Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12160
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5321 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Βασικά πιστεύω πως αν λάβουμε υπόψην το παράδειγμα της Αμερικής, όπου η πρώτη έκδοση της Βιβλιοθήκης Μπαρκς, κυκλοφόρησε τον Ιούλιο του 1984 και ολοκληρώθηκε τον Αύγουστο του 1990, δηλαδή ολοκληρώθηκε σε 6 χρόνια και κυκλοφόρησαν συνολικά 30 τόμοι.Και η δεύτερη έκδοση κυκλοφόρησε τον Νοέμβριο του 2011, δηλαδή 21 χρόνια μετά και όπως όλα δείχνουν, η συχνότητα κυκλοφορίας θα είναι 2 τόμοι τον χρόνο, αφού μέσα στο 2012 θα κυκλοφορήσουν μόνο 2 τόμοι και ο 4ος θα κυκλοφορήσει εντός του 2013.

Τότε και στην Ελλάδα, εφόσον Η Μεγάλη Βιβλιοθήκη του Καρλ Μπαρκς κυκλοφόρησε για πρώτη φορά τον Σεπτέμβριο του 2009 και γνωρίζουμε ότι θα ολοκληρωθεί το 2021, δηλαδή μετά από 12 χρόνια και 48 τόμους, τότε ίσως το 2041-2042 να δούμε μια νέα ανανεώμενη έκδοση της Βιβλιοθήκης Μπαρκς και αν λάβουμε υπόψην, ότι εδώ είμαστε Ελλάδα και οι καθυστερήσεις είναι σίγουρες, τότε μάλλον προς το 2050, θα δούμε μια νέα έκδοση της Βιβλιοθήκης Μπαρκς.

 

Πάντως, θεωρώ πως ακόμη και μετά την ολοκλήρωση της σειράς, θα εξακολουθήσουν ανατυπώσεις όλων των τόμων, όπως έγινε και με τον Βιο & την Πολιτεία, που μετά από 8 χρόνια κυκλοφορίας κι ενώ σε άλλες χώρες έχουν κυκλοφορήσει και νέες ανανεωμένες εκδόσεις, στην δική μας χώρα εξακολουθούν να επανατυπώνονται, οι δυο τόμοι που κυκλοφόρησαν το 2004 και 2006 αντίστοιχα.

 

Οπότε θεωρώ εντελώς απίθανο το σενάριο, να κυκλοφορήσει στο μέλλον με νέα ανανεώμενη σειρά της Βιβλιοθήκης Μπαρκς, ή της Βιβλιοθήκης Γκόντφρεντσον, όταν με το καλό, κυκλοφορήσει και ολοκληρωθεί.Και αν ποτέ γίνει κάτι τέτοιο, σίγουρα μετά το 2040-2050.Μέχρι τότε όμως, θα λειτουργούμε με ανατυπώσεις των παλαιότερων τόμων, πράγμα που εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου.

 

:thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.5k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  25030
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  1229
  • Reputation:   5838
  • Achievement Points:  1229
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4394 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Ε λοιπον το πηρα το ΚΟΜΙΞ και μπορω να πω πως οι ιστοριες αν και οι περισσοτερες ηταν αχρηστες εντελως και πολυ λιγο αστειες,το απολαυσα!Και εδω παρουσιαζω την κριτικη μου:

ΕΝΑ ΠΟΝΤΙΚΙ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ: Περιπετειωδεις θα μπορουσα να πω....γι αυτο θα βαλω ενα 7/10.

ΜΠΙΖΝΕΣ ΣΤΗΝ ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Αυτην την ιστοριουλα την απολαυσα θα μπουρουσα να πω μαλιστα...Πολυ αστεια πλοκη!!!Ενα 8.5/10 παρακαλω....

ΤΟ ΜΑΓΙΚΟ ΔΑΣΟΣ: Γενικα δεν μου αρεσουν καν οι ιστοριες του Μικυ....Καθολου...Γι αυτο θα βαλω ενα 4/10...

Ο ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΤΟΥ ΗΤΤΗΜΕΝΟΥ: Πολυ ωραια ιστοριουλα!Που αποδεικνυει ποσο σκραπας τελικα ειναι ο Ντοναλντ....Αν και η τυχη ερχεται με το μερος του μια φορα στα χιλια χρονια....Μου αρεσει οταν ο Ντοναλντ εχει καλη καταληξη στο τελος!Ενα 8.5/10!

ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΒΥΘΟΥ: Οχι και τοσο καλη ιστορια αλλα εχει ενα ωραιο και αστειο τελος που μου αρεσε (οχι μαλλον στους μουργολυκους...).Ενα 7.5/10!

ΕΚΡΗΚΤΙΚΟ ΜΑΘΗΜΑ: Δεν ηταν πολυ ωραια...Μου αρεσε ομως που οι Μουργολυκοι ντυθηκαν μαθητριες :P .Ενα 5/10...

Η ΑΝΥΠΟΦΟΡΗ ΓΑΤΑ: Η κλασσικη δεκασελιδη ιστοριουλα του Μπαρκς αξιζει βεβαια ενα 10/10 και στο σχεδιο και στο σεναριο μαλιστα!Εσκασα στα γελια οταν την κυνηγαγε στο τελος με το κλαδι!!! :P

 

ΚΟΜΙΞ 292: Θα μπορουσα να πω μετριο προς το καλο γι αυτο αξιζει ενα 8.5/10!!! :dog:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41697
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5167 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Τεύχος 293 + τα περιεχόμενα του επόμενου τεύχους.

 

img462.jpg

 

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  234
  • Reputation:   1624
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  157

Και δωρο με καθε νεο τευχος μια σακουλα για τον εμετο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν τα τρωω σε πατατακια καλυτερα τα 3 ευρω !!!!

Το οτι το 98/100 των εξωφυλλων του δημοσιευονται μονο σε περιοδικα τησ πατριδας του (για να τον τιμησουν;επειδη τουσ ερχεται φτηνο?) και πουθενα αλλου δεν ειναι τυχαιο. Α ναι, και στο Κομιξ.

