Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντιμετώπιση φθοράς εξώφυλλων Μίκυ Μάους


grdiesels

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  29803
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  28
  • Reputation:   320
  • Achievement Points:  28
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3783 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Καλησπέρα σε όλους και Χρόνα Πολλά!

Όντας νέος στο forum  αν και έψαξα αρκετά, δεν βρήκα κάτι σχετικά με την αντιμετώπιση της φθοράς  στη ράχη των εξώφυλλων σε Μίκυ Μάους.

Το πρόβλημά μου είναι μεγαλύτερο σε μεγάλα Μίκυ όπου η ράχη του εξώφυλλου σχίζεται πάνω και κάτω συνήθως. Σε κάθε βάλε βγάλε στη βιβλιοθήκη (σπάνιο αλλά γίνεται) τρέμει η ψυχή μου μήπως μου μείνει στο χέρι το εξώφυλλο.

Τί είδους συντήρηση μπορούμε να κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις? 

Για να είμαι ειλικρινής δέν θα αγόραζα έυκολα τέυχος κολλημένο με ταινίες, αλλά ακόμα και στον Παρθενώνα γίνεται συντήρηση. :clean:

Ευχαριστώ για τη βοήθεια

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15465
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5001 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ρίξε μια ματιά εδώ ίσως βρεις ιδέες. Πάντως θα βρεις αρκετές ιδέες κι εδώ και εδώ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29803
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  28
  • Reputation:   320
  • Achievement Points:  28
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3783 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Ρίξε μια ματιά εδώ ίσως βρεις ιδέες. Πάντως θα βρεις αρκετές ιδέες κι εδώ και εδώ

 

Ευχαριστώ, τα ξεψάχνισα. Το προβλημά μου δέν είναι η αποθήκευση οπου δίνονται πολλές λύσεις, αλλά το άν και τι πρέπει να κάνω με τα τέυχη στα οποία έχει σκιστει ή φθαρεί η ράχη. Το δίλλημά μου είναι αν μπορώ να βάλω ταινία ή αυτό θεωρείται απαράδεκτο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23716
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  60
  • Reputation:   597
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4545 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Θα πρότεινα ζελατίνα για να προστατεύονται στο βάλε βγάλε. Για μένα η ταινία είναι απαγορευτική εκτός και αν υπάρχει τεράστιο πρόβλημα φθοράς..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15465
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5001 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Όχι ταινία, με τίποτα!Αν μπορείς με πολλή προσοχή κόλλησε τα δυο κομμάτια με μια απλή κόλλα.

Τα κουτιά δημητριακών τα προτείνω για το βάλε βγάλε των τευχών στη βιβλιοθήκη. Βάζεις 5-10 τευχάκια μέσα και τα μετακινείς χωρίς κίνδυνο.

Επεξεργασία από Uncle Scrooge McDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29803
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  28
  • Reputation:   320
  • Achievement Points:  28
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3783 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Οk! To κατάλαβα, όχι ταινίες και αρχίζω δίαιτα με δημητριακά :popcorn:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95134
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4655 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Θα συμφωνήσω...!

Κι εγώ δεν είμαι φίλος τής ταινίας,αλλά εάν σκεφτείς την λύση της κόλλας θα πρέπει να είσαι πολύυυυ προσεκτικός μιας και είναι εξαιρετικά επικίνδυνο να στραβοκολληθεί το τεύχος ή να πασαλειφτεί εάν πέσει μεγάλη ποσότητα...!

Θα πρότεινα να κάνεις πρώτα μερικές ασκήσεις επάνω σε απλό χαρτί ή κανένα περιοδικό που δεν σε ενδιαφέρει (πχ παλιός τηλεοπτικός κατάλογος) για να στρώσει το χέρι σου και να καταλάβεις πόση ποσότητα κόλλας χρειάζεσαι κάθε φορά...! ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6408
  • Reputation:   63381
  • Achievement Points:  6472
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4380 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Αν έχει μεγάλη φθορά και σκίσιμο, εγώ είμαι υπέρ της κολλητικής ταινίας στο εσωτερικό.

 

Αλλά εντελώς διάφανη, με πλάτος <1 εκ και φυσικά στο εσωτερικό.

