Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5725 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Η λογική του επιχειρήματος σου είναι η εξής:

 

Μέχρι πρότινος είχα αυτοκίνητο «τάδε» μάρκας αλλά τώρα τελευταία θέλω να το αλλάξω γιατί βγάζει πολλά προβλήματα και δεν είμαι καθόλου ικανοποιημένος από αυτό.

Ωστόσο επειδή το προηγούμενό μου ήταν «τάδε» πρέπει και αυτό που θα αγοράσω να είναι «τάδε». Το χρωστάω στην εταιρία για όλα όσα μου πρόσφερε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.5k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Δίνε τα λεφτά σου στο Μίκυ Μάους ή σε παλιότερα, καλά τεύχη του ΚΌΜΙΞ που ίσως δεν έχεις αν θέλεις να αισθάνεσαι συνέχεια.

 

Όπως είπε και ένα μέλος εδώ :cold:, "όλα είναι παιχνίδια του μυαλού". :P Και ακόμα, δεν χρωστάς τίποτα σε κανέναν. Εσύ με τα λεφτά σου καθορίζεις την αγορά, και αν βλέπει ο Τερζό ότι ακόμα πουλάει το ΚΌΜΙΞ στην κατάσταση που είναι (αν και αρκετοί το έκοψαν και ελπίζω να φάνηκε αυτό), θα συνεχίσει να βάζει τέτοιες ιστορίες (εκτός και αν είναι αρκετοί αυτό που ήδη το έκοψαν). Ουσιαστικά στηρίζεις το χάλια αυτό περιοδικό. Παραπονιέσαι, παραπονιέσαι (όχι εσύ, ο καθένας), το αγοράζεις, παραπονιέσαι ακόμα. :confuse:

 

Βρε μπας και από το μεθεπόμενο τεύχος αρχίσει να βάζει τίποτα ανατυπώσεις ή να αρχίσει τις καλές ιστορίες γενικότερα; :cool:

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22310
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  319
  • Reputation:   1668
  • Achievement Points:  319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εμένα μ'αρέσει το άλλο. Οι περισσότεροι που παραπονιούνται συνεχίζουν να το παίρνουν. Που'σαι ρε xepeta......

 

Ουσιαστικά ο zade δεν είπε ότι δεν του αρέσουν τα disney. Είπε ότι κάποιες ιστορίες του Μπαρκς (ενός μόνο δημιουργού) δεν διαβάζονται. Δεν είπε ποτέ ότι τα υπερηρωικά ή τα μάνγκα ξεπερνούν τα ντίσνευ (btw, τα ξεπερνούν :devil: ). Και αν θυμάμαι καλά, το παιδί ( :P ) διάβαζε ντίσνευ, οπότε και να μην του άρεσαν, θα μπορούσε να το πει γιατί έχει διαβάσει και ξέρει και καταλαβαίνει ότι δεν είναι του γούστου του (υποθετικά μιλώντας).

 

Αμφιβάλλω αν έχεις διαβάσει υπερηρωικά ή manga για να μπορείς να πεις κάτι παρόμοιο για έναν δημιουργό. :valtnino:

 

:beer:

 

Δεν χρειαζοταν να τον δικαιολογησεις ή να τον υπερασπιστεις. BTW δικη σου γνωμη οτι οι ιστοριες που εννοεις ξεπερνουν τις ντισνευ. Αμα μεγαλωσεις κι αλλο θα το δεις και μονος σου!

Και ΝΑΙ εχω διαβασει παρα πολλα υπερηρωικα κλπ ολων των ειδων, μην αμφιβαλλεις! Ειμαι 40ρης και εχω προλαβει παρα πολλους παλιους συλλεκτες, εμπορους, κλπ, σε εποχες που σε αφηναν να περιεργαστεις τις συλλογες τους ή και να δανειστεις (οι φιλοι). Σημερα ειναι ολα διαφορετικα, αλλοι αλωνιζουν την πιατσα που ουτε να τσεκαρεις ενα τευχος δεν σε αφηνουν.

Το μεγαλυτερο μειονεκτημα ειναι οτι ειναι σε προβλεψιμο σεναριο και χαρακτηρες μονοδιαστατους. Ξερεις τι θα διαβασεις, δεν αιφνιδιαζεσαι. Αυτο δεν το εχουν τα ντισνευ. Εχουν ιστοριες για ολα τα γουστα και ολων των ειδων τα σεναρια. Κι αυτο μπορει να συνεχιστει για πολλα χρονια ακομα. Δεν τα περιοριζει κανενας σεναριακος περιορισμος γιατι εχουν και το εξτρα πλεονεκτημα των εκατονταδων ανεξαρτητων δημιουργων, κατι που ΔΕΝ εχουν τα υπολοιπα.

