Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι διαβάσατε τελευταία; [ ...αυστηρά κόμικς μόνο. ]


YOSHIMITSU

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35912
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

βασικά εμένα είναι άλλος...επειδή το αυγό μου βρώμαγε από μικρός...πιο πολύ καλά μου κάθετε στο ματι με Υ επειδή μου θυμίζει τον Αυγεία που γραφόταν κι αυτός με Υ :D :D :D

 

Μπράβο συνειρμός!

 

Κι εμένα όταν ήμουν μικρός δεν μου άρεσαν τα αυγά, αλλά τώρα τα λατρεύω σε όλες τους τις μορφές, εκτός από τα βραστά που δεν τα συμπαθώ ιδιαίτερα και σπάνια τα τρώω εκτός Πάσχα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3981 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Διαβασα το κλασικα Νο30 περισσοτερο απο περιεργια να δω τον Μικυ ως σουπερ Μικυ οπως τον δειχνει στο εξωφυλλο

Εις ματην ομως μιας και ηταν ο κλασικος Μικυ οπως τον ξερουμε σε μια ιστορια η οποια ηταν σπαστη σε πολλα διαφορετικα μερη που εδεναν με εναν μαγικα ομορφο τροπο

 

Μου αρεσε τα μαλα κι ας μην τον ειδα ως σουπερ !!!!!!

Ηταν σουπερ οπως τον ξερουμε ομως και ευχαριστω πολυ τον φιλο Γιωργο που μεσω της προθυμιας του και της εξυπηρετησης μεσω της ανταλλαγης εφτασε στα χερια μου αυτο το σουπερ τευχος δινοντας μου την δυνατοτητα να το διαβασω

Επεξεργασία από Σκρουτζ μακ Ντακ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9381
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4472 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

ThunderCats: The Return

Οκ..... Δε περίμενα ποτέ να δω τέτοια πράγματα να γίνονται σε αυτό το francise... μα sex slave;;;;; Γενικότερα έκρυβε brutal-ιά. Αυτό δε σημαίνει ότι δε μου άρεσε. Κρίμα για τον Bengali πάντως...

 

(Επιτέλους τελείωσα τις) Περιπέτειες του Περτουίλαμπι. Ωραίο. Πολύ ωραίο. Αλλά λίγο βαρύ ρε παιδί μου...

 

Εγω σαν fan της Wilykit το κατευχαριστηθηκα :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35912
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Διαβασα το κλασικα Νο30 περισσοτερο απο περιεργια να δω τον Μικυ ως σουπερ Μικυ οπως τον δειχνει στο εξωφυλλο

Εις ματην ομως μιας και ηταν ο κλασικος Μικυ οπως τον ξερουμε σε μια ιστορια η οποια ηταν σπαστη σε πολλα διαφορετικα μερη που εδεναν με εναν μαγικα ομορφο τροπο

 

Μου αρεσε τα μαλα κι ας μην τον ειδα ως σουπερ !!!!!!

Ηταν σουπερ οπως τον ξερουμε ομως και ευχαριστω πολυ τον φιλο Γιωργο που μεσω της προθυμιας του και της εξυπηρετησης μεσω της ανταλλαγης εφτασε στα χερια μου αυτο το σουπερ τευχος δινοντας μου την δυνατοτητα να το διαβασω

 

Πράγματι, το τεύχος περιέχει ένα μπουκέτο από ενδιαφέρουσες και πολυδημοσιευμένες ιστορίες με τον Μίκυ. Μόνο ο "Πρόλογος" που περιέχει και τα συνδετικά κείμενα και τον επίλογο δεν έχει ξαναδημοσιευθεί σε άλλο τεύχος των Κλασικών ούτε σε άλλο περιοδικό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3660 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Διάβασα το Che: Η βιογραφία του από τους Σιντ Τζέικομπσον (κείμενο) και Έρνι Κολόν (εικόνες). Η αφήγηση και οι διάλογοι είναι αναμφισβήτητα το αδύναμο σημείο του graphic novel, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι κακής ποιότητας. Το σχέδιο του Κολόν είναι σε γενικές γραμμές πολύ καλό, αλλά αυτό που πραγματικά ξεχωρίζει είναι τα χρώματα: απλά εξαιρετικά.  :up:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3981 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Πράγματι, το τεύχος περιέχει ένα μπουκέτο από ενδιαφέρουσες και πολυδημοσιευμένες ιστορίες με τον Μίκυ. Μόνο ο "Πρόλογος" που περιέχει και τα συνδετικά κείμενα και τον επίλογο δεν έχει ξαναδημοσιευθεί σε άλλο τεύχος των Κλασικών ούτε σε άλλο περιοδικό.