 

Αν θέλεις βάλε καμιά φωτογραφία, να δούμε το πρόβλημα για να σου πω και πιο συγκεκριμένα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29803
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  28
  • Reputation:   320
  • Achievement Points:  28
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3783 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Αν έχει μεγάλη φθορά και σκίσιμο, εγώ είμαι υπέρ της κολλητικής ταινίας στο εσωτερικό.

 

Αλλά εντελώς διάφανη, με πλάτος <1 εκ και φυσικά στο εσωτερικό.

 

Αν θέλεις βάλε καμιά φωτογραφία, να δούμε το πρόβλημα για να σου πω και πιο συγκεκριμένα.

 

Αυτό είναι χαρακτηριστικό του προβλήματος. Εδώ το σχίσιμο φτάνει μέχρι και το συνδετήρα και το εξώφυλλο κινδυνευει να αποκοπει εντελώς.

Υπάρχουν και τέυχη με λιγότερο σχίσιμο το οποίο όσο και να προσέχεις προχωράει διότι το χαρτί έχει υποστεί μεγάλη καταπόνηση και είναι ιδιαίτερα ευαίσθητο.

Τα τέυχη είναι απο τα παιδικά μου χρόνια (όπου δέν δίναμε τη δέουσα προσοχή) και έχουν συναισθηματική αξία. Μπορεί να ακούγεται κουτό , αλλα δεν θα τα άλλαζα με κάποιο ατσαλάκωτο.

post-29803-0-40339700-1388325144_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3981 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Σε περιπτωσεις μεγαλης καταπονησης και φθορας στις ραχες και στα εξωφυλλα για μενα η λυση της ταινιας εξωτερικα ειναι η πλεον ενδεδειγμενη οτι και να λετε !!!!!!!!

 

Εξαλλου δεν τα εχουμε για μεταπωληση αλλα για ιδια χρηση και αν βρεθει τευχος σε καλυτερη κατασταση το αλλαζουμε ξανα εφοσον μας αρεσει και το κατεστραμενο η το πεταμε η το μεταπωλουμε σε μειωμενη τιμη αναλογα τον βαθμο φθορας η το χαριζουμε οπου θελουμε

 

Ας μην γινομαστε τοοοοοσο παραξενοι πια.....

Αμα το παμε ετσι σε λιγο θα τα βαζουμε και σε γυαλες για προστασια και απο τον αερα οπως στα μουσεια :P

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Επεξεργασία από Σκρουτζ μακ Ντακ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26514
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Τανία στο εσωτερικό θα έβαζα εγώ. Καλύτερα η λευκή (γάλακτος) που είναι πιό "ήπια".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3981 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μια απορια γιατι μου κανει τρομερη εντυπωση αυτο που λετε περι ταινιας στο εσωτερικο.....

 

ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΕΙ Η ΤΑΙΝΙΑ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ?

 

 

Η μονη λυση για αποφυγη φθορας ειναι να τα αγοραζετε διπλα και να χρησιμοποιειτε μονο το ενα απο τα δυο η να μην τα αγγιζετε καθολου !!!!!!

Επεξεργασία από Σκρουτζ μακ Ντακ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26514
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Προφανώς βγάζεις τα συρραπτικά, παίρνεις το εξώφυλλο και το διορθώνεις με ταινία, και ξαναβάζεις τέλος τα συρραπτικά του. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2408
  • Reputation:   25616
  • Achievement Points:  2446
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5466 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Τα τέυχη είναι απο τα παιδικά μου χρόνια (όπου δέν δίναμε τη δέουσα προσοχή) και έχουν συναισθηματική αξία. Μπορεί να ακούγεται κουτό , αλλα δεν θα τα άλλαζα με κάποιο ατσαλάκωτο.

 

:best:

 

Δεν ακούγεται καθόλου κουτό, πίστεψέ με...

Το να έχεις στη συλλογή σου τεύχη που τα πήρες από τότε, είναι κάτι το ανεκτίμητο...

Το 90% της δικής μου συλλογής αποτελείται από τεύχη που πήρα ως παιδί - έφηβος...

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6408
  • Reputation:   63381
  • Achievement Points:  6472
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4380 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Αυτό είναι χαρακτηριστικό του προβλήματος. Εδώ το σχίσιμο φτάνει μέχρι και το συνδετήρα και το εξώφυλλο κινδυνευει να αποκοπει εντελώς.