Φυσικα και υπαρχουν κομικς που διαβαζονται πολυ πιο ευχαριστα απο αλλα και σε αρκετες περιπτωσεις ειναι υπερβολικα δημοφιλη αλλα ΔΕΝ μπορεις να συγκρινεις το καλυτερο αυτων με το χειροτερο ντισνευ (συμφωνα με τα δικα σου κριτηρια) για να συμπερανεις οτι ειναι καλυτερο αυτο που αρεσει σε εσενα. Ουτε επειδη π.χ. αρεσει υπερβολικα ο Ροσα και φτιαχνει ντισνευ οτι ολα τα αλλα δεν ειναι καλα και πρεπει να καταληξουν στα σκουπιδια! Κι ο χαβαλες εχει τα ορια του. Αμα θελει καποιος στα σοβαρα για αυτους τους λογους να ξεφορτωθει τα αλλα κομιξ του ας τα χαρισει ή ας τα πουλησει, δε νεξυπηρετει ολη την ωρα να τα κακολογει γιατι πεφτει η τιμη τους!

Παραπονιεται καποιος επειδη θελει να ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ να το αγορασει κι οχι γιατι το σταματησε. Για ποιο λογο να παραπονεθει καποιος αμα ΔΕΝ ασχολειται? Και πολλα φρουτα ειναι κακης ποιοτητας αλλα δεν σημαινει οτι θα σταματησουμε να τρωμε! Θα παραπονιομαστε για να αξιζουν τα λεφτα που ξοδευουμε. Δεν μπορουμε για ολα στη ζωη να εχουν ασπρο ή μαυρο αποφασεις.

Οσον αφορα την υπερεκτιμηση του Μικυ Μαους, μα αυτα εφτασαν ηδη τα 2400 τευχη και που αν τα διαβαζατε ή αν τα ξερατε ολα (εγω Ναι τα εχω διαβασει ολα!) ξερω πολυ καλα οτι πολλα ειναι για τα "σκουπιδια", κατα τη γνωμη μου. Γι'αυτο και δεν τα αγορασα για τη συλλογη μου. Μετα απο πολλα χρονια κατεληξα στο να συνεχισω να εχω καποια συλλογη ολοκληρη και να παραπονιεμαι συνεχως γιατι θελω να ξαναεχει καλα τευχη. Γιατι αμα πληρωνω, αμα ειμαι πελατης, δικαιουμαι να λεω τη γνωμη μου. Για το Μικυ Μαους ομως επειδη δεν τα εχω ολα, δεν ασχολουμαι με αυτα παρα μονο επιλεκτικα, τοτε εχω λιγωτερους λογους να παραπονεθω, γιατι ηδη αγοραζω μονο αυτα που μου αρεσουν. Και το ιδιο ισχυει με ολα τα ειδη κομικς.

Δεν εξυπηρετει πουθενα να λες τα χειροτερα για ενα κομικς ετσι ξεκαρφωτα αφου αυτος που το φτιαχνει δεν ξερει τη γνωμη σου. Καποιες φορες θα τις λαβουν υποψιν αλλα πρεπει να τους την πεις! Δεν βλεπω το λογο να γραψω ενα παραπονο μονο εδω. Εχω παιρνω το θαρρος να τους τις γραψω (με περισσοτερη ενταση αμα προκειται για συλλογη που τα παιρνω ολα, χωρις βρισιες και υπερβολες αλλα με επιχειρηματα και συγκεκριμμενα παραδειγματα) γιατι δεν θεωρω οτι γραφω ασκοπα. Ενα μεηλ στελνω γιατι ξερω οτι κι αυτοι ανθρωποι ειναι που σε πολλες περιπτωσεις δεν ξερουν τι λενε οι αναγνωστες και θελουν να το μαθουν. Κι αυτο θα συνεχισω να κανω μεχρι να υπαρξει ο λογος που θα με κανει να σταματησω καποια συλλογη.

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αυτό μας πείραξε τώρα. Ότι κράζουμε και πέφτει η αξία του «συλλεκτικού» κομιξ. Καλύτερα.

Ας μην την έβλεπαν ορισμένοι «επενδυτές» του κώ…. γκούχου, του κόμιξ. :pool:

Επεξεργασία από komicbest
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Δεν τον υπερασπίζομαι (δεν έχει ανάγκη :P), απλώς πιάστηκα από τα γραφόμενα σου και του για να πω κάτι.

 

Υποθέτω ότι διάβασες τα ελληνικά τεύχη, αφού λες ότι ήταν από συλλογές φίλων; Προφανώς, για να λες ότι τα υπερηρωικά έχουν προβλέψιμο σενάριο και τα ντίσνευ όχι, διάβασες τα λάθος. Συνήθως, βλέπω το ίδιο μοτίβο. Περιπέτειες με τον θείο Σκρουτζ, ο Ντόναλντ πιάνει δουλειά και τα θαλασσώνει, ο Μίκυ αναλαμβάνει μια υπόθεση.

 

Το βασικό μειονέκτημα είναι ότι δεν υπάρχει continuity. Διαβάζεις μια ιστορία και μετά; Νιώθεις ότι έμαθες κάτι για τον χαρακτήρα; Κάθε δημιουργός έχει την δική του οπτική για τον τάδε χαρακτήρα. Τουλάχιστον στα υπόλοιπα είδη, (τις περισσότερες φορές) η αφήγηση είναι συνεχόμενη, κάτι που έγινε τον προηγούμενο μήνα, έχει αντίκτυπο στον επόμενο ή ακόμα και μετά από καιρό!

