Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ένα επιστημονικό πείραμα γλωσσομάθειας


zade

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5723 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Πριν από μια εβδομάδα  σας είχα αναφέρει για ένα επιστημονικό πείραμα που διεξήγα, χωρίς ωστόσο να σας αποκαλύψω ούτε την φύση του πειράματος, ούτε το σκοπό του. Σήμερα λοιπόν που όλα έφτασαν στο τέλος τους, ήρθε η ώρα των απαντήσεων.

 

Αυτό λοιπόν που ήθελα να διαπιστώσω μέσω αυτού του πειράματος είναι κατά πόσον μπορεί κανείς να αποκτήσει γλωσσική επάρκεια στα Αγγλικά μόνον μέσω της καθημερινής επαφής και τριβής με την γλώσσα μέσω του ίντερνετ, των κόμικς, των βιβλίων, της μουσικής, των ταινιών κλπ.  Αυτό δηλαδή που ήθελα να δω είναι αν γίνεται να πάρεις το proficiency χωρίς μαθήματα και ιδαίτερα, παρά μόνον λόγω της σωρρευτικής γνώσης που έχεις αποκτήσει όλα αυτά τα χρόνια.

 

Χρειαζόμουν λοιπόν κάποιον που δεν θα έχει το proficiency αλλά το τελευταίο χρονικό διάστημα είχε καθημερινή επαφή με τα Αγγλικά μέσω όλων των μεθόδων που ανέφερα παραπάνω. Αυτό το πειραματόζωο λοιπόν ήμουν εγώ. Έδωσα και πήρα το Lower πριν από περίπου 10 χρόνια και από κει και ύστερα πέραν των ταξιδιών μου ,δεν είχα καμία επαφή με τα Αγγλικά σε επίσημο επίπεδο, παρά μόνον σε ανεπίσημο.

 

Τον Σεπτέμβριο που μας πέρασε λοιπόν, μου ήρθε να δοκιμάσω εάν μπορώ να αποκτήσω proficiency χωρίς εξωτερική βοηθεια, παρά μόνον με τα όσα ήδη ήξερα και με την όποια προσωπική προσπάθεια θα έκανα. Στο φροντιστήριο λοιπόν όπου κάνω Κινέζικα (διδάσκω/διδάσκομαι) συννενοήθηκα με έναν καθηγητή που διδάσκει Αγγλικά και του είπα απλά να μου παρέχει mentoring. Δηλαδή να μου πει τι να διαβάσω, να μου διορθώνει τις εκθέσεις και όταν χρειαστεί να κάνουμε δύο τρια speaking tests μαζί.

 

Αγόρασα λοιπόν ένα βιβλίο που περιέχε τέστ και ασκήσεις παρόμοιες με το proficiency και ξεκίνησα την προετοιμασία μου. Τον Οκτώβριο πολύ χαλαρά και καθώς πλησίαζαν τα τέλη Νοεμβρίου εντατικοποιούσα τις προσπάθειες. Οι βαθμοί μου στα «δοκιμαστικά τέστ» ήταν εξ' αρχής υψηλοί και καθώς προχωρούσε η προετοιμασία μου ανέβαιναν.

 

Το προηγούμενο Σάββατο λοιπόν , πήγα και έδωσα τα ακουστικά και τα γραπτά για το Michigan Proficiency ενώ σήμερα, Κυριακή 07/12/14 εξετάστηκα προφορικά.  Θεωρώ πως πήγα πάρα πολύ καλά, βέβαια αυτό μένει να επιβεβαιωθεί και από τα αποτελέσματα, τελικά όμως το συμπέρασμά μου είναι άλλο.

 

Τα κόμικς με 'μάθαν Αγγλικά

 

 

Ειλικρινά και δίχως κανένα ίχνος ειρωνίας, θεωρω ότι όλα αυτά τα χρόνια ενασχόλησής μου με τα κόμικς συνέβαλλαν στο πολύ καλό επίπεδο Αγγλικών στο οποίο έχω φτάσει και με ωφέλησαν πολύ περισσότερο από ότι οι ώρες επί ωρών σε ένα φροντιστήριο. Κακά τα ψέμματα η περισσοτερη επαφή που είχα με τα Αγγλικά ήταν λόγω των κόμικς. Οι ταινίες και το ίντερνετ έρχονται δεύτερα σε σειρά επιρροής. Το είπα και παραπάνω. Βασικά τα κόμικς με έμαθαν Αγγλικά.

 

Οπότε λοιπόν διαβάστε κόμικς. Ποτέ δεν μπορούν να σας βλάψουν. Μόνο να ωφελήσουν.

 

Μόλις βγουν και επίσημα τα αποτελέσματά μου, θα τα ποστάρω για να δούμε και τι ακριβώς ψάρια πιάσαμε.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Με παρόμοιο τρόπο το απέκτησα φίλτατε.Σειρές/ταινίες χωρίς εκνευριστικούς υπότιτλους,μίκυμαο,ίντερνετ και λίγη μπάλα με φοιτητές εράσμους.(Φυσικά με δοκιμαστικά τεστ παλαιότερων ετών πριν την εξόρμηση στις εξετάσεις)

Η ακαδημαϊκή μου επαφή με τα Αγγλικά έφτανε μέχρι την απόκτηση λόουερ 5-6 χρόνια πριν την απόπειρα προφίσενσυ,οπότε υπάρχει μικρή διακύμανση στις συνθήκες των πειραμάτων μας.Ας είναι.