Υπάρχουν και τέυχη με λιγότερο σχίσιμο το οποίο όσο και να προσέχεις προχωράει διότι το χαρτί έχει υποστεί μεγάλη καταπόνηση και είναι ιδιαίτερα ευαίσθητο.

Τα τέυχη είναι απο τα παιδικά μου χρόνια (όπου δέν δίναμε τη δέουσα προσοχή) και έχουν συναισθηματική αξία. Μπορεί να ακούγεται κουτό , αλλα δεν θα τα άλλαζα με κάποιο ατσαλάκωτο.

 

Εφόσον δε μιλάμε για πολύ παλιά ή εξαιρετικά συλλεκτικά τεύχη, εξακολουθώ να είμαι υπέρ της  ταινίας στο εσωτερικό.

 

Αν ενδιαφέρεσαι και μου δώσεις μερικές μέρες περιθώριο, μπορώ να επανέλθω με τη δική μου εμπειρία φωτογραφημένη και με επεξηγηματικό κείμενο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29803
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  28
  • Reputation:   320
  • Achievement Points:  28
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3783 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Εφόσον δε μιλάμε για πολύ παλιά ή εξαιρετικά συλλεκτικά τεύχη, εξακολουθώ να είμαι υπέρ της  ταινίας στο εσωτερικό.

 

Αν ενδιαφέρεσαι και μου δώσεις μερικές μέρες περιθώριο, μπορώ να επανέλθω με τη δική μου εμπειρία φωτογραφημένη και με επεξηγηματικό κείμενο.

Ναι θα έχει ενδιαφέρον να έχω μια εικόνα.

Πρόκειται για τέυχη μέσης αξίας σήμερα  δεκαετίας 80-90. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δέν έχω τη δυνατότητα να τα ξανααγοράσω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29774
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  541
  • Reputation:   4754
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3803 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Το άσχημο με τα Μίκυ Μάους είναι ότι τα τεύχη μιας συγκεκριμένης περιόδου χαλούσαν πολύ εύκολα!!!
Πχ τα τεύχη 169 ή και το 900 που είναι πένα και τα 1900αρια πχ είναι όλα ταλαιπωρημένα! Τα πιο πρόσφατα πάλι είναι σε καλύτερη κατάσταση ίσως και επειδή είναι και πιο καινούργια, ο χρόνος θα δείξει! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3981 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Προφανώς βγάζεις τα συρραπτικά, παίρνεις το εξώφυλλο και το διορθώνεις με ταινία, και ξαναβάζεις τέλος τα συρραπτικά του. :)

Σαν ολόκληρη χειρουργική επέμβαση ακούγεται ........

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23716
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  60
  • Reputation:   597
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4545 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Αυτό είναι χαρακτηριστικό του προβλήματος. Εδώ το σχίσιμο φτάνει μέχρι και το συνδετήρα και το εξώφυλλο κινδυνευει να αποκοπει εντελώς.

Υπάρχουν και τέυχη με λιγότερο σχίσιμο το οποίο όσο και να προσέχεις προχωράει διότι το χαρτί έχει υποστεί μεγάλη καταπόνηση και είναι ιδιαίτερα ευαίσθητο.

Τα τέυχη είναι απο τα παιδικά μου χρόνια (όπου δέν δίναμε τη δέουσα προσοχή) και έχουν συναισθηματική αξία. Μπορεί να ακούγεται κουτό , αλλα δεν θα τα άλλαζα με κάποιο ατσαλάκωτο.