Ωχ..το γεγονος και μονο οτι απαντησαν πως δεν υπαρχουν διαθεσιμα εξωφυλλα του Μπαρκς ισοδυναμει με statement οτι δεν εχουν καμια προθεση να ξεφυγουν απο τη γνωστη συνταγη τους. Αυτο με κανει επιφυλακτικο σε σεναρια τυπου στο τετχος 300 το Κομιξ αλλαζει προς το καλυτερο...

Και δωρο με καθε νεο τευχος μια σακουλα για τον εμετο.

 

Γιατί ασχολείσαι με το ΚΟΜΙΞ, εφόσον, όχι μόνο δεν το αγοράζεις, αλλά και προφανώς δεν του βρίσκεις κάποιο ελάχιστο θετικό ή ελαφρυντικό στοιχείο;

 

Με εκπλήσσει το γεγονός οτι μας έχει περάσει η νοοτροπία οτι με τον κυνισμό ή το λεκτικό βιτριόλι θα καταφέρουμε οτιδήποτε απ'το να χαλάσουμε την μέρα μας ή να θίξουμε κόσμο που ίσως να μην έχει κανένα φταίξιμο.

 

Στην τελική, ποιο είναι το πρόβλημα εδώ πέρα;

Θέλετε καλές ιστορίες Ρόσα, Μπάρκς; Μας τελειώσαν. Θέλετε καλές ιστορίες Ρότα, Στρόμπλ, Βαν Χόρν, κτλ; Σχεδόν έχουν τελειώσει και αυτές. Ποιος είναι ο στόχος εδώ πέρα δηλαδή; Να επανεκδοθεί Ρόσα και Μπάρκς; Εδώ οι μισοί λένε οχι γιατί είναι φανατικοί συλλέκτες και οι άλλοι μισοί έχουν επίσης όλες τις καλές ιστορίες Μπάρκς και Ρόσα, οπότε ίσως (ίσως!) θέλουν επανέκδοση για να τις διαβάσουν και τα πιτσιρίκια της επόμενης γενιάς.

 

Αν πάλι, πράγματι θέλετε να γίνει κάποια επανέκδοση ή θέλετε να μπουν Βραζιλιάνικες ιστορίες ή Δεν-ξέρω-και-γω-τι, στείλτε ενα ευγενικότατο e-mail στην Ακτίνα και παρακινείστε τους φίλους σας να κάνουν το ίδιο. Αιτήσεις πάλι του τύπου "Θέλω να ανεβεί η πγιότητα του ΚΟΜΙΞ" είναι γενικόλογες και ο ψευδοακτιβισμός των social network δεν θα τις προχωρήσει πιο πέρα, γιατί είναι αόριστες σε γελοίο βαθμό.

 

Έχουν βγει ντουζίνες καλά ΚΟΜΙΞ στο παρελθόν, και αυτή τι στιγμή αναπαύονται στα ράφια μας. Είχαμε υπεραρκετές ποσότητες ιστοριών από όλους τους μεγάλους δημιουργούς. Εμένα προσωπικά αυτό μου φτάνει. Δεν είναι δυνατόν να καταβροχθίζουμε με υπερβολική λαιμαργία λογοτεχνία οποιασδήποτε μορφής.

 

Και ξέρετε γιατί συνεχίζει να το βγάζει ο Τέρζο; Γιατί παίρνει ένα παραπάνω φράγκο. Και σε τέτοιες εποχές, πολύ καλά κάνει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25030
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  1229
  • Reputation:   5838
  • Achievement Points:  1229
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4394 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Δεν ξερω για σας αλλα εγω θα τρεξω να παρω το ΚΟΜΙΞ 293 τωρα :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22577
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  122
  • Reputation:   1678
  • Achievement Points:  122
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4605 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Από το fb...απάντηση σε ερώτηση αναγνώστη..

 

Περιοδικό Κόμιξ Αγαπητέ Κώστα, όποτε υπάρχει ευκαιρία ή αφορμή για την ιστορική ανατύπωση μιας ιστορίας, να είσαι βέβαιος πως δεν την αφήνουμε να περάσει έτσι! Μην ξεχνάς ότι το Κόμιξ σε λίγους μήνες κλείνει τα 25 χρόνια συνεχούς παρουσίας στα περίπτερα, οπότε η αναδημοσίευση παλιών ιστοριών είναι μια εξαιρετική ευκαιρία για να θυμούνται οι παλιοί αναγνώστες και να μαθαίνουν οι νεώτεροι!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5712
  • Reputation:   45800
  • Achievement Points:  5809
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Tightwad, υπάρχουν ακόμα πάμπολες αδημοσίευτες ιστορίες που μπορούν να μπουν, μην χάφτεις όσα ακούγονται. Μόνο Taliaferro και Gottfredson να βάλεις γεμίζεις δεκάδες τεύχη ανετότατα. Δεν υπάρχουν μόνο βραζιλιάνικες, υπάρχουν ακόμα ένα σωρό αξιόλογες, από αμερικάνικες μέχρι ιταλικές. Αυτός ήταν και ο ρόλος του περιοδικού άλλωστε, να ξεσκαρτάρει τις καλές ιστορίες από τον σωρό και να μας τις δώσει. Τώρα έχει περάσει στο άλλο άκρο, παίρνει τις ιστορίες του σωρού από όσους γνωρίσαμε και τις πλασάρει ως κλασικές. Δεν πάει έτσι, ακόμα και ο Barks έχει φτιάξει πατάτες :valt: .

