Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μαμούθ comics:Ανατύπωση Κόρτο Μαλτέζε!


marios1957

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1539
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  621
  • Reputation:   5630
  • Achievement Points:  621
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6266 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

να μας ενημερωνετε για την πορεια,γιατι εμεις απο επαρχια να ερθουμε μια και καλη Αθηνα να παρουμε τα 3 τευχη κορτο της ανατυπωσης.

Οι της περιφέρειας να σντριμώξετε τους βιβλιοπώλες σας να προμηθευτούν Μαμούθ Comics και νάχουν κάβα.

Μην περιμένετε να 'ρθείτε στην Αθήνα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 110
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  29415
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  26
  • Reputation:   156
  • Achievement Points:  26
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3957 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Οι της περιφέρειας να σντριμώξετε τους βιβλιοπώλες σας να προμηθευτούν Μαμούθ Comics και νάχουν κάβα.

Μην περιμένετε να 'ρθείτε στην Αθήνα.

Eχουμε και public φαντασου!αλλα φερνει αρκα,ξενα και καποια λουκυ λουκ.Μπορει να τα κανω ολα παραγγελια απο εκει,να του πω να ζητησει απο μαμουθ και να τα φερει για μενα,τα 3 κορτο και καποια λουκυ λουκ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1539
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  621
  • Reputation:   5630
  • Achievement Points:  621
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6266 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Βιβλιοπώλες είπα,όχι μεγαλομπακάληδες και υποψήφιους για το άρθρο "99".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29415
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  26
  • Reputation:   156
  • Achievement Points:  26
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3957 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ειναι αρκετοι για το 99..δεκτο ομως και θα τους πιεσω μπας κ φερουν στοκ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4815 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Δεντόπιασα αυτό.Γιά κάνε το γίγαντα λιανώματα.

Κυκλοφόρησε "Σαμαρκάνδη".

Υπάρχει παντού,ή τουλάχιστον σε όσους πληρώνουν για να αγοράσουν.Καμπανάκια και τέτοιες μλκιες (συμπεριλαμβανομένων παρακαταθηκών),ξέχνα τα,"αν μα πιάσουν,μας πηδάν",είναι small press (με ότι τιμολογιακά συνεπάγεται αυτή η έκφραση) και κυκλοφορεί για πάρτη μας.Μάλλιασε η γλώσσα μου να τους ψήνω για τα ληγμένα Κόρτο.

 

Κάποιοι μεγαλομπακάληδες την είδαν "βόηθα με φτωχέ να μη σου μοιάσω" και ζήτησαν όλη τη παρτίδα (που σημειοτέον ήτανε για μας τα πρεζάκια αποκλειστικά),αλλά για να ρωτάς καταλαβαίνω πως πήραν τα @@ μου.Με ξένο κ*λο κι εγώ γίνομαι πο*στης....

Άλλωστε το εμπορικό περιθώριο κέρδους γι αυτή τη συγκεκριμένη έκδοση ήταν "νάχαμε να λέγαμε",τη κά*λα τους κάνουνε εκεί στη Μαμούθ,απ´ την εποχή του "Ουμαγκούμα",τότενες.Τι να λέμε.

 

 

 

 

Παρ´ όλα αυτά,ετοιμάζονται "Αιθιοπικά" και "Κέλτικα" (τα τελευταία ψιλοδαγκώθηκαν από φανς στο έγχρωμό τους,έκανα τα κουμάντα μου),καθώς και κάτι Αστερίξ και Λούκυ Λουκ,αν επιβιώσουμε με το 26% νταβαντζηλίκι απ´ το πρώτο εβρό...

απλα ειχα να μπω 1 μηνα στο φορουμ και υπεθεσα οτι αν υπηρχε καποιο νεο σχετικα με τις ανατυπωσεις θα το βλεπα σε αυτο εδω το θεμα,δεν αναφερθηκα σε καμπανακια,σουπερ μαρκετ,μικρομεσαιομπακαληδες,γιγαντομπακαληδες κλπ

 

Αλλα τωρα ξερω,ψωνιζουμε μονο απο επιλεγμενα βιλβιοπωλητήρια 

"Και η Μαμουθ ανατυπωθεντω,Κορτο ντε Μαλτεζέεεε"

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1539
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  621
  • Reputation:   5630
  • Achievement Points:  621
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6266 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

απλα ειχα να μπω 1 μηνα στο φορουμ και υπεθεσα οτι αν υπηρχε καποιο νεο σχετικα με τις ανατυπωσεις θα το βλεπα σε αυτο εδω το θεμα,δεν αναφερθηκα σε καμπανακια,σουπερ μαρκετ,μικρομεσαιομπακαληδες,γιγαντομπακαληδες κλπ

 

Αλλα τωρα ξερω,ψωνιζουμε μονο απο επιλεγμενα βιλβιοπωλητήρια 

"Και η Μαμουθ ανατυπωθεντω,Κορτο ντε Μαλτεζέεεε"

Είπα:Σε όλα τα βιβλιοπωλεία που πληρώνουν τους προμηθευτές τους.

