Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποια σειρά προτείνεις


Lelis

Ποια σειρά θα ξεκιναγες τώρα   

21 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  34230
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  237
  • Reputation:   2257
  • Achievement Points:  287
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1855 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Καθότι ολοκλήρωσα αρκετά αδιάβαστα που είχα μαζέψει τον τελευταίο 1,5 χρόνο , εξετάζω να δω σε ποια κόμικς να επενδύσω μετά. Στην παρούσα φάση παίρνω την συλλογή Spiderman της Radnet, ότι νέο βγάζει μέσα στο μήνα ο Μικρός Ήρωας και εχω κάτι λίγα αδιάβαστα από ξένες εκδόσεις, οπότε θα ήθελα και την γνώμη σας σχετικά με το τι θα μπορούσα να πιάσω μετά !!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95127
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το βασικό ερώτημα είναι εσένα τι σου αρέσει να διαβάζεις καλύτερα? Με ποια κόμικς αισθάνεσαι πιο άνετα? :thinking:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4251
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2866 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Βασικά το ερώτημα είναι αν θέλεις να πάρεις ένα κόμικ όπου θα διαβάσεις 100-200 σελίδες σε μια ιστορία τύπου graphic novel μια κι έξω ή θέλεις μια σειρά τευχών σε πολλές παραπάνω σελίδες τύπου Fables (που στο προτείνω ανεπιφύλακτα παρεμπιπτόντως).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34230
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  237
  • Reputation:   2257
  • Achievement Points:  287
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1855 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Η αλήθεια είναι ότι οι περισσότερες σειρές που θα διάβασα μόνος(αμερικανικά μη υπερηρωικα) δεν υπάρχουν στα ελληνικά, οπότε θέλω να συνεχίζω να διαβάζω κάτι και από ελληνικές εκδόσεις. 

Μέσα από το φορούμ και από τις συζητήσεις και προτάσεις , παλαιότερα ξεκίνησα τα μπονελικα που η αλήθεια είναι δεν νομίζω να τα είχα πιάσει ποτέ μόνος μου. Η αλήθεια είναι ότι παρακολουθώντας τις συζητήσεις σε διάφορα topics, τείνω προς στο διάφορα graphic novels , αλλά επειδή μου αρέσουν και τα polls και επειδή λειτούργησε καλά την πρώτη φορά, είπα να ξαναπάρω την βοήθεια του κοινού :P

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4251
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2866 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Χμμμμ αν είναι έτσι μάλλον παλιά BD Μαμούθ θα σου πρότεινα εγώ (αλλά πρέπει να τα βρεις και να αποδεχτείς ότι δεν είναι ολοκληρωμένα).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Προφανώς ο καθένας θα σου προτείνει αυτό που αρέσει στον ίδιο και όχι σε σένα.
Αν δεν είσαι σίγουρος ποια σχολή κόμικς σ΄αρέσει περισσότερο, τότε δοκίμασε λίγο απ΄όλες μέχρι να βρεις την αγαπημένη σου.
Από BD πάντως είναι καλή ιδέα να διαβάσεις τα κόμικς που σκέφτεσαι.

Τα Θόργκαλ δεν κόβουν ιστορία στη μέση (το λέω επειδή αναφέρθηκε ότι δεν είναι ολοκληρωμένα) άρα μπορείς άνετα να τα διαβάσεις χωρίς να μείνεις "μετέωρος".

Τα Μπλούμπερυ ok, όντως κόβουν ιστορία στη μέση, αλλά ευελπιστούμε να τα συνεχίσει η Μαμούθ.

Δοκίμασε επίσης και τα ΤενΤεν ή τα Μπλέικ & Μόρτιμερ, αν δεν το έχεις κάνει ήδη.
Δεν ανέφερες Αστερίξ και Λούκυ Λουκ, οπότε θεωρώ ότι τα έχεις διαβάσει.
Από άλλες σχολές θα σου προτείνουν παιδιά που τα ξέρουν καλύτερα από μένα :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5844
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  931 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Φίλε @ Lelis  δεν ξέρω τι έχεις διαβάσει απο DC..? Αλλά τα κορυφαία κόμικς της είναι μεγάλης ποιοτικής αξίας.

 

Ενδεικτικά θα αναφέρω κάποιους τίτλους.