 

Έχω διαβάσει ελάχιστες ιστορίες ενήλικες disney. Τα PKNA, Mickey-X και Μίκυ Μυστήριο Β'Κύκλος ανάθεμα αν μπορούν να χαρακτηριστούν έτσι (ίσως το ΜΜ). Δεν πεθαίνει κανείς. Δεν μπορείς να δείξεις ορισμένα πράγματα. Το πράμα όμως καταντάει βαρετό. Αναρωτιέμαι, στα ντίσνευ έχουν θάψει άνθρωπο ζωντανό, ή του έχουν σπάσει την μέση, ή τον έχουν παντρέψει (αυτά είναι προβλέψιμα; )

 

Και βασικά, μπορώ να συγκρίνω. Ποιος είπε ότι δεν μπορώ; Διαβάζω π.χ. ένα Spider-man και αμέσως μετά διαβάζω το Μίκυ Μάους (true story) και καταλαβαίνω ποιο είναι καλύτερο (εξαρτάται βέβαια από την ιστορία). Όταν αυτό γίνεται 1,2,3,4 φορές, καταλαβαίνω τι μου αρέσει περισσότερο.

 

Αν ένα φρούτο είναι κακής ποιότητας, εγώ συνηθίζω να αλλάζω μανάβη. Γιατί να συνεχίσω να παίρνω το σκάρτο; Πάω αλλού, που είναι καλύτερο (εμείς τα καλλιεργούμε μόνοι μας, οπότε δεν έχουμε ανάγκη :P).

 

Είναι φαύλος κύκλος, δεν το βλέπεις; Το αγοράζεις, αλλά παραπονιέσαι. Ο Τερζό είναι επιχειρηματίας και κοιτάει το κέρδος. Δεν τον νοιάζουν τόσο τα email. Τον νοιάζουν οι πωλήσεις στο τέλος του μήνα. Αν γίνει η μεγάλη αλλαγή, σίγουρα δεν θα είναι λόγω των email παραπόνων, αλλά όλων των παιδιών που το σταμάτησαν.

 

Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω την λογική σου. Επειδή δεν έχεις όλα τα τεύχη του Μίκυ, δεν το αγοράζεις; Αγοράζεις μια σειρά για συλλεκτικούς λόγους ή για αναγνωστικούς; Αν κρίνω από τα λεγόμενα σου, μάλλον είναι το πρώτο. :)

 

Και ξαναλέω, τα email παραπόνων από αυτούς που συνεχίζουν και το παίρνουν, δεν έχουν τόσο χρησιμότητα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5725 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Δεν χρειαζοταν να τον δικαιολογησεις ή να τον υπερασπιστεις. BTW δικη σου γνωμη οτι οι ιστοριες που εννοεις ξεπερνουν τις ντισνευ. Αμα μεγαλωσεις κι αλλο θα το δεις και μονος σου!

Και ΝΑΙ εχω διαβασει παρα πολλα υπερηρωικα κλπ ολων των ειδων, μην αμφιβαλλεις! Ειμαι 40ρης και εχω προλαβει παρα πολλους παλιους συλλεκτες, εμπορους, κλπ, σε εποχες που σε αφηναν να περιεργαστεις τις συλλογες τους ή και να δανειστεις (οι φιλοι). Σημερα ειναι ολα διαφορετικα, αλλοι αλωνιζουν την πιατσα που ουτε να τσεκαρεις ενα τευχος δεν σε αφηνουν.

Το μεγαλυτερο μειονεκτημα ειναι οτι ειναι σε προβλεψιμο σεναριο και χαρακτηρες μονοδιαστατους. Ξερεις τι θα διαβασεις, δεν αιφνιδιαζεσαι. Αυτο δεν το εχουν τα ντισνευ. Εχουν ιστοριες για ολα τα γουστα και ολων των ειδων τα σεναρια. Κι αυτο μπορει να συνεχιστει για πολλα χρονια ακομα. Δεν τα περιοριζει κανενας σεναριακος περιορισμος γιατι εχουν και το εξτρα πλεονεκτημα των εκατονταδων ανεξαρτητων δημιουργων, κατι που ΔΕΝ εχουν τα υπολοιπα.

Το πιο παράλογο πράγμα που έχεις γράψει ποτέ. Δεν είναι δυνατόν να το πιστεύεις αυτό; Μπορείς να πετύχεις ανατροπές στα Disney ; Αιφνιδιάζεσαι στα Disney ; Είδες ποτέ να πεθαίνει ο Μίκυ ή ο θείος Σκρουτζ να δίνει την περιουσία του; Είδες ποτέ τον Ντόναλντ να βάζει μυαλό ; Δεν έχουν περιορισμούς τα Disney ; Είδες ποτέ να ασχολούνται με κοινωνικό προβληματισμό ή έστω να κάνουν μια νύξη σχετικά με την επικρατούσα κατάσταση; Και κυριότερον, είδες ποτέ πολυδιάστατο χαρακτήρα στα Disney comics ; Δηλαδή θα τρελαθούμε τελείως. Μπορώ με τρεις λέξεις να περιγράψω οποιονδήποτε χαρακτήρα θες.

Τα παραπάνω δεν σημαίνουν σε καμία περίπτωση ότι τα υπερηρωϊκά είναι καλά ή κάτι τέτοιο. Κι εγώ που κυρίως διαβάζω υπερηρωϊκά μπορώ να σου επιβεβαιώσω ότι το 90% τουλαχιστον είναι σκουπίδια! Αλλά μην τρελαινόμαστε και τελείως με τα Disney...