 

Πόσο πιό απλά;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4815 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

απλα περιμενα ενα ποστ του στυλ "ε παιδια,κυκλοφορησε"

και μιας και ειναι διαφορετικη εκδοση (ΑΜ και οχι εγχρωμο) υπεθεσα οτι αν βγηκε θα χει γινει παρουσιαση και πηγα και εψαξα στα  ">2010" πριν ερθω να ποσταρω εδω...

τελος παντων,κατω οι μεγαλομπακαληδες

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3982 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Σε εναν μηνα βγαινουν Κελτικα και Αιθιοπικα που μου λειπουν απο την νεα σειρα !!!!!!!!!!!!

 

Οπως τα ξεφυλλισα λιγο τα ασπρομαυρα εχουν αλλη γοητεια .......

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6226
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4252 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αμάν με το ασπρόμαυρο και αμάν με τον Κόρτο Μαλτέζε!Τα τεύχη αυτά τα έχω έγχρωμα κι αν τα ξανάπαιρνα πάλι έγχρωμα θα τα έπαιρνα.Έχω την Κρυφή Αυλή Του Μυστηρίου , που είναι η αγαπημένη μου ιστορία ,σε  ιταλική έκδοση (δεμένος τόμος, μεγαλύτερα και έγχρωμα καρέ ,περισσότερες φυσικά σελίδες) που την δίναν ως πρώτο τόμο -προσφορά σε μια σειρά (νομίζω I MAESTRI DI FUMETTI) .Ας εκδόσουν αυτήν ή άλλες ανέκδοτες ιστορίες του Pratt και μετά ξανασυζητάμε!Πότε θα δούμε νέο Θόργκαλ,πότε θα δούμε νέο Μπλεικ και Μόρτιμερ, η Κατάρα των Τριάκοντα Αργυρίων-2 τόμοι , διαδραματίζεται στην Ελλάδα ,έχει κυκλοφορήσει κι άλλος αδημοσίευτος  τόμος κι οσονούπω το φθινόπωρο η συνέχεια της Κίτρινης ΣφραγίδαςΝισάφι πια!! έχω αρχίσει να τα διαβάζω στα αγγλικά από τις εκδόσεις Cinebook στο τέλος θα αναγκαστώ να μάθω και γαλλικά!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1539
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  621
  • Reputation:   5630
  • Achievement Points:  621
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6266 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αμάν με το ασπρόμαυρο και αμάν με τον Κόρτο Μαλτέζε!Τα τεύχη αυτά τα έχω έγχρωμα κι αν τα ξανάπαιρνα πάλι έγχρωμα θα τα έπαιρνα.Έχω την Κρυφή Αυλή Του Μυστηρίου , που είναι η αγαπημένη μου ιστορία ,σε  ιταλική έκδοση (δεμένος τόμος, μεγαλύτερα και έγχρωμα καρέ ,περισσότερες φυσικά σελίδες) που την δίναν ως πρώτο τόμο -προσφορά σε μια σειρά (νομίζω I MAESTRI DI FUMETTI) .Ας εκδόσουν αυτήν ή άλλες ανέκδοτες ιστορίες του Pratt και μετά ξανασυζητάμε!Πότε θα δούμε νέο Θόργκαλ,πότε θα δούμε νέο Μπλεικ και Μόρτιμερ, η Κατάρα των Τριάκοντα Αργυρίων-2 τόμοι , διαδραματίζεται στην Ελλάδα ,έχει κυκλοφορήσει κι άλλος αδημοσίευτος  τόμος κι οσονούπω το φθινόπωρο η συνέχεια της Κίτρινης ΣφραγίδαςΝισάφι πια!! έχω αρχίσει να τα διαβάζω στα αγγλικά από τις εκδόσεις Cinebook στο τέλος θα αναγκαστώ να μάθω και γαλλικά!!

Μάζεψε εσύ 2.500 σίγουρες πωλήσεις (με πραγματικά λ7 όμως κι όχι πέτσινες επιταγέ,ε; ) κι εγώ θα σου εκδόσω ό,τι γουστάρεις.

