Μετάβαση στο περιεχόμενο

VENOM: DARK ORIGIN - ΣΚΟΤΕΙΝΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ


leonidio

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
VENOM: DARK ORIGIN - ΣΚΟΤΕΙΝΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ
Σενάριο/Kείμενα:
Zeb Wells
Σχέδιο:
Angel Medina, Scott Hanna, Derek Fridolfs
Σχέδιο εξωφύλλου:
Angel Medina
Hμερ. έκδοσης:
11-10-2018
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό
Μέγεθος:
17.0 x 26.0
Σελίδες:
148
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Ηλίας Τσιάρας
Χρωματισμός:
Avalon's Mat Milla, Ian Hannin
Επιμέλεια:
Χρήστος Τσέλιος
Πρωτότυπος τίτλος:
Venom: Dark Origin (Marvel Comics, 2002)
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-6230-98-1
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41670
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5136 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

VENOMDARKORIGIN_0001.jpgVENOMDARKORIGIN_0001z.jpg

 

Τιμή καταλόγου: 14,90

 

 

 

Δεύτερη εκδοτική παρουσία του διάσημου εχθρού του Spider-Man στη χώρα μας μετά από εκείνη του Οξέος προ εξαμήνου. Σε αντίθεση με εκείνη την έκδοση, αυτή έχει ως βασικό πρωταγωνιστή. τον αυθεντικό Venom, τον Eddie Broc και αφηγείται την ιστορία του πώς ο απογοητευμένος, διψασμένος για αναγνώριση και κοινωνικά αδέξιος και τελικά στα όρια του κοινωνικώς αποδεκτού δημοσιογράφος έγινε υποχείριο της εξωγήινης οντότητας και δημιούργησαν έτσι τον Venom.

Ουσιαστικά το κόμικ αφηγείται κάποια από τα γεγονότα που είχαν διαδραματιστεί στα τεύχη του Σπάιντερ Μαν της δεκαετίας του 1980 (πολλές από αυτές τις ιστορίες είχαν δημοσιευτεί και στα ελληνικά από τις εκδόσεις Καμπανά), αλλά αυτή τη φορά από τη σκοπιά του Broc. Ενδιαφέρουσα η σεναριακή προσέγγιση, σίγουρα διαφωτίζει και προσπαθεί να εξανθρωπίσει τον (αντι)ήρωα, αλλά δεν είναι και κάτι που δεν έχουμε ξαναδιαβάσει σε διάφορες παραλλαγές. 

Εντυπωσιακό, κατά τη γνώμη μου το σχέδιο του Medina, αποδίδει με εξαιρετικό τρόπο τις εκφράσεις των πρωταγωνιστών, με ιδιαίτερη έμφαση στο βλέμμα τους, αν και κάπου το παρακάνει με κίνδυνο να πέσει στα όρια της καρικατούρας, Σε γενικές γραμμές πάντως, εξυπηρετεί και προάγει την ιστορία σε μεγάλο βαθμό.

 

Η έκδοση της Anubis, όπως πάντα εξαιρετική.

 

Θεωρώ ότι οι οπαδοί των υπερηρωικών κόμικ αξίζει να το αποκτήσουν. Είναι μια εντελώς διαφορετική ιστορία και απολύτως διαφορετική προσέγγιση από εκείνη του Οξέος. :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • GreekComicFan changed the title to VENOΜ - ΣΚΟΤΕΙΝΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ
  • 2 months later...

  • Member ID:  33770
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  27
  • Reputation:   23
  • Achievement Points:  27
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1922 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

το αγόρασα χθες έχω δυο ερωτήσεις 1) σχετίζετε με την ταινία? 2) αξίζει?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  32009
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  207
  • Reputation:   1191
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2588 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Απο τα καλυτερα που εχω διαβασει

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Αυτο μαλιστα, ηταν ενα καλο κομικ, και το απολαυσα!

Σεναριακά είχε να δωσει, μιας και μπαινεις στην οπτικη του Έντι Μπροκ και βλεπεις μια βαθια προσεγγιση των κινητρων και των γεγονοτων που οδηγησαν στα γεγονοτα που διαβαζουμε.

Μου αρεσε πολυ και η ποιοτητα των διαλογων. Οι εκφρασεις, ο τροπος που κυλουσε η ρητορικη. Ναι μεν μεταφραση, αλλα πιστευω οτι το πρωτοτυπο κειμενο επαιξε το ρολο του.