 

Πάντα είμαι υπερ του πλουραλισμού. Όπως θα διαβάσεις καλά Disney , έτσι θα διβάσεις και καλά Ευρωπαϊκά και καλά Αμερικάνικα και καλά μάνγκα κλπ κλπ.

 

 

Φυσικα και υπαρχουν κομικς που διαβαζονται πολυ πιο ευχαριστα απο αλλα και σε αρκετες περιπτωσεις ειναι υπερβολικα δημοφιλη αλλα ΔΕΝ μπορεις να συγκρινεις το καλυτερο αυτων με το χειροτερο ντισνευ (συμφωνα με τα δικα σου κριτηρια) για να συμπερανεις οτι ειναι καλυτερο αυτο που αρεσει σε εσενα. Ουτε επειδη π.χ. αρεσει υπερβολικα ο Ροσα και φτιαχνει ντισνευ οτι ολα τα αλλα δεν ειναι καλα και πρεπει να καταληξουν στα σκουπιδια! Κι ο χαβαλες εχει τα ορια του. Αμα θελει καποιος στα σοβαρα για αυτους τους λογους να ξεφορτωθει τα αλλα κομιξ του ας τα χαρισει ή ας τα πουλησει, δε νεξυπηρετει ολη την ωρα να τα κακολογει γιατι πεφτει η τιμη τους!

Παραπονιεται καποιος επειδη θελει να ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ να το αγορασει κι οχι γιατι το σταματησε. Για ποιο λογο να παραπονεθει καποιος αμα ΔΕΝ ασχολειται? Και πολλα φρουτα ειναι κακης ποιοτητας αλλα δεν σημαινει οτι θα σταματησουμε να τρωμε! Θα παραπονιομαστε για να αξιζουν τα λεφτα που ξοδευουμε. Δεν μπορουμε για ολα στη ζωη να εχουν ασπρο ή μαυρο αποφασεις.

Οσον αφορα την υπερεκτιμηση του Μικυ Μαους, μα αυτα εφτασαν ηδη τα 2400 τευχη και που αν τα διαβαζατε ή αν τα ξερατε ολα (εγω Ναι τα εχω διαβασει ολα!) ξερω πολυ καλα οτι πολλα ειναι για τα "σκουπιδια", κατα τη γνωμη μου. Γι'αυτο και δεν τα αγορασα για τη συλλογη μου. Μετα απο πολλα χρονια κατεληξα στο να συνεχισω να εχω καποια συλλογη ολοκληρη και να παραπονιεμαι συνεχως γιατι θελω να ξαναεχει καλα τευχη. Γιατι αμα πληρωνω, αμα ειμαι πελατης, δικαιουμαι να λεω τη γνωμη μου. Για το Μικυ Μαους ομως επειδη δεν τα εχω ολα, δεν ασχολουμαι με αυτα παρα μονο επιλεκτικα, τοτε εχω λιγωτερους λογους να παραπονεθω, γιατι ηδη αγοραζω μονο αυτα που μου αρεσουν. Και το ιδιο ισχυει με ολα τα ειδη κομικς.

Δεν εξυπηρετει πουθενα να λες τα χειροτερα για ενα κομικς ετσι ξεκαρφωτα αφου αυτος που το φτιαχνει δεν ξερει τη γνωμη σου. Καποιες φορες θα τις λαβουν υποψιν αλλα πρεπει να τους την πεις! Δεν βλεπω το λογο να γραψω ενα παραπονο μονο εδω. Εχω παιρνω το θαρρος να τους τις γραψω (με περισσοτερη ενταση αμα προκειται για συλλογη που τα παιρνω ολα, χωρις βρισιες και υπερβολες αλλα με επιχειρηματα και συγκεκριμμενα παραδειγματα) γιατι δεν θεωρω οτι γραφω ασκοπα. Ενα μεηλ στελνω γιατι ξερω οτι κι αυτοι ανθρωποι ειναι που σε πολλες περιπτωσεις δεν ξερουν τι λενε οι αναγνωστες και θελουν να το μαθουν. Κι αυτο θα συνεχισω να κανω μεχρι να υπαρξει ο λογος που θα με κανει να σταματησω καποια συλλογη.

:beer:

 

Εγώ θα τελειώσω εδώ, κάνοντας μια παρατήρηση. Κοίταξε τα προηγούμενα ποστ σου σε αυτό το θέμα. Είναι όλα τα ίδιο πράγμα.Το κόμιξ δεν έχει ποιότητα πλέον. Πιστεύεις ότι θα αλλάξει η κατάσταση με το να ποστάρεις σε ένα φόρουμ όπου αποδεδειγμένα δεν διαβάζει κανένας από την εκδοτική; Δηλαδή πιστεύεις ότι εάν πεις για πολλοστή φορά ότι το κόμιξ δεν έχει ποιότητα, για κάποιον μαγικό τρόπο θα ξαναγίνει αξιόλογ περιοδικό;

Εάν όντως το πιστεύεις αυτό, πάω πάσο....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το θέμα είναι αν το κομιξ πρέπει να καταλήξει στον κάλαθο των αχρήστων. Ο φίλος Σκαρπα, τεχνηέντως, θέλοντας να υπερασπίσει το κομιξ (η ποιότητα του οποίου έχει πέσει) σας έστρεψε σε μια συζήτηση Disney vs υπεηρωικών.