 

Μετά από δυόμισυ χρόνια+,το Μπλέϊκ+Μόρτιμερ* πούλησε 800 τεύχη.Τα άλλα μαζεύουν σκόνη στη παλέτα.Μακρύ το φέσι,έφτασε στον ώμο.

 

* ένα παράδειγμα.

Μα τη μπαναΐα λέω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6226
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4252 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Όποιος έχει τα γένια, έχει και τα χτένια!!Έχω τα περισσότερα τεύχη από τον κατάλογο της Μαμούθ και παρόλα αυτά τους έχω στείλει γράμμα σχετικά με τις επιλογές τους.Όταν για παράδειγμα έχουν εκδόσει τα Σαολίν και Μουζάκα, Ντόγκι Γκάρντ και Υπολοχαγός Μακ Φλαι περίμεναν να έχουν περισσότερες πωλήσεις?Όταν γίνω εκδότης θα κάνω καλύτερες  επιλογές !Μέχρι τότε θα αρκεστώ στις όποιες καλές εκδόσεις τους ,αν βέβαια είναι σε θέση να εκδόσουν κάποια πράγματα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3982 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μάζεψε εσύ 2.500 σίγουρες πωλήσεις (με πραγματικά λ7 όμως κι όχι πέτσινες επιταγέ,ε; ) κι εγώ θα σου εκδόσω ό,τι γουστάρεις.

 

Μετά από δυόμισυ χρόνια+,το Μπλέϊκ+Μόρτιμερ* πούλησε 800 τεύχη.Τα άλλα μαζεύουν σκόνη στη παλέτα.Μακρύ το φέσι,έφτασε στον ώμο.

 

* ένα παράδειγμα.

Μα τη μπαναΐα λέω.

ας μειωσουν και λιγο τις τιμες ομως !!!!!!!

Ολοι εχουν πτωση σε μισθους δουλειες συνταξεις κτλ κτλ κτλ ....... κι αυτοι απο 5 και πανω το κομιξ

χωρις να πω για τα μαλτεζε που θελουν 10αρικο ε ?

 

Πρεπει να ειναι αποφασισμενος κανεις για να τα σκασει σε τετοιο επιπεδο και να μην εχει προβληματα ωστε να μπορει να τα παρει

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1539
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  621
  • Reputation:   5630
  • Achievement Points:  621
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6266 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όποιος έχει τα γένια, έχει και τα χτένια!!Έχω τα περισσότερα τεύχη από τον κατάλογο της Μαμούθ και παρόλα αυτά τους έχω στείλει γράμμα σχετικά με τις επιλογές τους.Όταν για παράδειγμα έχουν εκδόσει τα Σαολίν και Μουζάκα, Ντόγκι Γκάρντ και Υπολοχαγός Μακ Φλαι περίμεναν να έχουν περισσότερες πωλήσεις?Όταν γίνω εκδότης θα κάνω καλύτερες  επιλογές !Μέχρι τότε θα αρκεστώ στις όποιες καλές εκδόσεις τους ,αν βέβαια είναι σε θέση να εκδόσουν κάποια πράγματα!

Όποιος έχει τα γένια, έχει και τα χτένια!!Έχω τα περισσότερα τεύχη από τον κατάλογο της Μαμούθ και παρόλα αυτά τους έχω στείλει γράμμα σχετικά με τις επιλογές τους.Όταν για παράδειγμα έχουν εκδόσει τα Σαολίν και Μουζάκα, Ντόγκι Γκάρντ και Υπολοχαγός Μακ Φλαι περίμεναν να έχουν περισσότερες πωλήσεις?Όταν γίνω εκδότης θα κάνω καλύτερες  επιλογές !Μέχρι τότε θα αρκεστώ στις όποιες καλές εκδόσεις τους ,αν βέβαια είναι σε θέση να εκδόσουν κάποια πράγματα!

Πάνε πακέτο,μαζί με τις μπλοκμπαστεριές (Asterix-Lucky Luke-Ten Ten).

Όσο πούλαγε κατα κόρον η ανωτέρω αγία τριάς (βοήθειά μας) επιδοτούσε με τις πωλήσεις της και τη με το ζόρι φορτωθείσα δευτεράντζα.Μετά (κρίση και τα @@ μου κουνιούνται) η μόνη ακτίνα φωτός στην άκρη του tunnel ήταν οι πλασματικές (τι πλασματικές δηλαδή,αν υπήρχε περίπτωση να βγουν ζεστά λ7 θα σωνόντουσαν...20k ανά βδομάδα λέμε) κυκλοφορίες των φυλάδων,να πληρωθούν οι κουτόφραγκοι και η ΔΕΗ των γραφείων (μέχρις εκεί) απ´ τα "δάνεια δικαιώματα".