 

Ευγενέστατα mail έχω στείλει αρκετά και το αποτέλεσμα ήταν στην καλύτερη να με αγνοήσουν και στην χειρότερη να με BANάρουν. Για τις αναδημοσιεύσεις το έχω ξαναπεί, αν γίνονται με μέτρο και επιλεκτικότητα είναι ό,τι καλύτερο. Το Μίκυ Μάους αυτό κάνει και το επίπεδό του τα τελευταία χρόνια έχει πιάσει δυσθεώρητα ύψη. Η πολιτική του ΚΟΜΙΞ δεν του επέτρεπε να αναδημοσιεύσει ιστορίες σε οποιοδήποτε άλλο έντυπο της εκδοτικής προκειμένου να το πλασάρουν ως συλλεκτικό, όμως με αυτόν τον τρόπο έχουν αποκλείσει ένα τεράστιο υλικό ~25 χρόνων. Αρκετές ιστορίες από αυτές θα μπορούσαν άνετα να ξαναμπούν με ρέγουλα είτε στο ΚΟΜΙΞ είτε οπουδήποτε αλλού.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52805
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δεν πάει έτσι, ακόμα και ο Barks έχει φτιάξει πατάτες

 

...καταγράφηκε, να ξες...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

PhantomDuck, στις 26 October 2012 - 05:05 PM, είπε:

 

Δεν πάει έτσι, ακόμα και ο Barks έχει φτιάξει πατάτες

 

...καταγράφηκε, να ξες...

 

:lmao: :lmao: :lmao: οι παγίδες του γραπτου λόγου! :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ευγενέστατα mail έχω στείλει αρκετά και το αποτέλεσμα ήταν στην καλύτερη να με αγνοήσουν και στην χειρότερη να με BANάρουν. Για τις αναδημοσιεύσεις το έχω ξαναπεί, αν γίνονται με μέτρο και επιλεκτικότητα είναι ό,τι καλύτερο. Το Μίκυ Μάους αυτό κάνει και το επίπεδό του τα τελευταία χρόνια έχει πιάσει δυσθεώρητα ύψη. Η πολιτική του ΚΟΜΙΞ δεν του επέτρεπε να αναδημοσιεύσει ιστορίες σε οποιοδήποτε άλλο έντυπο της εκδοτικής προκειμένου να το πλασάρουν ως συλλεκτικό, όμως με αυτόν τον τρόπο έχουν αποκλείσει ένα τεράστιο υλικό ~25 χρόνων. Αρκετές ιστορίες από αυτές θα μπορούσαν άνετα να ξαναμπούν με ρέγουλα είτε στο ΚΟΜΙΞ είτε οπουδήποτε αλλού.

Οπότε για λόγο α, χ, ψ δεν θέλουν ή δεν μπορούν (και μπορούν να υπάρχουν διάφοροι πιθανοί λόγοι, ας μην βγάζουμε συμπεράσματα εφόσον δεν έχουμε πλήρη εικόνα) να βγάλουν αυτές τις ιστορίες. Ανατυπώσεις έχουν κάνει λίγες ανά καιρούς, κυρίως για ιστορικούς λόγους. Στο χέρι τους είναι να εφεύρουν απο εναν "ιστορικό λόγο" κάθε φορά που θέλουν να κάνουν ανατύπωση.

 

 

 

Εφόσον όπως διαπιστώνω απ'τα σχόλια και του αντίστοιχου θρεντ και απ'τα δικά σου άλλωστε, στο ΜΜ κάνουν σωστή διαχείρηση των ιστοριών. Οπότε, δεν υπάρχει έλλειψη ικανότητας ή μερακιού (κλίνεται αυτό; ) απο την συντακτική ομάδα. Στο ΚΟΜΙΞ μπορεί να μην έχουν τα κατάλληλα licenses, μπορεί οι ιστορίες Γκότφρεντσον και Ταλαφίερο (πολλές απ'τις οποίες ήταν στρίπ) να μην είναι στην κατάλληλη μορφή για να μπούν στο περιοδικό*, μπορεί να πιστεύουν οτι θα χάσουν έστω και αυτό το επιπλέον φράγκο αν γυρίσουν στις ανατυπώσεις ή στους λιγότερο γνωστούς καλλιτέχνες, κτλ.

 

 

 

Όπως και να'χει, έτσι αποφάσισαν και έτσι θα προχωρήσουν. Όποιος θέλει να καταβάλλει μια παραπάνω προσπάθεια και να στείλει και άλλα mail, ας το κάνει.

 

 

 

Αν και για να είμαστε ειλικρινείς το πόσο αφορά τους πιο φανατικούς Ντισνευικούς (που κακά τα ψέμματα, έχουμε 20 GB φακέλους με ιστορίες Μπαρκοροσογκοντφρετσοροτα) οι ανατυπώσεις και τα λοιπά είναι debatable. :P Δεν υπάρχει λόγος να σωθεί ούτε η τιμή ούτε η υπόληψη του ΚΟΜΙΞ, το θέμα είναι οι ιστορίες που καταφέραμε να διαβάσουμε όταν το παίρναμε.

 

 

 

Προσωπικά, δεν έχω λόγο να ξαναπάρω ΚΟΜΙΞ, για κανένα λόγο. Έχω διαβάσει ήδη όλες τις ιστορίες των "σημαντικών" καλλιτεχνών εδώ και κάτι χρόνια.

 

 

 

* Πχ, ο Βασιλιάς/Άρχοντας της Μεδιόκα (σωστά το λέω ;) έχει τέτοια λογική ασυνέχεια μεταξύ των σελίδων που αναρωτιέμαι πώς και δημοσιεύτηκε ποτέ ολόκληρο σαν stand-alone story.

 

Υ.Γ Συμφωνώ οτι ο Μπάρκς έχει βγάλει τεράστιες πατάτες ανα τους καιρούς.

 

Υ.Γ.2

DAYS IN THE LAZY K SUCKS!

 

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4400 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Επιβεβαιωνεται ο αλγοριθμος μου ! Αυτο με κανει πολυ χαρουμενο. :spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  234
  • Reputation:   1624
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  157

 

Γιατί ασχολείσαι με το ΚΟΜΙΞ, εφόσον, όχι μόνο δεν το αγοράζεις, αλλά και προφανώς δεν του βρίσκεις κάποιο ελάχιστο θετικό ή ελαφρυντικό στοιχείο;

 

 

Δεν μπορω να γραφω τη γνωμη μου για καθε νεο τευχος που πεφτει στα χερια μου? Μονο αν μου αρεσει κατι μπορω να εκφραζομαι? Απο ποτε?