 

Όχι κύριε! :P Αυτά είναι φθηνά κόλπα! :P Το κόμιξ είναι για πέταμα! :P Από Ντίσνεϋ θα αγοράζουμε μόνο Μίκυ μαους και σκληρόδετα. Και μετά θα αγοράζουμε και όλα τα υπερηρωικά. :blob3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12528
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  79
  • Reputation:   290
  • Achievement Points:  79
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5101 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν πεθαίνει κανείς. Δεν μπορείς να δείξεις ορισμένα πράγματα. Το πράμα όμως καταντάει βαρετό.

 

Bιος και Πολιτεια, Ντον Ροσα, επεισοδιο Θ' (Ένας κροίσος στα Ζοφερά Βάθη).

ΜΑΚΡΑΝ η λυρικοτερη απεικονιση θανατου σε κομικς. Ever. (και, ναι, εχω διαβασει χιλιαδες non-disney).

Επεξεργασία από lazarospap
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Bιος και Πολιτεια, Ντον Ροσα. Η λυρικοτερη απεικονιση θανατου σε κομικς. Ever.

 

Ο καθένας με την άποψη του, εγώ διαφωνώ, σε βρίσκω υπερβολικά απόλυτο, αλλά δεν πειράζει. :P Άλλωστε είναι από τους ελάχιστους θανάτους σε ντίσνευ, οπότε λογικό είναι. :P

 

Εννοώ ότι επειδή σου αρέσουν πιο πολύ τα ντίσνευ, λογικό είναι να βρίσκεις εκείνη την σκηνή "λυρικότερη".

 

 

 

 

Amazing Spider-man #400 :sad1:

 

 

 

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

:3eyes:Η ποιότητα του κόμιξ έχει πέσει. :3eyes:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   4001
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5052 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

:3eyes:Η ποιότητα του κόμιξ έχει πέσει. :3eyes:

 

Το 'παμε, το ξανά'παμε, φτάνει πια έλεος δλδ αηδεία κατάντησε. Δεν αξίζει, τι να κάνουμε; Όποιος θέλει ας το αγοράσει, όποιος δεν θέλει ας το αφήσει να αναπαυθεί εν ειρήνη. ;P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20638
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  18
  • Reputation:   41
  • Achievement Points:  18
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4656 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Τι έγινε μάγκες; Η «συλλεκτική» αηδία άρχισε και τις αναδημοσιεύσεις του Ροσα μαζί με αυτές τους Μπαρκς; Ναι, και τους Μπαρκς θεωρούντο αναδημοσιεύσεις εφόσον θα εκδοθούν όλες στους τόμους του!

 

Άντε, καλές «συλλεκτικές» αναδημοσιεύσεις. Κομιξ R.I.P. Μετά το #150 δεν κάνει ούτε για προσάναμμα.

 

Edit: Καλή τρολιά, έτσι; :lol2:

Φίλε επέτρεψε μου να διαφωνήσω μαζί σου σε ένα πράγμα:Η ποιότητα του κόμιξ κατά τη γνώμη μου δεν έπεσε μετα το #150 αλλά μετά το #200 περίπου αφου μέχρι τότε συνεχίζονταν η δημοσίευση μεγάλων ιστοριών από σημαντικούς σχεδιαστές(Μπαρκς,Ρόσα,Σκαρπα,και άλλους) ενώ και τα εξώφυλλα που έμπαιναν ήταν πολύ όμορφα με αποκορύφωμα κατά τη γνώμη μου αυτό του τεύχους #174.......Ίσως αυτό που προμήνυε την κατακόρυφη πτώση που θα ακολουθούσε ήταν η δημοσίευση ιστοριών του Αραγονιές (Γκρου,Διαστημικό τσίρκο)
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ο θείος Σκρουτζ να δίνει την περιουσία του; Είδες ποτέ τον Ντόναλντ να βάζει μυαλό ;

Eύκολα τα θυμάμαι αυτά τα 2 ώς πλοτ ποιντς σε 3 ιστορίες Μπάρκς/Ρόσα χωρίς να καθίσω να το σκεφτώ περισσότερο.

 

Είδες ποτέ να ασχολούνται με κοινωνικό προβληματισμό ή έστω να κάνουν μια νύξη σχετικά με την επικρατούσα κατάσταση;

Ο Μπάρκς έχει κάνει αρκετά πράγματα περί της οικολογικής καταστροφής και ο Ντόναλντ που κάνει όλες τις δουλείες, κάνει μια γκάφα και τον πατάνε στο πάτωμα τα αφεντικά του, είναι φιγούρα middleclassman hero σχεδόν στο ίδιο επίπεδο με τον Μίκυ του Γκότφρεντσον.

 

Αν αποφασίσεις να μην δείς τον Βιο και τη Πολιτεία ως νύξη στο Αμερικάνικο Όνειρο, τότε αναγκαστικά θα δείς ολόκληρο τον χαρακτήρα του Σκρούτζ ως κάτι τέτοιο. Έβγαλε τα λεφτά του με τιμιότητα, στην εποχή των robber barons, ξεκινώντας με μια δεκάρα.