Πιστευω οτι ο προλογος θα επρεπε να καθιερωθει σε ολα τα πολυσελιδα εντυπα του ειδους (μεγαλα σηριαλ εξτρα εκδοσεις και κλασικα)

Δινει αλλη αιγλη στο εντυπο......

Επεξεργασία από Σκρουτζ μακ Ντακ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5063 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Batman/Superman #1-#4 (New 52): Μια πολύ αδιάφορη αρχή, ενώ ήμουν τέρμα ψημένος πριν το διαβάσω. Αλλά η ιστορία κινείται από το σημείο Α στο σημείο Β απότομα, ο Pak σου υπενθυμίζει συνεχώς πόσο διαφορετικοί είναι ο Batman από τον Superman και πόσο διαφορετικός είναι ο καθένας από την αντίστοιχη εκδοχή του στην Earth 2, η συμμετοχή της Kayio στην ιστορία και οι ενέργειες της δεν βγάζουν και πολύ νόημα και το τέλος είναι αυτό που όλοι περιμέναμε (το arc αυτό θα μας έδειχνε την πρώτη συνάντηση των δύο ηρώων, πριν το Justice League: Origin) και έγινε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο. Δεν είμαι ο μεγαλύτερος φαν του σχεδίου Jae Lee, πιστεύω όμως ότι το σχέδιο του δεν ταιριάζει σε υπερηρωικά, ιδιαίτερα τόσο συμβατικά. 

 

Futures End #0: 35 χρόνια στο μέλλον και ο δορυφόρος Brother Eye έχει καταλάβει τον κόσμο και σχεδόν όλους τους ήρωες/κακούς. Ο Batman θα αποτύχει να ταξιδέψει στο παρεθλόν για να αποτρέψει το δυστοπικό αυτό μέλλον (το time-travel είναι πολύ της μόδας υποθέτω), πρώην ήρωες όμως ελεγχόμενοι από τον Eye θα τον σταματήσουν και στην θέση του θα πάει ο Terry McGinnis Batman. Όμως... TWIST TWIST TWIST δεν θα ταξιδέψει στο παρόν του New 52, αλλά 5 χρόνια αργότερα, περίοδος κατά την οποία τα γεγονότα που έχει κληθεί να αποτρέψει έχουν ήδη συμβεί. Στην εβδομαδιαία σειρά βλέπουμε το DCU 5 χρόνια αργότερα. Επίτηδες διάλεξαν τόσο μακρινή εποχή και όχι 1 χρόνο μετά ή 2 χρόνια μετά για να μην έχουν ένα προκαθορισμένο μονοπάτι οι χαρακτήρες τους. Art μέτριο προς καλό, ιστορία το ίδιο, η αλήθεια είναι ότι θα προτιμούσα να δω περισσότερες ιστορίες στο δυστοπικό μέλλον. 

 

Superman Beyond 3D #1-#2: Ο δικός μας Superman καθώς και Supermen άλλων διαστάσεων καλείται από μία Monitor να πολεμήσουν ένα κοσμικό βαμπίρ. Είναι κάπως δύσκολο να ακολουθήσεις την ιστορία, ειδικά αν την διαβάσεις χωρίς το Final Crisis και το ψευτο-3D art δεν βοηθάει. Έχει βέβαια κάποιες καλές ιδέες, αλλά δεν μου άρεσε όσο άλλες δουλειές του ίδιου. 

 

Lazarus #1-#4: Εδώ είμαστε.... :mafia: Στο μέλλον (όχι πολύ κοντινό, όχι πολύ μακρινό) οι κυβερνήσεις έχουν καταρρεύσει και όσες υπάρχουν ασκούν ελάχιστη επιρροή. Η εξουσία βρίσκεται πλέον στα χέρια μερικών Οικογενειών. Κάθε Οικογένεια έχει έναν Λάζαρο, έναν γενετικά τροποποιημένο bodyguard που είναι υπεύθυνος της φρουράς τους και εκτελεί τις βρώμικες υποθέσεις. Πρωταγωνίστρια της σειράς είναι η Forever, Λάζαρος και μέλος της Οικογένειας Carlyle. Μου θύμισε πολύ Game of Thrones, από την άποψη ότι σχεδόν όλοι έχουν δική τους κρυφή ατζέντα, θέλουν τον "θρόνο" (και επίσης ένα ακόμα στοιχείο που δεν θέλω να το σποϊλάρω :lol: ), μαχαιρώνουν πισώπλατα. Στην βάση του όμως είναι ένα πολιτικοοικονομικό θρίλερ με hard sci-fi στοιχεία, συνοδευμένα από φρενήρη δράση και έναν πρωταγωνιστικό χαρακτήρα για τον οποίο νοιάζεσαι από το πρώτο κιόλας τεύχος. Δεν νομίζω να έχει γίνει πρόσφατα τόσο καλή δουλειά με χαρακτήρα σε τόσο λίγα τεύχη. Επιπλέον, το σχέδιο του Lark απλώς τα σπάει. Είτε είναι σκηνές δράσης, είτε συζητήσεις, ο Lark πιάνει το feeling της κάθε σκηνής και τις οπτικοποιεί υπέροχα. Τα χρώματα βοηθούν σε αυτό το τόσο όμορφο αποτέλεσμα. Το καλύτερο στοιχείο όμως του τίτλου είναι το world-building. O Rucka έχει σκεφτεί σχεδόν με κάθε λεπτομέρεια πως έχει διαμορφωθεί αυτό το μέλλον και έχει κάνει τρομερή έρευνα πάνω στην παγκόσμια οικονομία και την γενετική και αυτό φαίνεται από τα κείμενα με τα οποία συνοδεύει κάθε τεύχος και με χρονοδιαγράμματα που παρουσιάζουν παρελθοντικά γεγονότα του κόσμου αυτού. Όταν τελειώσει το Lazarus, θα έχει στα χέρια του υλικό για άλλες τόσες ιστορίες που θα λειτουργούν σαν prequel. Προτείνεται σε όλους, ελπίζω και το δεύτερο arc να είναι το ίδιο καλό. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3660 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