 

 

 

 

 

 

Aerial shot..........καταραμένε. :pesta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12983
  • Reputation:   95098
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  429
  • With Us For:  4653 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να πάρεις ένα τέτοιο δίπλωμα μόνο με εξάσκηση μέσω των κόμικς και των ταινιών...!Εξετάζεσαι σε πολλά γνωστικά αντικείμενα και φυσικά υπάρχει και η γραμματική/συντακτικό που κατά την γνώμη μου θα πρέπει να το διδαχτείς για να μάθεις τους κανόνες της γλώσσας και να μπορείς να τους εφαρμόζεις σε κάθε περίπτωση...!Βέβαια σε όλους τους κανόνες υπάρχουν και οι εξαιρέσεις κι αυτή είμαι σίγουρος ότι είναι ο Zade...! :)

 

Θα συμφωνήσω όμως ότι μπορείς να μάθεις να μιλάς άνετα μία γλώσσα σε βαθμό να συννενοείσαι με τους άλλους,μόνο διαβάζοντας κόμικς/βιβλία,ακούγοντας μουσική και βλέποντας ταινίες...! :yes:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 κατά την γνώμη μου θα πρέπει να το διδαχτείς για να μάθεις τους κανόνες της γλώσσας και να μπορείς να τους εφαρμόζεις σε κάθε περίπτωση...!

 

Πήρα Prof. Cambridge και Michigan σχετικά μικρός, και πιστεύω ότι από τότε έχω βελτιωθεί κάπως. Ακόμα δεν ξέρω τι εστί gerund ή past imperfect. :P

 

Νομίζω ότι είναι κατά 95% θέμα εμπειρίας. Προφανώς το να διαβάζεις κόμικ, βιβλία, να βλέπεις ταινίες και να ακούς μουσική στα αγγλικά μάλλον δεν είναι όσο χρήσιμο όσο το να λύνεις ασκήσεις αγγλικών, αλλά πραγματικά πιστεύω ότι είναι κάτι που μπορεί να βοηθήσει, σε έναν σημαντικό βαθμό. Ιδιαίτερα αν έχεις συνεχή επαφή με το μέσο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5869 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

κι εγω πηρα cambridge proficiency αρκετα μικρή, θεωρώ όμως ότι μεσω κομικς, υποτιτλισμων και ιντερνετ τα αγγλικά μου ειναι σε πολύ καλύτερο επίπεδο πλέον! :)

 

καλή επιτυχία Αγγελε, πιστευω ότι θα τα καταφερεις! :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Πηρα proficiency στα 15 μου, παραδοσιακα με φροντιστηριο. Πλεον θεωρω οτι εχω βελτιωθει σε σχεση με το καθημερινο λεξιλογιο μεσω κομικς,βιβλιων και σειρων/ταινιων αλλα εννοειται οτι χανω πολυ στο formal λεξιλογιο το οποιο σπανια συναντω. Οπως και να χει, καλη επιτυχια zade ! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3777 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

zade σου εύχομαι καλή επιτυχία...

 

το michigan όμως αν και έχει γίνει αρκετά πιο δύσκολο απ' ότι ήταν παλιά παραμένει αρκετά ευκολότερο από το cambridge... το οποίο ήταν αρρωστημένα δύσκολο τότε που έδωσα εγώ (και φυσικά δεν πήρα). ως ένα σημείο μάλιστα τα αγγλικά του cambridge ήταν πολύ formal και ξεπερασμένα σε σχέση με την καθημερινή αγγλική ομιλία στο UK. δηλαδή δεν θα μπορούσε κάποιος με τα αγγλικά των (αμερικάνικων) κόμικς το πάρει.

 

όμως το michigan από τη στιγμή που κάποιος έχει τις βάσεις της γραμματικής, ένα καλό λεξιλόγιο και εκφράσεις μπορεί να τα πάει καλά... προσωπικά είχα κάνει κανονική προετοιμασία 2 χρόνια πριν δώσω :P. Το προηγούμενο βράδυ πριν πάω απλά θυμήθηκα την μορφή του διαγωνίσματος :P (δλδ εκτός όλων, δεν είχα γράψει 2 χρόνια έκθεση) και το πήρα.

 

Υ.Γ.