 

Οι ιστορίες με τη Τράλλα-Λα, το Χαμένοι στις Άνδεις και τα ροσαικά σήκουελ τους όχι μόνο έχουν νύξεις σε επικρατούσες για την εποχή κοινωνικές καταστάσεις και διλλήματα, αλλά γενικά απο μόνα τους είναι καταπληκτικά λογοτεχνικά επιτεύγματα.

 

Και κυριότερον, είδες ποτέ πολυδιάστατο χαρακτήρα στα Disney comics ; Δηλαδή θα τρελαθούμε τελείως. Μπορώ με τρεις λέξεις να περιγράψω οποιονδήποτε χαρακτήρα θες.

Σκρούτζ. Ο ΒκΠ περιγράφει μια ζωή που κινείται συνεχώς με την εναλλαγή τριών κινήτρων, αυτό της οικογενειακής παράδοσης, της προσωπικής καταξίωσης και τέλος της χρηματικής ανταμοιβής και κατά τη διάρκεια αυτή, ο χαρακτήρας αλλάζει ριζικά και εξελίσσεται.

 

Είναι τσιγκούνης με προφανείς ηθικούς φραγμούς ("I made it by being tougher than the toughies, and smarter than the smarties, and I made it square!"), που έχει ένα καλό εαυτό που όχι μόνο περιοδικά δείχνει (Έσωσε την Γκόλντυ και μια άλλη Ασιατική χώρα δωρίζοντας τους λεφτά), αλλά προσπαθεί συνεχώς να κρύψει (βλ. Η Αυτού Μεγαλειότης Μακ Ντακ, Επιστροφή στο Κλοντάικ). Επίσης, ενώ φαίνεται οπορτουνιστής, στην πραγματικότητα είναι ένα ρομαντικός που λατρεύει τη φύση, θεωρεί τη σκληρή δουλειά και τη δόξα που παίρνει απο αυτή το μεγαλύτερο αξίωμα και στην πραγματικότητα παραμένει πάντα νεός. (βλ. θεματική ανάλυση των ελαιογραφιών του Μπάρκς, Τελευταίο Έλκηθρο για το Κλοντάικ).

 

Θα παρατηρήσεις ένα pursuit of happiness του Σκρούτζ, στο Only a Poor Old Man, το A Letter From Home και το τελευταίο επεισόδιο του Βίου. Απο εκεί ξεκινούν και η παραλληλισμοί του με τον Πολίτη Κέην. Και επείδη ο Πολίτης Κέην θεωρούμε οτι έχει κοινωνικά σχόλια, θα ήταν άδικο να μην θεωρήσουμε και το ίδιο για αυτή την υποσειρά περιπετειών.

 

Ας μην ξεχνάμε επίσης, τη σχέση του με την Γκόλντυ, η οποία δεν προχώρησε επειδή και οι δυο χαρακτήρες είναι πεισματάρηδες και περήφανοι. Και τέλος, ο Σκρούτζ δεν έχει σταθερή ηθική θέση. Εναλλάσεται απ'τον "καλό" στον "κακό" ιδιαίτερα στις τελευταίες ιστορίες του Μπάρκς. Ας μην ξεχάσουμε και ένα συγκεκριμένο Αφρικάνικο χωριό στις αρχές του 20ου αιώνα ή τη σχέση του με τις αδελφές του, έτσι;

 

Ντόναλντ. Πολυτεχνίτης και υπερβολικά άτυχος, που δεν μπορεί να κρατήσει ούτε μια δουλεία αλλά συνεχίζει να παλέυει. Δεν έχει τίποτε το ιδιαίτερο σε σύγκριση με τους άλλους Λιμνοπουλίτες που συνεχώς τον υποβαθμίζουν, αλλά έχει καταφέρει απο μόνος του, με το ελάχιστο μισθό που έχει, τα μεγαλώσει τρία παιδιά, τα οποία ακόμα και αν μπλέκεται σε συνεχείς καυγάδες με αυτά, τα υπεραγαπά. (βλ. Super Snooper Strikes Again).

 

HDL. Εναλλάσουν άνετα χαρακτήρες απο τα άτακτα παιδάκια στούς πολυμαθείς και ώριμους προσκόπους, πολλές φορές πιο ώριμους και απ'τους θείους τους, και εξελίσσονται, ταυτόχρονα, σε ζωντανές σεναριακές συσκεύες και αρχαιοελληνικό "χορό". Και στην τελική, είναι πιο εργατικοί απο όλους τους ενηλίκους γνωστούς τους (ίσως με την εξαίρεση του Σκρούτζ), γι'αυτό άλλωστε θα πάρουν και την περιουσία του.

 

Νταίηζη. Η ακτιβίστρια, η οποία κατα μια ειρωνική σύμπτωση κάταβάλλει κάθε προσπάθεια για να ακολουθήσει το στερεότυπο της Αμερικάνας νοικοκυράς του '40. Το οποίο φυσικά αν καθίσεις να την δείς να αλληλεπιδρά με τον Ντόναλντ για 5 πάνελ, θα δείς οτι είναι μόνο και μόνο μια "εικόνα" του ευατού της που προβάλλει αλλά δεν ισχύει. Είναι σαν την μητέρα απ'το Μέρυ Πόππινς. Εχμ, με την αντίθεση οτι εκείνη είναι ρηχότερη και πραγματοποιεί κάθε προσταγή του άντρα της.