θα προτιμούσα να δω περισσότερες ιστορίες στο δυστοπικό μέλλον.

Αυτός ήταν ο λόγος που δε συνέχισα τη σειρά, αλλά έμεινα εκεί!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13626
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  256
  • Content Count:  1846
  • Reputation:   22772
  • Achievement Points:  1847
  • Days Won:  16
  • With Us For:  4905 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διάβασα το The Collected Essex County από τον Jeff Lemire. Συγκεντρώνει τις εξής 3 ιστορίες "Tales from the Farm (2008)," "Ghost Stories (2008)," και "The Country Nurse (2009). Όλες τους διαδραματίζονται στο Essex County, μια μικρή αγροτική κοινότητα στον Καναδά.

 

post-13626-0-76679700-1402919318_thumb.jpg post-13626-0-88920200-1402919447_thumb.jpg post-13626-0-94962200-1402919534_thumb.jpg post-13626-0-79594500-1402919598_thumb.jpg post-13626-0-90894300-1402919685_thumb.jpg post-13626-0-46167200-1402919710_thumb.jpg post-13626-0-80436000-1402920099_thumb.jpg

 

Έχει μεγάλο ενδιαφέρον ο τρόπος που οι χαρακτήρες διασταυρώνονται και οι ιστορίες τους συνδέονται. Η αφήγηση και η διαχείριση των καταστάσεων και των συναισθημάτων από τον Lemire, είναι απλώς υπέροχες. Μιλάει για την οικογένεια, τα διλλήματα της ζωής, τα μυστικά, τις αναμνήσεις, την απώλεια, τη θλίψη και τις ενοχές. Γενικά, για τον άνθρωπο και τη ζωή.

 

Περιλαμβάνει και 2 μικρότερες ιστορίες "The Essex County Boxing Club" and "The Sad and Lonely Life of Eddie Elephant Ears" που είναι κι αυτές πολύ καλές! :)

 

500σελίδες (α/ο) και θα ήθελα να είχε παραπάνω! Μόλις περάσει λίγος καιρός θα το ξαναδιαβάσω! Ένα κομικ που αξίζει απίστευτα και σίγουρα προτείνεται έστω για ένα τσεκάρισμα. ;)

 

smileys-beer-835181.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8665
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5456 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Batman/Superman #1-#4 (New 52): Μια πολύ αδιάφορη αρχή, ενώ ήμουν τέρμα ψημένος πριν το διαβάσω. Αλλά η ιστορία κινείται από το σημείο Α στο σημείο Β απότομα, ο Pak σου υπενθυμίζει συνεχώς πόσο διαφορετικοί είναι ο Batman από τον Superman και πόσο διαφορετικός είναι ο καθένας από την αντίστοιχη εκδοχή του στην Earth 2, η συμμετοχή της Kayio στην ιστορία και οι ενέργειες της δεν βγάζουν και πολύ νόημα και το τέλος είναι αυτό που όλοι περιμέναμε (το arc αυτό θα μας έδειχνε την πρώτη συνάντηση των δύο ηρώων, πριν το Justice League: Origin) και έγινε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο. Δεν είμαι ο μεγαλύτερος φαν του σχεδίου Jae Lee, πιστεύω όμως ότι το σχέδιο του δεν ταιριάζει σε υπερηρωικά, ιδιαίτερα τόσο συμβατικά. 