Εγώ αν ήθελα να το επισκευάσω θα έβαζα ελάχιστη κόλλα χαρτιού (διάφανη) πάνω στη ράχη των εσωτερικών φύλλων και θα κολλούσα πάνω τους το εξώφυλλο...επαναλαμβάνω ελάχιστη και πάνω στην τσάκιση..Με αυτόν τον τρόπο έχω επισκευάσει πάρα πολλές ξεφλουδισμένες ράχες τις οποίες τις κολλάω ελάχιστα στο σημείο που έχουν ξεφλουδίσει και μετά τις επαναφέρω στο αρχικό τους σημείο. Με αυτό τον τρόπο δε μένει κόλλα στο εξωτερικό του περιοδικού, και ακόμη και αν μείνει είναι πάνω στην τσάκιση και η οποία επειδή είναι σε ελάχιστη ποσότητα στεγνώνει σε 2 μέρες. Προσοχή όμως γιατί θέλει πολύ προσοχή...Αν θέλεις μπορώ να αναλάβω να στο κάνω εγώ  :iron:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6654
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5864 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Όταν κάνω επισκευή στα τεύχη με κόλλα συνήθως παίρνω μία καρφίτσα και τη βουτάω στο σωληνάριο και μετά αλείφω με προσοχή το σημείο που θέλω να πάει προσέχοντας να είναι ελάχιστη η ποσότητα... ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3981 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Κομικσοεπισκευαστικη επιστημη το κανατε εδω !!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29803
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  28
  • Reputation:   320
  • Achievement Points:  28
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3783 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Εγώ αν ήθελα να το επισκευάσω θα έβαζα ελάχιστη κόλλα χαρτιού (διάφανη) πάνω στη ράχη των εσωτερικών φύλλων και θα κολλούσα πάνω τους το εξώφυλλο...επαναλαμβάνω ελάχιστη και πάνω στην τσάκιση..Με αυτόν τον τρόπο έχω επισκευάσει πάρα πολλές ξεφλουδισμένες ράχες τις οποίες τις κολλάω ελάχιστα στο σημείο που έχουν ξεφλουδίσει και μετά τις επαναφέρω στο αρχικό τους σημείο. Με αυτό τον τρόπο δε μένει κόλλα στο εξωτερικό του περιοδικού, και ακόμη και αν μείνει είναι πάνω στην τσάκιση και η οποία επειδή είναι σε ελάχιστη ποσότητα στεγνώνει σε 2 μέρες. Προσοχή όμως γιατί θέλει πολύ προσοχή...Αν θέλεις μπορώ να αναλάβω να στο κάνω εγώ  :iron:

Λαμπρά! Αυτή νομίζω είναι μία πάρα πολύ καλή ιδέα σε περίπτωση που είναι λίγο σκισμένο πάνω ή κάτω απο το συνδετήρα. Λέω να δοκιμάσω ο ίδιος για να έχω το κρίμα στο λαιμό μου, αν και ώς παλιός μοντελιστής πιάνουν τα χέρια μου. Ευχαριστώ για τη προσφορά πάντως.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6408
  • Reputation:   63381
  • Achievement Points:  6472
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4380 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Πάντως πριν κάνεις οτιδήποτε, πάρε ένα άχρηστο περιοδικό (πχ ένθετο εφημερίδας) σκίσε το λιγάκι και κάνε εκεί μια δοκιμή. :Teacher:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15465
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5001 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Πάντως πριν κάνεις οτιδήποτε, πάρε ένα άχρηστο περιοδικό (πχ ένθετο εφημερίδας) σκίσε το λιγάκι και κάνε εκεί μια δοκιμή. :Teacher:

Ακριβώς αυτό!!!! Συμφωνώ απόλυτα με τον Φώτη! Δοκίμασε πρώτα σύμφωνα με το ρητό: Trial and error!!!

 

Πάντως επειδή βλέπω έχει σκιστεί και κάτω από τον συνδετήρα, μπορείς να βάλεις εσωτερικά ταινία μόνο στο σημείο του συνδετήρα για να κρατιέται το εξώφυλλο άνετα, και για να μην γεμίσει ταινία το κακόμοιρο το τεύχος (εγώ έτσι το βλέπω κι αυτό θα έκανα) και το υπόλοιπο το κολλάς όπως αναφέρθηκε από πολλούς!

Επεξεργασία από Uncle Scrooge McDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23716
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  60
  • Reputation:   597
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4545 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Λαμπρά! Αυτή νομίζω είναι μία πάρα πολύ καλή ιδέα σε περίπτωση που είναι λίγο σκισμένο πάνω ή κάτω απο το συνδετήρα. Λέω να δοκιμάσω ο ίδιος για να έχω το κρίμα στο λαιμό μου, αν και ώς παλιός μοντελιστής πιάνουν τα χέρια μου. Ευχαριστώ για τη προσφορά πάντως.