πάντως αυτό που έκανες δεν λέγεται - ούτε είναι - επιστημονικό πείραμα... :P

Επεξεργασία από totally_wired
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9590
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5465 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Καλά αποτελέσματα! :best: Τα περιφερειακά, βιβλία, εφημερίδες, ταινίες, κόμικς ακόμα και τραγούδια, βοηθάνε πολύ να κρατήσεις επαφή με μια γλώσσα. Όπως βοηθάει και η γνώση άλλων γλωσσών. Αλλά δεν επαρκούν για να μάθεις μια γλώσσα. Όπως βέβαια δεν επαρκεί και ένα πτυχίο, στο οποίο μπορείς να επιτύχεις με πολλή εξάσκηση σε θέματα παρεμφερή με αυτά των εξετάσεων. :)

 

Σε κάθε περίπτωση είναι μεγάλη υπόθεση αυτό που έκανες, εγώ πχ το έκανα με τα ισπανικά αλλά δεν άντεξα μέχρι το superior (αντίστοιχο του proficiency). :best:

 

 

edit: και ισχύει ότι είπε ο totally, αυτό δεν είναι επιστημονικό πείραμα και σίγουρα τα συμπεράσματα σου είναι λίγο αυθαίρετα. :P 

Επεξεργασία από saveapenguin
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5723 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Πήρα Prof. Cambridge και Michigan σχετικά μικρός, και πιστεύω ότι από τότε έχω βελτιωθεί κάπως. Ακόμα δεν ξέρω τι εστί gerund ή past imperfect. :P

 

Νομίζω ότι είναι κατά 95% θέμα εμπειρίας. Προφανώς το να διαβάζεις κόμικ, βιβλία, να βλέπεις ταινίες και να ακούς μουσική στα αγγλικά μάλλον δεν είναι όσο χρήσιμο όσο το να λύνεις ασκήσεις αγγλικών, αλλά πραγματικά πιστεύω ότι είναι κάτι που μπορεί να βοηθήσει, σε έναν σημαντικό βαθμό. Ιδιαίτερα αν έχεις συνεχή επαφή με το μέσο.

 

Ακριβώς τα ίδια πιστεύω κι εγώ. Οι βασικοί κανόνες και γραμματική διδάσκονται μέχρι το lower. Από εκεί και ύστερα δεν έχεις παρά να εμπλουτίσεις το λεξιλόγιό σου με διάφορες μεθόδους. Προφανώς, το να κάνεις ασκήσεις ιδιαίτερα γι αυτό το σκοπό είναι πολύ πιο χρήσιμο  από το να διαβάζεις κόμικς να βλέπεις, ταινίες κλπ, απλά αυτό που ήθελα να δω είναι εάν συσσωρετικά  -δηλαδή με την παροδο αρκετών ετών- μπορώ να επιτύχω τα ίδια αποτελέσματα.

 

zade σου εύχομαι καλή επιτυχία...

 

το michigan όμως αν και έχει γίνει αρκετά πιο δύσκολο απ' ότι ήταν παλιά παραμένει αρκετά ευκολότερο από το cambridge... το οποίο ήταν αρρωστημένα δύσκολο τότε που έδωσα εγώ (και φυσικά δεν πήρα). ως ένα σημείο μάλιστα τα αγγλικά του cambridge ήταν πολύ formal και ξεπερασμένα σε σχέση με την καθημερινή αγγλική ομιλία στο UK. δηλαδή δεν θα μπορούσε κάποιος με τα αγγλικά των (αμερικάνικων) κόμικς το πάρει.

 

όμως το michigan από τη στιγμή που κάποιος έχει τις βάσεις της γραμματικής, ένα καλό λεξιλόγιο και εκφράσεις μπορεί να τα πάει καλά... προσωπικά είχα κάνει κανονική προετοιμασία 2 χρόνια πριν δώσω :P. Το προηγούμενο βράδυ πριν πάω απλά θυμήθηκα την μορφή του διαγωνίσματος :P (δλδ εκτός όλων, δεν είχα γράψει 2 χρόνια έκθεση) και το πήρα.

 

Υ.Γ.

πάντως αυτό που έκανες δεν λέγεται - ούτε είναι - επιστημονικό πείραμα... :P

 

Για το Cambridge proficiency δεν έδωσα και δεν βρίσκω και νόημα να δώσω. Όταν έκανα πάντως δύο τρια τεστάκια προετοιμασίας έβγαζα high pass σε όλα τα επιμέρους τμήματα, οπότε δεν μπορώ να ξέρω τι θα συνέβαινε εάν έδινα. Ηδη η όλη φάση μου κόστισε 200 € και ουσιαστικά το έκανα για την πλάκα μου, δεν ήθελα να δώσω κι άλλα απλώς για να δω εάν μπορώ να το επιτύχω κι αυτό.

 

Επίσης, αλοίμονο αν αυτό που έκανα ήταν σοβαρό επιστημονικό πείραμα. Αλόιμονο κιόλας εάν η πρώτη του δημοσίευση ήταν στο greekcomics .Εδώ έχουν καν οριστεί καλά οι κανόνες του πειράματος, πως να μιλήσουμε για επιστημονική απόδειξη. Απλώ έδωσα αυτόν τον τίτλο γιατί δεν μου ερχόταν κάτι καλύτερο.

 

Εννοείται ότι τα συμπεράσματα είναι αρκετά αυθαίρετα. Προφανώς και παίζουν και πολλοί άλλοι παράγοντες ρόλο. Το πόσες άλλες γλώσσες ξέρεις, το πόσο εξοικειωμένος είσαι με το στυλ των εξετάσεων, ίσως το πόσο έξυπνος είσαι γενικότερα και άλλα πολλά.