 

Futures End #0: 35 χρόνια στο μέλλον και ο δορυφόρος Brother Eye έχει καταλάβει τον κόσμο και σχεδόν όλους τους ήρωες/κακούς. Ο Batman θα αποτύχει να ταξιδέψει στο παρεθλόν για να αποτρέψει το δυστοπικό αυτό μέλλον (το time-travel είναι πολύ της μόδας υποθέτω), πρώην ήρωες όμως ελεγχόμενοι από τον Eye θα τον σταματήσουν και στην θέση του θα πάει ο Terry McGinnis Batman. Όμως... TWIST TWIST TWIST δεν θα ταξιδέψει στο παρόν του New 52, αλλά 5 χρόνια αργότερα, περίοδος κατά την οποία τα γεγονότα που έχει κληθεί να αποτρέψει έχουν ήδη συμβεί. Στην εβδομαδιαία σειρά βλέπουμε το DCU 5 χρόνια αργότερα. Επίτηδες διάλεξαν τόσο μακρινή εποχή και όχι 1 χρόνο μετά ή 2 χρόνια μετά για να μην έχουν ένα προκαθορισμένο μονοπάτι οι χαρακτήρες τους. Art μέτριο προς καλό, ιστορία το ίδιο, η αλήθεια είναι ότι θα προτιμούσα να δω περισσότερες ιστορίες στο δυστοπικό μέλλον. 

 

Superman Beyond 3D #1-#2: Ο δικός μας Superman καθώς και Supermen άλλων διαστάσεων καλείται από μία Monitor να πολεμήσουν ένα κοσμικό βαμπίρ. Είναι κάπως δύσκολο να ακολουθήσεις την ιστορία, ειδικά αν την διαβάσεις χωρίς το Final Crisis και το ψευτο-3D art δεν βοηθάει. Έχει βέβαια κάποιες καλές ιδέες, αλλά δεν μου άρεσε όσο άλλες δουλειές του ίδιου. 

 

Lazarus #1-#4: Εδώ είμαστε.... :mafia: Στο μέλλον (όχι πολύ κοντινό, όχι πολύ μακρινό) οι κυβερνήσεις έχουν καταρρεύσει και όσες υπάρχουν ασκούν ελάχιστη επιρροή. Η εξουσία βρίσκεται πλέον στα χέρια μερικών Οικογενειών. Κάθε Οικογένεια έχει έναν Λάζαρο, έναν γενετικά τροποποιημένο bodyguard που είναι υπεύθυνος της φρουράς τους και εκτελεί τις βρώμικες υποθέσεις. Πρωταγωνίστρια της σειράς είναι η Forever, Λάζαρος και μέλος της Οικογένειας Carlyle. Μου θύμισε πολύ Game of Thrones, από την άποψη ότι σχεδόν όλοι έχουν δική τους κρυφή ατζέντα, θέλουν τον "θρόνο" (και επίσης ένα ακόμα στοιχείο που δεν θέλω να το σποϊλάρω :lol: ), μαχαιρώνουν πισώπλατα. Στην βάση του όμως είναι ένα πολιτικοοικονομικό θρίλερ με hard sci-fi στοιχεία, συνοδευμένα από φρενήρη δράση και έναν πρωταγωνιστικό χαρακτήρα για τον οποίο νοιάζεσαι από το πρώτο κιόλας τεύχος. Δεν νομίζω να έχει γίνει πρόσφατα τόσο καλή δουλειά με χαρακτήρα σε τόσο λίγα τεύχη. Επιπλέον, το σχέδιο του Lark απλώς τα σπάει. Είτε είναι σκηνές δράσης, είτε συζητήσεις, ο Lark πιάνει το feeling της κάθε σκηνής και τις οπτικοποιεί υπέροχα. Τα χρώματα βοηθούν σε αυτό το τόσο όμορφο αποτέλεσμα. Το καλύτερο στοιχείο όμως του τίτλου είναι το world-building. O Rucka έχει σκεφτεί σχεδόν με κάθε λεπτομέρεια πως έχει διαμορφωθεί αυτό το μέλλον και έχει κάνει τρομερή έρευνα πάνω στην παγκόσμια οικονομία και την γενετική και αυτό φαίνεται από τα κείμενα με τα οποία συνοδεύει κάθε τεύχος και με χρονοδιαγράμματα που παρουσιάζουν παρελθοντικά γεγονότα του κόσμου αυτού. Όταν τελειώσει το Lazarus, θα έχει στα χέρια του υλικό για άλλες τόσες ιστορίες που θα λειτουργούν σαν prequel. Προτείνεται σε όλους, ελπίζω και το δεύτερο arc να είναι το ίδιο καλό. 