 

 

 

 

 

Αν πάλι, πράγματι θέλετε να γίνει κάποια επανέκδοση ή θέλετε να μπουν Βραζιλιάνικες ιστορίες ή Δεν-ξέρω-και-γω-τι, στείλτε ενα ευγενικότατο e-mail στην Ακτίνα και παρακινείστε τους φίλους σας να κάνουν το ίδιο. Αιτήσεις πάλι του τύπου "Θέλω να ανεβεί η πγιότητα του ΚΟΜΙΞ" είναι γενικόλογες και ο ψευδοακτιβισμός των social network δεν θα τις προχωρήσει πιο πέρα, γιατί είναι αόριστες σε γελοίο βαθμό.

 

Προσωπικα, ως αναγνωστης της εκδοτικης που τους εχω δωσει συνολικα πολλες εκατονταδες ευρω, μικρος απο το χαρτζηληκι μου και ενηλικας απο το μισθο μου, εχω απευθυνθει με τον πλεον ευγενικο τροπο και ουκ ολιγες φορες μεσω μεηλ και γραμματων, χωρις φυσικα να παρω την παραμικρη απαντηση. Αν για οποιοδηποτε λογο δεν μπρουν να δημοσιευσουν κατι περα απο Ναντορπ στα εξωφυλλα τους, ας το πουν στους αναγνωστες ειτε μεσω του περιοδικου, ειτε προσωπικα με απαντηση σε καποιο μεηλ καποιου ερωτωντα. Η εστω ας απαντησουν ενα "ευχαριστουμε για τις παρατηρησεις αλλα αυτα ειναι θεματα τεχνικα τα οποια ειναι δυσκολο να απαντηθουν". Οχι οτι ειναι υποχρεωμενοι, οι καλοι λογαριασμοι ομως κανουν τις καλες επιχειρησεις (και τους καλους επιχειρηματιες), πραγμα που δεν ειναι.

 

Οσο για το αν υπαρχουν καλες ιστοριες μεγαλων και κλασικων σχεδιαστων, υπαρχουν για αλλα 300 τευχη αν το ψαξουν. Αιτησεις του τυπου "θελω να ανεβει η ποιοτητα του Κομιξ" εχουν δημοσιευθει πολλακις στο φορουμ αυτο, συνοδευομενες πολλες φορες απο καλες, συγκεκριμενες και ρεαλιστικες προτασεις. Επομενως τα περι ψευδοακτιβισμου που εγραψες ως απαντηση στα ποστς μου ειναι τοσο ακυρα οσο και ο Παπανδρεου σε ρολο πρωθυπουργου της Ελλαδος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5712
  • Reputation:   45800
  • Achievement Points:  5809
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Sandman, κράτα κι αυτό στο καταγεγραμμένο αρχείο σου :angel:

 

[...] Don Rosa. Υπερεκτιμημένος σχεδιαστής όντως. Είναι ίσως ο μόνος σχεδιαστής (μαζί με τον Barks) που είναι γνωστοί και σε άτομα που δεν ασχολούνται με Disney comics, αν και δικαιολογημένα. Ο ίδιος έχει πει πως το σχέδιό του είναι ιδιότροπο και δεν έχει κάτσει να σπουδάσει το θέμα. Ειδικά οι πρώτες 5-6 ιστορίες του έχουν πολύ άσχημο σχέδιο. Παραδόξως η πρώτη του ιστορία (ο γιος του ήλιου) έχει πολύ καλύτερο σχέδιο από τις αμέσως επόμενες που ακολούθησαν. Ίσως ήταν το άγχος της πρώτης ιστορίας. Όλα τα παραπάνω είναι δηλώσεις που έχει κάνει ο ίδιος ο Rosa.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν μπορω να γραφω τη γνωμη μου για καθε νεο τευχος που πεφτει στα χερια μου? Μονο αν μου αρεσει κατι μπορω να εκφραζομαι? Απο ποτε?

To ότι δεν είπα οτιδήποτε παρόμοιο με αυτό είναι προφανές. Αν παρανόησες, μπορείς να ξαναδιαβάσεις το ποστ μου, ώστε να δεις και την ερώτηση μου, την οποία παρέβλεψες.

 

Όταν επί μήνες ασχολείσαι με κάτι που σου προσφέρει, κατά τα λεγόμενα σου, τάση για εμετό, και στο οποίο δεν φαίνεται να έχεις ξεχωρίσει κάποιο ελάχιστο θετικό στοιχείο, νομίζω ότι είναι εύλογη η απορία μου, σχετικά με τον λόγο που εξακολουθείς να ασχολείσαι. Και επειδή από μόνο του είναι αντιπαραγωγικό (δεν θα σχολιάσω για το οικονομικό γιατί ούτε με αφορά, ούτε ξέρω πως "φτάνουν τα τέυχη στα χέρια" σου.), νομίζω προφανές είναι ότι και τα σχόλια που ακολουθούν του στυλ "Δεν τα τρωω σε πατατακια καλυτερα τα 3 ευρω !!!!" ή "Και δωρο με καθε νεο τευχος μια σακουλα για τον εμετο." ούτε είναι παραγωγικά, ούτε προωθούν την υγιή συζήτηση.

 

Για να μιλάς με τόση σιγουριά για "300 τεύχη" που μπορούν να συνθέσουν, με αυτές τις περιβόητες άριστες ιστορίες, τις οποίες προσωπικά αγνοούσα ότι υπάρχουν σε τέτοια ποσότητα, προφανώς είτε θα τις έχεις διαβάσει ήδη είτε θα έχεις πρόσβαση σε αυτές, οπότε και πάλι δεν μπορώ να καταλάβω την οργή σου προς τον Τερζόπουλο.