 

Αλλά είπαμε, είμαστε κομιξάκηδες και θα βγάλουμε το συμπέρασμα που ωραιοποιεί τα χόμπυ μας. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5410 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

εγω εμαθα αγγλικα στο Λαγανα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190259
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Το Proficiency το είχα πάρει με C στη Β Λυκείου (1988). Γ Λυκείου έδωσα εξετάσεις για εισαγωγή σε Αμερικάνικο Πανεπιστήμιο. Οι εξετάσεις, το SAT, ήταν σε 2 κομμάτια, Math και Reading/Verbal. Στο Math τα πήγα εξαιρετικά. Στο Verbal όχι και τόσο :) Δεν θυμάμαι τι ακριβώς είχα πιάσει. Νομίζω ότι είχα γράψει καλύτερα από μόλις το 40% όσων είχαν δώσει (αμερικάνοι + αλλοδαποί) Μπορεί και το 30%. 

 

4 χρόνια μετά, έχοντας λιώσει τη βιβλιοθήκη του πανεπιστημίου (χόρτασα sci-fi και ιστορία) και έχοντας εμπλουτίσει και την προσωπική μου βιβλιοθήκη όταν έδωσα τις αντίστοιχες εξετάσεις για τα μεταπτυχιακά (GRE + GMAT) η ιστορία ήταν τρομακτικά διαφορετική :) Στο μεν GRE (για μεταπτυχιακά σε Arts & Sciences) στο Verbal χτύπησα 70+%, στο δε GMAT (για μεταπτυχιακά σε οικονομικές σχολές) χτύπησα 90+%

 

Εξυπακούεται ότι η αναλογία αγγλόφωνων-μη αγγλόφωνων άλλαξε στις 2 εξετάσεις. Σίγουρα ήταν περισσότεροι αναλογικά οι μη αγγλόφωνοι που έδωσαν για μεταπτυχιακό σε σχέση με όσους είχαν δώσει για προπτυχιακό. Και πάλι όμως, ο ανταγωνισμός μου ήταν κυρίως αγγλόφωνοι συνομήλικοι μου με ίδιο περίπου background (όσοι έδιναν για μεταπτυχιακό, τελείωναν τα 4 χρόνια τους στο πανεπιστήμιο όπως και εγώ). Και προφανώς διαβάζοντας βιβλία με τους τόνους είχα κατορθώσει να φτάσω και να ξεπεράσω πάρα πολλούς. 

 

Αυτά που ανέφερες, ένα μόνο πράγμα δεν περιέχουν. Την απαίτηση του να εκφράσεις εσύ τις δικές σου σκέψεις. Από εκεί και πέρα θεωρώ απόλυτα σίγουρο ότι όποιος κάτσει και εξασκηθεί διαβάζοντας κείμενα και ακούγοντας τον προφορικό λόγο μέσα από ταινίες και μουσική, θα βελτιωθεί. Τόσα χρόνια εδώ μέσα αυτό γκαρίζω :) και δεν λυπάμαι χιλιοστό όσους δεν μπορούν να διαβάσουν. Γνωρίζοντας ότι τόσα χρόνια διαβάζεις αγγλόφωνα κόμικ, προσωπικά εξεπλάγην που δεν είχες ήδη Proficiency. Δεν θα εκπλαγώ καθόλου όμως που θα το πάρεις :) (σαφώς και θα το πάρεις :) )

 

Και εδώ και χρόνια βλαστημάω που δεν υπήρχαν σκαναρισμένα γαλλόφωνα κόμικ όταν ήμουν μικρός.... Διότι άλλο πράγμα να σε αναγκάζουν να μαθαίνεις Γαλλική ιστορία, κοινωνιολογία, γεωγραφία, ιστορία της ΕΟΚ (ύλη για Sorbonne το 1984) όταν είσαι 12 διότι έχεις ήδη τελειώσει τις 5 πρώτες τάξεις για το Certificat και δεν ξέρουν τι να σε κάνουν και τελείως άλλο το να έχεις κομιξάκια μπροστά σου :) Και το αντίστοιχο μου συνέβη και με το πιάνο :) Με ανάγκαζαν να παίζω πράγματα που δεν με έλκυαν και ανάθεμα άμα μπορώ να βαρέσω μια συγχορδία με το αριστερό πλέον :) Μπουζουκάκι όμως που το έπιασα μόνος μου και έπαιζα με το αυτί τις μελωδίες που μου άρεσαν...... :) 

 

Συνολικά πάντως αυτά τα κ*λόχαρτα χρησιμεύουν απλώς για επαγγελματική αποκατάσταση. Για να πειστεί ο επόμενος εργοδότης ότι όντως έχεις 5 γνώσεις :) (και το δημόσιο για να σου δώσει έναν καλύτερο μισθό). Κάτι σαν τα πανεπιστημιακά πτυχία. Χρήσιμα πράγματα για όταν πρωτοβγεις στην αγορά εργασίας. Εν συνεχεία, αυτό που ενδιαφέρει είναι η προϋπηρεσία :) (και κάπως έτσι ήμουν σίγουρος ότι κατανοείς μια χαρά τα αγγλικά και δεν περίμενα να μάθω εάν πήρες ή όχι ένα προφίσιενσυ :) )