 

Και μετά μου λες ότι άμα γίνεις εσύ εκδότης θα τα πας καλύτερα.Υποθετικό λόγο τετάρτου είδους σε κόβω*,δηλώντας το μη πραγματικό:"Ει εκέκτητο όρχεις,πάππος αν ήτo" (κοινώς αν η γιαγιά μου είχε αρ***ια θάτανε παππούς).

 

 

*Συντάσσεται με ευκτική και η απόδοσή της είναι δυνητική ευκτική.

 

 

Τέλος του μαθήματος πραγματικής ζωής.

Επεξεργασία από germanicus
***
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1539
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  621
  • Reputation:   5630
  • Achievement Points:  621
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6266 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ας μειωσουν και λιγο τις τιμες ομως !!!!!!!

Ολοι εχουν πτωση σε μισθους δουλειες συνταξεις κτλ κτλ κτλ ....... κι αυτοι απο 5 και πανω το κομιξ

χωρις να πω για τα μαλτεζε που θελουν 10αρικο ε ?

 

Πρεπει να ειναι αποφασισμενος κανεις για να τα σκασει σε τετοιο επιπεδο και να μην εχει προβληματα ωστε να μπορει να τα παρει

Γιατί ρε φιλαράκι;Μήπως χαμηλώνει κι ο τυπογράφος;Τα μελάνια;Το χαρτί;Το ΕΕΤΗΔΕ;

 

Δεν εχουν όλοι τις δυνατότητες της compupress,ούτε όλοι εύκαιρο τον μπαρμπα-Παναγιώτη να τους τα σμπρώξει γύρα στη ζούλα γκρίζα.

 

Μιας και έπιασες τη φιλοσοφία,δεν σε είδα να αποτιμάς αντίστοιχα τις ευτελισθείσες τιμές στις συναλλαγές σου,ούτε να βαράς alert άμα δεις καμια ευκαιρία.

 

Εξ άλλου και στα μισά να τα δίνανε,τις ίδιες πωλήσεις θάχανε,έχει συρικνωθεί τα μάλα η αγοραστική δύναμη,ούτε οι παχιές αγελάδες του παρελθόντος θα ξαναβγούν στα λιβάδια..."ου παγάν λαλέουσα".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190277
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

από το τόπικ για το Κόμιξ

 

Και μόλις συνειδητοποίησα κάτι και για την Anubis. Μπορεί να παραπονιόμαστε για την ολοένα και πιο αραιή κυκλοφορία τους (νομίζω ότι πλέον οι τιμές δεν είναι τόσο μεγάλο θέμα), αλλά είναι καλύτερο να βλέπουμε μια εταιρία να εκδίδει λίγα (και πολλές φορές καλά) κόμικς, παρά καθόλου.

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26517
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6212 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Πάντως όχι βρε παιδιά να κατηγορούμε και τη Μαμούθ για τις τιμές της, σε αυτό τον τομέα είναι άψογη!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121009
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ας μειωσουν και λιγο τις τιμες ομως !!!!!!!

Ολοι εχουν πτωση σε μισθους δουλειες συνταξεις κτλ κτλ κτλ ....... κι αυτοι απο 5 και πανω το κομιξ

χωρις να πω για τα μαλτεζε που θελουν 10αρικο ε ?

 

Πρεπει να ειναι αποφασισμενος κανεις για να τα σκασει σε τετοιο επιπεδο και να μην εχει προβληματα ωστε να μπορει να τα παρει

Χοντρικα, για να καταλαβεις οτι δε γινεται ενα κομικ που μολις βγηκε (μη μεταχειρισμενο) να κανει 0.50€:

 

Ενα μεσου μεγεθους ασπρομαυρο σε αμερικανικο μεγεθος (πχ.Anubis) παει ~0.10€ η σελιδα.

 

Εστω ενα τευχακι ασπρομαυρο σε αμερικανικο μεγεθος, ας το ονομασουμε "ΕΠΙΚ ΟΣΟΜΝΕΣ", 20 σελιδων. Τυπογραφικα θα κανει 2€.

 

Εστω οτι παει καλα και θελουμε να το κανουμε εγχρωμο. Εκει η σελιδα θα παει ~0.20€. Εγχρωμο το "ΕΠΙΚ ΟΣΟΜΝΕΣ" θα πηγαινει 4€.