 

 

Προσωπικα, ως αναγνωστης της εκδοτικης που τους εχω δωσει συνολικα πολλες εκατονταδες ευρω, μικρος απο το χαρτζηληκι μου και ενηλικας απο το μισθο μου, εχω απευθυνθει με τον πλεον ευγενικο τροπο και ουκ ολιγες φορες μεσω μεηλ και γραμματων, χωρις φυσικα να παρω την παραμικρη απαντηση. Αν για οποιοδηποτε λογο δεν μπρουν να δημοσιευσουν κατι περα απο Ναντορπ στα εξωφυλλα τους, ας το πουν στους αναγνωστες ειτε μεσω του περιοδικου, ειτε προσωπικα με απαντηση σε καποιο μεηλ καποιου ερωτωντα. Η εστω ας απαντησουν ενα "ευχαριστουμε για τις παρατηρησεις αλλα αυτα ειναι θεματα τεχνικα τα οποια ειναι δυσκολο να απαντηθουν". Οχι οτι ειναι υποχρεωμενοι, οι καλοι λογαριασμοι ομως κανουν τις καλες επιχειρησεις (και τους καλους επιχειρηματιες), πραγμα που δεν ειναι.

Αυτό πλέον είναι απλούστατα αναληθές.

 

Τα τεύχη απ'την αρχή της χρονιάς ως κι σήμερα, οπότε και έπεσε μπόλικος Νάντορπ:

# 283 Μάρκο Ρότα, #284 Μάρκο Ρότα, #286 Ούλριχ Σρούντερ, #289 Γιαν-Ρομάν Πικούλα, #290 Ντόν Ρόσα, #291 Μαξίμινο Τορταδιάδα Αγκουιλάρ, #293 Μάρκο Ρότα.

 

Πηγή: I.N.D.U.C.K.S

 

Επίσης, το αν είναι καλή επιχείρηση θα το κρίνει η αγορά.

 

Αιτησεις του τυπου "θελω να ανεβει η ποιοτητα του Κομιξ" εχουν δημοσιευθει πολλακις στο φορουμ αυτο, συνοδευομενες πολλες φορες απο καλες, συγκεκριμενες και ρεαλιστικες προτασεις. Επομενως τα περι ψευδοακτιβισμου που εγραψες ως απαντηση στα ποστς μου ειναι τοσο ακυρα οσο και ο Παπανδρεου σε ρολο πρωθυπουργου της Ελλαδος.

Σε αυτό το σημείο μου είναι δύσκολο να μην πιστέψω ότι διαστρεβλώνονται σε τραγικό βαθμό τα λόγια μου. Θα αφήσω το ποστ μου να μιλήσει από μόνο του:

Αιτήσεις πάλι του τύπου "Θέλω να ανεβεί η πγιότητα του ΚΟΜΙΞ" είναι γενικόλογες και ο ψευδοακτιβισμός των social network δεν θα τις προχωρήσει πιο πέρα, γιατί είναι αόριστες σε γελοίο βαθμό.

 

Για μπόνους μόνο θα αναφέρω ότι και εγώ είχα προσφέρει από ενδιαφέρον πρόταση για το ΚΟΜΙΞ, όπως είχα κάνει και για το Αλμανάκο προς τα πολύ τελευταία του (πριν γίνει Σούπερ Αλμανάκο και PKNA). Αυτό το αναφέρω γιατί νομίζω μια πρόταση με τεκμήρια και επιχειρήματα, απέχει μίλα φωτός απ'την απόλυτη απαξίωση περιοδικού, της εταιρίας, καθώς και ανθρώπων.

 

Όλα αυτά τα λέω τελείως φιλικά και χωρίς να θέλω να "βάλω" κανέναν "στη θέση του". Η όλη συμπεριφορά μερικών μελών μου θυμίζει τους καπνιστές που βρίζουν το τσιγάρο και συνεχίζουν να καπνίζουν φανατικά. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12160
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5321 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Από το fb...απάντηση σε ερώτηση αναγνώστη..

 

Περιοδικό Κόμιξ Αγαπητέ Κώστα, όποτε υπάρχει ευκαιρία ή αφορμή για την ιστορική ανατύπωση μιας ιστορίας, να είσαι βέβαιος πως δεν την αφήνουμε να περάσει έτσι! Μην ξεχνάς ότι το Κόμιξ σε λίγους μήνες κλείνει τα 25 χρόνια συνεχούς παρουσίας στα περίπτερα, οπότε η αναδημοσίευση παλιών ιστοριών είναι μια εξαιρετική ευκαιρία για να θυμούνται οι παλιοί αναγνώστες και να μαθαίνουν οι νεώτεροι!

 

Και έτσι στην διαφήμιση του τεύχους #299, για το επόμενο το #300.Το Κόμιξ γιορτάζει τα 25 χρόνια συνεχούς κυκλοφορίας και 300-100=200 ποιοτικά τεύχη με μια ιστορική ανατύπωση.Η Ούνα Πάει για Ψώνια. ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5652 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

ακόμα και ο Barks έχει φτιάξει πατάτες :valt: .

 

 

 

...καταγράφηκε, να ξες...

 

Γιατί ψέμματα λέει;

 

 

post-7294-0-70137800-1351281382_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25248
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  104
  • Reputation:   443
  • Achievement Points:  104
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Ρε παιδιά πείτε με τρελό αλλα το τευχος Οκτωβρίου (όχι το σημερινό) δεν ήταν κι άσχημο. ΟΚ, οι καλύτερες ιστορίες ήταν η πεντασέλιδη με τον κύρο και η δεύτερη καλύτερη η δεκασέλιδη του Μπαρκς, και ένα πρόβλημα του Κόμιξ είναι πως δεν έχει καλές μεγάλες ιστορίες και στα αλήθεια χάνει από αυτό. Θέλουμε λιγότερες μέτριες-προς καλές μικρές ιστορίες και μεγαλύτερες και καλές μεγάλες. Τουλάχιστον αυτή την εντύπωση έχω. Ακόμα όμως και η ιστορία του Ρότα δεν ήταν φρικτή (για τα δεδομένα του δηλαδή, ας πουμε, απο ποτε ο Ντόναλντ είναι ο πιο γεροδεμένος και fit κάτοικος της Λιμνούπολης και γι΄νεται ένδοξος αστροναύτης; που ζει τελος παντων αυτος ο ανθρωπος ;)

 

Τελος παντων, το προηγουμενο τεύχος ήταν καλούτσικο.