Σχεδιαστικα υποκλιθηκα. Δεν τον γνωριζα τον καλλιτεχνη, δε ξερω αν τον εχω ξανα συναντησει, κατ εμε εκανε παπαδες (ενταξει το σχεδιο ειναι καρα φουλ υποκειμενικη υποθεση το αν θα σου αρεσει).

 

2 πραγματάκια/ενστάσεις μου μειναν μονο, η μια εχει να κανει με την εκδοση.

1) Σε καποιες σελιδες η εκτυπωση ηταν καπως θωλη, σα να μην ειχε απεικονιστει καλα. Δε ξερω αν ειναι ετσι το πρωτοτυπο, αν εγινε επιτηδες, ή αν απλά ειναι θεμα ελληνικης εκδοσης ή κακεκτυπου. Αλλες σελιδες ηταν πεντακαθαρες με καθαρη γραμμη στο σχεδιο και τη γραμματοσειρα, και σε αλλες υπηρχε μια απεικονιση οπως εκεινη που παρατηρουμε οταν γραψουμε σε ενα χαρτι με μολυβι και κατευθειαν πατησουμε με το δαχτυλο πανω στο γραμμενο και συρουμε το χρωμα του μολυβιου σα να απλώνουμε τον γραφιτη.

2) δε μου αρεσε και πολυ ο λογος που τα εβαλε ο Εντι σαν Εντι, με τον Σπαιντι. Οχι ο Βενομ, εκει ειναι αλλου Παπα Ευαγγελιο. Αλλά το να μου λεει ο Εντι οτι

Spoiler

μισεί τον Πιτερ επειδη βρηκε τον αληθινο δολοφονο, και ετσι εξεθεσε τον ιδιο, ειναι το λιγοτερο χαζο. Αντε και πες οτι δεν τον εβρισκε ο Πιτερ, απ τη στιγμη που ο Εντι ειχε ηδη αποκαλυψει τον φερομενο ως δολοφονο και αυτος ειχε προφυλακιστει, σε ενδεχομενη συνεχιση των φονων θα αποδεικνυοταν ουτως η αλλως οτι ειχε κανει λαθος. Αρα??  Χαζη η συνδεση λοιπον. Εδω ηθελε λιγη δουλιτσα παραπανω το σεναριο, η μοναδικη σοβαρη τρυπα που του βρηκα.

 

overall πολυ καλό, αξιο σαν επιλογη , συστηνεται!

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32009
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  207
  • Reputation:   1191
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2588 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

αυτο με τις σελιδες... καθαριζα και ξανα παλι τα γυαλια μου χαχα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Διαβάστηκε κι ο Venom της Anubis. Γι'αυτό μου αρέσει αυτό το φόρουμ. Γιατί υπάρχει πλουραλισμός απόψεων, όσον αφορά τα κόμικς που διαβάζονται. :) 

 

Χωρίς να είμαι ιδιαίτερα γνώστης της ιστορίας του ήρωα, βρήκα το συγκεκριμένο σενάριο περισσότερο προσκείμενο προς την πρόσφατη κινηματογραφική ταινία. Το origin επιβεβαιώνει το όνομά του, καθώς θα παρακολουθήσουμε τον πρωταγωνιστή από τα πρώιμα παιδικά του χρόνια και θα συνεχίσουμε με τα φοιτητικά του χρόνια και την μετέπειτα ζωή του ως δημοσιογράφος, μέχρι την "γνωριμία" του με το συμβιωτικό και την γέννηση του Venom. Ο Eddie Brock παρουσιάζεται σαν ένας χαρακτήρας που νομίζω ότι κανείς δεν θέλει να κάνει παρέα. Είναι ένα είδος λαμόγιου, που απλά αποζητά την δημοσιότητα, την αναγνώριση και τον θαυμασμό των υπολοίπων. Η πλοκή, ενώ δείχνει τους λόγους που ο Venom αποζητά εκδίκηση από τον Spiderman (που είναι περισσότερο λογικοί οι λόγοι του συμβιωτικού, παρά του Eddie), ξεκινάει υποτονικά και πιστεύω ότι για τις σελίδες που έχει στην διάθεσή της, κάνει μεγάλο πρόλογο με το ποιόν του Eddie. Και πάνω που αρχίζει να ζεσταίνεται το πράγμα και να ανάβουν τα αίματα, έχουμε μία τελική μάχη λίγων σελίδων μέσα στο τελευταίο κεφάλαιο κι ένα βιαστικό φινάλε. Εντάξει, συμφωνώ ότι μιλάμε για origin, οπότε δεν θα πρέπει να έχουμε περισσότερες απαιτήσεις. Γενικά όμως δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα τόσο. Αν θα πρέπει να κάνω μία σύγκριση των δύο πρόσφατων ιστοριών του Venom, νομίζω ότι θα προτιμούσα περισσότερο αυτή της ΟΞΥ. :) Από την στιγμή πάντως που άρεσε σε όλους, ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον να του δώσω ακόμα μία ευκαιρία. ;) 

