Η παρέα μας παραμένει ανοιχτή για οποιονδήποτε αγαπάει τα κόμικς, άσχετα αν κάποιοι την τιμάνε και κάποιοι όχι

 

:beer2:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5275
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  49
  • Reputation:   363
  • Achievement Points:  49
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5882 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

:thanks: για την απάντηση στο πρώτο σκέλος. Να θεωρήσω ότι δεν απάντησες στο δεύτερο σκέλος γιατί θεωρείς πως δεν είσαι σε θέση να εκφέρεις άποψη (δλδ μπορεί και ναι, μπορεί και όχι)?

:cheers5:

 

Δυστυχώς δεν έχω χρόνο για κάτι τέτοιο... αν είχα, θα ερχόμουν και σε παλαιοτερες συναντησεις σας :D

 

Αν δεν σας ενδιαφέρει ένα group παθιασμένων 100+ ατόμων(προς το παρόν), πάω πάσο. Κρίμα όμως γιατί κάτι τέτοιες συγκεντρώσεις είναι οι μοναδικές ευκαιρίες να έχετε επαφή με αναγνώστες face to face.(υποσημείωση : δεν μιλάμε για αποκλειστικότητα αλλά για γνωριμία)

Η παρέα μας παραμένει ανοιχτή για οποιονδήποτε αγαπάει τα κόμικς, άσχετα αν κάποιοι την τιμάνε και κάποιοι όχι

:beer2:

 

To ότι λέω πως "μας ενδιαφέρει κάτι μεγαλύτερο (ως event)" δεν σημαίνει ότι "δεν μας ενδιαφέρει ένα group παθιασμένων 100+ ατόμων". Μην βάζεις λόγια στο στόμα μου που δεν είπα!!!

Επίσης τέτοιες συγκεντρώσεις ΔΕΝ είναι οι μοναδικες ευκαιρίες να έρθεις face-to-face με τους αναγνώστες. Πίστεψέ με, είμαι τα τελευταία 4 χρόνια σε πάγκο της βαβέλ και 2 χρόνια σε πάγκο στο comicdom και η face-to-face επαφή μου με αναγνώστες καλά κρατεί.

Το "κάτι μεγαλύτερο" event έχει ως σκοπό να φέρει σε επαφή τα comics μας (και) με ένα διαφορετικό κοινό από το παθιασμένο για κόμικς κοινό. Αυτό θέλουμε να πετύχουμε και ελπίζω να τα καταφέρουμε. Και πάλι ευχαριστώ για την προσκληση...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28493
  • Reputation:   190325
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6384 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Δυστυχώς δεν έχω χρόνο για κάτι τέτοιο... αν είχα, θα ερχόμουν και σε παλαιοτερες συναντησεις σας :D

 

αυτό που περιέγραψα δεν έχει καμία σχέση με το μοτίβο των συναντήσεών μας :D οι συναντήσεις μας είναι ως επί το πλείστον informal events διανθισμένα με κρέπα-μπύρα-αλκοόλ, από σα:cool:ες έως χαρτόκουτα κόμικς, κόμικς, κόμικς, ενίοτε κανένα βιβλίο και κανένα περιοδικό και φυσικά κουβεντούλα και τζέρτζελο :)

 

anyhow. έλα γειά μας

 

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9056
  • Reputation:   64405
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6450 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

To ότι λέω πως "μας ενδιαφέρει κάτι μεγαλύτερο (ως event)" δεν σημαίνει ότι "δεν μας ενδιαφέρει ένα group παθιασμένων 100+ ατόμων". Μην βάζεις λόγια στο στόμα μου που δεν είπα!!!

Επίσης τέτοιες συγκεντρώσεις ΔΕΝ είναι οι μοναδικες ευκαιρίες να έρθεις face-to-face με τους αναγνώστες. Πίστεψέ με, είμαι τα τελευταία 4 χρόνια σε πάγκο της βαβέλ και 2 χρόνια σε πάγκο στο comicdom και η face-to-face επαφή μου με αναγνώστες καλά κρατεί.

Το "κάτι μεγαλύτερο" event έχει ως σκοπό να φέρει σε επαφή τα comics μας (και) με ένα διαφορετικό κοινό από το παθιασμένο για κόμικς κοινό. Αυτό θέλουμε να πετύχουμε και ελπίζω να τα καταφέρουμε. Και πάλι ευχαριστώ για την προσκληση...

 

Πολύ λογικό το σκεπτικό σου και εμείς είμαστε μαζί σου. Σε ευχαριστώ για την διευκρίνηση καθώς εξέλαβα την προηγούμενη απάντηση λίγο διαφορετικά απ' ότι την εννοούσες :shit:

 

Εύχομαι να μας ενημερώσεις όταν καταλήξετε οριστικά, θα χαρούμε να έρθουμε και εμείς :D

 

Όσο για τις συναντήσεις, θα λάβεις επίσημη πρόσκληση για τα γενέθλια του GreekComics που θα γίνουν μέσα Οκτωβρίου. Εκεί ελπίζω να βρεις χρόνο να έρθεις.