 

Οπότε με κάποια καθυστέρηση... (τα ονοματα τα εκανα copy paste απο τον απο πανω, λολ)

ΕΝΑ ΠΟΝΤΙΚΙ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ Όχι άσχημη. Συμπαθητική και διαβάζεται σχετικά ευχάριστα. Αν ξεχάσουμε την θεμελιώδη διαστρέβλωση του χαρακτήρα του Ντόναλντ δηλαδή...

ΜΠΙΖΝΕΣ ΣΤΗΝ ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Καλή φάση, βγάζει λίγο γέλιο στη μέση.

ΤΟ ΜΑΓΙΚΟ ΔΑΣΟΣ: Πραγματικά αξίζει το σχέδιο και γενικά η όλη ατμόσφαιρα. Μόνο για αυτό παίρνει πάνω από τη βάση άνετα. Όχι μια τυπική ιστορία του Κόμιξ (όποια περίοδο κι αν κοιτάξεις) αν και έχουμε δει κάτι ανάλογο και το αποτέλεσμα είναι αρκετά καλό.

Ο ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΤΟΥ ΗΤΤΗΜΕΝΟΥ: Καλή ιστορία.

ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΒΥΘΟΥ: Έτσι κι έτσι, δεν ξέρω αν θα ταίριαζε στα Κλασσικά αν ήταν πιο μεγάλη αλλά νομίζω δεν είναι για Κόμιξ.

ΕΚΡΗΚΤΙΚΟ ΜΑΘΗΜΑ ΛΟΛ, η καλύτερη του τεύχους!

Η ΑΝΥΠΟΦΟΡΗ ΓΑΤΑ Καλή αλλά όχι απο τις πολυ καλες του Μπαρκς

 

Btw, νομίζω μερικοί πρέπει να ξεκολλήσουν λίγο απο τον Ντάτοροπ ή οπως λεγεται, όχι μονο το σχέδιο του δεν είναι και τοσο ασχημο (συμφωνω πως τα εξωφυλλα ειναι καπως ακυρα σε σχεση με τις ιστοριες μεσα αλλα τι να κανεις αμα δεν υπαρχει πραγματικα μεγαλη ιστορια με δικο της εξωφυλλο;) αλλα δεν ειναι και τοσο καινουριγο φρουτο. Έιδα μια ιστορία του σε τεύχη του 2001 (εκει κοντα στο τευχος με το ευρώ) και εξωφυλλα του λιγο πιο μετα.

Επεξεργασία από onewarmslime
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12160
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5321 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Το Κόμιξ, το έφαγε η απληστία του.Τι θέλω να πω με αυτό.Αρχικά είχε 36 σελίδες, οι οποίες συνήθως φιλοξενούσαν μόλις μια ιστορία.Μέσα στο 1993, αυξήθηκαν σε 52 και όπως είναι φυσικό αυξήθηκε και η τιμή.Ως εδώ όλα καλά.

 

Στα τέλη του 1996 και μετά από 100 απολαυστικά τεύχη, έγινε πάλι μια μικρή αύξηση των σελίδων, από 52 σε 68 και εννοείται πως και η τιμή αυξήθηκε και πάλι.Φτάνουμε στον Αύγουστο του 2001 και εδώ γίνεται το μεγάλο λάθος.

 

Από 68 σελίδες που είχε απέκτησε ακόμη 16 σελίδες και έφτασε τις 84, που έχει μέχρι και σήμερα.Και μάλιστα στο πρώτο τεύχος που κυκλοφόρησε με 68 σελίδες, κυκλοφόρησε και το πρώτο μέρος του Διαστημικού Τσίρκου.Αλλά, δυστυχώς τότε δεν μπορούσαμε να φανταστούμε, αυτό που θα ακολουθούσε τα επόμενα χρόνια.Φυσικά, αυτή η σταδιακή αύξηση έγινε για να αυξηθεί και η τιμή.Όμως η τελευταία απόπειρα ήταν και το τελειωτικό χτύπημα.Μέχρι το τέλος του 2001, δεν έγινε κάποια αύξηση, όμως από την επόμενη χρονιά άρχισαν και οι αυξήσεις.Μέχρι τα τέλη του 2004, με αρχές του 2005, η ποιότητα διατηρήθηκε, όμως μετά το τεύχος #200 άρχισε σιγά σιγά να πέφτει η ποιότητα.Παρά την πτώση της ποιότητας, τον Σεπτέμβριο του 2005, είχαμε ακόμη μια αύξηση, αυτήν την φορά όμως μόνο της τιμής.Την συνέχεια όλη την γνωρίζουν και την ζούν μέχρι και σήμερα.

 

Στην ουσία οι αύξησεις έγιναν με σκοπό την εισροή περισσότερων χρημάτων στο ταμείο. Όμως, η συνεχής αύξηση της τιμής δεν οδηγεί πάντα στα επιθυμητά αποτελέσματα.Επίσης η συνεχής αύξηση των σελίδων για την δικαιολόγηση της τιμής, είχε ως αποτέλεσμα σήμερα να έχει ξεμείνει το Κόμιξ, από τις ιστορίες των γνωστών ονομάτων που το έκαναν αγαπητό περιοδικό στο κοινό.Μετά την αύξηση σε 84 σελίδες, έμπαιναν σωρηδόν ιστορίες μεγάλων δημιουργών, που σε παλιότερα τεύχη, που είχαν λιγότερες σελίδες βλέπαμε μόλις 2-3 τον χρόνο.

 

Έτσι λοιπόν, βλέπουμε πως απ'τα 11 αυτά χρόνια που το περιοδικό έχει 84 σελίδες, μόλις στα πρώτα τέσσερα είχε δημοσιευτεί αξιόλογο υλικό.