 

:cheers5:

 

υγ υποσημείωση. Επειδή έχω δει πολλούς να προτιμάνε το Michigan διότι θεωρούν ότι είναι πιο εύκολο από του Cambridge. Εάν τυχόν έπαιξε αυτό ως παράγοντας στην επιλογή σου, κακώς το άφησες να σε επηρεάσει :) Αυτά είναι απορίες για κάποιον που αναρωτιέται εάν θα μπορεί να διαβάσει απρόσκοπτα ένα Walt Disney's Comics and Stories. Όχι για κάποιον που θα πει "α! καινούργιο κόμικ του Brubaker. Ας το τσιμπήσω να το διαβάσω" ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30585
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  37
  • Reputation:   109
  • Achievement Points:  37
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3431 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Tα comics και οποίο άλλο μεσώ διασκεδάσεις δεν θα σε κάνει master στα αγγλικά άλλα και σε οποιαδήποτε άλλη γλωσσά,άλλα θα σε βοηθήσουν πόλοι να μάθεις νέες λέξεις και όσο ποιο συχνά θα της συναντάς τόσο ποιο πολλοί θα της θυμάσαι. Και εγώ που ξεκίνησα πριν λίγο καιρό αγγλικά για ενήλικες δεν ήξερα που παν τα τέσσερα από τους χρόνους άλλα το λεξιλόγιο μου ήταν κάπως πλούσιο, όχι σε επίπεδο κάποιου που έχει πάρει αρκετά πτυχία(έχω συναντήσει και αρκετούς με πτυχία και μένα έναν Αγγλο δεν μπορούν να μιλήσουν) άλλα για κάποιον που δεν ασχολούνταν αρκετά με τα αγγλικά ήταν ok. Καλή επιτυχία φίλε 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6053
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5611 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Επειδή με αγγίζει το θέμα, λόγω επαγγελματικής ιδιότητας, θα ήθελα να εκφράσω και εγώ τη γνώμη μου. Η εκμάθηση μιας ξένης γλώσσας καθορίζεται από ένα πλήθος παραγόντων που διαμορφώνουν το τελικό αποτέλεσμα. Οι βάσεις που θα πάρει ο μαθητής στο ξεκίνημα, η τριβή του με το αντικείμενο, η σχέση που έχει με τη μητρική του γλώσσα, η ύπαρξη ή μη μαθησιακών δυσκολιών, η ανάπτυξη προσωπικών μηχανισμών μάθησης, η μέθοδος μελέτης, το κίνητρο, η αποφασιστικότητα, ο αυτοέλεγχος και πολλά ακόμα στοιχεία καθορίζουν τη σχέση που μπορεί να αναπτύξει ένας μαθητής με την εκμάθηση ξένων γλωσσών. Εννοείται πως όσο μεγαλώνει και ωριμάζει κάποιος αναπτύσσει πιο ολοκληρωμένους μηχανισμούς μάθησης που επισπεύδουν αλλά και διευκολύνουν μια επιτυχή έκβαση (αλλά σίγουρα όχι μόνον αυτοί) και σίγουρα η καθημερινή τριβή με το γνωστικό αντικείμενο (για την ακρίβεια με οποιοδήποτε γνωστικό αντικείμενο) μόνο θετικά αποτελέσματα μπορεί να φέρει. Από την άλλη η μεθοδική, οργανωμένη και εμπνευσμένη καθοδήγηση από έναν καταρτισμένο εκπαιδευτικό αποτελεί μια εμπειρία που δεν αντικαθίσταται από καμιά μέθοδο αυτοεκμάθησης. Και όταν συμβαίνει αυτό πρόκειται για εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα. Και μπράβο στον Zade που τα πήγε καλά στις εξετάσεις αλλά δεν μπορούν να το κάνουν όλοι αυτό, με τον δικό του τρόπο. Και ναι, πιστεύω και εγώ πως ένα πτυχίο πιστοποιεί το γνωστικό επίπεδο κάποιου σε μια συγκεκριμένη χρονική στιγμή αλλά αυτό δεν σημαίνει πως αποκλείεται η εξέλιξη αυτού του γνωστικού επιπέδου προς το καλύτερο ή το χειρότερο. Και ναι, σε γενικές γραμμές,  συμφωνώ με τον Germ... :nek:   Λευτεριά στο καθηγητές ξένων γλωσσών!!! :spidey_yeah_that:    