 

Σκεψου λοιπον οτι ναι μεν κατεβαινει η τιμη ανα τεμαχιο στις εκτυπωσεις μεγαλυτερου τιραζ, αλλα η Μαμουθ χρησιμοποιει μεγαλου μεγεθους χαρτι, γαλλοβελγικο, που παει απο μονο του διπλασια τιμη. Οποτε βγαινει τυπογραφικα ~3€ ενα μεσο γαλλοβελγικο της, τουλαχιστον. Και για να βγαλει το επομενο, θα πρεπει να κανει αποσβεση μεσω του κερδους. Δεν ειναι ολοι Νεα Ακτινα που βγαζει χιλιαδες και παιζει μεσω περιπτερων πανελλαδικα. Δυστυχως.

 

 

Ναι, για γερους λυτες. :valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6226
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4252 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Εννοείται πως δε θα γίνω εκδότης, οπότε η γιαγιά σου να μην ανησυχεί!!Η συζήτηση γίνεται για κάποια θέματα που μας απασχολούν και δεν αφορά μόνο την  Μαμούθ, γιατί τα ίδια βλέπουμε κι από άλλες εκδόσεις.Οι αναγνώστες δεν σκέφτονται το κέρδος της κάθε εκδοτικής εταιρίας ,ούτε τα λειτουργικά της έξοδα!Δυστυχώς τα κόμιξ απευθύνονται σε ένα συγκεκριμένο κοινό κι αυτό περιορίζει ή θα έπερπε να περιορίζει και τις επιλογές των εκδοτών που πρέπει να είναι απλά οι καλύτερες.Το ότι μπορεί να φουσκώνουν λίγο τις τιμές είναι γεγονός!Γιατί ένα ασπρόμαυρο Κόρτο Μαλτέζε να κοστίζει 12 ευρώ, μήπως γιατί θα τυπωθεί σε πολυτελές-ιλουστρασιόν χαρτί;Γιατί να μην τυπωθεί σε κατώτερο ποιοτικά χαρτί και να κοστίζει 6 ευρώ;Σ΄ ένα έγχρωμο κόμιξ το χαρτί κάνει την διαφορά ,για παράδειγμα κάντε την σύγκριση στις εκδόσεις της Μαμούθ για τον Τεν Τεν ανάμεσα στο απλό χαρτί  και στις δύο εκδόσεις με το ιλουστρασιόν, μεγάλη διαφορά!Αυτή την διαφορά όμως δε θα την δεις σε μια ασπρόμαυρη έκδοση!Το ότι καποιοι έχουν ή μπορούν να διαθέσουν χρήματα για τα κόμιξ δε σημαίνει πως έχουν κι όλοι.Εγώ για παράδειγμα πήρα  τελευταία κάποια κόμιξ της Anubis γιατί έβρισκα εξωφρενική την τιμή των 20 ευρώ(όσο 4 Θόργκαλ για να μην ξεχνιόμαστε..) για ένα αμερικανικό-υπερηρωικό κόμικ  ενώ με την προσφορά δεν το σκέφτηκά και πολύ!Η Μαμούθ ξέρει τις πωλήσεις της κι αν θα βγάλει ένα Μπλεικ και Μόρτιμερ που θα πουλήσει 800 τεύχη, εγώ και οι υπόλοιποι 799 την ευχαριστούμε θερμά!Αν είναι όμως να μην βγάλει ένα Μπλεικ και Μόρτιμερ γιατί έβγαλε ένα ασπρόμαυρο Κόρτο Μαλτέζε στα 12 ευρώ ή ένα Σαολίν και Μουζάκα που την ζημίωσε, έχω κάθε λόγο να γκρινιάζω!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6412
  • Reputation:   63400
  • Achievement Points:  6476
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Δεν ξέρω αν έγινε απόλυτα κατανοητό αυτό που αναφέρει ο Μάριος παραπάνω για την υποχρεωτική έκδοση πολλών τίτλων.

 

Είχα κι εγώ την ίδια απορία: Γιατί η Μαμούθ πριν από 5-6 χρόνια έκανε τεράστιο άνοιγμα ξεκινώντας καμιά δεκαπενταριά άγνωστες και συχνά μετριότατες σειρές. Μου το εξήγησε τελικά ο Μάριος τις προάλλες που πέρασα από το μαγαζί. Η απάντηση είναι αυτή που δίνει και εδώ.

 

Ας την ξαναπούμε.Η Μαμούθ για να πάρει τα δικαιώματα για τις ιστορίες του Αστερίξ, του Λούκυ Λουκ και γενικά των σειρών που πουλάνε, πρέπει υποχρεωτικά να φορτωθεί,να εκδώσει και να προωθήσει και μια σειρά από άλλους τίτλους του ίδιου Γάλλλου εκδότη (ενδεχομένως σαβούρα). Οπότε η επιλογή των προς έκδοση τευχών δεν είναι υπόθεση αποκλειστικά του Έλληνα εκδότη. Και γι' αυτό αντί για Θόργκαλ βλέπουμε Ντόγκι Γκαρντ.