 

:beer2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  1667
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  21
  • Reputation:   220
  • Achievement Points:  21
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6262 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

http://www.yppo.gr/2/g22.jsp?obj_id=22370

 

Όχι και τόσο "στον αέρα" πια... :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35630
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6203 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

350.000 € ; Σαν πολλά δεν δώσανε τελικά από κει που λέγανε να μην δώσουν τίποτα; Τελικά είμαστε των άκρων!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28493
  • Reputation:   190325
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6384 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

thanks στον Ίωνα

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2976
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  237
  • Reputation:   1913
  • Achievement Points:  237
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6142 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  116

350.000 € ; Σαν πολλά δεν δώσανε τελικά από κει που λέγανε να μην δώσουν τίποτα; Τελικά είμαστε των άκρων!

 

 

Όντως η πληροφορία ισχύει. Τα χρήματα είναι τα χρεωστούμενα αλλά και για το επόμενο. Συγκρατημένη αισιοδοξία (γιατί έχουμε να κάνουμε με υπουργείο) και όλα θα πάνε καλά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5268
  • Group:  Members
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  679
  • Reputation:   1596
  • Achievement Points:  679
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5882 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

:dance::yahoo::dance::yahoo:

 

thanks κύριε

 

post-5268-1221664842_thumb.jpg

Επεξεργασία από thebadpainter
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6301
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  53
  • Reputation:   166
  • Achievement Points:  53
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5763 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

επίσης παραθέτω τόσο την απάντηση του ΥΠΠΟ στην επερώτηση του Περικλή Κοροβέση όσο και το σχόλιο του πάνω σε αυτή την απάντηση:

 

θέμα: Απάντηση στην υπ' αριθμ. 1804/17.7.2008 Ερώτηση

 

Σε απάντηση της με αριθμ. πρωτοκόλλου 1804/17.7.08 Ερώτησης του Βουλευτή κ. Περικλή Κοροβέση και σύμφωνα με τα στοιχεία που έθεσαν υπόψη μας οι αρμόδιες Υπηρεσίες του Υπουργείου Πολιτισμού, σας γνωρίζουμε τα εξής:

Όπως προκύπτει από τα στοιχεία, έχουν εκδοθεί από την αρμόδια Υπηρεσία του ΥΠΠΟ (Δ/νση Οικον. Υποθέσεων - Τμήμα Ειδικού Λογαριασμού), οι κατωτέρω Υπουργικές Αποφάσεις χρηματοδότησης του «Διεθνούς Φεστιβάλ Κόμικς - Συλλόγου Φίλων Σύγχρονης Τέχνης», από τις πιστώσεις Ειδικού Λογαριασμού Νο 234372/1.

(αρ. απόφ. 1619 Α), ποσού (αρ. απόφ. 262 Α), ποσού

1. Απόφαση με αριθ. πρωτ. 67950/9-9-04 (αρ. απόφ. 1418 Α), ποσού 150.000,00 € για το 9° Φεστιβάλ Κόμικς.

2. Απόφαση με αριθ. πρωτ. 52150/10-6-05 (αρ. απόφ. 1294 Α), ποσού 200.000,00 € για το 10° Φεστιβάλ Κόμικς.

3. Απόφαση με αριθ. πρωτ. 74657/25-8-06 100.000,00 € για το 11 ° Φεστιβάλ Κόμικς.

4. Απόφαση με αριθ. πρωτ. 16858/15-2-07 100.000,00 € για το 11° Φεστιβάλ Κόμικς (Β' Δόση).

Τέλος, σας ενημερώνουμε ότι σύντομα αναμένεται η έκδοση απόφασης για την επιχορήγηση του Φεστιβάλ Κόμικς της Βαβέλ.

------------------------------------------------------------

ΠΕΡΙΚΛΗΣ ΚΟΡΟΒΕΣΗΣ Αθήνα, 17/09/2008

ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ ΣΥΡΙΖΑ- Α΄ ΑΘΗΝΑΣ

ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ: Καμπάνη 2,

11252 Αθήνα

Τηλ. 210 8650092

Fax: 210 8650167

e-mail: perkor27@gmail.com

 

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Μια (1) μόλις μέρα πριν την εξαγγελθείσα ημερομηνία της οργανωτικής επιτροπής του φετινού 13ου Διεθνούς Φεστιβάλ Κόμικς της Βαβέλ, το Υπουργείο Πολιτισμού ανάρτησε σήμερα στην ιστοσελίδα του ανακοίνωση με την επιχορήγηση του 13ου Φεστιβάλ με το ποσό των 350.000 €, «για τη φετινή του διοργάνωση» χωρίς άλλες διευκρινίσεις….

Για το παραπάνω γεγονός ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ Περικλής Κοροβέσης δηλώνει τα εξής: « Είναι ολοφάνερο πως με την «ταχύτητα» που ενήργησε το ΥΠ.ΠΟ. είναι αδύνατο να πραγματοποιηθεί οτιδήποτε προγραμματισμένο. Και είναι αγνώστου χρόνου πια η φετινή διοργάνωση, με τις πολυπλοκότητες που παρουσιάζει μια τέτοια διαδικασία. Αυτό που δεν διευκρινίζει διόλου το ΥΠ.ΠΟ. στην παρούσα του ανακοίνωση, είναι πότε σκέφτεται να εξοφλήσει το χρέος που αφορά στο περσινό φεστιβάλ, γεγονός που αφήνει εκτεθειμένη απέναντι στις ανειλημμένες υποχρεώσεις της, μια τόσο σημαντική διεθνή διοργάνωση».

 

(Κείμενα Από Δελτία Τύπου Γραφείου Περικλή Κοροβέση)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28730
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6459 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

και μετά από όλα αυτά... θα γίνει φέτος το Φεστιβάλ;

 

post-5-1221724661_thumb.jpg

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.