Jump to content

ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΤΑ ΙΑΠΩΝΙΚΑ ΚΟΜΙΚΣ [MANGA] : ΣΧΟΛΙΑ, ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ, ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ, ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ ΕΔΩ

Recommended Posts

Πριν από 1 ώρα, GeoTrou είπε:

Τελικά οι επιτυχίες του Τσιτσιπά έχουν πολύ μεγαλύτερο αντίκτυπο από τον αναμενόμενο :lol: 

Ο ενθουσιασμός και η αγάπη μου για το τένις ξεκίνησαν πριν από δεκαετίες. Δεν έχουν καμία σχέση με τις επιτυχίες του Τσιτσιπά :)   ...αν και φυσικά είμαι πολύ ευχαριστημένος που έχουμε νέο Έλληνα παίχτη Top10, και στην κατάλληλη εποχή μάλιστα, αφού τον Παγδατή τον πήρε η ηλικία πλέον :) 

Πριν από 1 ώρα, PhantomDuck είπε:

Αυτό είναι για εσένα. Είναι τυπικό shonen sports anime, δηλαδή μία σειρά με έφηβους που ασχολούνται στον χώρο του τένις. Έχουν βγει με ένα σωρό ακόμα αθλήματα (μπάσκετ, ποδόσφαιρο, μποξ, ράγκμπι, βόλεϋ, κλπ κλπ). Το συγκεκριμένο ακολουθεί λίγο πολύ τη γνωστή συνταγή, δηλαδή έχει έναν πρωταγωνιστή που θέλει να γίνει ο καλύτερος, στην πορεία βρίσκει φίλους, ανταγωνιστές (rivals), κλπ. Και φυσικά, στηρίζονται στην υπερβολή, αλλιώς θα ήταν βαρετά. Δηλαδή δεν σου πετάει μία ξερή μάχη. Όποτε παλεύουν δύο άτομα, βλέπεις τις σκέψεις τους, τους φίλους τους στις κερκίδες να αναλύουν τις κινήσεις, οι μπαλιές μερικές φορές μπορεί να είναι σαν κύματα καμεχάμε για να τονίσει το πόσο δυνατοί είναι οι αθλητές και άλλα τέτοια συνηθισμένα τεχνάσματα. Συνήθως αυτές οι σειρές, είναι αρκετά πιστές σε αληθινά γεγονότα και τοποθεσίες.

Είσαι αρκετά τυχερός, επειδή έχει βγει και σε anime (κινούμενα σχέδια), το οποίο και θα πρότεινα να δεις αντί του manga. Η βασική σειρά που ξεκίνησε το 2001 έχει 178 επεισόδια, ενώ έχουν βγει μετέπειτα ταινίες / σεζόν που συνεχίζουν την ιστορία. Δες και ένα βιντεάκι (από κάποια πιο πρόσφατα επεισόδια λογικά επειδή βλέπω έχει καλύτερο animation). Μπορεί να περιέχει spoiler, δεν έχω δει τη σειρά, αλλά λογικά θα καταλάβεις περί τίνος πρόκειται.

default_best.gif  Είδα φιλμάκια στο utube, αλλά μου φάνηκαν λίγο songoku-κατάσταση αντί για αγώνες τένις. Και η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι πλέον σε φάση να αρχίσω νέα σειρά τέτοιου είδους -- προτιμώ το διάβασμα (αν και εδώ που τα λέμε, πεθύμησα να ξαναδώ τον Σον-Γκόκου). Ήλπιζα ότι τα έντυπα του Prince of Tennis θα ήταν λίγο πιο αληθοφανή από τα anime, αλλά από μερικές σελίδες που βρήκα στο διαδίκτυο δεν κατάφερα να σχηματίσω κάποια άποψη... ίσως κάποια στιγμή να αγοράσω ένα-δυο τεύχη για να δω αν με τραβήξει η σειρά.

• Like 1
  • 1 year later...

Μια μικρή βοήθεια από τους φίλους που ασχολούνται με τα manga.

Μπορεί να μου προτείνει κάποιος καταστήματα (online κατά προτίμηση) εσωτερικού ή εξωτερικού τα οποία να εξειδικεύονται στην πώληση manga? Ενδιαφέρομαι να συμπληρώσω (με αγγλικούς τόμους) τις παρακάτω σειρές οι οποίες είχαν εκδοθεί πριν χρόνια στα ελληνικά από την Anubis:

Naruto
Berserk
The Blade of the Immortal
Love Hina
Rurouni Kenshin
Bleach

Επίσης θα ήθελα να ξεκινήσω και την αγορά του One Piece, σε αγγλικούς τόμους επίσης.

Edited by Θεόδωρος