 

Επίσης σημαντικό είναι το γεγονός ότι αν ένας τίτλος δεν πουλήσει αρκετά, κάποια στιγμή λογικά θα σταματήσει. Αυτό πιστεύω ότι έγινε με τον Κόκκινο Κύκλο.

 

Όσον αφορά την επανέκδοση του Κόρτο Μαλτέζε, παραπάνω αναφέρεται ξεκάθαρα ότι πρόκειται για έκδοση σε περιορισμένο τιράζ, ίσα-ίσα για να καλύψει τις ανάγκες των φανς που ψάχνανε τα συγκεκριμένα τεύχη. Δεν είναι δηλαδή κάποια στρατηγική επιλογή του εκδότη, ούτε πιστεύω ότι θα βγάλει τρελά λεφτά από αυτό. Κατά τη γνώμη μου χάρη μας κάνανε που τα ξανατυπώσανε, ώστε να τα πάρουν κι αυτοί που τα ψάχνανε εδώ και καιρό. Ίσως βέβαια σε καλό να τους βγεί καθώς κάνουν και λίγο διαφήμιση, ακούγονται λιγάκι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190277
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

καλά... αυτό το "ανάγκες των φανς" ας μην το πολυψάξουμε... ως θέμα...

 

πολλοί και διάφοροι ήθελαν GC Fanzin 1, ήθελαν ήθελαν ήθελαν. Βγήκαν 50 κομμάτια. Ας μη πω πόσα έφυγαν :)

 

Ωραίο πράγμα να μαζεύονται 2-3-4-14 πυροβολημένοι (είτε με την καλή είτε με την κακή έννοια :) ) και να κάνουν οχλοβοή "έλα, πάμε μεγάλε. γερά. θα φύγουν σα ζεστά κουλούρια. θα κάνουμε δρόμους. θα κάνουμε γιοφύρια. θα κάνουμε παιδιά", αλλά you have to think outside the box. Και το τι γράφουμε εμείς οι 30-50 που κάνουμε οχλοβοή εδώ μέσα, ουδεμία σχέση έχει με τη πραγματικότητα εκεί έξω :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1539
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  621
  • Reputation:   5630
  • Achievement Points:  621
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6266 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

καλά... αυτό το "ανάγκες των φανς" ας μην το πολυψάξουμε... ως θέμα...

 

πολλοί και διάφοροι ήθελαν GC Fanzin 1, ήθελαν ήθελαν ήθελαν. Βγήκαν 50 κομμάτια. Ας μη πω πόσα έφυγαν :)

 

Ωραίο πράγμα να μαζεύονται 2-3-4-14 πυροβολημένοι (είτε με την καλή είτε με την κακή έννοια :) ) και να κάνουν οχλοβοή "έλα, πάμε μεγάλε. γερά. θα φύγουν σα ζεστά κουλούρια. θα κάνουμε δρόμους. θα κάνουμε γιοφύρια. θα κάνουμε παιδιά", αλλά you have to think outside the box. Και το τι γράφουμε εμείς οι 30-50 που κάνουμε οχλοβοή εδώ μέσα, ουδεμία σχέση έχει με τη πραγματικότητα εκεί έξω :)

 

:cheers5:

150 έβγαλε,πρόλαβα και δάγκωσα τα 20 (τα πληρώνω,έτσι ;),τα υπόλοιπα τα ζήτησησε όλα μαζί γνωστό γερμανομάγαζο.Του μίλησαν για κατάθεση,ακόμα τη περιμένουνε...και το μαγαζί ακόμα περιμπένει τα τευχη.

 

Σ' αυτά τα 150 τεύχη,πόσα λες να κονομάει η Μαμούθ;Πάνω από 400 εβρά;

 

Τι λες,μωρέ αυτοί κονομάνε ΚΑΛΆ.Να φτιάξουμε κι εμείς έναν εκδοτικό οίκο,να χεστούμε στο δίφραγκο λέμε.

 

ΝΑΙ αγαπητέ number-man,για τις ανάγκες των φανς βγήκανε.Όσο κι αν δεν μπορεί να χωρέσει το μυαλό σας ότι υπάρχει κοσμάκης που κοιτάει τις ανάγκες των φανς του.Σήμερα.