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5723 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Επειδή με αγγίζει το θέμα, λόγω επαγγελματικής ιδιότητας, θα ήθελα να εκφράσω και εγώ τη γνώμη μου. Η εκμάθηση μιας ξένης γλώσσας καθορίζεται από ένα πλήθος παραγόντων που διαμορφώνουν το τελικό αποτέλεσμα. Οι βάσεις που θα πάρει ο μαθητής στο ξεκίνημα, η τριβή του με το αντικείμενο, η σχέση που έχει με τη μητρική του γλώσσα, η ύπαρξη ή μη μαθησιακών δυσκολιών, η ανάπτυξη προσωπικών μηχανισμών μάθησης, η μέθοδος μελέτης, το κίνητρο, η αποφασιστικότητα, ο αυτοέλεγχος και πολλά ακόμα στοιχεία καθορίζουν τη σχέση που μπορεί να αναπτύξει ένας μαθητής με την εκμάθηση ξένων γλωσσών. Εννοείται πως όσο μεγαλώνει και ωριμάζει κάποιος αναπτύσσει πιο ολοκληρωμένους μηχανισμούς μάθησης που επισπεύδουν αλλά και διευκολύνουν μια επιτυχή έκβαση (αλλά σίγουρα όχι μόνον αυτοί) και σίγουρα η καθημερινή τριβή με το γνωστικό αντικείμενο (για την ακρίβεια με οποιοδήποτε γνωστικό αντικείμενο) μόνο θετικά αποτελέσματα μπορεί να φέρει. Από την άλλη η μεθοδική, οργανωμένη και εμπνευσμένη καθοδήγηση από έναν καταρτισμένο εκπαιδευτικό αποτελεί μια εμπειρία που δεν αντικαθίσταται από καμιά μέθοδο αυτοεκμάθησης. Και όταν συμβαίνει αυτό πρόκειται για εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα. Και μπράβο στον Zade που τα πήγε καλά στις εξετάσεις αλλά δεν μπορούν να το κάνουν όλοι αυτό, με τον δικό του τρόπο. Και ναι, πιστεύω και εγώ πως ένα πτυχίο πιστοποιεί το γνωστικό επίπεδο κάποιου σε μια συγκεκριμένη χρονική στιγμή αλλά αυτό δεν σημαίνει πως αποκλείεται η εξέλιξη αυτού του γνωστικού επιπέδου προς το καλύτερο ή το χειρότερο. Και ναι, σε γενικές γραμμές,  συμφωνώ με τον Germ... :nek:   Λευτεριά στο καθηγητές ξένων γλωσσών!!! :spidey_yeah_that:    

 

 

Προφανώς ο τρόπος με τον οποίο μαθαίνει κανείς διαφέρει αισθητά από άνθρωπο σε άνθρωπο. Μπορεί η μέθοδος που ακολούθησα εγώ να μην μπορεί να δουλέψει καθόλου για κάποιον άλλον, όπως μπορεί και η δική του μέθοδος να μην δουλέψει για μένα. Παίζουν πάρα πολλά πράγματα ρόλο. Άλλα παιδιά μεγάλωσαν σε δίγλωσσο σπίτι, άλλα παιδιά γεννήθηκαν από γονείς με διαφορετικές γλώσσες κλπ. Εγώ δεν είχα τίποτα από αυτά. Είχα πολλά κόμικς όμως :P

 

Πάντως κάποια πράγματα που μου έκαναν εντύπωση ήταν τα εξής:

 

1) Ότι η φιλοσοφία με την οποία έδινα ήταν τελείως διαφορετική από την φιλοσοφία με την οποία έδιναν τα πιτσιρίκια δίπλα μου. Δηλαδή έβλεπα παιδιά να αγχώνονται, μαμάδες να παρηγορούν, εξεταζόμενους να κλαίνε, κι εγώ ήμουν παντελώς ατάραχος και χωρίς άγχος. Προφανώς παίζει ρόλο η ηλικία μου, ο χαρακτήρας μου και το γεγονός ότι εγώ ούτε είχα κάτι να αποδείξω ούτε να κερδίσω από την όλη διαδικασία. Για την δουλειά μου δεν το χρειάζομαι και οι γονείς μου προφανώς και δεν θα με μάλωναν εάν δεν τα κατάφερνα. Επίσης, άμα είσαι ψημένος όλα αυτά χρόνια σε πανελλήνιες εξετάσεις/εξεταστικές/εξετάσεις Κινεζικών/συνεντεύξεις για υποτροφίες και ένα σωρό άλλα, ε το να πας να γράψεις μια έκθεση και να κυκλώσεις τα σωστά δεν είναι και τόσο δύσκολο.

 

Βέβαια όλα όσα αναφέρω σε αυτή την παράγραφο δεν είναι δεσμευτικά καθώς είδα κι άλλους «μεγάλους» να τρώνε νύχια, να πίνουν καφέδες αβέρτα, να αγκαλιάζονται μεταξύ τους για να πάρουν θάρρος και να παρακαλάνε εξεταστές για παραπάνω χρόνο...