 

Και κάπου εδώ τελειώνει και η ανασκόπηση. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   4001
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5052 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το μεγαλύτερο λάθος της εκδοτικής: Οι σχέσεις τους με τον Ντον Ρόσα ενώ ήταν εξαιρετικές, τις έκαναν τα ίδια χάλια με το Κομιξ. Διότι αν είχαν καλές σχέσεις σίγουρα θα δημοσίευαν μια πλήρη επίτομη δουλειά του με σχόλια για κάθε ιστορία και όχι μια ξερή έκδοση όπως τώρα. Όπως επίσης για τις εναπομείναντες που δημοσιεύουν θα μπορούσαν να τον ρωτούσαν κάποια πραγματάκια, όπως έκαναν πριν 6-7 χρόνια. Όπως επίσης είναι ανήκουστο να μην μιλούν για την απόσυρση από την ενεργό δράση ενός τόσο σημαντικού δημιουργού μόνο και μόνο επειδή αυτοί είναι κομπλεξικοί. Και το πιο πρόσφατο παράδειγμα στο τεύχος 292 όπου στην στήλη της αλληλογραφίας ένας αναγνώστης ρωτούσε μεταξύ άλλων αν ο ο Ντον Ρόσα σκοπεύει να γράψει ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ μια ιστορία με το παρελθόν των τριών ανιψιών του Ντόναλντ και αυτοί απάντησαν απλώς ότι "ο Ντον Ρόσα θα ήθελε αλλά είναι λεπτό ζήτημα". Εν ολίγοις κρύβονται πίσω από το δάχτυλο τους. :P

 

 

Και να πω και κάτι καλό, ελπίζω στο κόμιξ να συνεχίσουμε να βλέπουμε εξώφυλλα από τον Μάρκο Ρότα. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25030
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  1229
  • Reputation:   5838
  • Achievement Points:  1229
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4394 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Λοιπον!Εχουμε και λεμε...Το ΚΟΜΙΞ #293 απλως...εχμμ..ΤΑ ΕΣΠΑΣΕ!!!Το απολαυσα πραγματικα!

ΜΙΑ ΓΕΜΑΤΗ ΜΕΡΑ:Πολυ ωραια ιστοριουλα και πολυ αστεια επεισης!Το τελος τα 'σπασε :P !Ενα 9/10!!

Η ΨΥΧΗ ΤΗΣ ΛΙΜΝΟΥΠΟΛΗΣ:Και αυτη ωραια και περιπετειωδεις μαλιστα!!!Ενα 8.5/10!!!

ΣΩΣΙΑΣ ΓΙΑ ΔΕΣΙΜΟ:Μια χαρα θα ελεγα!Το τελος μου αρεσε πολυ :P !Ενα 8.5/10!!

ΣΤΟΝ ΙΛΙΓΓΟ ΤΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ:ΤΕΛΕΙΑ!!!ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΕΥΧΟΣ!Αν και δεν ειμαι φαν του Μικυ αυτη η ιστορια με τρελανε!Ενα συγχαρητηρια στον δημιουργο της Νοελ Βαν Χορν!Ενα 10/10!!

Η ΚΛΕΜΜΕΝΗ ΚΟΛΟΚΥΘΑ:Ωραια και διασκεδαστικη!Ενα 7/10!

Ο ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΗΣ:Καταπληκτικη!Ωραια αρχη,ωραιο τελος!Ενα 9.5/10!!!

 

ΚΟΜΙΞ #293:Πολυ καλυτερο απο το προηγουμενο!Ενα 9.5/10!!! :beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4720 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

@Christaras

 

Λογικό να κρύβονται. Αφήνουν επίτηδες το θέμα μετέωρο για να μην φανεί πως σταμάτησε να γράφει! Έτσι πολλοί που δεν το γνωρίζουν, ελπίζουν και περιμένουν για μία νέα ιστορία. Ήδη τους γλύκανε η εκδοτική με την "Αιχμάλωτη". Τώρα να δούμε τι θα γίνει!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   4001
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5052 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Λοιπον!Εχουμε και λεμε...Το ΚΟΜΙΞ #293 απλως...εχμμ..ΤΑ ΕΣΠΑΣΕ!!!Το απολαυσα πραγματικα!

ΜΙΑ ΓΕΜΑΤΗ ΜΕΡΑ:Πολυ ωραια ιστοριουλα και πολυ αστεια επεισης!Το τελος τα 'σπασε :P !Ενα 9/10!!

Η ΨΥΧΗ ΤΗΣ ΛΙΜΝΟΥΠΟΛΗΣ:Και αυτη ωραια και περιπετειωδεις μαλιστα!!!Ενα 8.5/10!!!

ΣΩΣΙΑΣ ΓΙΑ ΔΕΣΙΜΟ:Μια χαρα θα ελεγα!Το τελος μου αρεσε πολυ :P !Ενα 8.5/10!!

ΣΤΟΝ ΙΛΙΓΓΟ ΤΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ:ΤΕΛΕΙΑ!!!ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΕΥΧΟΣ!Αν και δεν ειμαι φαν του Μικυ αυτη η ιστορια με τρελανε!Ενα συγχαρητηρια στον δημιουργο της Νοελ Βαν Χορν!Ενα 10/10!!

Η ΚΛΕΜΜΕΝΗ ΚΟΛΟΚΥΘΑ:Ωραια και διασκεδαστικη!Ενα 7/10!

Ο ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΗΣ:Καταπληκτικη!Ωραια αρχη,ωραιο τελος!Ενα 9.5/10!!!

 

ΚΟΜΙΞ #293:Πολυ καλυτερο απο το προηγουμενο!Ενα 9.5/10!!! :beer5:

 

Μήπως είσαι λίγο υπερβολικός; Αν και δεν το έχω διαβάσει ακόμα το τεύχος...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55412
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5413 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   4001
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5052 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το νέο τεύχος του Κόμιξ πάντως έχει διαφορετικό χαρτί. Πιο σκληρό. I like it!!! Ελπίζω να το βάλουν και στις υπόλοιπες εκδόσεις. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4970
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5412 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Το νέο τεύχος του Κόμιξ πάντως έχει διαφορετικό χαρτί. Πιο σκληρό. I like it!!! Ελπίζω να το βάλουν και στις υπόλοιπες εκδόσεις. :D

 

Με πρόλαβες.... :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  25248
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  104
  • Reputation:   443
  • Achievement Points:  104
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Δεν είναι τόσο καλό όσο το προηγούμενο... καμια ιστορια δεν εχει πανω απο 12 σελιδες (τεραστιο μειον, βεβαια το προτιμω απο τις μαπες περιπετειες του Ροτα), και πρεπει να ειναι το πρωτο τευχος που ολες οι ιστοριες ειναι μετα το 2005, εκτος απο αυτη του Μπαρκς...