 

1) V for vendetta

2) Watchmen

3) The Dark Knight Returns

4) The Killing Joke

5) The Sandman

6) Batman Year One

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4461
  • Reputation:   34728
  • Achievement Points:  4528
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Αν θέλεις graphic novel αυτά που λέει ο @ Guts είναι εξαιρετικά. Εγώ απλά θα έβαζα πρώτο το watchmen που είναι για μένα το one ring to rule them all. Από εκεί και πέρα θα σου πρότεινα να διαβάσεις:1) τη Μαφάλντα του Quino. 2) Τη σειρά blake & mortimer και Τεν Τεν από BD.αν φυσικά εσείς διαβάσει Αστερίξ και Λούκυ Λουκ 3) Τα graphic novel του Soloup και την υπέροχη σειρά 1800 αν σου αρέσει η ελληνική ιστορία 4) Αν θέλεις Ντίσνεϋ μπες στα τοπικά της Ντίσνεϋ να σου προτείνουμε εκεί ανάλογα με το τι σου αρέσει. Πάντως για ένα θα σου πρότεινα την εγκυκλοπαίδεια του Καρλ Μπαρκς (εγκυκλοπαίδεια Ντίσνεϊ) 5) Τα bone αν και δύσκολα να τα βρεις. 6) Τα κουραφελκυθρα για να γελάσεις. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34230
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  237
  • Reputation:   2257
  • Achievement Points:  287
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1855 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Ευχαριστώ για τις προτάσεις!

 

Οι προτάσεις του @ Guts , είναι πράγματι εξεραιτικές. 

Γενικά απο DC απυεθυνόμουν κυρίως σε ηπερηρωικά στα οποία έχω διαβάσει μόνο τα  Batman του αναφέρονται, πλην το Year One.

Τα υπόλοιπα, μαζί με άλλα απο παλιά Vertigo επίσης τα έχω διαβάσει και έχω διάφορα. Οπότε στην επιλογή DC, σκεφτόμουνα σε υπηρηρωικό τύπου Batman που βλέπω απο σχόλια σας, πρέπει να είναι καλές ιστορίες.

Θόργκαλ σκεφτομαι να ξεκινήσω, καθώς έχω ακούσει απο πολλούς καλά λόγια. Θυμάσαι επι κόβιντ είχα διαβασει σε pdf 3 πρώτες 10-11 σελίδες στου πρώτου τεύχους, αλλά δεν με είχε κερδίσει., αλλά έχω ακούσει καλά λόγια απο πολλούς οπότε θέλω να ξαναδοκιμάσω. Μπλεικ & Μορτιμερ, έχω μόνο την κίτρινη σφραγίδα που είχα πάρει όντως έφηβος. Μου άρεσε αρκετά , αλλά με ξενερώνει λίγο που δεν μπορείς να βρεις τα πρώτα τεύχη πλέον και δεν ξέρω αν μπορείς να το πιάσεις απο την μέση την ιστορία.

Αστεριξ, Τεν Τεν, Λούκυ και Μπάρκς & Bone τα έχω. Κρατάω και το Μαφάλντα που η αλήθεια είναι δεν το είχα στην λίστα μου.

 

Με βλέπω να δοκιμάζω λίγο απο όλα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5844
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  931 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Φίλε @ Lelis  σε αυτά που προανέφερα θα προσθέσω και το The long Halloween, που το θεωρώ μεγάλη κομικσάρα!!

 

Απο υπερηρωικά DC θα σου προτείνω και μια λίστα με αγαπημένα κόμικς, τα οποία είναι πολύ εναλλακτικά σενάρια και έχουν

ένα ιδιαίτερο καλλιτεχνικό ύφος.

 

1) Batman: Arkham Asylum

2) Batman: Whatever Happened to the Caped Crusader

3) Batman War on Crime

4) Kingdom Come

5) Superman Whatever happened to the Man of Tomorrow

6) Joker

 

Μιλάω πάντα για Ελληνικές εκδόσεις, δυστυχώς τα δύο πρώτα ειναι εξαντλημένα.