Πιστεύω θα τα καταφέρεις αλλά σίγουρα όπως είπαν όλοι δοκίμασέ το πρώτα σε τεύχος που δε χρειάζεσαι και για μένα πάρε καινούργια κόλλα χαρτιού και αυτό γιατί θα έχει γωνίες και έτσι θα καταφέρεις να εφαρμόσεις ελάχιστη κόλλα εκεί που χρειάζεται...Σώνεται άνετα κατά την άποψή μου..Στην περίπτωση που το εξώφυλλο είχε σκιστεί στην ευθεία των συνδετήρων εκεί δυστυχώς είσαι αναγκασμένος να βάλεις ταινία..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6408
  • Reputation:   63381
  • Achievement Points:  6472
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4380 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Η κόλλα δεν είναι κακή σαν αποτέλεσμα. Έχω κι εγώ μερικά τευχάκια κολλημένα και εξωτερικά φαίνονται μια χαρά.

 

Γενικά όμως διαφωνώ με τη χρηση κόλλας για τους εξής λόγους

 

1. Οποιαδήποτε παρέμβαση στο τεύχος πρέπει να είναι όσο το δυνατόν αναστρέψιμη. Όπως το βλέπω εγώ, αυτό σημαίνει ότι το τεύχος πρέπει μετά την παρέμβαση να μπορεί να λυθεί και να ξαναδεθεί. Αν κολλήσεις τις σελίδες μετά είναι σχεδόν αδύνατον να το ξεκολλήσεις. Αν στο μέλλον θέλεις να ξανανοίξεις το τεύχος (πχ για να το ισιώσεις) δεν γίνεται.

 

2. Το ίδιο πρόβλημα θα έχεις με τους συνδετήρες. Αν στο μέλλον θλήσεις να τους αλλάξεις (γιατί πχ σκούριασαν) και είναι κολλημένοι την πάτησες.

 

3. Το κόλλημα γενικά αλλάζει τη φόρμα του τεύχους. Αρχικά δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά με την πάροδο του χρόνου αναπτύσσονται διάφορες στρεβλώσεις στις σελίδες, ειδικά αν διαβάζεις συχνά το τεύχος.

 

4. Η συλλεκτική αξία του τεύχους πέφτει με τη χρήση κόλλας. Τώρα θα μου πεις πέφτει και με τη χρήση κολλητικής ταινίας  :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6408
  • Reputation:   63381
  • Achievement Points:  6472
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4380 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Στην περίπτωση που το εξώφυλλο είχε σκιστεί στην ευθεία των συνδετήρων εκεί δυστυχώς είσαι αναγκασμένος να βάλεις ταινία..

 

 

Αν βάλει κόλλα, τι πρόβλημα έχει η περιοχή των συνδετήρων; Αφού όλο το εξώφυλλο θα κολλήσει και θα γίνει ένα πράμα με το πρώτο φύλλο; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23716
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  60
  • Reputation:   597
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4545 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Αν βάλει κόλλα, τι πρόβλημα έχει η περιοχή των συνδετήρων; Αφού όλο το εξώφυλλο θα κολλήσει και θα γίνει ένα πράμα με το πρώτο φύλλο; 

Eγώ μίλησα για ελάχιστη κόλλα ίσα ίσα για να κολλήσει το εξώφυλλο, στο σημείο που έχει το σκίσιμο μόνο, πάνω στη γωνία της ράχης...αν αποφασίσει αργότερα να αλλάξει πιαστηράκια μπορεί άνετα να το κάνει χωρίς να λύσει όλο το τεύχος. Μιλάω για λεπτοδουλειά στην ουσία και σε καμία περίπτωση να κολλήσει όλο το εξώφυλλο πάνω στο πρώτο φύλλο κάτι που θα ήταν εντελώς καταστρεπτικό!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3981 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

4. Η συλλεκτική αξία του τεύχους πέφτει με τη χρήση κόλλας. Τώρα θα μου πεις πέφτει και με τη χρήση κολλητικής ταινίας  :D

Ολα θελουν συντηρηση φιλε Φωτη και εμεις ακομη ενα σερβις το θελουμε μια στο τοσο

 

Η συλλεκτικη αξια ειναι περιεργο πραγμα και σιγουρα μειωνεται οταν εχει φθορα το καθε τι

 

Ομως οπως προειπε καποιο μελος εδω .... κι ο παρθενωνας συντηρηση κανει και η ακροπολη το ιδιο !!!!!!!

 

 

Το θεμα ειναι τι μας αρεσει εμας και κατα ποσον εχει μια καλη χρηστικοτητα ωστε να το απολαμβανουμε οσο καλυτερα γινεται !!!!!!