 

Μια γεματη μερα: Ο Ντοναλντ και τα ανίψια του πάνε να πάρουν έναν βραχο απο ενα βουνο για εναν διαγωνισμο γλυπτικης.

Καλουτσικη ιστορια σε ΣΧΕΔΙΟ Βαν Χορν αλλα τιποτα το αξιομνημονευτο. 2+/5

H ψυχή της λιμνουπολης: Ενας τρελος απαγαγει τον Σκρουτζ και την γιαγια Ντακ και σπέρνει την καταστροφή στην Λιμνούπολη.

Τίποτα το ιδιαιτερο. Μια απ' τα ίδια αν και το τελος το σωζει καπως. 2/5

Σωσιάς για δέσιμο: Ο Ντόναλντ αλλάζει θέση με έναν ψυχανώμαλο που το σκάει απο το τρελαδικο.

Να μια καλή ιστορία, επίσης καλό σχέδιο. 2+/5

Στον Ίλλιγο της Ταχύτητας:

Πολύ καλή ιστορία πάλι απο τον Νοελ Βαν Χορν (αν δεν κάνω λάθος αντίσχοιχη ιστορία του ήταν και στο προηγούμενο τεύχος), με ήρωες που σπάνια βλέπουμε πια στο Κόμιξ (Μίκυ,μίνυ, Οράτιος), τουλαχιστον απο την εποχη των ιστοριων του Πωλ Μαρρυ (θα πανε 120 τευχη πια). Τέλεια και αρκετα σουρεαλιστικη ιστορια, κατι σαν πολλες ιστοριες του Ουίλιαμ Βαν Χορν (υποθέτω ότι δεν είναι συνωνυμία;), και ελπίζω να δούμε και άλλες (σίγουρα θα υπάρχει μία στο επομενο). Για άλλη μια φορα η καλυτερη του τευχους, 4+/5

Η κλεμμένη κολοκύθα: Η γιαγια ντακ (σε αυτο το τευχος την ειδαμε οσο την ειχαμε δει ολο τον προηγουμενο χρονο) και ο Ντοναλντ ανηγουν ενα μαναβικο οπου μπλεκουν με κατι ληστες, τιποτα ιδιαιτερο και μαλλον η λιγοτερο καλη ιστορια του τευχους, 1+/5

O Πυροσβέστης:

Kαιρό είχαμε να δούμε μια καλή του Μπαρκς! (για τα δεδομένα του πάντα) 4/5

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25030
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  1229
  • Reputation:   5838
  • Achievement Points:  1229
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4394 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Με πρόλαβες.... :best:

 

τι στο καλο λετε;Εμενα το εξωφυλλο ειναι το ιδιο σκληρο με τα παλια :cigar:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  234
  • Reputation:   1624
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  157

Δεν είναι τόσο καλό όσο το προηγούμενο... καμια ιστορια δεν εχει πανω απο 12 σελιδες (τεραστιο μειον, βεβαια το προτιμω απο τις μαπες περιπετειες του Ροτα), και πρεπει να ειναι το πρωτο τευχος που ολες οι ιστοριες ειναι μετα το 2005, εκτος απο αυτη του Μπαρκς...

 

Δηλαδη, πραγματικα, μπορεις και διακρινεις ποιοτικες διαφορες στα τευχη αυτης ή της προηγουμενης χρονιας (αν εξαιρεσεις το διπλο του καλοκαιριου)? Καλο ειναι ενα τευχος για μενα οταν μπορω να θυμηθω μετα απο μηνες η και χρονια εστω μια ιστορια που περιειχε. Απο το 2012 το μονο που θυμαμαι ειναι το διπλο καλοκαιριονο με την Αιχμαλωτη του Ροσα και απο τα περσινα μονο το καλοκαιρινο με την πολυσελιδη παλια ιστορια του Ροτα.

Επεξεργασία από Gladstone
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12160
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5321 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Δηλαδη, πραγματικα, μπορεις και διακρινεις ποιοτικες διαφορες στα τευχη αυτης ή της προηγουμενης χρονιας (αν εξαιρεσεις το διπλο του καλοκαιριου)? Καλο ειναι ενα τευχος για μενα οταν μπορω να θυμηθω μετα απο μηνες η και χρονια εστω μια ιστορια που περιειχε. Απο το 2012 το μονο που θυμαμαι ειναι το διπλο καλοκαιριονο με την Αιχμαλωτη του Ροσα και απο τα περσινα μονο το καλοκαιρινο με την πολυσελιδη παλια ιστορια του Ροτα.

Πολύ σωστό αυτό.Όντως κι εγώ θυμάμαι, έστω και αμυδρά όλες τις ιστορίες που δημοσιεύτηκαν, μέχρι το τεύχος #200.Αντίθετα, από το #200 και μετά, θυμάμαι μόνο όσες ήταν του Ρόσα και κάποιες του Ρότα, ενώ τις υπόλοιπες μόνο αν πάρω ένα από εκείνα τα τεύχη και το ξεφυλλίσω.Πιστεύω πως αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα με τα καινούργια τεύχη.Δηλαδή, πρόκειται για ιστορίες που συνεχώς επαναλαμβάνονται και δεν έχουν να σου προσφέρουν κάτι καινούργιο.Αντίθετα, οι ιστορίες των παλαιότερων τευχών, όσες φορές και να τις διάβαζες δεν τις βαριόσουν, αλλά και μόνο μια να τις διάβαζες θα χαράσονταν στο μυαλό σου για πάντα.Γι αυτό κι εκείνα τα τεύχη είναι έτη φωτός μπροστά από τα σημερινά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.