 

Το σχέδιο το βρήκα εξαιρετικό...αλλά όχι για το συγκεκριμένο κόμικ. Όλοι οι χαρακτήρες, αλλά και τα backgrounds είναι δοσμένα με γελοιογραφικό τρόπο, που κάνουν το κόμικ να μοιάζει με μία καλοδουλεμένη καρικατούρα. Πιστεύω λοιπόν ότι το είδος αυτού του σχεδίου δεν ταιριάζει με μία ιστορία του Venom. Παραδέχομαι πάντως ότι υπάρχουν μερικά, δισέλιδα κυρίως, καρέ που κόβουν την ανάσα. Με χάλασε όμως που έβλεπα τον Venom σε μερικά σημεία να μοιάζει με τον Joker. :P

 

Η έκδοση της Anubis είναι πολύ προσεγμένη κι ανθεκτική. Τόσο στην ποιότητα του χαρτιού (εσωτερικού κι εξωφύλλου), όσο και στην κόλληση της ράχης. Από εξτραδάκια έχουμε λίγα πράγματα. Μόνο μερικά έγχρωμα σχέδια που υπάρχουν στον διαχωρισμό των κεφαλαίων. Μου έκαναν όμως αρνητική εντύπωση μερικές (ελάχιστες) γαλάζιες σελίδες που υπάρχουν μέσα σε κεφάλαια, χωρίς λόγο για το σενάριο. Μήπως για να διατηρηθεί ο σωστός αριθμός των σελίδων του τόμου? :thinking: Δεν μπορώ να πω με σιγουριά. Γενικά όμως μιλάμε για μία τίμια δουλειά.

 


:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Valtasar changed the title to VENOΜ: ΣΚΟΤΕΙΝΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ
  • 6 months later...

  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  438
  • Reputation:   2461
  • Achievement Points:  441
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2356 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Διαβάστηκε το VENOΜ: ΣΚΟΤΕΙΝΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ, πρόκειται για το origin του χαρακτήρα. Παρακολουθούμε την εξέλιξη του  Έντι Μπροκ από την παιδική του ηλικία η οποία βλέπουμε ότι υπήρξε πολύ δύσκολη.

Αυτές οι δυσκολίες και τα προβλήματα συνεχίζονται και στην μετέπειτα πορεία της ζωής του καθιστώντας τον ένα προβληματικό νεαρό ο οποίος δεν τα πάει καλά με τον υπόλοιπο κόσμο. Η ιστορία εκτυλίσσεται μέσα από

τα μάτια του Έντι Μπροκ. Αυτό το κομμάτι το βρήκα ενδιαφέρον και μου άρεσε ενώ και ο Μπροκ έχει το ενδιαφέρον του σαν χαρακτήρας. Η συνέχεια δεν μπορώ να πω ότι με άφησε απόλυτα ικανοποιημένο

καθώς κάποια σημεία μου φάνηκαν πολύ προβλέψιμα ενώ τα κίνητρα του πρωταγωνιστή για διάφορες επιλογές τα βρήκα υπερβολικά.Το σχέδιο μου άρεσε πολύ νομίζω είναι από τα δυνατά χαρτιά του κόμικ, επίσης το τέλος το βρήκα λίγο απότομο.

Σε γενικές γραμμές αν και δεν με ξετρέλανε σαν ιστορία μπορώ να πω όμως ότι πέρασα καλά διαβάζοντας το.

 

Επεξεργασία από budd
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • nikolas12 changed the title to VENOM: DARK ORIGIN - ΣΚΟΤΕΙΝΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.