 

Πόσους μήνες πριν σας έλεγα πως τους έψηνα για ανατυπώσεις;

 

 

 

 

Κι επειδή κοζάρω πολλή αμφισβητηση,πιστεύω ότι ο αγαπημένος μας εκδοτικός οίκος θα ζήσει και χωρίς τη συνδρομή των γκρηκομιξομυστηρίων.Συνεπώς άμα στραβώσει ξανά το καλό μου δαχτυλάκι (ένα είναι το καλό δαχτυλάκι λέμε:Ο μέσος ή λαϊκιστί το κwλοδάχτυλο) και ξαναπληκτολογήσω είδηση από Μαμούθ,να με χέσετε.*

 

Επίσης μπορείτε να με χέσετε και χωρίς να πληκτρολογήσω είδηση.

Επεξεργασία από marios1957
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190277
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Προφανώς και δεν κατάλαβες τι έγραψα Μάριε. 

 

Αυτό που έγραψα είναι το ότι ατάκες της υφής "γιατί δεν το βγάζει? αφού το ζητάν οι φανς!!!", δεν επαρκούν για ένα εκδοτικό οίκο διότι υπάρχουν λίγοι πυροβολημένοι που κάνουν πολύ φασαρία και δεν μπορεί να βασιστεί κανείς στο ότι ο θόρυβος που κάνουν οι φανς σημαίνει ότι είναι αρκετοί ώστε να μη μπει μέσα.

 

διαφωνείς? 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1539
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  621
  • Reputation:   5630
  • Achievement Points:  621
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6266 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κοίτα,τους είχα πει να σπονσοράρω εγώ τις ανατυπώσεις του Κόρτο Μαλτέζε με καμια χιλιάδα/μιάμισυ,αλλά ανέκρουσα πρύμναν γιατί θάμπλεκα (με το παρά μου και τη κυρά μου).

Θεώρησα ότι η έκφρασή σου

 

καλά... αυτό το "ανάγκες των φανς" ας μην το πολυψάξουμε... ως θέμα...
είχε ειρωνική χροιά,αλλά αφού ανασκεύασες/εξήγησες τι,ανασκευάζω κι εγώ.

 

 

 

Δεν έχω κι άδικο πάντως,πολυφοριέται η αμφισβήτηση της προσφοράς της Μαμούθ στα Ελληνικά δρώμενα,ξέροντας μάλιστα από πρώτο χέρι πόσο μέσα μπήκαν,σπυριάζω άμα ακούω ειρωνία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190277
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

δεν ανασκεύασα :) εξήγησα/αποσαφήνισα.

 

Άμα ξαναδείς το κείμενό μου με την εξήγηση που έδωσα, θα δεις πως κολλάει η φάση που περιγράφω εκεί με το GCF1 (που πολλοί έκαναν φασαρία για να επανεκδοθεί και εντέλει αραχνιάζει στη Λέσχη)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3982 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Γιατί ρε φιλαράκι;Μήπως χαμηλώνει κι ο τυπογράφος;Τα μελάνια;Το χαρτί;Το ΕΕΤΗΔΕ;

 

Δεν εχουν όλοι τις δυνατότητες της compupress,ούτε όλοι εύκαιρο τον μπαρμπα-Παναγιώτη να τους τα σμπρώξει γύρα στη ζούλα γκρίζα.

 

Μιας και έπιασες τη φιλοσοφία,δεν σε είδα να αποτιμάς αντίστοιχα τις ευτελισθείσες τιμές στις συναλλαγές σου,ούτε να βαράς alert άμα δεις καμια ευκαιρία.

 

Εξ άλλου και στα μισά να τα δίνανε,τις ίδιες πωλήσεις θάχανε,έχει συρικνωθεί τα μάλα η αγοραστική δύναμη,ούτε οι παχιές αγελάδες του παρελθόντος θα ξαναβγούν στα λιβάδια..."ου παγάν λαλέουσα".

Εφοσον εχει συρικνωθει η αγοραστικη δυναμη ας συρικνωθουν κι αυτοι λοιπον στα ιδια δεδομενα συρικνωνοντας τα κερδη.....

 

Οι παχιες αγελαδες ψοφησαν !!!!!!!!!!!!

 

Γιαυτο υπαρχει η ανταγωνιστικοτητα ......

 

Οσο για τις συναλλαγες μου αυτη ειναι η φιλοσοφια ολων να αγοραζουμε οσο πιο ΦΘΗΝΑ μπορουμε απο οπου βρουμε ψαχνωντας για το καλυτερο οσον αφορα την τσεπη μας

Αλλωστε αν δεν τα εβρισκα φθηνα ΔΕΝ θα τα αγοραζα ουτε και θα τα κοιτουσα καν !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Αλερτ βαρεσα οταν υπηρξε κατι σε αφθονια μιας και δεν τα εμπορευομαι .....