Nα πω την αληθεια για μενα το Lazarus ηταν η απογοητευση της χρονιας.Ηθελα να μαρεσει αλλα βαρεθηκα τη ζωη μου διαβαζοντας το.Το διαβασα λιγο σκορπια να πω την αληθεια βεβαια οποτε μπορει να το ξαναπροσπαθησω μαζεμενο μια και εξω.Το σχεδιο ωραιο παντως.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5063 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Nα πω την αληθεια για μενα το Lazarus ηταν η απογοητευση της χρονιας.Ηθελα να μαρεσει αλλα βαρεθηκα τη ζωη μου διαβαζοντας το.Το διαβασα λιγο σκορπια να πω την αληθεια βεβαια οποτε μπορει να το ξαναπροσπαθησω μαζεμενο μια και εξω.Το σχεδιο ωραιο παντως.

 

Διάβασες παραπάνω από το πρώτο arc; Αν ναι, τότε ανησυχώ μήπως δεν συνεχίζει τόσο καλά. :P Η αλήθεια είναι ότι σαν πλοκή δεν έχει και τίποτα επαναστατικό, πιο πολύ δίνει υποσχέσεις για το μέλλον και στήνει τον κόσμο, που είναι ένας κόσμος που χρειάζεται αρκετό στήσιμο θέλω να πιστεύω. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8665
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5456 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ε διαβασα τα πρωτα 6-7 τευχη.Δεν βρηκα ουτε εναν memorable χαρακτηρα αλλα θα το ξαναδιαβασω αργοτερα σε κανα trade αν και χλωμο να αλλαξω γνωμη για το συγκεκριμενο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  28737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1410
  • Reputation:   6917
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4076 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

http://coa.inducks.org/issue.php?c=gr%2FKL++120 :beer5:

 

 

 

οι 2 πρώτες ιστορίες ήταν ενδιαφέρουσες και είχε πλάκα...η 1η ήταν 1 ιστορία 2 μόλις σελίδων που στην πραγματικότητα ήταν κουίζ με το να βρεις 1 γνωστή παροιμία (η απάντηση ήταν τρώγοντας έρχεται η όρεξη) :yes:

 

κάτι που πρόσεξα είναι ότι σε κάποιο καρέ ο Σκρουτζ ανέφερε ότι....πάσχει από ανορεξία (!) και ζήτησε στο Ντόναλντ να το πάει σε γιστρό....κάτι που μου έκανε εντύπωση διότι σε όσα disney έχω διαβάσει δε θυμάμαι να κάνουν αναφορά σε κάποια σοβαρή ασθένεια όπως αυτή :thinking: η μπορεί να έχουν κάνει και να μη το θυμάμαι/κατάλαβα επειδή ήμουν μικρότερης ηλικίας όταν το είχα διαβάσει :confuse:

 

 

το  "όχι άλλο άγχος" επίσης μ άρεσε σαν ιστορία με το ψευτογιατρό που σύστησε στο Ντόναλντ σα θεραπεία να μη καταπίνει το θυμό του αλλά να ξεσπάει αμέσως....και όταν ήθελε να ξεσπάσει στο Σκρουτζ επειδή δε μπορούσε να το πλησιάσει διότι θα τον απειλούσε ότι θα τον αποκληρώσει....κατασκεύασε 1 πάνινη κούκλα στη μορφή του Σκρουτζ και τη πλάκωνε :lol: εντελώς προχώ για τα δεδομένα της εποχής -1981 ήταν όταν πρωτοβγήκε η ιστορία απ'όσο βλέπω- :D

 

 

 

:cheers4:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  28737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1410
  • Reputation:   6917
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4076 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

Τι άλλο;

 

 

http://coa.inducks.org/issue.php?c=gr%2FMMB+++1

 

 

χθες το άρχισα αλλά σήμερα το ολοκλήρωσα :rainbow: οπότε ας κάνω κριτική :gnews:

 

 

ήδη έχω πει ότι μ'άρεσε η 1η ιστορία και θα πάρω το 2ο τεύχος για να διαβάσω τη συνέχεια :yes: όσο για τις άλλες 3 μια χαρά ήταν,αλλά καμιά σχέση με τη 1η βέβαια...σπάνια βλέπεις τους εχθρούς του Σκρουτζ όλους μαζί!!!! επίσης μ'άρεσε και το σχέδιο που είχε στα κρυπτόλεξα,στα αξιοπερίεργα,κτλ με τα βελάκια σε κόκκινο χρώμα...έκανε το περιοδικό να φαίνεται πολύ φουτουριστικό σε συνδυασμό με το γυαλιστερό εξώφυλλο κι αυτό μ'άρεσε....ώρες-ώρες σου δίνει την εντύπωση ότι έχει...κουμπάκια :D

 

 

Κατά τα άλλα....ο ατομίνο μπιπ-μπιπ (η όπως λέγεται) από που και ως που έγινε....γαλάζιος (όπως φαίνεται στο εξώφυλλο); :confuse:

 

:nek:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3660 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ξεκίνησα το The Legend of the Scarlet Blades (La Légende des Nuées Écarlates) του Ιταλού Saverio Tenuta, το οποίο έχω κατεβάσει εδώ και καιρό. Διάβασα γύρω στις 50 σελίδες από τις 180κάτι που έχει. Το στόρυ προχωράει γρήγορα και έχει αρκετό ενδιαφέρον και βλέπω ξεκάθαρες επιρροές από την Πριγκίπισσα Μονονόκε του Μιγιαζάκι. Όσον αφορά το σχέδιο, ο χρωματισμός είναι υπέροχος, όπως και τα τοπία. Τα πρόσωπα, χωρίς να είναι άσχημα, δε μ' ελκύουν τόσο. Πιστεύω ότι αξίζει να το κατεβάσετε.  :up:

 

Teaser: ένας από τους κακούς έχει πάρει το ένα μάτι και το ένα χέρι του πρωταγωνιστή και τα έχει κολλήσει πάνω του, με άγνωστο μέχρι στιγμής τρόπο. Τουτέστιν ένας πελώριος τύπος με τρία μάτια και τρία χέρια!

 

Παραθέτω δύο σκίτσα που υπάρχουν στο τέλος του κόμικ κι ένα full page panel (πώς το λένε τέλος πάντων).

 

lsb.jpg lsb2.jpg lsb3.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4399 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Διαβασα τα Wilson και Mr Wonderful απο Clowes. Το Mr Wonderful ηταν μετριο ενω το Wilson μου αρεσε λιγο παραπανω κυριως επειδη ειχε γερες δοσεις μαυρου χιουμορ. Απο κει και περα δεν ηταν τιποτα ιδιαιτερο. Αν εξαιρεσουμε τα Ghost World και Like a Velvet Glove Cast in Iron, το μονο που κανει ο Clowes ειναι να αντιγραφει τον εαυτο του συνεχεια. Ιδιοι ηρωες, ιδια "σκηνοθεσια" . Διαβαζεις δηλαδη τα δυο παραπανω που ειναι αριστουργηματα και εισαι κομπλε απο Clowes. :)

 

Στην kwtsoκλιμακα :

 

Mr Wonderful : 5/10

 

Wilson : 7/10

 

:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82148
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6065 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Το Thanos Annual ήταν ένας διάλογος μεταξύ του μεσήλικα Thanos και του νέου Thanos. Δεν υπάρχει κάτι χρήσιμο σε αυτήν την ιστορία εκτός από κάτι σελίδες tribute στα τεύχη του 1975. Θα αρχειοτεθεί και δύσκολα θα ξαναδιαβαστεί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  28737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1410
  • Reputation:   6917
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4076 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

http://coa.inducks.org/issue.php?c=gr%2FMMB+++2

 

 

Σήμερα το τελείωσα,και μπορώ να πω ότι μ'άρεσε περισσότερο από το 1ο....η συνέχεια της ιστορία του #1 ήταν όμως κατώτερη γιατί είχε αργή εξέλιξη και λέει ότι θα μάθουμε τη συνέχεια στο #3...δε πειράζει υπομονή :beer:

 

 

Οι άλλες 3 ιστορίες ήταν όμως άπαικτες...η 1η ήταν κλασική ιστορία με τον Μίκυ ως Ντετέκτιβ όπου σε κάποια φάση ο ΕΠιθεωρητής Ο'Χάρα αποκαλύπτει ότι ήταν στην ομάδα Ράγκμπι στο Λύκειο και ήταν πρωταθλητής...δε του φαινότανε!!! Αν και δε περίμενα ότι ο κακός της υπόθεσης θα ήταν 1 πρώην συμμαθητής του Ο'Χάρα γιατί νόμιζα το "Φάσμα" θα ήταν ψευδώνυμο του Μαύρου Φαντάσματος,και αυτός θα ήταν ο κακός.

 

Αλλά πιο πολύ μ'άρεσε αυτή με το Φέθρυ (όπως και οι 3 μονοσέλιδες ιστορίες του),...που του φόρτωσε 1 ιπποπόταμο 1 απατεώνας...αλλά στο τέλος δικαιώθηκε! :peace:

 

Επίσης τα ανέκδοτα είχαν περισσότερη πλάκα σ'αυτό το τεύχος......πάμε γερά για το επόμενο!!!!!!!!

 

 

:beer5:

 

Επεξεργασία από 1530
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3981 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Διαβασα μερικα αστεριξ και συνεχιζω την σειρα του φαντομ ντακ απο εκει που την ειχα αφησει (Νο7 τευχος) εχω φτασει στο Νο14....