Και αυτο ειναι και το βαθυτερο νοημα πιστευω φιλε μου

 

Για να καταλαβεις καλυτερα το καλοκαιρι βρηκα τα κλασικα 28 και 39 ....... με 2 ευρω το ενα !!!!!!!!

Το ενα δεν ειχε οπισθοφυλλο και το αλλο ειχε μονο ενα ιχνος εξωφυλλο μπροστα ισα με το καπελο του σκρουτζ ενω πισω δεν ειχε τιποτα

 

Δες πως τα εφτιαξα και τα απολαμβανω...... και μου κοστισαν 4 ευρω συν 2 ευρω τα δυο εξωφυλλα 6 ευρωπουλα συνολο !!!!!!!!

 

ΕΔΩ ΠΑΛΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΚΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΟ ΣΑΙΤ ΠΟΥ ΜΑΣ ΦΙΛΟΞΕΝΕΙ

ΔΙΟΤΙ ΒΟΗΘΑΕΙ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΡΟΜΑΝΤΙΚΟΥΣ ΣΤΟ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΕΥΧΗ ΜΕ ΤΟ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΕΞΩΦΥΛΛΩΝ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ

 

Αν εκανα να τα αγορασω απο κομικσομαγαζα αρτια η με καποια ελλατωματα και αναλογα αν τα εβρισκα και σε ποιον......

Αυτα πηγαινουν απο 30 μεχρι και 60 ευρω το κομματι και ναι ακουσα τετοια και τιμη σε αυτο με τον Φαντομ και ηταν κυριολεκτικα για πεταμα !!!!!!!!!!!!!

Μιλαμε για απιστευτο θρασος ο τυπος να προσπαθει να πουλησει τετοιο κομματι..... ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΑΥΤΟ !!!!!!!!!!!

Ηταν σπασμενο και τα φυλλα εφευγαν...... ενω τα ειχε πιασμενα με ΛΑΣΤΙΧΑΚΙ για να μην χαθει σελιδα !!!!!!!!!!!

 

ΔΕΝ υπαρχει πιο ασχημο πραγμα απο το να βλεπεις ανθρωπο να κοιταει να σου πουλησει οτιδηποτε ζητωντας σου τον ουρανο με τα αστρα ενω ειναι διαλυμενο

Αυτο δειχνει οτι δεν σε σεβεται σαν πελατη δειχνοντας ψυχεμπορια, ακρατη φυλαργυρια και εμφυτη ΑΠΑΤΕΩΝΙΑ !!!!!!!!!!

 

(Αυτη η  παραπανω παραγραφος ΔΕΝ ειναι για να εκθεσει τον οποιονδηποτε αλλα για να προσπαθησει με πλαγιο τροπο να δειξει σε ολους οσους την διαβασουν τα λαθη τους και ισως μεσω αυτης καταλαβουν μερικα πραγματα και διορθωσουν τα οποια κακως κειμενα)

 

Αν σε καποιους δεν αρεσουν να τα εχουν εστω κι ετσι ας πανε να τα βρουν οπου θελουν αν τα βρουν κιολας και ας τα πληρωσουν κιολας !!!!!!!!!!!!!

Αυτο το τελευταιο το γραφω για ολους οσους εχουν κολληματα με τις καταστασεις χωρις να θελω να θιξω κανεναν

ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΑΥΤΑ......

post-29353-0-32152700-1388427525_thumb.jpg

post-29353-0-94283000-1388427644_thumb.jpg

Επεξεργασία από Σκρουτζ μακ Ντακ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6654
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5864 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αυτο το τελευταιο το γραφω για ολους οσους εχουν κολληματα με τις καταστασεις χωρις να θελω να θιξω κανεναν

ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΑΥΤΑ......

Αν σε καποιους δεν αρεσουν να τα εχουν εστω κι ετσι ας πανε να τα βρουν οπου θελουν αν τα βρουν κιολας και ας τα πληρωσουν κιολας !!!!!!!!!!!!!

 

:respect:  και να προσθέσω πως τεύχη χαμηλότερης ποιότητας (χαμηλότερης, όχι χάλια) αλλά με προσιτή τιμή είναι πολύ καλή περίπτωση για να κλείσεις οικονομικά τρύπες στη συλογή σου, στο κάτω-κάτω να τα διαβάσουμε θέλουμε, όχι να τα πάμε στα καλλιστεία τα τευχάκια μας :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.