 

 

 

2)Σε ορισμένα σημεία , οι εμπειρίες μου και μόνον αρκούσαν. Πχ στο reading κάπου έπεσε ένα κείμενο για το διαστημικό τηλεσκόπιο hubble, στο οποίο μπορούσα να βρω τις απαντήσεις, χωρίς καν να διαβάσω το κείμενο, διότι αφορά πράγματα του άμεσου ενδιαφέροντός μου. Μην σας πω κιόλας ότι το κείμενο το βρήκα άκρως επιδερμικό και μπορούσε να φτάσει σε πολύ μεγαλύτερο βάθος. Το διάστημα και η εξερεύνηση του, είναι θέματα που με απασχολούν από τότε που ήμουν 15 χρονών, αλλά πιστεύω ότι αν έδινα στα 15 μου οι νοητικές μου δυνάμεις δεν θα ήταν τόσο ανεπτυγμένες για κάτι τέτοιο και θα μου φαινόταν δύσκολο το κείμενο. Τώρα, ήταν a walk in the park.

 

 

 

3)Παίζει να ήμουν ένας από τους μεγαλύτερους ηλικιακά εξεταζόμενους. Είχα συνηθίσει εγώ να δίνω κάθε Ιούνη για το επόμενο πτυχίο στα Κινέζικα και να είμαι κάπου στον ηλικιακό μέσο όρο, άντε λίγο μικρότερος, και τώρα μου ήρθε κάπως περίεργα. Να κοιτάζω όλα τα παιδάκια και να σκέφτομαι ότι είμαι «μεγάλος» για τέτοια πράγματα. Βέβαια από την άλλη σκεφτόμουν αν τελικά μας κάνει καλό το να παίρνουμε όλα αυτά πτυχία μικροί  και εάν έχουμε πλήρη συνειδητότητα του τι κάνουμε, αλλά δεν έχω καταφέρει ακόμα να βρω ικανοποιητική απάντηση σ' αυτό το ερώτημα.

 

 

4)Μπόρεσα και μίλησα  Γερμανικά όταν χρειάστηκε. Έίχα πάρει το mittelstuffe στα γερμανικά 10 και βάλε χρόνια πριν (ναι έχω mittestuffe και δεν έχω proficiency - WTF is wrong with me?) και από τότε πέραν δύο ή τριών ταξιδιών δεν τα χρησιμοποιήσα ποτέ ξανά. Ποτέ λέμε. Δηλαδή είχα την αίσθηση ότι άμα με έβαζες να μιλήσω Γερμανικά το μόνο που θα μου ερχόταν θα είναι το das ist ein Kuli. Τυχαίνει λοιπόν σε παρέα να βρίσκεται ένας Ελληνογερμανός και να μην μπορεί να εκφράσει μια ερώτηση στα Ελληνικά οπότε το γυρνάει στα Γερμανικά. Χωρίς να το συνειδητοποιήσω λοιπόν, του απαντώ, σε  άπταιστα Γερμανικά και του αναλύω τι και πως. Έπαθα πλάκα κι εγώ ο ίδιος. Και μετά πιάσαμε κουβέντα  στα Γερμανικά και όχι μόνον μπορούσα να αντεπεξέλθω, αλλά συνεχώς μου ερχόταν λέξεις ή φράσεις. Θέλω τώρα να το δοκιμάσω και με τα Ισπανικά μου, να δω αυτά σε τι επιπεδο είναι αν και αυτά τα έχω σχετικά φρέσκα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4309
  • Reputation:   34151
  • Achievement Points:  4433
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πρώτο από όλα :congats: Άγγελε για την προσπάθεια δια μέσω αυτής της οδού. Καλά αποτελέσματα.

Ενδιαφέρων πειραματισμός τολμώ να πω. Συμβάλλει σε αυτό ότι τα Αγγλικά είναι η πιο διαδεδομένη γλώσσα την οποία συναντάς σε καθημερινή βάση. Δηλαδή το εν λόγω "πείραμα" μόνο στα Αγγλικά θα μπορούσε να έχει καλά αποτελέσματα. Είναι μια γλώσσα που όλοι λιγότερο ή περισσότερο κάτι ξέρουμε...

Μπράβο σου και για τα Γερμανικά που είναι μία πολύ δύσκολη γλώσσα. Βέβαια το πως κατάφερα προσωπικά να γράψω καλύτερα στα Γερμανικά από ότι στα Αγγλικά στην τρίτη Λυκείου ακόμα ερευνάται!!! :lol:

Κινέζικα φίλε μου??? Σε παραδέχομαι!!! Πώς τα επέλεξες??? Πολλά μπράβο!!!! Και τα Ισπανικά είναι πολύ καλή γλώσσα!!!

:up: :rainbow:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30585
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  37
  • Reputation:   109
  • Achievement Points:  37
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3431 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

τα κινεζικά τα έμαθες γιατί σου χρησιμεύουν στην δουλειά σου η για το μελών,γιατί λένε ότι μπορεί να γίνει παγκόσμια στο μελών ελπίζω να μην κάνουν καμιά τέτοια μ@@@@@α γιατί οι περισσότεροι καήκαμε :P 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5723 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Kαι σήμερα λοιπόν 03/02/2015 βγήκαν τα αποτελέσματα. Για να δούμε τι ψάρια πιάσαμε.

 

Πρώτα το Performance Range ,δηλαδή τα μέγιστα και τα ελάχιστα (τα ολικά ακρότατα αν θέλετε) που μπορεί να πιάσει κανείς στην εν λόγω εξέταση.