 

Κι ομως εκτος του οτι σαν σειρα δεν απευθυνεται σε πολυ μικρα παιδακια καθως εχει μαρβελικα στοιχεια ....

Δεν διαβαζεται και μεμονωμενα σαν ξεχωριστο τευχος καθως μερικες φορες γινονται αναφορες σε προηγουμενα τευχη

 

Ειναι δυνατη σειρα παντως και ισως οτι καλυτερο εχω διαβασει μεχρι στιγμης μετα το βιος και πολιτεια απο τα ντισνευκα κομικς

 

Φυσικα διαβασα και τα μικυ μαους 1 και 2 και μπορω να πω οτι θα τα αγοραζω συνεχως

Επεξεργασία από Σκρουτζ μακ Ντακ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6191 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

1530. Εφόσον υπάρχει θέμα για το νέο Μίκυ Μάους, η κριτική δεν έχει νόημα να μπαίνει εδώ. Επίσης ήσουν τίγκα στα σπόιλερς.

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  28737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1410
  • Reputation:   6917
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4076 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

1530. Εφόσον υπάρχει θέμα για το νέο Μίκυ Μάους, η κριτική δεν έχει νόημα να μπαίνει εδώ. Επίσης ήσουν τίγκα στα σπόιλερς.

 

 

Sorry....το έβαλα σε spoiler. Ευχαριστώ για την επισήμανση :beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  13626
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  256
  • Content Count:  1846
  • Reputation:   22772
  • Achievement Points:  1847
  • Days Won:  16
  • With Us For:  4905 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διαβασα το WE3 (Grant Morrison - Frank Quitely) από Vertigo. Ειναι 3 τευχακια (2004) και μετα βγηκε και σε τομακι (2005). Εχει κυκλοφορήσει και απο την Anubis στα ελληνικα -παρουσιάση

 

Περιπέτεια επιστημονικής φαντασίας. Δεν μπορω να πω ότι ξετρελαθηκα αλλά μου άρεσε.. Και το σεναριο και το σχεδιο ειναι καλά. Αλλα, κατι λειπει για να γινει πραγματικά καλό. Πολυ  καλες προθεσεις αλλα στην υλοποιηση κατι δεν..

Ειδικα, οι σκηνες δρασης και γενικα οι βιαιες σκηνες τα σπάνε! Εχει και ωραια κολπακια στο στησιμο των καρε.. :) Διασκεδαστικό, δε διαβαζεται δευτερη φορα..

 

post-13626-0-22386600-1404816841_thumb.jpg post-13626-0-67642100-1404816879_thumb.jpg post-13626-0-77298300-1404817314_thumb.jpg

 

:beer:

Επεξεργασία από Strativarious
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4358
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Λοιπον, διαβασα το Superior Spider-Man, Volume 1. Ουσιαστικα ειναι μια hardcover, oversized εκδοση με καλο χαρτι που περιλαμβανει τα τευχη #698-700 της σειρας The Amazing Spider-Man και τα 5 πρωτα τευχη της σειρας Superior.

 

Οσον αφορα την ιστορια, ο Slott προσπαθει να κανει κατι "ξεχωριστο" να το πω, κατι που δεν εχει ξαναγινει να το πω, κατι διαφορετικο τελοσπαντων. Και η αληθεια ειναι (για μενα) οτι πετυχε. Εκλεισε μια ιστορικη σειρα (το TASM) με ενα "BANG", με κατι που σου "μενει".(θελοντας και μη)

 

Το Superior το βρηκα πολυ δυνατο. Δυνατο και φρεσκο. Η αληθεια ειναι οτι, τωρα που γνωριζω οτι εχει αρχισει νεος κυκλος TASM με τον Peter πρωταγωνιστη, δεν εχω ενδοιασμους να διαβασω αυτη τη σειρα. (το Superior) Το βρηκα τοσο καλο, που διαβασα αυτα τα τευχη και 2η φορα. Aξιζει να το διαβασετε. Ο Slott σε κραταει στην ακρη της καρεκλας σου, καθως εχει εκπληξεις για τον αναγνωστη (με μια απροσμενη επιστροφη), χιουμορ, καλογραμμενους διαλογους και χαρακτηρες. Ξερεις πως αντιδρα ο Peter σε καθε γεγονος, ο Superior ομως; Eιναι πιο αδιστακτος. Τον υψωνει (τευχος-παρα-τευχος) σε πραγματικο ηρωα, ομως.