 

:beer:

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

8 ώρες πριν, Lelis είπε:

Μπλεικ & Μορτιμερ, έχω μόνο την κίτρινη σφραγίδα που είχα πάρει όντως έφηβος. Μου άρεσε αρκετά , αλλά με ξενερώνει λίγο που δεν μπορείς να βρεις τα πρώτα τεύχη πλέον και δεν ξέρω αν μπορείς να το πιάσεις απο την μέση την ιστορία.

 

Ανεξάρτητες είναι οι ιστορίες στα Μπλέικ & Μόρτιμερ κατά κύριο λόγο.

Και να μη διαβάσεις τα 4 πρώτα άλμπουμ της Μαμούθ (που όντως δεν τα βρίσκεις εύκολα) δεν χάνεις κάτι σημαντικό.

Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με τους Μετεωρίτες του Jacobs ή με τα άλμπουμ του Van Hamme :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39420
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  63
  • Reputation:   145
  • Achievement Points:  72
  • Days Won:  0
  • With Us For:  586 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Εγω βασικά θα πρότεινα σε κάποιον να ξεκινήσει είτε με μεγάλα νούμερα μικρών μίκυ μάους του τερζόπουλου καθώς είχαν κάποιες ωραίες παλιές ιστορίες, τώρα αν θεωρεί ότι δεν μπορεί να επιλέξει λογω αριθμού τευχών, θα του ελέγα να πάρει ένε τόμο της καθημερινής δεν είναι ακριβός κάνει 3€ και όπως και τα μεγάλα νούμερα των μικρών μίκυ μάους του τερζόπουλου βρίσκονται εύκολα ιδίως σε μεγάλες πόλεις (Αθήνα- Θεσσαλονίκη). Τώρα αν δεν του άρεσει το μίκυ μάους θα πρότεινα κάποιο λούκυ λουκ εξίσου φθηνά με τα προηγούμενα και βρίσκονται εύκολα, επίσης μια άλλη ωραία επιλογή θα ήταν κάποιο τεύχος ή τόμος περιπέτειας ή ποπάϋ. Τώρα από εκεί και πέρα παίζει ρόλο τι αρέσει στον καθένα προσωπικά

Επεξεργασία από Manpil
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4251
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2866 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

+Blacksad αν δε το έχεις διαβάσει

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  380
  • Reputation:   3290
  • Achievement Points:  385
  • Days Won:  12
  • With Us For:  938 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εγώ από προτάσεις θα σε πάω σε ορισμένες δημιουργίες Ελλήνων δημιουργών που θεωρώ αξίζουν :

 

1) Καμμένα Βούρλα - Πετρόπουλος Θανάσης : Εκπληκτική δουλειά με χιούμορ ,συναίσθημα και στη τιμη 3-5 που βρίσκεται θεωρώ πως είναι ότι πρέπει για να διαβαστεί από τους περισσότερους 

 

2) Athens Dark - Ζήσης Ρουμπος (σενάριο), Χρήστος Μαρτίνης (σχέδιο) : στυλ νουάρ κόμιξ με βρικόλακες με φόντο την Αθήνα . Εξαιρετικό . Τα μελλοντικά σχέδια είναι να βγουν άλλοι δύο τόμοι της εν λόγω ιστορίας .

 

3) Μυθομαχος : Rubus(σχέδιο), ΓΙΟΥΛΑΤΟΣ (σενάριο) : Μυθοπλασία μεταφερόμενη σε εποχή πριν την επανάσταση του 1821. Τέρατα ,σπαθιά και φουστανέλες σε μια μίξη που είναι και σεναριακά αλλά και εικαστικά ένα αριστούργημα!

 

Αν θελήσεις και άλλες προτάσεις από Έλληνες ή ξενόγλωσσα απλά ζητάς και έρχονται όσες θες :)

Καλες επιλογές αγαπητέ και καλά διαβάσματα !! :)))

Επεξεργασία από Ubergorn
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34230
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  237
  • Reputation:   2257
  • Achievement Points:  287
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1855 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  34

1 hour ago, Ubergorn said:

Εγώ από προτάσεις θα σε πάω σε ορισμένες δημιουργίες Ελλήνων δημιουργών που θεωρώ αξίζουν :

 

1) Καμμένα Βούρλα - Πετρόπουλος Θανάσης : Εκπληκτική δουλειά με χιούμορ ,συναίσθημα και στη τιμη 3-5 που βρίσκεται θεωρώ πως είναι ότι πρέπει για να διαβαστεί από τους περισσότερους 

 

2) Athens Dark - Ζήσης Ρουμπος (σενάριο), Χρήστος Μαρτίνης (σχέδιο) : στυλ νουάρ κόμιξ με βρικόλακες με φόντο την Αθήνα . Εξαιρετικό . Τα μελλοντικά σχέδια είναι να βγουν άλλοι δύο τόμοι της εν λόγω ιστορίας .