 

Performance Range  

 

Scaled Score Per Section

  HP = High Pass. 840-1000

  P = Pass. 750-835

  LP = Low Pass. 650-745

  BF = Borderline-Fail. 610-645  

  F = Fail. 0-605  

  Y = Examinee did not take this section of the examination.

  X = Exempt.

 

Και τώρα οι βαθμολογίες μου:

 

 

Exam Results

 

Examination: ECPE NOVEMBER 2014
Final: P
ORAL: HP
SPK Score: 1000
LST: HP
LST Score: 885
GCRV: HP
GCRV Score: 1000
WRI: P
WRI Score: 800
We are pleased to inform you that you have passed the examination you requested the results for. Congratulations!

 

Συμπεράσματα:

 

1) Κουφάλα διορθωτή που μου έβαλες 800 στην έκθεση και μου στέρησες το HP άμα σε τσακώσω θα σε γδάρω ζωντανό. Με βάση όλα τα τεστ προετοιμασίας το δυνατό μου χαρτί που χτύπαγα HP για πλάκα ήταν το writing. Και τελικά παίρνω σκέτο Pass εκεί και σε όλα τα υπόλοιπα High Pass. Ε πως διάολο γκέναν αυτό;

 

2)Το τερμάτισα στο GCVR. Oύτε κι εγώ το περίμενα και ήταν και ο τομέας που φοβόμουν περισσότερο. Και όμως όχι μόνο πήγα καλά, πήγα τέλεια.  Αλάθητο GCVR πρέπει να έχουν καιρό να δουν, όπως  μου είπε και ο "προπονητής"

 

3)Το listening μπορούσε να πάει και καλύτερα πιστεύω. Δεν βαριέσαι, High Pass κι εκεί.

 

4)Το oral το τερμάτισα κι αυτό, διότι όπως μου έχουν ξαναπεί κάνω φοβερό oral...  :lol:

 

 

Τελικό συμπέρασμα λοιπόν, το "πείραμα" στέφθηκε με σχεδόν απόλυτη επιτυχία. Να είμαστε καλά να πάμε στα επόμενα.

 

 

Πόσο σε μισώ απαίσιε διορθωτή... Μια μέρα θα βρω το χωριό σου που θα μου πάει...

Επεξεργασία από zade
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28464
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4580 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πηρες πτυχιο χαρις στο καταπληκτικο σου oral και αρχισες να βαζεις emoticon...

 

Που ειναι ο παλιος καλος brutal Zade που ολοι αγαπησαμε; :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5723 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Πηρες πτυχιο χαρις στο καταπληκτικο σου oral και αρχισες να βαζεις emoticon...

 

Που ειναι ο παλιος καλος brutal Zade που ολοι αγαπησαμε; :(

 

E μετά το oral γίνεσαι ποιό... ευαίσθητος, πως να το κάνουμε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12518
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5520 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Βάλε τουλάχιστον το σωστό emoticon   :PPP:

 

(συγχαρητήρια, πλάκα είχε η όλη φάση)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4388
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  238
  • Reputation:   1326
  • Achievement Points:  238
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5975 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Επιβεβαιώνω zade. Κι εγώ λόγω διαβάσματος λογοτεχνίας σχεδόν αποκλειστικά στα αγγλικα και comics παράλληλα εδώ και χρόνια βλέπω μεγάλη βελτίωση σε test papers και μάλλον με την πρώτη ευκαιρία θα κάνω ότι και εσύ.Tutoring στα αγγλικά παράλληλα με 2η γλώσσα (πιθανόν ιταλικά για αρχή).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30701
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  342
  • Reputation:   2053
  • Achievement Points:  342
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3380 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Συγχαρητηρια για το διπλωμα και τον τροπο αυτομαθησης!Αν υπαρχει ειλικρινες ενδιαφερον και θεληση ειναι εφικτο ακομα και χωρις κανενα υποβαθρο η lower!Με τα αγγλικα εκτος μαθηματων αν δεν ηταν τα booklet και οι ξενοι στιχοι που διαβαζα και εψαχνα να βρω τι σημαινουν μικρος,οπως και μερικα ξενα κομικ και σειρες σιγουρα τα αγγλικα μου οτι διπλωμα και να ειχα δεν θα ηταν ανωτερα επιπεδου lower (ποσο θα ηθελα να ανταλλαζα εξ ολοκληρου τα χρονια που εκανα φροντιστηριο πιτσιρικας με τις διπλασιες ωρες αναγνωσης κομικς..).Μακαρι να μην ειναι αργα για μενα και σε βαθος χρονου να καταφερω να μαθω ιταλικα...Αναμενω και ενα βιβλιο εκμαθησης (the best of paperino) για την επισημη εναρξη των μαθηματων. :nek:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30701
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  342
  • Reputation:   2053
  • Achievement Points:  342
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3380 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

E μετά το oral γίνεσαι ποιό... ευαίσθητος,

 

 

Δεν κρατηθηκα...

-Διορθωτης #2

:P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.