Διαφορετικα μπορουσα να παρω οοοοοοολα και να τα πουλαω κι εγω με την σειρα μου σε χαμηλη τιμη βγαζοντας ενα κερδος

 

Οταν ομως ειναι κατι που το βρηκα μοναδικο και ερημο τι αλερτ να βαρεσω εφοσον το θελω για μενα ?

 

 

Τα Κορτο μαλτεζε που εβγαλε στα 12 ευρω με το φτηνοτερο μελανι μιας και ειναι ασπρομαυρα πως το λες ?

Ληστεια μετα φονου το λεω εγω !!!!!!!!!!!

Το μονο που την σωζει ειναι οτι ενωσε τα τριτομα και τα διτομα σε ενα αλλα και παλι ειναι πολλα γιατι μερικα ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΟΥΝ ΤΙΜΕΣ 10ρικου τετοια εποχη με μαυρο μελανι !!!!!!!!!!

Επεξεργασία από Σκρουτζ μακ Ντακ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190277
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Γιατί δεν δικαιολογούν 10 ευρώ ως α/μ κόμικ? :)

 

Ποιο ήταν το κόστος της έκδοσης? :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3982 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Γιατί δεν δικαιολογούν 10 ευρώ ως α/μ κόμικ? :)

 

Ποιο ήταν το κόστος της έκδοσης? :)

 

:cheers5:

Δεν ειμαι εκδοτης για να ξερω το κοστος αλλα το μαυρο μελανι ειναι το φτηνοτερο απο οσο γνωριζω......

 

Επεισης εμαθα οτι για να εκτυπωσω και να βιβλιοδετησω το επος της αμερικης που κατεβασα απο εδω το οποιο αποτελειται απο 350 ΣΕΛΙΔΕΣ ΕΓΧΡΩΜΕΣ ΣΕ Α4 ΜΕΓΕΘΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΧΟΝΤΡΟ ΕΞΩΦΥΛΛΟ μου κοστιζει 17-18 ευρω !!!!!!!!!!!!!!!

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116991
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6193 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Και άμα ήσουν εκδότης, πόσο θα έπρεπε να το κοστολογήσεις για να είσαι βιώσιμος;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52805
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5418 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ας σοβαρευτούμε... Το μαύρο μελάνι κοστίζει ΑΚΡΙΒΩΣ όσο και τα υπόλοιπα μελάνια. Όταν μιλάμε για έγχρωμη εκτύπωση, μιλάμε για τετραχρωμία, δηλαδή τέσσερα μελάνια. Άρα τετραπλάσιο κόστος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3982 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Χοντρικα, για να καταλαβεις οτι δε γινεται ενα κομικ που μολις βγηκε (μη μεταχειρισμενο) να κανει 0.50€:

 

Ενα μεσου μεγεθους ασπρομαυρο σε αμερικανικο μεγεθος (πχ.Anubis) παει ~0.10€ η σελιδα.

 

Εστω ενα τευχακι ασπρομαυρο σε αμερικανικο μεγεθος, ας το ονομασουμε "ΕΠΙΚ ΟΣΟΜΝΕΣ", 20 σελιδων. Τυπογραφικα θα κανει 2€.

 

Εστω οτι παει καλα και θελουμε να το κανουμε εγχρωμο. Εκει η σελιδα θα παει ~0.20€. Εγχρωμο το "ΕΠΙΚ ΟΣΟΜΝΕΣ" θα πηγαινει 4€.

 

Σκεψου λοιπον οτι ναι μεν κατεβαινει η τιμη ανα τεμαχιο στις εκτυπωσεις μεγαλυτερου τιραζ, αλλα η Μαμουθ χρησιμοποιει μεγαλου μεγεθους χαρτι, γαλλοβελγικο, που παει απο μονο του διπλασια τιμη. Οποτε βγαινει τυπογραφικα ~3€ ενα μεσο γαλλοβελγικο της, τουλαχιστον. Και για να βγαλει το επομενο, θα πρεπει να κανει αποσβεση μεσω του κερδους. Δεν ειναι ολοι Νεα Ακτινα που βγαζει χιλιαδες και παιζει μεσω περιπτερων πανελλαδικα. Δυστυχως.

 

 

Ναι, για γερους λυτες. :valtnino:

ΔΗΛΆΔΗ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΒΓΑΖΕΙ ΜΕ 50 ΛΕΠΤΑ ΧΑΝΕΙ .......

ΧΑΖΟΣ ειναι δηλαδη να θελει να χανει ?

 

Αυτο κι αν ειναι ερωτημα για δυνατους λυτες......

Επεξεργασία από Σκρουτζ μακ Ντακ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.