 

3) Μυθομαχος : Rubus(σχέδιο), ΓΙΟΥΛΑΤΟΣ (σενάριο) : Μυθοπλασία μεταφερόμενη σε εποχή πριν την επανάσταση του 1821. Τέρατα ,σπαθιά και φουστανέλες σε μια μίξη που είναι και σεναριακά αλλά και εικαστικά ένα αριστούργημα!

 

Αν θελήσεις και άλλες προτάσεις από Έλληνες ή ξενόγλωσσα απλά ζητάς και έρχονται όσες θες :)

Καλες επιλογές αγαπητέ και καλά διαβάσματα !! :)))

 

Το Athens Dark το έχω βάλει στην λίστα. Μυθομαχος το είχα ξεφυλλισει σε πάγκους της εκδοτικής. Ωραία σχέδιο και χρώμα, θα του ρίξω μια ματιά.

 

Εν τέλη πήγα χτες και πήρα λίγο από όλα.

Από ελληνικά πήρα τον Ζητιάνο του COB & το Κοντά στις Ράγες.

 

Επίσης Λίγα από Μαμούθ. Η διαβολική Παγίδα από Μπλέικ & Μόρτιμερ(δεν βρήκα το SOS μετσιωτιτες), Ντικ Χερινσον 1&2 , Αγκάθα Κρίστι 1ος τόμος & Animal Z που μετά βέβαια διάβασα στα σχόλια ότι δεν είναι καλό , αλλά το βρήκα 5 ευρώ. 

Λίγα από Jemma. 2 πρώτα Dylan Dog και το τεξ. Από GN το Μποξερ και από DC πήρα το πρώτο μέρος του Long Halloween που παρακαλάω να μην μου αρέσει , γιατί θέλω και δεν θέλω να ανοίξω τον ασκο του Αιόλου που λέγεται DC...:P:beer:

Ανάλογα τι θα μου αρέσει θα κινηθώ αναλόγως. 

 

ευχαριστώ για τις προτάσεις σας :beer:

Επεξεργασία από Lelis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  380
  • Reputation:   3290
  • Achievement Points:  385
  • Days Won:  12
  • With Us For:  938 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

3 λεπτά πριν, Lelis είπε:

 

Το Athens Dark το έχω βάλει στην λίστα. Μυθομαχος το είχα ξεφυλλισει σε πάγκους της εκδοτικής. Ωραία σχέδιο και χρώμα, θα του ρίξω μια ματιά.

 

Εν τέλη πήγα χτες και πήρα λίγο από όλα.

Από ελληνικά πήρα τον Ζητιάνο του COB & το Κοντά στις Ράγες.

 

Επίσης Λίγα από Μαμούθ. Η διαβολική Παγίδα από Μπλέικ & Μόρτιμερ(δεν βρήκα το SOS μετσιωτιτες), Ντικ Χερινσον 1&2 , Αγκάθα Κρίστι 1ος τόμος & Animal Z που μετά βέβαια διάβασα στα σχόλια ότι δεν είναι καλό , αλλά το βρήκα 5 ευρώ. 

Λίγα από Jemma. 2 πρώτα Dylan Dog και το τεξ. Από GN το Μποξερ και από DC πήρα το πρώτο μέρος του Long Halloween που παρακαλάω να μην μου αρέσει , γιατί θέλω και δεν θέλω να ανοίξω τον ασκο του Αιόλου που λέγεται DC...:P:beer:

Ανάλογα τι θα μου αρέσει θα κινηθώ αναλόγως. 

 

ευχαριστώ για τις προτάσεις σας :beer:

Αν το έχεις βάλει στη λίστα πάρε το στις επόμενες αγορές σου  και δεν θα χάσεις . 

 

Καλά διαβάσματα σε όσα αγόρασες :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.