 

Αξιζει. Θα κανω ΘΕΜΑ μολις διαβασω ολη την σειρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5063 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Legends of the Dark Knight - Going Sane: Όλα τα arc της σειράς αυτής τοποθετούνται χρονικά στα πρώτα χρόνια δράσης του Batman (με εξαίρεση όσα ήταν μέρος διαφόρων crossovers). Σε μία από τις πρώτες αναμετρήσεις τους ο Joker νομίζει ότι τον σκοτώνει και φτιάχνει μια νέα ταυτότητα, γίνεται ένας φυσιολογικός πολίτης. Ταυτόχρονα, ο Batman δεν πέθανε (SURPRISE!) και βρέθηκε σε μια μικρή πόλη, όπου τον περιποιείται η τοπική γιατρός. Περίμενα κάτι πολύ καλύτερο, καθώς η ιδέα μου φαινόταν πιασάρικη και ο DeMatteis είναι αξιοπρεπέστατος συγγραφέας. Είχε αρκετές καλές ιδέες, αλλά δεν μπορούσε να τις ενώσει με τέτοιον τρόπο ώστε η ιστορία να είναι ευανάγνωστη. Επίσης πολυλογούσε. :P Τουλάχιστον το characterization είναι σωστό και ταιριαστό και γράφει μια ιστορία η οποία προσθέτει ένα ακόμα λιθαράκι στα πρώτα χρόνια δράσης του Batman. Το σχέδιο δεν βοηθούσε την κατάσταση, ήταν πρόχειρο και χοντροκομμένο, μερικά καρέ όμως ταίριαζαν με την ατμόσφαιρα. 

 

Green Lantern #28/Red Lanterns #28: Δύο τεύχη σε ένα, οι Green Lanterns αντιμετωπίζουν μια νέα Red, η οποία αποδεικνύεται ότι είναι η Supergirl. Χαζοιστοριούλα για να περάσει ευχάριστα η ώρα. 

 

Flash #26/#31/Annual #3: Στο #26 ο Flash αντιμετωπίζει μια αεροπειρατίνα. Κυριολεκτικά με jetpack και τα λοιπά. Καλή ιδέα να βάλεις τον πιο γρήγορο άνθρωπο κάπου που δεν μπορεί να τρέξει. Χαζοιστοριούλα για να περάσει η ώρα. Στο Annual βλέπουμε την πρώτη εμφάνιση του Wally West στο New 52. Εδώ υπάρχουν προοπτικές για να βγει μια κουλ, τυπική, υπερηρωική ιστορία. Εκτός από την πρώτη συνάντηση του Barry με τον Wally, το τεύχος μας δίνει και μια ματιά στο μέλλον, 20 χρόνια αργότερα.

Ο Flash αποκαλύπτει την ταυτότητα του στην Iris και αποφασίζει να γυρίσει πίσω στον χρόνο και να αποτρέψει την δολοφονία του Wally, για την οποία ήταν εν μέρει υπαίτιος.

Στο #31 έχουμε συνέχεια και των δύο arc, αυτό του παρόντος και του μέλλοντος. Με έναν καλύτερο σχεδιαστή θα ανυπομονούσα περισσότερο για την συνέχεια. 

 

Detective Comics #27: Επετειακό τεύχος με πολλές μικρές ιστορίες, όλες ενδιαφέρουσες. Μια νέα ματιά στο origin του ήρωα δια χειρός Meltzer και Hitch, μια ιστορία σχετικά με την εξέλιξη του Batman ανά τα χρόνια σχεδιασμένη από τον Neal Adams, μια αρκετά "γλυκιά" ιστορία για το μέλλον της Bat-family και ιδιαίτερα του Bruce και άλλες. 

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6191 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Πω πω σπόιλερς...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5063 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Πω πω σπόιλερς...

 

:oops: Θα πέσει edit. Στο Flash όμως, γιατί για το GL/RL είναι στο εξώφυλλο και για το Going Sane αυτή είναι η υπόθεση. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  725
  • Reputation:   3800
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Στον Αστερίξ το δώρο του Καίσαρα ! Ξεκαρδιστικό  :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  725
  • Reputation:   3800
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Και σήμερα το Αστερίξ και Κλεοπάτρα  - καλύτερο από τη ταινία - έχω πάθει αστεριξομανία 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3660 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Οι ταινίες του Αστερίξ όσο πηγαίνουν, γίνονται και πιο εφετζίδικες: η πρώτη μπορώ να πω ότι μ' άρεσε αρκετά (ίσως επειδή τη συνδυάζω με τα παιδικά μου χρόνια), η δεύτερη είναι καλούτσικη και καταλήγουμε στην τρίτη που παίζει Σουμάχερ και ο Πάρκερ [extreme facepalm]. Την τέταρτη πιθανώς θα τη δω παρά τη θέλησή μου (αν την δω ποτέ).  :obelix:

Επεξεργασία από GeoTrou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  725
  • Reputation:   3800
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

η τέταρτη αν και ίσως σε σημεία βλακεία έχει τη πλάκα της ... είναι γενικά καλή .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.