 

Αυτά είναι τα πρώτα που μου ήρθαν. Βαρίεμαι να σκεφτώ άλλους χαρακτήρες.

 

 

Πάντα είμαι υπερ του πλουραλισμού. Όπως θα διαβάσεις καλά Disney , έτσι θα διβάσεις και καλά Ευρωπαϊκά και καλά Αμερικάνικα και καλά μάνγκα κλπ κλπ.

Πρίτς! Θα με βάλετε να διαβάσω μάνγκα πάνω απ'το νεκρό μου πτώμα!

 

Υ.Γ, η κηδεία θα είναι ενδιαφέρουσα.

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4972 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

tightward, θα συμφωνήσω με αυτά που λες 100% απλά εκεί που διαφονώ είναι πως αυτ'α ισχυουν μόνο για πολύ συγκεκριμένους δημιουργούς! Προσωπικά πέρα απο Μπαρκς, Ροσα και μια χούφτα ακόμα(στην κυριολεξία, δεν μπορώ να σκεφτώ πάνω απο 5 ακόμα δημιουργούς), κανείς άλλος δεν έχει σοβαρούς χαρακτήρες!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5725 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Ξέρεις τι συμπέρασμα βγαίνει απ'όλα τα παραπάνω; Ο Μίκυ δεν πεθαίνει με τίποτα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@Drunk Croc Είσαι 100% σωστός:

 

Αν το προσέξατε, το "καλό πράγμα" είναι άρρηκτα συνδυασμένο με την ατμόσφαιρα και την ωριμότητα των ιστοριών. Είναι σπάνιοι οι δημιουργοί Ντίνσευ που κάνουν με μεράκι τις ιστορίες τους. Οι περισσότεροι είναι ένα βήμα απο την αθλιότητα και την αδιαφορία δημιουργών εντύπων του τύπου "¨Τροφούληδες και Διατροφούληδες"!
Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ξέρεις τι συμπέρασμα βγαίνει απ'όλα τα παραπάνω; Ο Μίκυ δεν πεθαίνει με τίποτα...

Ο Μίκυ ποτέ δεν πεθαίνει

ρίχνει τον Γκούφυ μπροστά στις σφαίρες

και πάνω απ'τα πτώματα ανεβαίνει...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6409
  • Reputation:   63386
  • Achievement Points:  6473
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Να ανοίξω μια παρένθεση και μετά συνεχίζετε αν θέλετε τη συζήτηση για την ποιότητα του Κόμιξ.

 

Διάβασα σήμερα την ιστορία του Καρλ Μπαρκς στο τελευταίο Κόμιξ και μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι την έχω ξαναδιαβάσει. Ειδικά το σκηνικό με τους επιστήμονες που αγγαρεύουν τον Ντόναλντ και στο τέλος του παίρνουν τη θέση στη γωνία.

Το πιθανότερο φυσικά είναι να ήταν μια παρόμοια ιστορία αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ ποια. Μήπως θυμάται κανείς μπαρξολόγος ποια ήταν;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Υπάρχουν πολλές τέτοιες του Μπάρκς. Είναι απ'τα κοινά "θέματα" του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9632
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4698 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Λέει στο άρθρο δίπλα. ;)

Είναι η νέα έκδοση του διαστημικού αγώνα, από το κόμιξ 28 (http://coa.inducks.org/story.php?c=W+WDC++93-02)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6409
  • Reputation:   63386
  • Achievement Points:  6473
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Λέει στο άρθρο δίπλα. ;)

Είναι η νέα έκδοση του διαστημικού αγώνα, από το κόμιξ 28 (http://coa.inducks.o...?c=W+WDC++93-02)

 

:beer:

 

Ναι, μπράβο! Αυτή ήταν!

Βασικά διάβασα μόνο την ιστορία του Μπαρκς και το υπόλοιπο τεύχος θα το ξεφύλλιζα το βράδι. Οπότε το άρθρο δεν το είδα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έτσι όπως το είχες περιγράψει νόμιζα οτι έλεγες την ιστορία με την ατομική βόμβα, χα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Άλλο που μου κάνει εντύπωση είναι πως όταν ο Μπαρκς παίρνει το βασικό θέμα μιας ιστορίας του, αλλάζει το setting και τέτοιες μικρές λεπτομέρειες, το Κόμιξ τον αποκαλεί "Μεγάλο Παραμυθά". :confuse::lol:

 

Όχι ότι δεν είναι μεγάλος και σημαντικός δημιουργός, αλλά ένα από τα προβλήματα του Κόμιξ είναι ότι έχει θεοποιήσει τον Μπαρκς. :beer6:

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9632
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4698 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Άλλο που μου κάνει εντύπωση είναι πως όταν ο Μπαρκς παίρνει το βασικό θέμα μιας ιστορίας του, αλλάζει το setting και τέτοιες μικρές λεπτομέρειες, το Κόμιξ τον αποκαλεί "Μεγάλο Παραμυθά". :confuse::lol:

 

Όχι ότι δεν είναι μεγάλος και σημαντικός δημιουργός, αλλά ένα από τα προβλήματα του Κόμιξ είναι ότι έχει θεοποιήσει τον Μπαρκς. :beer6:

 

Αυτό εγώ το θεωρώ προσόν. Αφού δημιουργήσεις μια καλή ιστορία, να έχεις τη δυνατότητα να την ανακυκλώσεις, θυμίζοντας μεν την παλιά, αλλά και με νέα, δικά της χαρακτηριστικά :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Αυτό εγώ το θεωρώ προσόν. Αφού δημιουργήσεις μια καλή ιστορία, να έχεις τη δυνατότητα να την ανακυκλώσεις, θυμίζοντας μεν την παλιά, αλλά και με νέα, δικά της χαρακτηριστικά :)

 

Εγώ από την άλλη το θεωρώ αρνητικό. Έλλειψη έμπνευσης, σιγουριά προς τις επιβεβαιωμένα καλές ιστορίες.

 

Η ξεκάρφωτη ανακύκλωση ιστοριών είναι από τα χειρότερα που θα μπορούσαν να συμβούν σε οποιαδήποτε είδος. Αν δεν προστεθεί κάτι νέο, αν δεν υπάρξει κάτι διαφορετικό ρε αδερφέ, κλάφτα Χαράλαμπε. :valtnino:

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ναι ρε φίλε, αλλά οταν πρέπει να ξεπετάξει 3 ιστορίες τον μήνα, τι περιμένεις;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Ναι ρε φίλε, αλλά οταν πρέπει να ξεπετάξει 3 ιστορίες τον μήνα, τι περιμένεις;

 

Να μην του φόρτωναν τόσες ιστορίες. :valtnino: Μπορεί απλά να βαριόταν να σκεφτεί. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

O Mπάρκς δεν είναι ο θεός της ιστοριογραφίας. Οι περισσότερες ιστορίες του είναι μετρίου ως καλού επιπέδου, ιδιαίτερα σε σχέση με του Ρόσα.

 

Το εκπληκτικό είναι τα διαμάντια και το σύμπαν που κατάφερε να παράγει, ακόμα και μέσα στη μετριότητα που τον ανάγκαζαν να δουλεύει. Ο Ρόσα πάλι, ε, ΟΚ. Αν έχεις 1 χρόνο να δουλέψεις 1 ιστορία λογικό είναι να είναι καλή.

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   4001
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5052 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Αλλιώς είναι να δουλεύεις την δεκαετία του '40 και '50 και αλλιώς τέλει του '80 και '90. Ο Μπαρκς τότε είχε πολλές περισσότερες ιδέες. Μετά από χρόνια όμως πως να το κάνουμε; Με τόοοοσες νέες ιστορίες και νέους δημιουργούς, οι ιδέες στερεύουν πολύ. Τόσες χιλιάδες ιστορίες, ένα σωρό ιδέες και παρ'όλα αυτά ο Ρόσα κατάφερε να ξεχωρίσει από όλα αυτα. Ναι και οι ιστορίες του ξεφεύγουν από το Ντισνευκό-παιδικό πνεύμα, και το σχέδιο του είναι κατά πολύ ανώτερο και λεπτομερές από τους υπόλοιπους σχεδιαστές και οι ιστορίες του είναι προσεγμένες στην τρίχα. Και όλα αυτά ενώ τα Ντίσνευ κομικς είναι άπειρα. Ναι νομίζω πως ο Ντον Ρόσα ξεπέρνάει κατά πολύ τον Καρλ Μπαρκς. Όσο για την αντιμετώπιση που είχαν από τους εκδότες τους και οι δύο δημιουργοί δεν νομίζω πως άλλαξαν και ιδιαίτερα.

Είμαι φαν και των δύο δημιουργών αλλά η αλήθεια να λέγεται. :P

 

Το οτι ο ένας δούλευε 3 ιστορίες ανά μήνα και ο άλλος 1 ιστορία έναν χρόνο δεν σημαίνει κάτι. Αλλιώς πληρώνονταν ο ένας και αλλιώς ο άλλος. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ο Ρόσα είχε λίγες εμπνεύσεις σε σχέση με τον Μπάρκς. Οι περισσότερες 'εμπνευσμένες' ιστορίες του βασίζονται στη Φυσική ή κάτι τέτοιο.

 

Κυρίως βασίζεται πάνω σε ιστορικά γεγονότα και δημιουργεί απο εκει πέρα και μετά. Τελείως διαφορετικό στύλ σε σχέση με του Μπάρκς.

Ενδιαφέρον επίσης έχει το γεγονός οτι οι ιστορίες του Ρόσα δομούνται πολύ γερά και αυταρχικά, πλότ πόιντ με πλότ ποιντ, ενώ ο Μπάρκς απλά χρησιμοποιεί πολύ λίγα αλλά βασικά πλότ ποιντ, και απο κεί και πέρα προχωράει αρκετά ελεύθερα και άνετα. Ο Μπάρκς πάντως έχει χρησιμοποιήσει τις πιο πετυχημένες σεναριακές συσκευές κατα καιρούς!

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.